Eén likje ijs is soms al funest Den Haag zal voor mij nooit 'n vluggertje zijn Adelmund is nog lang niet stuk reportage 26 Allergisch voor gluten Te klein voor hun leeftijd ZATERDAG 6 JANUARI 1996 )\\T eet je wat de If overeenkomst is tussen een vlieg en een politicus? Je kunt beiden doodslaan met een krant. De actualiteit wint het altijd van de inhoud.' Karin Adelmund: sociaal boegbeeld van de PvdA, gebutst door anderhalfjaar keiharde politieke praktijk. Maar ongebroken, zegt ze zelf. 'Ik ben nog steeds geloofwaardig.' Strijdlustig: deze zomer het grote debat over de toekomst van de sociale zekerheid. Linschoten is gewaarschuwd! En collegiaal: 'Blijf van Heerma af!' Niks wenende madonna of voor tijdig afgevoerde diva. Ze werpt de haar opgeplakte typerin gen verre van zich, Karin Adel mund (46) gaat niet stuk. „Ik ben van het type werkpaard, geen bur gemeester in oorlogstijd. Als ik door mijn onderhandelingskracht een degelijk compromis kan sme den. zal ik dat doen. Dat offensieve heb ik nog steeds, dat is niet stuk." Hoongelach over haar optreden als PvdA-kamerlid deert Adel mund niet. Als voormalig vice- voorzitster van de FNV is ze wel wat gewend. „Toen PvdA in de pei lingen op nog maar 24 zetels stond dacht ik: dat kan echt niet meer zo, Voor mij was het toen whaammmü, daar kan ik kracht in zetten. Ik heb me heilig voorgeno men niet weg te lopen, hoe moeilijk het ook wordt." Ze kleedt zich anders tegenwoor dig. De felrode gummilaarsjes en goudbespikkelde plastic regen cape hebben plaatsgemaakt voor een grijs mantelpakje en bijbeho rende pumps. Wat niet veranderd is, is haar snelheid van spreken. Alsof ieder moment het laatste kan zijn met nog zoveel werk te verzetten. Ze beloofde Vara-baas Marcel van Dam 'een doos vuurwerk' mee naar Den Haag te nemen. Voorals nog beklijft evenwel het beeld van een 'snikkende keukenmeid': de verstilde traan bij het wao-debat. „Ik heb niet van dat soort benauw de beelden bij mezelf. Ik ben niet gekweld. Destijds heb ik gezegd: met dit regeerakkoord wil ik in zee gaan, maar ik zal met alle kracht een partijtje 'rek trekken'. Wande len langs de afgrond, de boel maxi maal oprekken. Dat doen we ook. Het is een bevlogen begrip gewor den in de fractie: even een partijtje 'rek trekken'. Die taal van mij maakt opgang: iedereen begrijpt watje ermee bedoelt. En ik wil nog steeds dat de mensen begrijpen waar ik mee bezig ben." De zaak 'oprekken', dat klinkt ook niet echt explosief. „We zijn nu haast door de regeer akkoord-afspraken heen. Dan breekt de mooiste tijd aan. Niets is meer vastgelegd. Dit jaar begint de discussie over de modernisering van het sociale stelsel. Vorige maand heb ik in de Tweede Kamer uitgesproken dat die discussie niet onder de doem van bezuinigingen mag plaatsvinden. Gelukkig heb ik het hele kabinet achter mij ge kregen. tot en met staatssecretaris Linschoten (sociale zaken) toe. Je hebt te maken met een rege ringspartij - de WD - die het bij het modemiseringsdebat wél over bezuinigingen wil hebben. Als de belangrijkste stootkracht in de so ciale zekerheid voor de WD blijft 'het moet minder en goedkoper', dan mislukt het debat. Ik blijf weg voor iedere afspraak over lagere uitkeringen. De ondergrens is be reikt. De modernisering van de so ciale zekerheid is de vuurproef voor paars: als we dat kunnen zon der de bezuinigingsdoem, is dat gi gantische winst. Daar bouw je het fundament mee voor paars-II." U lüttt herkenbaar blijven voor de genen met wie u jarenlang in de Karin Adelmund: „Voor je het weet is de Tweede Kamer één grote spiegelzaal, een soort gecreëerde werkelijkheid, waar het verboden is te wortelen." foto GPD FNV bent opgetrokken. Diezelfde FNV ageerde fel tegen het afschaf fen van de ziekteivet en de nabe staandenwet waar u voor tekende. „Ik heb nu een andere verantwoor delijkheid. Ik wil graag herken baar blijven voor die FNV'ers en daar handel ik ook naar. Maar ook de FNV heeft altijd een inzet, zal vervolgens moeten onderhandelen met een werkgever en dan ligt er een uitkomst. En die uitkomst is nooit hetzelfde als je inzet. Ik ben nog steeds geloofwaardig. Je kunt hier alleen maar schone handen houden als je lid van de SP bent. Als grootste regeringspartij moetje compromissen sluiten. Dat is nu juist wat ik in de vakbewe ging geleerd heb Alleen gebeurt het in de vakbeweging veel helder der. Daar ben je een goed bestuur der als je durft te zeggen: dat was onze inzet, dit is eruit gekomen en dat is het verschil. In de politiek praat je niet meer over je inzet als de uitkomst er ligt. Dat noem ik een Haagse bocht. Daar ben ik dus tegen. Ik vind dat je klaar en hel der moet zeggen: dat zijn de fei ten." Als vice-fractievoorzitter leidt u de wekelijkse PvdA-vergaderingen. Uic partij blijft nog steeds steken op 37 kamerzetels. „Vóór de verkiezingen stonden we in de peilingen nog op 24 zetels. Het is een kunststukje geweest dat naar 37 op te halen Dat is niet ge noeg, dat vergeet ik ook niet. Ik draag altijd een stapeltje brieven bij me, van mensen die uitleggen waarom ze niet meer op de PvdA stemmen. Maar met een dermate grillig verloop in de peilingen vóór de verkiezingen, mogen we ons nu in de handen knijpen met een sta bilisatie. Ik tel mijn zegeningen, één voor één." Behoort de Den Uyl-lezing van pre mier Kok, waarin hij het socialis me tien jaar na dato afzwoer, tot die zegeningen? „Onderschat Kok niet: hij mikt heel zuiver. Het feit dat hij alleen liberalen en sociaal-democraten noemt als de politieke spelers van de toekomst, en niet de christen democraten. dat is geen toeval." „Het gaat steeds beter met Kok. Het is uitermate knap hoe hij een kabinet leidt waarin de twee uiter sten zitten. Dat doet hij heel zake lijk. Maar Kok is ook iemand die tot in z'n genen bekend is met ar moede. Die zijn dossiers niet alleen kent, maar ook kan doorvoelen. Die weet wat het is om met een blik van vernedering aangekeken te worden. In de sociaal-democrati sche beweging heb je altijd én in tellectuelen gehad, dus mensen die wilden herverdelen omdat ze iets te verdelen hadden, én mensen die belang hadden bij herverdelen omdat er bij hen wat bij moest. Het sterke aan Kok is dat hij door beide posities heen gekomen is." Was het een grote schok, de over gang naar de PvdA en het Binnen hof na zeventien jaar FNV? „Paul Rosenmöller (GroenLinks) heeft er twee jaar over gedaan om zich hier geen vreemde in Jeruza lem meer te voelen. Toen ik dat las dacht ik: gelukkig, dat overkomt dus meer mensen. Vaak doet men hier alsof je pas functioneert als je politiek als 'spel' gaat zien: een beetje zieken om te zieken, humor met veel cynisme. Dat wil ik me lie ver niet eigen maken. Ik wil steeds helder houden waar het om gaat." „Neem het begrotingsdebat van Sociale Zaken. Dan zitten we daar in die blauwe stoeltjes, op grote af stand van elkaar. Bij binnenkomst in de vergaderzaal voelde ik dat niemand energie had. Zowel be windspersonen als kamerleden straalden uit: twee dagen begro ting, twee dagen uitrusten. De 'push' was geheel weg Dan ga ik mijn eigen tekst doorkijken en bij ieder onderwerp concreet mensen verzinnen. En ik ken heel veel over belasten en afgekeurden. Dat is mijn manier om vitaal en helder te blijven." „Den Haag wordt voor mij nooit een vluggertje, een 'one-night stand' Ik zal altijd proberen mijn integriteit te behouden. Voor je het weet ben je met zoveel dingen tege lijk bezig. Den Haag is heel vluch tig, opgehangen aan incidenten. De vakbeweging is misschien te grondig, daar wordt drie keer een heipaal geslagen voor een vakan tiewoninkje. Maar hier heerst soms het volstrekte tegendeel: za ken worden niét voorbereid, ko men gewoon ergens uit de lucht vallen. De actualiteit wint het van de inhoud. Weetje wat de overeen komst is tussen een vlieg en een politicus? Je kunt beiden doods laan met een krant. En de krant is de actualiteit." Wat zegt dat over de kamerleden? „Het zijn allemaal goede collega's, echt. Ik héb het monopolie op het hart niet en wil het ook niet heb ben. Ik wil dat iedereen met zijn ei gen hart en ziel daar zit. Of hij nu van de totaal andere kant komt, met totaal andere ideeén en plaatjes in zijn hoofd, ik wil dat ie dereen probeert het loodje zo diep mogelijk in zichzelf te laten zak ken. Voor je het weet is de Tweede Ka mer één grote spiegelzaal. Een soort gecreëerde werkelijkheid, waar het verboden is te 'wortelen'. En ik wil wel degelijk geworteld zijn, en ik hoop van harte anderen ook." Bij dat begrotingsdebat zei u: ik behoor tot de generatie die altijd méér wil. „Ik vind het gewoon niet fatsoen lijk genoeg in Nederland. Als je door het Gooi rijdt kun je denken: Nederland is klaar. Maar - en dat klinkt ontzettend ouderwets so ciaal-democratisch - de maat schappij is onwaardiger dan wij denken. Neem de onveiligheid, het aantal kanslozen, het milieu. Of neem de mensen die al hun energie moeten stoppen in rondkomen. Die hun leven lang achtervolgd worden door de vragen: haal ik het eind van de week. de maand? Wan neer komt de kinderbijslag? Die van de feestdagen een december- depressie krijgen. Het valt me nog mee dat er in die groepen niet meer gejat wordt." „Ik ben opgegroeid in het Oude Noorden in Rotterdam. Mijn moe der heeft nog steeds een rothekel aan Sinterklaas. Dan kwamen die 'rijke rotkinderen' met de grootste cadeaus aanzetten, en ik maar denken dat die kinderen gewoon liever waren geweest. Zelf kreeg je een trui van Zeeman, waarmee je erotische uitstraling tot nul daal de. (Lachend:) Maar wel warm!" Chocola „Als wij jarig waren kregen we één plak chocola van V&D van twee gulden vijftig. Altijd hetzelfde ca deau, voor iedereen gelijk. Je re kende tevoren al uit hoeveel dagen je met die plak kon doen. Ik herin ner me zo goed dat mijn moeder eens bij de kassa van V&D stond en dacht dat de plak al was afgere kend. Een drama, want dat was niet zo. En dus ging die chocola te rug. Ik had kramp achter m'n ka ken van schaamte. Want ik wist: er was geen tweevijftig meer. Het levert wel veel kennis op als je daar doorheen komt. Over de sa menleving waarin je leeft. De inko mensongelijkheid is alleen maar groter geworden. Het regeerak koord spreekt van een evenwich tige inkomensverdeling: dat is he laas met de koppeling nog niet be reikt." Biedt de Armoede-nota soelaas? „Dat armoede bestaat, wordt nu erkend, koninklijk goedgekeurd via de Troonrede. Ik zei al: je moet je zegeningen tellen, één voor één. Armoede is zo lang gemystificeerd.. Alsof het een 'belevingsprobleem' is in plaats van een inkomenspro bleem. Armoede kun je zien en rui ken. Armoede ruikt zuur. Als je het opgeeft, geef je het ook op jezelf te wassen Kijk maar op de metrosta tions, de mensen met smerige ha ren en de stank van hun piesbroek. Maar armoede heeft heel verschil lende gezichten. Je hebt ook de moeders met kindertjes, waarbij je ziet dat alles van koopjes aaneen hangt. Maai' tegelijkertijd zo schoon en verzorgd als het maar kan. Waar de moeder met alle kracht de poort naar de gewone sa menleving openhoudt. Overal de koopjes weghaalt zodat het kind precies nog een jack heeft, maar wél het verkeerde jack, en een pet maar wél de verkeerde pet." „Er is veel méér moois denkbaar, maar de Armoede-nota is in ieder geval een aanzet. Probleem is dat dit soort onderwerpen gelijk ont aardt in een politieke prestigeslag. De nota wordt toch als hartelapje gezien van de PvdA. En er wordt niet zonder meer met cadeautjes geschoven. Al dit soort zaken, waar het gaat om meer gelijkheid, moeten bij de WD gehaald wor den." Wat drijft u daartoe? „Dat is liefde: liefde tot het leven, liefde voor medemensen. Als ik over concrete mensen nadenk is liefde het intermediair waarmee hun problemen voor mij gaan le ven. Maai- ik zie mezelf niet met Bolkestein in debat gaan over lief de. Dat debat gaat altijd over de concrete problemen." „Er is zoveel zwarts en negatiefs om mensen heen. Iedereen is breekbaar. Als je ziet wat er met Heerma gebeurt, vreselijk toch. Het is rampzalig wat ze die man aandoen. Ik krijg gewoon Oude- Noorden-neigingen. Dan denk ik: ik ga naast die man staan en ge woon dreunen voor hem uitdelen. Zo van: kom niet aan m'n broertje. Ik weet: het is m'n broertje niet en het is ook helemaal niet wat het C DA wil horen. Want als de sociaal democraten het voor hem opne men, zou hij helemaal aan de var kens zijn overgeleverd. Maar ik vind het niet fatsoenlijk wat er met die man gebeurt. Over zijn rug wordt uitgevochten -of het CDA zich profileert ter rechter- of linker zijde van de WD. Intuïtief denk ik dat Heerma deugt. Hij staat voor een verhaal dat ik herken. Heerma heeft een paar plaatjes in zijn hoofd die erg dicht bij mijn plaatjes staan: die van de Dappermarkt, de Room- tuintjes. Ik ken de man verder niet, maar wat ik zie gebeuren is dat hij zijn openheid verliest. Hem wordt steeds meer de adem ontnomen. Dat vind ik een heel slecht proces. Dan verkramp je namelijk en ver lies je je kracht." Mare Peeperkorn Een feestelijk etentje. Een partijtje van een buurmeisje. Eenjarige in de klas. Gebeurtenissen waar de meeste kinderen en ouders zich op verheugen, betekenen voor Liza en haar ouders vaak een kleine ramp. Liza heeft coeliakie (spreek uit: seuliakie). Een nog vrij onbekende ziekte die soms ook wel glutenallergie genoemd wordt. Een kruimeltje van een koek, een halve pepernoot, een likje van een verkeerd ijsje kan al betekenen dat Liza ziek wordt. Coeliakie is een overgevoelig heid van de darmen voor het eiwit gluten. Gluten komt voor in de graansoorten tarwe, rogge, ha ver en gerst. De darmvlokken van coeliakiepatiënten kunnen niet te gen gluten. Ze vlakken af of ver dwijnen zelfs. Het lichaam neemt daardoor weinig of onvoldoende voedingsstoffen op, Patiënten met coeliakie worden ziek als ze gluten binnenkrijgen en kunnen onder voed raken. Coeliakie is niet te ge nezen. Er zijn ook geen medicijnen voor. Het enige dat helpt is een strikt dieet, waarbij alle gluten uit de voeding geweerd worden. De dochter van Emilia Wennemers uit Enschede leek een ondervoed Derde-Wereldkindje, toen ze bij de kinderarts terecht kwam. Het bij na twee-jarige meisje was brood mager. had constant diarree en was totaal apatisch, vertelt haar moeder. „De eerste keer zei de kin derarts: 'Ach, er hebben zoveel kinderen last van diarree'. Wij wa ren ten einde raad en namen daar geen genoegen mee. Toen we kort daarna weer bij de kinderarts kwa men zei ik tegen hem: Liza heeft zo'n dik buikje. Kennelijk ging er toen een lichtje branden. Hij draaide Liza om, zag haar ingeval len billetjes en zei: 'Ze heeft waar schijnlijk coeliakie'. Het was twee weken voor kerstmis. Liza ging meteen op een glutenvrij dieet. Maar het duurt een tijdje voordat het dieet resultaat heeft. Vlak voor kerst zakte ze door haar beentjes. Ze kon niet meer staan, de spieren waren ingeteerd". Emilia en Yvonne bakken zelf het brood voor hun dochters. Enkele bakkers leveren glutenvrij brood, maai- Yvonne en Emilia durven het niet te kopen. Het is te vaak ge beurd dat een winkelmeisje het brood op een gewone broodplank legde of in de snijmachine deed. De kinderen reageerden prompt en werden ziek. Veel etenswaar wordt gekocht in de reformwinkel. Koek jes, crackers, rijstwafels, marca- roni, spaghetti. Het betekent een behoorlijke aanslag op de porte monnee, want een pak spaghetti bijvoorbeeld kost bijna een tientje. Vlees wordt in grote hoeveelheden ingeslagen in Twello. bij de enige glutenvrije slager in het land. Sau zen en soep zijn funest. Er zitten bindmiddelen in die gluten bevat ten. „Dat geldt eigenlijk voor heel veel etenswaar, en ook voor bij voorbeeld tandpasta of medicij nen. Je moet altijd alert zijn", ver tellen Yvonne en Emilia. De keukens van beide gezinnen zijn altijd kraakhelder. Marjolein en Liza hebben hun eigen boter- vloot, jampot, broodplank, brood rooster en bestek. Yvonne: Vlak voordat Marjolein thuiskomt van school, ga ik de keuken en kamer nog een keer stofzuigen. Want als haar kleine zusje geknoeid heeft met een koekje, kan dat voor Mar jolein helemaal verkeerd uitpak ken". Ouders van kinderen met coelia kie hebben vaak grote moeite om hun kinderen vrij te laten, en ze bij voorbeeld bij andere kinderen te laten spelen. Yvonne: „Het liefst laat ik de vriendinnetjes van Mar jolein hier komen. Dan ben ik er tenminste zelfbij". Op school worden de kinderen goed opgevangen. De onderwijze ressen houden nauwlettend in de gaten dat de kinderen niet in aan raking komen met voedsel van an dere kinderen. Ook als kinderen tracteren wordt er meestal reke ning gehouden met hun 'allergie'. In de klas van Marjolein ligt een boekje waarin staat wat Marjolein wel mag hebben. Als er getrac- teerd wordt op iets wat ze per se niet mag eten. heeft de juffrouw al tijd iets voor Marjolein achter de hand. Pepernoten Oppassen Het gaat nu goed met Liza. Ze is vier, en een vrolijke onbezorgde kleuter, zolang ze zich aan het dieet houdt. Emilia: „Ze accep teert dat ze heel veel dingen niet kan eten, en altijd moet oppassen. Van andere ouders weet ik dat kin deren in de puberleeftijd vaak pro blemen krijgen met het dieet. Dan gaan ze dwarsliggen". Ook de vier-jarige Marjolein Kie- neker heeft alle verschijnselen van coeliakie, maar de diagnose is nog niet definitief gesteld. Het onder zoek daarnaar kan wel twee jaar in beslag nemen. „Marjolein was als peuter veel ziek en niet te genieten, vertelt haar moeder Yvonne. „Ze was was altijd hangerig en huile rig. Ze sliep onrustig en was voort durend aan de diarree. Ik ontdekte echter al gauw dat ze bepaalde voeding niet kon verdragen. Dus in plaats van Bambix, waar ze ziek van werd, gaf ik rijstepap. Zo ging dat met alle voeding. Het gevolg was dat de ziekte zich veel minder extreem openbaarde en pas vrij laat aan coeliakie werd gedacht." Ook met Marjolein gaat het goed sinds ze op glutenvrij dieet is. Ze is alleen vaak moe. Dat kan een ty pisch symptoom zijn van coelia kie. Ervaringen Emilia Wenneker en Yvonne Kie- neker komen regelmatig met an dere ouders coeliakie-kinderen bij elkaar. Ze wisselen ervaringen uit en geven informatie op de scholen van hun kinderen. Een veelbespro ken onderwerp op de bijeenkom sten is het glutendieet. Het is heel ingrijpend. Niet alleen voor de kin deren, maar voor het hele gezin. Yvonne: „Toch kan het soms nog mis gaan. Laatst kwam er bijvoor beeld spontaan een zwarte Piet in de klas die pepernoten uitdeelde. Marjolein veegde de pepernoten van haai- tafeltje af, maai- de krui mels zaten dus wel aan haar han den. Als ze dan niet meteen haar handen wast, krijgt ze toch nog gluten binnen en kan het gevolg zijn dat het verkeerd gaat. Dan wordt ze 's nachts ziek en spuit 's morgens de diarree er uit" De periode rond de feestdagen is heel moeilijk", benadrukt Emilia. „Dan word je extra met de neus op de feiten gedrukt. Veel mensen worden uitgenodigd voor een di neetje of ze gaan uit eten. Som mige restaurants serveren gluten vrij eten, maar je zit dan toch met kromme tenen aan tafel. Als de pa tat bijvoorbeeld niet in schoon vet gebakken wordt, is dat al funest. Het gebeurt ook wel dat de ober vergeet om het zelf meegebrachte glutenvrije ijsje in de diepvries te leggen. Als het toetje geserveerd wordt komt zo'n ober dan met een zakje water aanzetten: Sorry, ver geten in de diepvries te stoppen. Dan kun je wel janken" Zielig zijn hun dochters bepaald niet, benadrukken Emilia en Yvonne. „Het is puur een kwestie van een streng dieet volgen. Er is genoeg lekkers te koop en te ma ken. Belangrijk is dat mensen in de omgeving van coeliakie-patienten zich realiseren dat coeliakie niet zomaar een allergie is. Helaas komt het nog voor dat mensen, on danks alle uitleg, toch nog zeggen: Ach meid, één biscuitje kan toch geen kwaad. Ze realiseren zich niet dat coeliakie-patiënten van een kruimel al ziek kunnen worden". Anne Veldhausz Bij tractaties in de klas houdt de juf van allergie-patiëntje Marjolein nauwlettend in de gaten wat zij wel en niet mag hebben. foto GPD Naar schatting 4000 mensen hebben coeliakie, maar volgens de deskundigen is dat het topje van de ijsberg. Omdat ten minste driekwart van de darm moet zijn aangetast, voordat de klachten zich openbaren, zijn er ook patiënten die (nog) niets merken. Klachten van coeliakiepatiën ten kunnen zijn: buikkram pen, diarree, bloedarmoede, groei stoornissen, humeurigheid, opge zette buik, hartkloppingen, hoofd pijn, botpijn en braken. Dit soort verschijnselen kan 'overal' op dui den. Vandaar dat, vooral bij ou dere kinderen en volwassenen, vaak eerst aan andere ziekten wordt gedacht, voordat de diag nose coeliakie door middel van een darmonderzoek tbiopsie) wordt ge steld. Als hele kleine kinderen coe liakie hebben, openbaart zich da; meestal heel extreem op anderhalf tot tweejarige leeftijd. Als ze bij de kinderarts komen zijn ze vaak ern' stig ondervoed en te klein voor hun leeftijd, Voor mensen met coeliakie is het van belang dat ze een gluten-vri) dieet volgen, want aangetoond is dat ze anders een verhoogd risico lopen op darmkanker. Voor infor matie over coeliakie kan men zich wenden tot het LIVO (Landelijk Informatiecentrum Voedselover- gevoeligheid) tel. 070-3510890.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 26