|g PROVINCIAL! COURAN Rem op het televisiegeweld Massaal afscheid van Manusama Youp kleintjes Warm welkom voor Arafat in Gaza Presentatrice van 90 miljoen YOUP GEMIST? o\ van 't Hek Topambtenaar pleit voor sterke overheid met andere taken 4 WEKEN Commissariaat voor de Media treedt op bij uitzending in vroege avonduren niks aan de hand! kunst 4- cultuur 15Vm21 Twee verkeersdoden op Zeeuwse wegen VOOR 14,25 199: Rustig winterweer Wolkenvelden, enkele opklaringen en droog. De zuid tot zuidoosten wind is matig. 3-4 Beaufort. Temperatuur rond het vriespunt. 239e jaargang no. 4 iVrijdag 5 januari 1996 Losse nummers 1,60 Piepschuim in plaats van sigaretten van onze verslaggever KRABBENDIJKE - Een negentienjarige inwo ner van Krabbendijke liet zich donderdag le lijk bij de neus nemen. Hij kocht geen doos met 25 sloffen sigaretten, maar een pak met piep schuim. En dat is lastig roken. Twee oplichters kwa men bij de man langs en boden hem de doos aan voor slechts vijfhonderd piek. Genoeg rookwaar voor een half mensenle ven. Om te laten zien hoe goed de kwaliteit was, maakten de verkopers één slof open om de siga retten te tonen. Het zag er prima uit. Maar toen de inwoner van Krab bendijke zijn aankoop aan een nadere inspectie onderwierp, bleek dat de andere 24 sloffen piep schuim bevatten. De op lichters hadden zich toen al uit de voeten ge maakt met het geld. Opgave advertenties per telefoon: 0118-484321 ï-afoehrtg PZC. Postbus 1 4380 AA Vltssin nknnHHHHM AMSTERDAM (GPD) - Het Commissariaat voor de Media gaat optreden tegen de verto ning van geweldsfilms - of frag menten daaruit - in de vroege avonduren. Omroepen die films, die volgens de Filmkeu ring niet zijn bestemd voor kij kers beneden de zestien jaar, voor negen uur 's avonds uitzen den lopen kans op een boete van maximaal vijftigduizend gul den. Ook moeten omroepen voortaan bij de vertoning van speelfilms nadrukkelijk vermelden voor welke leeftijdsgroep de film ge schikt wordt geacht. Dit heeft het Commissariaat de omroe pen per brief laten weten. Artikel 53 van de Mediawet be paalt dat films die volgens de Filmkeuring zijn bestemd voor kijkers boven de twaalf jaar, pas na acht uur 's avonds mogen worden vertoond. Films voor 'boven de zestien' mogen pas na negen uur worden uitgezonden. Televisieseries, hoe geweldda dig ook, vallen overigens buiten deze regeling. ..Dat is vreemd. Series worden door de wetgever kennelijk op een andere manier beoordeeld dan speelfilms", al dus een woordvoerder van het Comissariaat. Nadat vorig jaar de discussie over geweld op de buis weer op laaide, besloot het Commissa riaat eind december om hande lend op te treden. „Onze activi teiten op dit gebied hebben een tijdje stilgelegen omdat we het erg druk hadden met andere za ken." Aankondigingen De publieke en commerciële omroepen houden zich volgens het Commissariaat over het al gemeen goed aan de wet als het gaat om het uitzenden van )ode slangen aangespoeld 'OKYO (AP) - Langs stranden n het zuiden van Japan zijn kis- en met met in totaal 244 dode ilangen aangespoeld. De politie lenkt dat de beesten afkomstig ijn uit China en Zuid-Korea en ledoeld waren voor specialitei- enrestaurants in Japan. Op het apanse eiland Tsushima wer- len twee kisten gevonden, ter- eijl twee andere kisten voor de ust van de stad Kitakyushu Ireven. In het zuiden van Japan ;eldt in sake gedompeld slange- 'lees als een delicatesse. Moskou: militaire stappen als Navo gaat uitbreiden ÜEV (DPA/RTR) - Rusland zal net militaire stappen reageren ip een uitbreiding van de Navo n oostelijke richting. Moskou noet dan troepen opstellen, vereenkomstig de nieuwe eële bedreigingen. let deze harde woorden rea- eerde de Russische minister an defensie, Pavel Gratsjov,, onderdag op plannen van het Atlantische bondgenootschap. )e Navo overweegt voormalige )ostbloklanden en ex-Sovjetre- lublieken op te nemen. )e Russische bewindsman prak op een militaire academie n Kiev. In de hoofdstad van Oe- raïne bevinden zich ook de Oe- trarise en Amerikaanse ambtge- toten van Gratjsov, Valeri ihmarov en William Perry. Zij uilen daar overleggen over de vooruitgang bij de nucleaire ont wapening in de voormalige Sov- etrepubliek. De drie ministers tonen vandaag in centraal-Oe- ralne de sloop bij van een on- ergrondse lanceerinstallatie 'oor zes SS-19 raketten uit de ijd van de Sovjetunie. Üs de Navo blijft proberen naar iet oosten uit te breiden, zullen wij gedwongen zijn onze ver achtingen in internationale verdragen op het gebied van intwapening en de rol van kern- tapen te herzien, aldus Grats- ov. Hij herhaalde zijn oproep m de rol van de Navo te beper- :en ten gunste van een versterk- Organisatie voor Veiligheid Samenwerking in Europa OVSE). Een vergroting van de lavo zou niet moeten gaan om ïitbreiding van invloedssferen, naar om de veiligheid in Europa te vergroten, meende de minis ter. Vogels Darwin teruggevonden MELBOURNE (AFP) - Twee vo gelsoorten die van belang wa- bij de ontwikkeling van de volutietheorie door Charles larwin, zijn onverwacht terug- evonden in de opslagruimte een Australisch museum. Ie twee vogels, een vink en een apaculo. zijn eind vorig jaar intdekt tijdens het classificeren 'an meer dan 5000 soorten, in 70 listen, in de kelders van het Mu- leum of Victoria in Melbourne, [oor conservator Les Christides ijn de vogels „van onschatbare faarde en van het grootste be- ang uit historisch en weten- chappelijk oogpunt". komen waarschijnlijk van en expeditie van Darwin naar Mistralie en de Galapagos-ei- anden. Aan de poot van de vink at een etiket met „C. Darwin 4 jan 1837". GAZA - Palestijnse schoolmeisjes juichen voor PLO-leider Arafat die donderdag de strook van Gaza bezocht voor een verkiezings bijeenkomst. De bevolking van de Palestijnse gebieden gaat 20 januari naar de stembus. Israël heeft gisteren overleg met de PLO afgebroken, nadat een Palestijnse minister de Israëlische overheid vergeleek met het Duitse Nazi-regime. foto AFP zie ook pagina 5 speelfilms. Het Commissariaat wil dan ook juist filmprogram ma's en vooraankondigingen van gewelddadige of erotische speelfilms onder de loep nemen. Wat filmprogramma's betreft, gaat het vooral om Avro's Film spot. Veronica's Film en Video van René Mioch en het VPRO- filmprogramma Stardust wor den namelijk pas na negenen uitgezonden. Filmspot, dat elke donderdag van 19.30 tot 20.00 uur te zien is, mag volgens de wet geen fragmenten uit films voor 'boven de twaalf jaar' meer mag laten zien. Een station als SBS 6 mag voor achten niet lan ger met fragmenten gelardeerde reclame maken voor een eroti sche thriller die laat op de avond wordt uitgezonden. „Als Avro's Filmspot een frag ment uit de speelfilm Seven (over de zoektocht naar een se riemoordenaar) uitzendt, is men dus fout bezig", aldus de woord voerder van het Commissariaat. De AVRO heeft over de kwestie gesproken met het Comissa riaat. Het komend seizoen wordt Filmspot nog om half acht uitge zonden. maar de omroep over weegt het programma het vol gend seizoen naar een later tijd stip te verschuiven. „We houden ons aan de wet. We hebben geen zin in een boete en delen boven dien de zorg van het Commissa riaat. Er wordt natuurlijk best veel geweld op tv uitgezonden", zegt woordvoerder Steven Gel der van de AVRO. Het Commissariaat verwacht geen grote moeilijkheden met de omroepen, ook niet met RTL 4 en 5, die zich als Luxemburgse zenders niet hoeven te confor meren aan de Nederlandse Me diawet. „Ze hebben hun eigen verantwoordelijkheid en zijn ook wel gevoelig voor onze argu menten". Toeristen vast AURICH/HARLINGEN (GPD) - Op de Duitse Waddeneilanden Juist, Norderney en Wangerooge zitten rond drieduizend toeris ten vast, omdat de veerboten door de ijsgang stilliggen. De vakantiegangers worden nu met tien tegelijk per vliegtuig over gebracht naar het vasteland. door Jolande van der Graaf CAPELLE AAN DEN IJSSEL - De Molukse gemeenschap heeft gisteravond in Capelle aan den IJssel tijdens een 'troostdienst' massaal afscheid genomen van haar vroegere leider, de 85-ja- rige Johannes Alvarez Manu sama. De oud-president in balling schap van de Vrije en Onafhan kelijke Republiek der Zuidmo- lukken overleed afgelopen vrij dag in het Rotterdamse Haven ziekenhuis aan een hersenaan- doening. Zijn lichaam lag opge baard in de St. Pauluskerk waar ongeveer 500 genodigden, fami lieleden en vrienden. Manusama de laatste eer bewezen. In de Elim- en Hoeksteen kerken kon den nog eens duizend belang stellenden de plechtigheid vol gen via grote beeldschermen. Al geruime tijd voor de aanvang van de rouwdienst was het stil en donker in de Molukse wijk in Capelle aan den IJssel. De mees te bewoners waren al vroeg op pad gegaan naar een van de drie, kerken waar de Molukse ge meenschap haar eigen ordedien sten had ingezet. De politie had verschillende straten afgezet en parkeerplaatsen in de omgeving vrijgehouden. Ook uit andere delen van het land waren Molukkers in groten getale naar de woonplaats van hun vroegere leider afgereisd. Een van hen was de 61-jarige Rob Abraham uit Barneveld die LONDEN - Tv-presentatrice Anthea Turner staat op een stapel bankbiljetten ter waarde van 35 miljoen pond (een dikke 90 miljoen gulden). Dat bedrag is de jackpot van de Britse National Lottery, die zaterdag tijdens haar show kan vallen. De prijs is tweemaal blijven staan omdat niemand het winnende lot had. foto EPA in zijn jonge jaren vlakbij Manu sama woonde. „Als kind keek ik tegen hem op," herinnert hij zich. „want Manusama zat op de Europese school, en wij op de Ambonese school. Ik vind dat Manusama een goede strijd heeft gestreden, hij was geen volksmenner zoals Soekarno en schuwde geweld. Ik weet nog dat hij zei dat hij militairen als nood zakelijk kwaad zag. Zo was hij." In de St. Pauluskerk werd de met witte rozen getooide kist ge flankeerd door twee Molukse mi litairen. gekleed in het groene uniform van de RMS en met ro de sjaals om de nek. Achter de kist vormden talloze kransen een ware bloemenzee. Onderdrukking Dominee J. Rutumaleesy uit Til burg stond stil bij het bewogen leven van Manusama. „Wij staan hier als Gods volk bid dend en worstelend, strijdend tegen alles wat met onrecht, ge weld en onderdrukking te ma ken heeft," sprak hij. „Men noemt Manusama wel eens een tragisch man die jarenlang streed voor een Vrije Republiek der Zuidmolukken en dat ideaal niet heeft kunnen realiseren. Tragisch? Is het niet Manusama die de zaak met zijn inzet dich terbij bracht? De weg die hij volgde was indrukwekkend. Ge vlucht en uiteindelijk beland in Nederland heeft hij veertig jaar lang leiding gegeven aan de strijd. Rechtvaardig. Zonder ge weld. zonder bloed. Een vader des vaderlands, een broer, een oom, een vriend is van ons heen gegaan." Onder de aanwezigen bevonden zich veel jongeren die Manusa- ma's verdiensten alleen kennen uit de verhalen van hun ouders. „Eerst wist ik niet zoveel van hem af." zei de 16-jarige Jaël La- tumaerissa uit Breda. „Politiek interesseerde me niet zo. Totdat ik naar bijeenkomsten voor Mo lukse jongeren ging waar ik meer over mezelf, mijn volk en Manusama te weten kwam. Ik ben hierheen gekomen omdat hij de leider van ons volk was. Later zal ik mijn eigen kinderen ook over hem vertellen." De St. Pauluskerk bleef afgelo pen vannacht geopend voor een wake. Vanmorgen wordt op nieuw een dienst gehouden in Capelle aan den IJssel. Manu sama wordt vanmiddag in Den Haag gecremeerd. Het was zijn laatste wens dat zijn as wordt uitgestrooid over zijn geboorte grond. Maar niet voordat de Zuidmolukken vrij zijn. BEKIJK HET (OPNIEUW) OP VIDEO OF VIDEO CD. 0UDEJMRS CONFERENCE '95 lyGram Video v PHILIPS Helaas, ik ben 'n Amsterdammer, zo is het gidsje genoemd ivaarin Jos van Waterschoots literaire Multatuli-ivandeling door Amster dam is afgedrukt. Hij voorziet de lezer van zoveel aardige informatie dat Eduard Douwes Dekker ook tussen het winkelende publiek heel nabij komt. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: de glansrollen van Jennifer Jason Leigh Vlaamse groteske humor van Guido van Heulendonk nieuwe roman van Doris Lessing verzameld werk van Renate Rubinstein uitgeverij Spectrum 60 jaar dichter Bouke Jagt Martin Ros muziek tv-serie Baantjer op cd %jazzgi- tarist Patrick Sedoc Nederlandse schilders in Brussel regisseur Emir Kusturica Nederlandse musical rond Barbie-pop. Een zware botsing bij Nieuwdorp tussen een tankauto en een truc met oplegger heeft donderdag het leven gekost aan de chauffeur van de tankwagen uit Lewedorp. Het verkeer tussen Sloegebied en Rijks weg A58 moest enige tijd worden omgeleid. Op Tholen kwam bij een eenzijdig ongeluk een inwoner van Scherpe- Q nisse om het leven. w Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën: 6; Radio en tv: 7; Zeeland: 9, 10, 11 en 13; Sport: 23, 24, 25 en 27. DEN HAAG (GPD) - Het is een misvatting dat de overheid moet terugtreden. De Neder landse economie heeft juist baat bij een sterke, daadkrach tige overheid. Dat stelt topambtenaar mr. L. Geelhoed, secretaris-generaal van het ministerie van economi sche zaken, vandaag in zijn tra ditionele nieuwjaarsartikel in het financieel-economische blad ESB. Volgens Geelhoed verandert de wereld en moet Nederland daar op inspelen met meer dan kleine 'aanpassinkjes' van het sociaal- economische bestel. Een hoog waardige economie zoals de Ne derlandse is niet langer gebaat bij bescherming van allerlei sec toren via subsidies of vestigings- regels. aldus de topambtenaar. Het streven van het kabinet naar meer marktwerking onder steunt hij van harte omdat het oude sociaal-economische be stel volgens hem niet meer vol doet. Geelhoed bestrijdt dat de toene mende drang naar marktwer king gezien kan worden als een eenzijdig terugtreden van de overheid. „Het tegendeel is het geval". Volgens Geelhoed heeft de overheid een andere taak ge kregen: zorgen dat partijen zich in hun marktgedrag houden aan de geldende normen, zoals de mededinging. Als de telecom municatie wordt geprivatiseerd, moet er ook worden gezorgd voor concurrentie. Volgens de econoom zal de overheid steeds meer moeten waken voor de vor ming van onaantastbare private machtsposities en het misbruik daarvan. „Die taak vergt per de finitie een sterke overheid". Geelhoed hamert in zijn stuk ook op de noodzaak van een „ge loofwaardig" overheidsbeleid. Die is volgens hem bij uitstek in Oorlogsmisdaden LONDEN (AP) - Szymon Serafi- mowicz, de eerste persoon die zich in Groot-Brittannie moet verantwoorden voor vermeende oorlogsmisdaden, heeft donder dag van de rechter een van vier aanklachten wegens moord kwijtgescholden gekregen. Het proces tegen Serafimowicz, een Witrus die in 1947 naar Groot- Brittannië emigreerde en later de Britse nationaliteit aannam, wordt op basis van de overige drie aanklachten op 19 februari voortgezet. het geding bij de voltooiing van de Europese Monetaire Unie (EMU). Als de EU-landen zich niet houden aan de opgave die ze zichzelf hebben opgelegd wat betreft staatsschuld, inflatie en begrotingstekort, dan zal dat volgens hem ongunstig uitwer ken op de vertrouwen van pro ducenten en consumenten, en dus op de economie. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89.50 N'aam: Voorletters:m/v Straat: Postcode Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1