Aanval op voordelen ambtenarij "Met de Rekening Coulant kom ik eindelijk weer wat meer aan ondernemen toe" Kroondomein 'fokkerij voor jacht' PZC Beatrix krijgt hoge Duitse onderscheiding Fabriek verhoogt uit protest prijs van bloeddrukverlager Slachtoffers vliegramp herdacht Ministerie beveelt extremist aan voor imam-opleiding binnenland WD en PvdA: rechten verkiezing tot kamerlid beknotten Twaalf- reizenkaart voor de bus vanaf 1 januari Borst ziet af van betalen vijfje voor huisartsbezoek AKEN/DEN HAAG (DPA/ANP) - Koningin Beatrix krijgt de Internationale Karlspreis, een hoge Duitse onderscheiding voor personen of instellingen die zich inzetten voor de Euro pese eenwording. De prijs is uitgeloofd door een comité van de stad Aken. niet ver over de grens bij Zuid-Lim burg. Burgemeester Jürgen Linden maakte de keuze voor de Nederlandse vorstin don derdag bekend: „Door haar op treden schiep koningin Beatrix een klimaat van vertrouwen in Europa. Wie als zij Europees en toekomstgericht denkt en han delt, is een waardige drager van deze prijs." Eerdere win naars waren onder anderen de Britse premier Winston Chur chill, de Amerikaanse minister Henry Kissinger en de Franse president FranQcois Mitter rand. De enige onderscheiden Nederlanders tot nu toe zijn de politicus Hendrik Brugmans. die de prijs in 1951 ontving, en oud-minister Joseph Luns (in 1967). De koningin krijgt de prijs 16 mei volgend jaar in de historische kroningszaal van het stadhuis van Aken. Zij be zocht de stad al op 18 oktober van dit jaar in gezelschap van de Duitse president Roman Herzog, die haar prees om haar inzicht in Europa. De Interna tionale Karlspreis zu Aachen is genoemd naar keizer Karei de Grote, die geldt als grondleg ger van de Westeuropese be schaving. Hij woonde in Aken. waar hij in 814 stierf. In 1949. vier jaar na de Tweede Wereldoorlog, riepen burgers die zich verbonden voelden met hun stad de prijs in het le ven. Aan de onderscheiding is een geldbedrag van vijfduizend mark verbonden. DEN HAAG (ANP) - De VVD en de PvdA willen een einde ma ken aan de bevoordeling van ambtenaren die worden verko zen tot lid van de Tweede Ka mer of het Europees Parlement. De kamerleden Zijlstra (PvdA) en Remkes (VVD) zullen daartoe Voorzitter senaat hekelt kwaliteit van de wetgeving DEN HAAG (ANP) - De kwali teit van de wetgeving van som mige departementen is volgens voorzitter Tjeenk Willink van de Eerste Kamer zwaar onder de maat. Daardoor wordt de Se naat gedwongen zich te gedra gen als Tweede Kamer „om te redden wat er te redden valt". Tjeenk Willink zei dat na afloop van de laatste vergadering in de Eerste Kamer. Als er geen verbe tering optreedt, voorziet hij con flicten met kabinet en Tweede Kamer. Doordat de Senaat zich als Tweede Kamer moet opstel len, worden volgens de senaats voorzitter naar buiten toe pre tenties opgeroepen die niet waar te maken zijn. Bovendien ont staat door de politieke pressie een splitsing tussen regerings partijen en oppositie. Dat past niet bij het karakter van de Eer ste Kamer. Tjeenk Willink uitte verder kri tiek op het feit dat uitgerekend politiek en maatschappelijk heel belangrijke wetsontwerpen vaak op het laatste moment door de Senaat worden gejaagd. Deze week behandelde de Eerste Kamer de Algemene Nabestaan denwet. Het wetsvoorstel kreeg pas voldoende steun nadat het kabinet reparatiewetgeving had toegezegd. Eerder dit jaar sneu velde het wetsvoorstel voor de prestatiebeurs in de Senaat. DEN HAAG (ANP) - Het stads en streekvervoer introduceert op 1 januari '96 een nieuw ver voersbewijs, de '12-reizen- kaart'. Het is een soort meng vorm van een strippenkaart en een abonnement. Reizigers kun nen met de kaart binnen veer tien dagen twaalf reizen maken. Ze moeten bij aankoop van de kaart aangeven vanaf wanneer deze geldig moet zijn en in hoe veel zones ze willen reizen. Vol gens de vervoersbedrijven is de kaart met name voordelig voor deeltijdwerkers en scholieren. De 12-reizenkaart moet evenals de strippenkaart worden afge stempeld in bus, tram of metro. De kaart is niet persoonsgebon den. De vervoersbedrijven mik ken met de nieuwe kaart vooral op deeltijdwerkers. Voor hen is een abonnement op het stads en streekvervoer vaak onvoor delig, omdat ze dan enkele 'loze' dagen hebben. De 12-reizen kaart is ongeveer 10 procent goedkoper dan een 15-strippen- kaart. Voor scholieren levert de nieuwe kaart met reductietarief een voordeel van 30 procent op ten opzichte van een 15-strip- penkaart. De 12-reizenkaart kan gelden voor maximaal zeven zones. De prijs van de kaart varieert van 16 tot 63,75, afhankelijk van het aantal zones. Voor jongeren van twaalf tot en met achttien jaar ligt de prijs tussen 12,50 en ƒ49,50. begin volgend jaar een initia tief-wetsvoorstel indienen. Ambtenaren die parlementariër worden hebben het wettelijke recht om terug te keren op hun oorspronkelijke functie als hun kamerlidmaatschap voorbij is. Als zij in hun politieke functie minder verdienen dan in hun ambtenarenbaan, wordt het ver schil aangevuld. Remkes en Zijl stra willen dat aan beide voorde len een einde komt. De Tweede Kamer heeft vorig jaar februari al over de kwestie gedebatteerd. De toenmalige minister van binnenlandse za ken, Van Thijn, zegde toe te on derzoeken of de ambtenarenre- geling ook mogelijk zou zijn voor parlementariërs uit het bedrijfs leven. „Daar komt niks van te recht". aldus Zijlstra. Een van de doelstellingen van de initiatiefnemers is een einde te maken aan de oververtegen woordiging van kamerleden, af komstig uit de collectieve sec tor. „De verhouding in de sa menleving tussen werknemers in de marktsector en de werkne mers in de collectieve sector is 85 tegenover 15", aldus het PvdA- kamerlid. „In de Tweede Kamer is meer dan 50 procent afkom stig uit de collectieve sector. Zo meteen zitten we in de situatie dat de collectieve sector de col lectieve sector controleert. We hopen dat we met ons voorstel politieke partijen er toe kunnen dwingen meer mensen te vinden in het bedrijfsleven." Bovendien is de bevoordeling van ambtenaren uit de tijd, vindt Zijlstra. „De huidige rege ling dateert uit 1923, toen het ka merlidmaatschap nog iets heel anders was dan nu. Momenteel zijn parlementariërs full-profs en worden ze ook als zodanig be taald." HAARLEM (GPD) - Het geneesmiddel tegen hoge bloedruk Renitec wordt op 1 januari 85 procent duurder. De Haarlemse fabrikant Merck Sharp Dohme zegt hiertoe gedwongen te zijn. MSD lijdt volgens directiewoordvoerder W. Böhne 200 miljoen gulden exportschade doordat in okto ber de prijs van het cholesterolverlagende medi cijn Zocor 10 op last van het minsterie van volksge zondheid van 59 naar 49 gulden verlaagd moest worden. Bohne: „Daar was geen enkele aanleiding voor. Zocor was al goedkoop en is nu het allergoedkoop ste medicijn in Europa. Omdat wij het ook veel ex porteren. heeft het besluit het verstrekkend gevolg dat we tweehonderd miljoen gulden minder omzet ten. Daarmee komt onze exportpositie in gevaar. Ter compensatie van dit verlies moesten we beslui ten eën soort Renitec fors duurder te maken. De prijs ligt al jaren op een heel laag niveau De ver pakking dertig 10-gram- tabletten gaat f52,65 kos ten. Nu is dat 28.35. vanaf vandaag tot 40% korting ooststraat domburg LAREN - D. J. Batenburg, voorzitter van de Anthony Ruys Stichting, ontsteekt donderdag 57 kaarsen ter herdenking van de slachtoffers van de ramp met de Anthony Ruys. Dit toestel stortte driejaar geleden neer bij de luchthaven van Faro in Portugal. De herdenking vond plaats in de Sint Jans Basiliek van Laren (NH). foto Paul Vreeker/ANP DEN HAAG (GPD) - De stichting Kritisch Faunabeheer is fiks geschrokken van de aantallen door jagers gedode dieren op kroondomein Het Loo. Leden van de konink lijke familie en hun gasten hebben er vorig jaar ruim 700 dieren afgeschoten. Minister Van Aartsen (natuur), die daarover door het SP- kamerlid Poppe in schriftelijke vragen aan de tand was gevoeld, geeft in zijn antwoord een opsomming van de totale jachtbuit: 456 wilde zwijnen, 150 edelherten, 49 reeën en 58 damherten. Volgens Kritisch Faunabeheer, dat onder het motto van vogelvrij tot kogelvrij campagne voert tegen de jacht, blijkt uit de antwoorden van Van Aartsen dat in het ge bied een zeer onnatuurlijke hoeveelheid wilde zwijnen wordt gefokt. „Hoewel het Instituut voor Bos- en Na tuuronderzoek adviseert op de Veluwe een voorjaars stand aan te houden van 1,5 wild zwijn per honderd hec tare - dat is 150 voor het gehele kroondomein - wordt er al jarenlang een stand van 350 aangehouden. De zwij nen worden bijgevoerd met mais, kuikens en slachtaf val. Het kroondomein is gewoon een veredelde varkens fokkerij ten behoeve van de plezierjacht", stelt woord voerster Rita Stockmann. Volgens Van Aartsen voldoen de jachtpartijen volledig aan de regels; voor de aantallen afgeschoten dieren had de koninklijke familie een vergunning. Hij ziet dan ook geen reden om de koninklijke jacht te beperken. Poppe had daarop aangedrongen, onder meer omdat kroondo mein Het Loo. dat prinses Wilhelmina in 1959 aan de Staat schonk, jaarlijks drie maanden wordt afgesloten om de koninklijke familie ongestoord te laten jagen. Kritisch Faunabeheer verwacht dat er nog dezer dagen het kroondomein gaat 25 december weer open voor het publiek - een drijfjacht zal worden gehouden. Het aantal af te schieten dieren waarvoor een vergunning is verleend, is nog niet bereikt. VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 Zijlstra en Remkes hebben hun ideeën voorgelegd aan werkge vers- en werknemersorganisa ties. Zijlstra verwacht het initia tief-wetsvoorstel begin februari te kunnen indienen. Hij wil de kwestie in ieder geval hebben geregeld voor de kandidaatstel ling voor de volgende verkiezin gen. (Advertentie) DE NOBEL4ER AKO pakt Free Record Shop terug DEN HAAG GPD- De boekwinkelketen AKO slaat terug. De muziekwinkelgroep Free Record Shop opende vorige week een aanval op de vaste prijzen van boeken. AKO komt nu met goedkope cd's. AKO heeft zijn actie aangekondigd in advertenties die veel lij ken op die waarmee Free Record Shop boeken uit de top-10 voor bodemprijzen aanbood. De vereniging van boekenuitge vers en -handelaars riep met succes de hulp van de rechter in om Free Record Shop aan banden te leggen. De rechter erken de het bestaan van vaste boekenprijzen Omgekeerd kan Free Record Shop geen beroep op de rechter doen om AKO ervan te weerhouden cd's tegen minimale prij zen te verkopen. Er bestaan geen regels die dergelijke stunts verbieden. Afvalbon in Ermelo als cadeautip ERMELO (GPD) - Wie in Ermelo een origineel cadeautje wil weggeven kan daarvoor terecht in het gemeentehuis. Voor tien gulden is er een afvalbon te koop waarmee de ontvanger het recht krijgt een kuub afval te storten op een gemeentelijk af- valterrein Daar kunnen Ermeloërs afval als papier, hout, koel kasten en chemisch afval gescheiden storten. Het normale ta rief is ook een tientje per kubieke meter De mogelijkheid om vuil te storten is overigens wel voorbehouden aan inwoners van Ermelo omdat de gemeente niet met het vuil van anderen opgescheept wil zitten. Stoppen-met-roken met Cleese DEN HAAG (ANP) - John Cleese moet Nederland van de siga ret afkrijgen. De Stichting Volksgezondheid en Roken (Sti- voro) heeft de acteur ingeschakeld om op humoristische wijze de roker via reclame-spotjes op de televisie aan het verstand te brengen nu echt eens te stoppen. Volgens Stivoro is de spot een steuntje in de rug voor mensen die zo tegen het einde van het jaar erover denken om verder door het leven te gaan als niet-roker. Van de vier miljoen rokers in Nederland, overweegt volgens Stivoro ruim een miljoen te stoppen. Kohnstamm: mobiele stembureaus DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Kohnstamm (binnen landse zaken) wil mobiele stembureaus toestaan Die kunnen worden ingericht in een autobus. Kohnstamm wil hiervoor de Kieswet aanpassen. De staatssecretaris heeft dit laten weten aan de gemeente Heemstede, die eerder dit jaar om zo'n mobiel stembureau verzocht. Met de komst van de stemcomputer is het aantal stembureaus, traditioneel veelal gevestigd in scholen en wijkgebouwen, ge slonken. Daardoor moeten vaak grotere afstanden worden af gelegd om de stem te kunnen uitbrengen. Dat kan voor som mige groepen kiezers een probleem zijn. bijvoorbeeld in dunbe volkte gemeenten. DEN HAAG (GPD) - Minister Borst (volksgezondheid) ziet toch af van haar voornemen om ziekenfondspatiënten voor elk bezoek aan hun huisarts vijf gulden te laten betalen. Borst liet eerder weten veel te voelen voor deze maatregel, als bij drage aan een maximum eigen risico van tweehonderd gulden per jaar. De minister is al maanden bezig mogelijkheden te zoeken voor een beperking van de kosten in de gezondheidszorg. Een eigen risico van tweehonderd gulden zou mensen minder snel naar de dokter laten lopen. De laagste inkomens, die door zo'n maatre gel financieel het meest getrof fen worden, zouden door verla ging van de ziekenfondspremie enigszins moeten worden ont zien. Minister Borst ziet af van de hef fing vanwege twijfels bij de rege ringspartijen D66 en PvdA over deze maatregel. Beide partijen vinden dat juist voor een bezoek aan de huisarts geen drempels opgeworpen mogen worden. ZOETERMEER (ANP) - Het mi nisterie van onderwijs is ern stig in verlegenheid gebracht door een brief van ambtenaar J. Lutje Schipholt aan de Turkse autoriteiten. Hij beveelt daarin de extreem-rechtse activist drs. A. Vierling aan als docent voor een imam-opleiding in Turkije. Vierling is oprichter van het Ne derlands Blok en oud-medewer ker van CD-Kamerlid Janmaat. „De brief had niet verzonden mogen worden. De betrokken ambtenaar had daar geen man daat voor", aldus een woord voerder van het ministerie. Het departement zal de Turkse auto riteiten laten weten dat de brief als niet verstuurd moet woren beschouwd. De ambtenaar krijgt een berisping. De aanbeveling volgde op een brief van de Turkse ministeries van onderwijs en godsdienstza ken en een moskee-organisatie. Daarin werd gevraagd om een fi nanciële bijdrage. Bovendien vroegen de instanties om een oordeel over enkele kandidaten die gereageerd hadden op een advertentie, waarin docenten voor de opleiding werden ge vraagd. De school in Zuid-Tur- kije is bestemd voor Turkse jon gens die later in Nederland als imam aan het werk gaan. De betrokken ambtenaar liet weten dat Nederland niet wil bij dragen aan de opleiding. Staats secretaris Netelenbos (onder wijs) is er voorstander van dat Nederland in het voortgezet on derwijs zelf mogelijkheden biedt aan Turkse jongens die imam willen worden. Ze laat daar mo menteel een onderzoek naar ver richten. Wel ging Lutje Schipholt, die te vens secretaris is van de Turks/' Nederlandse Commissie Onder wijs, in op het tweede verzoek. Op basis van het curriculum vi- tae van Vierling noemde hij hem in een op 23 november gedateer de brief als een mogelijke kandi daat voor een baan als docent aan de opleiding. Klaarblijkelijk was hij niet op de hoogte van de achtergronden van Vierling, die meermalen de islam als een hoogst gevaarlijke godsdienst heeft bestempeld. „De ambte naar had geen namen mogen noemen. De Nederlandse over heid wil op geen enkele manier betrokken zijn bij die oplei ding", aldus een woordvoerder van het departement. Kamerlid Rabbae van Groen- Links meent dat er sprake is van een grove misstap van het minis terie Hij heeft donderdag in schriftelijke vragen staatssecre taris Netelenbos van onderwijs om opheldering gevraagd. Hij wil weten of ze consequenties verbindt aan deze fout. Advertentie Rabobank Bij de Rabobank spreken wij niet over 'n zakelijke rekening courant, maar over de Rekening Coulant. In naam een verschil van slechts één letter, in flexibiliteit en efficiency een verschil van dag en nacht. Want de Rekening Coulant moet voor werken, en niet anders om. Op die manier houdt u meer tijd over voor het ondernemen zelf. Iets dat meer dan 400.000 onder nemers al hebben ontdekt. Bel of kom eens langs bij de Rabobank. Met de Rabobank sta je er als ondernemer niet alleen voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3