^Vraagtekens bij stroever asfalt 2 PZC iternist moet weg ia experimenten iet suikerpatiënten 50 TOT 70% KORTING Pronk tegen order Hollandse Signaal Jnarine Indonesië Proef op A28 sorteert weinig effect Drie rozen op kist Manusama Inzittenden van grijze auto hadden niets te maken met aanslag Rotterdam pleit voor lagere snelheden op wegen rond de stad binnenland Wegenbouwer ontdekt bij toeval alternatief voor zoab wf ZATERDAG 6 JANUARI 1996 CiJOSMALEN, DELFT (GPD) - °%sfalt met de voordelen van het OtVeelbesproken zoab, maar zon- S 6|jer de spekgladde gevolgen bij )e(Jjzel. Wegenbouwer Heijmans nepit Rosmalen denkt met de tot k Iwinlay-zoab gebombardeerde finding het Nederlandse weg- j pek heel wat stroever te kunnen 7jrijgen. Rijkswaterstaat heeft 3 Tveliswaar interesse voor het Vflnieuwe asfalt, maar zit nog met eVeel onopgeloste vragen. Bin- miienkort zullen beide partijen >Otl>m de tafel gaan zitten. derde van de Nederlandse met het zeer open asfaltbeton (zoabi: een wegbedekking met grove korrel waardoor het regen water snel wegzakt en opspat tend water en aquaplanning tot het verleden behoren. Door de grove structuur van zoab zakt bij gladheidsbestrijding ook het strooizout naar beneden, waar door de toplaag van het wegdek weer snel bevriest. Daarnaast kan zoab ook gemakkelijk dichtslibben met vuil en is de toplaag bij nieuwe aanleg glad der dan het traditionele dichte asfaltbeton (dab). >n j)EN HAAG (ANP) - Minister •onk voor ontwikkelingssa- lenwerking vindt dat Holland- Signaal niet in aanmerking jag komen voor een wapenor- erler voor de Indonesische ma lt tr. |)e bewindsman zei vrijdag voor 193e VPRO-radio dat een dergelij- D je levering wegens de mensen- «chtensituatie op Oost-Timor ir|igenlijk niet zou moeten ge- pleuren'. Het gaat bij de order om °ie leverantie van radarsyste- tien voor patrouilleboten ter faarde van 75 miljoen gulden, honk stelt dat de situatie op iost-Timor, dat in 1976 door In- ionesië is geannexeerd, men- pnwaardig is. Hij is van mening j Jat Nederland elke schijn moet ermijden dat het steun geeft ^pn de Indonesische strijd- n 'trachten die de voormalige Por- Jiafagese kolonie bezet houden. t\')e uitlatingen van Pronk vor- (npen een oproep aan minister letfan buitenlandse zaken Van en4ierlo die de uiteindelijke be- issing over de wapenleverantie loet nemen. Daartoe dient Hol- idse Signaal eerst een export- ,jrgunning aan te vragen bij économische Zaken, die vervol- enjens het verzoek doorspeelt aan juitenlandse Zaken. Van Mierlo oetst dan of de leverantie t firookt met de criteria welke de ^gering aan wapenverkopen wajeeft verbonden. eri,ergi leijTRECHT (GPD) - Het zieken- lieiluis Overvecht in Utrecht heeft ipeien internist de wacht aange- De man heeft zich schul dig gemaakt aan 'onverant woorde experimenten' op hon- Jerden patiënten met suiker- .uiekte. De man moet zich boven- ï^lien vrijwel zeker verantwoor den voor het Medisch Tuchtcol eftfege. juiste vrij gevestigde internist nijgt, tot 1 april de tijd om elders aider werk te zoeken. Daarna tordt hem namelijk de toegang jat het centrum ontzegd. Je 55-jarige specialist voerde ange tijd buiten medeweten •an het ziekenhuis allerlei om- Onderzoek bedrijf in DNA-tests tader schap 1PELDOORN (GPD) - De ge- leeskundige inspectie voor de 'olksgezondheid in Gelderland (telt een onderzoek in naar de sraktijken van het Apeldoornse /"®>edrijfje Sabos. Dat werft via ^idvertenties mannen die twij- ld elen aan hun vaderschap. Sa- sos laat dat door DNA-onder- »ek vaststellen dan wel uit fluiten. 'oordvoerder T. Voerman van ibos wil niet zeggen met welk q. Moratorium hij contacten on- r 'pJerhoudt. omdat dit tot de zake lijke geheimhouding behoort, 50 pm diezelfde reden wenst hij md^ok niet prijs te geven hoeveel iderschapstests hij als tussen poon inmiddels heeft laten itvoeren. Hij is sinds enkele laanden op dit gebied actief, 'olgens geneeskundig inspec- ïur mevrouw A. H. Schoenma- ler-Miedema 'riekt een dergelij ke construe tie onaangenaam' en öj wil zich op de hoogte stellen Wat meneer zo al uitspookt', fa Nederland wordt alleen door oplet Centraal Laboratorium van rijz^e Bloedtransfusiedienst in Am- :rdam DNA-onderzoek naar iderschap verricht. In de helft in het aantal gevallen gaat het ierbij om bewijsmateriaal in ci- iele procedures. Gokgigant ?EN HAAG (GPD) - De Staats- pterij en de Stichting Nationale jporttotahsator willen op korte leffemijn fuseren. Dan ontstaat en gokgigant met een omzet (40 bijna 1,3 miljard gulden per -r OP DE GEHELE WINTERKOLLEKTIE St. Jacobspassage 15 Vlissingen wordt Heijmans met experimenten met het door hen ontwikkelde twinlay-zoab. De wegenbouwer wilde een wegdek dat minder la waai zou maken en bovendien makkelijker (en dus goedkoper) te reinigen zou zijn. Doordat zijn vinding uit twee lagen bestaat - een onderlaag met grove korrels en een bovenlaag met fijnere structuur - dringt het vuil min der makkelijk in het asfalt door. terwijl het regenwater wel opti maal wordt afgevoerd. „Boven dien gebruiken we een nieuw soort bindmiddel van oude auto banden waardoor de toplaag stroever is dan bij zoab", aldus ingenieur P. de Groot van Heij mans. Duurder Volgens De Groot is het puur toeval dat twinlay, dat al in di verse steden is aangebracht, ook bij gladheid veel beter te bestrij den blijkt dan zoab. „Het zout zakt minder snel weg door de fij ne structuur van de toplaag en het bindmiddel. Daardoor werkt gladheidsbestrijding veel be ter". Overigens blijkt twinlay met traditionele zoutbestrijding niet optimaal stroef te worden. De Groot denkt dat een combinatie van twinlay en bestrijding van gladheid met bij voorbeeld cal- ciumchloride in plaats van strooizout een 'ideaal' wegdek kan opleveren. „Twinlay is bij aanleg weliswaar duurder dan zoab, maar gaat het jaren langer mee en kost minder in onder houd bij het schoonmaken". Rijkswaterstaat heeft nog de no dige twijfels over de vinding van Heijmans. Zo moet worden be keken of de kleinere poriën van twinlay toch niet snel dichtslib ben met vuil en of twinlay mi lieuvriendelijk kan worden her gebruikt. „Bovendien moet nog onderzocht worden of het zout bij gladheid inderdaad langer blijft werken op twinlay", zegt J. Hernandez die bij Rijkswater staat verantwoordelijk is voor de gladheidsbestrijding. Autosnelwegen is geasfalteerd Al in 1990 startte wegenbouwer .w Het gaat daarbij onder meer om het respecteren van de mensen rechten door het kopende land, de garantie dat de wapens niet tegen de eigen burgers worden ingezet en de vraag of de le verantie geen bedreiging vormt voor de binnenlandse stabiliteit en de veiligheidssituatie in de re gio. Van Mierlo consulteert Pronk als het afnemende land een ontwikkelingsrelatie heeft met Nederland, wat in het geval van Indonesië sinds 1992 niet meer het geval is. Jakarta verbrak destijds de ont wikkelingsbanden met Den Haag in verband met Neder landse kritiek op het Indonesi sche optreden op Oost-Timor; kritiek die Indonesië vooral Pronk toedichtte. Pronk verdui delijkte voor de radio dat hij niet betrokken wordt bij besluiten over wapenleveranties aan In donesië. Hollandse Signaal, dat nog geen verzoek om een exportvergun ning heeft ingediend, verwacht geen moeilijkheden bij een even tuele leverantie. „Indonesië is geen probleemgebied", aldus een woordvoerder. De wapenfa brikant accepteert overigens een negatief oordeel van Buiten landse Zaken. „Als we de order niet krijgen, is het einde verhaal. Ook wij moeten onder de Neder landse wet opereren." streden therapieën uit. Hij deed onder meer aan honingtherapie, 'aurora reading', elektrothera pie, kopersulfaatbehandelin- gen, aardstralenmeting en para normale geneeskunde. Ook werkte hij tot voor kort met dier lijk insuline, sinds 1982 door me dici vanwege allerlei bijwerkin gen afgezworen. Soms diende hij helemaal geen medicijnen toe. Zo kreeg een jongen met een te kort aan bloedsuiker (hypogly- caemie) geen insuline meer om dat dit goed zou zijn voor de ont- giftiging van het lichaam. Op lange termijn kan dit echter ern stige complicaties opleveren. Een andere patiënt werd weken lang tabletten onthouden. De internist is werkzaam bij het Diabetes Centrum Bilthoven (DCB). sinds het faillissement van ziekenhuis Berg en Bosch onderdeel van het ziekenhuis Overvecht. Het DCB trekt ruim jaarlijks 3000 patiënten omdat het zich als enige centrum van ons land heeft gespecialiseerd in integrale zorg van chronische patiënten met suikerziekte. Slachtoffers zijn voor zover be kend niet gevallen. Wel ontving de Inspectie van de Volksge zondheid meerdere klachten - de laatste op 7 november 1995. Inspecteur J.W.M. Remmen: ..Helaas is de man afgegleden naar een wonderlijke mix van al ternatieve therapieën, waarvan een aantal ronduit gevaarlijk is. Daarom is het goed dat het zie kenhuis nu heeft ingegrepen". De inspecteur is zelf van plan om het tuchtcollege in te schakelen. foto Aldo Alessie/ANP DEN HAAG (ANP) - De proef op de A28 waarbij de vluchtstrook wordt openge steld voor verkeer, heeft vrijdagochtend tijdens de spits vooralsnog weinig effect gehad. De vluchtstrook op de autoweg tussen Amersfoort en Utrecht mag de ko mende vier maanden 's morgens tussen zeven en tien uur door het rijdende ver keer gebruikt worden. Rijkswaterstaat verwachtte dat het openstellen van de vluchtstrook de gebruikers gemiddeld tien minuten tijdwinst oplevert. Volgens de verkeerscentrale in Drieber gen heeft de test ook geen extra vertra ging opgeleverd. Een woordvoerster van de verkeerscentrale vindt dat maandag pas een reeel beeld is te geven. „Vrijdag was het rustig op de A28. Veel mensen hebben nog vakantie", verduidelijkte zij. Bij de afslag Zeist-oost wordt over een lengte van vier kilometer de vluchtstrook aan de rijbaan toegevoegd. Boven de rij baan hangt vanaf dat punt het signaal met de maximumsnelheid (90 kilometer per uur). Rijkswaterstaat heeft op dit stuk vluchtstrook extra parkeerhavens aange bracht voor auto's die pech hebben. Opvallend is dat veel automoblisten ook daadwerkelijk snelheid minderen. Vol gens de verkeerscentrale blijft het gissen of de negentien camera's die langs het proeftraject staan, een remmende wer king op de automobilisten hebben. Wel geven ze na het einde van de experimen tele strook, bij de afslag AZU/De Uithof, weer opvallend veel gas. Bij het passeren van de stoet in Capelle aan den IJssel brengen Molukkers de laatste groet. foto Paul Stolk/ANP DEN HAAG/CAPELLE AAN DEN IJS SEL (GPD/ANP) - Het Hena Masa Waja', het volkslied van de niet bestaande Re publiek der Vrije Molukken, klinkt loep zuiver over het parkachtige terrein van crematorium Ockenburgh in Den Haag. Het Moluks jeugdkoor uit Assen, dat in de aula staat te zingen, verwarmt met het lied de meer dan duizend belangstellen den voor de crematie van ir. Manusama - voormalig president in ballingschap van de RMS - die in de kou buiten staan te wachten op de rouwstoet. Een half uur later dan gepland komt de wagen met de kist van Manusama en een volgauto vol met bloemen in Den Haag aan uit Capelle aan den IJssel waar een uitvaartdienst is gehouden. De stoet wordt begeleid door acht motoragenten. Een bewijs dat de zachtaardige oud-presi dent, die in de strijd voor een vrije repu bliek geweldloosheid voor stond, ook door Nederlanders wordt gerespecteerd, zegt een van de wachtenden. Veel opmerkelijker vindt hij het feit dat er vijf bussen met belangstellenden uit As sen zijn gekomen. Juist in de Molukse ge meenschappen in het noorden van Neder land overheerste de kritiek op Manusama. omdat hij te weinig resultaten boekte. ..Hun komst is niet alleen een eerbetoon aan Manusama. maar ook een uiting van saamhorigheid in de gemeenschap". Ook uit Zeeland is er een flinke belangstelling. Daardoor maakt de Molukse wijk vrijdag een stille indruk. Enkele vlaggen hangen halfstok als eerbetoon aan Manusama Symbool Er is een zee aan bloemen bezorgd, maar in het crematorium sieren slechts dne wit te rozen de blanke houten kist van Manu sama. Voor de Vrijmetselarij, de levensbe schouwelijke broederschap waarvan Ma nusama sinds 1947 lid was, symboliseren die rozen wijsheid, kracht en schoonheid. Volgens de heer Jacobs, lid van de kleine Rotterdamse Vrijmetselaarsloge, vond de oud-president van de RMS in dit genoot schap het vertrouwen dat hij zo nodig had. „Hij heeft er de mensen ontmoet aan wie hij zijn falen kon uiten en bij wie hij zijn zoeken kon blootleggen". Manusama was een „naar waarheid zoekende mens", die zich herhaaldelijk heeft gestoten en zelfs gevallen is. „Maar hij is altijd weer opge staan." Het kabinet van de RMS in ballingschap is voltallig van de partij. Vice-president Pieter Thenue en kabinetslid John Watti- lette hebben zelfs behoefte tijdens een persconferentie te bezweren dat met het overlijden van Manusama niet ook het RMS-ideaal is heengegaan. Het accent van de strijd zal vanaf nu wel meer dan ooit op de Molukken zelf en in Indonesië liggen, zegt Wattilette. Maar op welke ma nier wordt niet helemaal duidelijk. Steun, solidariteit, voorlichting aan de jongeren in de eigen achterban zijn de sleutelwoor den. Het woord geweld schrapt het kabi net uit zijn vocabulaire. Dat vindt de rege ring in ballingschap een onderwerp dat steeds door de Nederlanders wordt aange sneden; naar aanleiding van de gewelda- dige acties van Molukse jongeren in de ja ren zeventig. Koningin De uitvaartdienst in de St. Pauluskerk Capelle aan den IJssel werd eerder op de dag door meer dan 500 Molukkers en Ne derlanders bijgewoond. Staatssecretaris Terpstra van VWS vertegenwoordigde de Nederlandse regering. In twee andere ker ken volgende ruim 1200 belangstellenden de dienst op beeldschermen. Huidig RMS-president Tutuhatunewa roemde zijn voorganger als een groot voorbeeld van doorzettingsvermogen, ge duld en bovenal vertrouwen. „De onder drukking van het volk, het onrecht dat zijn volk is aangedaan, maar bovenal het feit dat hij geen gehoor vond voor zijn roep om gerechtigheid, heeft hem pijn gedaan maar heeft hem nimmer in zijn geloof in de zaak doen wankelen. Hij bleef rotsvast ge loven in, zoals hij het vaak noemde, de goede zaak." Koningin Beatrix heeft een bericht van medeleven aan de familie gezonden, zo bleek uit de dankwoorden van de broer van Manusama. Steeds meer jongeren drinken niet DEN HAAG (ANPi - Steeds meer jongeren drinken niet. Ook het aantal stevige drinkers onder hen neemt af. Dit blijkt uit de vijfde meting van het Alcohol Voorlichtings Plan. Sinds 1986 wordt onderzocht hoe het zit met'het alcoholge bruik van jongeren 115-25 jaari. In het jongste onderzoek, ge houden in 1995, zei 31 procent het jaar ervoor geen alcohol te hebben gedronken. In 1986 lag het aantal niet-drinkers op 17 procent. Het aantal glazen dat jongeren achterover sloegen daalde in negen jaar tijd van gemiddeld 6.8 naar 5.8 glazen per week. De stevige drinkers dronken iets meer. in 1986 gemiddeld 24.9 glas per week tegenover 26.3 in 1995. Het aantal stevige drinkers nam echter af. In 1986 dronk nog 18 procent van de jeugd ste vig, in 1995 was dit gedaald tot 13 procent. Topambtenaar voor vijf jaar DEN HAAG (GPD) - Topambtenaren moeten voor hooguit vijf jaar worden aangesteld. Is er vervolgens aanleiding hem of haar van zijn taak te ontheffen, dan is de overheid aanzienlijk minder geld kwijt aan een eventuele gouden handdruk. Dat zegt mr D. W. van der Heide, plaatsvervangend directeur Personeelsmanagement Rijksdienst naar aanleiding van de recente discussies over de riante afvloeiingsregeling voor pro cureur-generaal Van Randwijck. Deze krijgt zijn salaris door betaald tot zijn 65ste jaar plus nog eens een half miljoen gul den. Meer oogartsen voor diabetici NIJMEGEN (ANP i - Nederland heeft meer oogartsen nodig om het toenemende aantal diabetici met oogproblemen te behan delen. Dit stelde prof. dr B Polak gisteren in haar oratie bij aanvaarding van het bijzonder hoogleraarschap aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen. Nederland heeft volgens Polak verhoudingsgewijs het laagste aantal oogartsen van alle landen in Europa De officiële norm ligt in Nederland op één oogarts op 44.3000 inwoners. Polak vindt dat dit één op 30.000 mensen moet zijn. In de westerse wereld is diabetes de belangrijkste oorzaak van slechtziendheid bij mensen tussen de 20 en 75 jaar. De kans dat een suikerpatiënt zijn gezichtsvermogen verliest, is 25 keer groter dan bij anderen. Notarisklerken lopen zich warm DEN HAAG (ANP) - De Bond van Medewerkers in het Nota riaat (BMN) bereidt zich voor op publieksvriendelijke acties, nu er na maanden van onderhandelingen met de werkgevers organisatie Koninklijke Notariële Broederschap (KNB) nog steeds geen uitzicht is op een akkoord over een nieuwe cao De BMN verwijt de KNB de onderhandelingen, die op 14 sep tember vorig jaar van start gingen, doelbewust te vertragen. Op 9 december vorig jaar had een protestmanifestatie plaats in Utrecht, waaraan 200 notarisklerken deelnamen. Ze wilden daarmee hun eis. een loonsverhoging van 5 procent voor de 6.000 klerken, kracht bijzetten. Er was een ultimatum gesteld, dat op 1 januari afliep. ARNHEM (ANP) - De inzitten den van de oude, grijze Volks wagen Golf, naar wie het re chercheteam in Arnhem naar stig op zoek is geweest, hebben helemaal niets met de aanslag op het gebouw van de Banque Paribas en het Franse consulaal te maken. Dat is vrijdag aan het eind van de morgen onomstote lijk vastgesteld, aldus een woordvoerder van de Arnhem se politie. Het blijkt te gaan om een 25-ja- rige man. een vrouw van 23 en een meisje van vijftien jaar. allen uit Apeldoorn. De drie reden op het Willemsplein in Arnhem, in de buurt van het bankgebouw, toen zij plotseling een politiewa gen zagen keren op straat, die er in vliegende vaart vandoor ging. Uit nieuwsgierigheid is het drie tal achter de politieauto aange reden. De Apeldoorners reden zich vast in het smalle steegje aan de ach terzijde van het gebouw, waar net daarvoor de explosie had plaatsgehad. Daarom probeerde de bestuurder te keren in de straat. Later reed hij toch door en keerde op een brede eenrich tingsstraat achter de steeg. Dat rijgedrag viel veel omwonenden en agenten, die massaal naar de ontploffing kwamen, op. Woens dagmorgen al kreeg de politie veel tips over de auto en het vreemde rijgedrag. Volgens de zegsman van de poli tie heeft de bestuurder van de auto zich donderdagmorgen zelf gemeld bij de politie, toen hij hoorde dat zijn wagen werd ge zocht. Dat deden overigens ook een aantal andere bezitters van oude Volkswagens. De woord voerder zegt. dat het donderdag al snel duidelijk was dat de Apel doorners niet verdacht waren Omdat er echter een aantal ver schillende verhalen over de auto circuleerde kostte het veel tijd om de verklaring van de man en de twee vrouwen uit te zoeken. Uit het verhoor is onder andere gebleken, dat de Apeldoorners niet vóór de explosie door de steeg hebben gereden, zoals ge tuigen hadden gemeld. Ook heb ben de inwoners van Apeldoorn zich niet opzettelijk onvindbaar gehouden tot donderdagmor gen. Uit hun verklaringen is bo vendien gebleken, dat zij niets bijzonders gezien hebben bij het bankgebouw, zodat zij ook geen belangrijke getuigen zijn. Het rechercheteam heeft, aldus de politie-woordvoerder. nog meer dan voldoende aanwijzin gen en tips over om op volle sterkte verder te gaan met het onderzoek. Ook uit kringen van de Centrale Informatie Dienst CID en de plaatselijke politie- inlichtingendienst is inmiddels veel informatie gekomen, zegt de woordvoerder. ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam wil de maxi mum snelheid op de rijkswegen rond de stad verlagen van 100 tot 80 kilometer per uur. Daar mee zou het fileprobleem voor een deel worden Gpgelost. zo ge looft havenwethouder R. Smit. Hij zal het plan binnenkort voor leggen aan minister Jorritsma van verkeer en waterstaat. Voor haar kan het eerste voorstel tot verdere snelheidsbeperking in Nederland geen verrassing zijn. Een ambtelijke werkgroep van Rotterdamse en Haagse amb tenaren hebben de 80-kilometer- grens al twee jaar in studie. Op dit moment onderzoeken zij de mogelijkheden tot controle door politie en het openbaar ministe rie. „Technisch is het geen pro bleem", zegt H. Richter, hoofd Verkeer en Vervoer van de ge meente Rotterdam. „Gewoon borden met 80 plaatsen en je bent klaar. De handhaving is een stuk lastiger." Volgens Richter ontstaan bij la ge snelheden op rijkswegen min der files doordat de afstand tus sen de auto's ook kleiner kan worden. De capaciteit van een rijksweg is theoretisch het grootst bij 50 kilometer per uur. Bij nog lagere snelheden zouden de auto's te lang op een stuk rijksweg blijven en zo de door stroming blokkeren. Het werke lijke voordeel van snelheidsbe perking is echter niet duidelijk omdat automobilisten nu ook weinig afstand tot elkaar hou den en tegelijk harder rijden dan 80. Wethouder Smit en burgemees ter Peper luidden onlangs de noodklok over de files rond Rot terdam. Peper vergeleek be stuurders die de problemen moeten oplossen met ..Rinse ap pelstroop". Smit ziet het dichts libben van de rijkswegen rond Rotterdam als de grootste be dreiging voor de haven. Hij wil daarom nog meer maatregelen, zoals een scheiding van zaken verkeer en woon-werk verkeer. Vrachtauto's zouden aparte rij stroken moeten krijgen. Foren sen worden bij grote drukte met stoplichten tegengehouden bij de opritten van de rijkswegen. Volgens verkeersambtenaar Richter is er relatief weinig voor nodig om de files op te lossen. „Deze week is er vrijwel geen fi le", zegt hij. „Terwijl hooguit 10 tot 15 procent van de weggebrui kers nu met vakantie is." PTT OF LIBERTEL? Abonnementen v.a. ƒ14.78 GSM-toestel v.a 199.- excl btw Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 0113-221293 Fax 231273

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3