Stoppen, afslanken en genieten IKOLIJN Veerklanten willen betere service PZC Rij-ontzegging voor weigeren van alcoholtest Oostburg: claims van varkenshouders rijp voor prullenbak zeeland 13 STOP: OVERVAL - BRAND - INBRAAK '96 i ZATERDAG 6 JANUARI 1996 her van onze verslaggever A. J. Snel VLISSINGEN - Dit zijn de dagen van O ja. ook nog de beste wensen. Op kan toor zegt de secretaresse ieder jaar hetzelfde:,.Tot de tiende mag het." Waar ze die wijsheid vandaan haalt; niemand weet het. En niemand durft ernaar te vragen, want zij is een auto riteit op vele terreinen en wie een brutale indruk maakt, kan lang wachten op aanvulling zijner kan toorbehoeften. Het Tot de tiende mag het krijgt op die manier het dwingen de karakter van Tot de tiende moet het. Vandaar dat het handenschud den voortduurt. Soms kust men. De vertrouwenspersoon bij wie men kan klagen over ongewenste intimiteiten weet geen raad, want de normale re gels voor het maatschappelijk ver keer lijken niet te gelden in de kakel versheid van het nieuwe jaar. Dit zijn de dagen van het toegelaten veinzen. En van de goede voornemens, die die nen als smeerolie om de maatschap pelijke machine weer op gang te krij gen. Er wordt nog altijd op grote schaal gedaan aan fijne plannen die bij het ingaan van het nieuwe jaar ten uitvoer moeten worden gelegd. Deze constatering berust niet op een ver moeden, maar is wetenschappelijk onderbouwd. Door het Nederlands In stituut voor de Publieke Opinie en het Marktonderzoek bv. Dat heeft op 30 en 31 december van het vorig jaar bij na duizend volwassen inwoners van Nederland gevraagd naar de goede voornemens. Er zijn nogal wat men sen die ze niet hebben: 49 procent van de ondervraagden, wenst geen wijzi gingen aan te brengen in het gedrag spatroon. Naar valt aan te nemen gaat het hier om een bevolkingsgroep die destijds immuun is geweest voor de boodschappen van Lou de Palingboer en die nu, hoe kan het, ook al niet naar de prediker Youp van 't Hek wil luiste ren. Wenskaarten Het NIPO bracht verder in kaart dat 21 procent van het volk het aan het eind van het vorig jaar nog niet wist. Het oudejaarsvuurwerk is net gedoofd, maar vier van de tien Nederlanders denken verlekkerd: over een kleine twaalf maanden wéér. foto Dirk-Jan Gjeltema Twijfelaars, die er nog eens over wil den nadenken of ze rechtere paden zouden gaan bewandelen. En dan was er 29 procent die welzeker van zins was om verbeteringen in de levensstijl door te voeren. Het NIPO maakte een top 8 en kwam met Afslanken als nummer één. Bijna een kwart van de mooie plannenmakers wil gewicht kwijt. Een vijfde wil stoppen met ro ken en bijna een vijfde is van zins meer aandacht te besteden aan en meer ge duld te hebben met de medemens. Vandaar natuurlijk dat de oproep van minister De Boer van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer om dit jaar geen wenskaarten naar elkander te zenden massaal is ge negeerd. Ook daarnaar is namelijk door het NIPO navraag gedaan. Ze ven op de tien Nederlanders bleek ronduit tegen afschaffing van het ver sturen van de kaarten. De minister moet dus in haar voornemens maar iets opnemen over de vergroting van het draagvlak. Nummer vier op de top 8 van het NI PO staat Gezonder gaan leven, num mer vijf Meer gaan sporten. De laatste drie hoog scorende voornemens ko men van mensen die meer van het le ven willen gaan genieten, de studie willen afmaken of beter hun best wil len gaan doen op school en die zuini ger willen gaan leven en meer sparen. Het is duidelijk, niet alle voornemens zijn makkelijk met elkaar te vereni gen. Afslanken en meer van het leven gaan genieten bij voorbeeld, dat lukt alleen maai- als de betrokkene vreug de vindt in het eigen strakke figuur, waarbij een probleem is dat dat pas opdoemt aan de einder van het grote vasten. Belerend Meer geduld met de medemens. Wij kennen een man in Middelburg die tot voor kort in grote woede ontstak als hij op de radio hoorde zeggen dat aan iets een prijskaartje hing. „Ik hoorde laatst zelfs een presentratrice uitleg gen dat ergens een kostenplaatje aan hing. Dan wordt er toch wel heel veel van me gevergd", zei hij. „Net als wan neer ik de tekst 'In de gordels of in de kreukels' lees. Het leeghoofd dat zoiets verzonnen heeft! Alsof er niet meer keuzen zijn. Nou zijn we van 'Bloemen houden van mensem en van het oneigenlijk gebruik van het woord gebeuren af en dan krijgen we van de minister van verkeer en waterstaat op borden langs de weg de vraag voorge legd of we liever graag een fikse boete krijgen dan dat we ons aan de snel- heidsregels houden. Een kind begrijpt toch dat niemand die boete wil. Waar om toch dat stompzinnige belerende. Maar ik erger me niet meer. Ik heb ge duld met iedere medemens." Clichés Dat kan men niet zeggen van die me vrouw die we kort na de jaarwisseling bij de slijter troffen. De dame achter de kassa sprak bekommerd over de ki lo's die ze kwijt moest na de overvloed der voorbije dagen. „Ieder jaar ga ik me weer aan van alles te buiten en la ter bekoop ik het", zei ze aards. De cliéntele reageerde kortaf: „Aan dat soort clichés doe ik niet mee", liet ze snibbig weten terwijl ze een fles jonge klare afrekende. Dat is jammer voor die mevrouw. Om te beginnen hoort ze bij de helft van de NIPO-Nederlanders die te saai is om er goede voornemens op na te houden. En verder zal ze niet het genoegen smaken de weg naar de hel, die im mers geplaveid is met goede voorne mens. weer te verlaten. Zoals de Bres- siaander. die dit jaar de keus eens had laten vallen op stoppen met roken. Hij zint nu op een methode om van zijn zoethoutverslaving af te komen en breekt zich het hoofd over de vraag waar hij toch zijn aansteker heeft ge laten. Voorspellingen Bij deze dagen horen voorspellingen. De makkelijkste is natuurlijk die over wat de zoethoutman gaat doen tegen zijn pas verworven verslaving. Voor een verwachting over het gedrag van het Nederlandse volk aan het eind van dit jaar verschaft het NIPO een hand reiking. Vier op de tien Nederlanders jaagt over een kleine twaalf maanden voor een gulden of vijftig aan vuur werk de lucht in. En zo'n dertig pro cent zal die activiteit vergezeld doen gaan van het vrome voornemen af te slanken, te stoppen met roken, gezon der te gaan leven en meer aandacht te heben voor de medemens. Over een jaar wordt dus alles beter. En. oja. ook nog de beste wensen. Tot de tiende mag dat nog. 'IHotel en bios Terneuzen gaan Hmaandag onder ^"slopershamer i/an onze verslaggever TERNEUZEN - Het Terneuzen- sloop- en recycle-bedrijf ihrootverwerking Zeeuwsch laanderen (SZV) begint maan- /jdag met de sloop van het voor- 'vrialige Hotel Rotterdam en de 'roegere Luxor-bioscoop. 'óór de maand maart zal er in -, le Westkolkstraat in Terneuzen I bi len gapend gat zijn geslagen, f If er woningen (een kantoren- nnex appartementengebouw), en schouwburg of bioscoop oor in de plaats komt, is nog liet bekend. )e twee totaal vervallen panden noeten op last van de gemeente osnel mogelijk worden afgebro- en door de eigenaar (projecto ntwikkelaar Proverko en en- ele particuliere beleggers), legale hotelgasten zorgen al igere tijd voor overlast. In de- imber brak bovendien twee brand uit vlak voor de Srstdagen. gevaren die dat voor de om- •ving opleverde, brachten de jenaar ertoe ondanks 'hoge lopkosten' de panden toch zo iel mogelijk neer te laten ha- Aanpak Woordvoerder D. van den Berge SZV verwacht dat de eerste wee tot drie weken nog niets te ien zal zijn van de sloop. „Eerst 'orden de golfplaten van as- rest, het hout, plastic en ander os afval in het interieur ge- loopt. 'as als die verschillende soorten fval allemaal gescheiden zijn [gevoerd, beginnen we met de igenlijke sloop van de gebou- 50,- 'en." 50-" Sen ouderwetse slopersbeul (de 50,- jzeren bal) zal daarbij niet wor- 30,'en gebruikt. 50- Dat kan niet op die plek. De ^den naast zowel het voorma- 'ge hotel als de vroegere bio toop moeten overeind blijven taan. Fe zullen dus met een machine >an een lange giek voorzichtig tukken muur wegknippen". 50, 50. 50. 50, 50, 00, 50. je 50. fgde Van den Berge vrijdag uit. rehrootverwerking Zeeuwsch laanderen denkt een week of even nodig te hebben om het arwei te klaren. 'ij de 'voorsloop' worden zes tot tht mensen ingezet, later kun- fcn eventueel meer mensen bij It werkzaamheden worden be- 1 rf>kken. 50 let afval - asbesthoudend ma- 50, van onze verslaggever VLISSINGEN - De dienstver lening van de Zeeuwse veer dienst op de Westerschelde moet beter. Niets nieuws on der de zon, of het moest zijn dat het provinciaal bestuur daar nu ook van doordrongen is. Dat verklaart wellicht de presentatie van een notitie vrijdagmiddag over de verbe tering van de service van de veerdienst. Vooral de vaste gebruikers van de veerboten melden zich spontaan met klachten als er stagnatie op de veerpleinen ontstaat. Met name de vracht wagenchauffeurs worden nog al eens gedupeerd. Ze moesten bijvoorbeeld het afgelopen jaar in de zomermaanden toe zien hoe talrijke vakantiegan gers in personenwagens voor rang kregen, omdat zij niet met geladen wagens op de enkel- deks-veerboot mochten. Ook in de bietencampagne was het 'ach en wee' niet van de lucht. Bij de veerdienst aangekomen bleek er om wat voor reden dan ook, weer eens vertraging te zijn. Terug om over België te rijden konden ze niet omdat de vrachtauto's in dat land niet zo zwaar geladen mogen zijn als in Nederland. Wat moet er volgens de regel matige gebruikers van de veer boten verbeteren aan de dienstverlening van de PSD? Faxje R. A. P. Scheerders, directeur van een transportbedrijf in Vo gelwaarde: „De dienstverlening kan altijd verbeterd worden. De boten zouden vaker moeten varen en er moet betere voorlichting ko men. Het is vaak genoeg ge beurd dat een enkeldekker in eens ingezet werd in plaats van een dubbeldekker. Dan kon er maar een beperkt aantal vrachtwagens op. En zoiets wordt dan pas bekend als je er staat. De informatievoorzie ning moet in ieder geval beter. Hoe? Nou, bijvoorbeeld door de vaste gebruikers een fax te sturen als er wat verandert. Dan kunnen die er cp inspelen. Er zijn in Zeeuws-Vlaanderen toch geen 100.000 vervoerders. Ze kennen hun vaste klanten toch? Dat zou ook irritatie bij de chauffeurs voorkomen. Want nu wordt er op de veer pleinen wel eens wat gezegd, wat niet gezegd wordt als er geen problemen zijn. De pro blematiek is al lang bekend, maar er is nog niet veel veran derd. Ik denk ook niet dat er veel zal veranderen. Ja als de boten niet meer varen." Vooral transportondernemers worden vaak onaangenaam verrast door plotselinge onaangekondigde wachttijden op de veerplei nen. foto Ruben Oreel P. van der Maas, afdelingscon sul van de ANWB in Zeeland: „Persoonlijk moet. ik zeggen dat ik weinig problemen heb met de veerdienst. Ik maak nogal eens gebruik van de lijn Kruiningen-Perkpolder en dan vind ik dat de service niet slecht is. Dat is waarschijnlijk voor het vrachtverkeer een an der verhaal en zeker op de lijn Vlissingen-Breskens. maar daar kan ik niet voor praten. Op onze ledenvergaderingen hoor ik eigenlijk nooit iets over de PSD." Nachtvaarten J. van der Horst, secretaris van de ondernemingsraad van de Provinciale Stoomboot Dien sten: „Wij hebben nooit onder stoe len of banken gestoken dat de dienstverlening verbeterd kan worden met een betere bereik baarheid van Zeeuws-Vlaan- deren 's nachts. Dan hoeft er misschien niet ieder uur eeh boot te varen, maar toch wel een paar keer per nacht. Ver der denk ik dat de dienstverle ning niet verkeerd is. Zeker niet als je bijvoorbeeld ziet dat we het afgelopen jaar door de 39.000 afvaarten hebben ge maakt en dat er maar 325 zijn uitgevallen. Dan valt dat nogal mee. Als ik zelf als gebruiker met de veerboot mee ga. kijkje er wat anders tegenaan. Mis schien dat ze dan bijvoorbeeld met de kerst eens 'Prettige Kerstdagen' op de lichtkrant zouden kunnen zetten, dat komt voor de klant wat vrien delijker over. Verder heb ik de indruk dat de mensen wel te vreden zijn, bijvoorbeeld over de antwoorden die ze krijgen op hun vragen. En ook al heb ben we nu maar vier schepen ter beschikking, ik ga dit jaar toch wel met vertrouwen tege moet." M. Villée, consulent voor Zee land van de organisatie Trans port en Logistiek Nederland: „Ik hoop dat de provincie een aantal van onze aanbevelingen over verbetering van de dienst verlening mee zal nemen. De belangrijkste is toch wel dat de vervoerders tijdig worden geïnformeerd over wijzigingen. Een faxje aan de organisaties is voldoende. Die kunnen het dan weer aan hun leden door spelen. In het laatste gesprek dat we met gedeputeerde Hen- nekeij en PSD-directeur Vos hebben gehad is dat beloofd en ik geloof dat dat nu ook wel werkt. In het verleden zijn de vervoerders te vaak voor vol dongen feiten gesteld op het moment dat ze op het veer- plein arriveerden. Dan kun je als ondernemer niets meer plannen. Verder pleitten wij al enige tijd voor een voorrangs- regel voor vrachtverkeer op het benedendek. In de vakan tieperiode zie je voortdurend dat personenauto's ook van vakantiegangers op de bene- dendekken worden gezet. Die zijn dan wel eerder aangeko men, maar het economisch verkeer moet dan wel op de volgende boot wachten. Dat moet wat ons betreft anders." M. Prins, bestuurslid van de Echte Nederlandse Fietsers Bond in Zeeland: „Er kan nog wel wat verbete ren op de veerboten. Als je bij voorbeeld die nieuwe boot ziet, daar moeten fietsers slinge rend over het fietspad rijden omdat er allerlei uitsteeksels en trappen zijn. Ik heb ook wel eens gezien dat iemand met volle fietstassen klem kwam te zitten. Verder is er in de vakan tieperiode en op spitsmomen- ten nog steeds te weinig ruimte voor fietsers. Dan komt het wel voor dat het hele pad volstaat met fietsers. Daar kunnen ze best rekening mee houden als het nieuwe schip gebouwd wordt. Ook de oprit van de boot is eigenlijk te steil. Ik heb daar wel eens over geklaagd, maar de PSD zegt dat. het de bedoeling is datje daar afstapt en het hele eind naast je fiets naar voren loopt. Dat doet toch niemand. Wat de service van het personeel betreft, daar hebben we als fietsers niet zo veel mee te maken. Je komt aan boord en gaat naar voren om je fiets neer te zetten. Het personeel hoeft er niet veel aan te doen." Fusie Buijs Ballot en Ter Welle GOES - De fusie tussen de christelijke scholengemeenschap pen Buijs Ballot en Ter Welle in Goes lijkt niet te stuiten op bedenkingen. Het dagelijks provinciebestuur is van plan er een positief advies over uit te brengen aan de staatssecretaris. Het is de bedoeling dat de twee scholen op 1 augustus van dit jaar samengaan. Overigens gaat Ter Welle slechts gedeeltelijk mee in de fusie. Alleen de vbo-afdeling (voorbereidend beroeps onderwijs) is er bij betrokken. Door de samenvoeging ontstaat een nieuwe scholengemeenschap voor vbo, mavo, havo, athe neum en gymnasium. De mbo-afdeling (middelbaar beroepsonderwijs) van Ter Welle blijft voorlopig zelfstandig voortbestaan en zal later op eniger lei wijze onderdeel worden van een nog te vormen Regionaal Onderwijs Centrum. In afwachting daarvan blijven de scholen gehuisvest in hun huidige gebouwen. De fusie heeft geen ontslagen tot gevolg. Insluiper woning slaat slag VLISSINGEN/ARNEMUIDEN - Een onbekende man heeft donderdagavond een bedrag van vijfhonderd gulden ont vreemd uit een woning aan de Paul Krugerstraat in Vlissingen. De dief, die het huis was binnengekomen via openstaande bal kondeuren. vluchtte toen hij door had dat de bewoner in huis was. Uit een chalet aan de Muidenweg in Arnemuiden is een schote lantenne met bedieningsapparatuur gestolen. De antenne is 1100 gulden waard. De inbraak heeft plaatsgevonden tussen oudejaarsdag en vrijdag. Gestolen spullen teruggevonden ZIERIKZEE - De politie van Zierikzee heeft de spullen die eer der deze week uit een restaurant in Burgh-Haamstede gestolen zijn, vrijdag weer teruggevonden in het Slotbos. Eergisteren (donderdag) had een 47-jarige inwoner van Haamstede aangif te gedaan van de diefstal van sterke drank, audio-apparatuur en een mengpaneel. De politie had vrijdagmiddag nog geen verdachte(n) aangehouden. Oplichter aangehouden OOSTBURG - Een 63-jarige man uit Dusseldorf werd donder dag door de politie in Oostburg aangehouden. De man reed met een geleende bromfiets over de Zuidzandesestraat. Con trole wees uit dat de brommer niet van een geldig verzekerings plaatje was voorzien. Navraag leerde de politie verder dat de Duitser nog stond gesignaleerd voor een oplichtingszaak in 1992 in Terneuzen. De man is in verzekerde bewaring gesteld. DEN HAAG/OOSTBURG - „Ze zeiden dat ze verschrikkelijke haast hadden. Toen er door ons een termijn werd overschreden, hingen er direct miljoenen claims boven ons hoofd. Nu kunnen ze bouwen, maar er is nog geen spade de grond in ge gaan. Die haast valt blijkbaar wel mee en de claims kunnen ze dus net zo goed in de prullen mand gooien." Aldus de Oostburgse gemeente woordvoerder, C. Westerweele, vrijdag bij de Raad van State in Den Haag. Hij was daar vanwege een hoorzitting aangaande vier milieuvergunningen, verleend aan boeren uit respectievelijk Haaren, Best en Sint Oeden- rode. De vergunningen zijn ver leend voor nieuw op te richten varkenshouderijen aan de Kok- sydeweg. de Maagdenbergweg en de Sofiaweg in Oostburg. Het verhaal is bekend: Brabant se veeboeren trekken naar het Zeeuwse land omdat daar min der strenge vestigingseisen gel den (golden). „We zijn niet blij met hun komst, maar je kunt al leen een vergunning weigeren als je daar een geldige reden voor hebt", verduidelijkt Wes terweele. Daarom moest de gemeente ook voor de locaties aan de Koksy- deweg. de Maagdenbergweg en de Sofiaweg milieuvergunnin gen afgegeven. Omwonenden en de Natuurbeschermingsvereni ging 't Duumpje spanden enkele maanden terug bij de Raad van State een spoedprocedure aan waarin ze schorsing van de mi lieuvergunningen vroegen. De plaatselijke natuur zou niet op gewassen zijn tegen de komst van de varkenshouderijen en er zou kans op overmatige stan koverlast zijn. Het schorsings- verzoek werd verworpen, waar na de Brabantse boeren over gel dige milieuvergunningen be schikten. Bij de rechtbank werd gestreden over de door de gemeente ver leende bouwvergunningen. Ook in die zaken werden schorsings- verzoeken afgewezen. Theore tisch hadden de varkensbedrij ven dus de afgelopen maanden uit de grond gestampt kunnen worden. Dat is niet gebeurd. Bij de gemeente vermoedt men dat de varkenshouders het zekere voor het onzekere hebben willen nemen. Na schorsingszaken vol gen immers maanden later zoge noemde bodemzaken. In die za ken kunnen de vergunningen ook nog sneuvelen. Vervolgens zouden de ondernemers met een bedrijf zonder vergunning kun nen komen te zitten. „Als ze echt zo'n haast hadden, hadden ze dat risico maar moe ten nemen", vindt Westerweele. De hoorzitting bij de Raad van State van afgelopen vrijdag had betrekking op de bodemproce dures in de milieuzaken. Na de hoorzitting komt de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State over het algemeen binnen een termijn van zes we ken met een uitspraak. van een medewerker TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter mr A. M. Jans- sens-Van Kampen veroordeelde vrijdag een 21-jarige inwoner uit Axel voor het weigeren van de alcoholtest én de bloedproef tot een rij-ontzegging van negen maanden, twee weken voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van 1000* gulden. Ze volgde daarmee grotendeels de eis van officier van justitie mr J. M. Valente. Alleen voor de boete was een hoger bedrag (1500 gulden) geeist. Twee politiemannen hadden de verdachte op 25 augustus vorig jaar in zijn woonplaats zien rij den. Toen hij de auto had gepar keerd, wilde de politie hem mee nemen naar het bureau in Ter neuzen voor het afnemen van een ademanalyse. Dit weigerde de Axelaar, omdat hij vond dat hij op medische grond (hij zou een klap hebben gekregen van een van de agenten, waarbij zijn lippen waren gezwollen) niet aan de blaastest kon voldoen. De po litierechter stelde vast dat er in het proces verbaal niets over een medische reden was gerept, Ook ging ze niet in op een juridisch steekspel tussen de verdediging en de officier. „Ik blijf bij de fei ten die volgens mij vaststaan", zei ze. beveiliging 24-uurs meldkamer-service Inbraak Brand Toegangscontrole Winkeldiefstal Technisch alarm T.V.-bewaking Overval Terreinbeveiliging 0113-213720 LEWESTHAAt43 GOES/KLOETINGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13