ZMO polst leden over mestbeleid VVV-kantoor vernieuwd PZC Zware eis tegen wegpiraat die op zijn tante inreed Eis 20 maanden tegen Vlissingse drugsverslaafde Paauwenburg wil kunstwerk niet Schelde-medewerker gaat vrijuit in verduisteringszaak Nieuw activiteitencentrum Ter Valcke Dienstverlening tegen vrouw geëist na pogin doodslag op ex-vriend Vlissingen verhoogt vergunningparkeren R zeeland 12 Besluit boycot valt op 20 januari na schriftelijke stemming weekenddiensten re VRIJDAG 12 JANUARI 1996 van onze verslaggever GOES - Het hoofdbestuur van de landbouworganisatie ZMO heeft besloten de leden te raad plegen over hoe het nu verder moet met het mestbeleid en over de acties daartegen. Vol gende week worden op verschil lende plaatsen in het werkge bied ledenbijeenkomsten ge houden. Intussen gaat het inzamelen van de blanco mestformulieren ge woon door. Tot 15 januari kun nen de formulieren over de mest- boekhouding en de overscho theffing '95/'96 worden ingele verd bij de afdelingsbesturen. De ZMO signaleert in haar werk gebied een grote deelname aan de inzamelingsactie en een forse bereidheid om aan een eventue le boycot van de mestboekhou- ding mee te doen. In niet-over- schotgebieden is de animo ge ringer. Kamer Op de bijeenkomsten van vol gende week komt de vraag aan de orde hoe de landbouw zich moet opstellen tegenover het mestbeleid dat in de Tweede Ka mer in grote lijnen is aanvaard. Ook een boycot van de mest- boekhouding en de gevolgen daarvan voor individuele vee houders worden besproken. De boeren kunnen zich schriftelijk en anoniem uitspreken. De voor- MIDDELBURG - Officier van justitie mr D. Veurink heeft twee jaar rijontzegging, 240 uur dienstverlening en zes maan den voorwaardelijke gevange nisstraf geëist tegen een 24-jari- ge Vlissinger die 14 augustus op de Verlorenlandstraat in zijn woonplaats inreed op zijn tan te. Daarnaast vroeg Veurink tenuitvoerlegging van zes maanden voorwaardelijk, die hij kreeg opgelegd na een soort gelijk delict in de familiesfeer. De vrouw, die bij de familie in ongenade was gevallen, woonde niet ver bij hem vandaan. Vol gens de verdachte lag de zus van zijn moeder met de familie over hoop sinds zijn moeder, na het overlijden van haar echtgenoot, met een nieuwe vriend in zee ge gaan was. Of dat de ware oor zaak van de familievete was, valt te betwijfelen. Vaststaat dat de tante meermalen bij de politie had gemeld dat de Vlissinger ge regeld in zijn auto reed, terwijl de rijontzegging van een jaar die hij bij het eerdergenoemde von nis kreeg opgelegd, nog niet ver streken was. De man zat 14 augustus in zijn auto toen hij zijn tante met haar hond de straat zag oversteken. van een medewerker DEN HAAG/VLISSINGEN - Het Haagse gerechtshof heeft bepaald dat de Middelburgse rechtbank juli vorig jaar te recht een 38-jarige Vlissinger, verdacht van verduistering, vrijuit heeft laten gaan. De rechtbank verklaarde het OM destijds niet-ontvankelijk om dat er te veel tijd was verstre ken tussen het gepleegde feit en het tijdstip dat de zaak voor de rechter werd gebracht. De Vlissinger bekende dat hij in '91 en '92 als medewerker op de postkamer van de Koninklijke Schelde Groep voor 180.000 gul den aan postzegels achterover had gedrukt. Volgens het bedrijf ging het om een veel hoger be drag. Er is voor drie ton aan be slagen gelegd bij de Vlissinger. Het OM ging in beroep tegen de beslissing van rechtbank. Enige weken geleden eiste hofaankla- ger, mr M. van der Horst, dat het hof de zaak terugverwees naar de rechtbank die de onwenselijk lange vervolgingstermijn dan zou hebben moeten verdisconte- van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr D. Veurink heeft te gen een 32-jarige Vlissinger voor een serie diefstallen, waar van een aantal met braak, twin tig maanden cel geëist. In mei kraakte hij een aantal telefoons op campings aan de kust van Walcheren. Ook stal hij uit het VVV-kantoor in Westkapelle computers, een fax en twee tele foons. Voor deze feiten stond hij al in augustus terecht, maar de rechtbank gaf hem. na een eis van vijftien maanden, de kans om af te kicken van de heroïne. Hij bracht een week in de versla vingskliniek Het Reilof in Kloe- tinge door en stapte daarna op. ..Dat ging te snel voor me", zei de Vlissinger Veurink was verbol gen over het feit dat de leiding van de kliniek niet had gemeld dat de man de benen had geno- bereidingen voor de boycot zijn intussen al begonnen. De leden van de ZMO beslissen echter zelf welke acties moeten worden gevoerd. Aan de hand van schriftelijke stemmingen tij dens de ledenbijeenkomsten wordt op 20 januari beslist over een eventuele boycot. Uiterlijk 1 februari zouden de formulieren bij het Bureau Heffingen binnen moeten zijn. Hij trok met veel motorherrie en muzieklawaai op en reed rake lings langs de vrouw die niet wist hoe snel zij haar hond en zichzelf in veiligheid moest brengen. Zij zag hem lachend doorrijden. De cember 1994 zou hij haar al eens met een brommer bijna omver gereden hebben. ..Hij rijdt meestal heel hard door de straat als zijn moeder er niet is", ver nam de politie uit haar mond. De verdachte zei bij de politie dat hij haar wilde bedreigen en pro voceren omdat het maar eens af gelopen moest zijn met haar be moeienis. „Onvoorstelbaar dat hij na het vorige vonnis, waarbij hij be hoorlijk gematst is, zoiets doet", vond Veurink. Hij verweet de man 'puberaal gedrag' en hield hem voor dat uit de manier waarop hij door het nauwe straatje had gescheurd bleek dat hij zijn lesje niet had geleerd. Volgens de officier was het slachtoffer er ernstig aan toe na het incident. Hij noemde de daad 'bedreiging met een mis drijf tegen het leven', wat een graadje minder erg is dan poging De rechtbank doet 25 januari uitspraak. reen in de strafmaat. Van der Horst wapperde daartoe met ju risprudentie van de Hoge Raad waaruit volgens hem bleek dat zulks in deze zaak mogelijk was. Het hof stelde echter verdachtes raadsman, mr. E. Smit in het ge lijk. Die had onder andere be weerd dat een dergelijke proces gang in strijd was met het Euro pees Verdrag van de Rechten Voor de Mens. Het benadeelde bedrijf had de onderhandelingen met de ver dachte. die in het kader van een civiele schadeprocedure werden gevoerd, opgeschort in afwach ting van de hoger beroepsstraf zaak. Als de rechtbank de zaak wel had moeten overdoen en in derdaad bewezen had verklaard dat de Vlissinger voor een be drag van minstens drie ton had verduisterd, had het bedrijf een stuk sterker gestaan in die civie le procedure. De door het hof be vestigde beslissing van de recht bank om het OM niet-ontvanke lijk te verklaren werd door ho- faanklager Van der Horst 'in strijd met het maatschappelijk rechtsgevoel' genoemd. men. Vanaf oktober tot vlak voor de kerst pleegde hij weer diefstallen. Na een inbraak bij een bakkerij aan de Walstraat in zijn woonplaats werd hij opge pakt. De man had nog wel ge poogd in een ander afkickcen trum te worden opgenomen, maar omdat hij twee maal niet op tijd was voor het intakege sprek kon hij dat wel schudden. Hij had na half januari een nieu we afspraak geregeld, maar de officier voelde er niets voor om de man nogmaals een kans te gunnen. ..Eerst afrekenen, dan afkicken", zei Veurink. De Vlis singer zei dat hij intussen in de Middelburgse gevangenis niets meer had gebruikt „Ik ben hele maal afgebouwd", waren zijn woorden. „Er is daar volop he roïne, daar gaat het niet om", voegde hij eraan toe. De rechtbank doet 25 januari uitspraak. Enkele bewoners van verpleeghuis Ter Valcke maken voor het eerst gebruik van de huiskamer in de zojuist geopende activiteiten vleugel. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Ze moeten zich er in de eerste plaats thuis voelen, de bewoners van het Goese verpleeghuis Ter Valcke. Vandaar dat het donderdag geopende activiteitencentrum van de instelling beschikt over een ouderwetse huiskamer met donkere meube len en veel prentjes aan de muur. Maar dat is niet alles. Het centrum heeft bijvoorbeeld ook een snoezelruimte, een recrea tiezaal, een kookruimte en een winkel en kaarsenmakerij. En er is een uitleen voor boeken, cd's en video's. Het was een feestelijke opening gisteren. De gangen waren ver sierd met slingers en ballonnen en er klonk muziek. Bezoekers konden onder het genot van een drankje rustig rondkijken. De Rubensstraat heet het nieuwe activiteitencentrum want het ligt middenin de schildersbuurt van het verpleeghuis. De vleugel van het gebouw kwam vrij door verschuivingen binnen het tehuis. Voorheen was het een afdeling waar patiënten verbleven. „Het is vrij uniek in Zeeland dat een activiteitencentrum zo'n belangrijke plaats krijgt in een tehuis", aldus vakgroepcoördina tor G. Bal. De afdeling kan ook voorzien in een behoefte aan pri vacy van bewoners. Wie bijvoorbeeld in besloten kring zijn of haar verjaardag wil vieren, kan een ruimte reserveren. Helemaal klaar is de afdeling nog niet. Zo duurt het nog een paar maanden voordat de kookruimte met verstelbaar aanrecht geheel gereed is. Twaalf activiteitenbegeleiders runnen het centrum samen met vrijwilligers. Het initiatief kostte in totaal zo'n 50.000 gulden. Geld dat bijeen werd gebracht door een bank. de stichting Vrien den van Ter Valcke en de stichting Beheer Patientengelden Ter Valcke. VLISSINGEN - Het wijkcomite Paauwenburg heeft een be zwaarschrift ingediend tegen de vergunning die de gemeente Vlissingen heeft verleend voor plaatsing van het kunstwerk 'Het Plein' aan de Lieftinck- straat. Het comité wil dat het object elders in de wijk wordt geplaatst, bijvoorbeeld op de hoek van éën van de in- en uit valswegen. Met de plaatsing van twee andere, zes meter ho ge, kunstwerken heeft het comi té geen moeite. Wat het wijkcomite vooral steekt is de in haar ogen gebrek kige inspraak. De Adviescom missie Beeldende Kunst (ABK) adviseert op inhoudelijke gron den welk kunstwerk het beste past in de wijk. Ze luistert wel naar de meningen binnen de wijk. Volgens het comité is dat in strijd met het wijkplan Paau wenburg. Daarin staat dat bij plaatsing van kunst er recht op inspraak is over de locatie. Het comité vindt dat daarvan in de praktijk weinig is gebleken. In het bezwaarschrift somt het comité op waaraan het heeft ontbroken gedurende de ruim driejaar durende procedure. Het spreekt van misverstanden, mis communicatie. verwarrende in spraakprocedure en een geschil over de locatie. Het comité ziet slechts één positief punt. De ge sprekken tussen het wijkcomite en de gemeente Vlissingen heb ben geleid tot een regeling 'Pro cedure kunst in openbare ruim te in de gemeente Vlissingen'. Die moet ertoe leiden dat mis verstanden worden voorkomen. 13 en 14 januari 1996 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: P.B.A. Crama, Hogeweg 107, tel. (0118)413459. zon. 0.00-24.00 uur: E. Kant, Sa- balaan 3, tel. (0118) 471017. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Patiënten Gezondheidscen trum Middelburg-Zuid: zie dienst Souburg, Nieuwland en Arnemuiden. Souburg, Nieuwland en Arne muiden, zat. 0.00-24.00 uur: N. Kapteyn, Lekstraat 6. Oost-Sou burg, tel. (0118)461630. zon. 0.00-24.00 uur: H. Meijer, Kanaalstraat 70, Oost-Souburg, tel. (0118) 461212. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Serooskerke, tel. (0118) 591212. Domburg, Aagtekerke, Westka pelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: P. K. Noorlander, Middelburgse straat 94, Koudekerke, tel. (0118) 551231. Biggekerke en Meliskerke (art sen Bouwense en Stutterheim): vrij. 18.00-ma 08.00: B. Bouwen se, Valkenisseweg 14, Biggeker ke. tel. (0118) 552190. Tandartsen: Walcheren: J. A. L. Vat; Koepoortstraat 3. Middel tel.(0118)613403. Spreekuur 11.00-12.00 uur, Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 09.00-ma. uur: H. Hament, tel. i 471140. Middelburg, zat. 09.00-ma. uur: M. de Jonge, p/a Ga a straat 5, tel. (0118) 616761, Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: (0118)633803. Kleine huisdieren: E. v. d., ker, Kanaalstraat 3, Oost-S burg, tel. (0118)460860. Spreekuur 11.00-12.00 en 1] 18.00 uur. Dierenartsen praktijk 'Oosi pelle': Oude Domburgse 33a te Oostkapelle, landbc huisdieren tel. (0118) 581443 zelschapsdieren tel. Dierenartsenpraktijk Melis,) ke: R. Roskam, Kelderwegl (0118)592838. Apotheken: Middelburg: L. v. d. Boo; Vrijlandstraat 79, tel. 627471. Vlissingen: Apotheek P gaaienburg, winkelcentrum pegaaienburg 24-26. tel. ld 466345. Thuiszorg: Walcheren: tel. (0118) 4! (wijkverpleging); tel. 413880 (gezinsverzorging). van een medewerkster MIDDELBURG - Een 23-jarige vrouw uit Middelburg stond donderdag voor de rechtbank in haar woonplaats omdat zij haar ex-vriend met een mes in de buik had gestoken. De man kwam laat in de avond bij haar aan de deur omdat hij met haar wilde praten. Hij probeerde in haar woning binnen te komen toen zij de deur opendeed. In woede stak zij hem met haar zakmes, waarna hij hevig bloe dend met letsel aan de lever op straat bleef liggen. Officier van justitie mr D. van der Bel zag in haar daad een poging tot dood slag. Volgens een psychiatrisch rap port kon haar daad haar slechts in sterk verminderde mate wor den aangerekend. Daarom eiste Van der Bel geen gevangenis straf maar 240 uur dienstverle ning en zes maanden voorwaar delijk. Als bijzondere voorwaar de bij het voorwaardelijk deel van de straf moet zij, als het aan de officier ligt, de psychiatrische behandeling, waaraan zij inmid dels begonnen is, voortzetten zo lang als de reclassering dat no dig vindt. De vrouw kampte al langere tijd met gezondheidsproblemen, zo wel psychiatrische als lichame lijke. Dat had zijn weerslag op de omgang met haar vriend. Het tweetal had een jaar lang een 'knipperlichtrelatie'. In de herfst had de vrouw een eigen kamer in de buurt van haar vriend ge huurd, waar zij zich kon terug trekken als de moeilijkheden haar boven het hoofd groeiden. van onze vei VLISSINGEN - Vergunning- parkeren in de gemeente Vlis singen wordt op 1 februari vijf tien gulden duurder. Het tarief zal de komende jaren nog ver der stijgen totdat de opbreng sten de kosten van het systeem volledig dekken. De andere prij zen voor het parkeren binnen de gemeentegrenzen gaan niet om hoog. Het college van burgemeester en wethouders nam zomer vorig jaar al besluiten over de nieuwe parkeertarieven. In de toelich ting op de gemeentebegroting voor dit jaar werd daar - 'zeer tot onze spijt', aldus b en w - echter geen melding van gemaakt. Om dat de wijzigingen voor de eerste serie nieuwe vergunningen pas 1 februari ingaan is het toch mo gelijk om de tarieven op tijd aan te passen. Het dagelijks gemeentebestuur streeft ernaar dat de kosten van de uitgifte en controle van het vergunningparkeren volledig worden gedekt door de inkom sten. Op dit moment kost een vergunning de gemeente jaar lijks ongeveer honderd gulden per stuk. Het huidige tarief is zestig gulden per jaar. B en w vinden het dan ook 'wenselijk' dat het tarief geleidelijk wordt verhoogd tot kostendekkend ni veau. De prijs van een parkeervergun- ning gaat daarom omhoog naar 75 gulden per jaar of42,50 gulden per halfjaar voor parkeren in ge bieden voor belanghebbenden. Een vergunning om te mogen staan op plaatsen voor betaald parkeren kost 85 gulden per maand of 7.50 gulden per dag. Een pas om overal te mogen staan komt op 20 gulden per week of 585 gulden per jaar. De houders van een vaste ligplaats in de De Ruijterhaven moeten De avond voorafgaand aant daad was zij uitgeweest mei vriendin. Zij had wat gedrori en zocht vervolgens haar ej kamer op en stond op het p naar bed te gaan toen de ma- haar aanbelde. Zij liet henu delijk weten dat zijn bezoek; gewenst was en werd heel b toen de man zijn voet tusser deur zette. Daarop klapte haar zakmes open en hem. De man onderging spoedoperatie en verbleef di na tien dagen in het ziekenh; Deskundigen Overigens verschilden de kundigen sterk over de matei toerekeningsvatbaarheid de vrouw. De Zeeuwse justitl sychiater rapporteerde volledig ontoerekeningsvatt was op het moment van de da Een psycholoog noemde verminderd toerekening.' baar. Dat was voor de rechtt reden om een derde deskun GJA( in te schakelen. Dat was dej ,^R tiepsychiater uit Breda, die alex 'sterk verminderd toereken; lugoi vatbaar' het midden hield sen de twee anderen. De vrouw zei dat zij veel b ^Es heeft bij de groepstherapie zij al ruim een half jaar vt sn Haar advocaat mr D. J. vroeg voor haar een geheel v, waardelijke straf. Hij wees dat de vrouw medisch volle afgekeurd is. Hij vroeg zichi haar aanval op de man alsi poging tot doodslag moet) den beschouwd daar zij ziel: -k" totaal niet meer in de hand: De rechtbank doet 25 jam Jpj uitspraak. aar i-fi Uri etjes landi :.na leid j and voor een vergunning 450 gui per seizoen neertellen. Het dagelijks gemeentebes: verwacht voor 1996 een extra brengst uit de parkeergei (q g van 30.000 gulden. Dat 3cier wordt gebruikt om de tekos me|k in de parkeerexploitatie«ve afgelopen jaren te dekken. hang peper Ivoll 1-6 bl De commissie nnancién1D» spreekt de nieuwe parkeerta tee, ven woensdag 17 januari. D" beurt vanaf 19.30 uur tijdens Berejl openbare vergadering in Kook Vlissingse stadhuis. De genii iijj0 I teraad zal het voorstel naah puree wachting goedkeuren in zijn' Spiffs I gadering van 25 januari. door melk Stodd ever Breni en no Klop Verdt Onderscheiding voor ex-militair J. C. de Reu (7fS in ge ARNEMUIDEN - J. C. de i Wj)(j uit Arnemuiden heeft donfl ieeU en go Kent fndti dag een militaire onderst ding ontvangen voor zijn' richtingen tijdens de oorlof ren in voormalig Nederl® Indië. Het gaat om het Erelrf voor Orde en Vrede met dé spen. De Reu (72), die van! tot 1948 in Indie verbleef ving de onderscheiding uil* den van burgemeester dn Visser van Arnemuiden. Schej tardt Door een besluit, enkele.' geleden, van de toenmalig p-uree nister van defenisie Ter 1 kunnen niet gedecoreerde Tjiq, Indie-gangers alsnog 2x onderscheiden. ..Eigenlijk' xom- de onderscheiding te laat. heer! De Reu. „Maar ik ben toe- I7ó'C dat ik deze nog gezondf: Kqq/; mag ontvangen, want ik *iesjÉ die jaren heel wat d® aard maakt." I den. van onze verslaggever KOUDEKERKE - De werkzaamheden waren al enkele weken achter de rug, maar donderdag werd het vernieuwde VVV-kan toor aan de Duinstraat in Koudekerke officieel ingewijd. Het kantoor heeft aan de binnenkant een gedaanteverwisseling on dergaan en is nu geheel aangepast aan de winkelformule die de VVV steeds vaker hanteert. Dat betekent dat het kantoor niet alleen brochures, accommodatiegidsen en routekaarten, maar ook bijvoorbeeld ansichtkaarten en souvenirs tegen betaling aanbiedt. Met de verbouwing van het Koudekerkse kantoor zit de WV Zuidwest-Walcheren nu in een geheel nieuw jasje. In mei 1995 werd al een nieuw onderkomen in het voormalige postkantoor aan de Bosweg in Zoutelande in gebruik genomen. Daar bevindt de WV zich samen met een postagentschap en een politiepost onder één dak. De WV is verder druk doende om samen met drie andere VW's op Walcheren te fuseren tot één kust-VVV Walche ren. De VW-winkelformule heeft in Zoutelande afgelopen zomer al duidelijk effect gehad. Voorzitter I. Ovaa meldde donderdag dat de inkomsten aanzienlijk gestegen zijn. Ook voor Koudekerke verwacht hij goede resultaten. „We denken dat hier toch een fi nancieel voordeel uit te halen is. als we het professioneel aanpak ken. Burgemeester A. C. de Bruijn van Valkenisse zei 'ontzettend blij' te zijn met het vernieuwde VW-kantoor in Koudekerke. „We hebben vorig jaar kunnen zien wat voor goede zaak het is als je een uitstekend VW-kantoor in Zoutelande hebt. Als je visite kaartje er goed uitziet, geeft dat ook een indruk van de rest van de gemeente." Het vernieuwde WV-kantoor in Koudekerke sluit aan bij de winkelformule die de WV met toenemend succes hanteert. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 12