DGA Voldoende voor de veerdiensten Pand academie Goes te goedkoop weg Provincie denkt licht over claim rond veerboot Op de bres voor krantenbezorger Tien inbraken in Zeeuws-Vlaanderen Hedenesse mogelijk centrum asielzoekers Resultaat enquête onder ruim duizend passagiers zeeuwse almanak Ouder LODENMANTELS Onkreukbaarheid secretaris en wethouder niet in geding van onze verslaggever René Schrier MIDDELBURG - Gedeputeerde staten denken lichtvaardig over een schadeclaim van 48 miljoen gulden die reder C. J. Davidse uit Dordrecht bij de provincie heeft ingediend. Da vidse wil schadevergoeding omdat hij bij de aanbesteding voor de veerboot Koningin Bea trix in 1991 volgens hem ten on rechte is gepasseerd. Hij voelt zich gesterkt door een rapport van de Rekenkamer waaruit blijkt dat deze veerboot veel te duur is uitgevallen. Dat had voorkomen kunnen worden, al dus Davidse. als de provincie voor zijn ontwerp had gekozen. Zijn advocaat is momenteel be zig een dagvaarding voor de provincie op te stellen. In het provinciehuis worden de schouders opgehaald over de claim van 48 miljoen gulden. PSD-directeur mr D. F. Vos be weerde zelfs onlangs op een pers conferentie dat de claim van de baan was. ..We hebben wel een brief gekregen waarin ons ge sommeerd werd 48 miljoen te be talen, maar daarop heb ik schrif telijk geantwoord dan we dat niet zullen doen. Ik heb nog nooit in een middag zo snel zo veel geld verdiend", voegde Vos er lachend aan toe. Ook de gedeputeerde die eerst verantwoordelijk is voor de Zeeuwse veerboten, ing J. I. Hennekeij (WD) doet luchtigjes over de claim. Hij had er al heel lang niets meer van vernomen. Vos vulde vrijdagmiddag aan dat het allemaal wel los zou lo pen, anders had hij er wel van ge hoord. Advocaten De zaak ligt echter volgens de advocaat van Davidse, mr M. J. van Dam uit Rotterdam, wel wat anders. „De provincie vergist zich als zij denkt dat de claim van de baan is. Het provinciaal bestuur heeft dan misschien niet zelf gereageerd, maar het heeft wel een advocaat ingeschakeld. Daar heb ik ook al contact mee gehad. Ik heb informatie bij de provincie opgevraagd en ben be zig met de dagvaarding voor een civiele procedure." Dat wil zeg gen dat eerst schriftelijk zaken als re- en duplieken worden uit gewisseld en daarna is het niet uitgesloten dat beide partijen voor de rechter verschijnen. Enkele statenleden zijn niet he lemaal gerust op een voor de provincie goede afloop van zo'n eventuele rechtszaak. J. P Ha- geman van de Zeeuwsvlaamse Volks Partij vroeg er in een com missievergadering al eens aan dacht voor. De reactie van de WD-er R. J. Morssink in die ver gadering was dat Davidse de 'za kelijke fatsoensnormen aan zijn laars lapt'. Hageman echter: „Het rapport van de Rekenka mer liegt er niet om. Verder zegt Davidse over bewijzen, zoals bandopnamen, te beschikken. Ik ben benieuwd of het voor de rechter komt en wat dan de uit spraak zal zijn." Hageman wijst verder op de risicoparagraaf van de provinciale begroting voor 1996. Daarin wordt gepleit voor zorgvuldige procedures met het oog op eventuele schadeclaims. Hageman concludeert dat die opmerkingen niet voor niets worden gemaakt. Geheime stukken Ook J. J. van Ginkel van de RPF /GPV-fractie heeft twijfels: „Als je de geheime stukken leest die aan de statenleden ter inzage zijn gegeven over de aanbeste ding in 1991 dan moetje wel con cluderen dat Davidse niet op technische en objectieve argu menten is afgewezen." Uit de woorden van Van Ginkel blijkt dat wel eens andere overwegin- slot zie pagina 15 kolom 7 van onze verslaggever TERNEUZEN - Op tien ver schillende plaatsen werden de afgelopen twee dagen in Zeeuws-Vlaanderen inbraken gepleegd in woningen. Tijdens afwezigheid van de bewoners forceerden inbrekers vrijdag een deur van een huis aan de Ringdijk in Nieuwvliet. De ge hele woning werd grondig door zocht. De buit bestond, zoals uit een eerste inventarisatie werd aangenomen, uit een cassette recorder en sieraden. Van een woning aan de Robertstraat in Axel moest tevens de deur het ontgelden. In dit geval werd niets vermist. Aan de Schenkelweg in Retran- chement verschaften dieven zich toegang tot een vakantie huis, door een raam in te gooien met een steen. De in Brussel wo nende eigenaar kon nog niet worden gehoord, zodat onduide lijk is of er spullen werden weg genomen. Dat bleek wel het ge val in Philippine, waar de bewo ner van een woning aan de Schorrekruidlaan vrijdag merk te dat er ingebroken was in de schuur. De dader ging er van door met een fiets ter waarde van zo'n tweeduizend gulden. Ravage Op klaarlichte dag moest don derdag een huis aan de Zoute- straat in. Hulst het ontgelden. De achterdeur werd ingetBapt en de hele boel werd overhoop ge haald Vermist worden audio- apparatuur, geld en serviesgoed. De bewoner was op het moment van de inbraak niet thuis. Net zo verging het de bewoner van een woning aan de Rooseveltstraat in Kloosterzande Tijdens zijn afwezigheid werd de achterdeur geforceerd. De gehele woning werd doorzocht en sieraden en geld werden meegenomen. Ook in IJzendijke was het in trappen van een achterdeur donderdag voldoende om een huis aan de Savooyaardsweg binnen te dringen. De dieven gingen in dit geval tevens gron dig te werk. De bewoners kon den nog niet door de politie wor den gehoord, zodat onduidelijk is hoeveel buit ze bijeen wisten te vergaren. Eigenaren van een huis aan de Komeet in Oostburg en een vakantiewoning aan de Steenhovensedijk bij Water landkerkje werden eveneens de dupe van inbrekers. Ook in dit geval kon nog geen uitsluitsel worden gegeven over een even tuele vermissing van goederen. (Advertentie) AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTRAAT 11 GOES 0113-223549 ISO Kwaliteits Certificaathouder Als gevolg van enig lichame lijk ongerief betrad die col lega pas gisteren iveer onze burelen. Om zich blij te laten verrassen met een bon, die op zijn bureau was gedepo neerd door de bestierend functionaris die weet op hoe veel vakantiedagen men recht kan doen gelden. Hel waren er veel. meer dan hij eigenlijk gedacht had. Nadere beschouwing van de opgave zijner verlofdagen bracht hem een beetje in de war. De laatste regel van het formulier bevatte deze mys terieuze mededeling: miv 3 dagen evoj. De man haastte zich naar de invuller van de bon en vroeg een verklaring. Dat bete kent: met inbegrip van 3 da- gen extra vrije tijd oudere journalisten," kreeg hij te horen. Waardoor zijn aan vankelijke vreugde nogal werd getemperd. Die collega loopt thans ver scheurd rond. Hij is wel blij met die extra vrije dagen, maar hij is er ook sterk bij bepaald dat hij dit jaar vijf tig wordt. Hij troost zich met de ge dachte dat de man die de bon heeft ingevuld dit jaar óók vijftig wordt. En wel op een datum die zover in het jaar ligt dat er geen miv 3 dagen evoj aan vastzitten. \/an onze verslaggever MIDDELBURG - De veerdien sten op de Westerschelde heb ben van de gebruikers een ruime voldoende gekregen. Die conclusie trekken onderzoekers van de stichting VMC Zeeland naar aanleiding van een en quête onder 1040 passagiers van de veerboten. Het onderzoek werd uitgevoerd naar aanlei ding van klachten over onder meer de manier waarop de PSD informatie aan de reizigers ver strekt. De provincie wilde we ten welk oordeel gebruikers van de veren over de PSD in het algemeen hebben en over de in formatieve dienstverlening in het bijzonder. Volgens gedeputeerde ing J. I. Hennekeij (WD, verkeer en wa terstaat) heeft de PSD een dikke Politiek café over toekomst Middelburg MIDDELBURG - De Middel- burgse afdelingen van PvdA, CDA, WD en D66 houden woensdag 17 januari vanaf 20 uur een politiek café in The Du ke aan de Vlasmarkt. Onder leiding van Tjeu Strous zal gediscussieerd worden over de toekomstige ontwikkelingen in Middelburg. Aan de orde ko men onder meer: het stationsge bied, omgeving Molenwater, Veldzicht, het zwembad, de Markt, sportaccommodaties, te rugdringing van het aantal amb tenaren en de leegloop uit de 1 van overheidsdiensten. Aan de discussie wordt deelge nomen door de wethouders E. M. J. van Brummelen-van iWilgen (CDA), S. Smitskamp (PvdA), J. C. van Dijk-Sturm (WD) en drs W. Ovaa (D66). De waarnemend burgemeester mr |D. Burgers is uitgenodigd voor een kennismakingsrondje. zeven gekregen. Het was hem verder opgevallen dat de mon delinge informatie van de mede werkers van de veerdienst goed scoort, vooral als het gaat om aanvullende vragen. Hennekeij: „Je kunt nu eenmaal niet com municeren met een lichtkrant." De provincie gaat nu bekijken tot welke maatregelen de con clusies uit het onderzoek moe ten leiden. Onderzoeker E. J. Latuheru maakte duidelijk dat de veer diensten in het algemeen een 7 tot een 8 van de gebruiker kre gen. De informatieverstrekking over de reguliere dienstregeling wordt met een 6.5 tot 7,5 gewaar deerd en over stremmingen met een 6 tot een 7. Verder valt op dat de lijn Kruiningen-Perkpolder hoger scoort dan de lijn Vlissin- gen-Breskens. Iets wat bijvoor beeld PSD-directeur mr D. F. Vos opvallend vond. Kaartverkoper Het onderzoek werd van 25 sep tember tot en met 18 oktober vo rig jaar uitgevoerd. Het hoogste cijfer werd toegekend aan de in formatieverstrekking via de kaartverkoper en de informatie (Advertentie) KLASSEKLEDING MET HOGE KORTINGEN DEZE WEEK EXTRA VOORDELIG die via het 06-nummer van het openbaar vervoer wordt ver strekt scoorde het laagst. Erg weinig waardering hadden de reizigers verder voor de omroep installaties op de veerpleinen en aan boord van de schepen. Ook moet de lichtkrant meer infor matie geven dan de standaard teksten die in deze computer zit ten. Tussen de verschillende soorten gebruikers zit niet zo veel ver schil wat de waardering voor de veren betreft. Wel is het zo dat het vrachtvervoer in het alge meen een positiever oordeel heeft dan voetgangers, fietsers en automobilisten. Hennekeij gaf aan dat het beeld dat over de veerdienst bestaat vooral gevormd wordt naar aan leiding van incidenten over stremmingen. Daarom wil het provinciaal bestuur weten hoe het publiek in het algemeen over de veerdienst denkt. Zie ook pagina 13 SPECIALE AANBIEDING op alle kleding buiten de opruiming **'20% KORTING*** nd van onze verslaggever CADZAND - Het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) heeft serieuze belangstel ling voor het voormalig vor mingscentrum Hedenesse bij Cadzand als tijdelijke opvang- mogelijkheid voor vluchtelin gen. International Centre Hede nesse werd eind vorig jaar fail liet verklaard, maar deze week werd het vormingscentrum ver kocht aan de eigenaar van IJs salon maitre Jean, de familie Schoonaert in Breskens. Het International Centre had de afgelopen jaren vooral een func tie als opvangaccommodatie voor scouts en andere jeugd groepen. Mede door de tegenval lende bezetting was de schuld van de Britse eigenaar B&W Travel aan onder meer particu lieren en toeleveringsbedrijven opgelopen tot ruim 2,5 miljoen gulden. Kortlopend Een COA-woordvoerder meldde vrijdag dat het voormalige vor mingscentrum al langere tijd in beeld is als opvangmogelijkheid voor asielzoekers. „Wij werken als COA met twee typen opvang centra". aldus de woordvoerder. niet uitgebreid reageren op de plannen", aldus Kruize. „Wel is het zo dat we als college moreel verplicht zijn een verzoek van het COA serieus te bekijken. En als het zover komt dat Hedenes se gebruikt gaat worden als asielzoekerscentrum, dienen eerst allerlei voorzieningen ge troffen te worden om alles soepel te laten verlopen." Oriënterend De nieuwe eigenaar van Hede nesse. J. Schoonaert, liet vrijdag weten dat hij nog niet precies weet wat hij met Hedenesse gaat doen. Wel gaf hij aan niet onwel willend te staan tegenover de huisvesting van asielzoekers. „Tot nu toe zijn er echter alleen nog maar oriënterende gesprek ken gevoerd met het ministe rie", aldus Schoonaert. „Verder ben ik natuurlijk alleen bereid een contract te sluiten onder voor ons gunstige voorwaarden. Ik ben tenslotte zakenman." van onze verslaggever VLISSINGEN" - Met een uitge breide televisiecampagne werd een beroep op ze gedaan. Nieuwe helden gezocht om kranten te bezorgen. Maar helden dienen wel veilig over straat te gaan, zeker in een pe riode, waarin de dagen toch al zo kort en donker zijn. Jan Schout, hoofdinspecteur buitendienst PZC, beseft het als geen ander. In twee jaar tijd vonden vier bezorgers van de krant de dood tijdens hun werkzaamheden. Daarom be steedt de PZC uitgebreid aan dacht aan de veiligheid van haar bezorgers. Na de witte, re flecterende fietstassen en de, eveneens witte, regenpakken, levert de krant bij elke bezor ger eind januari een reflecte rend veiligheidsvest af. Een initiatief dat waardering oogst bij het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ), dat het plan dan ook prompt waardeerde met een subsidie van 10.000 gulden. Niet genoeg Het ROVZ en de PZC vonden elkaar eind 1994. Toen bespra ken Aart Lodder van het ROVZ en Jan Schout de ver keersveiligheid van de krante bezorgers in Zeeland. Gecon fronteerd met de trieste ba lans van vier doden in dertien maanden besefte het duo dat er iets gebeuren moest. Schout: „Onze bezorgers heb ben al witte fietstassen met een reflecterende streep en, sommigen, een wit regenpak. Blijkbaar is het niet genoeg. Veel van de bezorgers deden maar wat. Reden in donkere kleding en op een slechte fiets. Daarom hebben we besloten de bezorger op de eigen ver antwoordelijkheid te wijzen." Vesten „We hebben eerst gedacht aan een reflecterende armband, maar die voldoet niet. Nu heb ben we gekozen voor veilig- heidsvesten. Het idee is overi gens ook doorgespeeld naar de Nederlandse Dagblad Pers, die het punt heeft aangesne den op de laatste vergadering. Afwachten wat die er mee doet," aldus de hoofdinspec teur." De PZC wil echter niet op de uitkomst van het NDP-beraad wachten. Eind januari, begin februari ontvangen de bezor gers van de krant het veilig heidsvest. Kosten: 50.000 gul den. „Een nuttige investe ring", vindt Schout. „Het is ge woon uitermate belangrijk voor onze bezorgers. Ik hoop dat er met dit vest zo min mo- Een krantenbezorger met het nieuwe veiligheidsvest. gelijk en als het kan géén on gelukken gebeuren." Het ROVZ juicht het initiatief van harte toe. „Wij geven een subsidie van ongeveer een tientje per bezorger met een maximum tot tienduizend gulden", zegt Aart Lodder. „Als er vier doden vallen in een jaar tijd is dat vreselijk. En als je ziet dat de ongelukken alle maal bij duisternis gebeurden. fotoRubenOreel moet je maatregelen treffen. Het is daarom geweldig dat een werkgever zich zo druk maakt om de verkeersveilig heid van werknemers. Daar staan we voor de volle hon derd procent achter." ,Het eerste type opvangcentra wordt door ons beheerd en de groepen zijn vaak van een rede lijk grote opvang. In de tweede categorie vallen allerlei hotels en pensions. Het beheer van die jaccommodaties laten we over aan de exploitanten en/of eige naren. Bovendien geldt voor die tweede categorie, dat minder dan honderd mensen worden op- y gevangen. Daarnaast wordt ge werkt met kortlopende contrac ten van een half jaar die in een intal gevallen verlengd kun- )n worden." Omwonenden De COA-woordvoerder gaf aan dat Hedenesse tot de tweede ca tegorie behoort en dat over de huisvesting nog onderhandeld moet worden met de nieuwe ei genaar. Wanneer de onderhan delingen met de nieuwe eige naar van Hedenesse succesvol verlopen en er een concreet plan neemt het COA allereerst contact op met de gemeente Oostburg en de omwonenden van het voormalige vormings centrum. burgemeester J. Kruize van de gemeente Oostburg verklaarde dat hij al geruime tijd geleden op JC hoogte is gesteld door het -Oa over de belangstelling voor Hedenesse. Een uitgewerkt voorstel heeft Kruize nog niet onder ogen gehad. „Ik kan dus van onze verslaggever GOES - De bestuursacademie opereerde niet zakelijk bij de verkoop van het eigen at'de- lingskantoor te Goes. Ten on rechte bleven pogingen ach terwege om een hogere prijs te krijgen voor het pand. Die conclusie trekt een speciaal ingestelde onderzoekscom missie van de bestuursacade mie Zuid-Nederland. Het pand werd verkocht voor 330.000 gulden terwijl er een beter bod lag van vier ton. On der verantwoordelijkheid van de Goese gemeentesecretaris mr C. M. de Graaf (WD) ging het gebouw naar de Goese wethouder M. L. 't Hart (PvdA). De onderzoekscom missie trekt de onkreukbaar heid van het duo echter niet in twijfel. 't Hart was één van de twee ko pers van het pand aan de West singel. De gemeentesecretaris bemoeide zich met de verkoop als lid van het dagelijks be stuur van de bestuursacade mie. De onderzoekscommissie stelt dat van enige belangen verstrengeling niets is geble ken. Het pand werd medio 1994 verkocht voor 330.000 gulden. lage prijs is verkocht. De Stichting Centraal Wonen te Vlissingen liep de boot mis. hoewel zij meerdere malen te kennen had gegeven vier ton te willen betalen. Het algemeen bestuur van de bestuursacade mie stelde een onderzoek in naar aanleiding van vragen van de Goese raadsfractie GroenLinks. Fusie Verkoop van het pand werd in '94 noodzakelijk na de fusie tussen de drie zuidelijke be- toto Willem Mieras stuursacademies in Neder land. De huisvesting aan de Westsingel voldeed niet meer aan de eisen. Na het overlijden van voormalig directeur drs H. Boudri nam De Graaf de ver koop op zich. Hij gaf onafhan kelijk makelaar Faasse en Faasse te Goes opdracht het van de hand te doen voor 330.000 gulden. Een vraagprijs gebaseerd op een taxatie door Faasse. Het bedrag was aan de lage kant. Een Rotterdamse taxateur noemde in '91 een be drag van 395.000 gulden. De be stuursacademie zelf betaalde destijds 378.000 gulden. Wethouder 't Hart toonde in 1990 al belangstelling voor het pand. Toen het in de verkoop kwam was hij er snel bij. An dere gegadigden hadden zich niet gemeld, noch recht streeks. noch via de academie, verklaarde de makelaar later. Faasse en Faasse plaatste geen advertentie omdat 't Hart een serieuze gedagigde was en de vraagprijs wilde betalen. Weinig sturing De onderzoekscommissie oor deelt nu dat er onvoldoende sturing is geweest naar De Graaf en Faasse want er waren wel degelijk andere geïnteres seerden: bouwbedrijf Nonne- kens te Goes. Stimevo Zeeuws- Vlaanderen in Groede en de Stichting Centraal Wonen te Vlissingen. De Graaf en Faasse werden niet tijdig van die be langstelling op de hoogte ge bracht. Nonnekens viel af om dat dit bedrijf sloopplannen had en daarvan wilde het dage lijks gemeentebestuur van Goes niets weten. Stimevo kreeg van de academie te ho ren dat nader bericht zou vol gen. Het is de onderzoekscom missie niet gebleken dat die belofte werd nagekomen. De stichting Centraal Wonen te Vlissingen had meerdere malen contact met een mede werker van de academie. En kele deskundigen namen juni '94 namens de stichting zelfs een kijkje in het pand aan de Westsingel. Conclusie was dat een bod van maximaal vier ton in de rede lag. Toen Centraal Wonen 11 juni opnieuw con tact opnam met de academie luidde het antwoord dat de verkoop geregeld werd door Faasse en Faasse. Bij het ma kelaarskantoor vond de stich ting echter ook geen gehoor. De dienstdoende secretaresse meldde wel dat diezelfde dag een voorlopig koopcontract was getekend a 330.000 gulden en dat Centraal Wonen bij De Graaf moest zijn. De gemeen tesecretaris die direct daarna telefonisch een bod kreeg van vier ton verwees weer naar het makelaarskantoor. De stich ting gaf het op. De Graaf stelde nog wel een medewerker van de academie op de hoogte. De ze verzuimde echter actie te ondernemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11