Nieuw gesprek over opvanghuis Reuzenhoek heel blij met gerenoveerde 'Onderweg' PZC Beleid gericht op leefbaarheid Inwoners Renesse ten strijde tegen de recreatieoverlast Schouwse politiek vóór concentratie windmolens in park Nieuw onderkomen van GGD in Goes is bijna gebruiksklaar zeeland Wethouder wil onrust bewoners binnenstad wegnemen V; DINSDAG 9 JANUARI 1996 12 van onze verslaggever TERNEUZEN - Wethouder P. Hamelinck praat binnen ander halve week nogmaals met be woners van de binnenstad over vestiging van een sociaal pen sion in de Terneuzense binnen stad. Het Bewonersplatform Binnenstad, besloot maandag avond om opnieuw met de wet houder in conclaaf te gaan, maar wilde nog niet kwijt wel ke ideeën of voorwaarden het aan b en w wil slijten. Vorige week presenteerde de wethouder samen met directeur H. Sarneel van de Stichting Ago gische Zorgcentra Zeeland (AZZ) een plannetje voor vesti ging van een opvanghuis voor mensen in (acute) geestelijke nood in de Klaassenstraat. Tot schrik van bestuurder en direc teur bleken een aantal binnen- Uulnavond in Aardenburg van een medewerker AARDENBURG - Als voorbe reiding op het komende carna val houdt de plaatselijke carna valsstichting De Nachtuuln de komende weken de traditionele schuurfeesten. De festiviteiten beginnen zaterdag 13 januari in de loods van de familie Van Overloop. Dan wordt voor de vierde keer de Aardenburgse Uulnavond gehouden. Tijdens dit evenement wordt de prins van de Nachtuuln bekend ge maakt. Tevens vindt de trek king van de grote verloting plaats. Het arnavaleske festijn begint om 21.00 uur. De muziek wordt verzorgd door het orkest Night- flyer en de boerenkapel de Blao- suuln. Een week later (zaterdag 20 januari) komt is de jeugd aan bod. Om 14.00 uur gaat voor de zevende keer de Dolle Dwaze Jeugdprinsen Schuurbalmid- dag van start. Hierbij wordt de jeugdprins en -prinses van het komende carnaval gekozen, 's Avonds staat het traditionele schuurbal op het prograinma. Voor de negentiende keer wordt hierbij het carnavalslied geko zen. Het Scheldekwartet en de boerenkapel De Blaosuuln teke nen vanaf 2000 uur voor de pas sende muziek. stadbewoners zeer fel tegen de komst van het sociaal pension. Het argument dat 'de kat op het spek wordt gebonden als labiele mensen in een supermarkt met drugs worden geplaatst', werd in vele varianten ter tafel gebracht. Het feit dat de appartementjes in de Klaassenstraat prima als opvanghuis zijn in te richten en dat overlast voor de buurt niet te verwachten is, wilde er bij een aantal binnenstadbewoners niet in. Door de hoog oplopende emotio nele sfeer zijn een aantal argu menten om een sociaal pension in de Klaassenstraat te begin nen niet aan bod gekomen, denkt Hamelinck. Hij hoopt dan ook nogmaals 'in alle rust en zonder emoties' met vertegen woordigers van, onder meer, het Bewonersplatform Binnenstad en het actiecomité Leefbaar Ter- neuzen te kunnen praten. De le den van het platform gingen daar nog vóór de uitnodiging in de bus viel dus al op in maandag avond. Slaaphuis Volgens b en w halen verscheide ne binnenstadbewoners het so ciaal pension en het, nog te ves tigen, slaaphuis door elkaar. De toekomstige gebruikers van het sociaal pension zullen veelal af komstig zijn uit de binnenstad en daarom heeft ook de gemeen teraad eerder al laten weten dat het opvanghuis daar zo dicht mogelijk in de buurt moet ko men, betogen Hamelinck en zijn collega-collegeleden. Het slaap huis moet een nachtelijke op vang worden waar verslaafde Terneuzenaren een bed, een bad en brood kunnen krijgen. Dat slaaphuis zou dan ook alleen tussen 's avonds tien en 's mor gens acht uur worden gebruikt. De gebruikers van die nachtelij ke opvang kunnen niet zomaar in en uit lopen, zodat ook bij die voorziening overlast zoveel mo gelijk wordt uitgebannen, aldus het voorstel van b en w. De gemeentebestuurders hame ren er ook steeds op dat het so ciaal pension èn het slaaphuis in de eerste plaats bedoeld zijn voor Terneuzense hulpzoeken den en eventueel voor enkele an deren uit de rest van Zeeuws- Vlaanderen. Veel binnenstadbe woners bleken vorige week toch bang te blijven voor aantrek kingskracht op drugsverslaaf den uit de wijde regio en mis schien nog wel verder. van onze verslaggeefster RENESSE - De gemeente Wes- terschouwen is niet van plan een parkeerverbod in te stellen in de straten rond het centrum van Renesse. Dat is de reactie van burgemeester H. Tees op brieven van buurtbewoners over de overlast van recreanten in het gebied. Twee bewoners overwegen een buurtcomité op te richten om gezamenlijk de strijd met de gemeente aan te binden. De recreatie-overlast in Renesse wordt steeds groter, menen be woners van onder meer de Ca- pelweg, de Zeeasterweg, de Hoo- genboomlaan en de Zeelelieweg. Zij vrezen dat de problemen nog groter worden omdat in het cen trum dit seizoen betaald parke ren wordt ingevoerd. Automobi listen zullen uitwijken naar bui tenwijken rondom de kern, met alle problemen van dien: 'toete ren, met gillende radio's heen en weer rijden, urineren in de bosjes of in brievenbussen, afval op straat en in de tuinen' sommen de getergde omwonenden op. „Men is alleen met het centrum HULST Knoppencursus - De Stich ting Welzijn voor Ouderen Hulst gaat lesgeven in het bedienen van moderne apparaten, zoals magnetron, afstandsbediening van de televisie, videorecorder en cd-speler. De cursus 'handen aan de knoppen' is bedoeld voor mensen van 55 jaar en ouder. De tien bijeenkomsten van 2,5 uur worden gehouden in gebouw Klavertje Vier aan de Jansenius- laan. De eerste bijeenkomst is dinsdag 23 januari om 9 uur. Aan de cursus wordt meegewerkt door het ROC Basiseducatie. SAS VAN GENT Lezing - Filmverzamelaar J. van Delft uit Axel houdt van daag in sociaal-cultureel cen trum De Spije in Sas van Gent een lezing. Aan de hand van au thentieke beelden en appara tuur geeft hij een overzicht van de honderdjarige filmhistorie. Van Delft beschikt onder meer over een film uit 1897. Ook ver» toont hij originele beelden van de watersnoodramp en van de inpoldering van De Braakman. De bijeenkomst, georganiseerd door de Heemkundige Kring Sas van Gent. begint om 20 uur. bezig. Dat wordt prachtig mooi voor de toeristen" schampert J. P. Killan van de Zeelelieweg. „Maar voor de eigen inwoners voert de gemeente een wanbe leid." Actie-comité Samen met zijn buurman H. M. Marsman wil hij een actie-comi té oprichten, om gezamenlijk klachten in te dienen en des noods zelf de straten af te slui ten. Ook met ludieke acties tij dens het seizoen wil hij de ge meente op de problemen van de bewoners wijzen. „Vóór de her indeling moet men maatregelen nemen. Anders komt het er niet meer van", meent hij. Mevrouw I. Marsman denkt dat de gemeente juist door de herin deling lak heeft aan klachten van de omwonenden: „We heb ben gevraagd om een parkeer verbod of paaltjes in de weg. Maar we worden met een kluitje het riet in gestuurd. Afgelopen jaar was het heel erg. De ge meente had de stommiteit be gaan de dorpskern af te sluiten. Daarom kwamen recreanten in onze buurt zoeken naar een par keerplek. Dat geldt ook voor het schoonmaken, In het centrum ruimen ze de troep op. maar in de straatjes daarachter niet. Het dorp is niet berekend op deze hoeveelheid toeristen", conclu deert ze. Vergeten Killan is het daarmee eens: ..Al les wordt hier op het toerisme gegooid, maar de eigen bewo ners worden vergeten. Het is te gek voor woorden." Volgens hem moet de gemeente het aan tal toeristen gaan beperken. Burgemeester Tees piekert daar echter niét over: „Een beperking van het toerisme is schadelijk, want de bevolking profiteert er ruime mate van. Vergeleken met andere gemeenten van deze om vang is het voorzieningenniveau hoog." Hij zegt begrip te hebben voor de hinder die bewoners hebben van de recreanten. „Maar dat is nu eenmaal een van de negatieve kanten van het wo nen in een toeristisch gebied." Tees meent dat de parkeerpro blemen juist afnemen door de maatregelen in het parkeerbe- leidsplan. „De grootste bulk van de parkeerders gaat naar het transferium als dat gereed is", verwacht hij. „Foutparkeerders krijgen boetes en worden wegge sleept. Maar het is niet de bedoe ling parkeerverboden in te stel len in straten die breed genoeg zjjn." Het gerenoveerde weggetje onder aan de Reuzenhucksedijk. foto Peter Nicolai van onze verslaggever REUZENHOEK - Bijna twee jaar geleden betaalden de be woners van het buurtschap Reuzenhoek de gemeentelijke belastingen een paar maan den later, omdat de gemeente Terneuzen niet wilde toezeg gen dat de 'Onderweg' snel zou worden opgeknapt. Het herstraten van andere wegen had 'een hogere prioriteit', kregen de ongeveer negentig bewoners van het weggetje onder aan de Reuzenhoekse- dijk te horen. Toen gemeentebestuurders enkele maanden later beloof den dat de Onderweg in de loop van '95 zou worden aan gepakt, hadden sommige be woners er nog steeds een hard hoofd in. De bestuurders zwaaiden tenslotte al eerder met meerjarenramingen zon der dat er ooit iets gebeurde. Maar na de bouwvakvakantie vorig jaar werd daadwerkelijk begonnen met een totale reno vatie van het toegangsweg getje voor 24 woningen. De ge meenteraad had toestemming gegeven voor het aanleggen van een nieuw, gescheiden, rioleringsstelsel en een nieuw wegdek met betonklinkers ter waarde van 420.000 gulden. Het karwei kon net voor de jaarswisseling worden afge rond. Tot grote tevredenheid van de bewoners, laat H. Post - de initiatiefnemer van de 'be lastingactie' twee jaar terug - maandag weten. „Behalve de gebruiksvriendelijkheid is ook de verkeersveiligheid enorm toegenomen door de recon structie. Geen gaten meer in de weg èn daarnaast is de ver lichting een stuk beter dan vroeger. We hebben maar liefst vier lantaarnpalen meer gekregen", zei Post enthou siast. De Onderweg loopt aan de kant van Zaamslagveer nog steeds stijl omhoog. Post: „Ik ben net een weekje wegge weest, dus of dat problemen geeft bij gladheid weet ik niet. In elk geval vast niet meer dan vroeger en aan de andere kant kun je de weg altijd zonder moeite verlaten. Ik heb geen klachten gehoord en daar naast ziet het er ook nog eens prachtig uit." Burgemeester C. J. van Liere van Sluis-Aardenburg: van onze verslaggever SLUIS - Het zit burgemeester C. J. van Liere geen moment dwars dat Sluis-Aardenburg de kleinste gemeente in Zeeuws-Vlaanderen is. „Tij dens onze nieuwjaarsreceptie moesten de mensen anderhalf uur wachten", zegt Van Liere. „Als kleinste Zeeuws-Vlaam- se gemeente hadden we toen de grootste rij. Dat bewijst wel dat we het in ons eerste jaar helemaal niet zo slecht hebben gedaan." De voormalige gemeenten Sluis en Aardenburg fuseer den op 1 januari dit jaar uit vrije wil. De twee gemeenten kwamen met een gezamenlijk inwonertal van 6500 net over de drempel die het dagelijks provinciebestuur van Zeeland voor een nieuwe algemene ronde van herindeling van ge meenten had ingebouwd. De sceptici stelden dat het een zware klus zou worden om van Sluis en Aardenburg een sa menhangend geheel te maken. De twee oude gemeenten ver schilden wat sfeer en karakter betreft immers sterk van el kaar. De voormalige gemeente Aardenburg had het stempel een gemeente te zijn waar wei nig omging. Bovendien waren er veel politieke problemen ge weest. Sluis stond bekend als een levendig stadje dat het vooral moest hebben van het kooptoerisme. Van Liere kwam niet in het ge spreid bedje van een voorgan ger terecht. Hij moest in een totaal nieuwe situatie aan de slag gaan. „Ik merkte dat er cultuurverschillen waren. Maar het voordeel was dat de partijen de samenwerking op vrijwillige basis waren aange gaan. De bereidheid om com promissen te sluiten was dui delijk aanwezig." Achterstand Van Liere geeft hoog op van de constructieve sfeer waarin de coalitiepartijen PvdA en WD/Gemeentebelangen tot nu toe samenwerken en de po- sitief-kritische wijze waarop Lijst Rammelaere en CDA op positie voeren. Ook over het functioneren van het ambte narenapparaat is hij goed te spreken. De afgelopen jaren waren er - mede door de voor bereidingen op de fusie - ach terstanden ontstaan. Onder meer door het inzetten van uit- zendkrachten zijn die achter standen inmiddels goeddeels weggewerkt. Inwoners van de gemeente Burgemeester C. J. van Liere van Sluis-Aardenburg...we hebben het in ons eerste jaar helemaal niet zo slecht gedaan... foto peter Nicolai kunnen voor het ophalen van rijbewijzen en paspoorten nog steeds in zowel Sluis als Aar denburg terecht. „We willen een goede dienstverlening blij ven bieden", aldus Van Liere. „Daarom blijven we met twee kantoren werken. Al is het soms inefficiënt dat bijna alle gemeentelijke afdelingen waarvan ik de portefeuille be heer in Aardenburg zitten. Zelf heb ik mijn werkruimte in Sluis." Het opgaan in een grotere ge meente ziet Van Liere niet zit ten. Hij denkt dat een nieuwe gemeentelijke herindeling na delige gevolgen heeft voor de kwaliteit aan de dienstverle ning. Natuurlijk zijn er zaken die te veel omvattend zijn om zelfstandig aan te pakken. Daarom werken we op een aantal terreinen samen met Oostburg. Denk bijvoorbeeld maar aan het welzijnsbeleid." Onder Van Liere is ook de sa menwerking met de Belgische buurgemeenten verstevigd. Zo zijn er vergevordere plan nen om in overleg met het ge meentebestuur van Knokke een fietspad door te trekken van Retranchement naar de Belgische badplaats. „Ook over de samenwerking met de andere Zeeuws-Vlaamse ge meenten heb ik over het alge meen geen klagen.", aldus Van Liere. „Het meest sprekende voorbeeld van solidariteit is de steun van de andere ge meenten bij de sanering van de schuld van het Zeeland Studiecentrum." Het saneren van de schuld van het Aardenburgse instituut kost de gemeente Sluis-Aar denburg 3.1 miljoen gulden. Het is de bedoeling de reserves voor een deel aan te spreken. Verder moet het college in sa menwerking met de gemeen teraad prioriteiten stellen bij de uitvoering van het beleid voor de komende jaren. De re novatie van het zwembad in Aardenburg komt niet in ge- Daarnaast wordt vier ton vrij gemaakt voor de herinrichting van de binnenstad van Sluis. Bovendien moet de komende vijf jaar het project Duurzaam Veilig worden uitgevoerd. Een voorproefje op dat uitvoering van dat project is de aanleg van een rotonde bij de Heille- kruisng. „Het beleid zal de komende ja ren vooral gericht zijn op het verbeteren van de leefbaar heid", aldus Van Liere. „Het realiseren van een overdekt winkelcentrum in Sluis, het aanleggen van een industrie terrein bij Eede van 4,5 hecta re en ook diverse woning bouwprojecten passen in dat streven. Mensen zeggen vaak dat Sluis-Aardenburg in de pe riferie ligt. Maar in de toe komst kan in die situatie ver andering komen. Zeker door de aanleg van een vaste oever verbinding. Onze gemeente kan een knooppunt worden tussen Lille, de Randstad en Engeland." Auto's met verf besmeurd AXEL - Drie automobilisten uit Axel meldden maandag bij politie dat hun auto's met zwarte verf waren bespoten, ly voertuigen stonden geparkeerd aan de Joost de Moorstraate één aan de Bankertstraat. De auto's waren op verschillen plaatsen ondergekliederd. Klacht verkeersoverlast bij gs WATERLANDKERKJE - Gedeputeerde staten buigen® vandaag, dinsdag, over een verzoek van de familie van 0o trum in Waterlandkerkje om het wegdek van de Turkeyeweg verbeteren. Mevrouw F. van Oostrum uit de Turkeyewegfe dat ze zich tot gedeputeerde staten had gewend, omdat t zware verkeer sinds jaar en dag over de provinciale weg de dert. „We hebben daar in ons huis ontzettend veel last van aldus Van Oostrum. „Al is het sinds de opening van de rond» bij Oostburg gelukkig wel minder druk geworden voor deur." Drankrijder is rijbewijs kwijt TERNEUZEN - Een 38-jarige Terneuzenaar raakte zonde avond zijn auto en zijn rijbewijs kwijt, nadat bij politiecontrc in zijn woonplaats bleek dat hij te diep in het glas had gekefe De man had meer dan drie keer zoveel alcohol in zijn bloede; is toegestaan. Omdat het al de zesde keer was dat hij te vt had gedronken, werd behalve zijn rijbewijs ook zijn voertuig beslag genomen. Inbraken in bouwketen Sluiskil SLUISKIL - Enkele bouwketen op een bedrijfsterrein aair Sluiskilse Industrieweg zijn het afgelopen weekeinde opei broken. Twee bouwondernemers misten maandag onder mt computer- en faxapparatuur en verschillende gereedschi pen. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- velandse bestuurders zien lie ver één of enkele windmolen parken op het eiland verschij nen dan een paar molens op meerdere locaties. Hoewel dit bestemmingsplanmatig grote veranderingen teweeg zal bren gen, komt het de landschappe lijke waarde van Schouwen- Duiveland ten goede, stellen de bestuurders. „Maar als zo'n park naast je deur wordt aange legd, praat je natuurlijk wél even anders." In meerdere gemeenten op Schouwen-Duiveland houdt de plaatsing van windmolens mo menteel de gemoederen danig bezig. In Dreischor moest de ver eniging Zeewind onlangs nood gedwongen de bouw van vier windturbines staken. Dit op last van de rechter die bepaalde dat de gemeente Brouwershaven onterecht een bouwvergunning had verstrekt aan Zeewind. Het bedrijf Promill uit Middelharnis probeert - tot dusver tevergeefs - twee molens bij de waterzuive ring in Burgh-Haamstede ge plaatst te krijgen. Volgens het bestemmingsplan zijn beide mo lens echter te hoog. Een soortge lijk incident dreigde eveneens in Zierikzee. Promill heeft, in te genspraak met het daar gelden de bestemmingsplan, een princi pe-aanvraag ingediend voor twee windturbines bij haven De Val. Het Zuidhollandse bedrijf kiest echter eieren voor haar geld door op de valreep de aan vraag weer in trekken. Het voor stel zou vandaag, dinsdag, in de commissie ruimtelijke ontwik keling aan de orde worden ge steld. Zeventig molens De Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland ziet deze ontwikkelingen met lede ogen aan. Met her en der verspreide windmolens blijft er weinig over van de open poldergebieden, de weidsheid en de fraaie horizon die zo uniek is voor Schouw Duiveland. En het eind is niet in zicht: op basis van nog vast te stellen streekpi zou Schouwen-Duiveland pis moeten bieden aan zo'n ze.v tot zeventig molens. In een op brief aan de eilandelijke meenten en de Provinciale S ten pleit de milieuclub da® voor een integraal plaatsings; leid waarbij de turbines in parken worden geconcentreei Geen slecht idee, vinden de i antwoordelijke bestuurders het eiland. Eerder opperde houder C. W. Veerhoek vanl terschouwen al in de PZC da! molens beter kunnen wordeni clusterd. „Een goede zi vindt ook wethouder L. J Gastel van Zierikzee. „Het i leid moet worden aangep maar we moeten maar zien! ver we komen." In Midd schouwen is het al verbodens bij een boerderij een windmci te plaatsen. Als het aan waar mend burgemeester L C. E ligt, blijft dit zo. Totaalbeleid In de polder bij Bruinisseis! wél toegestaan om naast agrarisch bedrijf een windmol te bouwen. Voor de rest van: gebied is nog geen beleid uit; stippeld. Burgemeester A. Voi laar sluit zich 'in beginsel' bij de mening van zijn coliep „Maar dan moeten de belans van alle betrokkenen zorgvui worden overwogen." Waar mend burgemeester A. P. Haan van Brouwershavens dat het goed is voor Schouu Duiveland als een 'totaalbtè wordt ontwikkeld. Ook zij is' te spreken over het plan: „I zal veel beleidsmatige aanjv: singen vergen maar het re taat is beter voor het k schap." Directeur D. A. Hi van de Duivelandse gemee werken vraagt zich af of de ie sen bij wie een windmolenpi naast de deur verschijnt wd blij zullen zijn met de suggeJ „Toch is het een betere optie' overal losse onderdelen." nge plat ster huu bou proi het woo Met van onze verslaggever GOES - Nog wat wandjes en plafonds afwerken, een lik verf en klaar is het nieuwe Goese on derkomen van de Gemeen schappelijke Gezondheids dienst Zeeland (GGD). De ople vering van het pand aan de Westwal vindt medio februari plaats. Het voornemen van de GGD is te verhuizen op 29 fe bruari en 1 maart. Behalve de gezondheidsdienst nemen ook elf provinciale patiënten- en consumentenorganisaties er straks hun intrek. De bouw van het kantoor begon voorjaar '95. Nieuwbouw was no dig omdat de GGD niet langer kan blijven in het voormalige ge zondheidscentrum Magnolia te Goes. Zoals bekend is dat ge bouw het nieuwe onderkomen van het gefuseerde waterschap De Zeeuwse Eilanden. Helemaal klaar is het nieuwe GGD-ge- bouw nog niet. Administrateur C. N. de Kuiper van de gezondheidsdienst heeft er echter alle vertrouwen in dat de afwerking volgens planning verloopt. „Hoe lager je in het ge bouw komt, hoe meer er nog moet gebeuren. Boven is bijna alles klaar. Er moeten alleen nog wat systeemplafonds worden bevestigd." Daarnaast is bene den nog geen punt gezet achter het leggen van tegels en het plaatsen van wanden. Ook aan het straatwerk buiten dient het nodige te gebeuren. De GGD en de gemeente Goes vormen samen de stichting! zondheidszorg Gebouwen ploitatie, die het centrum? Jkbl beheren. De stichting steekt' laat geveer 3,5 miljoen gulden in enbe nieuwbouw. e,enP dicht Ingre 150-2i 1 klei 1,5 ee pepei mesp mesp 5 el o Ve km word velsl; inde Bibliotheek in Koewacht viert lustrum KOEWACHT - De vestiging !fjvro' de bibliotheek in Koewacht staat volgende week vijf) Ter gelegenheid van dit ee lustrum worden er vanaf nuari enkele festiviteiten gd den. 'Ami was c in eer, Pel dt dunnt Voor belangstellenden W e de gelegenheid om tot 1 ap aanmerking te komen voö gratis proefabonnement Zeeuws documentatiecen presenteert zich vrijdag nuari in de bibliotheek. B stand wordt dan material toongesteld over Koewatf Heikant. Tevens staan opc panelen foto's uit de oude' over de streek opgesteld. 1' q mei aars kunnen die dag duf prentbriefkaarten uit de breide collectie ruilen schreven boeken worden een prikje te koop aangek De bibliotheek in Koe* heeft ruim 650 leden dieja^ goed zijn voor zo'n 18. ningen. en si hier a pde hoven opnie i Bak c boter Plakje ken. Meng verdet spekb Vegeic Verva halve leelfge Krkn kaas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 24