Mensen met Balkan-moeheid kunnen even uitrusten Drijvend platform biedt oliewinning ruim baan reportage VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 35 Nieuwe techniek van IHC Caland Lange tijd was het niet nodig en daarmee al gauw economisch onhaalbaar. Maar nu gaat het dan toch gebeuren: de exploitatie van honderden kleine olie- en gasvelden op de Noordzee. Niet meer vanaf een in zee staand winningsplatform, maar vanaf een schip. Als het olieveld leeg is, wordt het schip gewoon naar het volgende veld gesleept. Een nieuwe technologie maakt deze kleinschalige offshore activiteiten mogelijk. In absolute zin kost het eerste nieuwe 'varende platform' nog een vermogen: zo'n 700 miljoen gulden. Maar in de wereld van de oliedollars is dat, zeker vergeleken met de miljarden die zijn gemoeid met de bouw van een 'ouderwets' platform, een schijntje. Een technologisch meesterwerk, dat is het. Enthousiast vertelt president-di recteur J.D. Bax van het bagger- en off shoreconcern IHC Caland over de ont staansgeschiedenis van de Anasuria. Zo heet het eerste nieuwgebouwde varende winningsplatform voor olie en gas, dat wordt gemaakt in opdracht van Shell Ex- pro. Op de werf van Mitsubishi Heavy In dustries in Japan wordt hard gewerkt aan het schip, zoals dat is ontworpen door SBM Inc., onderdeel van IHC Caland. De ontwikkeling van deze drijvende plat forms geeft een nieuwe dimensie aan de offshore-activiteiten op de Noordzee. „Je maakt winning van olie en gas mogelijk uit velden die nu nog als te klein worden beschouwd", vertelt Bax. „En zo'n schip kun je ook gebruiken in gebieden waar geen infrastructuur van pijpleidingen aanwezig is. In de Noordzee zijn alle gro tere velden wel aangesloten op een of an dere .pijpleiding, maar voor de kust van Nigeria is dat bij voorbeeld niet zo". Peperduur De aanleg van zo'n leidingsysteem voor de afvoer van olie en gas is een peperdure aangelegenheid. Bij grote velden is zo'n investering verantwoord. Maar op de Noordzee zijn alle grote olievoorraden in middels wel aangeboord. Wat rest zijn de 'kleintjes' - altijd nog goed voor enkele tientallen miljoenen vaten ruwe olie en honderden miljoenen kubieke meters gas. Bax omschrijft de Anasuria als „een va rende bij, die van olieveld naar olieveld vaart". Want als een olieveld leeg is, licht het schip de ankers en kan het naar een volgend veld worden gesleept. „Je hebt dus niet voor elk veld een duur platform nodig, je vaart gewoon met zo'n schip langs verschillende velden". Even wat vaktaal tussendoor. In de olie industrie wordt niet gesproken over een drijvend oliewinningsplatform, maar over een FPSO: Floating Production Storage and Offtake. De Anasuria is niet alleen ge schikt voor de winning van olie en gas, maar kan ook voorraden aan boord op slaan. Als de opslagtanks vol zijn, komt een tanker de lading ophalen. Wat van de Anasuria een technologisch hoogstandje maakt is het feit dat het schip vrijelijk kan ronddraaien om de olie- en gasleidingen, die in de boeg zijn gemon teerd. Dat de boeg, waardoor ook de an ïs ook het pad geëffend voor het eerste, ge heel nieuw gebouwde, varende winnings platform „Als Shell zoiets gaat doen, wil ze natuurlijk beschikken over de crème de la crème", zegt Bax. „Bovendien wil Shell lange tijd gebruik maken van de Anasu ria. zeker een jaar of vijftien. Dan kun je niet volstaan met een tweedehandsje, dan moetje nieuw bouwen. Zo'n maatschappij kan zich natuurlijk ook geen ongeluk per mitteren op de Noordzee". Op de drukst bevaren zee ter wereld, waar ook nog eens honderden boortorens staan, zijn de veiligheidseisen na een aan tal ongelukken de afgelopen jaren flink opgeschroefd. Het risico dat een oliewin ningsschip losslaat van zijn ankers en stuurloos ronddobbert in een woeste zee. moet zo klein mogelijk gemaakt worden. De maatregelen die zijn getroffen voor de Anasuria. houden in dat het schip be stand moet zijn tegen monstergolven en superstormen, zoals die eens in de hon derd jaar zijn te verwachten. Geheim van de smid Het schip wordt volgende maand in Japan gedoopt en vertrekt dan voor de afbouw naar Engeland. Stork Protech levert de in stallaties voor de olie- en gasproduktie. De 'swivel' (letterlijk: wervel, het draai bare deel van de 'turret'), het geheim van de smid. wordt gebouwd in de machinefa briek van IHC Holland. „De produktie daarvan houden we in eigen huis. om onze geheimen zo goed mogelijk te bescher men. De Japanners hebben wel aangebo den de turret te bouwen, voor een fantas tisch lage prijs, maar daar zijn we maar niet op ingegaan". De toren is vanwege de technische gecom pliceerdheid een kostbaar onderdeel van het schip: bijna een kwart van de investe ring van 700 miljoen zit in deze construc tie. Shell Expro. het samenwerkingsver band van Shell en Esso dat de Anasuria gaat exploiteren, steekt in totaal overi gens 1.2 miljard gulden in het project. De rest van het geld zit in de aanleg van de putten en de leidingen. Terugverdienen Met het schip wil Shell Expro olie en gas winnen uit drie kleine velden op het Britse deel van de Noordzee. Die velden, zo'n 175 kilometer oostelijk van Aberdeen, leveren naar verwachting 90 miljoen vaten olie en 1.3 miljard kubieke meter gas op. Eind volgend jaar moet alles gereed zijn voor produktie. Naast Shell en Esso hebben ook andere oliemaatschappijen plannen om kleinere velden vanf een schip te gaan exploiteren. De technologie is niet alleen goed bruik baar op de Noordzee, ook de olie- en gasre serves voor de Afrikaanse westkust, het Verre Oosten, Brazilië en de Middellandse Zee zijn op deze wijze winbaar. Bax: „Het gaat ook een stuk sneller, als je besluit een FPSO in te zetten in plaats van een plat form. En, zoals oliemaatschappijen altijd zeggen: 'the sooner the oil the best'. Hoe sneller de produktie van start gaat, hoe sneller je je investering weer terug kunt verdienen". Op de Noordzee heeft BP inmiddels ver gevorderde plannen vooreen eigen FPSO- schip. „Dat ziet er goed uit", aldus Bax, „het schip wordt waarschijnlijk nog gro ter dan de Anasuria. Volgend jaar valt het definitieve besluit". Maar ook Amoco, Co noco en Texaco overwegen een schip te la ten bouwen. Bax is daarom optimistisch over de kans dat er na de Anasuria nog veel FPSO's zullen volgen. Op het Engel se deel van het continentaal plat alleen al zijn 120 kleine velden. De industrie ver wacht dat er op de Noordzee een hele klauw van die dingen nodig zal zijn". Algemeen directeur Heinz Rothermund van Shell Expro is ook blij met de nieuwe ontwikkeling. „Het betekent een techno logisch vooruitstrevende en economische manier om kleinere reservoirs te exploite ren, die met conventionele technologie niet gewonnen zouden kunnen worden", aldus Rothermund. „Het maakt de toe komstige winning mogelijk van andere kleine velden op de Noordzee". Maarten Pennewaard Joegoslavië: over de weg duurde de reis vanuit Nederland hooguit twee dagen en per vliegtuig was het al helemaal een 1 peuleschil. Totdat een paar jaar geleden doordrong dat er iets goed mis was. Maar wat? De stroom van niet te bevatten wapenfeiten heeft de afstand onmetelijk vergroot. Met lege handen stonden we erbij en keken ernaar. Ergens 'onderweg' haakte menigeen af. Maar ook nu het officieel vrede is in Sarajevo, knaagt de oorlog verder in onze hoofden en harten. Traumaverwerking in het Westen. Een kille, nevelige zaterdagmorgen in een Nijmeegs winkelcentrum zonder sfeer. De deuren van de supermarkt zo even open om een verlegen jongen door te laten. Zélf lust deze kok van een panne- koekenrestaurant geen Milky Way-crème voor op de boterham. Maar in Bosniè vindt het vast wel een goede bestemming. Hij overhandigt het potje aan een lid van de werkgroep Fatima-Maria, die hulp goederen inzamelt voor de slachtoffers van de burgeroorlog. Op het werk zijn de gesprekken over het voormalige Joegoslavië al een tijd ver stomd. vertelt de jongeman. Waarom? „Steeds maar weer het zelfde nieuws". Mistroostig in de verte starend verwijst hij naar de decembermaand: „Lekker feest, dat zullen ze daar ook wel niet hebben, hè?" De vrachtauto met voedsel en hygiëni sche artikelen zal over een paar weken vanuit Nijmegen vertrekken. In de loop van de dag raken aardig wat dozen ge vuld. Vooral de oproep om aan de klein sten te denken raakt een gevoelige snaar. Zo glinsteren de ogen van mevrouw Otter- loo als zij de aanschaf van een fles Roosvi- cee en een kindertandenborstel toelicht. „Het zijn altijd de zwaksten die de dupe zijn". Een jonge moeder, die een pak Bam- bix bijdraagt, is het daar helemaal mee eens. Niet dat zij het nieuws over ex-Joe goslavië nog volgt, vertelt ze vanachter de kinderwagen. „Want dan word ik depres sief'. Ontboezeming Bijna niemand heeft de oorlog aan zien komen. Bijna niemand hield het zelfs nog voor mogelijk, zulk massaal bloedvergie ten zo dicht bij huis. Een illusie die in 1991 rigoureus de grond in werd geboord. Weg was eveneens in één klap de prille hoop na het afbrokkelen van de Berlijnse muur. Sienie Strikwerda, hèt gezicht van de vre desbeweging begin jaren tachtig, voelde zich ook enorm overvallen. „Ik hoor het mezelf op tournee in de VS nog zo zeggen", verzucht zij. „We are sick of wars in Eu rope". De ironie wil dat uitgerekend haar Amerikaanse schoonzoon Strikwerda na 'Dayton' met de neus op de feiten drukte. 'Zelf kunnen jullie het kennelijk niet aan in Europa', kreeg ze te horen. „Dat kwam hard aan". Het zit Sienie Strikwerda dwars dat ze geen greep op het hoe en waarom van de geweldsspiraal in het vroegere Joegosla vië heeft gekregen. „Eerst voelde ik me schuldig dat ik nooit goed op Joegoslavië en de Balkan had gelet. En vervolgens be kroop me een schuldgevoel omdat ik er ook na veel lezen geen vat op kreeg". Dan volgt een ontboezeming. „Uit pure machteloosheid kwam soms de gedachte in me op: 'Vecht het zelf maar uit, schiet elkaar dan maar overhoop. Kom maar te rug als het afgelopen is'. Misschien is het heel gevaarlijk wat ik nu zeg. Maar veel mensen denken dit. alleen zeggen ze het niet hardop". Op andere momenten stelt zij zich voor hoe vrouwen in onverwarmde en kapot ge schoten huizen verder moeten. Hoe moe ders zich afvragen of hun kind het alle maal zal overleven. „Als moeder begin je toch al meteen na de geboorte van een kind te dromen dat het van het balkon valt, vreselijk". Verkracht Een grijze ochtend in Mijdrecht. Twee brugklassen van het College Veenlanden worden naar een klaslokaal gedirigeerd voor een voorstelling met als hoofdper soon Mirad. zoon van een Servische moe der en een vader die moslim is. Onrustig schuiven leerlingen op hun stoel als de verkrachting van Mirads moeder door een Servische strijder ter sprake komt. „Hou je bek, teef!", roept een acteur. Links en rechts zenuwachtig gegiechel. Op het geïmproviseerde mini-podium stijgt de spanning als Mirad infiltreert bij een beruchte groep Servische strijders en met vier van hen op patrouille gaat. „Ein delijk zou ik het ze betaald kunnen zet ten", zegt de jongen, denkend aan wat Serviërs zijn familie hebben aangedaan. „Het was dinsdag 20 april 1993", richt hij zich tot het publiek om het volgende gru welverhaal te introduceren. Een leerlinge met een lange blonde paar- destaart stopt plotseling met haar inge spannen gefrunnik met een haarbandje- Zij veert overeind en buigt zich over naar haar vriendin. „Dat is de dag voor mijn Het technische hoogstandje van de Anasuria zit in de boeg. Het schip kan, al oliewinnend, rond de boeg draaien om de juiste positie ten opzichte van wind en golven te zoeken. illustratie Shell zelf een Turkse jongen leren kennen, Kuguk, „en dat is gewoon een hartstikke relaxte gast". Het zit de dienstplichtigen helemaal niet lekker wat militairen van de legers in het vroegere Joegoslavië uitspoken, zoals het verkrachten van vrouwen. „Het zijn solda ten, net als wij", zegt David. „Zij hebben al een tijd hun vrouw of vriendin niet gezien en staan onder enorme spanning", rea geert Henk. „Bepaalde mensen worden dan een beest. En misschien denkt een lei dinggevende dat de druk maar eens van de ketel moet. Zodat er minder fouten worden gemaakt aan het front". De Amsterdamse geschiedenisleraar Mar tin Mirck heeft welgeteld één jaar het nieuws over het conflict gevolgd. Toen had hij er genoeg van. „Het is zo'n wespen nest. En de Serviers konden helemaal mets goed doen; naar mijn idee moet dat zijn opgeklopt". In de lessen snijdt hij de kwestie nog maar een enkele keer aan. Een kwart van zijn leerlingen vindt toch al dat zij ermee doodgegooid worden. „Via de media hoor den ze alleen wat voor een puinhoop het was, terwijl pogingen er iets aan te doen steeds mislukten. Dat ergert hen. 'Wat moet ik er dan mee?', vinden ze". De Moeders van Vukovar vragen aandacht voor hun 'verloren' zonen. verjaardag!", klinkt het op luide fluister toon. Een week later doet de theatergroep Dor drecht aan. Muisstil houden ze zich. de leerlingen van deze tweede klas gymna sium. Na afloop blijkt de toestand in voor malig Joegoslavië een ondoorgrondelijk raadsel voor ze. „Zó verwarrend is het alle maal", vindt Laura. „Het is ook niet te vol gen wie of wat nou goed of slecht is", zegt een klasgenoot. En dan de botsingen tus sen mensen die voor de oorlog wel degelijk met elkaar overweg konden. „Meenden ze het eerst dan niet echt?", vraagt Karin zich onzeker af. Het duizelt haar, net als de andere meisjes en jongens. Op de Mauritskazerne in Ede is voormalig Joegoslavië moeilijk weg te denken. Al leen al door de verhalen waar het van gonst. Over iemand die eigenlijk niet naar Bosnië wil, maai- misschien wel moet. De vriendin van een ander heeft het uitge maakt omdat hij er graag als blauwhelm heen wilde. En juist hij blijft voorlopig thuis, dankzij het akkoord van Dayton. In de bar op het militair terrein barsten vier dienstplichtigen los. Vlak voor het uitbreken van de oorlog was Henk van Dijk nog in Istrie op vakantie. De knok partijen tussen Servische, Kroatische en Sloveense campinggasten staan hem nog helder voor de geest. Een paar Servische foto Reuters jongeren vertelden dat ze van hun ouders gehoord hadden dat de Kroaten fout wa ren geweest in de oorlog. „Een grote snelkookpan is het", meent Ar- ne Oudshoorn. „De hele Balkan barst van die volkjes", denkt Wouter Schalkoort. Het woord zondebok valt. En de naam Hitier. De mensen hebben zich tegen el kaar op laten zetten, vermoedt het viertal. „Het komt door vooroordelen, net als met Turken hier. Ons wordt toch ook wijs ge maakt dat die allemaal zo'n bus hebben met gordijntjes, hoofddoeken en al die rot zooi", stelt David van Zomeren. Wouter Schalkoort valt hem bij. „En dat ze stin ken, allemaal bullshit". In dienst heeft hij Lege dozen In de Nijmeegse supermarkt passeert een uitpuilende winkelwagen. Voortgeduwd door een vrouwelijke klant die een ver stoorde blik werpt op de verzamelde spul len en de activistes met hun pamfletten. „Jullie hebben alle lege dozen gepakt", roept zij op verwijtende toon. Een uitzonderlijke reactie. Een beer van een vent doet juist een greep in zijn kar retje en reikt een pak bloem aan. „Een bloeddorstig volk, die Joegoslaven", voegt hij eraan toe. Wat verschrikkelijk dat mensen elkaar zoiets aan kunnen doen, redeneren andere klanten. Het Oosten van Europa is het Westen nog altijd een raadsel, beaamt Oost-Europa- kenner prof. dr. A. Hagendoorn. „We heb ben veertig jaar in angst gezeten over een atoomvernietiging. Eigenlijk ontdekken we nu dat de wereld toen veiliger was". Wie weet zullen geschiedenisleraren de in eenstorting van het communisme en de gevolgen daarvan nu wat meer gaan be lichten, mijmert Hagendoorn. Maar de 'les van Bosnië' zal voor velen beperkt blijven tot wat nieuwe aardrijkskundige namen. Wang An Oe kerkettingen lopen, op zijn plaats blijft is noodzakelijk, omdat de leidingen van de onderzeese olie- en gasvelden op dit punt boven water komen. En het gaat daarbij niet om een enkel kabeltje of leidinkje: de Anasuria wint straks delfstoffen uit twaalf putten tegelijk. Patenten Dat betekent dat een grote verzameling leidingen (voor de winning van olie en gas, en water om in het veld te pompen) en elektriciteitskabels voor de controle en besturing van de putten via deze toren - de' 'turret' - bijeen komen. Een ingenieuze, met patenten beschermde constructie maakt het mogelijk dat het schip vrijelijk om de toren kan draaien en zo, afhankelijk van wind en stroming, steeds de positie van de minste weerstand kan innemen. Ondertussen stromen gas en olie met een druk van tussen de 171 en 383 bar 'gewoon' door de leidingen. De 'swivel', het draaibare ge deelte van de toren, waarin alle leidingen samenkomen, illustratie IHC Caland De technologie die hiervoor wordt ge bruikt ontwikkelde IHC al in 1977, vertelt Bax. In opdracht van Shell, dat zo olie uit een klein veld voor de Spaanse kust kon gaan winnen. In de loop der jaren zijn en kele tientallen tweedehands olietankers voorzien van een dergelijke installatie. „Maar een echte doorbraak bleef uit, om dat de noodzaak er niet was om de klei nere velden te gaan exploiteren", aldus Bax. Crème de la crème Die noodzaak is er nu wel. De grote velden zijn inmiddels allemaal in produktie geno men. zodat de beurt nu aan de kleintjes is. Door het aanboren van die reserves wordt tevens de levensduur van de grote velden verlengd, een strategie die de Gasunie ook hanteert op het vasteland om de gasvoor- ziening zo lang moeglijk in stand te kun nen houden. Nu de vele kleine velden aan de beurt zijn,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 35