Korpschef erkent falen politie Een grote passie voor katten Kerstgedachte bij parkeerwachters Vissers wachten in spanning op besluit over vangstquota Groei van economie blijft achter bij landelijke tendens Smeels: buitenwereld verdient méér dan waartoe wij dit jaar in staat waren Dijkgraaf kritiseert invloed van boeren bij .besluit ruilverkaveling zeeuwse almanak Verrassing PZC zeeland VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 ,an onze verslaggever »*rERNEUZEN - De politie Zee and schièt in haar taakuitvoe- 13 ing tekort. Korpschef A. A. v iroeels heeft dat donderdag on- mwonden toegegeven op een jjeenkomst met het Zeeuwse ersoneel in Tcrneuzen. „De luitenwereld heeft naar mijn evoel recht op méér dan waar- oe wij het afgelopen jaar in laat waren", stelde hij vast. ten korps dat waakzaam wil lijn, moet er de komende tijd ^jjreel werk van maken de klant Voord Hinder ^fciiet terug - ïaar Zeeland fan onze verslaggever l'LISSINGEN - Het voormalige ichtschip Noord Hinder blijft io goed als zeker in de huidige ligplaats Hellevoetsluis. Vlis- lingen heeft het nakijken. Oud- eeloods D. Roos, die de Noord linder naar Vlissingen wilde lalen, is diep teleurgesteld. )e vaarwegmarkeringsdienst is Ie eigenaar van de Noord Hin- ler. J. de Bruijn, het hoofd van lie dienst in Scheveningen, leeft de initiatiefnemers in Vlis- ,j: ingen onlangs ingelicht. Hij verstuurde een brief met de me- iedeling dat 'onderhandelingen net de gemeente Hellevoetsluis n een vergevorderd stadium pijn'- ,Ik had dit absoluut niet ver wacht", reageert Roos. „We wa ren voorbereidingen aan het treffen om het schip naar Vlis singen te halen. Het Schelde- oodsenkoor had belangstelling. !en bergingsbedrijf wilde ons ïelpen. En de Noord Hinder - och een Vlissings schip - had ils maritieme attractie niet mis- taan." het gevoel mee te geven koning te zijn." De burger had volgens Smeels hoge verwachtingen op het ge bied van klantvriendelijkheid en bereikbaarheid. Er was een roep om meer blauw op straat, efficiënt georganiseerd en het liefst éénhoofdig en te voet of op de fiets. Vanuit de buitenwereld kwamen ook vragen om het vreemdelingentoezicht te inten siveren, afspraken op tijd na te komen en de produktie van het korps, ook in termen van meer processen verbaal, daadwerke lijk te verhogen. Dat de politieregio Zeeland in fi nancieel opzicht de eindstreep van 1995 kan bereiken heeft, naar Smeels vaststelde, voor in dividuele collega's een hoge prijs gekost. Roosterdruk in de basispolitiefunctie bereikte de grenzen van het aanvaardbare, ruimte om vacatures te vervul len was er onvoldoende en er moest een uiterste beroep wor den gedaan op de loyaliteit van medewerkers in de ondersteu nende diensten om het bedrijf draaiende te houden. Volgens de korpschef is de gezamenlijke sa larislast groter dan goed is voor een gezond korps. „Een complex probleem dat de komende jaren om een even complexe oplossing vraagt." Flexibel Smeels ging nader in op de nood zaak van de politie zich flexibe ler op te stellen. Men moet er niet alleen zijn op momenten die de politie het beste uitkomen. De korpschef betreurde het dat in het slepende CAO-conflict die noodzakelijke, brede benade ring van het begrip 'flexibilise ring van de arbeid' tot heden toe is verengd tot een discussie over de onregelmatigheidstoeslag. Eerder had de Zeeuws-Vlaamse districtschef F. Goudswaard de agenten voorgehouden dat meer 'wij-gevoel' en 'geluk op de werk vloer' kunnen leiden tot een gro- M— KBMflM fan onze verslaggever DOSTBURG - Dijkgraaf ir C. J. l0e\lmekinders van waterschap Het Vrije van Sluis heeft don- irdag tijdens een water schapsvergadering de eindve rantwoordelijkheid van de andbouwsector bij ruilverka velingen ter discussie gesteld. Almekinders vindt dat verte genwoordigers van de land bouw te weinig hebben gewe- fe ren op de voordelen van de ruil- verkaveling Biervliet, die en- :ele weken geleden werd afge stemd. Door het afstemmen van dat project schiet het water schap er bijna één miljoen gul den bij in. )e uitslag van de ruilverkave- ing Biervliet was voor Zeeland ?en historische gebeurtenis. Met .22 stemmen voor en 167 stem- nen tegen werd voor het eerst iinds 1978 een ruilverkaveling in le provincie afgestemd. Almekinders betoogde tijdens le vergadering dat het water- chap zwaar gedupeerd is door iet afstemmen van de ruilverka veling. De dijkgraaf legde uit dat ijkssubsidies worden misgelo- >en. Verder wordt het voor het waterschap moeilijk om uitvoe- ing te geven aan een optimaal waterbeheer. Vooral als het om le aanleg van natuurvriendelij- ce oevers en de verfijning van iet kwantitatieve waterbeheer ;aat.. Mmekinders presenteerde een iverzicht van de financiële ge- ralgen voor het waterschap. Uit lat overzicht bleek dat Het Vrije )rugstoeristen laangehouden IULST - De politie in Zeeuws- 'laanderen hield donderdag wee mannen aan in verband net overtredingen van de Dpiumwet. In Hulst werd een 40-jarige inwo- ïer van Sint-Niklaas opgepakt n de Zoutestraat. De man bleek n het bezit van een kleine hoe- 'eelheid soft drugs. In Terneu zen hielden surveillerende agen ten een 25-jarige Rotterdammer aan die nog een binnenstadsver bod had uitstaan. De man droeg ook een kleine hoeveelheid hard drugs op zak en kon geen geldige dentiteitspapieren tonen. De vreemdelingenpolitie werd inge schakeld om een nader onder zoek in te stellen. In beide geval- en werden de drugs door de poli tie in beslaggenomen. tere tevredenheid en daarmee ook tot een betere kwaliteit van de dienstverlening. Bolus De peptalk van de korpsleiding op de valreep van het jaar werd aangehoord door circa 250 poli tiemensen, de helft minder dan onlangs in Oostburg tijdens een protestDijeenkomst over de CAO-onderhandelingen. Een aantal agenten had de korpschef per brief laten weten een bijeen komst als die van gisteren geld verspilling te vinden. Om hetzel- de resultaat te bereiken had Smeels er volgens de briefschrij vers beter aan gedaan iedereen op de eigen werkplek te trakte ren op een bolus bij de koffie. Smeels achtte zich door de op komst voor de oudejaarsbijeen- komst voldoende gesterkt in zijn besluit om voor een andere weg te kiezen. Cynisch Er waren ook politiemensen die op de antwoordkaart die bij de uitnodiging was gevoegd, hun van Sluis een financiële tegen valler van bijna één miljoen moet verwerken. Almekinders voerde aan dat veel belanghebbenden tegen stemden uit angst om droogte- gevoelige grond te krijgen. Daar naast waren de tegenstemmers er volgens de dijkgraaf ten on rechte vanuit gegaan, dat in het plan teveel aandacht werd be steed aan aanleg van natuurge bieden. „Vertegenwoordigers van de landbouw durfden zich niet of nauwelijks uit te spreken over de voordelen van de ruilverkave ling voor de agrarische sector", aldus Almekinders. „Op die ma nier stelt men zich buiten de dis cussie. We moeten ons afvragen of we de landbouwsector nog wel moeten belasten met de eindve rantwoordelijk voor ruilverka velingen." Ook de leden van de algemene vergadering toonden zich teleur gesteld over de uitslag van de stemming. Hoofdingeland E. Wijffels: „We voeren het beleid in heel WesUZeeuws-Vlaanderen uit met behulp van overheids subsidies. Vraag is natuurlijk, hoe gaan we nu met het gebied van Biervliet om?" Almekinders beaamde dat die discussie ge voerd moet worden. Hij stelde dat de noodzaak levensgroot aanwezig blijft om bij Biervliet een aantal werken uit te voeren. Evaluatie Verder verklaarde de dijkgraaf dat hij het verloop van de stem ming van de ruilverkaveling Biervliet in januari gaat evalue ren met vertegenwoordigers van de landbouw. Hoofdingeland R.A. Calon gaf aan dat het in ie der geval aanbeveling verdient om de voorlichting\voor de ruil verkaveling eens onder de loep te nemen. „We moetën ook naar onszelf kijken", aldus Calon. „We hadden de stemmers vooraf misschien beter moeten wijzen op de gevolgen van een nega tieve uitslag." Voorzitter J. Ramondt van Agrarisch-West-Zeeuws-Vlaan deren liet desgevraagd weten zeer teleurgesteld te zijn, dat Al mekinders in de vergadering vraagtekens zette bij de eindve rantwoordelijkheid voor land bouwers bij ruilverkavelingen. „Als bij ruilverkavelingen vijfen negentig procent van de gron den eigendom is van landbou wers, dient hun mening ook de doorslag te geven", aldus Ra- mondt. „Ik vind het dan ook spijtig dat Almekinders de ruil verkaveling waarbij grondge bruikers beslissen, als een ach terhaald instrument be schouwt." Verkleed als Kerstman proberen Terneuzense parkeerwachters vandaag goodwill te kweken bij de burgers. Overigens sputteren die burgers heel wat minder dan bijvoorbeeld Amsterdammers, wanneer ze bekeurd worden. foto Charles Strijd van onze verslaggever TERNEUZEN - De parkeerwachters in Terneuzen houden vandaag, vrijdag, een ludieke actie. Met de actie hopen de wachters zich op een andere, klantvrien delijke wijze te presenteren aan het pu bliek. Ze gaan gehuld in het tenue van de Kerstman hun ronde doen. In plaats van bonnen worden er attenties uitgedeeld. Dat wil niet zeggen dat lieden die hun voertuig op trottoirs of onmogelijke plaatsen willen achterlaten, hun gang kunnen gaan. Zij zullen óók op de klant vriendelijke actiedag in de beurs moeten tasten. Het parkeerregime in de Scheldestad werd in april van dit jaar een stuk stren ger. Op tal van plaatsen in en rond de bin nenstad verschenen parkeermeters en - zuilen èn controleurs. Het was voor veel Zeeuws-Vlamingen die Terneuzen aan doen wennen geblazen. Auto's konden niet lukraak naast de wegkant gezet wor den, er moest betaald worden en wie in ge breke bleef kreeg te maken met geünifor meerde controleurs die er niet voor terug deinsden bonnen uit te schrijven. Volgens T. Bastiaansen van de gemeente Terneuzen werd de controle de voorbije maanden behoorlijk geïntensiveerd en kwamen er door het aanscherpen van die controle nogal wat klachten binnen bij de gemeente over het parkeerbeleid. „Zet je het aantal klachten echter af tegen de hoeveelheid klachten in andere gemeen ten. dan valt het wel mee. Het acceptatie niveau van het betaald parkeren is in Ter neuzen vrij hoog. Mensen sputteren rela tief weinig tegen als ze bekeurd worden. In stadsdelen van Amsterdam protesteert zeker zo'n 60 tot 70 procent van de mensen als ze op de bon zijn geslingerd. Hier is dat beduidend minder", stelt Bastiaansen. van onze verslaggever LEWEDORP - Ze reist heel Europa af om katten te keu ren. De 62-jarige keurmeester Kitty de Bruin uit Lewedorp is sinds 1978 vele weekeinden van huis. Onlangs bezocht zij in het Duitse Hannover voor de vijfhonderdste keer een kattententoonstelling. Een uit de hand gelopen hobby, die haar overigens niets kost. De verenigingen die haar uit nodigen, betalen alle onkos ten. Van een trip met een vliegtuig tot aan overnach tingen in een hotel. Haar passie voor katten is groot. Het contact met de beesten tijdens het keuren: vooral dat vindt De Bruin fan tastisch. „Het is een uitdaging om een bange kat eerst op zijn gemak te stellen en daarna te onderzoeken." Een keurmees ter moet bij elke show de mooi ste kat van een bepaald ras kiezen. De Bruin: „Je hanteert daarbij standaardnormen. Je kijkt hoe het dier staat en hoe de vacht is. Je inspecteert de breedte van de kaak, de vorm van de neus, de kleur ogen. Maar van elk dier probeer ik altijd de positieve dingen te zien." Naam gemaakt De Bruin mag alle kortharige en enkele langharige rassen keuren. „Ik ben één van de weinigen in Nederland die zo 'allround' is. Daarom wordt ik regelmatig uitgenodigd voor buitenlandse kattenshows." De keurmeester, die vier jaar terug met haar man uit Rot terdam verhuisde, heeft door de jaren heen naam gemaakt Keurmeester Kitty de Bruin: „Van elk dier probeer ik altijd de positieve dingen te zien." foto Willem Mieras in de internationale kattenwe- reld. Verenigingen zien haar graag komen. „Ik schrijf in Frankrijk mijn rapporten in het Frans, in Duitsland in het Duits en in andere landen in het Engels. Dat wordt enorm gewaardeerd." Frankrijk. Zwitserland. Enge land. Oostenrijk, Italië, Zwe den, Noorwegen en met name Duitsland zijn voor De Bruin geen onbekende landen meer Een bezoek aan Rusland in 1992 was voor haar het hoogte punt. „Het was een enorme be levenis. Samen met nog twee Nederlandse keurmeesters werden we een hele week over al mee naar toegenomen en rondgeleid", kijkt ze glunde rend terug. Plezier Ooit fokte De Bruin zelf katten en bezocht ze shows met hen. Door ziekte van haar beesten moest ze hiermee stoppen. Toch bleef de Lewedorpse be trokken bij kattententoon stellingen. „Ik bracht enige tijd de katten van hun hok naar de keurmeester. In 1977 werd ikzelf keurmeester en een jaar later was in Brussel mijn eerste keuring." Inmid dels is ze bijna twintig jaar ac tief als keurmeester. Voorlo pig denkt De Bruin niet aan stoppen. „Zo lang ik er plezier in heb en gezond blijf, ga ik door." misnoegen kenbaar hadden ge maakt over tal van zaken. Smeels daarover, enigszins cy nisch:-..Omdat die collega's ver zuimden de kaart van hun naam en adres te voorzien, ben ik he laas niet in staat ze persoonlijk te bedanken voor de construc tieve manier waarop zij aan de gezamenlijke opbouw van ons korps meewerken." van onze verslaggever VLISSINGEN - Met angst en be ven wachten de Nederlandse visserij-organisaties af, wat de Europese visserij-ministers vandaag - vrijdag - besluiten over de visquota voor 1996. Alle ogen zijn op minister J. J. van Aartsen gericht. „Hij schijnt een goed onderhandelaar te zijn", weet secretaris G. Hiem- stra van de Nederlandse Vis sersbond. „Hopelijk helpt dat ons." Eén ding staat voor Hiemstra vast. Het scholquotum gaat om laag. „De Europese Unie heeft al een akkoord gesloten met Noor wegen. Dat komt neer op een verlaging van het scholquotum voor de Noordzee met 30 pro cent. Ik heb nog nooit meege maakt dat zo'n afspraak door de Europese visserij-ministers ter zijde werd gelegd." De Nederlandse visserij kan vol gens Hiemstra de scholquotum verlaging nauwelijks aan. „Vo rig jaar is het quotum ook al met bijna 30 procent verlaagd. Hal vering van een belangrijke in komstenbron in twee jaar tijd is voor een bedrijfstak toch fu nest." De slag om de schol lijkt verlo ren. Het gevecht om de tong woedt nog volop. Visserij-biolo gen willen ook de vangsthoe- veelheid voor die platvis-soort terugbrengen, omdat tong en schol volgens hen vaak samen worden gevangen. Schol en tong zijn in hun visie aan elkaar ge koppeld. Vissers bestrijden dat vanuit de praktijk. Eind vorig jaar is minister Van Aartsen er in geslaagd de koppe ling van tafel te krijgen. De vraag is of hem dat opnieuw lukt. Zijn positie is niet slecht. Schol en tong worden vrijwel uitsluitend door Nederlandse vissers gevangen. De stem van Nederland klinkt zwaar door. Nederlandse visserij-organisa ties denken met de minister mee. Zij hebben voorgesteld rond februari een verbod op de scholvisserij uit te vaardigen, als die vis vol kuit zit. „Ik weet ech ter niet", zegt Hiemstra. „of Van Aartsen dat meeneemt." De afdeling visserij van het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI) heeft inmiddels door gerekend. wat een verlaging van het schol- en tongquotum voor Nederlandse vissers betekent. Het vakblad Visserijjiieuws pu bliceerde deze week de resulta ten Het LEI rekent in 1996 op een netto-verlies voor de hele sector van 40 tot 60 miljoen gul den. Opvarenden gaan 30 tot 50 mil joen gulden in inkomen achter uit. In de zeevisserij wordt over het algemeen met deellonen ge werkt De bemanningsleden krijgen een deel van de omzet als loon. Verlaging van de quota vertaalt zich direct in hun inko men. Harde klap Het LEI verwacht dat de klap zó hard aankomt, dat een aantal bedrijven het niet kan bolwer ken. De belangstelling voor de jongste saneringsregeling van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij is teke nend. Binnen drie dagen waren dertien kotters aangemeld. De inschrijving moest worden ge sloten. Secretaris P. J. V. de Baare van de Zeeuwse visserijvereniging Zevibel wacht liever nog met commentaar. Hij vertelt desge vraagd wel dat de Zeeuwse vis sers dit jaar 85 procent van het scholquotum zullen volmaken en 99 procent van het tongquo tum. „Iemand hoeft geen goede rekenaar te zijn, om te becijferen wat een verlaging van de quota teweegbrengt." van onze verslaggever VLISSINGEN - De economi sche groei in Zeeland blijft vol gend jaar achter bij die in heel Nederland. De economie in deze provincie zal in 1996 met 2,2 procent toenemen. Dat is 0,5 procent minder dan de landelij ke groei. De ontwikkeling van de Zeeuwse werkgelegenheid blijft minder achter bij de lan delijk voorspelde tendens: 1,4 procent in Zeeland tegen 1,5 procent in Nederland. Een en ander blijkt uit het kwar taalbericht van macro-econo misch onderzoeksinstituut NY- FER (Nijenrode Forum for Eco nomie Research). Het instituut kenmerkt Zeeland als de provin cie met de meest vluchtige groei cijfers van Nederland. Deze vluchtigheid is te verklaren uit het feit dat de Zeeuwse econo mie sterk afhankelijk is van de industrie. En dat is één van de wisselvalligste sectoren. De bijdrage van de industrie aan het bruto regionaal produkt (de totale waarde van de produktie per jaar) van Zeeland is 35 pro cent, Daarentegen draagt de in dustrie in Nederland maar 18 procent aan het bruto nationaal produkt bij. De economische groei van Zeeland blijft achter bij de landelijke omdat de voor Zeeland zo'belangrijke indus triële sector volgend jaar minder snel zal groeien dan andere ter reinen van de economie. In de periode 1984-1993 lag de ontwikkeling van de Zeeuwse economie overigens gemiddeld bijna 0.7 procent boven de Ne derlandse groei. Dat was te dan ken aan de resultaten van de in dustrie in Zeeland. De groei in de toegevoegde waarde van de in dustrie was in dezelfde periode hoger dan in elke andere provin cie en zelfs twee keer zo hoog als voor geheel Nederland. Met de NYFER—prognose van een economische groei van 2,2 procent in 1996 houdt Zeeland alleen Groningen achter zich. Daar wordt een groei van 0,6 pro cent voorzien. De economie in de provincie Utrecht zal zich vol gend jaar het best ontwikkelen: 3,7 procent. Gunstig Dat de toename van de werkge legenheid in Zeeland minder zal afwijken van het landelijke per centage dan de economische groei is te danken aan de gun stige ontwikkelingen in de sec toren handel, horeca en trans port. Vooral over deze laatste sector is NYFER optimistisch. Het instituut noemt de werk loosheid onder vrouwen in Zee land opvallend. NYFER geeft als oorzaak dat veel vrouwen traditiegetrouw in de diensten sector werken en die heeft in Zeeland een geringe omvang. De veerboot Prinses Mar griet, ooit de trots van de vloot der Provinciale Stoom boot Diensten, voer'de afge lopen dagen rond in het sterfhuis. Donderdag ging de laatste enkeldekker voor goed voor de wal. Gekeurd en te oud bevonden. Toch moJisterde onlangs nog een matroos aan. Ondanks het sombere toekomstbeeld - zelfs als-ie straks op een van de dubbeldekkers aan het werk gaat, is het toch maar tot de ingebruikriame van de- oeververbinding - stapte hij monter het rijdek van de oude schuit op. Gulzig - want immers nog een carriè- retje voor zich - nam hij de instructies van zijn supe rieuren in zich op. Hij werd dekknecht. een redelijk overzichtelijke baan. Auto's in goede banen leiden, een beetje roepen in een ivalkie- talkie en op ivat knopjes drukken. De man met twee strepen, die hem inwijdde in de geheimen van zijn nieuioe functie, was sriel uitgepraat. Alweer op weg naar de brug, keerde hij echter op z'n schreden terug. „Oh ja...en de deuren zijn ook voor jou", voegde hij de dekknecht nog toe. Die daar vreemd van op keek. Hij had eigenlijk ver wacht dat ze pas later met de sloop zouden beginnen...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 9