Franse sociale top mislukt Poolse premier ontkent spionage Rebellen verlaten Goedermes PZC Treinramp Egypte eist 75 levens Den Haag loopt internationale organisatie mis Hoofdverdachte in Alanya-zaak bekent medeplichtigheid Justitie onderzoekt uitlatingen Haider Nederland leidt bij hulp voor Bosnië buitenland Vakbonden en werkgevers wijzen verklaring Juppé af VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 Verduisterde planeet Jupiter oi leidde wijzen naar Bethlehem m LONDEN (RTR) - De Drie Wij- ien die de pasgeboren Jezus eer bewezen in Bethlehem, waren naar de stal geleid door een ver duistering van de planeet Jupi- ier door de maan. Dat beweert een Amerikaanse astroloog in de New Scientist. Volgens het klassieke kerstverhaaal van de evangelist Matteus werden de wijzen door een ster gegidst. M. Molnar, astronoom aan de universiteit van Jersey, combi neerde sterrenkundige gebeur tenissen uit de tijd van de ge boorte van Jezus met astrologi- sche symboliek op Romeinse munten. Bovendien vond hij in te oude geschriften aanwijzingen van twee verduisteringen van j? Jupiter - volgens de Romeinen jjj, de planeet van koningen en kei- ars - door de maan. Die zouden 27 maart en april van het jaar 6 2» voor Christus plaats hebben ge- 35 had. Molnar concludeert dat Je- 21! as op 20 maart in 6 voor Chris- }8 ais is geboren. De New Scientist vindt dat de stelling van Molnar door de grondigheid van zijn onderzoek naar historische bronnen ster- ker staat dan bedenkers van eer- en dere theorieen over de ster van Bethlehem. Er zijn al langer theorieën over jaar waarin Jezus waar- schijnlijk is geboren. Door een 12 fout in de middeleeuwen bij het 13 berekenen van de jaartelling 14 moet de geboorte waarschijnlijk ui4 of 6 voor Christus worden ge- 19 situeerd. 21! 23! Vrijspraak in 1 lombriefproces losten rijk WENEN (AP) - Twee verdach- en van een reeks aanslagen met imbrieven zijn gisteren door een rechtbank in Wenen vrijge- iproken. Het ging om het proces in de eer ste van vijf aanslagreeksen die jstenrijk de afgelopen jaren ibben geteisterd. Slachtoffers varen telkens mensen die zich nzetten voor de integratie van mitenlanders. De ex-burge- neester van Wenen, Helmut Zilk, was een van de slachtoffers n hij verweet het openbaar mi nisterie gisteren onvoldoende inderzoek te hebben gepleegd. )e twee 28-jarige verdachten sullen alsnog de gevangenis in- )3o gaan omdat zij schuldig bevon- !en zijn aan neo-nazi activitei- PARIJS (RTR/GPD) - De vak bonden en werkgevers in Frankrijk hebben donderdag avond een ontwerpverklaring van premier Juppé over de con clusies van hun „sociale top" verworpen. De premier heeft de bijeenkomst voor een half uur geschorst om een nieuw ont werp te kunnen maken. De top was 's middags om drie uur begonnen. Doel van Juppé is een eind te maken aan de sociale onrust na 24 dagen van stakin gen door voornamelijk over heidspersoneel. Dat was in op stand gekomen tegen de rege ringsvoorstellen voor een kor ting op de ambtenarenpensioe- nen en een sanering van het stel sel van sociale zekerheid door middel van belastingverhogin gen en bezuinigingen in de ge zondheidszorg. Juppé legde de top aan het be gin een plan voor om de econo mische groei te stimuleren, ba nen voor jongeren te scheppen en de werkweek te verkorten. Vakbonden an onze correspondente lessica Lutz ou ILANYA - Hakan K.. de hoofd- ei erdachte in het moord- en ver- aa rachtingsproces in het Turkse raieker 17 mensen ^(verleven ramp loeing Colombia IOGOTA (RTR) - Zeker 17 men- ien hebben donderdag een on- "friuk met een Amerikaans liegtuig in het zuidwesten van 'olombia overleefd. Dit meld- l0l|le het Colombiaanse radiosta- ion Caracol. Eerder was ge- neld dat alle inzittenden waren imgekomen. ui Iet verkeersvliegtuig van Ame- ican Airlines stortte in de nacht la an woensdag op donderdag Ta ieer op een berg in het zuidwes- ht4en v n Colombia. Reddings- hejjloegen lokaliseerden het wrak min de vroege ochtend. De ma- hine had op zijn vlucht van liami via Bogota naar Cali 151 ur lassagiers en acht bemannings- 1 eden aan boord. De meeste in- ittenden waren Colombianen. j )e Boeing 757 stortte neer op 50 m van de luchthaven van Cali erwijl de landing was ingezet. Vonk: beleid loutros Ghali is j"amp voor VN >EN HAAG (GPD) - Minister 'ronk van ontwikkelingssa menwerking heeft forse kritiek p het functioneren van de loogste man bij de Verenigde iaties (VN), secretaris-generaal 1 ioutros Ghali. Het personeels- teleid dat Boutros Ghali voert „rampzalig" voor de VN-orga- lisatie, vindt Pronk, olgens de minister verzamelt ie Egyptische secretaris-gene- aal slechts mensen om zich 2 een die „naar zijn pijpen dan- Hij zou zijn naaste mede werkers louter als bedreigend en incurrenten zien. Pronk: „Een oede secretaris-generaal is een samleider. Die hoort te opere- en als een premier, die z'n mi- listers als teamleden ziet." faar de mening van Pronk )le laakte Boutros Ghali na zijn antreden in 1992 een goede tart, waarin hij „een brede vi le" ten toon spreidde om de VN- rganisatie te versterken. (voor de stakers). Een ^voord- voerder van de socialisten, Fra ncois Hollande, schamperde: „Niets directs en niets con creets". Juppé's woorvoerder, Lamassoure. verklaarde echter dat de sfeer op de bijeenkomst "constructief was geweest Frankrijk werd tot vorig week einde drie weken lang verlamd door een staking van spoorweg en metrowerknemers. De mees te stakers hervatten hun werk nadat de premier een plan om hun pensioenrechten aan te tas ten, had ingetrokken. De vakbonden van hun kant wil len op de top onderhandelen over de ingrepen die Juppé wil doen in het stelsel van sociale ze kerheid. Zij eisen ook loonsver hogingen en meer vakantieda gen. De werkgevers sloten ech ter van te voren praten over loonsverhoging of werktijdver korting uit. „Wij hebben moeilijke, spannen de momenten gehad. En ik besef terdege dat er grote meningver- schillen zijn blijven bestaan. Maar op zijn minst kunnen wij nu ten overstaan van het Franse volk laten zien dat wij oplossin gen willen vinden via dialoog, overleg en onderhandelen", had de premier aan het begin van de top verklaard. Maar de militante leider van de communistisch georiënteerde vakbond CGT zei dat de onder handelingen zeker moeten lei den tot bevriezing van Juppé's plannen voor hervorming van het stelsel van sociale zekerheid. De regering wil koste wat het kost voldoen aan de normen voor de Europese monetaire eenwording en de éne Europese munt. De leider van de Communisti sche Partij, Robert Hue, noemde de voorstellen 'onvoldoende' een 'een bewijs van minachting' Een vrouw wijst naar de plaats van de treinbotsing in Badrshein, Egypte. CAÏRO (AP) - Een treinongeluk in Egypte heeft gisteren aan zeker 75 mensen het leven gekost. Het ongeluk gebeurde op het station van Badrshein, waar de sneltrein van Cairo naar Luxor heel langzaam reed als gevolg van dichte mist en vanachter werd aangereden door een andere trein. Van het ene moment op het andere veranderden wagons in ver wrongen staal. Zeker 76 mensen raakten gewond. Reddingswer kers hadden een hijskraan nodig om de wrakstukken uit elkaar te trekken. De machinist van de tweede trein, die onderweg was van Cairo naar Fayoum, zou een stopsignaal over het hoofd heb ben gezien. Vermoed werd dat de machinist een van de doden was. WENEN (DPA/AFP) - Het openbaar minis terie in Klagenfurt stelt een onderzoek in naar de rede die de extreem-rechtse politi cus Jörg Haider in september voor vetera nen van de Waffen-SS heeft gehouden. Dat heeft persofficier van justitie Dietmar Pa- cheiner van het parket in Klagenfurt don derdag gezegd. Haider zei tot de veteranen blij te zijn dat „er in deze wereld nog fatsoenlijke mensen zijn die karakter hebben, ook bij de zwaarste te genwind voor hun overtuiging staan en hun opvattingen tot vandaag trouw zijn geble ven". De voorzitter van de FPÖ betreurde het dat „wij nu misschien niet meer de meer derheid hebben. Maar wij zijn geestelijk su perieur aan de anderen". Bij de bijeenkomst in Haiders deelstaat Karinthië was ook de dochter van de voormalige SS-leider Hein- rich Himmler aanwezig. Een amateuropname van de bijeenkomst, die vorige week op de Duitse televisie te zien Alanya, heeft zijn medeplich tigheid bekend in de moorden op een Russische en een Neder landse vrouw in mei van dit jaar. Tijdens de zitting van gis teren las de rechter een lange brief van Hakan voor, waarin deze beweert dat hij door zijn kornuiten uitgedaagd werd. Hakan beschrijft in zijn brief hoe hij de Russische vrouw met een schroevedraaier gestoken heeft. Toen zij neerviel sloegen de an deren haar met stenen. „Op een gegeven moment hoorde ik het geluid van haar hoofd dat barst te. Daarna kwam er bloederig schuim uit haar mond. Toen be grepen we dat ze dood was". Te gen zijn zin. schreef hij, had hij ook Marijke vastgehouden ter wijl Ali haar steken toebracht met een mes. „We hebben haar samen naar beneden gegooid. Ik weet niet of ze toen nog leefde". De man die tot nu toe als de lei der van het moorddadige stel werd beschouwd, zegt dat de an deren, met name Ali en Gazi, hem ervan beschuldigden een lafaard te zijn en dat het initia tief van hen kwam. „Ze hebben misbruik gemaakt van mijn be perkte intelligentie en ik kon geen nee zeggen". De zaak is verdaagd tot 18 ja- Een Russische militair neemt een vuurpositie in tijdens de gevechten met Tsjetsjeense rebellen in Goedermes. GROZNY/MOSKOU (RTR/DPA) - Grote aantallen Tsjetsjeense rebellen zijn gisteren begonnen met de terugtocht uit de stad Goedermes. De opstandelingen trekken zich terug om verder bloedvergieten te vermijden, aldus een commandant van de strijders. Him vertrek volgt op een grootscheeps offensief van het Russi sche leger, dat een einde wil maken aan de bezetting van de stad in de afvallige Russische regio in de Kaukasus. De rebellen na men Goedermes een week geleden in en omsingelden het plaat selijke militaire hoofdkwartier. De Russen slaagden er woensdag in de honderdzeventig kameraden in het belegerde kwartier te ontzetten. De strijd tussen het Russische leger en de rebellen in Goedermes kostte al aan meer dan honderd burgers het leven, aldus de bur gemeester van de tweede stad van Tsjetsjenië. Volgens hem plunderden de opstandelingen winkels en woonhuizen en gooi den Russische soldaten handgranaten in kelders waar burgers zich schuilhielden. In de straten liggen talrijke lijken. De aanval van de rebellen op Goedermes begon op de dag dat in Tsjetsjenië de stembussen opengingen voor de verkiezingen van het regionale bestuur en de landelijke regering in Moskou. Jozef Olesky beschuldigd van hoogverraad van onze correspondent Hans Gertsen BOEDAPEST - Een dag voordat de nieuwe Poolse president Alexander Kwasniewski zijn ambt zal aanvaarden, schudt het Poolse politieke bestel op zijn grondvesten. Premier Jozef Oleksy, net als Kwasniewski een voormalige com munistische partijbons, wordt ervan be schuldigd jarenlang voor de KGB te heb ben gespioneerd. Als die beschuldiging op waarheid berust, heeft Oleksy hoog verraad gepleegd. De Poolse minister van binnenlandse za ken. Milczanowski. legde gisteren in het Poolse parlement een voor Oleksy ver nietigende verklaring af. Volgens Milcza nowski zou de Poolse binnenlandse vei ligheidsdienst Oleksy recentelijk na een jarenlang onderzoek als spion hebben ontmaskerd. Oleksy zou vanaf het begin van de tachtiger jaren tot dit jaar regel matig informatie en vertrouwelijke docu menten aan een buitenlandse inlichtin gendienst (lees: De KGB) hebben doorge speeld. Minister Milczanowski. een vertrouwe ling van de scheidende president Lech Walesa die evenals Walesa vandaag af treedt, wilde 'in het belang van het onder zoek" niet verder uitweiden over de feiten waaraan Oleksy zich schuldig zou heb ben gemaakt. De zaak is nu in handen van de hoogste militaire aanklager in Polen. Die zal mo gelijk vandaag al, op basis van het rap port dat hij van de minister van binnen landse zaken heeft ontvangen, uitsluitsel geven over de vraag of er genoeg aanwij zingen zijn om Oleksy formeel in staat van beschuldiging te stellen. Frustratie De in opspraak geraakte premier - een deel van de oppositie heeft hem gevraagd zijn functie hangende het onderzoek neer te leggen ontkende de zware beschul digingen gisteren in alle toonaarden „Ik ben nooit iemands agent geweest. Dat zeg ik. Jozef Oleksy, hier in het Poolse parlement", zo zei de duidelijk geëmotio neerde Poolse premier gistermiddag in de Sejm. het Poolse parlement. Volgen Oleksy is het belastende dossier tegen hem van A tot Z door de geheime dienst gefabriceerd op bevel van 'het Walesa- kamp' uit frustratie over het verlies van de presidentsverkiezingen. Oleksy gaf toe dat hij in het verleden eens door de geheime dienst gewaarschuwd is dat een van zijn kennissen mogelijk voor de Russische geheime dienst zou werken. Volgens de Poolse premier heeft hij het contact met de persoon in kwestie sinds dien vermeden. Minister Milczanowski suggereerde gisteren echter dat Oleksy ondanks waarschuwingen van de ge heime dienst doorging met het zien van een of meerdere personen die als spion bekend stonden. Papoea's vluchten voor gevechten PORT MORESBY <AP> - Ongeveer 700 Papoea-mannen. - vrouwen en -kinderen zijn de afgelopen twee weken uit West- Irian naar Papoea-Nieuw-Guinea gevlucht vanwege gevech ten tussen Indonesische troepen en Papoea-onafhankelijk heidsstrijders Dat heeft de politie in de afgelegen grensplaats Kiunga. 700 kilometer ten noordwesten van Port Moresby, donderdag gezegd. De plaatselijke politiecommandant. Peter Taiang. verklaarde dat veel vluchtelingen stamverwanten zijn van dorpsbewoners in Papoea-Nieuw-Guinea. Het gaat om een afgelegen gebied, waar de regering van Papoea-Nieuw-Guinea weinig kan uit richten tegen grensoverschrijdingen door dorpsbewoners, Pa poea-rebellen of het Indonesische leger. Irian Java of West-Irian is het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea. dat in 1963 aan Indonesië werd overgedragen Noorwegen verbiedt Marvelon-pil OSLO (AP) - Noorwegen heeft donderdag de veelgebruikte an ti-conceptiepil Marvelon verboden, behalve voor vrouwen die geen andere pil kunnen gebruiken. Volgens de Noorse instel ling die toeziet op de medicijnenmarkt blijkt uit onderzoek dat Marvelon de kans op trombose kan doen toenemen Marvelon wordt gemaakt door het Nederlands-Zweedse chemie- en far maceutisch concern Akzo Nobel. In oktober gaven de Britse gezondheidsautoriteiten dezelfde waarschuwing af voor wereldwijd verkochte anti-conceptiepil len onder verschillende merknamen en met dezelfde ingrediën ten als Marvelon. Marvelon bediende 40 procent van de Noorse markt - zo'n 60.000 tot 70.000 vrouwen -. totdat bezorgdheid over de veiligheid van het middel leidde tot sterke daling van het gebruik. Bloedige aanslag in Pakistan PESHAWAR (RTR. AFP) - Een aanslag gisteravond in de Pa kistaanse stad Peshawar, dichtbij de grens met Afghanistan, heeft zeker aan dertig personen het leven gekost, ruim honderd mensen raakten gewond. Een politiechef vermoedt dat een Af ghaanse groep verantwoordelijk is. In Peshawar huizen vele Afghanen die zijn gevlucht voor de oorlog in hun land. Maar de aanslag van gisteren leek veel op de zelfmoordaanslag met een autobom op de Egyptische ambassade in de hoofdstad Islamabad van 19 november. Een van de drie Egyptische orga nisaties die zich daarvoor verantwoordelijk stelden, waar schuwde Pakistan vorige week te stoppen met het uitwijzen van door Egypte gezochte moslim-militanten naar Egypte. Pa kistan heeft tot dusver tien van deze personen naar Egypte teruggezonden. Bij de zelfmoordaanslag op de Egyptische am bassade vielen zestien doden. was, is dinsdag op de Oostenrijkse televisie vertoond. De uitspraken leidden tot hevige verontwaardiging bij vertegenwoordigers van de andere politieke partijen. De Waffen- SS is in 1946 tijdens het proces tegen nazi kopstukken in Neurenberg tot „criminele organisatie" verklaard. Bij de parlementsverkiezingen van zondag leed Haider in tegenstelling tot de verwach tingen een licht verlies. Zijn partij verloor een zetel in het parlement. van onze correspondent Bob Kroon GENÈVE - Het nieuwe secreta riaat van hel Internationale Centrum voor Gehandicapten komt tegen alle verwachtingen in niet in Den Haag, maar in het bij Genève gelegen Ferney-Vol- taire. Voor deze met de Verenigde Na ties geassocieerde instelling, die onder leiding staat van oud-se- cretaris-generaal van de VN Ja- vier Perez de Cuellar, was in eer ste instantie Den Haag gekozen als vestigingsplaats Daar zou het bijna 10 miljoen gulden kos tende hoofdkwartier worden ge bouwd voor een internationale staf van meer dan honderd func tionarissen. Burgemeester Havermans had zich hiervoor persoonlijk ingezet en al een bouwterrein in de resi dentie beschikbaar gesteld. Om dat het Centrum het van vrijwil lige bijdragen moet hebben, was de Haagse burgervader zelfs naar Oman gereisd, waar hij in 1993 van sultan Qaboos een kleine half miljoen gulden los kreeg voor de eerste aanzet voor dit project. Maar volgens bij het Internatio nal Disability Fund in Genève betrokken autoriteiten zag men in Den Haag geen kans aanvul lende fondsen los te krijgen voor het gebouw, dat behalve als kan toor ook moest dienen als inter nationaal 'functioneel centrum' voor lichamelijk gehandicapten. De affaire deed gisteren veel stof opwaai en in het Poolse parlement en bracht ver deeldheid binnen de regeringsoalitie aan het licht. De grootste coalitiepartij, de SLD (Links-Democratische Alliantie) wilde minister Milczanowski in eerste in stantie geen verklaring laten afleggen, maar de Boerenpartij van oud-premier Pawlak steunde een motie van de opposi tie waarin om een verklaring van de mi nister gevraagd werd. „De situatie is bij zonder ernstig en vraagt om een eerlijk en onpartijdig onderzoek", aldus de voor malige premier. Uiteindelijk ging de SLD akkoord op voorwaarde dat ook Oleksy een verklaring af mocht leggen en dat er geen debat zou volgen. De buitengewoon ernstige beschuldigin gen lokten ook een reactie uit Moskou uit. Een woordvoerder van de Russische regering ontkende tegenover het persbu reau Itar-Tass categorisch dat Oleksy met de Sovjet- of Russische geheime dienst heeft samengewerkt. van onze correspondent Paul Koopman BRUSSEL - Het was een opste- kertje, dat Nederland na alle hoon en kritiek over de val van de moslim-enclave Srebrenica wel kon gebruiken. De Bosni sche minister van buitenlandse zaken Muhamed Sacirbey stond gisteren tijdens een internatio nale conferentie in Brussel spe ciaal even stil bij de voortrek kersrol die Nederland heeft ge speeld bij het noodhulppro gramma voor Bosnie-Herzego- wina. Sacirbey: „Ik wil Nederland lof toezwaaien voor zijn steun. Dit kleine land heeft met ruim 80 miljoen gulden steun een gewel dig gebaar gemaakt en verdient speciale vermelding". Onder regie van Eurocommissa ris Hans van den Broek en vice- president Kemal Dervis van de Wereldbank bogen vijftig lan den en instellingen zich gedu rende twee dagen over het nood hulpprogramma dat de komen de drie maanden in het door oor log verwoeste Bosnië op gang moet komen. De totale schade van de oorlog begroot de Wereld bank op 8 miljard gulden. Het eerste kwartaal van 1996 moet ruim 800 miljoen gulden op tafel komen voor werk aan we gen. spoorverbindingen, elektri citeitscentrales en waterleidin gen. Het bedrag werd in Brussel zonder al te veel problemen ge fourneerd. Nadat minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking zijn royale gebaar van 80 miljoen had gemaakt, verhoogde de Amerikaanse de legatie haar bod van 48 naar eveneens 80 miljoen gulden. Het gesteggel over de nog open staande schulden van Bosnië, alsmede de kwestie rqnd de ver deling van het totale hulpfond sen over de EU. de VS en de rest van de wereld zijn naar later da tum verschoven. Hierover wordt in maart 1996 een nieuwe confe rentie belegd. Zowel Van den Broek. Sacirbey als Wereldbank topman Dervis toonden zich in genomen met de toezeggingen, zo kort na het Dayton-vredesak- koord. Volgens Van den Broek was er onder alle deelnemers grote tevredenheid over dit sig naal van hoop Tandengeknars klonk er alleen in een nevenzaal tje. waar de Bosnisch-Servische delegatie de overeenkomst een mislukking noemde 'omdat de moslims nu het monopolie krij gen op de uitvoering van alle herstelwerkzaamheden'. Henk Ingrid van der Kooi| Eierrovende dinosauriër broedde zelf eieren uit LONDEN (DPA/ANP) - Dinosauriërs van de ovi- raptor-familie hebben eieren uitgebroed zoals moderne vogels. Een spectaculaire vondst in de Aziatische Gobi- woestijn lijkt het jong ste bewijs te vormen voor de theorie dat de uitgestorven dieren de voorloper van de hui dige vogel zijn. In het Britse tijdschrift Nature van gisteren meldden Amerikaanse en Mongoolse onderzoe kers de vondst van de fossiele resten van een volwassen oviraptor, zit- tend op een nest eieren. Het dier heeft dezelfde houding als veel broe dende vogels, aldus Mark Norell van de uni versiteit in Washington. Tot de jongste vondst waren uitsluitend fossie len van oviraptors naast eieren aangetroffen Daardoor nam de weten schap aan dat het niet- vliegende dier eieren roofde. Vandaar dat de dinosauriër de naam ovi raptor kreeg, een samen trekking van de Latijnse woorden voor ei en rover.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5