Prijs huizen fors omhoog Velly's Barn 'één galerie Noodklok geluid over archeologie in de provincie IS Contactgroep voor slachtoffers asbest Trots dat mijn werk daarbij hangt Uitbreiding taken voor nutsbedrijf van levensbelang Claim rond veerboot zeeland 15 Zeeuws-Vlaanderen deelt niet in de hausse prijsontwikkeling bestaande woningen zr ZATERDAG 6 JANUARI 1996 dint Stadsgewest steunt actie tropisch hout van onze verslaggever VLISSINGEN - Het stadsgewest Vlissingen /Middelburg wil de actie van Hart voor Hout on derschrijven. Die instel ling ijvert voor het op e«n correcte manier be heren van hout. Zij pleit met voor een verbod op fcet gebruik van tro pisch hout. Al enige jaren vindt een discussie plaats over het wel of niet gebruiken van tropisch hout. Een ver bod daarop is vrijwel on mogelijk. Beide gemeen ten zijn voorstander van het terugdringen van het gebruik van tropisch hout. De discussie spitst zich momenteel toe op de te rugdringing van niet mi lieuvriendelijk geprodu ceerd hout. De Hart voor Hout actie wil het ge bruik ervan verbinden aan een certificaat. Dit hout is dan afkomstig van duurzaam beheerde tropische bossen, het zo geheten Forest Ste wardship Council. Hout daarvan komt dit jaar in beperkte hoeveelheden op de Nederlandse markt. De werkgevers- en werk nemersorganisaties in de houtsector zijn tegen stander van de actie. Zij woraen met dezelfde problematiek geconfron- teeid, maar staan een strategie van onderhan delen en overleg voor. Vdgens beide colleges kaï een resultaat nog ja- rai op zich laten wach ten. Ee twee colleges stellen bon afzonderlijke raden \oor de intentieverkla- nng van Hart voor Hout ie ondertekenen. De ac- ;ie betekent namelijk geen verbod en geeft te gelijkertijd een signaal af aan de producenten en klanten om de bossen op een correcte manier te beheren. In Vlissingen komt de zaak in een com missievergadering op woensdag 10 januari (19.30 uur) aan de orde, in de raad Middelburg maandag 22 januari om 19.30 uur. van onze verslaggever DEN HAAG/GOES - De huizen in Zeeland zijn het afgelopen jaar veel meer waard geworden dan elders in Nederland. In deze provincie ging de prijs gemid deld met 8,5 procent omhoog. Dat is ruim het dubbele van de landelijke stijging, en meer dan in enige andere provincie. De Zeeuwse prijzen liggen nog wel beneden het landelijke gemid delde. Overigens bestaat een aanmer kelijk verschil tussen Zeeland boven en Zeeland beneden de Westerschelde. Zeeuws-Vlaan- deren deelt niet mee in de haus se. Daar is eerder sprake van een prijsdaling. Dat blijkt uit gegevens van de NVM, de landelijke vereniging van makelaars in onroerende goederen. Voorzitter Mark J. Faasse van de NVM-Zeeland schrijft de waardestijging in Zee land voor een deel toe aan de trek van welgestelde ouderen naar 'mooiere' aan water gele gen gebieden, en aan de afwezig heid van bouwgrond op plaatsen waar mensen graag willen wo nen. Hij signaleert een gebrek aan bouwmogelijkheden in ge meenten als Middelburg, Zierik- zee, Heinkenszand en de Schouwse Westhoek. „Je ziet de prijzen van bestaande woningen dan de hoogte in schieten." Inhaaleffect Een verklaring kan volgens Faasse ook zijn dat Zeeland 'al tijd wat achter loopt bij de lan delijke trend'. Een jaar eerder liepen de prijzen landelijk fors op (9 procent). Zeeland bleef daar toen ver bij achter (4 pro cent). Ook nu nog liggen de hui zenprijzen in Zeeland aanzien lijk beneden het landelijk ni veau. Afgelopen jaar werd voor éen woning in deze provincie ge middeld 198.600 gulden betaald, 16,5 procent minder dan lande lijk. Dat verschil in prijs stimuleert volgens Faasse de migratie uit de Randstad en Noord-Brabant, met name van ouderen. Voor dit jaar voorspelt hij wat Zeeland betreft een voortgaande, lichte stijging van de prijs van couran te woningen. Naar zijn verwach ting zullen forse prijsstijgingen achterwege blijven omdat nu her en der nieuwbouwprojecten op stapel staan. De woningmarkt in Zeeuws- Vlaanderen verschilt rigoreus kunst ',an c onze verslaggeefster P ÏEWEDORP - Galerie vindt teeldend kunstenares Nelly 'an Nieuwenhuijzen een te ;root woord voor de 'presenta- die ze kortgeleden $Lieeft ingericht. Ze is dan ook tevreden over de naam die vriend voor de verbouwde bedacht: Nelly's Barn, een verhaal van Dickens iver een vrouw die een winkel- Sjj je runt met vanalles en nog *)at. „Ik vind het leuk, want het pretentieloos." Nieuwenhuijzen (51) schil- ;rt sinds een kleine twintig „Het is spontaan ontstaan ■n ik op een gegeven moment let een verfdoosje van de kinde- cén aan de slag ging. Die zaten nog op de kleuterschool. Al i een jaar of twee drie werd eeoflijn werk aangekocht door de mstuitleen." Van Nieuwen- uijzen is autodidact, zoals dat ^jj- eet. „Ik haal mijn kennis vooral it boeken en museumbezoe- pvallend aan haar werk is de iginele wijze waarop ze met sditionele genres als land- frappen en stillevens omgaat, e schilderijen zijn expressief en it kleurgebruik is gedurfd. bemen zijn wel herkenbaar als oemen en luchten als luchten. aar het zijn geen kopieën van E werkelijkheid. Bijzonder is ök de technische perfectie die aar werk kenmerkt. y i Nelly's Barn hangt een over- pht van schilderijen die ze nds 1992 heeft gemaakt. Ook iaan er enkele zelfgemaakte, van die in de rest van Zeeeland. Boven de Westerschelde steeg de prijs van een huis vorig jaar tot gemiddeld 217.000 gulden. Onder de Westerschelde kostte een 'gemiddeld' huis 190.000 gul den. Volgens de Terneuzense NVM-makelaar E. Compiet zijn de prijzen in Zeeuws-Vlaande ren eerder gedaald dan geste gen. „De markt is hier niet zo groot. Wij hebben een 150-tal wo ningen in bemiddeling. Dat is de helft van de markt. De gemiddel de vraagprijs is 170.000 gulden." Compiet zoekt de oorzaak in de ruime beschikbaarheid van wo ningen. „In de huursector staan hier 400 woningen leeg." Landelijk Landelijk stegen de prijzen meer dan verwacht. Halfweg het jaar hield de NVM het nog op een stij ging met 2 procent, wat gelijk zou zijn aan de inflatie. Maar vanaf het begin van de zomer trok de markt behoorlijk aan. zo dat uiteindelijk een niveau van 4 procent werd bereikt. De NVM schrijft de stijging deels toe aan een toegenomen belang stelling voor woningen in de ho gere prijsklassen. Met name in de klasse boven de 350.000 gul den zijn meer woningen ver kocht. In de laagste klasse is de stijging wat afgevlakt doordat grote verhuurders een deel van hun bezit aan de bewoners ver kochten. Landelijke tendenzen waardoor koopwoningen meer waard wor den. zijn volgens de NVM de aan houdende stijgingen van de huurprijzen, lage inflatie, lage rente, groter vertrouwen van consumenten in economische groei en het traag van de grond komen van nieuwbouwprojec ten. van decoraties voorziene bank jes en stoelen, iets waar Van Nieuwenhuijzen nog maar sinds afgelopen zomer mee bezig is. Het zien van de stoelen vormde voor een goede klant aanleiding haar de opdracht te geven een doodskist te beschilderen. Ze is heel enthousiast over dit nieuwe project. Ambachtelijk Van Nieuwenhuijzen vindt het heel leuk om ook wat meer am bachtelijk en decoratief te werken. „Je bent lichamelijk lekkerder bezig. Na een dag aan die stoelen te hebben gewerkt, ben ik 's avonds doodop. Bij schilderen moet je veel meer je hoofd gebruiken: Wat zal ik doen? Hoe moet ik het doen? Soms ben ik maanden met één werk bezig." Anderen Van Nieuwenhuijzen benadrukt dat de opening van Nelly's Barn niets te maken heeft met het be staande aanbod van galerieën in Zeeland. Ze blijft zelf bijvoor beeld ook meedoen aan groeps- exposities in het Zeeuws-Vlaam se Esprit. Ze wil de tentoonstel lingsruimte ook alleen maar openstellen voor andere kunste naars van wie ze het werk spe ciaal bewondert. Reden voor de verbouwing van de schuur was vooral dat ze privé en werk wat meer wilde scheiden. „Boven dien is het gewoon een mooie ruimte waar ik niets mee deed." Nelly's Barn, Oude Veenveg 5, Lexoe- dorp. Geopend na telefoxiische af- spraak: 0113-612303. cib ontwikkeling huizenprijzen inde* versus inflatie w* koophuizen 220 180 140 100 huizenprijzen A 1 y X f inflatie 160 140 120 100 '75 '80 '85 '90 '95 verkooptijd in dagen meergezins totaal 1990 105 90 102 1991 107 90 103 1992 85 70 81 1993 67 55 65 1994 66 58 64 1995 Tl 67 75 b am LWPil iTaan A l j. nn o/j prijsontwikkeling QU 1995 t.o.v. 1994 procentuele afwijking provinciaal prijsniveau t.o.v. landelijk prijsniveau 1995 van onze vei MIDDELBURG - De weduwe van de aan asbestziekte mesothe- lioom gestorven J. M. Wijkhuisen heeft een contactgroep opge richt voor Zeeuwse asbestslachtoffers. Slachtoffers en nabe staanden praten graag over hun angsten, hun woede en hun pijn, weet mevrouw Wijkhuisen uit ervaring. Door middel van een contactgroep kunnen slachtoffers elkaar steun geven. De regio Walcheren is net als Rijnmond/Dordrecht, IJmond en Twente één van de gebieden met veel asbestslachtoffers. Meestal hebben de slachtoffers gewerkt in de asbestcementindustrie, de petrochemie of zoals in Zeeland bij scheepswerven en isolatiebe drijven. Wijkhuisen liep mesothelioom op tijdens zijn werk bij De Schelde. Hij spande in 1994 met succes een kort geding aan tegen zijn voormalige werkgever. De produktie en de verwerking van asbest is pas sinds juli 1993 in Nederland verboden. In Rotterdam is begin 1995 het comité Asbestslachtoffers opge richt door een aantal asbestslachtoffers en nabestaanden in sa menwerking met de Socialistische Partij. Het comité zet zich in voor de oprichting van een asbestfonds waaruit slachtoffers be taald moeten worden. Vooruitlopend op de oprichting hiervan begeleidt het comité slachtoffers met het voeren gerechtelijke procedures. Bij het comité hebben zich inmiddels vijftien mensen uit Vlissin gen en omgeving gemeld. Voor informatie: 0118-637268 of0118-417452. r"y van Nieuwenhuijzen is blij met haar nieuwe presentatie- foto Willem Mieras Yvonne van der Vorst wil vooral integere kunst maken. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - Ze is er trots op dat haar schilderijen han gen tussen het werk van kun stenaars wier naam al eerder in Zeeland is gevestigd. On der de titel Vijf Zeeuwen expo seert Yvonne van der Vorst (1960) uit Vlissingen vanaf zondag samen met Theo Jor- dans en Jozef van Mierlo uit Groede, Gerard Menken uit Kloetinge en Leendert van der Pool uit Middelburg in ga lerie GEE'71 in het Zuidhol landse Geervliet. „Dat zijn natuurlijk mensen die iets kunnen", zegt ze. „Dat ik erbij ben gevraagd, zal toch wel be tekenen dat mijn werk niet bij dat van hen uit de toon valt." Het is haar eerste expositie in een galerie. Van der Vorst heeft altijd geschilderd en ge tekend. maar haar ontwikke ling raakte pas in een stroom versnelling gedurende de vier jaar dat zij op het Middelburg se Instituut voor Kunstzin nige Vorming les kreeg van Theo Jordans. „Van hem heb ik een goede kunstopvoeding gekregen. Door de aandacht die hij aan mijn schilderijen heeft besteed en door mij te motiveren, wist hij er uit te ha len wat er in zat. Zo is het schil deren voor mij tot meer dan een hobby geworden. Zijn ma nier van lesgeven is heel inte ger. niet gericht op het nastre ven van goedkoop succes." Met een groep van tien kunste naars. waaronder de vijf die in Geervliet exposeren, schildert Van der Vorst regelmatig in het atelier van Jordans in Groede. Wat de tien gemeen hebben is dat ze allen een voorkeur hebben voor figura tief werk, hoezeer hun stijlen ook uiteenlopen. Niet vrolijk Van der Vorst maakt vooral portretten, van zichzelf en an deren. „De meeste mensen die mijn schilderijen zien, vertel len me dat ze er niet vrolijk van worden. Ze zijn vrij donker wel blijven zien. Als ik te lang en dramatisch. Ik schilder blijf priegelen, gaat de emotio- graag verdriet en een beetje nele inhoud verloren. Dan ga weemoed. Ik heb in mijn leven je denken: 'Hoe zien die ogen zo het een en ander meege-er precies uit? Hoe ziet die maakt en dat probeer ik in die mond er precies uit?' En dan schilderijen te verbeelden. Ze raak je kwijt waar je op uit zijn de uitdrukking van een ge- was." voel. Dat wil overigens niet zeggen dat ik een ongelukkig V erleiQingen leven leid. hoor. Ook als ik vro- Telkens opnieuw benadrukt lijk ben, vind ik donker en Van der Vorst dat een kunste somber heel mooi." naar integer moet zijn. Niet Ze noemt haar zelfportretten toegeven aan trends, niet toe gesloten, ook de naakten. „Ik geven aan de wensen van het schilder mezelf bloot, maar ik publiek en niet toegeven aan geef me niet bloot." de verleiding van het geld. hoe graag ze ook met schilderen Eindeloze sessies voor de spie- haar geld zou willen verdie- gel zijn niet nodig. „Ik zet het nen. „Natuurlijk word je altijd portret vrij snel op. Het gaat beïnvloed door de tijd waarin om een uitdrukking die ik wil je leeft. Ik zoek daarin wat ik vastleggen en dat moet snel. zelf mooi vind en voel. Anders want die verandert natuurlijk, ben je jezelf niet meer en legt Ik zit geen weken aan een por- de kunstwereld op wat mooi is. tret te schilderen. Ik ben er Dan ben je een slaaf van het ook niet op uit om bijvoor- geld. En als je dan later terug beeld de huid heel fijntjes en kijkt op je leven, wat heb je gedetailleerd weer te geven. Ik dan bereikt?" werk in vlotte toetsen, je moet Vijf Zeeuwen, van 7 tlm 25 jan de strepen van de kwast nog in galerie GEE'71 in Geervliet. van onze verslaggever MIDDELBURG - Delta Nutsbe drijven kan alleen gezond blij ven. indien het bedrijf in staat wordt gesteld het takenpakket uit te breiden. In zijn nieuw- jaarspraak zei directeur ir P. Stoter dat voor een 'puur nuts bedrijf in de traditionele bete kenis' op de langere termijn nauwelijks nog toekomst is. Stoter voorziet dat de afzet van energie en water vrijwel niet meer zal stijgen. De nadruk komt steeds meer op energie- en waterbesparingen te liggen. Dat heeft, aldus Stoter, steeds min der opbrengsten en - daaruit voortvloeiend - steeds minder personeel tot gevolg. „Daardoor zal op den duur van Delta niet veel overblijven." Indien Delta een volwaardig be drijf wil blijven, zullen andere in komstenbronnen moeten wor den aangeboord. Dat betekent: nieuwe activiteiten. Een van de nevenactiviteiten waarop het nutsbedrijf zich wil toeleggen is de zuivering van afvalwater. In de Zeeuwse waterschapswereld wordt een mogelijke komst van Delta op de 'markt' van de wa terzuivering als oneerlijke con currentie beschouwd. Behalve de zuivering van afval water zijn er nog andere terrei nen waarop Delta zich (actiever) zou kunnen gaan bewegen, zoals afvalverwerking en -verbran ding. slibvergassing, energie-ad- visering. kabeltelefonie en vi deodiensten. Eind februari is er opnieuw overleg met de aan deelhouders. Participatie De directeur van de NV Delta Nutsbedrijven kondigde in zijn nieuwjaarstoespraak aan, dat het personeel met. ingang van dit jaar de gelegenheid krijgt te par ticiperen in de onderneming. De bedoeling daarvan is de betrok kenheid van de medewerkers te vergroten. Er is gekozen voor zo geheten participatiebewijzen, omdat directe deelneming via aandelen- niet mogelijk is. De aandelen zijn namelijk in over heidshanden (de provincie Zee land en de gemeenten in het voorzieningsgebied). De partici patiebewijzen worden verkocht via een daartoe op te richten stichting. slot van pagina 11 gen een rol gespeeld kunnen hebben. Davidse heeft zelf wel zijn ver moedens over hoe het is gegaan: „De PSD met op de achtergrond Hennekeij heeft me er willens en wetens uitgegooid. Er wordt met je gespeeld, je wordt geminacht omdat je geen grote jongen bent zoals De Schelde. En ze komen er nog mee weg ook." Als voor beeld van deze gang van zaken wijst de Dordrechtse reder op de meest recente aanbesteding voor een nieuwe veerboot voor de PSD. Hij deed aanvankelijk samen met de Frisian Shipyard Welgelegen BV te Harlingen een poging die order te verwerven. Maar volgens Davidse werd aan die samenwerking door de werf een eind gemaakt nadat de PSD een fax over de schadeclaim van Davidse aan Frisian had ge stuurd. ..En dat kan ik bewijzen, want ik heb een kopie met op de bovenste regel dat de PSD de af zender is. Verder heb ik bandop namen van de directeur van de werf." Tweede kamer De kwestie heeft Inmiddels ook de aandacht getrokken van en kele Tweede Kamerfracties. De RPF, GroenLinks en de Socia listische Partij hebben de minis ter gevraagd de aanbesteding voor de nieuwe veerboot van de PSD goed in de gaten te houden. Minister Jorritsma antwoordde daarop dat Davidse geen partij was bij deze laatste procedure. De laatste kwestie staat los van de aanbesteding voor de Konin gin Beatrix waarvoor Davidse zijn claim heeft ingediend. Dat neemt niet weg dat hij ook in dit geval vindt dat hij niet serieus genomen is De opdracht ging naar de Vlissingse werf De Schelde. Daarom heeft hij, om in de recente aanbesteding zijn ge lijk te krijgen, de Europese Om budsman ingeschakeld. van onze verslaggever MIDDELBURG - De situatie van de archeologie in Zeeland is belabberd. Wanneer niet snel actie wordt ondernomen, dreigen de sporen die het verleden in de Zeeuwse grond heeft nagelaten totaal te worden vernietigd, aldus de provinciale werkgroep archeo logie in het onlangs verschenen rapport '(on)beroerde grond'. Financiële perikelen maken het echter al moeilijk om het mini male niveau aan archeologi sche inspanning van de laatste jaren in Zeeland te handhaven. Daardoor staat onder meer het voortbestaan van het Provin ciaal Depot voor Bodemvond sten in Middelburg op de tocht. Geschrokken van de noodkreet van de werkgroep en geconfron teerd met tekorten, wil het dage lijks provinciebestuur dit jaar ten minste 86.000 gulden extra voor archeologie uittrekken, om te voorkomen dat de toestand verder verslechtert. Bovendien wordt een Platform Archeologie opgericht dat de ontwikkelin gen in Zeeland gaat volgen en begeleiden. Voorstel Nog voor de zomer ontvangen provinciale staten een voorstel met aanvullende maatregelen. Onderdeel daarvan is waar schijnlijk nog eens een structu rele verhoging van de jaarlijke archeologiebegroting met 65.000 gulden. Daarmee kunnen de gestegen kosten voor het depot voor bo demvondsten worden gedekt. Komt die financiële injectie er niet vóór de zomer, dan moet de personele inzet sterk worden in gekrompen en zal het depot voor een groot gedeelte van het jaar gesloten worden. Marktgericht Een eenmalige extra bijdrage is nü al noodzakelijk. Door de sterk opgelopen kosten voor de potmedewerkers is over 1994 en 1995 een gat van 86.000 gulden ontstaan. De medewerkers zijn in dienst van het Administratief Dien stencentrum Zeeland (ADZ). Tot 1987 rekende dat daarvoor geen kosten, maar met de hui dige marktgerichte aanpak zijn de bedragen flink opgelopen. Tot 1993 konden deze kosten worden opgevangen, nu niet meer. Een van de oorzaken is onduide lijkheid en onenigheid tussen de provincie en de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) in Amersfoort over wie precies wat moet betalen. Daardoor zijn geen adequate maatregelen genomen toen te korten ontstonden. De provincie vindt dat de ROB en zij ieder de helft van het te kort voor rekening moeten ne men. Het ROB kampt echter al met tekorten over 1995 en kan geen financiële bijdrage leveren. Het provinciebestuur heeft nu besloten zelf het totale tekort te dekken, in de hoop later nog wat van het geld 'elders' terug te krij gen. De ingreep is noodzakelijk om openstaande rekeningen te voldoen en het minimale niveau van archeologische inspanning in Zeeland voorlopig te handha ven. De extra subsidies zijn slechts een druppel op een gloeiende plaat, blijkt uit de discussienota '(on)beroerde grond'. Daarin heeft de werkgroep archeologie zich gebogen over het beleid in Zeeland voor de jaren 1996 tot en met 2000. Het archeologisch erfgoed wordt in snel tempo een schaars arti kel, aldus het rapport. De afgelo pen vier decennia is een derde van het bodemarchief - de res ten en sporen die vorige genera ties in de grond hebben achter gelaten - door onder meer be bouwing, recreatie en natuur- en landbouw verloren gegaan. Aanbevelingen Het is nu zaak te bepalen hoe het kwetsbare bezit dat nog is over gebleven kan worden be schermd. te meer omdat de rol van de provincie - die op het ogenblik geen formele taak heeft op het gebied van archeologie - door decentralisatie van rijksta ken toeneemt. De werkgroep komt met een aantal aanbevelingen voor de toekomst, zoals een lichte uit breiding van het personeelsbe stand. een verbetering van de huisvesting van het depot, uit breiding van de middelen voor noodopgravingen en de ontwik keling van een Provinciaal Ar cheologisch Centrum. Hiervoor zouden de komende ja ren enkele honderdduizenden guldens extra moeten worden uitgetrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15