J Jeltsin beveelt bevrijdingsactie |g House Van Mierlo toch naar Orient kleintjes Nieuw briefje van duizend r Hypotheekrente gaat verder omlaag Aanval op Sarajevo schokt bevolking 4 WEKEN ^sintiatuin gijzelen 2.000 mensen in ziekenhuis VOOR 14,25 JA, ik wil: Tsjetsjeense strijders Kok bij tien procent bevolking onbekend Enige tijd regen Veel bewolking en perioden met regen. Maximumtemperatuur ongeveer 7 graden. De zuid tot zuidoostelijke wind is zwak tot matig. 239e jaargang no. 8 Woensdag 10 januari 1996 Losse nummers 1,60 Opgave advertenties per telefoon: 0118-484321 AMSTERDAM (GPD) - ING Bank heeft gisteren het voortouw geno men met een verdere verlaging van haar rentes voor nieuw af te sluiten hypotheekleningen. Voor alle hy-' potheekleningen met een rentevas te periode daalt met ingang van woensdag de rente 0,3 procent punt. Marktleider Rabobank en het ambtenarenpensioenfonds ABP volgden de stap onmiddellijk. Naar verwachting zullen de andere hypotheeknemers niet achter wil len blijven. Het laagste percentage waarvoor de huizenkoper nu bij ING Bank te recht kan, is 4,6 procent bij een ren tevaste periode van een jaar en met Nationale Hypotheek Garantie. Daarmee ligt die rente ongeveer een procent boven de sterk gedaalde geldmarktrente die banken zelf be talen om kapitaal aan te trekken. Hetzelfde geldt voor de andere ren tevaste perioden: met de rente vijf jaar vast vraagt de bank 6,1 procent en voor tien jaar 7.0. De correspon derende kapitaalmarktrentes zijn gedaald tot resp. ruim 5 en net on der de 6 procent. Het is opmerkelijk dat dit keer ING Bank de aanval opent op de hypo theekrentes. De laatste ronden van verlagingen werden geleid door Ra- bo of ABP. Ook kleine verzekeraars als Zürich Leven liepen vaak voor op met dergelijke aankondigingen. De snel opeenvolgende ronden van verlagingen van hypotheekrente betekent een opsteker voor de hui zenmarkt. Het betekent bovendien dat de huizenprijzen de stijgingen van de afgelopen tijd kunnen voort zetten. Het verschil van bijna 2,5 procentpunt tussen één en tien jaar vaste rente betekent echter ook een risico van overfinanciering bij een omslag in de economische conjunc tuur. ben deelgenomen. „Boedjon- novsk, Kizljar en wat er hierna zal gebeuren: het gaat door tot dat Rusland vernietigd zal zijn", zei Radoejev. die daaraan toe voegde dat hij ook een aantal Russische soldaten als krijgsge vangenen achter de hand heeft. Generaals De Russische president Boris Jeltsin reageerde dinsdag woe dend op deze nieuwe terreur daad. Hij schoffeerde zijn be langrijkste ministers door ze voor het oog van het Russische tv-publiek te vragen of ze alle maal hadden zitten slapen en of ze niets hadden geleerd van de lessen uit het verleden. De ver antwoordelijke bewindslieden, stuk voor stuk generaals die door Jeltsin persoonlijk zijn be noemd, deden er het zwijgen toe. Verwacht wordt dat het Kremlin deze nieuwe provocatie van de Tsjetsjenen met geweld zal beantwoorden. Weliswaar wordt er onderhandeld, maar speciale commando-eenheden zijn over gebracht naar Dagestan. Wan neer en hoe ze zullen ingrijpen is nog onduidelijk. Aandelen Eurotunnel kelderen LONDEN (AP)-Aandelen in Eu rotunnel. het bedrijf dat de tun nel onder het Kanaal exploi teert, zijn dinsdag gekelderd na geruchten dat het bedrijf op het randje van bankroet zou verke ren. Eurotunnel wilde geen commen taar te geven op marktspecula- tie, maar een woordvoerder zei dat een persconferentie die van daag in Calais wordt belegd en die kennelijk anleiding is voor de geruchten, slechts bedoeld is om een routine-ooverzicht te ge ven over de stand van zaken. In Londen zakte het aandeel Eu rotunnel meer dan 7 procent en in Parijs bijna 4 procent. Hoewel steeds meer reizigers ge bruik maken van de tunnel, brengen zij bij lange na niet ge noeg binnen om Eurotunnel uit de kosten te halen. Vorig jaar is het bedrijf gestopt rente te beta len over zijn enorme schulden en sindsdien is het met zijn banken in overleg over een nieuwe beta lingsregeling. Volgens de bewindsman is een bezoek aan Orient House abso luut geen uitdrukking van welk standpunt dan ook over de uit eindelijke status van Jeruzalem. Tweede-Kamerlid Roethof van Van Mierlo's eigen partij D66. vindt het voorgenomen bezoek niet uitzonderlijk. D66 vindt evenwel niet dat een bezoek aan Orient House ten koste van alles moet worden doorgezet. „Daar voor is de vriendschap met Is rael te belangrijk", aldus Roet hof. Buitenland-specialist Weisglas i WD) is 'absoluut tegen' een be zoek aan Orient House. „Door zijn halsstarrigheid escaleert Van Mierlo deze zaak onnodig. Het is toch niet niks dat de Israë lische premier zo hard van leer trekt. Er zijn genoeg andere plaatsen waar Van Mierlo met de Palestijnen kan praten", al dus Weisglas. Diefstalfonds AMSTERDAM (GPD) - De be langenorganisatie voor het mid den- en kleinbedrijf MKB-Ne- derland wil een waarborgfonds voor winkeliers die het slachtof fer zijn geworden van winkel diefstal. Het fonds wordt opge bouwd uit bijdragen van betrap te winkeldieven. Zij moeten een 'boete' van minimaal 250 gulden betalen aan het fonds. Twee miljard voor Palestijnen Donorlanden hebben gisteren op een conferentie in Parijs besloten de Palestijnse economie met twee miljard gulden te stimuleren. Het besluit betekent voor PLO-leider Yasser Arafat een poli tieke opsteker. Hij had omjiet geld gevraagd om zijn vre- |T desakkoord met Israël handen en voeten te kunnen geven. w ■■■■■■■■■■■■■■■a Antieke kotter in de verkoop N. Hoebeke uit Yerseke is de enige Zeeuwse visser die zich heeft gemeld voor de jongste sa neringsronde. Zijn kotter met het koosnaampje Tobber (foto) was er aan toe. Het schip is nog niet het oudste van Yerseke, met als bouivjaar 1906, maar veel scheelt het niet. „Het was kie zen: verder investeren in deze viskotter of een andere aanschaffen." Zwarte Schapen willen wereldtitel Richard Smith, in de sportwereld ooit een befaamd fysiotherapeut, heeft een nieuw levensdoel: De Zwarte Schapen, de club ivaarvan hij 'president' is, wereldkampioen voetbal maken. Momenteel komt De Zwarte Schapen uit in de hoofdklasse van de ama- teurs. Dit alles onder het motto 'wat Ajax kan, kan ik ook'. I U Opinie: 2; Binnenland. 3; Achtergrond: 4; Buiten land. 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Kunst Cultuur: 8 en 9; Zeeland: 11,13 en 15; Sport: 16 en 17. SARAJEVO (DPA/AFP/RTR) - Bij een aanval op Sarajevo is gisteren één persoon om het le ven gekomen en raakten acht tien mensen gewond. De slacht offers vielen toen een granaat die met een raket was afge vuurd, insloeg in een tram. Het projectiel werd afgeschoten uit de Servische wijk Grbavica, al dus een Navo-woordvoerder in Sarajevo. De tram bevond zich vlak bij de beruchte 'sluipschuttersstraat' in de Bosnische hoofdstad. Franse militairen van de vredes macht Ifor vuurden op het ge bouw vanwaar uit was gescho ten. Het is de eerste keer dat er bij gevechten in Sarajevo een dode is gevallen sinds de komst van de vredesmacht Ifor, drie weken geleden. De aanval heeft de bevolking ge schokt en komt drie dagen voor het bezoek van de Amerikaanse president Bill Clinton aan de Amerikaanse eenheden van Ifor. De Bosnische Serviërs ontken den gisteravond elke betrokken heid bij de aanval. De luchtbrug naar de voorheen belegerde Bosnische hoofdstad is gisteren na bijna drie jaar op geheven. De aanvoer geschiedt nu over land. De opperbevelhebber van de Ifor heeft zich bij de Bosnisch- Servièche leiders beklaagd over de willekeurige controles op de etnische achtergrond van bur gers in de Servische wijken van Sarajevo. Deze buurten rondom de stad moeten in februari onder Werder Bremen ontslaat De Mos BREMEN - De Duitse voetbal club Werder Bremen heeft trai ner Aad de Mos gisteren ontsla gen. De Hagenaar heeft een half jaar bij de Noordduitsers ge werkt. Hij volgde op 1 juli Otto Rehhagel op. die naar Bayern Munchen vertrok. De Mos werd in de herfst van 1994 bij PSV ontslagen. Het congé volgde na een serie van elf competitiewedstrijden waarin Werder niet tot winst kwam. De club ging de winter stop in op de teleurstellende veertiende plaats. Bovendien schakelde PSV de Duitsers uit in de strijd om de UEFA-Cup. De Mos is de derde trainer in de Bundesliga na Morten Olsen (FC Kölm en Benno Möhlmann HSVdie dit seizoen zijn ontslag kreeg Assistent-trainer Karl- Heinz Kamp volgt voorlopig De Mos op. zie ook pagina 17 het centrale Bosnische gezag ko men te vallen. De Bosnisch-Servische parle mentsvoorzitter Momcilo Kra- jisnik kondigde aan dat zeker honderdduizend mensen uit de Servische wijken vertrekken we gens de „aanhoudende veld tocht van de moslims". Bos nisch-Servische militairen sta ken gisteren stellingen in brand die ze op basis van het vredesak koord moeten opgeven. (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar. PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 Tsjetsjeense strijders injuni 1995 Boedjonnovsk Ia- Dagestan 140 km De maanden januari en februari hebben wij geen koopavond. APELDOORN (ANP)-Tien procent van de Ne derlanders heeft nog nooit van premier Kok gehoord. Dat blijkt uit een dinsdag gepubli ceerd onderzoek van het bureau Lagendijk in Apeldoorn. Lagendijk vroeg eind vorig jaar aan ruim negenhonderd stemgerechtigde Ne derlanders naar de bekendheid en populari teit van de ministers. De bekendste ministers zijn Kok en Van Mierlo, zo blijkt: 90 procent van de ondervraagden kende de premier van naam en 84 procent de D66-leider. De minst bekende leden van het kabinet zijn volgens het Lagendijk-onderzoek minister Zalm van financiën, Wijers van Economische Zaken en De Boer van VROM. Minder dan 60 procent van de ondervraagden liet weten dat die namen hen wat zeiden. Premier Kok geniet het meeste vertrouwen. Bij 75 procent van de ondervraagden kan hij een potje breken. Van Mierlo volgt de premier met 67 procent. van onze correspondent Hans Hoogendijk MOSKOU - „Wij zijn niet bang voor de dood. Wij zijn bereid te sterven voor de vrijheid van ons land Tsjetsjenië". Dat zei de Tsjetsjeense guerrilla-leider Salman Radoejev dinsdag avond voor de Russische televi sie. Radoejev, niet zoals eerder was gemeld een schoonzoon van de Tsjetsjeense leider Doedajev, maar een aangetrouwde neef, houdt sinds dinsdagmorgen naar schatting 2.000 gijzelaars vast in een ziekenhuis en in de kraamkliniek van Kizljar, een stad in de autonome Russische republiek Dagestan, die grenst aan Tsjetsjenië. De Russische minister van bin nenlandse zaken Anatoli Koeli- kov heeft dinsdagavond gezegd dat president Jeltsin een opera tie heeft bevolen om de gijze laars te bevrijden. Hij zei niet om wat voor operatie het zou gaan. De daders zouden niet onge straft wegkomen, volgens de mi nister. Twee gijzelaars zijn al geëxecu- PARIJS/DEN HAAG (ANP/ GPD) - Minister Van Mierlo van buitenlandse zaken houdt vast aan zijn voorgenomen bezoek aan Orient House van de PLO in Oost-Jeruzalem, ondanks kri tiek van Israël en van de Twee- Van 14,95 voor KOUDEKERKE Galgeweg 5. tel. 0118-551623. HET GROENE WARENHUIS teerd om de eisen van de Tsjets jenen. die de onvoorwaardelijke aftocht van alle Russisch troe pen uit hun gebied willen, kracht bij te zetten. Minstens tien mensen hebben hun leven verloren bij het begin van de overval. „We hebben de eed van onvoor waardelijke trouw aan onze pre sident Doedajev afgelegd dat we als kamikazes zullen opereren en dat we al zijn bevelen zullen uitvoeren om onze onafhanke lijkheid te bereiken. Dood of de vrijheid", aldus de Tsjetsjeense commandant. Terwijl de met de islamitische doodsband ge tooide Radoejev zijn woorden uitsprak, was op de achtergrond geweervuur te horen. De guerrilla-leider zei dat het niet zijn bedoeling was geweest zoveel gijzelaars te nemen: „Het was nu één keer zo dat onze mili taire operatie een andere draai nam". De man is volgens het Russische persbureau Itar-Tass 28 jaar oud en was in de voorma lige Sovjetunie regionaal leider van de communistische jeugd bond. Boedjonnovsk De operatie van de Tsjetsjeense commando's van Radoejev lijkt 0710in alles op de operatie van zijn collega Basajev injuni 1995. Basajev gijzelde meer dan dui zend Russen in een ziekenhuis in de Zuidrussische stad Boedjon novsk, omdat hij volgens eigen zeggen niet genoeg geld had om alle Russische controleposten op de weg naar Moskou om te kopen. Dit gijzelingsdrama kostte meer dan honderd men sen het leven. Radoejev zei dat een aantal van zijn manschappen ook aan de overval op Boedjonnovsk heb- Nederlander topman Tandem Computers DEN HAAG (GPD) - De Neder lander Roel Pieper (39) wordt de nieuwe topman van het Ameri kaanse Tandem Computers. Pieper, nu nog president van Tandem-dochter UB Networks, krijgt de leiding over een com puterbedrijf met een jaaromzet van bijna 4 miljard gulden. Een woordvoerder van het bedrijf noemt het „uniek" dat een Ne derlander zo'n hoge positie krijgt bij een Amerikaans be drijf. Pieper verwierf in de jaren '70 be kendheid als Nederlands bas ketballer-international. Maar na een ernstig ongeluk moest hij zijn sportcarriere opgeven. Tan dem hoopt dat er met de jonge manager „een frisse wind" door het bedrijf gaat waaien. „Dat is nodig om de nieuwe, geavan ceerde technologieën die wij ontwikkelen goed op de markt te kunnen zetten", meent een woordvoerster van Tandem. Pieper wordt de opvolger van James Treybig, de oprichter van Tandem. Treybig maakte zijn vertrek vo lg jaar oktober bekend nadat het bedrijf zeer teleurstellende winstcijfers publiceerde. Het komt van pas dat Pieper een re putatie heeft als krachtig be stuurder en saneerder. Roel Pieper komt uit Rotter-^ dam. Hij studeerde wiskunde en informatica in Delft. Ontwerper Jaap Drupsteen (links) toonde gisteren in Amsterdam aan de directeur van De Nederlandsche Bank, W. Duisenberg, het nieuwe briefje van duizend gulden. foto GPD AMSTERDAM (GPD) - In april komt een nieuw biljet van dui zend gulden in roulatie. Jaap Drupsteen, de bedenker ervan, is in de race om de biljetten voor de Europese munt, de Euro, te ontwerpen. Samen met zijn voorganger prof. dr R. D. E. Oxe- naar en de grafisch ontwerpster Inge Madlé, is Drupsteen door De Nederlandsche Bank (DNB) gevraagd mee te doen aan de ontwerpwedstrijd voor de Euro. De Euro komt als munt en bil jet in principe in de eerste zes maanden van 2002 in omloop. Het idee om een wedstrijd uit te schrijven, is van DNB afkomstig. Dit vertelde DNB-president dr W. Duisenberg gisteren in Am sterdam bij de presentatie van het nieuwe biljet van duizend gulden, de kievit. zie ook pagina 3 de Kamer. Dat heeft Van Mierlo gisteren gezegd in Parijs na af loop van een donorbijeenkomst voor de Palestijnse gebieden. „Alle landen van de Europese Unie hebben mij gevraagd het Europees beleid niet open te bre ken en dat betekent dat ik naar Orient House ga. Alle ministers van buitenlandse zaken van de Unie doen dat als zij in Israel zijn", aldus Van Mierlo. Volgens de bewindsman zou het niet be zoeken van het Palestijnse bu reau in Oost-Jeruzalem van een grotere politieke betekenis zijn dan er gewoon heen gaan, net als zijn collega's. Met zijn Israëlische collega Ba rak heeft Van Mierlo een open hartig gesprek gehad over de ge voeligheden in Nederland en Is raël. „Telkens als een Europese minister daarheen gaat, uit Is raël zijn reserves", zei Van Mier lo. Hij liet merken niet goed te begrijpen waar alle opwinding vandaan komt. Zowel de Israëlische regering als de Nederlandse kamerleden wis ten al maanden dat zijn bezoek van komend weekeinde aan Is raël en aan Orient House op het programma stonden. Twee we ken geleden is de Franse minis ter van buitenlandse zaken De Charette er nog geweest. Nie mand heeft daarover zijn wenk brauwen opgehaald. Bovendien zijn de Nederlandse kamerleden Weisglas en Blaauw een paar maanden geleden- ook op het bordes van Orient House ver schenen. Bij het staatsbezoek van vorig voorjaar van koningin Beatrix aan Israël heeft Van Mierlo afge zien van zo'n bezoek. „Ik heb Shimon Peres toen gezegd dat ik het de volgende keer wel zou doen. Dat heb ik ook aan de Pa lestijnse 'minister van buiten landse zaken' Faisal Husseini beloofd", vertelde Van Mierlo. Hij wees erop dat al in 1992 de toenmalige CDA-minister van buitenlandse zaken Van den Broek pogingen heeft gedaan naar Orient House te gaan. Dat is toen niet doorgegaan omdat de Palestijnen afzegden. Kerstreces De fracties van CDA en RPF hebben de Tweede-Kamercom missie voor buitenlandse zaken voor vandaag teruggeroepen van het Kerstreces om de minis ter om opheldering te vragen. felle zon. Afkomstig uit Madagascar. Deze Areca lutescens heeft een hoogte van 80 cm. Inclusief flacon Pokon kamerplantenvoedsel. BÉflüHB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1