Overheid VS weer aan het werk Heineken in verlegenheid door racistische boodschap PZC Superkoek voor kinderdorp Europese geleerden maken negen antimaterie-atomen Kozyrev verlaat Russisch kabinet buitenland Republikeinse tegenstanders Clinton door de bocht in begrotingsruzie Produktieve ronde overleg Israël-Syrië Euro-ambtenaren aangehouden op verdenking corruptie Demonstratie voor vrij Kashmir Premier Japan treedt af Twee Hamas-leden in Algerijnse regering ZATERDAG 6 JANUARI 1996 I van onze correspondent Hans de Bruijn WASHINGTON - De gedeelte lijke sluiting van het Ameri kaanse ovei*heidsapparaat is voorlopig - zij het ook gedeelte lijk - voorbij. De Republikeinse meerderheid in het Congres, die de sluiting gebruikte als bree kijzer in de begrotïngsonder- handelingen met president Clinton, blies vrijdag de terug tocht, toen bleek dat haar harde opstelling zeer slecht viel bij de Amerikaanse bevolking. Het Huis van Afgevaardigden nam met 401 tegen 17 stemmen een voorstel aan waardoor er geld vrijkomt om 280.000 amb tenaren die al sinds 16 december thuis zitten, maandag weer aan het werk te zetten tot' op zijn minst 26 januari. Bovendien krijgen zij en de 480.000 amb tenaren die onbetaald door werkten, hun achterstallige sa laris uitbetaald. Het besluit was een gevoelig ver lies voor de Republikeinen, wier starre houding politiek dreigde te worden afgestraft. De Senaat nam het voorstel enkele uren la ter ongewijzigd over. President Clinton en de Republikeinse lei ders hebben nu tot die 26ste ja nuari de tijd om het eens te wor den over het begrotingsbeleid voor de komende jaren, terwijl aan het ongemak van talloze Amerikanen een eind komt. Visa Een groot deel van de ambtena ren zal echter maandag nog niet veel kunnen doen. Het Congres stelde namelijk alleen geld be schikbaar voor de meest urgente overheidstaken. Op tal van mi nisteries, zoals die van milieube heer, handel en volkshuisves ting. zal weinig werk kunnen worden verzet omdat de Repu blikeinen geen geld willen uit trekken om bijvoorbeeld de tele foonrekening te betalen. Maar de musea en nationale par ken gaan weer open. oorlogsve teranen krijgen hun invalidi- teitsuitkéringen, de maaltijd programma's voor arme bejaar den zijn gered en de ambassades in den vreemde kunnen weer vi sa verstrekken, terwijl de 250.000 Amerikanen die al we ken wachtten op een paspoort, eindelijk toch hun in de war ge gooide reis kunnen maken. De Republikeinen stelden be reid te zijn om de hele overheid weer te aan het werk te zetten, maar dan moet president Clin ton zich bereid verklaren zelf met een plan te komen om het Amerikaanse begrotingstekort in zeven jaar geheel weg te werken. Clinton heeft dat eerder beloofd, maar zijn plan is er nog steeds niet. Verdeeldheid De nieuwe eis is een poging om het zware politieke gezichtsver lies dat zij de afgelopen dagen hebben geleden te beperken. De ze week kwam een diepe ver deeldheid aan het licht tussen gematigde Republikeinen, die de gedwongen sluiting van de fe derale overheid veroordeelden en een groep luidruchtige con servatieve Afgevaardigden, die willen dat Clinton voor hun be- grotingseisen zwicht. Dinsdag al nam de Senaat een voorstel aan om de ambtenaren weer aan het werk te laten gaan. terwijl met Clinton wordt verder gepraat over het begrotingste kort. De Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden wei gerden echter dat voorbeeld te volgen, omdat zij geen conces sies aan Clinton willen doen. Maar vrijdag bleek dan hun halsstarrige opstelling onhoud baar was geworden. De publieke opinie gaf meer en meer de Republikeinen de schuld in de begrotingsruzie, terwijl president Clinton zijn waarderingscijfers juist zag stij gen. 01ï oil WASHINGTON (AFP/RTR) - Is raël en Syrië hebben vrijdag hun tweede ronde van overleg afgerond met de vaststelling dat de gesprekken „produktief en constrctief" waren. Het over7 leg werd gevoerd in Wye Planta tion in de Amerikaanse staat Maryland. De Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten Dennis Ross zei uit namens de onderhande laars van de twee landen dat de gesprekken verliepen in een open en positieve sfeer, maar dat er nog veel werk moet worden verzet. De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken War ren Christopher zal met de be reikte resultaten op 10 januari naar Jeruzalem en Damascus gaan, aldus Ross. Nog voor het einde van het over leg waren er vrijdag uit Israëli sche kringen al positieve gelui den vernomen. De leider van de delegatie, Uri Savir, zei voor de Israëlische tv dat de tweede on derhandelingsronde van- deze week positiever was dan de eer ste. „We komen terug in Israël met een beter idee over de Syri sche standpunten en, wat be langrijker is, over de mogelijkhe den om verder te gaan." Savir deelde mee minder twijfels te hebben dan in het verleden over de wil van de Syriërs om tot een echte vrede te komen. Wat de details betreft was er volgens hem echter nog veel te doen, met name betreffende de kwestie van de economische samenwer king en de normalisatie van de betrekkingen tussen de twee landen. Savir zei dat er overeen stemming was over een aantal punten, maar nog geen akkoord. „Dat was ook niet het doel, het was het begin van een proces." Hoopvol De Syrische delegatieleider Wa- lid al-Mualem toonde zich even eens hoopvol. Hij zei dat de ge sprekken met Israël aantoon den dat vooruitgang mogelijk is ondanks moeilijkheden en ver schillen. De onderhandelingen tussen Is raël en Syrië werden vorige maand hervat, nadat ze sinds ju ni hadden stilgelegen. De be langrijkste geschilpunten tus sen de twee landen betreffen de door Israël bezette Golan-hoog- te. De Israëlische minister Yossi Beilin zei vrijdag dat de gespre ken, hoewel uiterst positief, nog steeds niet tot een echte door braak hebben geleid. Syrië zou zich flexibel moeten opstellen, anders was een mislukking nog altijd mogelijk, zo zei hij. In Damascus daarentegen toon de de krant Al-Thawra zich ver heugd dat de Amerikaanse mi nister Christopher daadwerke lijk aan de laatste gesprekken had delegenomen. Een grotere deelname van de Amerikanen, zo schreef de krant, zou hopelijk leiden tot grotere druk op Israël om zich volledig van de Golan terug te trekken. MADRID - Op de Puerta del Sol-markt in Madrid werd gisteren de grootste traditionele 'twaalfkoek' ter wereld onthuld. Het 1225 kilo wegende, ruim 18 meter lange meesterwerk van banketbakker Orio werd in 8.000 stukken verkocht. De opbrengst gaat naar de Spaanse tegenhanger van SOS-Kinderdorp. foto EFE GENEVE (RTR/ANP) - Euro- pese wetenschappers hebben het voor elkaar gekregen om atu atomen van antimaterie te scheppen. Daarmee lijkt veel ?t g science-fiction werkelijkheid te worden. k tl CERN, het Europees Laborato- d rium voor Elementaire Fysica, verklaarde donderdag bij expe- Mi( rimenten eind september negen anti-waterstofatomen te hebben Ba gecreëerd. Elk atoom bestond niet langer dan een veertigmil- seconde alvorens het dda door materie werd vernietigd, wq»Als je weieens naar de tv-serie Star Trek hebt gekeken, weet je dat de USS Enterprise wordt voortgedreven door antimate- 2&e1rie. Zo ver zijn we nog niet, maar dit is wel een belangrijke stap", aldus een woordvoerder van P d CERN. Z0I neu Fysici weten al meer tientallen jaren van het bestaan van anti materie. De eerste anti-deeltjes werden in de jaren vijftig ge maakt, maar het lukte tot nu toe niet om de deeltjes bij elkaar te brengen en zo daadwerkelijk een antimaterie-atoom te creëren. Het team dat de experimenten in Genève uitvoert, staat onder leiding van de Duitse hoogleraar Walter Oelert van de Universi teit van Neurenberg. De onderzoekers gebruikten voor het experiment een krach tige deeltjesversneller in een on dergrondse tunnel in het Frans- Zwitserse grensgebied. In drie weken tijd werden daar negen anti-waterstofatomen ge creëerd. In de veertigmiljardste seconde van hun bestaan legden ze met ongeveer de snelheid van het licht zo'n tien meter af. De woordvoerder zei niet eerder met het nieuws naar buiten te zijn gekomen dan nadat de gege vens meermaals waren gecon troleerd. Volgens de specialisten is de volgende stap het ontwik kelen van technieken om anti materie langer te behouden. Dan kunnen anti-waterstofato men vergeleken worden met normale waterstofatomen en kan bestudeerd worden hoe en of materie en antimaterie ver schillen. In veel science fiction-verhalen wordt energie opgewekt door het laten botsen van materie met anti-materie. Sommige we tenschappers gaan ervan uit dat het theoretisch mogelijk is dat er sterrenstelsels zijn die geheel uit antimaterie bestaan. Vol gens hen is er in het beginsta dium van het heelal een split sing geweest tussen materie en antimaterie, de Big Bang. Ex plosies in het heelal zouden het gevolg kunnen zijn van botsin gen van een antimaterie-ster renstelsel met een gewoon-ma- terie-sterrenstelsel. KARACHI - Pakistaanse aanhagers van het Bevrijdingsfront voor Kashmir demonstreren in Karachi tegen het harde optreden van Indiase troepen in de provincie. In heel Pakistan werden gisteren betogingen gehouden als steun voor de bewoners van het Indiase gebied, dat al jaren zorgt voor spanningen tussen de twee landen. De demonstranten eisen het vertrek van de In diase troepen uit Kashmir. foto AFP en; van onze correspondente Aly Knol nee 20 BRUSSEL - De Brusselse poli- Ge heeft twee ambtenaren van de Europese Commissie, een t JGriek en een Fransman, aange- l ijj houden op verdenking van grootschalige corruptie. In maart vorig jaar was de on- sn 6 schendbaarheid van de twee et A Euro-ambtenaren al opgehe- 1 o^ven. Ze werkten onder de Griek- Euro-Commissaris Cristos dale Parkeermeters met wielklem ;mp de' e «RUSSEL (AFP) - In de Belgi sche stad Charleroi beproeven de autoriteiten een nieuw sys teem tegen zwartparkeerders. Tien minuten na het parkeren 31 springt daarbij automatisch 3 o een metalen klem omhoog. Die verdwijnt pas als de automobi list het verschuldigde parkeer- geld heeft betaald, etoj Ge test met het systeem Vigivil- le vindt plaats in een straat waar 9 aaepaste parkeerplaatsen jiaast een parkeermeter de klem- mstallatie kregen. Charleroi wil °ver zes maanden de balans op- itro ®aken Als het systeem goed Wijkt te werken, overweegt de stad nog vijfhonderd parkeer plaatsen van een klem te voor den. Papoutsis op de afdeling toeris me van het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Het tweetal zou tal van onregel matigheden hebben begaan met. name bij het toekennen van on derzoeksopdrachten aan privé- ondernemingen in verschillende lidstaten van de EU. Daarbij zouden onder meer illegale com missies zijn betaald aan de amb tenaren in ruil voor het verkrij gen van een Europese subsidie. Naar vorig jaar bekend werd be gon het frauduleuze optreden van Tzoanos en Chatillon in 1989, het Europese Jaar van het Toerisme. In 1990 werd al in het Europees Parlement geklaagd dat er tijdens dat promotiejaar van alles was misgelopen. De Europese Rekenkamer beves tigde dat later. Tenminste zestien studies die in opdracht van de twee werden uitgevoerd zijn door de Reken kamer als verdacht aangemerkt Zo leverden twee studies, die ge zamenlijk zo'n één miljoen gul den hadden gekost, vrijwel iden tieke gegevens op. De malversa ties speelden zich voornamelijk af met bureaus in Frankrijk en Belgie. Op de afdeling toerisme van de Europese Commissie gaat jaar lijks ruim 15 miljoen gulden om. De twee aangehouden ambtena ren zouden samen voor meer dan 750.000 gulden aan onwet tige commissies hebben opge streken. van onze correspondent Hans Geleijnse LONDEN - Heineken is vrijdag gedwongen tot publieke excu ses over een racistische fax- boodschap aan een Engels tv- programma. Een functionaris van Heinekens sponsorafdeling in Amsterdam vond dat een mu- ziekshow van het Britse com merciële Channel Four teveel negers en te weinig bier liet zien. Hij liet dat vorige maand per fax aan de produktiemaat- schappij Planet 24 van het pro gramma. 'Hotel Babyion', we ten. Volgens het dagblad de Inde pendent was de faxboodschap ondertekend door Justus Kos van het Amsterdamse hoofd kwartier van de brouwerij. Kos had zich bij een previewing van de show, die afgelopen nacht werd uitgezonden, kennelijk geërgerd aan de 'extravagante' deelnemers aan het door Heine ken gesponsorde tv-gebeuren. Er waren teveel 'negroes' onder het studiopubliek en de produk- tiemaatschappij had te weinig 'normale mensen' geselecteerd. Popzanger en mede-eigenaar van produktiemaatschappij Planet 24, Bob Geldof, was woe dend op Heineken. „Dit is ons programma, niet dat van de bierbrouwer", aldus Geldof. Het zwarte Lagerhuislid Bernie Grant, schreef Heineken een bo ze brief en eiste een verklaring eiste. „Dit maakt ons bezorgd over de druk die multinationals als sponsors kunnen uitoefenen op programmamakers", aldus Grant. Hij noemde het bedenke lijk dat het concern zijn perso neel niet beter opleidt. „Heine- van onze correspondente TOKYO - De socialistische premier Tomiichi Murayama heeft gisteren overwacht tijdens een persconferentie zijn vertrek aangekondigd. Tijdens de 555 dagen van Murayama's premierschap - voor Japanse begrippen heel lang - was al vaker gespeculeerd over zijn aftreden. Telkens wisten de coalitiepartners hem echter over te halen op zijn post te blijven. De coalitieregering, bstaande uit de Liberaal-Democratische Partij, de Socialistische Partij en de kleine liberale partij Sa- kigake. wil de samenwerking voortzetten. De oppositiepar tijen willen vervroegde verkiezingen. Ook de zakenwereld heeft zich voor een gang naar de stembus uitgesproken. Volgende week donderdag zal het Japanse Lagerhuis in een buitengewone zitting stemmen over een nieuwe premier. Biechten bij Internet-pastor WENEN (KNA) - Een jonge Oostenrijkse jezuïet heeft besloten de biecht ook via de computer te gaan afnemen. Daarmee wordt Martin Voil de eerste 'internet-pastor' in het Duitse taal gebied. Hij verwacht overigens dat de rooms-k'atholieke auto riteiten de computerbiecht niet als een geldig sacrament zul len beschouwen. Voil houdt wel vast aan het 'principe van gelijktijdigheid' dat voor een normale biecht geldt. De beide deelnemers aan de biecht moeten tegelijkertijd achter hun beeldscherm zitten. Hij wijst erop dat het kerkelijk recht wat de sacramenten be treft uitzonderingen kent die wel geldig worden bevonden, zo als het telefonisch biechten in Afrika. Volgens Voil kan de in- ternet-biecht ook zo worden geïnterpreteerd, Oosttimorese ballingen keren terug JAKARTA AFP) - Drie Oosttimorezen die in 1959 door Portu gal na een pro-Indonesisch oproer van het eiland zijn verban nen. zijn gisteren in Jakarta teruggekeerd. De Oosttimorezen hebben de Insische nationaliteit aangenomen en schriftelijk verklaard dat zij Oost-Timor als een deel van Indonesië be schouwen. Indonesië stuurde in 1975 troepen naar Oost-Timor en nep het gebied uit tot de 27e provincie van het land. De Verenigde Na ties erkennen de voormalige koloniale macht, Portugal, nog steeds als de bestuurlijke autoriteit van Oost-Timor. De aankomst van de ballingen komt de Indonesische regering goed uit. Later deze maand vinden onder toezicht van de VN in Londen vredesbesprekingen plaats tussen Portugal en Indo nesië. Liberianen massaal op de vlucht MONROVIA (AFP/RTR) - Liberianen zijn massaal op de vlucht geslagen sinds eind december in het noordwesten van het Afrikaanse land gevechten uitbraken tussen de militie Ulimo-Krahn en de in ter-Afrikaanse vredesmacht Ecomog. Humanitaire organisaties hebben sinds woensdag zeker 2.000 vluchtelingen geteld aan de brug over de rivier Po, twintig kilo meter van de hoofdstad Monrovia, In Klayop 45 kilometer van Monrovia, staan 9.000 mensen onder bescherming van Eco mog. De vredesmacht van de 16 leden tellende Economische Gemeenschap van Westafrikaanse Landen is sinds 1990 in Li beria gestationeerd. Oproer in Turkse gevangenissen IZMIR (AP) - In gevangenissen in Izmir. Ankara en Istanbul hebben linkse Turkse gedetineerden vrijdag bewakers en an dere personeelsleden in gijzeling genomen. Er werd geen mel ding gemaakt van gewonden. Volgens het persbureau Anatolia protesteren de gevangenen met de acties tegen het bloedig neerslaan van een oproer een dag eerder in de Umranïye-gevangenis in Istanbul, waarbij drie gedetineerden werden gedood en 36 gewond raakten. In de Buca-gevangenis van Izmir, waar zich vorig jaar soortge lijke onrust voordeed, zijn 17 mensen gegijzeld, in de Bayram- pasa-gevangenis in Istanbul 12 en in de gevangenis in Ankara negen. De laatsten werden later vrijgelaten MOSKOU (RTR/AFP/ÜPA) - De Russische minister van buiten landse zaken, Andrej Kozyrev, is gisteren afgetreden. Zijn ver trek werd al enige tijd ver wacht en zal volgens de woord voerder van president Jeltsin niet leiden tot wijziging van het Russische buitenlandse beleid. „Moskou zal de het streven naar versterking van de samenwer king en wederzijds vertrouwen tussen Rusland en andere lan den voortzettenverklaarde woordvoerder Sergej Medvedev volgens het persbureau Inter fax. Hij herhaalde dat Jeltsin de garantie is voor het buitenland se beleid. „De minister van bui tenlandse zaken mag geen eigen koers volgen", zei een naaste ad viseur van de president. Het Kremlin heeft voorzorgsmaatre gelen genomen met de vorming van een raad voor de buiten landse politiek die direct onder de president valt. Er is nog geen opvolger van Ko zyrev De 44-jarige minister be hoorde sinds oktober 1990 tot de regeringsploeg van Jeltsin. Hij verbeterde de betrekkingen met het Westen maar critici in eigen land beschuldigden hem ervan te hebben toegelaten dat Rus land in de internationale poli tiek langs de zijlijn kwam te staan. De afgetreden minister zal zich nu wijden aan zijn taken als afgevaardigde in de Doema, de Tweede Kamer van het Rus sische parlement. Kozyrev was een symbool van de hervormingsgezinden. Na de zege van de Communisten bij de verkiezingen op 17 december was hij voor Jeltsin kennelijk niet meer te handhaven. Met zijn aftreden erkent de leiding in het Kremlin dat zij het succes van de Communisten serieuzer neemt dan eerst werd toegege ven. Het vertrek van Kozyrev ge beurt in het zicht van de presi dentsverkiezingen op 16 juni De 64-jarige Jeltsin zinspeelde er vrijdag op dat hij zich ondanks zijn gezondheidsproblemen voorbereidt op een nieuwe kan didatuur voor het president schap. Hij denkt er „meer en meer" over na. zei hij. ALGIERS (AP/AFP/ANP/DPA)- Als een kennelijk gebaar van verzoening heeft de Algerijnse regering vrijdag vier leden van gematigde moslim-groeperin gen in het nieuwe kabinet opge nomen. Zeventien ministers zijn nieuw, onder wie Hamas-leden Bou- gara Soltani. die staatssecreta ris voor de visvangst wordt, en Hamitou die zich gaat bezighou den met het midden- en kleinbe drijf. Ahmed Merani, een van de op richters van het Islamitische Reddingsfront (FIS) wordt mi nister van religieuze zaken. Hij distantieerde zich van de radi cale moslim-partij toen in Alge rije het geweld begon, yerder is een lid van de gematigde Alge rijnse Partij van Vernieuwing in de regering opgenomen. Het 32 leden tellende nieuwe ka binet staat onder leiding van premier Ahmed Ouyahia en staat een harde opstelling voor tegenover de opstandige funda mentalisten. President Liamine Zeroual blijft defensie in zijn portefeuille houden. Ook de mi nisters van binnenlandse zaken en justitie bleven op hun post. Het aantal Hamas-leden in de nieuwe regering is kleiner uitge vallen dan waarnemers hadden verwacht. Hamas-leider Mah- foud Nahnah kreeg vong jaar bij de presidentsverkiezingen 25 procent van de stemmen. Ze roual behaalde 60 procent. Hij beloofde een einde te maken aan de fundamentalistische op stand, die in vier jaar tijd aan meer dan 40.000 mensen het le ven heeft gekost. ken heeft ook zwarte drinkers". De Labour-afgevaardigde kreeg antwoord van Karei Vuursteen, topmanager van Heineken. Vol gens Vuursteen had de fax nooit geschreven mogen worden. „Ik ben geschokt over de inhoud, het druist lijnrecht in tegen alles waar Heineken voor staat. Wij veroordelen elke discriminatie. Ik hoop dat u mijn verontschul digingen wilt aanvaarden. Ik verzeker u dat maatregelen wor den genomen om herhaling te voorkomen", aldus Vuursteens brief, gisteren geciteerd in de In dependent. Grant accepteerde Heinekens excuses en voegde eraan toe te hopen dat het Nederlandse be drijf in Groot-Brittannië enkele projecten voor zwarte jongeren financieel wil ondersteunen. Wat het lot is van de genoemde medewerker Justus Kos, is voor alsnog onbekend. Het is de be doeling dat 'Hotel Babyion' ook in andere Europese landen wordt uitgezonden, waaronder Nederland Daarbij wordt geko zen voor een aan het betreffende land aangepaste opzet. WEST BRABANT Heb je verkeerd gekozen en overweeg je een overstap Wacht niet tot september! Start in februari HEAO Breda Accountancy Bedrijfseconomie Bedrijfskundige Informatica Commerciële Economie International Business School Management, Economie en Recht «m Hogeschool West-Brabant maakt werk van je studie!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5