IJzel kan nog week aanhouden 0 Slecht weer verloop van zorgt voor rustig oud en nieuw UITVERKOOP Gimbiêre Enorme brand in binnenstad Vlissingen 30% TOT 70% KORTING Schaatser schiet onder ijs; dood door onderkoeling 4 WEKEN WIJ WENSEN 1996! Gladheid teistert verkeer Honderden ongevallen in drie dagen Friese hegemonie op Drents ijs VOOR 14,25 JA, ik wil: Kwakkelen Bewolkt, nevelig, lokaal mist. De wind is oostelijk en matig, later afnemend zwak tot matig uit noordoost. Maxi mumtemperatuur rond plus 1 graad. 239e jaargang no. 1 Dinsdag 2 januari 1996 Losse nummers 1,60 Vlissingen U EEN VOORSPOEDIG Middelburg Etten-Leur FOTO VERSCHOORE DEN HAAG/BRUSSEL (ANP/ AP) - Nederland blijft voorlo pig nog wel even last houden van de ijzel die de Lage Landen momenteel teistert. In grote de-' len van het land is het glad en het KNMI sluit niet uil dat die situatie nog wel een week aan houdt. vooral omdat de vorst twintig centimeter diep in de grond zit. In het nieuwjaarsweekeinde vie len in totaal drie doden. De ver keerspolitie in Driebergen telde gisteren in totaal 130 ongeval len. waarbij ongeveer twintig ge wonden vielen. Zaterdag en zon dag waren er vele honderden on gevallen. die meestal beperkt bleven tot blikschade. De politie waarschuwt nog steeds voor met name gladde wegen met het Zeer Open Asfalt Beton. Het advies om thuis te blijven is gisteren in de loop van de dag echter ingetrokken. De snelwegen zijn goed berijdbaar, maar de lokale wegen en stoe pen zijn vaak spiegelglad. De gladheid kostte dit extra lan ge weekeinde aan drie mensen het leven. De eerste dode viel in Dordrecht, waar zaterdagavond een 29-jarige man uit die plaats in een slip raakte en met zijn auto tegen een boom reed. Hij overleed in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. Zondagoch tend viel in Vreeland een dode toen daar een auto uit de bocht vloog. Een 25-jarige man kwam om het leven. Gisteren verloor bij een ongeval op de A9 bij Vel- sen een meisje het leven. De ijzelgrens lag gisteravond rond 23.00 uur bij de grote rivie ren. Door de aanvoer van koude, drogere lucht in de vroege och tend heeft het zuiden van het land weinig last meer van ijzel, maar daar krijgt het verkeer weer te maken met mist. Boven de lijn Rotterdam-Arnhem blijft Vrouw met haar vast in roltrap KEULEN (AP) - Voor een 21-ja- rige vrouw uit Keulen werd de roltrap in een warenhuis tot een helse machine toen zij met haar lange haren en jas in het mecha niek vast kwam te zitten, zo heeft de politie maandag ge zegd. De vrouw werd vrijdag meedo genloos naar het einde van trap gesleurd en verloor een groot deel van het haar, aldus de poli tie. Pas toen de door een vrien din geroepen politie kwam werd de roltrap afgezet. Een arts moest de 25 centimeter lange haren van de vrouw afsnij den. De vrouw werd naar een zie kenhuis gebracht, waar de won den aan haar hoofd gehecht wer den. Bosniërs melden ontvoering van elf burgers SARAJEVO (RTR/AFP) - De au toriteiten van Bosnië hebben maandag verklaard dat Bosni sche Serviërs de afgelopen da gen elf burgers gevangenna men. Volgens een minister sleurden Servische separatis ten personen uit wagens op we gen rond Sarajevo die door de Navo waren vrijgegeven. De Navo, die in Bosnië een inter nationale vredesmacht leidt, verklaarde officieel niet op de hoogte te zijn van de incidenten. Volgens het bondgenootschap is niet het militaire apparaat van de Navo maar gewoon de politie verantwoordelijk voor een on derzoek. Over het lot van de vermisten is niets bekend. Zij verdwenen in het door Serviërs ingenomen IÜdza, een voorstad van Sara jevo. Al dagenlang doen geruch ten de ronde dat Bosnische Ser viërs automobilisten oppakken, zie ook pagina 5 Tijger doodt jongens na stunt NEW DELHI (AFP) - Een Ben gaalse tijger heeft maandag in de dierentuin van de Indiase stad Calcutta twee jongens in stukken gereten. Volgens de politie waren de twee ongeveer 20-jarige jongens dron ken. Het duo was met een ladder de kooi van de tijger binnenge gaan om hem een slinger van bloemen om te hangen. Advertentie het voorlopig onder nul, waar door de kans op ijzel wel groot is. Niet alleen de vierwielers, maar ook de treinen hebben last van de ijzel. In Nieuwerkerk aan den IJssel en bij Alkmaar strandden gisterochtend treinen door ijsaf zetting op de bovenleiding. De leidingen gaven daardoor geen spanning meer door. De NS in casseerden enkele vertragingen, omdat ook personeel moeite had om op tijd op de stations te ko men. Een woordvoerster van NS vindt het moeilijk om te voorspellen hoe de spits vandaag zal verlo pen. „Die ijsafzetting gisteren was mogelijk, omdat er tussen de jaarwisseling en de eerste treinen op nieuwjaarsdag veel tijd was verstreken. Komende nacht rijden de treinen frequen ter. Gunstig, want de treinbeu- gels rijden dan het ijs van de lei dingen." Ook in de ons omringende lan den heeft het slechte weer voor veel problemèfi op de wegen ge zorgd. De Belgische rijkswacht registreerde in het afgelopen weekeinde bijna zevenhonderd ongevallen door opvriezende re gen. Twee mensen kwamen om. De snelwegen waren zondag re delijk goed berijdbaar. Het treinverkeer in België onder vond nauwelijks hinder van de ijzel. Met botbreuken, kneuzingen en schrootrijpe auto's zijn veel Duitsers het oude jaar uitge gaan. Bij duizenden ongelukken op spiegelgladde wegen kwa men minstens drie mensen om het leven en raakten twee zwaar gewond. Daarnaast registreerde de politie honderden licht ge wonden in Zuid-Duitsland en Noordrijn-Westfalen, waar ijs en sneeuw het verkeer parten speelden. De problemen met de gladheid in Zeeland vielen erg mee. Er de den zich op de wegen enkele auto-ongelukken voor met al leen blikschade. Het waren voor al wandelaars die hinder hadden van de gladheid. Verscheidene mensen gleden uit en moesten in ziekenhuizen worden behan deld. Op oudejaarsdag was het in de gipskamer van streekzie kenhuis De Honte in Terneuzen erg druk. Een groot aantal men sen meldde zich met botbreu ken. Gedeelten van de rijksweg Vlis- singen-Bergen op Zoom die zijn bedekt met zeer open asfaltbe ton zijn afgelopen weekeinde door Rijkswaterstaat afgezet. De maatregel ging zaterdag avond in Aan de haven van Stavenisse schoof op oudejaarsdag een 19- jarige bestuurder uit Duisburg door de gladheid met zijn sta tioncar het schuine kadetalud al en bleef met zijn voertuig boven het water achter een meerpaal hangen. De auto is licht bescha digd. van onze verslaggever VLISSINGEN - Bij een enorme uitslaande brand in de Vlissingse binnenstad is zaterdagochtend een meubelzaak compleet uitgebrand. De totale schade aan de meubelzaak en aan omliggende panden loopt volgens de Vlissingse brandweercommandant D. G. Murre naar de vijf miljoen gulden. Bij bluswerk zaamheden raakten twee brandweerlieden licht ge wond. De brand aan de Spuistraat in Vlissingen ontstond even na drie uur. Volgens de brandweer is brandstich ting vrijwel zeker de oorzaak. Voor de winkelpui stond een bank en onbekenden hebben die in brand gesto- 1 ken. „We weten niet of dat de enige oorzaak was", zegt A. Lems van de Vlissingse brandweer. „Het onderzoek loopt nog." Een voorbijganger ondekte het vuur. Toen de brand weer ter plekke kwam. stond de meubelzaak al in brand en door de omvang van het vuur was blussen volgens de brandweer toen al onmogelijk. De politie is nog op zoek naar mogelijke verdachte(n). foto Lex de Meester Omdat de meubelzaak direct aan woningen en win kels grenst, moesten minstens zeventig mensen wor den geëvacueerd. Zij werden opgevangen in het poli tiebureau. Een man die boven de winkel woonde, kon nog net op tijd met een ladderwagen worden gered. Rond half zeven in de ochtend was de brand onder controle en mochten ook de evacués weer naar huis. De brandweer is tot elf uur in de ochtend bezig ge weest met nablussen. zie ook pagina 7 Aardbeving treft Indonesisch eiland Sulawesi JAKARTA (RTR) - Een aardbeving met een kracht van 7 op de schaal van Richter heeft maandagochtend het In donesische eiland Sula wesi getroffen. Enkele houten huizen stortten in en de beving had vloedgolven en enkele naschokken tot gevolg, maar voor zover bekend vielen er geen slachtof fers. Berichten zijn echter schaars wegens de slech te verbindingen tussen de provinciehoofdstad Palu en de rest van het eiland, het voormalige Celebes. Het epicentrum van de beving, die plaatsvond om 9.05 uur maandagochtend, lag op 125 kilometer ten noor den van Palu in de Zee van Celebes Tussen Pa lu en het 240 kilometer naar het noordoosten ge legen Tolitoli leven on geveer een miljoen men sen. Vuurwerk eist twee dodelijke slachtoffers DEN HAAG (GPD/ANP) - De jaarwisseling is rustig verlo pen, omdat door het slechte weer de meeste mensen thuis bleven. Glijdend en voorzichtig stappend glibberde een groot deel van Nederland over de drempel van het nieuwe jaar. Zeeland, dat gevrijwaard bleef van ijzel, begon zonder ernstige incidenten aan 1996. Wel bereik ten de politie tal van klachten over vuurwerkoverlast en nam het korps Oosterscheldebekken in Goes een levensgevaarlijke vuurwerkbom in beslag. Er waren dit jaar twee doden to betreuren in verband met het af steken van vuurwerk. In Nieu- wegein viel een dode door een vuurwerkbom en in Amsterdam viel een man van het dak toen hij vuurwerk wilde afsteken. Verder waren er enkele branden, waar bij een slachtoffer viel, en von den opnieuw talrijke vernielin gen plaats. De ziekenhuizen hadden soms meer werk aan het behandelen van talloze botbreuken door de gladheid dan aan de schade door vuurwerk. Die bleef buiten de twee doden veelal beperkt tot een afgerukte hand en vingers, oogletsel en andere verwondin gen. Of er meer of minder vuur werkslachtoffers zijn dan de 1100 van vorig jaar. is nog niet bekend. Het incident in Nieuwegein ge beurde rond kwart over drie, toen een groepje van vier man nen een vuurwerkbom wilde af steken. Een eerste poging mis lukte. Toen het 28-jarige slacht offer het opnieuw probeerde, ontplofte de bom. Het betrof vuurwerk dat de vier vermoede lijk in België hadden gekocht. In Amsterdam maakte een 21-ja- rige student een dodelijke val toen hij met vrienden even na twaalf uur het dak was opge klommen om vuurwerk af te ste ken. Rond dezelfde tijd brak brand uit in een woning aan de Binnen Bantammerstraat. De 60-jarige bewoner van het pand kwam daarbij om het leven. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Vreugdevuur Ook in Den Haag bleef het vrij rustig. Op het strand in Scheve- ningen gingen 's nachts honder den kerstbomen in een vreugde vuur op. Overdag waagden zich vanaf hetzelfde strand tientallen waaghalzen de zee in voor de tra ditionele nieuwjaarsduik. In Rotterdam-Rijnmond sprak de politie ondanks kleine inci denten eveneens van een vrij rustige jaarwisseling. Enkele agenten in Rotterdam-zuid kwa men in moeilijkheden toen ze optraden tegen jongeren die een telefooncel vernielden. Een groep van dertig omstanders keerde zich tegen de politiemen sen. In Utrecht verliep de jaarwisse ling volgens pen woordvoerder „redelijk rommelig". In Harder wijk verloor een 17-jarige jongen een deel van zijn hand toen hij experimenteerde met een alarmpistool. De politie vond één vinger terug, op een balkon. Opvallend veel mensen belden de politie uit angst voor zwaar, doorgaans verboden, vuurwerk. In Meppel kwam een vuurpijl te recht op het dak van een sex- club. Deze club en de sexclub er naast brandden af. Bezoekers en gastvrouwen wisten het vege lijf te redden. Een 32-jarige man uit Emmen raai.te een hand kwijt bij het afvuren van een vuur werkpistool. zie ook pag. 7 Schaatsen is de beste reclame voor Friesland. Frisse knapen als Ritsma, Zandstra of Postma bepalen de internationale langebaan- top. Bij het Nederlands kampioenschap marathon op natuurijs ein digden zaterdag vier Friezen bij de eerste vijf. Yep Kramer won, voor provinciegenoot Peter de Vries en de Gelderse favoriet René Ruiten berg. Kramer won na dertig rondjes van drieëneenhalve kilometer op de bevroren plas van het Drentse recreatie- O park Ermerzand de sprint van de kopgroep van acht. I w Leger VS over de Sa va Na dagen vertraging is in het nieuwjaarsweekeinde in Bosnië een begin gemaakt met de statio nering van het leeuwedeel van de Amerikaanse troepen voor de vredesmacht Ifor. De eerste Amerikaanse legervoertuigen staken zondag de grensrivier Sava tussen Kroatië en Bosnië over via een C pontonbrug. Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 5; Zeeland: 7, 9 en 11; Sport: 13, 14, 15 en 17. VINKEVEEN (ANP/GPD) - Een 47-jarige man uit Vinkeveen is zondag in het VU-ziekenhuis in Amsterdam overleden nadat hij eerder op de dag tijdens het schaatsen op de Vinkeveense Plassen onder het ijs was geko men. De man was met drie vrienden aan het schaatsen. Plotseling zakten twee van de vier door het ijs. Eén man wist zelf uit het wak te komen. De ander schoot door onder het ijs. Een getuige waar schuwde de politie die met groot materieel uitrukte. Na een half uur vond de brandweer het slachtoffer die zwaar was onder koeld. Hij werd ter plekke gerea nimeerd en vervolgens met een helikopter naar het VU-zieken huis gevlogen. Test Een 22-jarige man uit Halsteren heeft zich in het voorbije week einde bezig gehouden met 'ijs- testen'. Hij meldde zich bedremmeld op het politiebureau in Bergen op Zoom en liet weten heel dom te hebben gedaan. Om de sterkte van het ijs op de Binnenschelde in Bergen op Zoom te testen was hij met zijn auto het recreatie- meer opgereden. Het ongeveer zes centimeter dikke ijs was op dat gewicht niet berekend En de auto jakte dus door het ijs. De automobilist wist de kant te bereiken en ging hulp halen. De brandweer moest er aan te pas komen om het voertuig aan de kant te krijgen. Tot overmaat van ramp bleek dat er in de tus senliggende tijd in het voertuig was ingebroken. Dieven, blijk baar niet bang voor een nat pak, waren er met de geluidsappara tuur vandoor gegaan. (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: tAdvertentie 1996 GAAN WIJ IN ALS GAK GROEP ZEELAND Een gezond en ondernemend '96! Telefoon: LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 Winterse aanbiedingen bij De Jonge Hoek van Dijke Interieur Heinkenszand

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1