Hartstocht voor fijnproevers PZC Tot Ziens Familiecrisis loopt met een Nieuwe kronkel van Tim Burton Bij al het bloed blijven we lachen kunst cultuur 19 V - iÉtyeap Js "1MM Tijdschrift voor theater op internet Desperado VRIJDAG 12 JANUARI 1996 Johanna ter Steege en Guy van de Sande in Tot Ziens: Combinatie van sensiviteit en waarachtige magie. Hersenschimmen, naar Bernlef, was acht jaar geleden een dusdanig indrukwekkende speelfilm dat er met ongeduld is gewacht op nog eens zo'n sobere maar krachtige proeve van Heddy Honigmanns regie-talent. De in Lima geboren cineaste verkoos evenwel eerst te bewijzen dat ze ook sublieme korte filmpjes kon maken zoals 'Vier Maal Mijn Hart' en een superieure documentaire als 'Metaal Melancholie'. Maar eindelijk is er dan een nieuwe lange speelfilm voltooid, waarmee Honigmann opnieuw de harten van de fijnproevers zal veroveren: Tot Ziens. Het betreft een ogenschijnlijk simpele liefdesfilm waarin kleuteronderwijzeres Laura (Jo hanna ter Steege) iets krijgt met sportjournalist Jan (Guy van San- de). ondanks het feit dat laatstge noemde al getrouwd is met zekere Ann (Els Dottermans). Het bijzon dere van de film schuilt in de - ze ker voor Nederlandse films - zeld zame herkenbaarheid waarmee het fenomeen verliefdheid navoel baar wordt gemaakt tot in verbluf fend rake details en alle schakerin gen van emoties. Subliem is meteen de ouverture, zich afspelend op een ijsbaan, waar getoond wordt hoe Laura en Jan op elkaar vallen, letterlijk. Daarna is er het toeval dat de twee men sen, onafhankelijk van elkaar naar huis fietsend, een handje helpt. En dan het toegeven aan de plotseling opgelaaide hartstocht, uitlopend op een ongeremde vrijpartij. Pas als die achter die rug is. de film duurt dan al een minuut of tien, ho ren we Jan voor het eerst iets zeg gen en komt van Laura, proestla- chend, de reactie: „Een Belg!" De bekentenis van Jan dat hij al getrouwd is, doet Laura weliswaar onmiddelijk in woede ontsteken, maar de kogel is al door de kerk. Beider overtuiging dat het gebeur de gedoemd is een 'one-night- stand' te blijven, houdt slechts korte tijd stand. Het inzicht dat er voor de in volle hevigheid uitge broken passie geen toekomst is, verhindert niet dat zich een relatie ontwikkelt waar elke nieuwe ont moeting komt te staan in het teken van 'nog één keertje dan', terwijl de seizoenen intussen blijven door wisselen. Zelfs het finale shot van de film toont de twee gelieven sa men in zo'n vurig gebotvierde af scheidsscène, dat de kijker zich mag afvragen of het inderdaad de allerlaatste zal zijn. Honigmann heeft in haar bevlogen impressie van deze verhouding ge kozen voor een stilistische sober heid waarmee consequent alles wordt weggekapt dat niet regel recht op de wederkerige verliefd heid betrekking heeft. Nevenper sonages komen alleen in beeld in een klankbordfunctie (in het geval van Laura) of om het gebrek aan mogelijkheid van resonantie (in het geval van Jan) te beklemtonen. In de rest van de scènes zijn Laura en Jan of samen, of ze zijn alleen en vullen dan met het complex van hun tegenstrijdige gevoelens net zo goed het hele doek tot in de ver ste hoeken. Een enkele uitzondering op die strenge structuur heeft Heddy Ho nigmann, die haar script ontwik kelde in nauwe samenwerking met Helena van der Meulen, zich te recht gepermitteerd ten aanzien van Ann, de vrouw met wie Jan nou eenmaal getrouwd is en van wie hij op een andere unieke ma nier eveneens zielsveel houdt. Zon der te moraliseren pikt de film haar groeiende eenzaamheid mee in gelijke tred met het toesluipen- de maar verzwegen vermoeden, en uiteindelijk de zekerheid, dat haar man iets heeft met een ander. De subtiliteit waarmee deze voor het drama wezenlijke informatie wordt gemarkeerd en gedoseerd, typeert de totale film. Tot Ziens heeft het karakter van eerder een 'onmogelijke' docu mentaire dan van een speelfilm. Wat voorspelbaar is, is dat niet vanuit de clichés van soortgelijke, eerder vertoonde verhalen, maar vanuit het leven zelf. Honigmann voltrekt het wonder het gevoel te geven dat ze niets anders gedaan heeft dan muisstil toevallig overal aanwezig zijn en observeren met compassie jegens alle betrokke nen. De camera zit de personages voortdurend waanzinnig dicht op de huid en maakt hen levend als aandoenlijke, zelfs hartveroveren- de echte mensen. Zelfs de afstandelijke humor, waarmee op gezette tijden de spanningslijn gevierd wordt, lijkt eerder uit de karakters voort te ko men dan uit een bedacht concept, al vaart de dragelijkheid van het drama er wel bij. Tot Ziens biedt een combinatie van sensiviteit en waarachtige magie zoals ik me niet Kyra Sedgwick, Julia Roberts en Gena Rowlands in Something to talk about. Na haar Oscar-winnende sce nario voor 'Thelma and Louise' schreef Callie Khouri op nieuw een filmverhaal waarin vrouwen zelfbewust uit de hoek komen. Something to Talk About werd een familiedrama met hu moristische speldeprikken en deze keer een happy end. Julia Roberts speelt een sympathieke rol als keurige echtgenote en moeder van een dochter die ooit haar studie liet vallen voor een huwelijk met de bink van de klas (Dennis Quaid). Wanneer ze hem betrapt met een andere vrouw, stort haar wereldje in. Het blijkt haar redding te zijn. De regie van deze komedie was in handen van de Zweed Lasse Hallstrom ('My Life as a Dog'), die hiermee zijn derde Amerikaanse film maakt. Ondanks de mild satirische kantjes is het basisgegeven op vallend conventioneel. Na het overspel vlucht Roberts naar haar ouders (Robert Duvall en Gena Rowlands). Scheiding lijkt onvermijdelijk en een aardige huisvriend belooft zelfs nieuwe romantiek. Uiteindelijk over wint toch het gezonde verstand tof de ware liefde?) en kunnen Roberts en Quaid elkaar een er varing rijker in de armen sluiten. Dat het desondanks niet verve lend wordt is vooral te danken aan allerlei kleine maar verras sende invallen die zorgen voor een aanstekelijke sfeer Roberts bijvoorbeeld, die tot twee keer toe vloekend op de rem trapt om dat ze haar dochtertje op de stoep heeft laten staan, dat is een even rake als herkenbare manier om te laten zien hoe labiel haar leventje is. Groter wordt de hila riteit wanneer ze op de vrouwen club ongewenste onthullingen doet over de slippertjes van haar echtgenoot. Quaid zelf wordt op gedenkwaardige wijze door een knietje geveld. Zelfs het autori taire familiehoofd moet uiteinde lijk zijn heerschappij prijsgeven. Plezierig is ook dat Khouri en Hallstrom van hun personages geen karikaturen willen maken. Het blijven mensen van vlees en bloed, met hun fouten en gebre ken maar ook aardige kanten. Niemand is in deze film onverbe terlijk en dat maakt het accepta bel dat de familiecrisis uiteinde lijk met een sisser afloopt. Niet temin steunt Something to Talk About wel wat erg zwaar op aller lei smakelijke anekdotes, en blijft de levensles die deze film biedt aan de oppervlakkige kant. Ook zo'n keuze voor de paarden- wereld als achtergrond lijkt meer te maken te hebben met schil derachtigheid dan met dramati sche noodzaak Zoals de titel aangeeft, heeft iedereen in deze film na afloop heel wat om over na te praten. Voor de kijkers zal dat in veel mindere mate gelden. Leo Bankersen Something to talk about, te zien in Ci nema Middelburg Tim Burton kan na zijn films 'Beetlejuice', 'Edward Scissorhands' en The nightmare before Christmas' zonder meer een eigenzinnige cineast worden genoemd. En soort zoekt soort. Dat geldt voor Burtons themakeuze zowel als voor acteurs die blindelings in hem geloven. Zo'n acteur is Johnny Depp, een dwarsliggend w onderkind van Hollywood dat de meest aantrekkelijke aanbiedingen afwijst om weer mee te gaan in een nieuwe gedachtenkronkel van Burton, waarvan tevoren is vast te stellen dat er een op z'n minst omstreden film uit zal ontstaan. Het resultaat van de nieuwste gedachtenkronkel van Bur ton - qua themakeuze in de lijn van 'soort zoekt soort' - is de film Ed Wood. De titel zegt u wellicht niets, maar sla je er The Macmillan International Film Encyclopaedia van Ephraim Katz bij op, dan vind je onder "Wood, Edward D., Jr.". dat het om een Amerikaanse filmma ker gaat (1922-1978), die alom ge waardeerd wordt als de slechtste regisseur aller tijden. De slechtste film aller tijden zou ook van zijn hand zijn. 'Plan 9 from outer space' (1959), met een onvoltooide hoofd rol van 'griezelacteur' Bela Lugosi. En dan is er nog 'Glen or Glenda' 1952), waarin hij zijn obsessie voor travestie verwerkte. In Ed Wood komen alle encyclope dische aspecten - en natuurlijk veel meer - in zwart-wit aan de or de. Je ziet Depp als Wood aan de slag met een stel acteurs, waaron der zijn vriendin, die aanvankelijk nog geen weet heeft van het feit dat hij regelmatig haar mohair-truitje draagt. Laat staan dat hij als sol daat onder zijn uniform dameson dergoed aan had. Geldschieter Wood kan maar geen geldschieter vinden voor zijn filmplannen, tot hij toevallig de aan lager wal ge raakte Lugosi (Martin Landau) - ooit een griezel-ster in de schaduw van Boris Karloff - ontmoet en hem voor zijn dilettantistische project weet te strikken. Als er we derom een financiële kink in de ka bel komt, beroept hij zich op Vam- pira (Lisa Marie), een gedumpte presentatrice van een horrorserie op de televisie. Lugosi takelt steeds verder af en legt het loodje, waarna Wood zijn rol verder laat spelen door de dubieuze psychia ter Criswell (Jeffrey Jones). Om te benadrukken dat Wood geen enkele visie had aangaande zijn projecten komt ook de Zweed se worstelaar Tor Johnson (George The Animal' Steele) erbij. Als Wood iets of iemand - zoals de wor stelaar - opviel sloeg zijn fantasie op hol en wilde hij er iets mee in een film Wie Burtons eerdere films zag, zal het niet verbazen dat een histori sche figuur als Wood hem heeft aangesproken Wie Burtons eer dere films waardeerde, moet ook zeker Ed Wood gaan zien. Wie min der 'cult'-gevoelig is kan beter voor een andere film kiezen, maar mist dan wel die ene aandoenlijke scène waarin dat tot mislukken gedoem de filmgroepje wordt vereeuwigd. tGPD) Ed Wood, te zien m Cinema Middelburg herinneren kan ooit eerder in een Nederlandse film te hebben waar genomen, hooguit in Jacques Doil- lon's film 'La Femme Qui Pleure' en dat is ook al weer zestien jaar geleden. Het zou allemaal onmogelijk te volbrengen zijn geweest zonder de volle overgave waartoe Johanna ter Steege en Guy van Sande be reid zijn geweest, tot in de details waarmee ze minder flatteus op het scherm terechtkomen. Ook Els Dottermans beantwoordt perfect aan de gestelde eisen, maar het is primair de chemische verbinding die je tussen Ter Steege en Van Sande ziet ontstaan waardoor unieke fascinatie gaande wordt ge maakt en elke reserve wegvalt Johanna ter Steege mocht vorig jaar tijdens het Festival van Locar no al het Bronzen Luipaard ont vangen. Van Sande zal voor deze - zijn eerste grote - filmrol - stellig worden beloond met een door braak in zijn carrière. Tot Ziens biedt een kijkervaring die lijkt te bewijzen dat via filmers die aller eerst hun eigen obsessies en in stincten trouw blijven, er toch nog hoop moet zijn voor de Nederland se cinema. Pieter van Lierop Tot Ziens, te zien in Cinema Middel burg Datum, het sinds 1994 bestaan de internationale theatertijd schrift. is in een geheel nieuw jasje gestoken. Een digitaal jasje, wel te verstaan. Vanaf zondag 14 januari verschijnt het blad namelijk uit sluitend nog via Internet. „Datum wordt daarmee méér dan een ge woon tijdschrift, namelijk een in ternationale theaterwerkplaats", aldus redacteur Edgar Jager. Het nieuwe blad werd deze week gepre senteerd in het Theater Instituut Nederland in Amsterdam. Volgens redacteur Klazien Brum- mel heeft de digitale vorm van het theatertijdschrift grote voordelen. Artikelen kunnen worden uitge breid met allerlei relevante docu menten, foto's of verslagen. De geïnteresseerde lezer hoeft vervol gens maar een bepaald woord aan te klikken of de documenten ver schijnen integraal. Discussies Ook bewegende beelden, zoals een scène uit een bepaald theaterstuk, kunnen worden opgevraagd. „Bo vendien verhoogt dit digitale tijd schrift de communicatie binnen het vak. Via Internet kunnen im mers gemakkelijk discussies wor den gevoerd met vakgenoten uit de gehele wereld", aldus Brummel. Het blad bestaat uit drie onderde len: het tijdschrift, de servicepagi na's en een uitgebreid archief. Het is de bedoeling om de servicepagi na's te bestemmen voor een even tueel internationale Uit-agenda. Het zal vanwege de finanacién en de grote hoeveelheid werk die zo'n uitgebreide agenda vereist, nog wel even duren voordat dat onder deel compleet is. Het archief bevat alle artikelen die ooit in Datum zijn verschenen. Het eerste nummer van Datum op Internet bevat ondermeer artike len over danswerkplaatsen in Am sterdam. Ook is er een artikel te vinden over de koers van het thea ter in Nederland. iGPDi Het liefst dopt hij zoveel mogelijk boontjes zelf, cineast Robert Rodriguez. Van de film Desperado is hij de regisseur, de scenarioschrijver en de producent. Als hij zoveel mogelijk disciplines in eigen hand houdt, is zijn redenering, kan hij uit een betrekkelijk laag budget filmisch een tamelijk hoog rendement halen. En dat met weinig bemoeienis van studiobazen. Er is iets voor te zeggen. Maar ook is er iets voor te zeggen om een beetje artistiek inzicht 'in te huren', zolang je nog geen Bergman, Fellini of Allen bent. Desperado is een vermakelijke mix van de aloude western en de eigentijdse actiefilm. Klassieke thema's als culturele verloedering en zelfs broedermoord komen er ook in voor. Maar niet zo dat je er lang bij stil blijft staan. Daarvoor zit de film te veel in de 'cult'-hoek. In feite is Desperado een stripver haal in levende beelden en met strips had Rodriguez als jongetje al affiniteit. Zijn film is gemakkelijk te vergelij ken met 'Lucky Luke'. alleen qua geweld in het zoveelste kwadraat. Bij al het bloed dat er wordt ge sluisd blijft er een ondertoon van humor vloeien. Bovendien zijn de actiescènes op een geraffineerde choreografie gebaseerd. Waarmee de film in de buurt komt van 'Pulp fiction'. Jammer echter dat het ef fectbejag van Rodriguez keer op keer te doorzichtig is. Het afschie ten van raketten uit een gitaarkof fer is op zich geestig, maar niet meer geloofwaardig Gitaarkoffers spelen een belangrij ke rol in Desperado. Antonio Ban deras is in de film El Mariachi. Een 'mariachi' is een gitarist die in Me xico rondtrekt om in kroegen zijn boterham te verdienen. El Maria chi heeft evenwel inmiddels geen complete gitaar meer in zijn koffer. Alleen de bovenkant ervan. Daar onder zitten machinepistolen en nog zwaarder geschut. Leden van een drugsbende vermoordden ooit zijn geliefde en doorschoten zijn linkerhand en daar wil hij wraak voor. Onverdroten In vuile kroegen heeft hij al heel wat dood en verderf gezaaid, maar hij is uit op de grote baas. bijge naamd Bucho (Joaquim de Al meida). Al wil zijn enige vriend (Steve Buscemi, die ook in de film - als grapje onder elkaar - Buscemi heet) hem tot inkeer brengen. El Mariachi gaat onverdroten door. Op zijn weg komt Carolina (Salma Hayek), wier leven hij redt, waarna zij het zijne redt. Zij staat in con tact met Bucho en met dat gege ven kwamen voor Rodriguez als scenarist de slotscènes in zicht. Gitaren zijn in de popcultuur de cennia geleden al tot fallussym bool verheven. Ook wapens zijn op een dergelijke manier afgeschil derd. Rodriguez speelt knipogend met deze vergelijkingen. Dat is leuk om te zien. Mooi om te zien zijn de gestileerde geweldscènes, tot ze - zoals gezegd - niet meer ge loofwaardig zijn. Dan verzandt Desperado in 'spielerei', in een stripverhaal voor pubertjes. Rijk van Rotterdam Desperado, te zien in De Koning Hulst. Antonio Banderas en Salma Hayek zaaien dood en verderf in Despe rado. foto G PD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 19