Positie Sorgdrager in geding Vader doodt drie zoons Mitterrand in eenvoud begraven 1- kleintjes lintons bijna ailliet p de Winckelaef^Ê Spanning loopt op aan grens Dagestan 4 WEKEN Twijfels in Kamer over uitleg ontslag Van Randwijck Auto-Lease Walcheren B.V. kunst cultuur VOOR 14,25 Aanhoudend zacht Maximumtemperatuur ongeveer 8 graden. Er zijn wolkenvelden met een enkele opklaring. De zuidelijke wind is zioak tot matig. 39e jaargang no. 10 rijdag 12 januari 1996 osse nummers 1,60 Opgave elefoon: 0118-484321 |EN HAAG (GPD) De positie ah minister Sorgdrager van stitie staat opnieuw ter dis- mssie. De Tweede Kamer be- »ijfelt of de minister haar in debat over het ontslag van roeureur-generaal Van Itand- Glasgow Rangers ril Van Vossen an onze verslaggever LASGOW - Peter van Vossen erlaat vrijwel zeker het Turk- Istanbulspor. Glasgow Ran- trs, de toonaangevende club t Schotland, heeft belangstel- Dg getoond voor de uit Zierik- Ke afkomstige voetballer. Het de bedoeling dat het contract nmiddellijk ingaat, angers wil Van Vossen ruilen pij oor de Rus Oleg Salenko. die Talverhuizen naar Istanbulspor. Ie transactie zou zodoende met Kloten beurzen kunnen ge bieden. Salenko scoorde op iet WK in de Verenigde Staten gen Kameroen vijf doelpun- n. port-Promotion BV. het bedrijf an voormalig WCS-bestuur- er Rob Jansen, meldde giste- en dat de onderhandelingen in olie gang zijn. Als die goed aflo- entekent de ex-Ajacied vrijdag andaag) een contract in het adion van Glasgow Rangers, irox Park. Aan Turkse kant, de ransfer Istanbulspor-Salenko, oeten nog enkele pro- eempjes worden opgelost, ris ook Schotse belangstelling x>r Dennis de Nooijer. De Sou- urgse aanvaller van Sparta ordt begeerd door Celtic Glas- an onze correspondent FASH1NGT0N - Bill en Hil- irr Clinton zijn zo goed als fail- gt. De rekeningen van hun par- culiere advocaten zijn zo hoog pgelopen, dat zij alles wat zij Kitten kwijt zouden zijn als die nu zouden moeten beta- tn..\laar gelukkig voor de Clin- ons verlenen die advocaten ilstel van betaling, waardoor jhet nog even kunnen volhou- en, Dat meldt het Amerikaan- fmanciele weekblad Money, wijck wel juist heeft geïnfor meerd. Het CDA vindt zelfs dat de minister moet besluiten op te stappen. Sorgdrager zelf toonde zich gisteravond vooral ver baasd over de opschudding en sprak van „een actie tegen D66- ministers". Sorgdrager vertelde vorig jaar in de Tweede Kamer dat het ont slag van Van Randwijck en de daaraan gekoppelde 'gouden handdruk' een gevolg was van diens slechte functioneren. Vol gens gisteren uitgelekte vertrou welijke gegevens zou echter een reorganisatie van het college van procureurs-generaal de wa re reden zijn voor het ontslag. De minister bevestigde gisteren in een brief aan de Kamer dat reorganisatie tegenover Van Randwijck werd genoemd als ar gument voor diens gedwongen vertrek. Volgens een toelichting van de minister werd zo getracht Van Randwijck „op een elegante wijze te laten vertrekken". Maar voorop stond wel degelijk het disfunctioneren van de procu reur-generaal, aldus Sorgdrager. Afkoopsom Toen Van Randwijck weigerde met zijn ontslag in te stemmen, werd hij alsnog geconfronteerd met de klachten over zijn func tioneren. Volgens de minister stelde hij zich daarna echter zo „hardnekkig" op, dat een af koopsom de enige uitweg was. Van Randwijck kreeg voor zijn vertrek een eenmalige uitkering van een half miljoen gulden en het in éen keer uitbetalen van de zeven jaarsalarissen. Tijdens het debat over deze volgens Groen- Links „goudgerande oprotpre mie" dreigde Sorgdrager af te moeten treden. Pas nadat ze uit drukkelijk het vertrouwen had gevraagd en gekregen van de re geringspartijen besloot ze aan te blijven. De Kamer voert woensdag op initiatief van GroenLinks een nieuw debat over de kwestie. CDA-woordvoerder Van der Heijden stelde zich gisteren op het standpunt dat de minister onmogelijk aan kan blijven. „Niet alleen heeft ze de Kamer verkeerd voorgelicht, maar ook was ze begonnen aan een reorga nisatie waarmee de Tweede Ka mer nog niet had ingestemd. Ze moet nu toch zelf ook tot de con clusie komen dat ze niet meer aan kan blijven", aldus Van der Heijden. Sorgdrager ontkent overigens dat ze al daadwerke lijk begonnen was met die door de Kamer betwiste reorganisa tie. PvdA en VVD zeggen de minis ter naar aanleiding van de be richten een aantal ..ernstige vra gen" te willen stellen. „Ik vind het wel moeilijk worden voor de minister. Ik krijg de indruk niet goed geïnformeerd te zijn", al dus VVD-woordvoerder Kort hals gistermiddag. Alleen D66, Sorgdragers eigen partij, zegt geen aanleiding te zien voor een debat. „Niemand betwijfelde tij dens het kamerdebat de nood zaak van het vertrek van Van Randwijck. Wij snappen de op schudding dus niet zo", aldus de woordvoerder van de D66-frac- tie. zie ook pagina 2 zie ook pagina 25 Emotionele taferelen ontstonden gisteren voor een woning in Krimpen aan den I Jssel waar een man eerder zijn drie zonen had gedood. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL (ANP) - De 42-jarige verpleeg kundige A. S. uit Krimpen aan den IJssel heeft gisteren zijn drie zoons om het leven ge bracht. De slachtoffers zijn vijf, acht en negen jaar oud. Het drama voltrok zich in de woning van het gezin. Na zijn daad heeft de man geprobeerd zichzelf van het leven te bero ven. De drievoudige moord voltrok zich gisterochtend even na half vijf. De politie trof de stoffelij ke overschotten van de kinde ren aan in bed. Dat gebeurde na een melding van de buren dat er in de woning een vecht partij zou zijn. Volgens een woordvoerder van de regiopo litie Rotterdam-Rijnmond heeft de dader „snij gereed schap" gebruikt om de jongens te doden. Vastgesteld moet nog worden wat de doodsoor zaak is. Na zijn daad probeerde S. te vergeefs ook zichzelf het leven te benemen. Volgens de poli tiewoordvoerder liep hij daar bij een slagaderlijke bloeding op. De man is behandeld in zie kenhuis Dijkzigt in Rotter dam. Hij is aangehouden en verblijft vooralsnog in voorlo pige hechtenis op het districts bureau in Capelle aan den IJs sel. Problemen De politiewoordvoerder zegt dat problemen in de gezins sfeer vermoedelijk aan het dra ma ten grondslag hebben gele gen. De moeder van de drie kinderen is enkele jaren gele den overleden aan een ernstige ziekte. De man werkte als ver pleegkundige in een Rotter dams ziekenhuis, evenals zijn vriendin. Omwonenden zeggen desge vraagd dat S. bekend stond als een aardige man, die goed met zijn kinderen overweg kon. „Nadat zijn echtgenote een paar jaar geleden was overle den, leek hij weer een harmo nisch leven te leiden. De man had een nieuwe vriendin en niets wees erop dat er proble men waren in het gezin", zegt een buurtbewoner. De man werd gisteren in verze kering gesteld en zal vandaag worden voorgeleid aan de offi cier van justitie. „De man en foto ANP zijn vriendin zijn allebei volko men in de war", zegt de woord voerder. „Uit zichzelf heeft hij nog geen verklaring afgelegd. In overleg met de officier van justitie proberen wij hem zo spoedig mogelijk te laten on derzoeken. We proberen hem te laten opnemen in het Pieter Baancentrum." De officier van justitie acht S. lichamelijk in staat de hechte nis te ondergaan. „Maar in een omgeving als Pieter Baancen trum komt hij in een veiliger omgeving dan in een politiecel. Gezien de gebeurtenissen mo gen we suïcidaal gedrag van de man niet uitsluiten", zegt de woordvoerder. e Clintons zijn nu al meer dan tee miljoen dollar (ruim drit liljoen gulden) schuldig aan de ivocaten c ie hen bijstaan in de enaamde Whitewater-affaire de omstreden onroerend- tfdhandel in Arkansas en de snklacht tegenl Clinton door !n vrouw in Arkansas, die be-' eert dat hij haar jaren geleden fcueel heeft lastiggevallen, fet gaat om zaken die dateren nde tijd voordat Clinton presi- tntwas, en daarom moet hij de ieningen van zijn advocaten WO dollar (640 gulden) per uur uit eigen zak betalen. En die Otis vrijwel leeg. ft vermogen van de Clintons ftd in 1992, voor hij president trd, vastgesteld op 697.000 dol- '(1,1 miljoen gulden), voorna- ^lijk geld dat was gestoken in 'ngsfondsen. Toen de lei/aanklachten in de Whitewater- lt en die van ene Paula Jones jonnen, creëerde Clinton een funfonds waarin aanhangers tót onaties voor zijn verdediging anden storten. Dat leverde 85.000 dollar (1,4 miljoen gul- op, maar die zijn inmiddels Vanaf morgen in de boekhandel hel aanzien var 1395 f*ar omdat Clintons verkie- ügskas vol is hij heeft 35 mil- kn dollar (56 miljoen gulden) "fhaald en zegt niet meer no te hebben - hoopt hij dat tfnsen die daaraan al gul gege- w hebben alsnog in hun porte- tonnee zullen tasten om zijn tfunfonds op peil te h ïuden. expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 0118-424000 rAdvertentie ^^ordelignta^ainieUTieiiw |Pectaculaire Opruiming met Supervoordeel in antiek en nieuw geloogd grenen en vuren meubelen I%9ensstraat 3 (ind. terr.), 3291 CN Strijen (Z.H.. ei!.), tel. 078 - 6743000 van onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Vrouw, zonen, mai- tresse en onwettige dochter hebben Francois Mitterrand gisteren naar zijn laatste rust plaats begeleid. Overeenkomst de laatste wilsbeschikking van de overleden Franse oud-presi dent was de plechtigheid in Jar- nac, Mitterrands geboorte plaats, zo intiem mogelijk ge houden. Slechts enkele van zijn politieke vrienden waren uitge nodigd. De officiële plechtigheid vond tegelijkertijd plaats, in de kathe draal van Parijs, de Notre Dame. Meer dan zestig staatshoofden en regeringsleiders woonden de mis bij, die werd opgedragen door kardinaal Lustiger. De meest prominente aanwezi gen waren de Duitse bondskan selier Kohl en president Jeltsin van Rusland. Kohl, die jaren lang met Mitterrand aan de een wording van Europa schaafde, huilde toen het koor zong. An dere leiders toonden zich na af loop van de sobere dienst ont roerd. „Het was heel, heel roe rend". zei premier Gonzales van Spanje. „Ik ben heel trots zijn vriend te zijn geweest". De Britse premier Major zei: „Hij was duidelijk een van de archi tecten van de Europese integra tie. Ik denk dat dat een erfenis is die de mensen zich altijd zullen herinneren". Maar leiders van andere werelddelen loofden de maandag overleden Mitterrand evenzeer. „Zijn boodschap hield niet op bij de grenzen van Frank rijk", zei premier Peres van Is rael. „We zullen hem enorm mis sen". Namens Nederland waren premier Kok. diens voorganger Lubbers en koningin Beatrix in de Notre Dame. De Amerikaan se president Clinton was de gro te afwezige: hij had vice-presi dent Gore gestuurd. President Chirac had afgelopen maandag de dag van Mitter rands begrafenis tot dag van na tionale rouw uitgeroepen. Vlag gen hingen halfstok en scholen besteedden een les aan Mitter rand. De plechtigheid in Jarnac, in Zuidwest-Frankrijk, begon met een kerkdienst. Daarna liepen de aanwezigen naar de begraaf plaats. Bij het geboortehuis van Mitterrand, dat nog altijd eigen dom is van de familie, hield de processie even halt Hij werd uit eindelijk bijgezet in het familie graf. zie ook pagina 5 Mitterrands vrouw Danielle (links) en zoon Jean-Christophe (rechts) legden gisteren de weggewaaid Franse vlag over de doodkist van de overleden oud-president tijdens de begrafenis in Jarnac. Op de achtergrond: Mitterrands zoon Gilbert (rechts), onwettige dochter Mazarine (midden) en kleindochter Pascale (links). foto Reuters Pas 28 jaar oud is Egon Schiele als hij eind 1918 overlijdt aan de Spaanse griep. De Weense kunstenaar heeft dan al een indrukwek kend oeuvre bijeen getekend en geschilderd. Düsseldorf toont zijn schonkige lijven. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Haagse School in Boedapest Oosterse sierkunst Gerard Rene, zo barok profetieën van Philip Markus Pointl houdt stand rederijkerij van Stefan Hertmans André Aciman terug in Egypte jeugdboek Boeijen tegen de stroom in Lotti, koning van de Limburgse wals Honigmann filmt hartstocht filmrecensies Jéróme Reehuis als schoolmeester bigband of kamerorkest. 15 t/m 21 Vlam in pan bij sleepdiensten De van oudsher bikkelharde strijd tussen sleep- en bergings bedrijven op de Westerschelde laaide woensdagavond in alle hevigheid op. Verzekeraar J. Visscher spreekt achteraf van 'een grote oorlog'. „Ik noem het je reinste piraterij wat zich daar voor Terneu- Q zen afspeelde." w *4 Ai- Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9,10,11 en 13; Kunsten cultuur: 15, 16, 17, 18, 19 en 21, Sport: 23, 24, 25 en 27. van onze correspondent Hans Hoogendijk MOSKOU - Honderden gijze laars van de Tsjetsjeense guer rillagroep 'Eenzame wolf heb ben hun tweede nacht doorge bracht op de besneeuwde vel den aan de Tsjetsjeens-Dage- staanse grens. Bewaakt door de fundamentalistische Tsjets jeense strijders en omsingeld door Russische elite-eenheden, probeerden ze er het beste van te maken. De gijzeling heeft al aan minstens 35 mensen het le ven gekost. De toestand in de grensstreek is buitengewoon gespannen. Steeds zijn er onbevestigde mel dingen over incidenten. Donder dagavond meldde een plaatselij ke tv-zender dat een gijzelaar het automatisch geweer van een Tsjetsjeen had buitgemaakt en hem had doodgeschoten. Daar op zouden volgens deze lokale zender andere commando's het vuur hebben geopend, waarbij deze gijzelaar en een ander zou den zijn gedood. Moskou weigert de Tsjetsjeense guerrilla-strijders, die dinsdag nacht ruim 2.000 mensen in de Dagestaanse stad Kizljar in gij zeling namen, een vrijgeleide naar Tsjetsjenië te geven tenzij ze alle gijzelaars vrijlaten. De Tsjetsjenen peinzen daar niet over. omdat zij vrezen daarna door de Russen te worden afge slacht. In een interview met een came raman van Reuters, die door»het Russische cordon was geglipt, verklaarde de Tsjetsjeense com- mandaleider Radoejev dat hij niet zonder een escorte van bui tenlandse journalisten, hulpver leners en wat hij noemde 'eerlij ke' Russen wilde vertrekken. „Anders zullen we onze positie handhaven tot de laatste kogel, tot de laatste druppel bloed. We zijn bereid te sterven in naam Ontslag Dini ROME (RTRl - De Italiaanse president Oscar Luigi Scalfaro heeft donderdagavond het ont slag aanvaardt dat premier Lamberto Dini had ingediend. Het staatshoofd begint maan dag een serie gesprekken met de fractievoorzitters, om een uit weg uit de politieke crisis te vinden. Scalfaro heeft het ontslag „on der voorbehoud" aanvaard. De ze gebruikelijke formule maakt het mogelijk dat Dini de lopende zaken blijft afhandelen, totdat een oplossing voor de politieke crisis is gevonden. van Allah en voor de vrijheid van de Tsjetsjeense republiek", zei hij. Toen Radoejev donderdagmid dag via de militaire radio hoorde dat Russische tanks in opmars waren, posteerde hij gijzelaars rond de bussen en dreigde hen dood te schieten op het moment dat een tank binnen gezichtsaf stand kwam. Volgens sommige bronnen heeft hij zijn gevange nen later weer weggehaald. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement: De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 J per kwartaal met automatische afschnjving a 89,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar. PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 SHHHMHMHK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1