EtJWSE COURANT Lozen ouderen in ww gaat door Onderzoek aanslag Arnhem spitst zich toe op grijze auto UITVERKOOP Gimbrère Schaatsplezier en vaarverboden 30% tot 70% 4 WEKEN Verbouwingsuitverkoop Navo-macht helpt bij opsporen ontvoerde burgers in Sarajevo m:Wy\ Sm» wmm~m Bedrijfsverenigingen laks met toetsing bij vrijwillig ontslag'' Drugshandelaar pikt huis Terneuzenaar in Grenscorrectie wegens monument Canadezen o korting Inwonertal Zeeland met 1530 gestegen VOOR 14,25 ja, ik wil: fa^mwm Rond het vriespunt Ook vandaag ligt de maximumtempe ratuur bij mil graden. Er zijn wolken velden en enkele opklaringen. De zuid oosten wind is matig tot vrij krachtig. 239e jaargang no. 3 Donderdag 4 januari 1996 Losse nummers 1,60 twx P5C- Lt>. 'ikvt v GROOT AMMERS - In Zeeland houdt de winter zich de laatste dagen met moeite op de been. Daardoor is schaatsen in de provincie op de meeste plaat sen onmogelijk geworden. El ders in Nederland kunnen de ij zers misschien wel tot aan het eind van de kerstvakantie on der worden gebonden. Keerzijde van de medaille zijn de problemen voor de scheep vaart. Zo moet op het IJssel- meer nog minimaal twee weken in konvooi worden gevaren. Dat gebeurt ook als de dooi inzet. Want het ijs gaat dar^ bewegen Schaatsers passeren woensdag de Achtkante Molen van Groot- Ammers in de Alblasserwaard. foto Cor de Kock/WFA en hoopt zich op. Dat zegt A. de Weert, coördinator van het cen trum voor informatie bestrij ding ijs. Dagelijks vertrekken konvooi en met elk zes schepen uit Am sterdam naar Lemmer en vice versa. De doortocht vergt nor maal zes uur, maar onder de huidige omstandigheden twee uur langer. Schepen mogen niet buiten het konvooi het IJssel- meer op. De vaartuigen worden begeleid door twee ijsbrekers. In Nederland zijn op tientallen waterwegen vaarverboden van kracht. Andere zijn, evenals het IJsselmeer. alleen bevaarbaar onder begeleiding van ijsbre kers. Op het Veerse Meer en in het Kanaal door Walcheren ligt middelzwaar verspreid drijfijs. Elders in de provincie viel het tot woensdag mee met de over last voor de scheepvaart. ZOETERMEER (GPD) - Be drijfsverenigingen werken nog ;steeds mee aan het 'lozen' van oudere werknemers via de ww. Een beoordeling van de ww- aanvraag voor 55-pIussers bij (zogenaamd vrijwillig ontslag blijft bij een aantal bedrijfsver enigingen van het GAK achter wege. ;Dat zegt het College van Toe zicht van Sociale Verzekeringen j(Ctsv) in de 'concept-rapportage (intrekking ouderenrichtlijn', die half januari wordt gepubliceerd. De ouderenrichtlijn maakte voorheen selectief ontslag van werknemers van 55 jaar en ouder mogelijk. Deze mensen kregen gemakkelijk en zonder sanctie een ww-uitkering. Veel werkge vers maakten gebruik van deze regeling om hun oudere perso neel op 'humane' wijze aan de kant te zetten. De bedrijfsver enigingen (bv's) werkten hier aan mee. Dat gebeurde met een dergelijk groot enthousiasme dat de politiek er een stokje voor stak. De ouderenrichtlijn werd op 1 januari 1994 ingetrokken. De bedrijfsverenigingen moes ten vanaf dat moment alle ww- aanvragen voor 55-plussers met als grond 'vrijwillig ontslag' of 'ontslag met wederzijds goed vinden' gaan beoordelen. Daar bij wordt gekeken naar de op bouw van het personeelsbe stand en het aantal dienstjaren bij een werkgever. Zo moest er een einde komen aan het 'dum pen' van te veel ouderen in de ww. Uit de cijfers van het Ctsv blijkt dat dit in 1994 niet is gelukt. Het aantal ww-uitkeringen aan 55- plussers steeg met 40 procent (van 25.880 in 1993 naar 36.132 in 1994). De stijging herleidt het Ctsv naar de bedrijfsvereniging voor het Vervoer, de bv voor Bank- en Verzekeringswezen, Groothandel en Vrije Beroepen en de Nieuwe Industriële Be drijfsvereniging. Deze bv's laten de uitvoering van de WW over aan het GAK. Het aantal nieuwe ww-uitkerin gen aan 55-plussers verminder de pas vorig jaar. Kwamen er in 1994 nog 17.888 oudere ww'ers bij, in 1995 waren dat er 'slechts' 12.841, een daling van 28 pro cent. Het Ctsv meldt dat er in de jaren 1993-1995 'relatief veel uit keringen aan ouderen werden verstrekt bij de volgende GAK- bv's: Nieuwe Industriële bv (vooral de bv voor de Zuivelin- m m wam van onze verslaggever TERNEUZEN - De politie in Terneuzen heeft dinsdag avond bij een inval in een wo ning aan de Tholensstraat twee mannen aangehouden op verdenking van handel in drugs. De politie besloot tot de inval nadat een 22-jarige Terneuze- naar zich op het bureau had ge meld met het verhaal dat hij al enkele weken onder bedreiging van geweld zijn woning had moeten afstaan aan een 23-ja- rige Hagenaar. Deze wenste de woning in de binnenstad te ge bruiken als drugsverkoop ruimte. Volgens een politie woordvoerder had de Terneu zenaar de voorbije weken ver schillende malen zelf gepro beerd om de Hagenaar buiten de deur te krijgen. Uit vrees voor wraakacties durfde de man echter niet bij de politie aan te kloppen. Dinsdag esca leerde de kwestie op een dusda nige manier dat de Terneuze naar toch maar de autoriteiten inschakelde. Bij de inval in het pand trof de politie behalve de Hagenaar ook een 20-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats aan, die bovendien nog een binnenstadsverbod had uitstaan. Na enig zoek werk vonden de agenten bo vendien dertig gram hard drugs. Beide mannen werden aangehouden. Na verhoor werd de 20-jarige weer in vrijheid ge steld. De Hagenaar werd inge sloten. De politiewoordvoerder stelde nadrukkelijk dat de 22-jarige Terneuzenaar niets met de handel in drugs heeft uit te staan. „De man was in feite ge woon de zeggenschap over zijn woning kwijtgeraakt en dat bracht voor hem behoorlijk wat ellende mee", zei hij. Zwitser rolt zijn dochter in sneeuwpop ZURICH (RTR/AFP) - Bij het maken van een sneeuwpop heeft een Zwitser per ongeluk zijn 2-jarige dochterje in de gro te bol gerold. Het meisje over leed tijdens de speurtocht van de vader naar zijn verdwenen kind. „We vermoedden dat ons doch- jtertje op de grond in slaap was 'gevallen", reageerde de moeder op het bizarre ongeluk. „Toen mijn man de sneeuwbal door de tuin rolde, heeft hij haar over het hoofd gezien." Samen met en kele buren trof de vader zijn do de kind na twee uur zoeken aan. De familie in het dorp Bauma bij I Zürich had vijf kinderen. ARNHEM (ANP) - De politie heeft nog geen idee wie achter de aanslag zit op het gebouw van de Franse Banque Paribas en het Franse consulaat in Arn hem. Nog niemand heeft de ver antwoordelijkheid opgeëist. Wel wordt de bomaanslag van dinsdagavond even na twaalf uur in verband gebracht met de Franse kernproeven in de Stille Zuidzee. Door de explosie werd de achter gevel van het pand zwaar be schadigd. In de wijde omtrek sneuvelden ruiten. Er vielen Modehuis voor grotere maten Nieuwe Burg 31Middelburg - Tel. 0118 628378 geen gewonden. De ontploffing was kilometers ver te horen. De politie kijkt uit naar een grij ze Volkswagen Golf van een oud model met kerstverlichting op het dashboard. Verschillende getuigen hebben de politie ge meld dat zij dinsdagavond ver schillende malen zo'n auto door de normaal gesproken uitgestor ven steeg achter het gebouw hebben zien rijden. De auto zou zelfs tijdens de explosie gezien zijn. Het straatje met eenrich tingsverkeer wordt overdag ge bruikt door winkeliers voor het laden en lossen en door enkele aanwonenden die daar de in gang van een garage hebben. Het tweede buurtonderzoek heeft woensdagavond volgens de zegsman van de politie nog niets nieuws opgeleverd. Motief Het onderzoek van de politie wordt volgens een woordvoerder belemmerd doordat geen enkele groepering de aanslag heeft op geëist. „We hebben geen motief en dat maakt het zoeken moeilij ker," aldus de zegsman. „Maar het zou anderzijds getuigen van slechte realiteitszin als we niet ernstig zouden denken aan groe peringen die zich agressief op stellen tegenover de Franse re gering vanwege de kernproe ven." Volgens een woordvoerder van de politie is het nog niet duide lijk met welk materiaal de aan slag is gepleegd. Vaststaat dat de zaak professioneel is voorbe reid. Volgens korpschef M. Da niel kan de enorme explosie niet het werk zijn van kwajongens. De Arnhemse politie heeft een team van twintig rechercheurs ingezet, onder wie mensen van de plaatselijke Politie Inlichtin gen Dienst. Officier van justitie mr. P. van der Molen, die belast is met terreur, ging woensdag zelf in Arnhem kijken. Zij sprak van een zeer zware aanslag. Ook volgens haar is de kans groot dat de aanslag een politiek-terroris- tische daad betreft. „Hier zit geen amateuristische malloot achter", zei zij woensdagmor gen. Burgemeester P. Scholten en de Franse consul-honorair in Arn hem, mr. M. Bouyeure. toonden zich woensdagmorgen verbij sterd, verontwaardigd en ge schokt over de aanslag. „Hier zijn alle grenzen volstrekt over schreden." aldus Bouyeure. Volgens B. Monseingeon van het hoofdkantoor van Paribas in Amsterdam is de ontploffing in Arnhem een „criminele aan slag" geweest. De directie vat de zaak volgens hem heel hoog op. Frankrijk heeft woensdag „de daad van banditisme of terroris me" veroordeeld. De woordvoer der van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zei er al le vertrouwen in te hebben dat de Nederlandse autoriteiten, „die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van de goederen en personen in Nederland", snel de schuldigen te vinden. Bewaking Politie en justitie hielden er al enkele maanden rekening mee dat er binnenkort in Nederland iets ernstigs zou gebeuren in ver band met de kernproeven van Frankrijk. De politie in Arnhem is al bij het begin van de kern proeven overgegaan tot extra bewaking van Franse bedrijven in de stad. Dat gebeurde onder meer bij de vestiging van de Banque Paribas. Bij de bank wa ren al verschillende malen tele fonisch bedreigingen binnenge komen van actievoerders tegen de kernproeven. In Arnhem de den onbekenden op 17 oktober al een mislukte, poging tot een bomaanslag bij een andere Franse bank. WOUW (ANP) - De bevolking van het Westbrabantse kerkdorp Moerstraten is bang een gekoesterd oorlogsmonument even buiten het dorp te moeten afstaan aan de buurgemeente Bergen op Zoom. Om dit onbedoelde en ongewenste gevolg van gemeentelijke herindeling in het ge bied te voorkomen, hebben de betrokken gemeenten besloten tot een grenscorrec tie. Door de herindeling wordt de gemeente Wouw opgedeeld tussen Roosendaal en Bergen op Zoom. Het in Wouw gelegen Moerstraten komt bij Roosendaal, maar het oorlogsmonument ligt juist aan de verkeerde kant van de nieuwe grens op toekomstig Bergs grondgebied. Het monument werd in 1945 opgericht als eerbetoon aan negen gesneuvelde Cana dezen. De bevolking van Moerstraten be taalde het gedenkteken en onderhoudt het nog altijd. Twee maal per jaar vindt er een herdenking plaats. Gemeentevoor- lichter W. Potters vindt afstaan van het monument aan Bergen dan ook ondenk baar. „Het is onlosmakelijk met Moerstra ten verbonden. Het hoort- gewoon bij de historie van het dorp." Hij is niet de enige die scheiding van dorp en monument wil voorkomen. Zowel de gemeente Roosendaal als de gemeente Bergen op Zoom hebben te kennen gege ven geen problemen te hebben met de wens van de Moerstraters en achter de grenscorrectie te staan. Ook van staatsse cretaris A. van de Vondervoort, die met de gemeentelijke herindeling belast is. zijn volgens Potters geen problemen te ver wachten. lange delft 16 middelburg Clinton haalt uit naar oppositie De Amerikaanse president Clin ton heeft woensdag uitgehaald naar de Republikeinen waar mee hij in een strijd om de begro ting gewikkeld is. Door de ruzie tussen de Republikeinse meer derheid in het congres en de pre sident is er nog steeds geen be groting en dus geen geld om de ambtenaren te betalen. Daar door zijn al weken al lerlei overheidsdien- C sten gesloten. w De groei van het inwonertal in Zeeland is afgelopen jaar vertraagd. Er kwamen 1530 inwoners bij. Dat is beduidend minder dan in de voorgaande jaren. Goes boekte de grootste toename: 441 mensen erbij: Terneuzen was met een teruggang van 11 298 inivoners de grootste daler. dustrie), de bv voor de Metaalin dustrie en Electrotechnische In dustrie en de bv Havibi (voor de havens, binnenvaart en visserij, maar inmiddels op non-actief gesteld voor het verstrekken van ww-uitkeringen). Uit het onderzoek blijkt ook dat bij vrijwel alle bv's (dus ook bij GUO. SFB, BVG en Detam) geen, of te laat, nieuwe instruc ties zijn opgesteld na het af schaffen van de ouderenricht lijn. Hoekstra van PSV naar Ajax Ajax hoopt vandaag de komst van PSV'er Peter Hoekstra naar Amsterdam te bekrachtigen. De besturen van de voetbalclubs waren het gisteren al eens ge worden over de transfer. Ajax moet alleen met de 22-jarige Hoekstra nog om de tafel zitten om nadere invulling te geven aan het contract. De transfer som bedraagt naar schatting vijf miljoen gulden. I MÊÊwm Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 9; Zeeland: 11, 13 en 15; Sport: 17 en 19. wor* nmo fArrQCr\onr(ünt HlK\ror CIl/'/'OCTml uoplnt Winterse aanbiedingen bij De Jonge Hoek van Dijke Interieur Heinkenszand Nederlandse vertaling van toneeldebuut Bolkestein AMSTERDAM (ANP) - Het to neeldebuut van Frits Bolke stein verschijnt dit jaar in een Nederlandse vertaling. De lei der van de VVD schreef het En gelstalige drama in 1976 onder het pseudoniem Niels Kobet. Uitgeverij Prometheus brengt Floris, graaf van Holland, in fe bruari uit. Martine Vosmaer en Karina van Santen vertaalden Floris, Count of Holland. Hoofdpersooon is graaf Floris V van Holland, die ruim zevenhonderd jaar geleden Amsterdam zijn stadsrechten verleende. De graaf boekte aanvankelijk succes in de politieke en mili taire strijd om onafhankelijk heid. Hij raakte overmoedig, en viel ten offer aan de weerstand die hij opriep en waartegen hij niet was opgewassen. zie ook pagina 4 van onze correspondent Hans Gertsen BOEDAPEST - De Navo-vre- desmacht in Bosnië (Ifor) krijgt een rol bij de opsporing van burgers die de afgelopen dagen zijn verdwenen in Servische wijken van Sarajevo. Dat heeft de Amerikaanse minister van defensie Perry woensdag ver klaard tijdens een bezoek aan de Bosnische hoofdstad. Minstens 16 inwoners van Sara jevo zijn afgelopen dagen door Bosnisch-Servische eenheden opgepakt terwijl ze door Servi sche stadsdelen reisden. Het zou gaan om moslims, Kroaten en Serviers die loyaal zijn gebleven aan de Bosnische regering. Ze werden vrijwel zonder uitzonde ring gearresteerd op een stuk snelweg dat door de Servische buitenwijk Ilidza loopt. De Bos nische autoriteiten hebben bur gers het reizen door Servische gebieden zonder escorte van Ifor- troepen inmiddels verboden. Volgens Perry is de Ifor op zich geen politiemacht maar zal zij wel politietaken op zich nemen zolang er nog geen internatio nale politiemacht ter plaatse is. Daarover zijn in het vredesak koord van Dayton afspraken ge maakt maar de komst van de 1500 man sterke politiemacht onder VN-bevel is vertraagd door bureaucratische beslom meringen. Onderzoek De Bosnische Serviërs leken gis termiddag nog niet bereid de ontvoerde burgers te'laten gaan. Burgemeester Nedjeljko Prsto- jevic van Ilidza verklaarde gis termiddag dat tegen drie van hen een onderzoek is gestart. Hij weigerde te zeggen hoeveel mensen nog gevangen zitten. Prstojevic suggereerde dat som migen van hen zich schuldig zouden hebben gemaakt aan 'il legale activiteiten', overigens zonder dat nader toe te lichten. Anderen zouden 'van de gebrui kelijke routes' zijn afgeweken. dusver succesvol verlopende start van het vredesproces in ge vaar te brengen. Het is nog on duidelijk of de aanhoudingen de goedkeuring hebben van de Bos nisch-Servische autoriteiten in Pale of dat ze het werk zijn van plaatselijke leiders. zie ook pagina's 2 en 11. (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor/14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Oplossing Eerder op de dag leek een snelle oplossing van het probleem in zicht toen Bosnische Serviërs drie gevangenen vrijlieten. Het bleek echter niet te gaan om le den van de groep van zestien maar om een vrouw en twee mannen die dinsdagavond per ongeluk in een Servische wijk te recht waren gekomen. De ontvoeringen dreigen de tot Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1