Gospel is medicijn zonder bijwerking Kozakken zijn hitgevoelig Rhetta Hughes trekt met koor door Nederland Net als belcanto, goed voor de stem kunst cultuur 23 Silvester concerten VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 De gospel is als een kledingstuk. Soms is het een tijdje uit de mode, maar het komt altijd weer terug, aldus Rhetta Hughes, de ster uit The Glory of Gospel die momenteel langs de Nederlandse zalen trekt. Ze is blij verrast door het grote enthousiasme van het publiek. „De zaal wordt een eenheid. Blank, zwart, man of vrouw, iedereen wordt gegrepen door de heftige emoties. De gospel is springlevend." De tien formidabele zangers en zange ressen van The Glory of Gospel leg gen op het podium hun hele ziel en zalig heid in het uitdragen van de boodschap achter de gospel: het overleven. Avond aan avond moeten ze opnieuw de emoties doorstaan die hun voorouders de gospel deden bedenken. Rhetta Hughes: „Het is een moeilijke show. De gospel is puur en eerlijk. Dat moetje weten over te brengen op het publiek, anders loopt iedereen in de pauze al weg." Big mama's Dat gebeurde niet tijdens de première in Carré. De zangers, onder wie twee authen tieke 'big mama's' en de diepe, melo dieuze zuidelijk Amerikaanse bassen, maakten dat de zaal aan het einde van de voorstelling was veranderd in één swin gende massa. De aankondiging Starring Rhetta Hughes is wellicht wat voorbarig, want ook Mi chelle David weet met haar zangkwalitei ten te imponeren en 'big mama' Jean Cheek doet qua stemgeluid zelfs niet on der voor een grote ster als Aretha Franklin. De betiteling van Rhetta Hug hes als ster van The Glory of Gospel, heeft waarschijnlijk meer te maken met het feit dat zij geen onbekende is bij het Neder landse publiek. De 56-jarige zangeres schitterde eerder namelijk in Josephine en The Sound of Motown. „Ik ben erg ge lukkig dat ik in Nederland de kans krijg zoveel mooie voorstellingen te doen. Daarom wil ik het publiek alles geven. Ie dere avond opnieuw." Slaven De eerste helft van de voorstelling staat in het teken van de geschiedenis van de go spel, die begon toen Afrikanen gevangen werden genomen en als slaven naar Ame rika werden verscheept. De spirituals maakten hun leven nog enigszins draag lijk, het gaf ze de kracht ondanks alle el lende op de plantages toch door te gaan. Hughes ziet de gospel nu als een positieve erfenis van de verschrikkingen die haar voorouders moesten doorstaan. „De ge schiedenis is belangrijk. En hoe verschrik kelijk het ook was, er komt toch altijd iets positiefs uit voort. De zwarte Amerikanen Rhetta Hughes: Met de gospel ga ik terug naar het Afrika van mijn herinnering. gaan gebukt onder hun zware verleden als slaven, Europa had de holocaust. Ieder een heeft zijn eigen verhaal en bedenkt manieren om het leed te verzachten. Daaraan danken wij onze muziek. Ik heb geen man en geen kinderen. Maar ik heb mijn moeder nog èn de gospel. Dat maakt mij ontzettend gelukkig." Rhetta Hughes heeft zich haar hele leven verwant gevoeld met de songs die haar voorouders haar nalieten. „Met de gospel ga ik terug naar het Afrika van mijn herin nering. Zoals zoveel zangers ben ik in de Scène uit The Glory of Gospel, foto's GPD kerk begonnen. De priester deed er niet toe, het koor was veel belangrijker. Toen ik kind was,, werkten we overdag voor de blanken, maar 's avonds waren we ge scheiden. De gospel gaf ons de kracht om als zwarten in Amerika te kunnen overle ven." Vrijheid Volgens Hughes is de gospel meer dan ge woon een lied. „De gospel onderga je, be leef je. Alle oer-emoties komen los. Som mige mensen bezoeken psychiaters, maar ie kunt beter een gospel zingen. Het is een medicijn waai' je geen nadelige gevolgen van ondervindt." Het tweede deel van The Glory of Gospel staat in het teken van de vrijheid, ver beeld door vrolijke opzwepende songs. Een van de krachten van de voorstelling is dat de decors en kostuums sober gehou den zijn. Het bespelen van de zaal komt geheel aan op de kwaliteiten van de zan gers en zangeressen. Als zij zich onder het publiek begeven, zit niemand meer op zijn stoel en verandert de zaal in één swingen de massa. „Eigenlijk duurt dat moment iets te kort", vindt Rhetta Hughes. „Dat is juist de kracht van de spiritual: het gevoel van vreugde datje kunt overbrengen door elkaar aan te raken." Het Praise the Lord en Hallelujah domi neert de gospel. Toch hoef je volgens Hug hes niet gelovig te zijn om gospels te kun nen zingen. „Het is meer een soort medita tie, een vervanging voor vriendschap, troost en een uitlaatklep voor verdriet. Ik kan me de laatste keer dat ik in de kerk was zelfs niet eens meer herinneren. Ik heb genoeg aan de gospel." Volgens Hug hes zijn de zwarte Amerikanen hun voor ouders nog steeds dankbaar voor de go spel. „Daarvóór had Amerika eigenlijk geen muziek. De Engelsen brachten Mo zart mee, maar dat swingt niet, daar kun je je emoties niet in kwijt. De gospel stond aan de wieg van alle muzieksoorten, van de jazz tot de rap." Zwart, blank, man of vrouw, volgens Hug hes kan iedereen gospels zingen. „Wij dachten dat ritmische songs waren voor behouden aan zwarten. Maar toen was daar ineens iemand als Elvis. We keken onze ogen uit dat een blanke ons wist te evenaren. Maar hij had het ons eerst zien doen! Iedereen kan het, alleen wij doen het al langer. Wij hebben deze muziek van onze voorouders geèrfd." Berrit de Lange The Glory of Gospel slaat maandagmiddag 25 december in De Doelen in Rotterdam en dins dagavond 26 december in de Stadsschouwburg in Antwerpen. Don Kozakkenkoor: Eeuwenoude traditie. De kozakken komen eraan. Langzaam maar zeker veroveren zij de wereld. De komende weken trekken ze door Nederland: zestien zangers en zes musici uit Rusland onder leiding van de Nederlandse dirigent Marcel Verhoeff. En al vindt hij het zelf een beetje raar klinken: „We brengen muziek met een zekere 'hitgevoelighcid'. Kijk maar eens hoe de mensen reageren op die oude kozakkenliederen. Ze kennen Kalinka. maar dit... Het koor bestaat sinds 1993. Maar al in de jaren twintig ontstond er in Bulga rije een koor dat onder diezelfde naam we reldfaam verwierf. Het was gevormd door Russen die na de revolutie van 1917 naar het Westen waren gevlucht. Maar na de dood van leider Serge Jaroff verdween het koor in de vergetelheid. De zangers die zich vandaag het Don Ko zakkenkoor noemen wortelen direct in de eeuwenoude traditie van kozakken. „Ei genlijk betekent het woord kozak vrij man", vertelt dirigent Verhoeff. „En dat was vroeger iets bijzonders in een land vol lijfeigenenen. Strikt genomen waren de kozakken landlopers. Vagebonden, met een heel eigen manier van leven, die gezin nen stichtten en een eigen sociaal leven opbouwden. Ze leefden van wat ze vonden in de bossen en wat de jacht opleverde." Elite De kozakken hebben zich door de eeuwen heen zowel negatief als positief gemanifes teerd. Positief, omdat ze een sterke groep vormden waarvan de leden het altijd voor elkaar opnamen. Vandaar dat de tsaren hen destijds in dienst namen en inzetten bij opstanden en oorlogen. Je vond ze te rug in de voorste linies. Elitetroepen. Er bestonden elf regimenten, genoemd naar him gebied van herkomst, zoals de Siberi sche kozakken. Oeral-kozakken en de ko zakken uit het stroomgebied van de rivier de Don, de Don-kozakken. Met de Russische revolutie verdwenen de ze kozakken-eenheden. Maar toen Boris Jeltsin in 1992 besloot hen hun oude rech ten terug te geven, werd niet lang daarna weer een regiment kozakken opgericht. En toen het regiment besloot ook een koor te vormen, werd Verhoef gevraagd diri gent te worden. „Ze kenden ze mij van eer dere concerten in Rusland." „Dit nieuwe koor bestaat uit professio nals. kozakken van oorsprong. We bou wen aan een nieuwe traditie, met bekende liederen en folklore te brengen, samen met de oude muziek van de kozakken. Ook liturgische muziek hoort daarbij. Want die hoort bij dit koor omdat de ko zakken vroeger ook kerkmuziek verzorg den." „Omdat de Russisch-orthodoxe kerk geen orgel kent. heeft de bas bij ons die rol. We hebben er zelfs een die lager komt dan de bastonen van het klavier. Een kwestie van cultiveren en natuurlijk ook een gave Gods. Want hun inspiratie putten ze voor een groot deel uit hun geloof. We openen de concerten dan ook vanuit een mystieke rust." Nuances v Het is geen groot koor. „Dat heeft deze muziek ook niet nodig. Met wat minder stemmen kun je de nuances beter later ho ren. Samen vormen deze stemmen wel een hechte groep. En dat is te merken. Vorig jaar zijn we voor het eerst op reis gegaan en ik ben niet ontrevreden. En onze cd haalde meteen de klassieke Top Tien. Een paar weken geleden waren we een paar minuten op de Duitse zender ZD F. Daar na moesten we in Berlijn uitzien naar een grotere zaal. omdat de belangstelling enorm blijkt te zijn." „Het doet ons goed dat juist het onbeken de. maar wel typische kozakkenrepertoire goed aanslaat. Ook in Moskou, waar we deze concertreeks zijn begonnen. Het oude communisme is voorbij, net als de tijd van het ontwortelen, die daarop volg de. De bevolking weet weer waar het om gaat." „Nog tien tot vijftien jaar en er is een heel ander Rusland. Want ik zie daar al heel andere dingen dan op televisie. Geen ma fia. geen ultra-rechts. Maar het echte Rus land. dat herrijst. Dit volk heeft zo'n enor me kracht in zich. Elke keer geven ze mij een les psychologie, laten ze hun veer kracht zien." Inmiddels hebben de kozakken Marcel Verhoeff benoemd tot officier en hem een tweede voornaam geheven: Nicolavitsch: „Dat vitsch betekent zoon. En Nico is de naam van mijn vader die ook dirigent was, maar helaas is overleden. Dat Nicola vitsch is daarmee voor bij een prachtig eerbetoon." Hans Visser Het Don Kozakkenkoor komt. 25 december in Rotterdam; 27 december in Eindhoven. 30 de cember in Antwerpen en 31 december in Breda. Met een gitaar onder de arm wandelde Rein Kolpa destijds het conserva torium binnen. Popzanger wilde hij worden. Zijn eerste nummers had hij al geschre ven. Maar het liep anders. Als klassiek tenor verzorgt hij de komende weken met de bariton Marco Bakker en drie Hongaarse solisten, het Straussorkest Boedapest, een koor en ballet in Neder land de traditionele reeks Silvester Nieuwjaarsconcer ten. „Een feest", weet Kolpa uit ervaring. Vanuit zijn geboorteplaats Maasland verhuisde hij des tijds naar Noord-Holland omdat daar op niveau het lichte reprtoire werd onder wezen. Maar door een school- produktie van de Purcells opera Dido en Aeneas ging hij verloren voor de pop. Lief de op het eerste gezicht, die hem nu tot ver buiten de grenzen voert. „Sindsdien zette ik alles opzij voor de klassieke muziek. Pop-zin gen ben ik verleerd. Daar doe je dingen met je stem die je bij het klassieke zingen juist vermijdt." „Hoewel... je ziet dat musi cals tegenwoordig ook kla- siek worden bezet. Zelf zou ik graag zo'n musical uit de ja ren twintig willen zingen, want die zijn nog voor ge schoolde stemmen geschre ven. Fred Astaire was geen groot zanger, maar wel klas siek geschoold. En natuur lijk West Side Story. Voor To ny. de hoofdrol, zou ik zonder meer mijn carrière even opzij zetten." Invallen Na Alkmaar volgde de ope raklas van het Amsterdamse Sweelinck Conservatorium. Vervolgens was hij twee jaar verbonden aan de studio van de Opera in Keulen. Een kweekvijver voor het grote podium: „Studeren en mee werken aan de grote produk- ties. Goed voor je repertoire want je speelt alles door el kaar. En soms moetje plotse ling invallen." „Zo werd ik op een ochtend gebeld: die avond moest ik invallen in Billy Budd van Britten. Meteen studeren en die avond dook ik 'in het diepe'. Ik zong mijn partij bij de orkestbak en op het to neel werd mijn rol geplay- backed. De tweede dag heb ik na een regierepetitie zelf gespeeld. Daarom is in Duitsland de souffleur zo be langrijk. Zonder die man geen voorstelling." „Vernieuwend zijn zulke pro- dukties dus niet. Ze speelden daar al 25 jaar Die Zauber- Rein Kolpa: Als tenor speel je vaak de helci. flöte in dezelfde regie. Veel repetitietijd is er voor zo'n re prise dus niet. Daarom moet je daar niet te lang blijven. Bovendien raak je als solist voor concerten uit de roula tie, want je bent niet be schikbaar." Na Keulen deed hij ervaring op met tal van regisseurs. De befaamde Harry Kupfer bij voorbeeld. „Prettig om mee te werken, weet wat hij wil, prachtige ideeën." En na tuurlijk dirigenten, zoals vrij recent met Lawrence Renes, met wie hij bij de Nederland se Reis Opera op tournee was met Le Nozze di Figaro. Stoffig „Prima operadirigent. Jam mer dat we daarmee niet overal in Nederland hebben opgetreden. Oosteuropese gezelschappen komen daar wel. Helaas, want dat zijn C- en D-produkties. Want al zijn de zangers goed. die voor stellingen. zijn stoffig en ou bollig. Die houden de slechte naam van de opera hoog, ter wijl de tijd van de dikke so pranen en tenoren met wijd gespreide armen voorbij is." „Jammer want zo komt het publiek niet in aanraking met de visie van nieuwe re gisseurs. Vroeger dragide al les om de zangers, regie en een aankleding kostten al leen maar geld. De wereld is tegenwoordig visueel inge steld, daar moet je rekening mee houden." „In de regie draait het nu om eenvoud, om grote lijnen. Ook dat is van deze tijd. Mensen zoeken een rust punt. Maar voor zangers is het moeilijker geworden. Een aria werd vroeger aange past aan de stem. En als ie mand met een bepaalde aria veel succes had, werd die domweg in allerlei andere opera's geplaatst, of dat nu paste of niet." Als free lance-zanger krijgt hij volop de kans zich breed te ontwikkelen. Precies wat een zanger aan het begin van zijn carrière nodig heeft. Een tournee door Zwitserland met My Fair Lady naast een reeks uitvoeringen van Bachs Weihnachts Orato rium. En zijn agenda vult zicht met allerlei concerten en oratoria als Handels Mes siah, Bachs Matthaus Pas sion en een serie bij de Neder- lande Reis Opera met Maha- gonny van Bertolt Brecht en Kurt Weill Strauss Bij dat alles ziet hij de ko mende Sylvester Tournee als een feestelijke afwisseling. „Je hebt nu die rage rond Strauss, die André Rieu heeft ontketend. Maar deze traditie bestaat al langer." „Operette is fantastisch om te zingen. Het is net als bel canto. goed voor de stem. Kijk. André Rieu brengt die muziek in arrangementen, maar wij bieden The Real Stuff. Operette met echte zangers, waar die muziek voor is geschreven. Zingen heeft een directheid. Daar kun je niet omheen. Een duet heeft emotie, die moet je als publiek kunnen en aren." „En natuurlijk is het muziek die je na het tweede couplet zo kunt meezingen. Je voelt dat het publiek meeleeft en dat moet ook. Anders dan bij de opera waar de mensen vooral absorberen. Operette is een feest. Een heerlijk avondje uit voor het publiek. We hebben een Weens pro gramma met Strauss. Léhar en iets van Robert Stolz dat hij componeerde naar aan leiding van een bezoek aan Amsterdam." Rein Kolpa is een van de wei nige tenoren in dit land van bassen en baritons. „Het is voor mannen de naar ver houding onnatuurlijkste stem, zoals de sopraan bij de vrouwen Maar als tenor speel je vaak de held en die zijn niet altijd interessant. Geef mij maar rollen die je kunt spélen Hoe saai is de ti telrol in Der Zigeunerbaron Maar die aria Als flotter Geist, die ik in de komende concerten zing. die is fantas tisch." Hans Visser Het Silvester Nieuivjaarsconcert ivordt 27 en 28 december gegeven in Rotterdam; 29 december in Goes; 30 december in het Con certgebouw in Amsterdam; 4 ja nuari in Breda; 9 januari in Ant werpen; 10 januari in Eindho-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 47