EPZ gaat de dienstenmarkt op c kt Winterzon betovert Zeelandbrug Zie je nou wel dat ik gelijk heb Voor Gerechtshof maximale eis in zaak-Oomens -RA DIO -betuigen Vlissingse brand zagen drie iongens weglopen Mr Burgers wordt wnd-burgemeester van Middelburg OM 9<r Verbreding van activiteiten Aandacht voor kleinschalig vermogen Werknemers Pechiney winnen vier miljoen MUZIEK zeeuwse almanak Ondernemend PZC zeeland WOENSDAG 3 JANUARI 1996 n hf an onze verslaggever nniU)RSSELE - De NV Elektrici- 'bafeits-Produktiemaatschappij udeiuid-Nederland (EPZ) is van jan met allerlei diensten de oer op te gaan. Zo wil EPZ zich »n plaats verwerven op de larkt van het kleinschalig ver logen, waarop tot nu toe voor- de distributiebedrijven pereren. Ook streeft EPZ naar erbreding van activiteiten op et terrein van de energievoor- ening. Dat bleek uit de nieuw- irstoespraak van de directie dinsdagmorgen in de ver- lillende vestigingen van het edrijf uitgesproken werd. PZ. een gezamenlijke dochter in de energiebedrijven Delta in èeland, PNEM in Noord-Bra- int en Mega Limburg, is al be- g met nieuwe kerntaken. Zo is vaj onder meer betrokken bij het :bir^oject Utilities 2001 bij DSM. de tiovatie van de energievoorzie- ng vanuit een bestaande raffi- aderij op Curasao, een onder- lek naar de bouw van een jeu we dieselcentrale in Linne in Mega Limburg, een slibver- issingsfabriek in het Sloege- nst |ed en onderhoudswerk bij de jmbicentrale van de PNEM in 'elmond. 1 een toelichting op de toe- waak gaf directeur ir H. A. roog aan dat het de bedoeling de kennis en ervaring van EPZ 3,e°p de markt te brengen. Zo wil nPeït bedrijf de kennis over warm- !-krachtkoppeling ook buiten landsgrenzen_gaan benutten. tegionaal PZ en minister van Economi se Zaken Wijers verschillen iet elkaar van mening over de Imping van één landelijke elek- ïciteits-produktiemaatschap- jj. Wijers wil dat laatste. EPZ jelt meer voor drie of vier regio- aal opererende organisaties, et een hoeft het ander niet uit i sluiten, aldus de toelichting in Droog. It de nieuwjaarstoespraak wordt ook duidelijk dat EPZ in toenemende mate een beroep doet op alternatieve brandstof fen in plaats van kolen. Zo wordt de kolengestookte centrale in Borssele aangepast voor het ge bruik van fosforovengas van Hoechst. Op de lokatie Noord- Brabant worden proeven ge daan met het bijstoken van pa pierpulp en de oprichting van een houtvergassingsinstallatie voor verontreinigd bouw- en sloopafvalhout. Droog legde uit dat - als dat om praktische of economische redenen gewenst is -ook de Borsselse kolencentrale aangepast kan worden aan an dere brandstoffen, zoals biomas sa. Uitspraken over vervanging van de kernenergiecentrale te Bors sele zijn voorlopig niet aan de or de, verklaarde de EPZ-directeur desgevraagd. Toch worden wel oriënterende onderzoeken ge daan. De aandacht wordt mo menteel gecontreerd op aanpas sing van de centrale aan de nieuwste veiligheidseisen, de zo genaamde modificatie. Vanaf 1998 zal de vraag gesteld en beantwoord moeten worden hoe het verder moet met vervangen de en of nieuwe kerncentrales, gaf Droog aan. EPZ houdt de op tie kernenergie, zoals ook in de Energienota van minister Wijers staat, nadrukkelijk open. De centrales van EPZ wekten in 1995 in totaal ruim 16,5 miljard kiloWatt-uur elektriciteit op. In vergelijking met 1994 is dat een daling met 1,5 procent. De ko lengestookte en kernenergie centrales in Zeeland namen van het aandeel van 1995 5,7 miljard kiloWatt-uur voor hun rekening. De produktie van de kolenge stookte eenheid daalde met 3,3 procent die van de kernenergie centrale steeg met 2 procent. Dat komt voort uit een langere revisie-periode voor de kolenge stookte centrale en een kortere splijtstofwisselingsperiode voor de kerncentrale. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De kortste dag van hel jaar is weer voorbij, de dagen gaan weer voorzichtig lengen. Het is koud maar zonnig. De gloeiende vuurbal lijkt zich met zijn laatste krachten sis send in de Oosterschelde te laten zakken. Het geluid wordt slechts overstemd door het ruisende verkeer. Te zwak om de bevroren aarde op te warmen, maar sterk genoeg om vandaag of morgen weer een poging te wagen. De laaghangende zon verblindt, maar levert ook prachtige plaatjes op die veel goedmaken. Van bomen, bedekt met een laagje rijp, glinsterend in de zon. Van een kudde schapen in een weiland. Of - zoals op de foto - van de strakke contouren van de Zeelandbrug. foto Pieter Honhoff an onze verslaggever LISSINGEN - „Getuigen heb- en drie jongens zien weglopen. i hoop dat ze snel worden ge- akt." Aart Groenendijk kan 'et allemaal nog niet goed be- Catten, dat zijn in het voorjaar an 1995 in de Vlissingse bin- enstad opgezette meubelzaak oor de miljoenenbrand totaal erwoest is. Brand in een tegen e winkelpui geplaatste, afge- ankte driezitsbank vormde de orzaak. Groenendijk, gelaten: De klap zal nog wel komen." .jehard door 'de nodige tetters n "iior mijn kop' was de zakenman vorfcht maanden geleden met een lein, maar enthousiast team ,aajn het Spuiplein aan de slag ge- personenauto 'Ontvreemd iaa|oES - De eigenaar van een jitte Mitsubishi heeft dinsdag f Qiingifte gedaan van diefstal van ja jn auto. De wagen stond gepar keerd aan de 's-heer Elsdorpweg i Goes en is gestolen tussen laandag 18 uur en dinsdag 10 br. Het kenteken is PJ-86-FK. v0|ideo gestolen DST-SOUBURG - Bij een in- r0<jaak in een woning aan de Rijn raat in Oost-Souburg zijn aandag tussen 15.30 en 23.30 -ir een videorecorder, cd's, en- ile kindersieraden en een foto- estel gestolen. De inbreker(s) eam(en) binnen door een deur forceren. De waarde van de ge- Dlen spullen is onbekend. gaan. „De zaak liep goed. het was een geweldige sfeer om in te werken en dan krijg je zoiets. Af schuwelijk gewoon!" De driezitsbank was buiten ge reed gezet om door studenten te worden opgehaald. „Als wij nieuwe meubelen afleveren ne men wij als extra service naar de klanten de oude mee. Dan zijn de mensen meteen van de troep af. Daar denk je dan goed mee te doen..." Ze hebben het hem al gevraagd of hij aan 'een tweede Ede' denkt. „Ik denk dat het meer in de sfeer van balorigheid zit." Groenendijk is niet van plan het hoofd te laten hangen. „Ik geef er nooit de brui aan. Als het enigszins haalbaar is begin ik weer opnieuw." Bij de gemeente is inmiddels een aanvraag inge diend om een in het winkelcom plex aan de Hermesweg gesi tueerde opslagruimte voor de verkoop te kunnen benutten. „Vergeleken met de 2300 vier kante meter die ik nu kwijt ben stellen die 500 vierkante meter niet zoveel voor, maar voor de eerste opvang van de klanten kan het goed dienst doen." Het technisch onderzoek naar de brand is nog niet afgerond. Mededelingen van getuigen heb ben de politie nog niet veel ver der geholpen. Een later binnen gekomen tip van een anoniem gebleven getuige wordt thans nader onderzocht. De inboedel was onderverze- kerd. Groenendijk: „De zaak is vanaf het begin erg gaan groeien. Daar sta je dan niet zo bij stil om het te verzekeren be drag te verhogen. Ik kom nu be hoorlijk tekort." VLISSINGEN-OOST - Voor tien werknemers van het aluminiumbedrijf Pechiney in Vlissingen-Oost begint 1996 bijzonder goed. Eind deze week zijn zij ieder 400.000 gulden rijker. Zij wonnen de hoofdprijs, 4 mil joen gulden, in de Oude- jaa ^loterij. De hoogste inzet van de ex tra trekking van de Staatslo terij viel dit jaar op een van de tien loten die zij gezamen lijk hadden aangeschaft. Donderdag mogen zij het geld innen bij het hoofdkan toor in Den Haag. In decem ber 1995 hield de Staatslote rij voor de vierde achtereen volgende keer een oudejaar- strekking. De eerste twee jaar bestond de hoofdprijs uit een netto bedrag van 3 miljoen gulden. Het prijzen geld kon worden verhoogd dankzij het stijgende aantal deelnemers. De laatste maand van het vorige jaar werden in totaal 3,4 miljoen oudejaarsloten verkocht. Dit was goed voor een omzet van 85 miljoen gulden. Remy Grootjans was in zijn onderkomen op een bovenverdieping van het aan de Kerkstraat grenzende Groenedijkpand al door het vuur omringd toen hij door glasgerinkel werd gewekt. „Ik dacht dat er werd ingebroken." foto Lex de Meester Overbuurvrouw wijst brandweer op jongeman in pand van onze verslaggever VLISSINGEN - Ze wil van de omschrij ving 'heldin' niets weten, maar toch heeft mevrouw Pauline van Belzen uit de Kerkstraat in Vlissingen een grootse daad verricht door de brandweer na drukkelijk te attenderen op de mogelijke aanwezigheid van een persoon in het on gekend fel vlammende Groenendijkcom plex. Zo kon de 23-jarige student Remy Grootjans op het nippertje worden gered. Hij verbleef daar met toestemming van de directie, mede om een oogje in het zeil te houden na sluitingstijd. Vanuit haar aan de overzijde van de Kerk straat gesitueerde bovenwoning had me vrouw Van Belzen eerder, als een van de weinige buurtbewoners, gezien dat er re gelmatig 's nachts iemand in het gebouw van de woninginrichting was Brandweer lieden reageerden aanvankelijk ongelovig op de mededelingen van de vrouw. Zij wa ren immers op een brand in een winkel pand afgekomen De vrouw drong er ech ter hevig op aan op z'n minst eens pools hoogte te nemen „Pak een ladder, bonk op die ramen, gooi desnoods een ruit in", adviseerde ze de brandweermensen. „Dan weetje meteen of daar iemand is." Op het moment dat werd overlegd hoe te handelen, ging boven in het pand. dat el ders al volop in de vlammen stond, het licht aan en ontwaarden de onthutste brandweerlieden de gestalte van de jonge man voor een van de ramen. „Zie je nou wel dat ik gelijk heb", riep Paulina van Belzen opgewonden. Even later kon Re my Grootjans zich via een ijlings aange dragen schuifladder in veiligheid stellen. Ruiten De jongeman had weinige momenten te voren nog totaal geen weet van de achter en onder zijn onderkomen voortvretende vuurhaard. Gerinkel van door de hitte kapotknallen- de ruiten had hem gewekt „Ik dacht dat er werd ingebroken. Ik heb me aange kleed. zelfs de veters van mijn schoenen nog vastgestrikt. omdat ik er helemaal van uitging dat ik achter iemand aan moest die een steen door een ruit had ge gooid." Pas toen hij de instructies van de brand weermensen hoorde, begon Grootjans enigszins de ernst van de situatie door te krijgen. Voordat de jongen zich via de lad der een goed heenkomen zocht, griste hij nog vlug - 'ik ben niet verzekerd' - een pas aangeschafte videorecorder mee. Op de begane grond gekomen vroeg de jonge man toestemming andermaal de ladder te bestijgen om zijn computer op te halen. „Maar dat mocht ik niet. En dat was heel goed ingeschat van de brandweer, want er zat maar een minuutje tussen of de vlam men sloegen aan de overkant tegen de ge vel." Nuchter Remy Grootjans wil niet veel woorden wijden aan het bange avontuur. „Ik ben vrij nuchter. Het heeft geen zin om lang bij de dingen stil te staan Wat meneer Groe nendijk is overkomen houdt me meer be zig. Want ik weet hoezeer die zich voor zijn werk inzet. Wie dat gedaan heeft moeten ze dan ook niet tegenover, me zetten. Die zou ik zo opeten." Mevrouw Van Belzen is buitengewoon op gelucht over de goede afloop. Als de brandweer niets met mijn ingeving had gedaan en er was iets gebeurd dan had ik nooit meer rust gehad. Toen ik die knaap later zag had ik mijn armen wel om hem heen willen slaan. 'Nog bedankt, hé' heeft-ie later tegen me gezegd. En ik heb geantwoord: t Is goed. hoor, jongen." van onze verslaggever DEN HAAG-Tegen de 34-jarige motorrijder die 30 april 1994 de 7-jarige Laura Oomens uit Vlis singen doodreed, is dinsdag in hoger beroep de maximale straf van een jaar cel, vijf jaar rijont zegging en verbeurdverklaring van de motor geeist. De recht bank in Middelburg veroordeel de de man vorig jaar juli tot een halfjaar cel, drie jaar rijontzeg ging en verbeurdverklaring van de motor. Het Openbaar Mi nisterie is tegen die uitspraak in beroep gegaan bij het Ge rechtshof in Den Haag. De motorrijder, toen afkomstig uit Vrouwenpolder maar nu wo nend in Middelburg, ging op Ko ninginnedag 1994 onderuit in de bocht in de Prins Hendrikweg in Vlissingen. Hij reed op dat mo ment zeker 150 kilometer per uur. terwijl ter plaatse 50 kilo meter als maximum geldt. Bij zijn val botste de motorrijder op Laura Oomens. die samen met haar moeder op het fietspad fietste. Het meisje was op slag dood. Doodslag De ouders van Laura hebben vergeefs geprobeerd de motorrij der wegens doodslag te laten vervolgen. Uiteindelijk is hem dood door schuld ten laste ge legd, omdat 'opzet' niet bewezen kan worden. De Middelburgse officier van justitie eiste de ma ximale straf van een jaar gevan genisstraf, vijfjaar rijontzegging en verbeurdverklaring van de motor. De rechter hield in zijn vonnis echter rekening de psy chische druk waaronder de mo torrijder staat en met diens spijtbetuiging tegenover de ou ders. Advocaat-generaal A. van de Schans verweet de motorrijder dinsdag op de zitting 'buitenge wone onachtzaamheid' en het nemen van 'onaanvaardbaar grote risico's'. Hij vond dat er geen sprake was van strafver- minderende omstandigheden. Mr E. G. M. Smit. advocaat van de verdachte, achtte een maxi male straf niet op zijn plaats om dat de gevolgen strikt genomen nog desastreuzer hadden kun nen zijn. Hij wees opnieuw op de psychische druk op de verdach te. onder meer veroorzaakt door de grote publiciteit rond de zaak. en drong aan op omzetting van een eventuele gevangenis straf in dienstverlening. Het gerechtshof doet dinsdag 16 januari uitspraak. zie ook pagina 13 van onze verslaggever MIDDELBURG - De 63-jarige Mr Donatus Clemens Bernard (Don) Burgers is benoemd tot waarnemend burgemeester van Middelburg. Hij volgt mr C. G. J. Rutten op die met in gang van 16 januari het burge meestersambt van Breda gaat bekleden. Burgers (CDA), ge huwd, twee kinderen, was tot 1 januari burgemeester van 's- Hertogenbosch. Commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder heeft gekozen voor een tijdelijk waarnemer in plaats van het openstellen van de va cature. omdat hij wil dat het college van Middelburg op vol le sterkte gaat besturen met het oog op de naderende herinde ling. Burgers was eerder burgemees ter van de gemeenten Haaren 11972-1979), Rosmalen (1979- 1989) en 's-Hertogenbosch 11989- 1995). Vorig jaar besloot hij met pensioen te gaan. omdat hij de nieuwe gemeente 's-Hertogen bosch die is ontstaan na de an nexatie van Rosmalen nog maar één jaar zou kunnen leiden voor hij de officiële pensioengerech- tige leeftijd zou hebben bereikt. Burgers had in 's-Hertogen bosch een aantal nevenfuncties. Zo was hij onder meer korpsbe heerder van het regionaal Poli tie Korps Brabant Noord, voor zitter van de Gewestelijke Raad en lid van het dagelijks bestuur van het Stadsgewest 's-Herto genbosch Verder was hij lid van het dagelijks bestuur van de Re gionale Brandweer Noord-Oost Brabant en voorzitter van de Vereniging van Brabantse Ge meenten. Ervaring Commissaris Van Gelder maak te dinsdagmiddag bekend dat hij Burgers benoemde wegens zijn enorme ervaring in het be sturen van gemeenten. „Een be langrijke overweging is verder dat het goed is voor een gemeen te in de posifle van Middelburg als er een interim-manager be noemd wordt die op vele terrei nen een enorm brok ervaring meebrengt, vaak vanuit een gro tere gemeente dan Middelburg. Bij een normale vacature is het gebruikelijk dat iemand vanuit een kleinere gemeente als Mid delburg wordt benoemd." Vitaal Van Gelder zei dat hij voor het tijdelijke waarnemersschap zijn oog heeft laten vallen op burge meesters die net afgezwaaid zijn. „En die nog vitaal zijn en nog wat willen. Burgers staat be kend als een goed bestuurder. Bovendien heeft hij zeer kort ge leden een herindeling meege maakt." Dat Burgers een zeer grote politie-ervaring heeft - hij was tussen 1959 en 1968 hoofdin specteur van politie in Nijmegen en hij was tussen 1968 en 1972 adviseur van regeringscommi- saris Polak voor politievraag- stukken - was voor Van Gelder een reden te meer om Burgers te polsen. De benoeming van Bur gers betekent niet dat hij auto matisch korpsbeheerder wordt van de regiopolitie Zeeland, een functie die burgemeester Rut ten wél vervult. Burgers ver trekt wanneer in de definitieve vacature-Middelburg is voor zien. zie ook pagina 13 (Advertentie) Sinds gisteren IN BEDRIJF Eei w j.r BIJ OMROEP ZEELAND nu met Alexander JOSIASSEN Maandag t/m vrijdag van 14.00-16.00 uur ZEE LAND Hebt u het al gehaard Rijkswaterstaat in Zeeland is op zoek naar ondernemen de medewerkers. Aanleiding is het recente bezoek van de president van Zuid-Afrika. De Klerk, aan Zeeland. Hij zou ook een kijkje nemen in een van de pijlers van de stormvloedkering. Om te voorkomen dat het gezel schap voor een gesloten deur zou komen te staan, waren allerlei voorzorgs maatregelen genomen Er was zelfs een bewakingsme dewerker met een extra sleu tel opgetrommeld. Niets kon misgaan. Althans daar ging Rijkswaterstaat van uit. Maar het kan verkeren. De Zuid-Afrikaanse president stond wel degelijk voor een gesloten deur. Niemand wist hem open te krijgen. Ook de bewuste bewakingsmede- werker ivas niet te zien. Die stond, zo bleek later, op zo'n dertig meter afstand het ta fereel gade te slaan. Op de vraag waarom hij niet in ac tie kwam. had hij een simpel antivoord: .JNiemand heeft er mij om gevraagd, dus..." Het vrijwilligersleger is in Nederland afgeschaft. Nu nog het parool 'U hoeft niet te denken, dat doen wij wel voor u'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11