De kaarten zijn een hulpmiddel Brommobiel blijft brommer liologisch Museum 'laagt in opzet eizoenverlenging Eis zes maanden voor bedreiging en ontuchtig handelen Verslaafd duo hoort hoge straffen eisen voor serie diefstallen zeeland 11 Stijlvolle verfijning in Arnemuiden WSSd lezers schrijven VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 Kaartlezeres Isolde: ...meestal voorvoelen de mensen de dingen zelf al... foto Charles Strijd Helaas. Wie op al die prangende vra gen een antwoord verwacht, is bij haar aan het verkeerde adres. Voor dergelijke 'kitsch' is Isolde niet in. Al kunnen we vaststellen dat ze bij de vraag over de toekomst van Terneu- zen een meewarig lachje nauwelijks kan onderdrukken ('dat suddert nog wel even door', zegt ze raadselachtig) en ook de naam Barbé is goed voor een grimas. Heeft ze in een nieuwsgie rige bui dan toch stiekem even in de kaarten gegluurd? Tuurlijk wel. Maar ze loopt er nu eenmaal niet mee te koop. „Het kost toch al moeite genoeg duidelijk te maken datje met heel se rieuze zaken bezig bent. Dan voel ik er niets voor me een beetje te presente ren als de eerste de beste waarzegster, die met haar glazen bol in een tentje op de kermis staat." Een jaar of vijftien geleden begon ze ermee. Het kwam eigenlijk vanzelf, door de sfeer bij haar thuis. Er kwa men helderzienden over de vloer, er werd gemediteerd. Veel filosofische discussies. Ze verdiepte zich in de leg technieken, leerde de kaarten te le zen, kortom, maakte zich stapje voor stapje de voorspelkunst eigen. Daar bij richtte ze zich vooral op de spelme thoden van de raadselachtige Franse helderziende mademoiselle Lenor- mand, op 27 mei 1772 geboren in Ale- nQon en vooral beroemd geworden door haar omgang met keizerin José- phine de Beauharnais, de gade van Napoleon. Toen ze bij raadpleging van de kaarten 'las' dat die twee de troon zouden bestijgen, was haar kostje gekocht. Tot... ze de scheiding van Joséphine en Napoleon voorspel de. Toen liet Napoleon haar wegens verraad in de gevangenis gooien. Maar de geschiedenis koos uiteinde lijk ferm haar zijde... Isolde beoefent het 'spel van 36 kaar ten van MUe Lenormand'. Citaat uit het boekje 'Kaartleggen met Mile Le normand': „Deze kaarten spreken een directe en duidelijke taal. die belang rijk is voor het begrijpen van de men selijke problematiek en de mogelijk heden. die de mens heeft om zijn leven zelf te coördineren en te bepalen." De Terneuzense kaartlezeres: „Ik kan de mensen helpen inzicht in zichzelf te krijgen. De kaarten zijn een hulpmid del om de spiegel te openen, inzicht te krijgen in de situatie waarin je zit Vaak mis je het overzicht over je le ven. zie je door de bomen het bos niet meer. De kaarten kunnen je het no dige overzicht bieden, je problemen tastbaar maken, zodat je ermee aan het werk kunt. Wie z'n toekomst kent. kan er naar handelen. Ik vergelijk het. als ik het uitleg, vaak met het zaadje dat je in de grond stopt en dat begint te groeien. Alle mogelijke factoren kunnen de groei beïnvloeden, maar je kunt het plantje daarbij wel een beetje helpen, het beschermen, een beetje sturen." Ze heeft zo haar eigen ethiek. Strooien met hel en verdoemenis doet ze niet. „Het heeft geen zin mensen op die ma nier te belasten. Je weet immers nooit hoe bepaalde voorspellingen ingrij pen in iemands leven. Of ik er zelf mee blijf lopen? Je leert zaken van je af te zetten: een kwestie van ervaring. Meestal voorvoelen de mensen de din gen zelf al. Ik geef ze - nogmaals - dat inzicht. Wat zé er verder mee doen, is hun zaak." Ze heft haar vinger in een waarschu wing. „Je moet oppassen dat de kaar ten je leven niet gaan beheersen. Het is een slechte zaak om bij ieder gevoel van onzekerheid naar de kaarten te grijpen. Die dwangmatigheid is ge vaarlijk." Zelf legt ze ze dagelijks. Het verschafte haar inzicht in zichzelf èn ze leerde de kaarten te interpreteren. Pakweg een jaar geleden stelde ze vast dat ze klaar was om ermee naar buiten te treden. Daarvóór 'oefende' ze op vrienden en vriendinnen, nu plaatst ze advertenties en verdient er zo'n beetje de kost mee. Commercieel wil ze het allemaal niet noemen, maar een consult kost natuurlijk wèl geld. In de gang van het huis. op weg naar de voordeur, graaien we alle moed bij elkaar. Hoe staan we er zelf voor? „Het gaat wel goed...", verzekert Isolde. Struikelend over paaltjes en stoe pranden bereiken we minuten later een horeca-etablissement, waar we onszelf tracteren op een feestelijke erwtensoep. i|ons eens onderzoeken: Vanwaar komt het vandaan?'. Aangezien het hier geen officieel consult betreft, fietsen wij snel over dit wonderlijke voorval heen. Terzake. We komen voor de toe- komst! Immers, als beëdigd brenger :ni|van het nieuws willen wij alles als eer- fste weten. En liefst van een heel jaar tegelijk. Dus: Hoe zal het de binnen stad van Terneuzen in '96 vergaan, welk lot treft commissaris der konin gin Van Gelder, welke prachtbedrij- ven zal burgemeester Barbé van Ter- neuzen nu weer naar de Kanaalzone weten te lokken, wordt het Neder lands elftal op het komende EK inder daad met grote cijfers door Zwitser land verslagen en niet te vergeten- wat zijn onze eigen vooruitzichten? van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - De donkere dagen voor Kerst nopen tot overpeinzing, zelfonderzoek en toekomstgericht denken. En daarbij kan een goed ge sprek met de kaartlezeres Isolde, ge huisvest in een eengezinswoning in de sombermakende binnenstad van Terneuzen, zeer van pas komen, dachten wij in een bijzonder origi nele bui. De 30-jarige ontvangt in de woonkamer annex keuken, waar de poes Pandora treurend om het plotse heengaan van hartsvriendin Isis enige afleiding zoekt bij een geluids box, die kalmerende klanken sproeit. Voor een serieus consult - van onge veer een uur - dient men zich te ver voegen in een kamer op de eerste ver- dieping. Weinig serieus als wij zijn, ne men wij genoegen met de tafel in de woonkamer, waar wij wat nonchalant en vooral onnadenkend enige goo cheltoeren bouwen met een spel kaar ten en in onze onschuld voornamelijk de kaart van de 'Ruiter' bepotelen. De kaartlezeres - een pot koffie in de hand - aanschouwt onze verrichtin gen met een vage glimlach. „Datje nu net die 'Ruiter' pakt... de brenger van het nieuws..." Verbijsterd klauteren wij weer op onze stoel en lezen de tekst op de kaart. 'Ziet ge de ruiter draven? Goed nieuws brengt hij u aan... Laat za onze verslaggever ITKAPELLE - De eerste op weg naar seizoenverlen- is voor het Zeeuws Biolo- :h Museum in Oostkapelle inder succesvol verlopen, xpositie van de van Libelle lende tekenares Marjolein stin trok gemiddeld veertig leent extra bezoekers. „Met fstmis overschrijden we de ms van 30.000 gasten", zegt l tevreden directeur drs B. ide Hoef. I was dit jaar de eerste keer I het ZBM met een grote ten- instelling in de doorgaans ïe wintermaanden een ver- jging van het seizoen nastreef- In het buitenseizoen trekt Zeeuws Biologisch Museum rjmaal zo'n tweeduizend be wakers per maand. In oktober g!5 waren dat er achthonderd - volgens Van de Hoef een iet van de expositie van Mar- Öin Bastin. urbr volgend jaar heeft het mu- glm daarom weer een grote itoonstelling op het program- ÏT ~Sdle ma gezet: een foto-expositie over strandtaferelen - 'De kleur van water'. „Die wordt aange vuld met vitrines met biologi sche voorwerpen", zegt Van de Hoef. Dieptepunt De laatste jaren passeerden ge middeld 28.000 bezoekers de kassa van het Zeeuws Biolo gisch Museum. Vorig jaar was een dieptepunt met slechts 21.000 betalende gasten. Dat was te wijten aan een verbou wing van het museum en aan in terne problemen - er traden toen zowel een nieuw bestuur als een nieuwe directie aan. In 1995 kochten al 29.500 mensen een kaartje. De eigen inkomsten van het mu seum zijn dit jaar daardoor enorm gestegen. „In 1994 kwam veertien procent van ons budget uit eigen inkomsten; nu is dat dertig procent", verklaart Van de Hoef. Het museum streeft er naar minstens de helft van het budget op eigen kracht te ver dienen. inzj Exclusieve woningtextiel, accessoires, meubelen en verlichting s H DUi Gloedvol varm hout net stijlvolle ;g belijning. Rust punt van iedere 1ag tijdens een ulinair genoe- i ]en in de lerfect zittende >toel en aan uw 'erlangens tegemoetkomende tafel. .1 N T E ?ul| VOOR EEN STIJLVOL ADVIES Langstraat 2-4, Postbuè 8, 4340 AA Arnemuiden tel. 0118-601273/601544, fax 603712 Openingstijden: maandag t/m zaterdag en vrijdagavond. van onze verslaggever OOSTKAPELLE - J. P. Kooi man (72) uit Oostkapelle had zijn brommobiel - merk Ai- xam - net gekocht, toen hij hoorde dat het weieens snel afgelopen zou kunnen zijn met de pret. De Nederlandse regering zinde op regeltjes, om het rijden met de brommo biel moeilijker te maken. Kooiman kneep 'm. Het ver lossende woord is onlangs ge sproken. De brommobiel blijft een overdekte bromfiets op vier wielen, waarvoor geen rijbewijs nodig is. In juli schafte Kooiman zich een brommobiel aan. a ruim 20.000 gulden. De prijs is ver gelijkbaar met die van een ge woon autootje. Daar gaat het hem ook niet om. Alles draait om dat rijbewijs. Kooiman heeft als tram- en metrochauf feur in Rotterdam gewerkt „Ik heb rijlessen gevolgd Eerst in een auto met versnel ling, later nog in een auto maat. Maar het lukte gewoon weg niet. Een auto is geen tram." Kooimans' vrouw heeft een rij bewijs, maar durft niet meer te rijden. Zij heeft last van even wichtsstoornissen. „De brom mobiel is echt een uitkomst voor ons. Het is net een auto Het gaat alleen wat kalmer. En het is een automaat." Het rijden in een brommobiel was voor hem 'wel even wen nen'. „Je moet er routine in krijgen. Direct nadat hij was afgeleverd, heb ik er met de verkoper een stukje in gere den. In Oostkapelle. over de binnenwegen, naar Veere. En weer terug. Het was een beetje krauwen, maar het ging." In de zomer heeft Kooiman met zijn vrouw vele tochtjes gemaakt, naar Zoutelande, Veere. een rondje Walcheren. „We houden van wandelen. Met de brommobiel rijden we dan naar een mooi plekje. We zetten daar het autootje weg en gaan een stukje lopen Het maakt je een stuk mobieler. Het houdt je wakker." Hij is één keer dwars door Middel burg gereden, naar de wijk Dauwendaele ..Ik moest voor sorteren. op die brede banen Ik was blij dat ik er was. Van mede-weggebruikers zegt Kooiman geen last te hebben, en zij ook niet van hem. De brommobiel kan maximaal 'slechts' 45 kilometer per uur. „Ik kijk altijd of ik iemand hin der. Dat gebeurt bijna nooit. Anders ga ik even opzij. Ik heb geen haast." Het heeft Kooiman een tijdje dwars gezeten, dat nieuwe re gelgeving hem weieens van zijn brommobiel zou kunnen beroven. „Een kennis begon daarover. Hij heeft zeker een hekel aan die autootjes. Maar er is nu toch duidelijkheid ge komen." Europese regels ge ven de brommobiel vrij baan. Nederland kan daar onmoge lijk onder uit. Aixam-dealer K. Hofman in Vlissingen vindt strengere re gelgeving onnodig. Hij heeft sinds april - nog maar - zes Ai- xams verkocht. „Het zal altijd iets voor een beperkte groep mensen blijven. Vooral voor senioren, oudere mensen die op een afgelegen dorp wonen en minder goed uit de voeten kunnen. Regelgevers moeten daarmee rekening houden. De brommobiel is niet iets voor jongeren die over de weg wil len scheuren." van onze verslaggever MIDDELBURG - De officier van justitie in Middelburg heeft donderdag twaalf maanden ge vangenisstraf. waarvan zes voorwaardelijk, geeist tegen een 34-jarige Vlissinger. De man stond terecht voor het plegen van ontuchtige handelingen met een stiefdochter en voor be dreiging van haar moeder, zijn ex-vrouw. Beide slachtoffers hebben daardoor psychische problemen gekregen en krijgen nu deskundige hulp. De officier eiste daarom ook voor elk van hen vijftienhonderd gulden smartegeld. De ontucht zou hebben plaats gevonden in de periode van 1 ju ni tot en met 30 november 1992. Het meisje was toen zestien jaar oud. Zij kreeg zwangerschaps- striemen en moest zich insme ren. De verdachte deed dat met instemming van het meisje voor haar en in het begin ging het om de zijkant van haar borsten en de heupen. De man ging volgens het slachtoffer in de loop der maanden echter steeds verder, totdat hij uiteindelijk ook haar vagina betastte. Toen was voor haar de maat vol. De Vlissinger ontkende de on tuchtige handelingen met zijn toenmalige stiefdochter. „Ik heb haar daar niet aangeraakt. Bo vendien was haar moeder altijd in huis als ik haai- insmeerde", voegde hij daaraan toe. Dat het meisje op 16-jarige leeftijd nog regelmatig bij hem op schoot zat. had volgens hem ook niets te betekenen. De van geboorte Libanese man leerde haar Arabi sche liedjes en de stiefdochter leerde hem Nederlands De officier van justtie. mr D. Veurink, vond het maar een zeer ongebruikelijke vader-dochter- relatie. „Zeker op die leeftijd Bovendien was het uw stief dochter Hij hechtte 'aanzien lijk meer waarde aan de woor den van het slachtoffer'. „Het was allemaal niet zo onbedui dend". vond Veurink. Bedreiging In maart 1993 zou de verdachte bovendien zijn ex-vrouw hebben bedreigd met een mes. De man gaf toe dat hij een mes voor haar heeft gehouden. „Ik was hele maal nerveus omdat, haar geestelijk gehandicapte dochter niet ophield met schreeuwen", verklaarde hy tegenover de rechtbank. Toen ook de moeder daar niets tegen deed. greep hij het mes. „Dat heb ik weer neer gelegd en ben weggelopen. Ik had niet de bedoeling haar te do-- den. Zij heeft later ook gezegd dat ze niet bang was dat ik haar echt iets zou aandoen." Voor mr Veurink deed het alle maal niets af aan de ernst van de feiten. Hij handhaafde zijn eis van twaalf maanden gevange nis, waarvan zes voorwaardelijk. De rechtbank doet op 4 januari uitspraak. van onze verslaggever MIDDELBURG - „Dit is geen strafblad, maar een strafhoek", merkte officier van justitie mr D. Veurink donderdag voor de rechtbank in Middelburg droogjes op. Hij doelde op het enorme aantal strafbare, feiten waarvoor een 37-jarige Rotter dammer terechtstond: ruim vijftig autodiefstallen en inbra ken. Een deel daarvan pleegde de man samen met een 31-jarige Bredanaar, die eveneens voor de rechter moest verschijnen. Veurink eiste voor de Rotter dammer drie jaar gevangenis straf. De Bredanaar mag van hem 15 maanden gaan zitten. Ondanks de waslijst aan feiten duurde de rechtzaak niet lang. „Ik heb ze gelezen en ze kloppen allemaal", nam de Rotterdam mer alle twijfel weg. Ook zijn me de-verdachte bekende alles on middellijk. De twee willen schoon schip maken en van hun drugsverslaving afkomen. Ze stelden alles in het werk de rechtbank van hun goede wil te overtuigen. De twee mannen hebben van eind september tot half oktober ingebroken in Renesse. Zonne- maire. Ellemeet en Brouwersha ven en daar ook een auto gesto len. De Rotterdammer is boven dien verantwoordelijk voor veer tien autodiefstallen en een serie inbraken in het hele land in de periode juli tot en met oktober 1995. „Ja, als je drugs gebruikt heb je veel geld nodig", verklaar de hij zijn daden. Flutrapport De advocaat van de Rotterdam mer vroeg voor zijn cliënt aan houding van de zaak, omdat de reclassering een 'fiutrapportje' had opgesteld. De officier van justitie vond dat toch voldoende duidelijk was geworden over de persoonlijke omstandigheden van de verdachte en de recht bank kwam tot dezelfde conclu sie. Bovendien vond die de feiten te zwaar en te groot in aantal om de zaak aan te houden. Aangezien de verdachten alles bekenden, restte hun raadshe ren niets anders dan de schade te beperken. Zij vroegen mr Veu rink rekening te houden met openstaande zaken. De Rotter dammer staat nog een jaar en acht maanden te wachten, de Bredanaar acht maanden. Bo vendien wilden beide mannen graag naar een afkickkliniek. Veurink volhardde echter in zijn eis: drie jaar voor de Rotterdam mer, vijftien maanden voor de man uit Breda. „Via de gevange nis is een serieuze behandeling van hun drugsverslaving best mogelijk vond hij. De rechtbank doet op 4 januari uitspraak. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berich ten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen Open brie ven. oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorres pondeerd. Fysiotherapie Irt het artikel 'Rem op gang naar fysiotherapie' (PZC 12 decem ber i gaat mevrouw Lelie in op de overheidsmaatregel voor fysio therapie en oefentherapie Ce- sar/Mensendieck. Zij stelt daar bij dat de miflister tracht de al te gemakkelijke gang naar fysio therapeuten te doorbreken. Voor alle duidelijkheid heb ik voor haar enkele relevante gege vens op een rijtje gezet. Fysiotherapie bestrijdt niet al leen symptomen, maar werkt doelgericht aan het voorkomen, opheffen, verminderen of com penseren van stoornissen, be perkingen en handicaps. In 60 procent van de behandelingen past de fysiotherapeut oefenthe rapie toe: een fysiotherapeut heeft daarnaast nog de moge lijkheid om massage of.fysische therapie te geven. De omvang van fysiotherapeuti- sche zorg is als enige sector in de gezondheidszorg sinds 1991 niet toegenomen. Van de door me vrouw Lelie genoemde 'onge breidelde groei' is dus absoluut geen sprake. Het gemiddelde aantal behan delingen bedraagt ongeveer veertien per verwijzing. Bij meer dan een kwart van de patiënten wordt de behandeling binnen zes keer beëindigd. Als het ma ximum aantal behandelingen negen is, komen dus veel patiën ten in de problemen. Fysiotherapeuten en oefenthe rapeuten zien natuurlijk graag dat patiënten de noodzakelijke zorg kunnen krijgen. Juist die zorg komt door deze bezuini gingsmaatregel in het gedrang. Daar moeten zowel fysiothera peuten als oefentherapeuten ge zamenlijk stelling tegen nemen. A.J. de Pagter Noordhoeklaan 48 Goes Fysiotherapie II Mevrouw Lelie gaat er in de PZC van 12 december ten onrechte vanuit dat fysiotherapeuten niet aan oefentherapie doen. Ver moedelijk is ze niet op de hoogte welk een belangrijke plek de oe fentherapie binnen de fysiothe rapie heeft en baseert ze zich op geruchten. Fysiotherapeuten besteden veel aandacht aan het voorkomen van recidief en de zelfwerkzaamheid van de pa tiënt. Ik moet erop wijzen dat houdingscorrectie ook symp toombestrijding is als we uit gaan van de definitie van hou ding als de 'psychosomatische verschijningsvorm' van de mens. Bepaalt de vorm de func tie of de functie de vorm of is er zoiets als interactie? De uitin gen van mevrouw Lelie geven duidelijk de noodzaak van een betere communicatie tussen de verschillende beroepsgroepen in de gezondheidszorg aan. Con currentie is nuttig zolang er ge streden wordt op basis van in zicht in en begrip voor eikaars domein en overlappingen daar tussen. Wij. als oefentherapeu ten, kunnen geen van allen bo gen op een sterke wetenschap pelijke onderbouwing. Eens te meer is hier de noodzaak van ge zamenlijkheid. Het pas opge richte Paramedisch Instituut, wat voortkomt uit de Stichting Wetenschap en Scholing Fysio therapie, geeft gestalte aan deze noodzaak. Hopelijk kunnen we via een gezamenlijk instituut tot samenwerking komen in plaats van ons ongenuanceerd tegen el kaar afzetten. Wim de Loojf Zanddijkseweg 2 Veere foto Dirk-Jan Gjeltema J. P. Kooiman en zijn brommobiel: ...'ik heb geen haast'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 39