Kramer laat niet met zich spotten Basketballers uiten hun onvrede Weissflog hoogvlieger in nadagen Manchester United geeft terrein prijs Friese veteraan nationaal kampioen op natuurijs J Karpov heeft aan één zet voldoende John van Loen keert terug bij FC Utrecht Pontoni klasse apart Zwitserland, Kroatië en VS starten sterk van onze verslaggever [Peter van Putten ERM - Een beetje gebogen en door de felle koude met trillen de benen stond Yep Kramer op het erepodium. Ruim 38 jaar oud en eigenlijk niet meer in staat geacht tot een stunt van enige allure. De schaatser uit Oudeschoot bleek op natuurijs en onder erbarmelijke omstan digheden evenwel tot onver moede daden in staat. Met als gevolg dat hij op zijn 'hoge' leef tijd de nationale titel in de wacht sleepte. En dat was met een de eerste uit zijn toch veel besproken rijke carrière. Voor Kramer was de overwin ning een opluchting, hij werd eerst in zijn langebaan-periode en later als marathonrijder vele Gretha Smit dankt zege aan zus Jenita ERM (ANP) - Gretha Smit werd de nieuwe Nederlandse kam pioene marathonschaatsen op natuurijs. Zij bedankte zus Je nita die het pad plaveide. Halverwege de 60 kilometer mis- lukte de ontsnappingspoging van Jenita Smit (21), de twee jaar jongere Gretha was wel suc cesvol. Zij nam definitief af- I scheid van het peloton toen het tempo bij de hereniging even daalde en de mogelijkheid op de i winst zich aandiende. Gretha Smit kreeg nog even gezelschap van Laura Kamminga, maar de titelverdedigster was evenmin welkom op het besloten feestje van de familie uit Rouveen. Gretha Smit won tenslotte met ruim een minuut voorsprong op .Kamminga. „Ik was blij dat Laura aanvankelijk kon aanslui ten. Alleen had ik het nooit ge red." Marjan Mager, die onlangs i op de kunstijsbaan in Gronin- tgen de marathontitel greep, ein digde als derde. malen tweede. Zijn laatste titel dateerde van twintig jaar terug, als junior. „Een gek gevoel dat er nu niemand meer langs me kwam", zo moest hij bekennen. In zijn kielzog eindigde Peter de Vries als tweede. Ook al een sur prise. Met de inmiddels 28 jaar oude outsider uit Luxwoude, een gehucht nabij Heerenveen, had al helemaal niemand reke ning gehouden. Nog meer dan Yep Kramer verdiende deze Fries zijn succes. Ooit een groot talent, met specialisaties op de 1500 en 5000 meter, raakte hij be trokken bij een auto-ongeluk. „Ik was 18 toen ik met de auto tegen een boom tot stilstand kwam. Ik had wat kapotte rib ben en mijn linkerscheenbeen was over een lengte van tien tot vijftien centimeter verbrijzeld. Het been moest met pennen en metalen platen aan elkaar wor den gezet. Tijdens de revalidatie brak ik dat been nog eens twee keer. Ruim 2,5 jaar kon ik niet schaatsen." Dit seizoen leek opnieuw niet zijn gelukkigste te worden want tijdens een hoogtestage in Castellane begon zijn rechter achillespees weer op te spelen. „Dat is inmiddels een chroni sche blessure geworden." De Vries had dit seizoen dan ook nog maar weinig wedstrijden ge reden. „Ik was eigenlijk niet klaar voor het NK. De laatste veertig kilometer heb ik op ka rakter gereden. Drie ronden voor de finish kreeg ik last van mijn maag. Ik had kennelijk te veel gegeten. In de laatste ronde heb ik alles uitgekotst, maar ik kon toch nog om de titel mee sprinten." Y ep Kramer (links) behaalt zijn grootste triomf als marathonrijder. foto GPD/Karel Zwaneveld Niet iedereen zat na afloop pret tig in zijn vel. René Ruitenberg liet zich op de laatste meters le lijk verrassen. En dat was vooral zuur voor zijn broer Henri die al het zware werk had gedaan om de de kopgroep bij elkaar te hou den. Een kopgroep die ongeveer halverwege de strijd was ont staan, nadat vroege vluchters als Stam. Hulzenbosch, en An- genent tot de orde waren geroe pen. In de goede ontsnapping za ten de 40-jarige Jan Eise Krom kamp. Haico Bouma, Bert Ver duin. Edward Hagen, de gebroe ders Ruitenberg. Yep Kramer en Peter de Vries. Goed samenwerkend namen zij afstand van een snel slinkend peloton. De in de beginfase op vallend sterk rijdende Arnold Stam gaf er de brui omdat hij zich geflikt voelde door Lam mert Huitema. De Drent trok zich daarvan weinig aan, maar de kunstijskampioen bereikte de finish ook niet. Voor het zo ver was had hij voor zijn ploeg echter nuttig werk verricht. Kramer en Huitema waren immers wat laat aan de start verschenen. Toen het pelo ton was achterhaald, bleek er al een kopgroep te bestaan Mede door de inzet van Kleine kwam daaraan echter snel een einde. Klaagzangen De klaagzangen van de verlie zers waren talrijk. Botte en/of kromme schaatsen, scheuren in het ijs en vooral de felle ooster- wind die de glimmende zwarte ijspiste in een zandbak omtover de. waren debet aan de neder laag. Uiteraard kwam het parcours ter discussie. Velen heten blij ken de voorkeur te geven aan grote omlopen met mooie lange rechte stukken, boven het con stant rondjes draaiden. Lam mert Huitema rekende met die teksten snel af: „Ze moeten niet zeuren. Dat hoort allemaal bij natuurijs. Het heet hier trou wens niet voor niets Ermer zand." WÊÊlÊÊÊSStKÊÊÊÊÊÊÊÊÊI^t GRONINGEN (ANP) - Antoli Karpov heeft het Koop Tjuchem Schaak toernooi op zijn naam geschreven. In de laat ste ronde deed de FIDE- wereldkampioen slechts één zet (d4) in zijn partij tegen Peter Leko, die hij vergezelde met een remise-aanbod dat de jonge Hongaar maar al te graag accep teerde. Daarmee kon Karpov niet meer inge haald worden. Met het remise-aanbod protesteerde Karpov, die vooral de tweede toernooihelft op drift raakte, tegen het tijd schema. De laatste ron de begon 's ochtends om half elf, drie uur eerder dan normaal. Dat zinde de Rus absoluut niet. Hij is bepaald geen ochtend mens en wil niet dat zijn ritme wordt verstoord. „Als ik dit van tevoren geweten had, was ik niet eens naai- Groningen ge komen", bitste Karpov na zijn 136e toernooi- overwinning. Karpov kon protesteren, omdat hij al een vol punt voor sprong had op zijn ach tervolgers. Vliegtuig Ook Zoltan Almasi. de winnaar van vorig jaar, raffelde zijn laatste par tij tegen de Rus Peter Svidler in twaalf zetten af en bood remise aan. Hij wilde het vliegtuig halen om Oud en Nieuw in Hongarije te kunnen vieren, maar wilde niet een reglementaire nul riskeren wegens niet op komen. Almasi eindigde nog als negende omdat Jeroen Piket en de Deen Curt Hansen hun partij en verloren. Loek van Wely, die in de tweede helft van het toernooi terugviel, sloot het evenement in stijl af. Hij versloeg de Deen Curt Hansen en werd ge deeld zesde met de Hon gaar Leko. Piket eindig de na opnieuw een ne derlaag op een met Han sen gedeelde voorlaatste positie. Hij gaf tegen de Engelsman Michael Adams een totaal ge wonnen stelling uit han den. Oranje teleurstellend zesde in Haarlem van onze verslaggever Ruud Ramler HAARLEM - De veertiende Haarlemse Basketbal week was het toernooi van de gemengde gevoelens. Van opperste tevre denheid bij de organisatie over de kwaliteit van het deelne mersveld en de dik 20.000 toe schouwers die die kassa's pas seerden. Een gevoel van trots overheerste bij Kalev Tallinn, dat het sterker geachte CSKA Moskou in de finale met 95-87 klopte. Er was ook sprake van onvrede. Met name binnen en rond de Ne derlandse ploeg. Oranje werd ge plaagd door allerlei randver schijnselen en mede daardoor presteerden de mannen van coach Toon van Helfteren te leurstellend. De thuisploeg fi nishte tenslotte als zesde na een 76-90 nederlaag tegen Australië. Alle problemen waren voor Cees van Rootselaar aanleiding sterk te overwegen een punt achter Oranje te zetten. Zoals meer in ternationals vinden dat de bond snel actie moet ondernemen om van het uitkomen voor de natio nale ploeg weer iets speciaals te maken. De Helderse spelverdeler schrijft het ondermaatse optre den van het Nederlands team toe aan een gebrek aan commu nicatie. En de rol die Toon van Helfteren daarin speelde. Ook z'n teamgenoot Rolf Franke was het lang niet altijd eens met het beleid van de bondscoach. „Ik heb een mening, dat mag toch?" Het duo schrok er niet van terug om hun gedachten te ventileren. Het was voor Van Helfteren aan leiding beide spelers voor het duel met Australië op het matje te roepen. Hij stelde hun mee spelen zelfs ter ter discussie, maar tot een verbanning uit de ploeg besloot hij niet. Internationals zouden in de ogen van Franke het visitekaar tje van de basketbalbond moe ten zijn. maar ze worden nog te vaak als 'nummers' beschouwd. En ook zo behandeld. „Dan wordt de motivatie om voor de nationale ploeg uit te komen een stuk minder. De intentie bij de bond is best goed, er worden al leen te veel fouten gemaakt. Als ik niet goed speel word ik gewis seld. Bij de bond hoeven ze daar kennelijk niet bang voor te zijn." Met name de verdeelsleutel van de financien zit volgens de spe lers verkeerd in elkaar „De bond verdiende aan ons in Haar lem. Dan is het niet meer dan normaal dat wij meedelen", vindt de Bossche center Marcel Huybens. „Maar dat gebeurt niet." Er gaan veel meer zaken fout volgens Huybens, maar hij gaat nog niet zover zijn beschikbaar heid voor Oranje daaraan op te hangen. Ook Rolf Franke wil best mee naar Turkije, waar in februari opnieuw een cruciale EK-kwalificatiewedstrijd moet worden gespeeld. „Zolang ik het kan combineren met m'n maat schappelijke carrière. Want daar komen mijn grootste twij fels vandaan en niet rond andere zaken binnen de ploeg." Cees van Rootselaar zegt de za ken voor zichzelf eerst eens goed op een rijtje te moeten zetten voor hij beslist. Hij neigt voor alsnog sterk naar het bedanken voor de eer. „Ook vanwege privé- belangen. Maar dat mijn mee spelen tegen Australië bij de bondscoach ter discussie stond, zal ik niet snel vergeten. Ik was inderdaad geprikkeld. Rolf en ik hebben in die wedstrijd bewezen nog goed te kunnen basketbal len." Sinds de EK-kwalificatieduels in oktober tegen Bulgarije en Kroatië is Van Rootselaar z'n aanvoerdersband kwijtgeraakt aan Okke te Velde. Volgens Van Helfteren omdat hij te vaak door wat voor omstandigheden ook moet bedanken. „Onzin", vindt Van Rootselaar. „Okke is er voor de driepunters, maar hij is niet de aangewezen leider. Dat is een rol die mij het beste ligt." Van Helfteren zegt niet te heb ben gemerkt dat zijn functione ren binnen de spelersgroep aan kritiek onderhevig is. Op zijn beurt stelt de bondscoach dat Oranje in Haarlem onvoldoende heeft gepresteerd. „Geen speler, heeft laten zien wat hij kan Ook omdat de buitenwereld te veel aandacht had voor de randver schijnselen. Wat dat betreft speel ik voortaan liever op Spits bergen. Dan komt al die flauwe kul tenminste niet naar buiten." Voor de Finse favoriet Mika Laitinen eindigde de Vierschansentoernee tijdens de training. Hij kwam zwaar ten val en moest per brancard worden afgevoerd. foto Reuters GARMISCH-PARTENKIRCHEN (SID) - Nu zijn afscheid nadert, is plotseling de ontspanning terug bij de schansspringer met de toepasselijke naam Jens Weiss flog. De drievoudig olympisch kampioen mag in de nadagen van zijn carrière zelfs hopen op een vierde zege in de befaamde Vierschansentoernee. De Duitser won bij de eerste twee onderdelen, Oberstdorf en Garmisch-Partenkirchen, niet maar toonde zich met de tweede en derde plaats wel de constantste hoogvlieger in het selecte gezelschap. Weissflog heeft, met. Innsbruck (4 januari) en Bischofshofen (6 januari) nog voor de boeg, 12,2 punten voorsprong op de Ja panner Masahiko Harada. De Noor Eirik Halvorsen is voorlopig derde. „Nog maar een week geleden dacht ik dat ik er niets meer van kon", zei Weissflog blij verrast. „Nu sta ik bovenaan. Waanzin." Een ver klaring had hij overigens snel bij de hand. „Ik slaag er nu in ontspannen te blijven. Maar aan een nieuwe toerneezege, na '84. '85 en '91, durf ik nog niet te denken. Daar voor is de concurrentie te groot en te dichtbij." Nieuwjaarsdag was een gedenkwaardige voor Reinhard Schwarzenberger, die vol gend weekeinde zijn 19e verjaardag viert. De jonge Oostenrijker boekte op de olym pische schans in Garmisch zijn tweede wereldbekerzege met sprongen van 105.5 meter. „Een goed begin van 1996". zei de winnaar laconiek. „De toernee ligt me ge woon." Dat gold niet voor de Fin Mika Laitinen, de leider in het World-Cupklassement. De winnaar van Oberstdorf maakte oudjaars dag bij de training door eigen stommiteit een noodlanding. In het ziekenhuis stel den de artsen een sleutelbeenbreuk vast en zeven gebroken ribben. Bovendien liep Laitinen bij de smak een zware hersen schudding op alsmede een aantal kneu zingen. Over enkele dagen mag hij naar Finland voor verdere behandeling, UTRECHT (ANP) - John van Loen is terug bij de club waar hij zijn het seizoen 1983/84 zijn carrière begon: FC Utrecht. De eredivisie club uit de Domstad kocht de spits zondag van Feye- noord. Van Loen tekende voor de rest van dit seizoen bij zijn oude club. De 30-jarige Van Loen stond de laatste drie seizoenen op de loonlijst van Feyenoord. Het laatste jaar speelde hij op uitleenbasis in Japan voor de club San Frecce van trainer Wim Jansen. Tussen kerst en nieuwjaar van 1992 werd hij door Ajax verkocht aan Feyenoord. Bij de Am sterdammers was hij ander half jaar in dienst, aange trokken door Leo Beenhak ker Voor Ajax speelde hij bij An- derlecht. De Belgische kam pioen nam hem over van Ro- da JC. waar hij twee seizoe nen speelde. Bij Anderlecht hield ex-international Van Loen, die deel uitmaakte van de WK-selectie van 1990, het een jaar uit. Roda JC was zijn tweede werkgever, na John van Loen. FC Utrecht de club die hij na vijf seizoenen verliet. Van Loen meldt zich op 2 ja nuari bij FC Utrecht Óp die dag begint de voorbereiding op het tweede deel van het seizoen. Voorlopig onder lei ding van technisch directeur Nol de Ruiter. De WON ver klaarde de trainersfunctie bij FC Utrecht besmet. LONDEN (ANP) - Manchester United heeft gisteren de kans la ten liggen koploper Newcastle United tot op een punt te nade ren. De ploeg van manager Fer guson verloor op Nieuwjaars dag van Tottenham Hotspur met 4-1. Zaterdag had United nog met 2-1 gewonnen van Queen's Park Rangers. De Spurs maakten hun goede voornemens volledig waar. Op White Hart Lane was Manches ter United kansloos. De Frans man Cantona, die nu landge noot Prunier ook als ploegge noot heeft, kwam niet in het stuk voor. Voor de thuisclub waren Armstrong (21. Campbell en She- ringham succesvol United liet het bij een doelpunt van Cole. Newcastle heeft vier punten voorsprong en nog twee wed strijden te goed, tegen Arsenal idinsdagi en West Ham inog te bepalen). Bij Arsenal is Dennis Bergkamp, hersteld van een kuitblessure, terug. Hij maakte zaterdag een weinig suceesvplle rentree tegen Wimbledon dat met 3-1 won. Bergkamp bereid de wel het openingsdoelpunt, van Wright, voor. Daarna nam Wimbledon het initiatief over Earle <2> en Holdsworth brach ten dat op het scorebord tot uit drukking. Nederland heeft goede herinne ringen aan Anfield Road, de thuishaven van Liverpool. Not tingham Forest dacht ze nieuw jaarsdag te krijgen. Na dik een kwartier stond het 0-2 en krab den de fans van de Reds zich be denkelijk achter het oor. Liver pool bleef echter koel. Aanvaller Robbie Fowler, in topvorm, maakte nog voor rust gelijk. Col- lymore zorgde voor 3-2 en Coo- per klaarde de klus onbedoeld: hij schoot in eigen doel: 4-2. De veelvoudig landskampioen, eindelijk weer eens stijger met stip. speelde voor de jaarwisse ling nog gelijk tegen Chelsea (2- 2), de club van Ruud Gullit. Twee spelers verzorgden de pro- duktie, McManaman voor Liver pool. Spencer namens Chelsea. Landskampioen Blackburn Rovers, die sinds april geen uit wedstrijd meer heeft gewonnen, slaagde ook niet in Leeds: 0-0. Zaterdag bracht Alan Shearer van Blackburn tegen Totten ham (2-1) als eerste speler in de Premier League, drie jaar gele den van start gegaan, zijn doel- puntentotaal op honderd. Hij heeft tot dusver elke thuiswed strijd nog gescoord: nu buiten de deur nog. Middlesbrough, opnieuw zonder de geblesseerde Barmby en Fjortoft, glijdt na een voortreffe lijke periode langzaaam maar zeker weer af. en nu ook al met de eigen aanhang als getuige Maandagavond bleek Aston Vil la te sterk. 2-0. Bolton Wande rers draait het hoofd steeds ver der naar de eerste divisie. Nu verloor de degradatiekandidaat nummer één met 4-2 bij Shef field Wednesday. DIEGEM (ANP) - Daniele Pon- toni heeft de zevende Super prestige veldrit op zijn naam gebracht. De Italiaan was op permachtig in het koude Die- gem in Belgie. Met twintig se conden voorsprong op de Belg Mare Janssens bereikte hij solo de finish. Adri van de Poel werd derde voor de Belgen Herijgers en Ver- vecken. Wim de Vos eindigde als achtste. De Italiaan Bramati werd dertiende en behield de lei ding in het klassement. Richard Groenendaal kwam na Bramati over de streep. Hij verloor de tweede plaats in het klassement aan Janssen? en zakte twee plaatsen. Adri van der Poel ging voortva rend van start. De Nederlandse kampioen nam in de eerste ron de direct de leiding met in zijn spoor de revelatie van dit sei zoen: de Italiaan Bramati en diens landgenoot Pontoni. De laatste viel donderdag nog met griep uit uit tijdens de wereldbe kerwedstrijd in Loenhout maar verkeerde zondag in grote vorm. Bij het ingaan van de derde ron de nam Pontoni het commando over. Hij loste Bramati, Van dei- Poel en nam een kleine voor sprong op Mare Janssens. Ach ter deze vier volgden Vervecken, Simunek, Herijgers, Groenen daal. De Clerq en De Vos. Half weg slaagde Pontoni er in ook Janssens af te schudden. In laat ste ronden vielen Bramati en Groenendaal ver terug. Pontoni fietste solo naar zijn derde zege in de Superprestige. PERTH (SID) - Tijdens hel tra ditionele teamtennistoernooi om de Hopman Cup in Perth hebben Zwitserland, de Ver-, enigde Staten en Kroatië de eer ste wedstrijden gewonnen. Voor het eerst in acht jaar wordt het evenement afge werkt in groepen in plaats van volgens het knock out-systeem. In groep A zegevierden de Ame rikanen Chanda Rubin en Ri- chey Reneberg gisteren met 2-1 over Amanda Coetzer en Wayne Ferreira. Kroatië (Majola en Iva nisevic) bleek al in de enkelspe len te sterk voor de Fransen Tanvier en Boetsch. Een dag eerder wonnen de Zwitsers Mar tina Hingis en Marc Rosset in groep B met 2-1 van Nicole Bradtke en Mark Philippoussis. Brenda Schultz en Richard Kra- jicek beginnen het evenement dinsdag in deze groep tegen Duitsland, dat met Anke Huber en Martin Sinner aantreedt. Titelhouder Andre Agassi is op tijd fit voor het tennistoernooi om de open Australische kam pioenschappen dat maandag 15 januari in Melbourne begint. De Amerikaanse nummer twee van de wereld heeft zijn komst naar de Kooyong Classic, een invita- tietoernooi in Melbourne van 10 tot en met 13 januari, bevestigd. Agassi stond de laatste maan den van 1995 aan de kant wegens een verrekte borstspier. Hij mis te daardoor de ATP-finale in Frankfurt, de Daviscupfinale in Moskou tegen Rusland en het toernooi om de Grand Slam Cup in München.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 27