ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Hamas-beweging zweert wraak Gasreserves fors toegenomen UITVERKOOP Gimbrère Beatrix feest in Zeeland en Brabant Laatste gang van ir. Manusama Tragisch einde ijsvogel 4 WEKEN 30% TOT 70% KORTING SAROUK GROTE MATEN IN DE OPRUIMING Dood bommenexpert waarschijnlijk werk geheime dienst Israël VERBOUWINGS OPRUIMING Grote drugsvangst R;in haven Antwerpen reportage 23 Vm 31 Zeeuwse huizen fors duurder 15 Twee jaar cel wegens veroorzaken dodelijk ongeluk op rijksweg 20-50°/ Korting mmm VOOR 14,25 JA, De PZC Aanhoudende dooi Veel bewolking zoaaruit wat motregen valt. Maxima omstreeks 4 graden; mi nima vannacht 2 graden. Zuid-zuid oosten wind, 4-5 Beaufort. 239e jaargang no. 5 Zaterdag 6 januari 1996 as] tosse nummers 2,50 BREDA/DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus vieren koninginnedag dit jaar mee in Zeeland en Noord-Brabant. Het koninklijk gezelschap be zoekt dinsdagochtend 30 april eerst het Sint-Maartensdijk, één van de kernen van de ge meente Tholen en daarna het Noordbrabantse Bergen op Zoom. Dat heeft de Rijksvoor lichtingsdienst meegedeeld. Prins Willem-Alexander, prin ses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven en andere leden van de koninklijke familie zijn ook aanwezig. Het is de tweede keer dat de koningin en prins op 30 april een bezoek aan een Zeeuwse en een Noordbrabant se gemeente combineren. In 1981 maakten zij een deel van de feestelijkheden mee in Vee- re en Breda. De Brabantse commissaris van de koningin mr. F. Houben maakte het be zoek van de koningin aan zijn provincie vrijdag bekend toen hij in Breda het startsein voor de festiviteiten in het kader van het 200-jarig zelfstandig bestaan van de provincie. In de Grote Kerk in Breda kwamen destijds voor het eerst de geko zen Brabantse statenleden bij een. In het kader van de viering van het 200-jarig bestaan vinden tal van evenementen plaats, onder meer op cultureel, so ciaal en toeristisch gebied. Ook het milieu krijgt de nodige aan dacht. JERUZALEM (RTR/AFP) - De H militante islamitische Pale stijnse Hamas-beweging heeft vrijdag wraak gezworen voor jde dood van hun belangrijkste bommenexpert, Yahya Ayash, bijgenaamd 'de ingenieur', die bij een aanslag werd gedood. Ayash, die wegens zijn aandeel een aantal spectaculaire ter- si reuracties al jaren werd gezocht- door de Israëlische veiligheids- 108 diensten, stierf vrijdagmorgen 1 %en hij een draagbare telefoon 2 gebruikte die kennelijk van een 'ni iringlading was voorzien. Zijn ïoofd werd volledig weggebla zen. De explosie deed zich voor n een huis van een Hamas-aan- ïanger in Beit Lahya, een dorpje het noorden van de Gaza- '47Ttrook. 73 «De Hamas-beweging beschul digde Israël van de aanslag. „De lamas-beweging stelt vast dat e moord op de martelaar en lei- gulder Yahya Ayash deel uitmaakt can de strijd met de zionistische pijand en zweert bij God, dat zij naar programma van Jihad en Neerzet zal voortzetten", aldus :en verklaring. „Laten de bezet- 1. etende binnendringers en hun 3 - 'knechten het antwoord op deze N ionistische misdaad maar af- t p vachten." )et$ n hetzelfde pamflet beschuldig- Advertentie Alles moet uteg! BIJ SPORTSCORE GOES (ook Sportscore Vlissingen profiteert mee van deze verbouwingsopruiming) Profiteer mee van onze leegverkoop met volop VERRASSENDE STUNTAANBIEDINGEN KORTINGEN TOT WEL de Harnas de Palestijnse Autori teit van Yasser Arafat ervan me deplichtig aan de aanslag te zijn. In ieder geval is deze zo onmach tig, dat zij de Israëlische moor denaars niet op hun eigen terri torium hadden kunnen tegen houden. De beweging kondigde aan zich uitsluitend op Israël te zullen wreken. Arafat heeft ove rigens de Harnas na de aanslag gecondoleerd. Israël heeft niet rechtstreeks ge zegd ver an woordelijk voor de dood van Ayash te zijn. Indirect kon dat wel worden afgeleid uit opmerkingen van ministers en andere hoogwaardigheidsbekle ders. Een hoge functionaris zei dat „Israël niet van plan is de verantwoordelijkheid voor de aanslag op te eisen". Het voor malige hoofd van de veiligheids dienst Shin Bet. Gideon Esra. gt ANTWERPEN (ANP) - Bij een rewrote drugsvangst in de haven ictxtyan Antwerpen hebben de Bel- :k [ische douane en rijkswacht 'n 'rijdag honderd kilo cocaïne in leslag genomen. De rijkswacht 'erdenkt drie Nederlanders 'an betrokkenheid bij de drugs- 'rwhandel. 1 )e beambten troffen de drugs lan op het onder Bermudaanse 'lag varende vrachtschip Ros- ock, dat een lading bananen uii Colombia vervoerde. De beman- ïing waarschuwde de rijks vacht toen het drie onbekenden ip het schip aantrof. Vlak vóór de rijkswacht arri- eerde, wisten de drie te vluch- en in een auto met Nederlandse Si entekenplaten. Daarom den- Pou en douane en rijkswacht dat dor et mogelijk om Nederlandse erdachten gaat. De bemanning 'an het schip zou niet op de loogte zijn geweest van de aan wezigheid van de lading co- iparèaine. De drugs vertegenwoordi- en een straatwaarde van 350 iljoen frank 19,6 miljoen). CAPELLE AAN DEN IJSSEL- Duizenden mensen keken vrijdag toe, toen leden van de Molukse ordedienst de kist met het stoffelijk overschot van ir. Manusama door Capelle aan den IJssel droegen. Dat gebeurde na afloop van een herdenkingsdienst in de St. Pauluskerk. Buiten het kerkgebouw vormden Molukkers een erehaag voor de stoet. Ook de belangstelling voor een plechtigheid in het crematorium Ockenburg in Den Haag, later op de dag, was zeer groot, foto RTR pagina 3: witte rozen op de kist verklaarde voor de radio zelf lang jacht op Ayash te hebben gejaagd en dat het 'jammer is dat Yitzhak Rabin dit niet meer meemaakt'. Minister Moshe Shahal van binnenlandse veilig heid en politie zei dat 'we vrijer ademhalen nu hij dood is'. Israël bracht zijn veiligheidsdiensten in staat van verhoogde paraat heid uit voorzorg tegen mogelij ke vergeldingsmaatregelen. De Israëlische veiligheidsdien sten zagen Ayash als 'vijand nummer een'. De op 22 februari 1966 geboren Palestijn studeer de aan de Bir Zeit-universiteit op de Westelijke Jordaanoever elektrotechniek en had een uit zonderlijk talent ontwikkeld voor het vervaardigen van bom men en het werven van mensen die bereid waren ze - al of niet op zelfmoordmissies - te gebruiken. Ook had hij een grote handig heid ontwikkeld om uit handen van zijn achtervolgers te blijven. Ayash werd onder meer verant woordelijk gehouden voor de voorbereiding van vijf aansla gen op autobussen in Israël, die sinds april 1994 45 levens eisten en meer dan 300 mensen ver wondden. Daaronder was de zelfmoordactie op 19 oktober in een bus in Tel Aviv, waarbij 22 mensen omkwamen. zie ook pagina 2 Militairen drillen jonge criminelen DEN HAAG (GPD) - Binnen kort worden militairen ingezet bij de 'heropvoeding' van jonge criminelen. De reclassering heeft dat afgesproken met De fensie. Het idee bestaat om de jongeren zwaar werk in bij voor beeld de bossen te laten ver richtten onder leiding van een onderofficier. De reclassering heeft een beroep op het leger ge daan, omdat bij de huidige alter natieve straffen het bijbrengen van discipline niet voldoende uit de verf komt. GRONINGEN (ANP) - De Gasu nie zal overleg voeren met be staande klanten ter vergroting van de gasexport naar België, Duitsland, Frankrijk en Italië. Als dat tegen aanvaardbare prijzen mogelijk blijkt - er is concurrentie uit Noorwegen, Algerije en Rusland - wordt aan minister Wijers van economi sche zaken toestemming ge vraagd om de contracten te ver hogen of te verlengen. De Gasunie heeft de raming van de gasreserves verhoogd van 2355 miljard kubieke meter vo rig jaar naar 2542 miljard ku bieke meter nu. De hogere ra ming is gebaseerd op rapporta ges van producenten. Nieuwe velden op het vasteland in Fries land en verhoging van de raming van de voorraad van bestaande velden zouden samen goed zijn voor 150 miljard kubieke meter extra. De rest van de toename zit in een stijging van de hoeveel heid gecontracteerde import van gas. De geschiedenis van 1990 lijkt zich te herhalen. Toen is de ra ming van de reserves met onge veer driehonderd miljard ku bieke meter bijgesteld, als ge volg van nieuwe seismische techniek, de 3D-techniek. die leidde tot betere waardering van de reserves. De toenmalige mi nister Andriessen gaf vervolgens toestemming tot vergroting van de export, en stuurde erop aan dat de miljoenen guldens aan extra aardgasbaten voortaan te recht komen in een speciaal in- vesteringsfonds. Uitgangspunt van het beleid is dat de gasvoorziening van Ne derland voor een periode van 25 jaar veilig wordt gesteld. 'Extra' hoeveelheid, die moet blijken uit rapportages van de Gasunie, mag eventueel uitgevoerd wor den. Bestaande exportcontrac- ten lopen veeal rond 2010 af. zo dat er ruimte lijkt voor verlen ging. Hoewel in de voorbije jaren steeds volop gas is gewonnen ligt de huidige reserve inmiddels ongeveer ongeveer 25 procent hoger dan de geraamde reserve tien jaar geleden. De Gasunie voert niet alleen besprekingen met bestaande klanten, maar overweegt ook gas te exporteren naar landen als Polen en Tsje chië, die zich minder afhankelijk zouden willen maken van Russi sche leveranties. Minister Wijers toont zich in de vorige maand verschenen ener gienota niet onwelwillend tegen vergroting van de export, als daarvoor ruimte is. Hij kijkt daarbij niet alleen naar de prijs van gas. Hij wijst ook op het be lang van continuteit van leve ring van het hoogcalorische gas uit Nederland aan andere lan den. Als de klanten van de Gasu nie kiezen voor andere leveran ciers kan dat betekenen dat ze voortaan laagcalorisch gas ont vangen, met als risico dat Gasu nie hen als klanten definitief kwijt is. Omschakeling van laag calorisch gas naar hoogcalo- risch gas vergt hoge investerin gen in apparatuur. Sceptisch foto Ingo Wagner/DPA BOKEL - Reiner Strüter uit Bokel bij Bremerhaven toont een blok ijs waarin een ijsvogel zit ingevroren. De Duitser vond het dier in de twintig centimeter dikke ijslaag op zijn vijver. Hij vermoedt dat de vogel tijdens het vissen in het koude water het leven heeft gelaten en later in het ijs terecht kwam. Van plint tot plafond wordt de koninklijke wachtkamer op Amster dam CS gerestaureerd. Deskundigen tonen zich verrast door de re sultaten. de Spoorioegen zijn diep onder de indruk. Want nauwelijks geivaardeerde schilderingen blijken bij nader inzien opmerkelijke staaltjes negentiende-eeuwse schilderkunst. Verder in de bijlage Re portage: rangen en standen tot in de dood NOS-Journaal 40 jaar bezvapening Engelse bobby Wim Bosboom in de politiek bejaarde junks Karin Adelmund is ongebroken overgevoeligheid voor gluten schaatsen in Friesland moord op Floris V opgelost verzamelen van zand Paul Verhoeven in een dip zoeinig illzisies over hervorming Cuba bestrijding na maak. De huizen in Zeeland zijn vorig jhar veel sterker in prijs gestegen dan lazidelijk het geval is gezveest. Ze werden gemiddeld 8.5 pocent duurder, het dzibbele van de landelijke trend. Alleen in Zeeziws- Vlaanderen bleef de woningmarkt izi prijs achter. Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 8 en 9; Zeeland: 11,13,15,17en 19; Sport: 20 en 21, Reportage: 23, 24, 25, 26, 27,29 en 31, Vrije tijd: 33, 35, 37, 39,41,42 en 43. De Nogepa. de organisatie van maatschappijen die gas winnen, toont zich sceptisch. De elf ex- ploratieputten die vorig jaar zijn geslagen vormden een histo risch dieptepunt. Daarbij moet worden aangetekend dat niet ie dere put leidt tot een technisch winbare vondst en bovendien is zeker bij de huidige lage gasprij- zen niet elke technisch winbare vondst ook economisch win baar. De Nogepa stelt dat in de kleine gasvelden - die de overheid bij voorrang ontwikkeld wil heb ben om het grote Groningen- veld als buffervoorraad te ont zien - nog een voorraad zit van 320 miljard kubieke meter aard gas. De overheid is de producten inmiddels tegemoet gekomen met een aantal financiële maat regelen, maar voor Nogepa is die verbetering van het mijn- bouwklimaat. nog altijd onvol doende. Het pakket maatrege len heeft pas in de volgende eeuw effect, aldus deze organisa tie. UTRECHT (GPD) - De utrecht se rechtbank heeft een 25-jarige automobilist uit Loenen (Gld) gisteren, wegens dubbele dood slag op rijksweg Al, tot twee jaar celstraf veroordeeld. Een snelle 'ruk naar rechts' kost hem daarnaast een rij-ontzeg- ging van zes jaar. Tegen de man was 2,5 jaar en acht jaar ontzeg ging geëist. Op kerstavond 1994 veroorzaak te de man een fataal auto-onge luk op rijksweg Al bij Hoevela ken. Hij 'sneed' een medewegge bruiker zodanig dat diens auto op zijn kop in een sloot beland de. Twee Bussumse vrouwen kwamen als gevolg daarvan om het leven. Volgens de rechtbank gaf de man met opzet een korte ruk naar rechts met zijn stuur op het moment dat hij de ander nog niet was gepasseerd. Daardoor verloor die automobilist zijn macht over het stuur. Zijn auto gleed vervolgens ondersteboven over de beijzelde berm de sloot in. Twee medepassagiers, zijn echt genote (51) en zijn schoonmoe der (81). overleden in het zieken huis aan de gevolgen van onder koeling. De veroorzaker reed door 'omdat hij er niets mee te maken wilde hebben'. Ter zit ting gaf hij toe geïrriteerd te zijn geweest over het rijgedrag van de ander. Hij was op de bumper gaan 'kleven' en had 'dwingen de' lichtsignalen gegeten. Na een 'vingergebaar' van de an dere automobilist maakte de veroordeelde, 120 kilometer per uur rijdend, de fatale manoeuvre met zijn stuur. (Advertentie) PERZISCHE- EN OOSTERSE TAPUTEN KONINGSTRAAT 9 GOES TEL 0113-227101 Volgens de rechtbank kan geen enkel rijgedrag zo'n reactie rechtvaardigen. Zij hield in haar vonnis rekening met een eerdere veroordeling wegens roekeloos rijgedrag en met een reclasse- ringsrapport. Dat maakte mel ding van 's mans voorliefde voor pittige auto's, de linker rijbaan en een stoere rijstijl. (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: LANGE DELFT 16 MIDDELBURG J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1