ROVINCIflLE ZEEUWSE COURANT Ergernis over sociale zekerheid Arafat: schond met liquidatie Ayash Israël vredesakkoord 4 WEKEN Schaatspartij op de valreep KLEURENFOTO'S VANAF 39 CENT Bevolking wantrouwt overheid FNV dreigt met oorlog over minimumloon VERVROEGDE AFLOSSING STAATSLENING 1 1 en 1 7 Incidenten bedreigen vredesproces Bosnië VOOR 14,25 Fransen wantrouwen Nederlandse piepers Zacht weer met zon Maximumtemperatuur tussen 7 en 8 graden. Vooral aan zee enkele wolken velden. Verder zonnige perioden. Zuidelijkematig tot vrij krachtige wind. 239e jaargang no. 6 Maandag 8 januari 1996 Losse nummers 1,60 I-UUR FOTOSERVICE STANDAARDPRINT 99 CENT FOTO* VERSCHOORE Goes Hulst Middelburg Terneuzen Vlissingen Zierikzee Etten-Leur ■■■BH DEN HAAG (GPD/ANP) - Drie kwart van de bevolking wan trouwt de overheid als het aan komt op sociale zekerheid. Een grote meerderheid van 85 pro cent het vindt onjuist om de so ciale zekerheid over te laten aan de verzekeringsmaatschap pijen. Dat blijkt uit een enquête door onderzoeksbureau Inter/ View in opdracht van FNV Ma gazine. FNV-voorzitter Steke lenburg heeft gisteren gezegd dat het kabinet oorlog met de vakbeweging riskeert als het plannen doorzet om het mini mumloon af te schaffen en het algemeen bindend verklaren van cao's over boord te zetten. Londen wijzigt voor ouderen beledigend bord LONDEN (AFP) - De Britse re- IS gering heeft ingestemd met de wijziging van een verkeersbord dat automobilisten waar schuwt voor oudere personen. Londen reageert hiermee op irotesten van woedende oude en. Een belangenvereniging van ge- '75 i pensioneerden spreekt van een "7, grove belediging. De ouderen zijn vooral gepikeerd over de-af beelding op het waarschuwings- >ord: twee oudjes over een wan- ielstok gebogen, lit tafereel stemt absoluut niet ïeer overeen met de huidige ge- personen op leeftijd, al- "fcus de ouderenbond. De mees- en zijn nog volop actief en ver ieren in goede vorm. Eigenlijk ll(jJhebben zij helemaal geen bord v nodig om hen te beschermen, ■ent de directeur van de ver- iging. Voor het FNV-Magazine onder vroeg Inter/View 549 Nederlan ders over de sociale zekerheid. Daaruit blijkt dat slechts 27 pro cent van de ondervraagden de overheid de beste keuze vindt om de sociale zekerheid te ga randeren. Vooral het aantal uitkerings trekkers blijkt een ergernis. Meer dan tweederde (68 procent) van de ondervraagden vindt dat er te veel mensen een uitkering genieten. Het wantrouwen tegen uitkeringstrekkers is de afgelo pen vijf jaar ondanks beloften van de overheid op te treden te gen fraude, onveranderd hoog gebleven. 'Uitkeringstrekkers frauderen en verdienen er zwart bij', vindt 43 procent. Tijdens een enquête van Inter/View in 1991 vond 44 procent dat. Aow geliefd Een kwart vindt de sociale ze kerheid alles bij elkaar gerekend te duur geworden en 40 procent vindt dat die absoluut niet meer mag gaan kosten. Maar een meerderheid (57 procent) vindt niet dat dat aan de hoogte van de uitkeringen ligt. De aow wordt als verzekering het hoogst gewaardeerd. Drie kwart (76 procent) wil daarop absoluut niet bezuinigen. Dat is weliswaar twee procent minder dan tijdens de enquête in 1991, maar nu zijn meer mensen ook bereid daarvoor meer premie te betalen (69 procent nu tegen 54 procent in '91). Op de tweede plaats staat de wao, waarop van 57 procent niet mag worden bezuinigd (in '91 was dat nog 78 procent). De helft (50 procent) is bereid bij te beta len om niet op de Bijstand te korten, ook de helft wil meer be talen om de Ziektewet in stand te houden en de ww geniet de steun van 45 procent van de on- STAAT DER NEDERLANDEN dervraagden. De helft vindt 100- procent doorbetaling van het loon tijdens ziekte te veel. Maar slechts een op de vijf vindt de wettelijk verplichte 70 procent' genoeg. Een meerderheid van 51 procent wil een vrije keuze heb ben tussen aanvulling op het zie kengeld tot 100 procent of hoger loon. Het regeringsvoornemen om de wao/aww premies afhankelijk te maken van de risico's in een be drijfstak vindt 44 procent mede standers. Maar bijna driekwart zou het onrechtvaardig vinden als de aard van een beroep tot hogere premies zou leiden. Vier vijfde (81 procent) wil de vak bonden betrokken houden bij de uitvoering van wao/aww, ziekte wet en ww. Minimumloon Het kabinet riskeert oorlog met de vakbeweging als het komen de jaar plannen doorzet om het minimumloon af te schaffen en het algemeen verbindend ver klaren van cao's over boord te zetten. FNV-voorzitter Steke lenburg gaf dat schot voor dei boeg zondag in het Radio 1 Jour naal. De FNV-voorman denkt dat de vakbeweging 'op de keper be schouwd' tot nog toe niet slecht uit is met het kabinet van PvdA, WD en D66. Die balans kan ech ter snel omslaan naar het nega tieve wanneer het kabinet de ko mende maanden de sociale ze kerheid op de helling zet. Stekelenburg neemt alvast een voorschotje op de discussie over de herziening van sociale zeker heid, zoals in het regeerakkoord overeen is gekomen. „Afschaf fing van het minimumloon en van het algemeen verbindend verklaren van cao's zijn punten waar we grote ruzie over zouden krijgen. Dat zou de verhouding met de vakbeweging grondig verzieken." Begroting De Amerikaanse president Clin ton heeft zaterdag zijn plan inge diend om de Amerikaanse be groting in 2002 sluitend te ma ken. Daarmee kwam hij tege moet aan een eis van de Republi keinen, die akkoord zijn gegaan met het heropenen van de over heidsdiensten. Vandaag gaan honderdduizenden ambtenaren na weken gedwongen rust weer A aan het werk. T" ■n Echec Zandstra op De Uithof De gouden loopbaan van Falko Zandstra lijkt voorbij. De schaatscrack van weleer beleef de dit weekeinde een drama op De Uithof in Den Haag. Zand stra (foto) greep naast alle prij zen tijdens het kampioenschap voor allrounders en mag nu ook deelname aan EK en WK verge ten. Rintje Ritsma werd voor het eerst in zijn schaats- carrière nationaal kampioen. H Kür op muziek De Brabander Frans Stokker- mans won zaterdagavond dé kür op muziek tijdens Indoor Zeeland. De jonge amazone Bar bara Koot (fotobehoorde tot de uitblinkers op de slotdag van de dressuur. Zij zegevierde in de klasse Intermediair. Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Zeeland: 5, 7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16, 17 en 18. MOSTAR/SARAJEVO (AFP DPA) - De Europese Unie (EU) trekt zich terug uit de verdeelde Bosnische stad Mostar als de moslims en Kroaten daar niet gaan samenwerken. Dit dreige ment uitte zondag de Europese bestuurder van de stad. Hans Koschnik. De oud-burgemeester van Bre men. denkt dat een mislukking van de vereniging van Mostar het einde inluidt van de samen werking van Kroaten en mos lims in heel Bosnië. Koschnik wijst een permanente verdeling van de stad in een moslim- en Kroatisch deel, zoals de Kroati sche burgemeester Brajkovic voorstelde, pertinent van de hand. Hij wees daarbij op de er varingen met het verdeelde Ber lijn. Formeel vormen de Kroaten en moslims in Bosnië een federatie, maar de partijen staan in Mostar op gespannen voet met elkaar. ..Als duidelijk is dat er geen be reidheid is om samen te werken, moeten wij vertrekken", meen de Koschnik. Hij waarschuwde voor een nieuwe burgeroorlog in de stad, waar de twee partijen el kaar al in 1993 en 1994 op leven en dood bestreden. Koschnik kreeg vorig jaar van de EU opdracht orde te schep pen in Mostar, waar de Kroaten en moslims in aparte wijken wo nen. De EU uitte vrijdag haar grote bezorgheid over de situa tie in de stad ten zuidwesten van Sarajevo. De Unie wil op 20 ja nuari de beperkingen op de be wegingsvrijheid in de stad volle dig opheffen, zodat ook alle mannen weer in de twee stads delen mogen komen. Met extra patrouilles langs de scheidingslijn voorkwamen Spaanse IFOR-soldaten zater dag een escalatie nadat eerder op de dag een Kroatische agent was doodgeschoten. Hierbij ging het mogelijk om een vergelding voor het neerschieten van twee moslim-politieagenten donder dag. waarbij beiden ernstig ge wond raakten. Op nieuwjaars dag schoten Kroatische agenten een jonge moslim dood wat de etnische spanningen deed op laaien. De VN sloten zondag het vlieg veld van Sarajevo en riepen de hoogste alarmfase uit nadat een Frans militair vliegtuig was ge raakt door twee kogels. Het pas sagierstoestel kon evenwel vei lig landen. Volgens een IFOR-woordvoer- der ging het niet om een doelge richte aanval. Hij wees op de vie ring van het orthodoxe kerst feest in de Servische wijken van Sarajevo afgelopen weekeinde, waarbij traditioneel met talrijke wapens is geschoten. Britse patrouillevoertuigen van de IFOR kwamen zaterdag in noordwest-Bosnië onder Ser visch vuur te liggen. De Britse soldaten schoten terug. Het was de eerste grotere gevechtsactie van de vredemissie in Bosnië, al dus een IFOR-woordvoerder. Pantservoertuigen noch perso nen werden geraakt. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 JERUZALEM (DPA/AFP/RTR) - PLO-leider Arafat heeft zon dag de aanslag op de Hamas- bommemexpert Yahya Ayash veroordeeld en Israël er van be schuldigd met de liquidatie het vredesakkoord te hebben ge schonden. Arafat noemde Ayash, die vermoedelijk door de Israëlische geheime dienst is omgebracht, een martelaar. Israël heeft niet bevestigd ach ter de moord te zitten, maar de Israëlische krant Haaretz meld de zondag dat het bevel tot uit schakeling van Ayash nog door oud-premier Rabin is gegeven. Rabin kwam zelf op 4 november om bij een moordaanslag. Uit vrees voor Palestijnse aan slagen heeft Israël het afgelopen weekeinde de grenzen met de Palestijnse gebieden in de Gaza- strook en de Westelijke Jordaan- oever voor onbepaalde tijd afge sloten. Israeli's mogen ook niet meer naar de autonome Pale stijnse gebieden. Meer dan 100.000 Palestijnen woonden zaterdag in Gaza de begrafenis van Ayash bij, die vrijdag om het leven kwam toen Belgische politie schiet jeugdige autodief dood BRUSSEL (ANP/RTR) - De rijkswacht in de Belgische stad Charleroi heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 16-ja- rige jongen in een gestolen auto doodgeschoten. Een 20-jarige mede-inzittende van de auto werd zwaargewond. Volgens het parket in Charleroi hebben de rijkswachters gescho ten uit zelfverdediging omdat de auto op hen inreed. Het gaat om twee Roemenen die in Duitsland asiel hadden aangevraagd. Volgens getuigen heeft de politie zonder waarschuwing het vuur geopend op een van de autodie ven toen die uit de auto stapte, zo meldde de Belgische televisie. de draagbare telefoon in zijn hand ontplofte. Velen riepen om wraak op Israël. De Israëli's ach ten Ayash verantwoordelijk voor bomaanslagen die sinds 1993 aan 77 mensen het leven kostten. Het lichaam van Ayash was on der escorte van de Palestijnse politie overgebracht naar een moskee in Gaza, waar zich vele duizenden sympathisanten van de fundamentalistische bewe ging Harnas hadden verzameld. Leden van de militaire tak van de organisatie vuurden als eer betoon met automatische wa pens in de lucht en verwondden daarbij twee rouwende mensen. Leiders van Harnas, functiona rissen van het Palestijnse be stuur in Gaza en hoge officieren van de Palestijnse politiemacht liepen mee tijdens de anderhalf uur durende tocht van de mos kee naar de begraafplaats aan de rand van de Gazastrook. Ara fat woonde de begrafenis niet bij. „Er is bloed in onze mond dat wij in het gezicht van deze on rechtvaardige wereld willen uit spuwen", zei een leider van de militante Islamitische Jihad op de begraafplaats. Ook op de Westelijke Jordaan- oever rouwden velen om de dood van Ayash. Op veel plaatsen wa ren stakingen. In de stad Nablus hielden Hamas-aanhangers een symbolische uitvaart. In Jericho verbrandden demonstranten Is raëlische vlaggen en riepen om wraak. Soortgelijke demonstra ties hadden plaats in Ramallah en Jenin. In Oost-Jeruzalem ont plofte zondag een bom. De scha de was echter gering. In Israëlische bussen golden verscherpte veiligheidsmaatre gelen. Alle Israëlische en joodse instellingen in het buitenland waren gewaarschuwd voor mo gelijke terreurdaden. Verdachten De Palestijnse politie zou zon dag vijf mannen hebben opge pakt op verdenking van samen werking met de Israëlische ge heime dienst bij de voorberei ding van de aanslag. De man die de bom-telefoon aan Ayash zou hebben overhandigd, is volgens een Israëlische krant naar de VS ontkomen. Over twee weken, op 20 januari, vinden in de Palestijnse gebie den verkiezingen plaats voor de 88-leden tellende Palestijnse Raad en een Palestijnse presi dent. Ook rond presidentskan didaat Arafat zijn zondag de vei ligheidsmaatregelen ver scherpt. LEMMER - De Zeeuwse klederdrachten waren zaterdag na drukkelijk vertegenwoordigd (vrouwencostuums links en rechts) bij een folkloristische schaatspartij in het Friese Lem mer. Die kon nog juist doorgang vinden alvorens de dooi het afgelopen weekeinde ook tot in het noorden van Nederland doordrong. Dit einde aan een langdurige vorstperiode ging op nieuw gepaard met ijzel, waardoor op veel wegen problemen ontstonden, zie ook pagina 3 fotoRTR SAINT-OMER (ANP) - „Er dreigt een syndroom te ont staan door de bruinrot in Nederlandse aardappelen, maar Nederland heeft een uitstekend controlesys teem. De afgelopen twee we ken zijn 45.000 leveranties, waarbij het in totaal om achthonderdduizend ton fing, gecontroleerd. Daar voor zijn driehonderd man extra ingezet. Paniek is dus niet nodig." Zo reageert Jacques Delat- tre van Sica-Plant in Noord west-Frankrijk, één van de vier grootste Franse impor teurs van Nederlandse aard appelen. Delattre is vorige week in Wageningen ge weest om het controlesys teem te inspecteren. Bruinrot is niet echt gevaar lijk voor de volksgezond heid, maar het is hinderlijk voor de boeren. In Neder land kunnen met de ziekte besmette aardappelen wor den verkocht om er puree van te maken. De ziekte, ver oorzaakt door een virus, maakt dat een boer op het getroffen stuk land vijf jaar lang geen aardappelen kan poten. Onrust In Noordwest-Frankrijk is onrust ontstaan. Daar komt het overgrote deel van de franse binnenlandse afzet aan aardappelen vandaan. Be telers gebruiken er vooral Nederlandse pootgoed. In Arras (Atrecht) is een spe ciale controledienst inge steld. Nederland exporteert naar Frankrijk jaarlijks honderd duizend ton pootaardappe- len. Volgens Delattre is ons land ongetwijfeld wereldlei der op dit gebied wegens de enorme investeringen in de afgelopen decennia, en kan Frankrijk niet zonder de Ne derlandse import. Van de 45.000 leveranties waren er volgens Delattre 55 besmet met bruinrot. Dertig bleken desondanks geschikt te zijn voor consumptie, en van de 25 overige waren er twintig zonder gevaar. Bintjes Het probleem lijkt te zitten bij producenten van bintjes, een oud ras dat vanuit Ne derland naar Frankrijk is geëxporteerd. De Franse bintjestelers zijn in staat zelf pootaardappelen te pro duceren, en denken wellicht munt te slaan uit de situatie, voornamelijk ontstaan door de erg warme zomer in Ne derland. Maar Frankrijk wil vooral nieuwe aardappelras sen, vastkokers, en daarin is Nederland marktleider. Beraad Deze week komen de Franse aardappeltelers in Parijs bij een om zich over de situatie te beraden. Er zijn al pogin gen geweest om de grenzen te sluiten voor Nederlandse (poot)aardappelen. 7%% staatslening 1985 per 1991/2000 Aflossing op 2 februari 1996 is het restant vervroegd aflosbaar tegen de koers van 103%. Rente de lopende rente tot 2 februari 1996 ten bedrage van 51.88 per 1,000,- nominaal wordt op die datum betaalbaar gesteld. Betaling betaling van rente en hoofdsom vindt plaats op de gebruikelijke wijze bij de kantoren van De Nederlandsche Bank N.V. van 2 februari 1996 af, tegen inlevering van de schuldbewijzen met couponbladen of coupons. Palestijnen omstuwen de ambulance met de kist tijdens de begrafenis van Yahya Ayash in Gaza. foto Sven Nackstrand/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1