De warme brocante van Le Vieux Carmel Moeder de Gans populair in Belgische Voerstreek PZC Romantische vakantie in voormalig kloostercomplex vrije tijd 35 België viert eeuwfeest stripverhaal ZATERDAG 6 JANUARI 1996 Een vervallen klooster in de Ardennen kopen en dat met de hulp van familie en vrienden in je vrije tijd opknappen. Wie begint eraan? Een Westbrabants echtpaar investeerde vijfjaar lang alle geld en tijd in een voormalig nonnenklooster en mag zich nu eigenaar noemen van een romantisch logis: Le Vieux Carmel in Rochefort. Corry en John van Kempen in de salon van hun tot 'logis' verbouwde Karme lietessenklooster. fotoGPD Druipsteengrotten Han en Rochefort TD ochefort ligt midden in het gebied van de xX druipsteengrotten. De grotten zijn ont staan omdat de bodem uit zacht kalkge- steente bestaat. Dat lost langzaam op onder invloed van grondwater en het water van de rivieren de Lesse en de Lhomme die door de streek stromen. De grotten van Han zijn het bekendst. Ze zijn dit jaar precies een eeuw voor het publiek toegankelijk. Van het dorp brengt een treintje de bezoe kers naar de ingang van de grot. vier kilome ter verderop. Daar wordt men door gidsen mee naar binnen genomen. Via nauwe gan gen en smalle spelonken komt men in grote zalen vol stalagmieten en stalagtieten. De rondleiding duurt ongeveer een uur waarin ondergronds drie kilometer wordt afgelegd. Ondenceg passeert men de rivier de Lesse. die voor een groot deel ondergronds stroomt. Het laatste stukje brengt een boot de bezoe kers over de rivier weer naar het daglicht. Speleologen hebben tot nu toe veertien kilo meter grotten ontdekt, maar er moeten er nog veel meer zijn. De grotten zijn van half november tot half februari gesloten. Rochefort Minder druk bezocht, maar zeker zo mooi zijn de grotten van Rochefort. Ze zijn ruiger dan de grotten van Han en de bezichtiging is vermoeiender door de vele trappen. Hoogte punt van de rondleiding -in dit verband kan beter worden gesproken van dieptepunt— is de Sabbatzaal. een enorm hol van dertig me ter hoogte, waar de gids een luchtballon los laat die opstijgt tot aan het gewelf. Daarna volgt een klank- en lichtspel. De ingang van de grotten van Rochefort ligt in de heuvel pal achter logis Le Vieux Carmel. De grotten zijn van half november tot nieuwjaar en in maart alleen op afspraak te bezoeken. In januari en februari zijn ze dicht. Het seizoen begint weer in april. Wandelingen De plaatselijke VVV heeft in de omgeving van Rochefort wandelingen uitgezet die voor een deel door het Nationaal Park van de Les se en de Lomme lopen: een afwisseling van bossen, rotspartijen en kolkende beken. Een van de wandelingen iRésurgence d'Eprave) voert naar de rots waar de rivier uit zijn on dergrondse loop weer te voorschijn komt. Voor sommigen is het een droom: je ei gen hotelletje of restaurant beheren. Liefst kleinschalig, zodat je nog contact met de klanten hebt; bij voorkeur in een oud pand dat al sfeer van zichzelf heeft. En wie droomt er niet van een tweede huis in Frankrijk of de Belgische Ardennen? Cor ry Musters en haar man John van Kem pen. afkomstig uit Bergen op Zoom en Halsteren, waagden de gok. Ze waren op zoek naar een vakantiehuis, maai-' koch ten in een gekke bui een vervallen pand dat eerder karmelietessenklooster en bur gemeesterswoning was. Vijf jaar lang spendeerden ze elke minuut vrije tijd en elke cent aan de restauratie. Uiteindelijk herrees uit de bouwval een karaktervol 'logis', dat bed en breakfast biedt in de streek van de druipsteengrotten. Het echtpaar Van Kempen-Musters leer de Rochefort kennen door de bezoeken die ze aan een vriend in het klooster brachten. Jawel, het klooster van het trappistenbier. In de loop der jaren raak ten ze verliefd op de omgeving, de vriende lijke uitlopers van de Ardennen. Ze gingen op zoek naar een vakantieverblijf. Op een dag zagen ze een oud pand aan de voet van het kasteel van Rochefort met het bordje 'vendre' (te koop). „Het was net het slot van Doornroosje", weet Corry Musters zich nog te herinneren. „Het hek roestig, de tuin verwilderd, varens onder de dak goot... Ik sloot het pand direct in mijn hart." Schimmel Haar man, van origine timmerman en nu werkzaam in de sloop, zag het minder ro mantisch. „Het dak lekte op meerdere plaatsen, hoewel de verkoper bij de rond leiding de teilen verborgen had: de kozij nen waren rot en de schimmel stond op de muren." Navraag leerde dat het pand uit 1626 stamt en oorspronkelijk een non nenklooster was in de orde der Karmelie tessen. Later trok de burgemeester van Rochefort erin. Door een erfeniskwestie stond het achttien jaar leeg. De koop werd gesloten, hoewel familie en vrienden zich afvroegen waar het echt paar aan begon. „Zelf hebben we er altijd in geloofd. We reisden elk weekend en alle vakanties naar Rochefort om daar de boel op te knappen." Het dak moest water dicht worden gemaakt, waarvoor John van Kempen zich hèt. vak van leidekker eigen maakte. Als eerste vertrek werd de torenkamer door zoon Stanny ingepikt. „We vroegen ons af wat we met de rest van de kamers moesten. Toen kwam ik op het idee van logis met bed en breakfast, hoe wel ik geen enkele horeca-achtergrond heb", licht de gastvrouwe toe. De inrich ting verzorgde ze zelf. De laatste bewoon ster had wat spullen achtergelaten, zoals een antieke piano, een theemeubel en fa milieportretten, die nu de ontbijtkamer sieren. „Om de rest van de kamers te meubileren werd ik een trouwe bezoekster van de vrij dagmarkt in Antwerpen. Via een hande laar op de markt in Bergen op Zoom kwam ik aan de stoffen voor gordijnen, spreien en ander beddegoed. De tapijten heb ik zelf geknoopt." Naast haar werk als binnenhuisarchitecte droeg ze ook aan de herbouw een steentje bij. Terwijl echtgenoot spanten sloopte en herbouwde, deuren en ramen repareerde, loogde de toekomstige logishoudster ei ken panelen en vloeren. Alles werd in de oude staat teruggebracht. Het blinkt en ruikt er nu als vanouds naar de boenwas. Alleen ter wille van de de luxe werden con cessies gedaan aan de Spartaanse oor spronkelijke inrichting. Zo werden op alle kamers een bad en een toilet geïnstal leerd. In heel het klooster kwam centrale verwarming, waarbij muren van 1,20 m dik voor de nodige boorproblemen zorg den. Met enig speurwerk achterhaalden de nieuwe eigenaren de geschiedenis van de vroegere bewoners. Het inspireerde tot de namen van de kamers. Geen zielloze num mering zoals in moderne hotels, maar ka mers met de namen van vroegere bewoon sters. elk in een eigen kleur en inrichting. Kamer Madeleine is vorstelijk blauw, met een hemelbed dat uitzicht biedt op het te genovergelegen kasteel. De kamer er naast heet Denise en is populair bij ro mantisch aangelegde stellen vanwege de Laura-Ashley-sfeer en het bad op pootjes. Helena is de groene kamer, die uitkijkt op de begroeide rotswand achter het huis. Een rotswand die nog vol geheimen zit. want er moeten onderaardse gangen van het huis naar het kasteel lopen en naar de kapel boven op de berg. Van Kempen staat er niet van te kijken: „Rochefort en Han zijn bekend om de druipsteengrotten. Pas geleden zag ik een eindje verderop uit een gat in een weiland kikvorsmannen naar buiten kruipen: het waren speleologen die de gangen en grot ten onderzoeken." Brocante Er verrees een logis dat in de wandeigids van Rochefort omschreven wordt met: is prachtig gerestaureerd en heeft haar eigen karakter en cachet van vroeger niet verloren." Van één duidelijke stijl in de in richting kun je niet spreken. Corry: „Ik noem het zelf brocante, het Franse woord voor een mengeling van antiek, klassiek, curiosa en spulletjes uit grootmoeders tijd." Corry van Kempen doet zoveel mogelijk zelf, bijvoorbeeld het ontbijt met zelfge maakte jam serveren. Aan het vak van ho telhoudster is ze inmiddels gewend. „Toen we pas open waren, schrok ik wel. Al die vreemde mensen in mijn huis, dacht ik 's nachts ongerust! Nu ben ik eraan ge wend. Het blijkt dat we geen herrieschop pers, maar serieuze gasten trekken die de natuur en de rust zoeken." Het gastenboek op het kabinet -onder de foto van de Gedempte Haven in Bergen op Zoom— getuigt ervan. Le Vieux Carmel... het was bedoeld als vakantiehuis, maar het werd het nieuwe adres van de familie Van Kempen-Musters. Rest nog het pro bleem voor Van Kempen dat hij elke dag drie uur met de auto heen en weer moet naar zijn werk in Antwerpen: „Soms voel ik me gast in mijn eigen hotel." Willem de Weert Belgie, stripboeken-land bij uitstek, viert dit jaar het eeuwfeest van het stripverhaal met tentoonstellingen, beurzen, festivals, stripfeesten, animaties, conferenties, debatten, het openen van speciale toeristische routes, het aanbieden weekend- arrangenten en tal van andere activiteiten. De historie van het stripverhaal begint, zo wordt algemeen aangenomen, in 1896 bij Richard F. Outcault, tekenaar van de serie The Yellow Kid in de New York Journal. Het eeuwfeest begint dinsdag in het Brusselse stripmu seum. Daar wordt dan de tentoon stelling 100 jaar strips in de Ver enigde Staten geopend. De exposi tie duurt tot 7 april. Van februari tot juni loopt de tentoonstelling Wat Hergé aan het stripverhaal heeft geschonken. Morris (pseudoniem van de in 1923 in Kortrijk geboren Maurice de Be- vere), de tekenaar van Lucky Luke en tevens voorzitter van het Eeuw feestcomité van het Stripverhaal, opent zelf de tentoonstelling die van 4 juni tot 6 oktober in het mu seum zal zijn gewijd aan de vol gendjaar vijftigjarige Lucky Luke. Morris maakte op school al kari katuren van zijn leraren. Hij schonk op 12 juni 1947 het licht aan zijn Lucky Luke in het blad Robbe does. Een jaar later vertrok hij naar Amerika, waar hij in zes jaar tijds een grote naam opbouwde. Hij maakte ook tekenfilms en tv- series. Srtipzegels Ook andere Brusselse musea ko men met tentoonstellingen. Zo bieden de Koninklijke Musea van Kunst en Geschiedenis van 7 maart tot 15 september de exposi tie Onze stripverzameling aan. Het Museum voor Posterijen komt in de herfst met de tentoonstellingen Zeventien jaar stripzegels en De tekenaar Macherot. Ook het Mu seum voor Natuurwetenschappen, het Museum van het Leger en het Museum van Elsene brengen met exposities gewijd aan bekende striptekenaars. Het Museum Au- toworld heeft in maart en april de tentoonstelling De auto. held van de strip in huis. Het stadhuis van Brussel en het Atominium zullen het hele jaar door striptekeningen tonen. Lycky Luke viert volgend jaar zijn vijftigste verjaardag. De Brusselse hotelsector heeft de kans om met een aansprekend the ma toeristen in de tent te lokken dankbaar aangegrepen. Tal van arrangementen zijn mogelijk en ook in de hotels zelf zijn tentoon stellingen ingericht. Verder is er speciale stripwandeling door de hoofdstad uitgezet, waarbij de deelnemers reusachtige, op muren en gebouwen getekende strips pas seren. De strips zijn vervaardigd door bekende tekenaars. Dirk de Moor Op 20 januari wordt, alweer in Brussel, de Dag van het Filmfestival gevierd. Striptekenaars presenteren dan hun favoriete films en het Stripmuseum staat bol van de activiteiten Honderd jaar Stripverhaal wordt ook in andere steden en streken van België herdacht Van 2 tot 21 januari herbergt Turnhout de tentoonstelling 'Suske en Wiske in de hedendaagse kunst in Vlaanderen' in het Cultureel Centrum De Warande. Van mei tot september brengt de Anticerpse Zoo de tentoon stelling 'Suske en Wiske en de dieren die zij tijdens hun avonturen zijn iegenge- komen'. Ook elders in de stad worden strip-exposities georganiseerd. In de Belgische Voerstreek zijn de afgelopen jaren heel wat Nederlanders een restaurant of cafeetje begonnen. Ze doen het zonder uitzondering goed. Bij zonder populair is de donker bruine Herberg Moeder de Gans van Barbara en Rogier Goes- sens, gelegen aan het oude dorpspleintje van Teuven, net over de Zuidlimburgse grens. Die werpt zich op als toeristische krachtbron van de streek. Op de kaart staan uitsluitend Voerense streekspecialiteiten, de telefoon cel bevindt zich in een oude poepdoos op de binnenplaats en je kunt er deelnemen aan bier- proeverijen en huifkartochten. De bierkenner draagt een raar boerenhoedje en zijn stem richt Honderd bieren bij balkenbrij en huitvleisch zich onverhoeds op mij, als een schijnwerper. „Dan zijn er men sen die zich niet kunnen beheer sen en hun glas in één teug leeg drinken. Maar dat is geen proe ven hè, da's niet de manier waar op we dat doen". Nog even wie belt zijn blik op de rand van mijn halflege glas Westmalle tripel, maar dan zweeft zijn puntig reukorgaan een seconde in het rond boven zijn eigen, nog onge repte glas. Met aandacht en pas sie het aroma opsnuiven. Zo hoort het. Het knappend haardvuur, de lange houten tafel, de balken zol dering. de binnenplaats met hob belkeitjes, alle ingrediënten van gezelligheid melden zich pre sent. Bezoekers komen uit de kou en beginnen zich krachtig in de handen te wrijven: hier gaat het gebeuren. Tien bierproevers hebben zich aan een lange tafel gezet en be luisteren de voordracht van de kenner. Voor 75 gulden brengt de man een conférence die ander half uur lang balanceert tussen ernst en luim. Nu eens lichtzin nigheid en schalkse grapjes, dan weer vermaningen, gericht op het onwetend volk dat maar raakt drinkt, zonder zich te rea liseren dat in het bier een enorm brok historie en cultuur rond drijft. Bedriegen Abdijbieren als Grimbergen en Leffe worden vaak ten onrechte versleten voor Trappistenbier. Er zijn maar vijf echte Trappis tenbieren: Chimay, Orval. Ro chefort. Westmalle en Westvlete- ren uit Belgie en La Trappe van De Schaapskooi in Berkel-En- schot bij Tilburg. „Laat u niet be driegen", roept de kenner. Hij laat bier bedreven 'walsen' in zijn mond en onthult dat ook hij voorheen een normaal mens is geweest, stevig verankerd in de ambtenarij voor hij het grote licht zag. Het bijzondere van Herberg Moe der de Gans zit 'm in de vrijwel onbeperkte mogelijkheden die Barbara en Rogier Goessens hun gasten bieden om kennis te ma ken met alles wat de Voerstreek aan attracties biedt. Behalve bierproeverijen kun je bij hen te recht voor huifkartochten, een rondrit met een paardentram, bezoek aan een stroopfabriek, moutainbiketochten, natuur wandelingen enz. In de herberg treedt regelmatig een accordeo nist uit Luik op, terwijl schalen vol stoofvlees, konijnebout, ge bakken trip (bloedworst), forel len, kazen, luchtgedroogde boe- ren-scheenk (ham), balkenbrij en huitvleisch (zure zult) worden rondgedragen. Via de herberg kunnen allerlei gidsen worden ingehuurd. Rogier Goessens, voorheen als ober werkzaam in allerlei Neder landse restaurants, wil nooit meer weg uit Teuven, een ver stild plaatsje met de neogotische Sint-Pieterskerk als middel punt. Andere blikvangers zijn het gemeentehuis uit de 18e eeuw. het dorpsschooltje met lij linden uit de vorige eeuw en na tuurlijk Moeder de Gans, geves tigd in een vakwerkboerderij uit de 18e eeuw. Poepdoos Rondom het binnenplaatsje met telefooncel in afgedankte poep doos. waterput en uit steen ge hakte drinkbak voor paarden, zijn een biercafé. restaurant en wintertuin gegroepeerd. De lo- geergelegenheid boven een vroe gere paardenstal omvat niet meer dan wat matrassen op een houten vloer en is dan ook vooral bestemd voor groepen die niet meer naar huis willen. Wie Moeder de Gans eens wil be zoeken kan beter gaan logeren in- bijvoorbeeld - Buitenplaats De Mechelerhof, gelegen aan de rand van het kerkdorp Mechelen in de gemeente Wittem. Het bun galowpark heeft als bijzondere attractie een Theaterbuffet in het Grand Théatre. Voor 75 gul den per persoon maak je van al les mee. Zo word je bij binnen komst onderworpen aan een on derzoek op reinheid en lopen de tonelisten tevens te 'oberen' Dat leidt tot onverwachte verwikke lingen. waaromtrent onder de leutgevoeligen doorgaans een in drukwekkend schateren los barst. Dirk de Moor Le Vieux Carmel in het schilderachtige stadje Rochefort in de Belgische Ardennen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 35