Zeeuwse vissers teleurgesteld Yasser Arafat moet op eieren lopen Gimbrère UITVERKOOP IUhI Bosnië beëindigt staat van oorlog Bleibt 4 WEKEN SPRINT PHOÏÏ Overvallers V D Rotterdam spoorloos „WlEN WlEN Commissie vindt campagne van HU nodeloos kwetsend Europees akkoord voorziet in drastische daling vangstquota Jachtpartij met prins verstoord A. Alberts overleden 25 t/m 35 Handtekening veerboot gezet 15 Kluivert wordt vervolgd na dodelijke aanrijding Vrouw (98) beroofd van 17.000 gulden VOOR 14,25 Voor iedereen: EEN VREDIGE KERSTMIS Vandaag nog zacht De temperatuur is rond 6 graden. De ZW wind is matig tot vrij krachtig. Het is beivolkt met af en toe regen. De mini mumtemperatuur 1 graad. !38e jaargang no. 304 Zaterdag 23 december 1995 .osse nummers 2,25 Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal"" ILISSINGEN - De Zeeuwse vis- (^^_s zijn, evenals hun collega's lders in het land, teleurgesteld ver de vangsten die zij volgend aar krijgen toebedeeld. De luota voor de meeste vissoor- en gaan drastisch omlaag, laartoe besloten de Europese yan onze verslaggever PE (ANP) - De politie heeft vrijdag twee mannen gearres teerd bij kroondomein 't Loo, die een jachtgezelschap onder leiding van prins Willem-Ale- [ander lastig vielen. Een van de irrestanten behoorde tot een groepje van vijf activisten van Kritisch Faunabeheer. De an dere was een journalist van een weekblad, die de actie wilde verslaan. Volgens de politie schopten de nannen tegen een auto van de jeveiligingsdienst van het ko- ïinklijk huis. Dat gebeurde na lat het jachtgezelschap uit 3mst: (gemeente Epelilde ver trekken. De aangehouden acti vist van Kritisch Faunabeheer, luwde daarbij v.olgens de politie bijna een beveiligingsbeambte mder een auto. De arrestanten zijn een 25-jarige nan uit Weesp en een 30-jarige nan uit Ernst. Beiden zijn in- niddels weer op vrije voeten. Een woordvoerder van Kritisch Faunabeheer was verbijsterd over de arrestaties. „Dit gebeurt om Kritisch Faunabeheer te cri- ninaliseren. We werden gepro- oceerd." AMSTERDAM (ANP) - De schrijver A. Alberts is vorige week zaterdag op 84-jarige leef tijd overleden. Zijn uitgeverij G. A. van Oorschot heeft dat gis teren bekendgemaakt. zie ook pagina 2 ministers van visserijzaken vrijdagmorgen na een nachte lijke marathonvergadering in Brussel. Minister Van Aartsen toonde zich ingenomen met de uitkom sten van het overleg. De Neder landse vissers denken er heel anders over. Secretaris P. J. V. de Baare van de Zeeuwse vis sersvereniging Zevibel spreekt van „een bittere teleurstelling." De Baare had het al wel zien aan komen. Visserij-biologen advise ren de quota drastisch te verla gen. De Europese Commissie neemt dat advies gedeeltelijk over. Vervolgens raken visserij kringen in rep en roer, onder het motto 'dit kan écht niet'. En dan komt de jaarlijkse marathonzit ting in Brussel. „Die ministers moeten iets mee naar huis kunnen nemen. Dat is gebeurd", volgens De Baare. „De quota worden wel verlaagd, maar - zeggen ze er dan bij - 'het gebeurt toch niet zo dras tisch als was voorgesteld'. Moet je dan blij zijn Moetje blij zijn. omdat ze nietje hele arm hebben genomen, maar 'alleen'je hand." Dramatisch De Baare heeft maar één woord nodig om de forse verlagingen van de schol- en tongquota te karakteriseren: ,,'t Is drama tisch." Het Nederlandse aandeel in de schol gaat van 50.860 ton in 1995 naar 30.550 ton in 1996. Ook de vangsthoeveelheid tong kel dert: van 22.192 ton naar 17.300 ton. Het quotum voor haring neemt af van 97.045 naar 64 880 ton, dat van makreel van 36.500 naar 24.340 ton. Ook van kabel jauw en wijting mag minder wor den gevangen. De Baare: „Ik vraag me af welke Amerikaanse militairen in Bosnië rustten gisteren uit na het vullen van zandzakken voor bunkers en wachtposten op en rond het vliegveld van Tuzla. foto Rick Wilking/Reuters SARAJEVO (AFP) - Bosnië heeft gisteren besloten de staat van oorlog op zijn grondgebied op te heffen. Dit overeenkomstig het vredesakkoord van Dayton. De republiek handhaaft wel een be paalde staat van paraatheid, zo luidde een presidentiële verkla ring. De staat van oorlog gold sinds juni 1992. In de verklaring biedt Bosnië ook veiligheidsgaranties voor de Serviërs die in wijken in of bij de Bosnische hoofdstad Sarajevo wonen. Volgens het Dayton-akkoord komen grote delen rond de stad onder bestuur van de Bosnische moslim-regering. Vanuit de Servische wijken is Sarajevo drie-en-een-halfjaar door Bosnisch- Servische troepen belegerd. VN-hulpverleners verwachten dat ongeveer zestigduizend mensen uit de wijken zullen vluchten als het bestuur overgaat. Bosnisch-Servische troepen moeten het gebied volgens het akkoord eind januari verlaten. bedrijfstak een omzetdaling van 25 a 30 procent zou accepteren. De visserij wordt er wel mee ge confronteerd." Veel Zeeuwse vissers zijn aange sloten bij de beheersgroep Delta- Zuid. Die beheert de qouta en kan ook vangsthoeveelheden bijhuren. Tegelijkertijd moet de groep ook voor handhaving van het beleid zorgen. Delta-Zuid heeft het afgelopen jaar nog aardig wat quota bij an dere beheersgroepen kunnen huren De Baare: „Maar dat wordt in 1996 moeilijker." De vraag is of het functioneren van de beheersgroep en daarmee het nu succesvolle visserijbeleid on der druk komen te staan. Vissers moeten in inkomen behoorlijk achteruit. De Baare vindt het nog te voorbarig daarover te speculeren.*, .Het wordt in elk ge val niet gemakkelijker." Visstand De Europese Commissie had nog forsere ingrepen voorge steld, in verband met de slechte visstand in de Europese wate ren. In andere jaren bleef er van de voorgestelde ingrepen weinig overeind. Dit keer besloten de ministers echter tot een forse in greep. Woordvoerder Geert Meun van Visserijbelangen in Urk becijfer de gisteren dat de Nederlandse vissers een verlies van 40 tot 60 miljoen zullen lijden. Hij wil dat de overheid financieel bij springt. De Stichting Werkgroep Noord zee vindt dat de ministers nog veel te hoge vangsten zijn over eengekomen. Daarmee zou het failliet van het visserijbeleid zijn aangetoond. De stichting stelt dat verschillende soorten al on der het biologisch minimum zijn terecht gekomen. DEN DEKKER MUZIEK Van der Biltlaan 69 Kapelle Tel 0113-341000 SCHOONMAAKBEDRIJF Bleijenberg b.v. wenst u prettige feestdagen en een SCHOON 1996 Scheldestraat 98 Vlissingen, 0118-417500 PLO-leider schikt zich in eeuwenoude afspraken nachtmis Bethlehem BETHLEHEM (AFP) - Yasser Arafat zal op eieren moeten lo pen en zich volledig moeten schikken in een al heel lang be staand nauwgezet schema bij zijn deelname morgen aan de nachtmis in het zojuist aan de Palestijnen overgedragen Beth lehem. Voor de heilige plaatsen is al heel lang een status quo van kracht die door het internatio nale recht wordt gegarandeerd. Deze status quo werd bekrach tigd, nadat een ruzie tussen ka- ROTTERDAM (GPD) - De Rot terdamse politie heeft nog geen spoor van de daders die gister morgen een flink bedrag heb ben buitgemaakt bij een over val op het filiaal van Vroom Dreesmann in Rotterdam-Cen- Advertentie Silvester Nieuwjaarsconcert MARCO BAKKER,. GOES - ZEELANDHALLEN vr. 29 december - 20.15 uur. trum. De overvallers zijn ontko men via een raam van de V D- administratie op de eerste ver dieping. Via een plat dak zijn de overval lers op straat gesprongen en in een auto gesfapt. Vanaf dat mo ment ontbreekt elk spoor. De overval vond gistermorgen plaats rond kwart voor negen toén het warenhuis nog was ge sloten voor klanten. In de kanto ren op de eerste verdieping was toen al wel de filiaal-administra teur bezig met het preparen van de geldlades voor de kassa's. De man is door de overvallers gemo lesteerd en daarna opgesloten in de kluis. Een half uur later werd hij daar door collega's uit be vrijd. Een woordvoerder van het Ven- dex-concern wilde niet vertellen hoeveel geld er is ontvreemd. Volgens een woordvoerster van de Rotterdamse politie gaat het om een 'groot' bedrag. Hoe de daders zijn binnengekomen is nog een raadsel. Het V D-fï- liaal in Rotterdam-Centrum wordt op dit moment ingrijpend verbouwd. „Mogelijk dat daar door het pand makkelijker toe gankelijk was," oppert de Ven- dex-woordvoerder. tholieken en orthodoxen over het betreden van nu net uitgere kend de Geboortekerk in Beth lehem in 1853 had geleid tot het uitbreken van de Krimoorlog. Deze oorlog, waarin Engeland. Frankrijk en het Ottomaanse rijk het met succes opnamen te gen Rusland, eiste destijds tien duizenden levens. De Franciscanen, die de rooms- katholieken inzake de heilige plaatsen vertegenwoordigen, zijn onlangs bij Yasser Arafat in Gaza op bezoek geweest om hem de details van de status quo uit te leggen en de daarbij behoren de soms komisch en uiterst ar chaïsch aandoende regels, waar tot de dag van vandaag de hand aan wordt gehouden. Een van de regels stipuleert dat bij de nachtmis van 24 december in de ceremonie geen enkele pro minente plaats wordt gegund aan de politieke macht die op dat moment over de plaats heerst. Sinds donderdag is dat de Palestijnse Autoriteit, die wordt voorgezeten door Arafat. De ceremonie wordt geleid door de rooms-katholieke patriarch van Jeruzalem, een ambt dat sinds 1987 wordt uitgeoefend door de Palestijn Michel Sab- bah. Hij gaat voor bij de viering van de mis en volgt vanaf zijn in trede in Bethlehem morgenmid dag tot het eind van de dienst een route waarvan de details on wrikbaar vastliggen. I Advertentie) LANGE DELFT 16 MIDDELBURG AMSTERDAM - De Reclame Code Commissie vindt dat de reclamecampagne van het mode concern HIJ niet in strijd is met de goede smaak en fatsoen, maar wel nodeloos kwets end is voor christenen. De commissie geeft HIJ het niet-bindende advies de reclame voor taan aan te passen, zo is vrijdag bekendge maakt. De commissie kwam bijeen naar aanleiding van klachten van onder meer de Bond tegen het vloeken. De klagers stoorden zich aan pos ters met teksten als 'Twijfel niet. Hij is er' en 'Hij roept u tot zich' en een afbeelding van een man tegen een glas in lood-raam. De campagne werd begin deze week beëindigd, volgens HIJ op de afgesproken tijd en niet onder druk van de protesten. De Reclame Code Commissie oordeelde dat de teksten en afbeeldingen een rechtstreeks ver band legden met Christus „Velen zijn daar door in hun religieuze beleving geraakt", aldus de commissie, die vooral het tijdstip van de campagne, vlak voor Kerstmis, problematisch noemde. De advocaat van HIJ beriep zich op de vrijheid van meningsuiting. Volgens een woordvoerster van de Commissie stelt de uitspraak noch HIJ, noch de indieners van de klacht in het gelijk. De klacht is immers gedeeltelijk gehonoreerd, en de uitspraak heeft geen gevolgen voor HIJ. Toch is voorzitter R. van der Poll van de Bond tegen het vloeken 'geweldig blij' met de uit spraak. „Of we nu op één of op twee punten gelijk krijgen; de reclame is toch veroordeeld." De directie van HIJ zegt zich neer te leggen bij de uitspraak en zich te verontschuldigen bij de mensen die zich gekwetst voelen. „Het spijt ons bijzonder dat de knipoog naar de feestcol lectie door bedoelde mensen niet wordt opge pakt HIJ is er echter, mede gezien de vele posi tieve reacties, van overtuigd dat een overgroot deel van het publiek deze knipoog wel be grijpt", aldus de verklaring. Op de eerste rij van het publiek zitten, rechts van de patriarch, de vier katholieke consuls-gene raal van Jeruzalem, die respec tievelijk afkomstig zijn uit Span je. Italië. Frankrijk en België, evenals hun zestien gasten. Links van de patriarch zijn twin tig zetels gereserveerd voor de burgerlijke autoriteiten: dat zijn burgemeester Elias Freij en de gouverneur van de stad en hun achttien gasten. Een van hen is Yasser Arafat, De voorzitter van de Palestijnse Autoriteit is zo doende een gast onder de ande ren, al is hij misschien wel de pri mus inter pares. Na de mis daalt de patriarch af in de Geboortegrot, in de crypte onder de basiliek, om uit het evangelie de passage over de ge boorte van Christus voor te le zen Maar alleen de overige geestelijken en de vier consuls- generaal mogen hem daarbij vergezellen. De status quo schrijft voor dat de nachtmis wordt opgedragen in de Sint-Catherinakerk. een Franciscaanse kerk naast de ba siliek De Geboortekerk zelf, die dateert uit de vierde eeuw. is Grieks-orthodox ide Grieks-or thodoxen hebben meer dan de helft van de christelijke heilige plaatsen in handen). Men gaat de basiliek binnen door een por taal van slechts 1,25 meter hoog, de „deur van de nederigheid Slechts de rooms-katholieke prelaat heeft het recht door dit poortje te gaan om de de crypte te betreden. Op Ze kerstdag W allemaal naar Veere! zie adv. pag. 12 Mare Overmars moet EK missen Mare Overmars zal niet deelne men aan het Europees kam pioenschap voetbal in juni van het volgend jaar in Engeland. De aanvaller van Ajax en het Nederlands elftal is voor ten minste zes maanden uitgescha keld vanwege afge scheurde kruisbanden O O aan zijn linkerknie. bO In het provinciehuis in Middelburg werd vrijdag dc handtekening gezet voor de boutii van de nieuive veerboot. Voor de Koninklijke Schelde Groep, die de nieuwe dubbeldekker van dc Provinciale Stoombootdiensten mag gaan bouwen, betekent dit het behoud van honderd banen. In april 1997 moet het schip in de vaart komen. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊmÊlÊÊËÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊmtlÊm Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Zeeland: 13, 15, 17,19 en 21, Sport. 22 en 23; Vrije tijd: 39, 40,41,43, 45, en 47; Radio en televisie: 48, 49, 50 en 51. Kluivert reed bij het passeren van een brug het contact met het wegdek verloren. Bij welke snelheid dat precies gebeurt, is niet helemaal duidelijk omdat de politie bij de reconstructie van het ongeval niet harder durf de te rijden dan 110 kilometer per uur Ook als Kluivert in werkelijkheid niet harder heeft gereden dan de 72 kilometer die zijn advocaat claimt, is er vol gens de officier van justitie nog altijd sprake van een ruime over schrijding van de toegestane snelheid. AMSTERDAM (GPD) - Ajacied Patrick Kluivert wordt ver volgd voor het veroorzaken van het auto-ongeluk waarbij de Vlaardingse schouwburgdirec teur Marten Putman om het le ven kwam en diens vrouw zwaar gewond raakte. Kluivert wordt dood door schuld en het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel door schuld ten laste gelegd, zo heeft de Amsterdam se officier van justitie mr. N. Schaar gisteren bekend ge maakt. De 19-jarige voetballer heeft vol gens het Gerechtelijk Laborato rium met een snelheid van 104 kilometer per uur gereden waar niet meer dan vijftig kilometer is toegestaan. Hij riskeert een ma ximumstraf van één jaar cel met een boete van 10.000 gulden en vijfjaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Kluivert moet zich in februari of maart voor de rechter verantwoorden. Tot die tijd kan hij wat justitie betreft gewoon doorvoetballen. De advocaat van de succesvolle voetballer, mr. M. Nan, bestrijdt dat Kluivert op de avond van 9 september zo hard heeft gereden als justitie beweert Een door mr. Nan geraadpleegde deskun dige meent dat de snelheid op het fatale moment niet meer was dan 72 kilometer per uur. De officier van justitie spreekt van „roekeloos gedrag" Een ooggetuige zag dat de wielen van de geleende BMW waarin RIJSWIJK (ANP) - Een 98-jarige vrouw uit Rijswijk is vrijdag op straat beroofd van 17.000 gul den. Het spaargeld zat in een tas die de hoogbejaarde in haar loopwa gen had gelegd nadat ze bij een supermarkt aan de Kerklaan in Rijswijk boodschappen had ge haald Een onbekende jongen griste de tas weg toen de vrouw rond kwart over zes vrijdag avond over de Valrust in haar woonplaats liep. De politie vermoedt dat de straatrover de vrouw enige tijd is gevolgd, alvorens toe te slaan. iAdvertentiei Grandioze Kerstshow bij De Jonge Hoek van Dijke Interieur Heinkenszand (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 3 per kwartaal met automatische afschrijving k f 89,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1