Leger VS trekt Bosnië binnen PZC Kogels en kurken luiden 1996 in buitenland Brug over rivier Sava gereed Nederlanders in nieuwe sector Meer dan honderd doden door koudegolf Mexico Geduld waarnemers bij eerste Palestijnse verkiezingen raakt op Nieuwjaar. Nieuw bellen. het weer in zeeland en in europa snelheidscontrole 1991 DINSDAG 2 JANUARI 1996 ZUPANJA/GORAZDE (RTR/ DPA) - Na dagen vertraging is in het nieuvvjaarsweekeinde in Bosnië een begin gemaakt met de stationering van het leeuwe- deel van de Amerikaanse troe pen voor de internationale vre desmacht Ifor. De duizenden militairen gaan onder Navo-lei- i ding toezien op de naleving van het akkoord van Dayton. De eerste Amerikaanse leger voertuigen passeerden zondag I de nieuwe pontonbrug over de grensrivier tussen Kroatië en I Bosnië, de Sava. Over de drij- I vende oeververbinding moet het j grootste deel van het twintigdui- zend man tellende Amerikaanse I contingent van de vredesmissie de komende dagen Bosnië bin- I nenrijden. De aanleg van de I brug duurde de afgelopen week langer dan verwacht door het slechte weer, overstromingen en j modderstromen. Na een dag zwaai- verkeer waren gisteren al J reparaties aan de brug nodig. In het noorden van Bosnië viel het eerste slachtoffer van de Ifor- missie. Een Amerikaanse sol daat raakte zaterdag gewond toen hij met zijn vrachtwagen op een anti-tankmijn reed. Igman I Honderdtachtig Nederlandse j militairen hebben zaterdag in I Bosnië een nieuwe positie inge- I nomen in de Britse sector. Zij I hebben hun plek op de berg Ig- man verlaten en zijn in het dorp je Mrkonjicgrad aangekomen, ongeveer veertig kilometer ten noordwesten van Sarajevo. Voor het eerst sinds ruim drie jaar geleden de Bosnische bur geroorlog begon, arriveerden za terdag in de Oostbosnische en clave Gorazde twee bussen met moslim-burgers. Franse pant servoertuigen escorteerden de 75 passagiers vanuit Sarajevo door Serviërs gecontroleerd ge bied naar de moslim-enclave. Gorazde was een zogeheten „veilige zone" van de Verenigde Naties, waar jarenlang zestig- Toneelschrijver Heiner Müller (66) overleden BERLIJN (DPA) De Duitse to neelschrijver Heiner Müller is zaterdag op 66-jarige leeftijd in Berlijn overleden. Müller, die de leiding had over het Berliner Ensemble, behoorde tot de meest gespeelde hedendaagse toneelschrijvers. In de voormalige DDR stond Müller, hoewel hij een overtuigd marxist was, regelmatig bloot aan forse kritiek wegens zijn on afhankelijke opstelling. Zijn stukken werden jarenlang veel meer in het buitenland - met na me de Bondsrepubliek - opge voerd dan in de DDR zelf. Enkele van zijn bekendste stuk ken zijn Die Umsiedlerin. Wolo- kolamkser Chaussee en Germa- nia Tod in Berlin. In 1986 ont ving hij voor zijn werk de DDR- landsprijs. MEXICO-STAD (DPA/AFP) - De felle koude die Mexico sinds drie weken in haar greep heeft, heeft alleen al sinds de kerstdagen aan 110 mensen het leven gekost. Dit hebben de Mexicaanse autoriteiten meegedeeld. De deelstaten Chihuahua en Baja California zijn het zwaarst getroffen door de strenge vorst. In Chihuahua vielen 65 do den, onder wie kinderen: In de stad Juarez aan de grens met de Verenigde Staten kwamen door sneeuwstormen 27 men sen om; in de stad Cuauhtémoc stierven zestien personen. In Baja California vielen 35 dodelijke slachtoffers. Het koude weer in Mexico houdt voorlopig aan. Meteorologen voorspel len temperaturen van min 15 graden. van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Europese waar nemers bij de Palestijnse ver kiezingen van 20 januari heb ben hun buik vol van de manier waarop het Palestijnse bestuur onder leiding van Jasser Arafat de zaak aanpakt. „Er moet nu eens een keer een eind komen aan het gesjoemel," zei gisteren de Zweedse oud-minister Carl Lidbom, het hoofd van de Euro pese waarnemersmissie. Lidbom is uiterst geïrriteerd ge raakt over de vele veranderin gen op het laatste moment in verkiezingsprocedures en cam pagnetermijn en over persbrei del. Hij beklaagt zich er ook over dat het hoofd van de Centrale Verkiezingscommissie, Mach- moud Abbas ('Abu Mazen') nog geen tijd heeft willen of kunnen vrijmaken voor een gesprek met hem. In een gisteren uitgegeven, nog al cynische, verklaring adviseert Lidbom de Palestijnse Natio nale Autoriteit onmiddellijk een eind te maken aan de serie im provisaties en veranderingen, om de aanstaande verkiezingen „nog enige geloofwaardigheid" Koning Fahd RIYAD/(RTR) - De Saudische koning Fahd. die in november een hersenembolie kreeg, heeft maandag zijn taken overgedra gen aan zijn jongere halfbroer, kroonprins Abdullah. In de afge lopen weken is veel gespecu leerd over de gezondheidstoe stand van de Saudische koning. De 73-jarige monarch was in no vember in het ziekenhuis opge nomen, officieel voor een rou- tineonderzoek. Een nieuw jaar en ook nieuwe nummers. Vergeet ze niet in uw agenda te noteren. U vindt ze makkelijk met behulp van de Omnummergids. Hebt u toch nog vragen, bel dan het gratis informatienummer: 06-0096. Bellen? Even tot (to) tellen. duizend mensen omsingeld wa ren door Bosnische Serviërs. De commandant van de Navo- strijdkrachten, admiraal Leigh- ton Smith, liet de Bosnische Ser viërs zaterdag weten dat er geen sprake kan zijn van uitstel bij de overdracht van de Servische de len van Sarajevo aan de autori teiten van de moslim-Kroati- sche federatie in Bosnië. In een brief aan de voorzitter van het parlement van de zogeheten Servische Republiek, zei Smith dat hij niet de bevoegdheid heeft de datum van de overdracht te veranderen die is vastgelegd in het akkoord van Dayton. De overdracht vindt daarom, zo als voorzien, 45 dagen na de mili taire overdracht tussen de VN- troepen in Bosnië en de Navo plaats, schrijft Leighton Smith. Die overdracht tussen de VN en de Navo was op 20 december, zo dat de overdracht van de Servi sche wijken van Sarajevo op 3 fe bruari is vastgesteld. De Ser viërs vroegen om een uitstel van acht maanden. De Duitse minister van buiten landse zaken. Klaus Kinkel, zei gisteren in Bonn dat de landen van voormalig Joegoslavië ver plicht zijn mee te werken aan het opsporen van oorlogsmisdadi gers. Als zij dit niet doen. dan moet dat consequenties hebben voor de economische hulp die zij ontvangen. Tribunaal De verschrikkelijke oorlogsmis daden in voormalig Joegoslavië mogen niet zomaar onder het ta pijt worden geveegd, aldus Kin kel in de verklaring. ..De onder tekenaars van het Dayton-ak- koord moeten meewerken met het VN-tribunaal in Den Haag. Indien nodig, moet hulp voor de wederopbouw worden gekop peld aan de vervolging van oor logsmisdadigers." Het Joegoslaviè-tribunaal in Den Haag klaagde tot dusver 52 personen, onder wie de Servi sche leiders Mladic en Karadzic, aan wegens oorlogsmisdaden. Drie weken geleden moest de Nederlandse politie een Bosni sche moslim-Kroaat, die eerder was gearresteerd op verdenking van oorlogsmisdrijven, laten gaan. Het Tribunaal zei dat ge brek aan medewerking van de Servische en Bosnisch-Kroati- sche autoriteiten geen andere keus liet. Amerikaanse legervoertuigen staken zondag de grensrivii brug. te verlenen. Hij noemt het „een spijtige zaak" dat Machmoud Abbas nog geen bijeenkomst met hem heeft gehouden. „Op zo'n bijeenkomst zou de heer Lidbom met belangstelling hebben geluisterd naar de reden waarom de Centrale Verkie zingscommissie niet eerder is ge vormd. Ook had hij graag willen weten waarom geen van de zetel toewijzingen is toegekend uit naam van de Centrale Verkie zingscommissie - het hoogste or gaan als het gaat om de organi satie van de verkiezingen - die volgens de Kieswet specifiek met die taak is belast. In plaats daarvan is de eerste zeteltoewij zing uitgevoerd bij Presidentieel Decreet en vervolgens is het aantal zetels nog twee keer ge wijzigd, eveneens bij Presiden tieel Decreet". „De heer Lidbom", zo vervolgt de verklaring, „zou het ook op prijs hebben gesteld als de heer Machmoud Abbas hem had we ten gerust te stellen aangaande de politieke onafhankelijkheid van de Centrale Verkiezings commissie." Volgens de verkla ring hebben de gebeurtenissen van de afgelopen dagen „verwar ring en onzekerheid" gezaaid. „Er is een indruk ontstaan van willekeurig machtsgebruik bij het herzien van de opzet van de verkiezingen." „Voortdurend veranderen ze de spelregels," zei Lidbom gisteren desgevraagd. „Wat me het meest irriteert is dat de termijn voor de campag ne plotseling is teruggebracht van drie naar twee weken, ter wijl de periode toch al te kort was. Dat werkt in het voordeel van het regime." Zal hij opstap pen als het Palestijnse bestuur op de ingeslagen weg voortgaat? Lidbom: „We hebben geen man daat voor sancties en zo drama tisch is de situatie op dit mo ment nu ook weer niet". Een man in Wenen danst tijdens de jaarwisseling onder een regen van vuurwerk. foto Reuters LONDEN/PARIJS/TOKYO (RTR/AFP DPA) - Met het knallen van wapenscho- ten en champagnekurken heeft de wereld het aantreden van 1996 gevierd. De hemel boven de Bosnische hoofdstad Sarajevo lichtte om middernacht op door schoten en lichtspoorkogels. In de ver woeste stad vierden de bewoners, die drie en een halfjaar zijn geteisterd door oorlog en belegering, het begin van een jaar dat voor het eerst sinds 1991 een jaar van vrede moet worden. De heuvels rond Sarajevo beleefden opnieuw het geluid van machinegeweren en explosies, maar het was een geknal van vreugde, niet van woede. In de stad weerklonk harde mu ziek en taxi's hadden het druk de vele feestvierders van de ene naar de andere partij te brengen. In Parijs luidden 400.000 Parijzenaars op de Champs Elysées het nieuwe jaar in met veel getoeter, vuurwerk en champagne. De avenue was voor de nacht van oud en nieuw verkeersvrij. Zo'n 70.000 mensen trotseerden in Londen de kou om het nieuwe jaar op Trafalgar Square in te gaan. Duizend man politie zagen er op toe dat de sfeer goed bleef. Er gold een verbod op het nuttigen van alcoholhoudende drank en het afsteken van vuurwerk. Rotjes en vuurwerk kostten in Italië aan twee kinderen en aan een 50-jarige man het leven. De Italianen zijn dol op het har de geknal, maar er wordt veel met vuur werk gerommeld, waardoor zich veel on gelukken voordoen. Ongeveer duizend mensen raakten gewond, voornamelijk in het zuiden van het land. Alleen al in Na pels vielen 121 gewonden, in Bari tachtig en in Rome 66. Op Times Square in New York woonden een half miljoen mensen de traditionele oudejaarsceremonie bij van het laten da len van een bol op het dak van een van de gebouwen rond het plein. Voor het eerst werd daarvoor een computergestuurde gebruikt met een 10.000 watt xenonlamp en 12.000 fonkelende namaakdiamanten De bol verving de elektrische rode appel vormige. die sinds 1907 in New York het nieuwe jaar inluidde. Laserstralen, meer dan duizend kilo confetti en tienduizen den ballonnen lardeerden de show. even als het in Central Park afgestoken vuur werk. Berlijn Volgens vuurwerkfabrikanten in Duits land is er nog nooit zoveel geld uitgegeven aan vuurwerk als voor deze jaarwisseling Er ging voor ruim 165 miljoen gulden de lucht in. Berlijn ging het nieuwe jaar in met een fenomenaal vuurwerk bij de Brandenburger Tor. Zeker vier mensen kwamen om het leven door het afsteken van vuurwerk en branden. De politie had het druk met het opbreken van uit de hand gelopen partijen en relletjes, waarbij meer dan honderd mensen gewond raak ten. Paus Johannes Paulus II riep de wereld gisteren in de Sint Pieter in Rome op de kinderen een vreedzame toekomst te ge ven. De 75-jarige kerkleider zag er na zijn griepaanval van de afgelopen week ver moeid maar gezond uit. Na de mis wenste de paus de ongeveer 30.000 gelovigen op het plein voor de basiliek in zes talen een zalig Nieuwjaar toe. „Laten we kinderen een vreedzame toekomst geven", zei hij. Op de Filipijnen ging de jaarwisseling ge paard met het nodige geweld. Zeker acht mensen werden het slachtoffer van onge lukken met vuurwerk en schietpartijen. Meer dan vijfhonderd raakten gewond. In Moskou vroren zeker twee mensen dood. die na forse drinkpartijen op straat waren gevallen bij een temperatuur van twintig graden onder nul. Tientallen zwaar benevelde Moskovieten belandden met bevriezingsverschijnselen in het zie kenhuis. Japan nam met 108 klokslagen, die volgens het boeddhistische geloof de mens moeten verlossen uit zijn lijden, af scheid van het Jaar van het Zwijn om het Jaar van de Rat te verwelkomen. Keizer Akihito herdacht met een gedicht de 6300 slachtoffers van de aardbeving in Kobe, op 17 januari. Vandaag Lagedruk en hogedruk probe ren nog steeds hun strijd boven ons land uit te vechten. Rond oudjaar zorgde lagedruk west van de Britse eilanden voor een aanval op de vorst met ijzel en regen. Hogedruk boven West- Rusland probeerde deze aanval af te slaan en met enig succes. Het dooifront kwam boven ons land tot staan en in Zeeland liep de temperatuur op tot net boven nid, terwijl in het noorden en midden van o?is land het kwik met -4 tot -6' nog flink lager bleef. Doordat Zeeland aan de warme kant van het front zat, verdween de neerslag maar er kwam dichte mist voor terug. Vandaag is het weer in de och tend niet veel anders, het bijft be wolkt en nevelig, ook de kans op mist blijft bestaan. In de middag komt er toch weer beweging in het weer. Hogedruk bouwt van uit Rusland een nieuwe tiitloper op richting Scandinavië en breidt hiermee zijn invloed uit. Nautisch bericht Wind: oost 3-4. krimpend noord oost 2-3 Beaufort; zicht; slecht, in mist minder dan 500 meter temperatuur kustwater: 3 gra den; afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis; maximum golfhoogte monding Scheldes: rond driekwart meter. Vooruitzichten Voor woensdag: De koudere lucht komt weer langzaam onze kant op. Wel bijft het bewolkt en nevelig, de kans op neerslag is klein. De wind is meest zwak tot matig uit oost tot zuidoost. Maxi mumtemperatuur rond 0 gra den. minimum rond -3 graden Voor donderdag tot en niet za terdag: Wolkenvelden, geleide lijk toenemende kans op neer slag. Overdag temperaturen rond 0 graden, 's nachts meest lichte vorst. Hoog water uur cm Dinsdag. 2 januari Vlissingen 11.51 179 Terneuzen 12 16 203 Bath 00 42 245 Roompot-buiten 11.55 137 Zierikzee 00 45 142 Yerseke 00.50 150 Philipsdam-West00.45 153 Woensdag 3 januari Vlissingen 00.25 190 Terneuzen 00.46 214 Bath 01 40 260 Roompot-buiten 00.30 145 Zierikzee 01.50 148 Yerseke 01 55 154 Philipsdam-WestOl.50 156 Laag water Dinsdag. 2 januari Vlissingen 05.44 143 Terneuzen 06.16 154 Bath 07.06 176 Roompot-buiten 06.00 108 Zierikzee 06 55 116 Yerseke 06.55 120 Philipsdam-West 07.05 122 Woensdag 3 januari Vlissingen 06 40 156 Terneuzen 07.06 166 Bath 08.06 191 Roompot-buiten 06 40 116 Zierikzee 07 50 121 Yerseke 07.55 126 Philipsdam-West 07 55 129 ZON EN MAAN 3JANUARI Zon op 08 48 onder 16.38 Maan op 15.14 onder 06.22 13.15 141 13.20 148 13.10 150 12.45 191 13.01 216 14.00 262 12.45 146 14 15 150 14.20 156 14.25 156 uur cm 18 26 162 18 42 174 1941 198 18 20 123 19.20 130 19.25 134 19.30 137 19.00 164 19 25 175 20.26 201 18.55 122 20 10 125 20.15 130 20.15 133 ver via een pas voltooide ponton foto Reuters onweer. Middagtemperatuur omstreeks 14 graden. Turkije en Cyprus: Wisselvallig met veel buien, soms ook on weer. Middagtemperatuur van 13 graden op de Dardanellen tot 16 op Cyprus. Duitsland: Kouder en vooral woensdag af en toe zon. In het zuiden en midden hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van- 10 bij Berlijn tot nul graden in Saarland. Zwitserland: In het zuiden kans op sneeuw. In het noorden en kele opklaringen. Temperatuur in de dalen iets boven het vries punt. Oostenrijk: Wolkenvelden en hier en daar wat sneeuw. Over dag meest lichte vorst. Polen: Overwegend bewolkt en geleidelijk in het hele land wat sneeuw Middagtemperatuur tussen -4 en -10 graden. Tsjechie en Slowakije: Wolken velden en plaatselijk wat sneeuw. Ook hier en daar mist. Middagtemperatuur -7 graden Hongarije: Vrij veel bewolking en een enkele sneeuwbui. Mid dagtemperatuur enkele graden onder nul. Wecrrapporten 01 januari 19 u Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met woensdag: Finland: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog, Overdag matige tot strenge vorst. Noorwegen: Opklaringen en weinig of geen sneeuw. Maxima tussen 0 en -8 graden. Zweden: Rustig weer met van tijd tot tijd zon. Vrijwel overal droog en meest matige vorst. Denemarken: Wolkenvelden en dinsdag mogelijk sneeuw. Mid dagtemperatuur -3 graden en minder wind. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig met vooral in Ierland van tijd tot tijd regen. Dinsdagochtend in Engeland mist. Maxima van 5 graden langs de Noordzee tot 12 in het zuiden van Ierland. België en Luxemburg: Bewolkt en mistig. Vrijwel droog. Tempe ratuur 's middags circa 3 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en dinsdag eerst nog wat motregen Woensdag meer zon. Op beide dagen in de ochtend mist. Middagtempera tuur tussen 4 en 10 graden. Portugal: Eerst wat zon. Gelei delijk meer bewolking en op nieuw regen Middagtempera tuur rond 15 graden. Madeira: Overwegend bewolkt en regen. Maxima ongeveer 20 graden. Spanje: Dinsdag perioden met zon en overwegend droog. Woensdag vanuit het westen op nieuw regen. Maxima van 10 gra den in het noorden tot 19 langs de costa's. Canarisclie Eilanden: Enkele wolkenvelden en kans op regen. Middagtemperatuur rond 22 graden. Marokko: Westkust: enkele wol kenvelden en vooral in het noor den een bui. Middagtempera tuur omstreeks 20 graden. Tunesië: Wolkenvelden en in het noorden kans op regen. Mid dagtemperatuur ongeveer 19 graden. Zuid-Frankrijk: Woensdag pe rioden met zon en overwegend droog. Dinsdag eerst nog regen. Maxima tussen 8 en 14 graden, Mallorca en Ibiza: Zonnige pe rioden en meest droog. Middag temperatuur circa 17 graden. Italië: Dinsdag wisselvallig met regen en soms onweer. Woens dag geleidelijk droog en zon In de bergen lichte sneeuw. Ma xima van 5 graden in het noor den tot circa 15 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Wisselval lig met regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Malta: Enkele regen- of onweers buien. Middagtemperatuur on geveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Wissel vallig met veel buien, soms ook De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 - Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar *C Amsterdam zwaar bew -2 Maastricht zwaar bew 2 Aberdeen regen 3 Athene half bew. 13 Barcelona zwaar bew. 18 Berlijn zwaar bew -7 Boedapest mist 1 Bordeaux regenbui 13 Brussel zwaar bew. 4 Cyprus regen 15 Dublin motregen 8 Frankfurt half bew 0 Genève zwaar bew. 4 Helsinki sneeuw -5 Innsbruck mistbanken -2 Istanbul regenbui 13 Klagenfurt sneeuw -2 Kopenhagen licht bew. -2 Las Palmas onbewolkt 21 Lissabon half bew 15 Locarno niet ontv Londen zwaar bew. 6 Luxemburg mist 1 Madrid licht bew. 11 Malaga half bew 17 Mallorca licht bew 19 Malta licht bew 17 Moskou half bew. -15 Munchen zwaar bew -2 Nice half bew. 13 Oslo zwaar bew •6 Parijs zwaar bew 7 Praag zwaar bew. -3 Rome half bew. 13 Split zwaar bew 11 Stockholm licht bew -13 Warschau zwaar bew. -8 Wenen zwaar bew -4 Zurich mistbanken 1 Bangkok onbewolkt 18 Buenos Aires onbewolkt 24 Casablanca half bew 17 Johannesburg weerlicht 21 Los Angeles half bew 21 New Orleans onweer 17 New York zwaar bew 4 Tel Aviv zwaar bew 15 Tokyo onbewolkt 4 Toronto sneeuw -4 Tunis zwaar bew 17 Vancouver regen 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5