Eerste woningen voor het leven Geleerde hulpeloosheid KOORTS EN PIJN BIJ GRIEP? PZC achtergrond Bewoners hoeven niet naar verzorgings- of verpleeghuis het weer in zeeland redactie en in europa denkwijzer snelheidscontrole ZATERDAG 6 JANUARI 1996 Vandaag De eerste 103 'woningen voor het leven' of 'levensloopbe- stendige' woningen van Neder land zijn klaar. Maandag be trekken 65-plussers het nieuwe Rotterdamse complex Humani- tas-Akropolis. Het is de bedoe ling dat de bewoners daar tot hun dood blijven wonen en niet meer naar een traditioneel ver zorgings- of verpleeghuis hoe ven. „Nooit meer scheiden van je zieke partner, regie over je eigen leven. Kreupel of dement, je blijft waar je bent", zo vat direc teur H. Becker van de stichting Humanitas het samen. Alle hulp komt aan de deur. Zie kenverzorgers maken er indien nodig de boel schoon of helpen met koken. Artsen komen langs voor medische problemen. „Het gaat om dezelfde hulp die de tra ditionele tehuizen ook bieden. Alleen opereren in de woning is er niet bij. Maar dat gebeurt in een verpleeghuis ook niet", zegt Becker. Trots reikte de stichting al eind vorig jaar de eerste sleutel uit aan de 101-jarige bewoonster A. Boutkan. Zij gaat na een verblijf van 26 jaar in een Rotterdams verzorgingshuis weer zelfstan dig wonen. De woningen' zijn vol ledig aangepast aan een verblijf tot de dood of gedwongen zie kenhuisopname. Keukenkast jes zijn verplaatsbaar zodat rol stoelers met hun benen tot on der het aanrecht kunnen komen. De gootsteen is te vervangen door een ondiep model zodat rol stoelers ook daar gemakkelijk mee kunnen werken. De badka mer is voorzien van een aan- brandalarm zodat demente be woners op tijd het vuur in de keuken lager draaien. Scheel gebeld Humanitas wordt 'helemaal scheel gebeld' door organisaties elders in Nederland die eenzelf de vorm van huisvesting in hun gebied willen. Het Rotterdamse initiatief slaat twee vliegen in een klap: de kosten van een wo ning voor het leven inclusief alle hulp zijn aanmerkelijk lager dan die van de versnipperde, huidige tehuizen en veel ouderen vinden het prettiger om zo lang moge lijk zelfstandig te wonen. Maar het Akropolis-complex en het tweede complex Bergweg- dat nog in aanbouw is, kwamen toch moeizaam van de grond omdat zoiets niet strookte met alle bestaande wetten en geld stromen die tot voor kort nog op de traditionele tehuizen waren gericht. De organisaties die gaan over de twee grote geld stromen voor verzorging en huisvesting wilden aanvanke lijk niet meebetalen aan een ge combineerd geheel onder een dak. Directeur Becker: „Het College voor Ziekenhuisvoorzieningen heeft een negatief advies gege ven omdat het Bergweg-com plex bij voorbeeld geen ver plicht vlinderbad heeft zoals in normale verpleeghuizen. Som mige plafonds hebben ook niet de vereiste hoogte, maar een ge wone hoogte van 2.60 meter, zo als in normale huizen. Ze vroe gen ook: 'Waar is jullie centrale keuken?' Die hebben we dus niet. Het ministerie van volks huisvesting wilde eerst ook niet meebetalen omdat het niet om een normaal bejaardenoord ging." Uiteindelijk heeft de toenmalige staatssecretaris Simons van volksgezondheid - thans wet houder in Rotterdam - de zaak rechtgetrokken. Hij negeerde het negatieve advies van het College voor Ziekenhuisvoorzie ningen. Het adviesorgaan ziet nu de bedden in Akroplis en in het Bergweg-complex als echte verpleegbedden. Becker: „Ons geluk was dat wij Simons kenden en dat er bij onze instelling een hoop wilde men sen rondlopen die de dingen an ders zien. Bovendien wil bijna geen enkele oudere nog vrijwil lig naai- een bejaardenoord. Door de hoge leeftijden is het daar een misère-eiland." De kwaliteit van de verzorging is goed, ondanks de knieval die het College voor Ziekenhuisvoorzie ningen moest maken, zo be zweert projectleider R. Platte- schorre. „Zij hanteerde normen van 22 jaar geleden. Een vlinder- bad? Wie wil er nou een vlinder- bad? In negen van de tien ver pleeghuizen wordt zo'n ding ge bruikt als opslagbak voor aller lei spullen. Er waren ook proble men met de normen voor venti latie. Maai- die normen waren ge baseerd op de gewone verpleeg huizen waarbij vier tot zes mensen bij elkaar op zaal liggen. We hebben die heren van het col lege gewoon de waarheid ver teld. Ze gingen hier toen nogal boos weg, dat herinner ik me nog", zegt Platteschorre. ANP (Advertentie) Samenstelling: Per tablet 500 mg paracetamol. 50 mg coffeïne. Fini KOORTSVERLAGEND PIJNSTILLEND mal -C 4 FINIMAL IS GOED. U BENT SNEL WEER BETER. Het hogedrukgebied boven Rus land heeft voorlopig de strijd verloren van het lagedrukge bied op de oceaan met centrum west van de Britse eilanden. Met een zuid tot zuidoostelijke stro ming komt zachtere oceaan- lucht naar ons toe. Vandaag passeert de eerste storing beho rend bij het lagedrukgebied. Dit zorgt boven Zeeland voor veel bewolking waaruit wat lichte re gen enlof motregen valt. IJzel ivordt er bij ons niet venvacht, maar voor mensen die naar el ders in Nederland moeten blijft het oppassen geblazen. De tem peratuur loopt op naar om streeks 5 graden. Vanavond en vannacht blijft het bewolkt. Hierdoor zakt het kwik niet on- der de 2 graden. De zuid tot zuid oostelijke wind is matig tot vrij krachtig, aan zee vanavond mo gelijk krachtig. Nautisch bericht wind: zuid tot ziuidoost 5-6 Beaufort: zicht: matig, in neer slag slecht; temperatuur kust water: 2-3 graden; afioijking wa- terstanden: enige verlaging; maximum golfhoogte monding Scheldes: een meter. ZON EN MAAN 7 JANUARI Zon op 08.47 onder 16.43 Maan op 18.53 onder 09.07 ZON EN MAAN 8 JANUARI Zon op 08.46 onder 16.44 Maan op 19.55 onder 09.35 Vooruitzichten Voor zondag: Het lagedrukebied op de oceaan blijft de motor van ons iveer. Met een zuidelijke stroming blijft zachte oceaan- lucht naar Zeeland stromen. De temperatuur loopt plaatselijk op naar 7 graden. Er is veel be wolking, waaruit het in de mor gen nog regent. De zuidelijke wind is vrij krachtig tpt krachtig en neemt later op de dag iets af. De minimumtemperatuur vari nacht ligt rond de 2 graden. Voor maandag tot en mei woensdag: Er komt geen verarA dering in de zuidelijke aanvoa van zachte lucht, dus het wintel weer blijft ver uit de buurt. Tem peraturen overdag oplopens naar omstreeks 6, minima rond 2 graden. De zuidelijke wind a matig tot vrij krachtig. Hoog water uur cin uur ctf Zaterdag 6 januari Vlissingen 02.21 211 14.35 Terneuzen 02.45 235 14.55 24 Bath 03.42 282 15.56 2§ Roompot-buiten 02.20 16b 14.35 If Zierikzee 03.55 160 16.15 16 Yerseke 04.05 166 16,20 li Philipsdam-West 04.15 168 16.35 15 Zondag 7 januari Vlissingen 02.56 218 15.07 22 Terneuzen 03.15 243 15.27 2ï Bath 04.13 290 16.26 Roompot-buiten 02.55 166 15.10 11 Zierikzee 04.25 164 16.50 11 Yerseke 04.35 170 16.55 11 Philipsdam-West 04,50 172 17.10 16 Maandag 8 januari Vlissingen 03.26 223 15 38 2? Terneuzen 03.45 249 15.59 2 Bath 04 45 298 16.56 3L Roompot-buiten 03.25 170 15.40 18 Zierikzee 05.00 167 17.20 1! Yerseke 05.05 173 17.30 II Philipsdam-West 05.25 175 17.45 18 Laag water uur cm uur 8 Zaterdag 6 januari Vlissingen 08.36 183 20.42 1 Terneuzen 09.02 192 21.10 15 Bath 10.05 212 22.13 2 Roompot-buiten 08.30 138 20.45 1 Zierikzee 09.45 136 21.55 1 Yerseke 09.45 142 21.55 1 Philipsdam-West 09.45 146 22.00 li Zondag 7 januari Vlissingen 09.12 191 21.18 1 Terneuzen 09.36 199 21.47 11 Bath 10.39 219 22.51 2( Roompot-buiten 09.10 143 21.15 1 Zierikzee 10.25 142 22.30 i Yerseke 10.30 149 22.35 1 Philipsdam-West 10.30 153 22.40 1 Maandag 8 januari Vlissingen 09.45 195 21.56 1 Terneuzen 10.16 204 22.20 1 Bath 11.15 226 23.23 2 Roompot-buiten 09.45 145 21.55 1 Zierikzee 11.05 147 23.10 1 Yerseke 11.05 153 23.20 1 Philipsdam-West 11.05 157 23.20 1 HOOFDREDACTIE: A.L. Oosthoek ADJUNCT-HOOFDREDACTEUR: M. van Zuilen CHEF-REDACTEUREN: M. Antonisse, A.L. Kroon COMMENTAARGROEP: A.L. Oosthoek, M. Antonisse, A.J. Snel, M. van Zuilen, B. Jansen NIEUWSDIENST Chef: M. Antonisse Eindredacteuren: K. Cijsouw, J.D. van Scheijen Verslaggevers algemeen: N.T.T. Banh; W.A. Bareman; J.C.M. Cats; W.J. van Dam; A.M. van der Jagt; B. Jansen (plv chef nieuwsdienst); H.O. Postma;.M.J. Schrier; L. Sleutjes (Den Haag); A.J. Snel; H. van der Werf. Verslaggevers Bevelanden/Noord: F.B. Balkenende (chef); M. van Barneveld; M. Hitzert; M.A. de Jongh; C.A. Moerland, H. Stegenga. Verslaggevers Walcheren: A.A. van der Sluis (chef); R. Bosboom; N.J.C. Kluijtmans; M.P.T. Sep; C.M.J. Sondervan (ondernemend Zeeland). Verslaggevers Zeeuws-Vlaanderen: C.A.M. van Gremberghe (chef); P.I.F.M. Cappetti; J.J. Heijt; R.E.A. Hoonhorst; M. Modde. Bureau: M.E. Ernens-Abrahamse; B. Goudswaard; P.C. de Jonge; S.C. Osman; A.W.C. Mullink; J.P. van de Sande; J.P. Verbeek; M.T.O. van der Vleuten. CENTRALE REDACTIE Chef: M. van Zuilen Binnen- buitenland, opinie: Ch.J. Schets (chef); F. Hilbrands; G.J. Kers; F.T.J. Koopmans; W.P. Staat. Kunst en bijlagen: J. van Damme (chef); F.P.J. Doeleman; E.J. Rozendaal; J.A.M. Tabbers; A. Zevenbergen. Sport: R. Thannhauser(chef); J.F.D. Bakker; M.H.J. Caldenhoven; E.L. Ramakers; T.J. van den Velde; K.L. de Vries. Kerk en samenleving: W.P. Staat. Secretariaat: J. Everaars (hoofdredactie), G.M. Boersma, I.L.A. Hamer, I. Wirtz. PRODUKTIE en VORM Chef: A.L. Kroon Vormgeving: A.A. Adriaanse; J.P.H. Noot A.F. Schreurs; W.M,J. Verstuyf. Systeembeheer: R.C.G. de Ridder. Beeld: J.B. Siwabessy; D, Hafkenscheid. Documentatie: L. van der Horn, C. Flipse, R.J. Jongelings CORRESPONDENTEN P.J.A.H.Koopman (Brussel); mw. A.B.C. Knol (Brussel); P.G.W. van Nuijsenburg (Bonn); J.A.Geleijnse (Londen); C. van Zweeden (Parijs); H.B.Hoogendijk (Moskou); E.J.A. van der Linden (Rome); J.W.M. Gertsen (Boedapest); R.E. Kroon (Ge- nève); A. Bloemendaal (Tel Aviv); mw. J.E.J.M. Lutz (Istanbul); J.A.M. de Bruijn (Washington); mw. R.Hellinga (Kaapstad); F.J.M. van den Houdt (Nairobi); mw. J.Stalpers (Tokyo); mw. Y. van der Heijden (Peking); mw. K.Gottlieb (Mexico-stad). REDACTIEKANTOREN Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel: (0118) 484000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel (0113) 231800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel: (0115) 694457. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel: (0111)415380. De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant maakt naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bron nen: Geassocieerde Pers Diensten (GPD), Algemeen Neder lands Persbureau (ANP), Associated Press (AP), United Press International (UPI), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Press (AFP), Reuters (RTR) en European Pressphoto Agency (EPA). Het in aanbouw zijnde tweede complex aan de Bergweg in Rotterdam. foto ANP Rene Diekstra Twee bergbeklimmers bevinden zich op een uiterst smal en kronkelig pad met aan de ene kant een steile bergwand en aan de andere kant een diep ravijn. Op een gege ven moment verschijnt er plotseling om een bocht een reusachtige grizzly beer. Verlamd van schrik blijft de voorste van de twee man nen stokstijf en als bevroren staan. De an dere man gooit onmiddellijk zijn tas van zijn rug, trekt zijn bergschoenen uit, haalt zijn joggingschoenen uit de tas en begint die aan te doen. „Hé. waar ben jij nou mee bezig!", roept de eerste man stomverbaasd uit, Je denkt toch zeker niet dat je die beer eruit loopt?". „Dat hoeft ook niet", antwoordt zijn maat, „als ik jou er maar uit loop!" Deze mop werd enige tijd geleden op het jaarlijkse congres van de Amerikaanse ver eniging van psychologen verteld door Mar tin Seligman, grondlegger van de theorie van de 'geleerde hulpeloosheid'. Seligman gebruikte 'm als illustratie van het feit dat mensen sterk verschillen in hun reacties op precies dezelfde mogelijk levensbedreigen de situatie en dat de reactie van hulpeloos heid - de persoon i?i kwestie verweert zich niet omdat hij gelooft dat er niets is dat hij kan doen - een van de meest risicovolle is, waar het gaat om bescherming van eigen le ven en welzijn. Open deur Dat lijkt op het eerste gezicht een behoorlij ke open deur. Maar hel is oppassen met het etiket 'open deur'. Het brengt ons er nogal eens toe om die deur voorbij te lopen en daardoor onszelfde kans te ontnemen om de inhoud van de kamer waar die deur toegang toe geeft, op zijn eventuele waarde voor ons te onderzoeken. De clou van Seligman's theorie zit in het woord 'geleerde' of'geloof de' hulpeloosheid. Er zijn situaties waarin we inderdaad volstrekt hulpeloos zijn. Als we bij een overval betrokken raken en met handboeien geketend een half uur lang on der schot worden gehouden, zijn we iverke- lijk de controle over ons leven, en daarmee meestal ook over ons gevoelsleven, kwijt. Die ervaring kan vervolgens het beeld dat we van de wereld en van onszelf hebben voorgoed veranderen. Van een omgeving waarin we ons relatief rustig en veilig konden bewegen, wordt het land. de plaats of zelfs het huis waar we wo- nen van het een op het andere moment een onveilig oord. Van een persoon die zijn ge voelens meestal goed in hand had, in ieder geval emotioneel niet labiel was, worden we opeens iemand vol van angst, schrikreac ties en met terugkerende nachtmerries. Worden we iemand die zichzelf niet meer in de hand heeft, die de emotionele controle over zichzelf verloren heeft en daarom ande ren ook maar liever uit de weg gaat, zich uit de wereld terugtrekt. We bevinden ons in een toestand van 'geleerde hulpeloosheid'. Alcohol Hoe pijnlijk en verbijsterend het ook voelt, als zodanig is er met die reactie niets mis, niets ongezonds aan de hand. Althans niet op de korte termijn. En er is evenmin wat mis mee als we de eerste tijd na zo'n ervaring de neiging hebben wat meer alcohol te drinken en rust- of slaapgevende medicijnen gebrui ken om onze gevoelens wat te bedaren. Maar er dreigt wel wat itiis te gaan als we niet ge leidelijk aan de controle over onze gevoe lens terugkrijgen. Als we na enige tijd nog altijd niet terug durven te stappen (zij het dan wat bewuster en oplettender) in die we reld waarvan we nu uit eigen ervaring we ten dat het inderdaad soms zo'n onveilige plaats kan zijn als waarover de kranten het voortdurend hebben. Want dan zijn we van iemand met ee?i ervaring van hulpeloosheid lot iemand met een patróón va?i hulpeloos heid aan het worden. Dan dreigt de 'natuur lijke' stress van een traumatische gebeurte nis in een acute stress-stoornis (ASS) of, er ger, in een posttraumatische stressstoornis (PTSS) uit te monden. Tot de meest voorkomende symptomen van zo'n stoornis behoren: terugkerende, over stuur makende gedachten aan de gebeurte nis, nachtmerries, flashbacks die zo intens zijn dat het lijkt alsof het allemaal weer op- nieuw gebeurt, het vermijden van gedach ten of gevoelens, activiteiten of situaties die met het trauma te maken hebben, zoals een fobie voor autorijden na een ernstig auto ongeluk, emotionele verdoofheid, gevoelens van vervreemding of afstand ten opzichte van (dierbare) anderen, verlies van interes se in dingen die eerder plezierig waren, aan houdend symptomen van toegenomen angst zoals moeilijk kunnen in- of doorslapen, concentratieproblemen, schrikreacties, ver hoogde prikkelbaarheid en woede-uitbar stingen. Trauma De symptomen moeten een aantal dagen of weken (bij meer dan 4 weken spreken we van PTSS) bestaan en het dagelijks leven van de betrokkene ontregelen. Om stress stoornissen te voorkomen of te verh'elpen is het van belang dat mensen na een trauma zo snel mogelijk hulp en steun van anderen te krijgen. Hulp van anderen uit de directe om geving die bescherming, geruststelling en een uitlaatklep vóór de gevoelens van ont reddering bieden. Maar ook hulp van een deskundige, een psychotherapeut, die hun gedurende een beperkt aantal gesprekken (gewoonlijk 12 tot 20) leert om de emotionele controle weer terug te krijgen. De eerste stap daarin is meestal het tot in details vertellen van de gebeurtenissen voor, tijdens en na het trauma, inclusief de betekenissen en interpretaties die de per soon in kwestie daaraan geeft. Veel thera peuten maken daarbij gébruik van hypnose. Hypnose maakt het mogelijk heel gericht en intens de traumatische gevoelens en erva ringen opnieuw door te maken en ook stuk ken die verge ten zijn of weggedrukt zijn om dat ze te pijnlijk ivoren, in het 'werkgeheu gen' en bewustzijn terug te brengen. Daarbij wordt nogal eens gebruik gemaakt van de zogenaamde 'split screen'-techniek. De per soon projecteert beelden van de traumati sche gebeurtenis op de ene helft van een denkbeeldig scherm. Op de andere helft pro jecteert hij beelden van wat hij deed om zich zelf te beschermen of het gevaar te overle ven. Dit kan helpen om met minder moeite over de pijnlijke gebeurtenissen te denken, ze te begrijpen, te accepteren en te verdra gen. Toekomst Leren om het hoofd te bieden aan traumati sche herinneringen is in wezen leren de con trole over je emoties terug te winnen, en daarmee je zelfvertrouwen te herstellen. Zo als een jonge vrouw, die na een verkrach ting op deze manier ivas geholpen, het zo treffend omschreef: „Ik zal nooit vergeten wat er gebeurd is. Maar ik ben nu in staat het verleden in de verleden tijd te plaatsen zo dat het niet langer zoveel invloed heeft op mijn heden en mijn toekomst." Daarnaast of in samenhang met de hypnose leren veel mensen in de behandeling na een trauma ook een ontspanningsmethode, wat immers ook een manier is om emotionele zelfcontrole terug te winnen. Voorts geldt dat ook het deelnemen aan een lotgenoten groep, een groep van mensen die iets soort gelijks hebben meegemaakt, heel erg kan helpen. Niet alleen omdat daar mensen bij elkaar zijn die elkaar gewoon beter begrij pen of 'aanvoelen' dan degenen die tot nu toe het geluk hebben gehad niet tegen een psychotrauma op te lopen. Maar ook omdat mensen in zo'n groep van elkaar kunnen le ren, aan elkaar voorbeelden kunnen ontle nen voor hoe hun 'geleerde' hulpeloosheid af te leren en hun leven weer zo veel mogelijk in eigen handen te nemen. Overigens, een stress-stoornis kan zich ook ontwikkelen als gevolg van het 'alleen maar' getuige zijn van een levensgevaarlij ke bedreiging, ongeluk of dood van iemand anders. In die zin was Seligman's mop eigen lijk helemaal niet zo goed gekozen. Anders gezegd: in veel gevallen is het ons tezamen verweren tegen de beren op de weg minstens zo'n gezonde strategie. Het is in ieder geval veel sympathieker. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: een harde tot stormach tige zuidenwind. Verder bewolkt eri regen. In Ierland ook opkla ringen. Zondag afnemende wind, minder buien en vooral in de middag wat zon. Middagtem- peratuur van 11 graden in Ier land tot 6 graden langs de Noordzee. België en Luxemburg: Overwe gend bewolkt en af en toe wat re gen. Vooral in het westen gelei delijk een stevige zuidelijke wind. Middagtemperatuur oplo pend naar 5 graden op zondag. Noord- en Midden-Frankrijk: bewolkt en enige tijd regen, tus sendoor ook nu en dan zon. Zon dag enkele regen- of onweers buien. Vooral in Bretagne en Normandie een stevige zuidelij ke wind. Middagtemperatuur naar 10 graden op zondag. Al leen in het uiterste noorden en kele graden lager. Portugal: bewolkt en plaatselijk veel regen. In de loop van de avond droog en opklaringen. Zondag eerst wat zon, later op nieuw regen. Middagtempera tuur 16 graden. Madeira: Wolkenvelden en af en toe wat regen. Middagtempera tuur 22 graden. Spanje: zon, maar vanuit het westen bewolking en perioden met regen. Zondag geregeld zon. Hier en daar valt een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur in het binnenland 13 gra den, langs de kusten bij zon naar 17 tot 20 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, een kleine kans op re gen. Middagtemperatuur 25 gra den. Marokko: Westkust: met name ten noorden van Casablanca be wolkt en af en toe regen of motre gen. Naar het zuiden meer zonen op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 18 gra den in Tanger tot 25 in Agadïr. Zuid-Frankrijk: bewolkt en pe rioden met regen. Later op de dag wat zon. Zondag opklarin gen. afgewisseld met enkele on weersbuien. In de Franse Alpen boven 1400 meter sneeuw, in de Pyreneeën ligt de sneeuwval- grens bij 2000 meter. Middag temperatuur 13 graden, bij Biar ritz mogelijk 18 graden. Mallorca en Ibiza: eerst zonni' perioden, later op de dag enké regen- of onweersbuien. Zond: later op de dag minder buien i meer zon. Middagtemperatu 17 graden. Italië: Zeer wisselvallig met g regeld regen- en onweersbuie Meeste buien waarschijnlijk te CE zuiden van Rome. Zowel in d hu Apenijnen als in de Alpen vara vei circa 1600 meter sneeuw. Mil dagtemperatuur in het noorde 4 graden, tussen Ancona en Bz circa 10, op Sicilië 16 graden. Corsica en Sardinië: regen onweersbuien. Zaterdagmidds doe mogelijk tijdelijk droger en zon. Middagtemperatuur 16 den. anl Malta: Wisselvallig met regen en onweersbuien. Middagten peratuur omstreeks 16 graden. Griekenland en Kreta: op d meeste plaatsen droog en zoi nige perioden. Zondag opnieu regen en onweer. Maxima van graden in het noorden tot 14 het zuiden; op Kreta wordt lift 12 graden. Turkije en Cyprus: nog enke! W regen- of onweersbuien. Zonds tijdelijk droger en meer Middagtemperatuur 8 graden d Dardanellen en 16 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en •het zuidwesten af en toe wat ijz Aly of regen, 's Middags op de mee te plaatsen matige yorst. Zo: dag in het zuiden dooi bij temp raturen van +4 graden, eldei temperaturen meest onder ra In het hele land wat regen, of sneeuw. Zwitserland: Wolkenvelden vooral in het zuiden van het A pengebied sneeuw. Aan noordkant ook nu en dan Middagtemperatuur in de dalf 4 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden era en toe sneeuw. Bij een aantrel kende wind koud met temp raturen van -6 graden. In de I: gere dalen van Tirol enkele gi den warmer. Polen: Wolkenvelden en op meeste plaatsen droog. Maxifl tussen -4 en -8 graden. Tsjechië en Slowakije: Wolkft velden en met name in zuiden nu en dan wat sneetf Veri Middagtemperatuur -5 graden Hongarije: Wolkenvelden hier en daar sneeuw. Overdi meest matige vorst. list Ril De le vi flaa ttist De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroi aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel-vice versa A12 - tussen Arnhem-Ede-roulerende radar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4