In de ban van een agressieve man Amerika bezorgd over geweld op het scherm PZC Maar gitaar spelen kan ze niet meer... reportage Vrouwen in gevaarlijke relaties Copycats zorgen voor dodelijke incidenten VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 31 TT ij leek een man uit duizenden. Een IJ knappe kerel, een echte vént zo te zien. En ook nog zo attent! Voor Paidien was Mikos het helemaal. Hoewel. kort na de kennismaking gedroeg hij zich behoor lijk brutaal, op het onbeschofte af, jegens haar vrienden en kennissen. „Onthutsend, jazeker - maar aan de an dere kant ook imponerend. Zelfs verfris send. Want ik kwam uit een geitewollen- sokken-wereldje en daar ontbrak elk te ken van stoerdoenerij." Achteraf had er toen al een lichtje moeten branden. Wat Mikos er allemaal uitkraamde - dat kon gewoon niet. Driedubbele clichés, die niet temin ivelgemeend uit z'n mond rolden. Het recht van de vrouw is het aanrecht; die vent is een mietje, een kanaalwarrior - dat soort dingen. Paidien maakte daar aanvankelijk geen punt van. Alleen als hij het verbaal echt te bont maakte, corrigeerde ze hem. Natuur lijk zonder vriendlief te kwetsen, Mikos was toch al zo licht ontvlambaar... En waarom zou ze hem te hard vallen? Er is immers geen koe zo bont of er zit een vlekje aan. En een man kan toch veranderen? Paulien wilde wel even zien wie van de twee de sterkste was. Zij was als jong meisje al in de rol van moeder van haar moeder' gedrukt en van zoiets ivord je vandaan te gaan. Zijn schofferingen, van stompen tot messen gooien, liet ik gevoel loos over me heen komen, dag in dag uit." heel gauw een volwassen meid. Laat die Mikos maar voor haantje spelen, ze zou hem die rare streken wel afleren! Mooi niet. „Zijn gedrag werd almaar slechter. Intuïtief wist ik dat er iets niet klopte, maar daar sloeg ik geen acht op. Nu zeg ik: als een vent zich onaangepast gedraagt, ingaat tegen de normen en waarden waaraan je hecht - tja, dan moet je breken met je relatie, punt." Onaangepast Wat 'onaangepast' inhoudt, kan Paidien precies vertellen. „Toen hij mijn collega's niet respecteerde, simpelweg omdat ze an ders waren, zat hij al fout. Bovendien ging hij zich naar mij toe ook steeds botter ge dragen. Mikos zei bijvoorbeeld dat ik niet mooi was, als vrouw niet veel voorstelde. Die vernedering heeft me niet zozeer ge griefd alswel uiterst onzeker gemaakt. Je kijkt om de haverklap in de spiegel en tel kens denk je: 'Inderdaad, hopeloos. Aan dit misbaksel valt niks meer op te knap pen'. Erg toch?" Maar Mikos mocht blijven. Ook toen hij zijn 'geliefde' onder de neus ivreef. dat ze in veel opzichten niet deugde. „Ik kon niet koken, niet behoorlijk de huishouding doen, niet praktisch handelen - hij schilde me af als een ui." Waar Paulien ivèl goed in was - onderivijzen, gedichten maken, gitaar spelen, schilderen, organiseren - daar hoorde ze hem nooit over. Het 'verniksen' duurde bijna vier jaar, één aanhoudende nachtmerrie. Opval lend is dat Paulien én door een reeks rode lichten heen denderde in de verkerings- tijd én door reed toen de macho haar ten huwelijk vroeg. Oké, ze aarzelde wel even maar de opkomende gevoelens van tivijfel drukte ze snel weg. Niet voor niets had hij haar heilig bezworen dat zijn gedrag na het huwelijk radicaal zou veranderen. Daar kwam nog eens bij dat ook zij haar leven wilde beteren. Had Mikos niet een beetje gelijk met zijn verwijten? Was haar gedrag niet de ware oorzaak van zijn ge welddadigheid? Ze moest zich maar ivat meer voegen naar zijn wensen, dan kwam het met hem best in orde. Het kwam niét in orde. Paulien zweefde niet zachtjes naar een echte relatie maar raakte verzeild in een demonisch overle- vingskamp. Meteen al na het huivelijk. Toen gingen haar ogen ivel open maar he laas. ze bleek niet in staat het roer te wen den. „Ik heb er alles aan gedaan om het tussen ons niet stuk te laten lopen. Nu weet ik dat het veranderen van zo'n man nooit kan lukken." Jn het begin denk je: 'ivat aantrekkelijk, zo'n sterke vent. Die zal je ivel tegen de grote, boze icereld kunnen beschermen'. Maar vroeg of laat begin je door te krijgen dat die stoere meneer zelf uiterst kwets baar is en je langzaam maar zeker in het ongeluk stort. Op het moment dat je hem wil corrigeren, heb je de poppetjes aan het dansen. Dan gaat zo iemand schreeuwen en slaan." Over de oorzaken van zijn gepantserd ge drag heeft Paulien icel een vermoeden. Een opeenstapeling van negatieve erva ringen moet Mikos kapot hebben ge maakt. Een nare jeugd, slechte verhou ding met zijn ouders die jarenlang niet met elkaar wilden spreken en als alloch toon een reeks harde confrontaties mee gemaakt met veel 'medelanders'. „Begrijp me goed. ook niet-allochtonen kunnen zo veel op hun bordje krijgen dat ze geen be hoorlijke relatie met een ander kunnen aangaan. Maar ik zat met een verknipte Griek." Bijna dagelijks ivas het raak Schelden, schoppen, slaan, treiteren. De Siameesjes van Paidien bij de staart pakken en ze over de leuning van het balkon laten bun gelen. „Dat vond ik héél erg. Je raakt er zelf kierewiet van. Ik weet nog dat ik een van m'n katten bijna een doodschop heb gegeven uit solidariteit. Zo vanlaat ik je nu maar snel uit je lijden verlossen, dan kan die sadist je tenminste niks meer doen. Daarvan is hij zó geschrokken dat hij die poes nooit meer heeft gepakt. Datlien niet helemaal in de war raakte, dankt ze aan haar werk. Ze bleef lesgeven en ze bleef sporten, ivat er ook gebeurde. Maar waarom ging ze niet weg bij Mikos? „Ik kon dat niet. Ik voelde me zó volstrekt waardeloos, dat ik geen reden zag bij hem Moordpogingen Maar de misère werkte wél door, als een bijtend zuur Er kwam een moment waar op Paulien alle gevoel voor tijd. plaats en richting kwijt was. „Ik kon niet meer klok kijken. Als ik in de auto zat, wist ik niet meer waarop ik moest drukken om hem in beweging te krijgen, zelfs de keus tussen rechts en links kon ik niet meer maken." En nog kwam de bodem niet in zicht. Zover was het pas toen Mikos diverse ke ren had geprobeerd haar te vermoorden. Toen lukte het Paulien niet meer haar on houdbaar geivorden positie te blijven ba gatelliseren. Eindelijk kon ze haar isola tie doorbreken, iemand in vertrouwen ne men en vervolgens van haar man weg vluchten. Paulin noemt zich nu een gelukkige vrouw. „Ik heb een gouden bestaan. Met m'n werk gaat het goed en ik heb nu een lieve man plus tivee schatten van kinde ren. Wat ik nog zou willen zeggen? Dat el ke vrouw haar recht op respect moet be- waken. Praat met anderen over nare er varingen. En blijf dat doen. net zo lang tot iemand zich iets aantrekt van je lot." Kijk hem toch eens snikken, fluistert Paulien. „Hoor toch eens wat-ie zegt: hij zal me niet meer slaan. Nóóit meer. Ik alleen kan hem begrijpen. Tegen mij durft hij zijn zwakheden te bekennen en tegen niemand anders. Alleen mij durft-ie nog te vragen om een herkansing. Ach, wat een lieverd. Nou smeekt hij zowaar of ik hem die wil geven." En óf Paulien wil. Wat geeft het een warm gevoel van binnen als een man je zó, in ei gen hulpeloosheid verloren, toe spreekt! Mag je dan als vrouw niet gelukkig zijn? Want jij bent toch maar de enige aan wie hij zich optrekt, beterschap be looft. In werkelijkheid valt er weinig te juichen. Een vrouw, die in zo'n soort positie verkeert, heeft juist alle reden zich zorgen te maken over haar toekomst. Alle kans dat zij vastzit in het stro perige web van een geweldda dige man, opgesplitst in ex treme gedragsvormen. Zo is hij de macho, die met woord en daad anderen te lijf gaat, en zo is hij beklagenswaardig machte loos, emotioneel uiterst kwets baar. De verleiding voor de vrouw is groot de stumper dan weer in genade aan te nemen. Te gelo ven, dat hij in wezen niet zo agressief is als hij eerder tegen haar was, maar slechts een zwak mens die te veranderen is. Als ze nou maar haar uiterste best doet, dan moet het toch een keer lukken? En dan gaat het weer mis. Het wrede spel heeft vaak hetzelfde verloop: van schreeuwer, schop- per, treiteraar naar zielig hoopje zondaar, die om vergeving smeekt en om hulp jammert, en vandaar weer terug naar de schreeuwer. 'De fascinatie bij de vrouw voor de waargenomen al macht van de man kan nog meer toenemen als zij - zo'n een voudige, jonge vrouw - hèm kan helpen. Sommige vrouwen kun nen het geweld van hun vriend 'verdragen', omdat het voort komt uit zijn gevoelige, kwets bare kanten die hij alleen aan haar durft te tonen. Zij voelen zich dan ware redders'. Signalen Dat is een van de kernthema's van het pas verschenen boek De illusie van veiligheid, waarin de klinisch psychologe Sylvia Mas tenbroek aandacht vraagt van met name de jonge vrouw voor de waarschuwingssignalen in een gevaarlijke relatie. Signa len, die haar kunnen attenderen op de latente gewelddadigheid van de partner. Weer een probleem waarmee valt te scoren? Van dit cynisme is Sylvia niet gediend. Ze hoeft maar te wijzen naar het spraak makende onderzoek van Renée Römkens, dat in '92 onder de ti tel 'Gewoon geweld? Omvang, aard, gevolgen en achtergron den van geweld tegen vrouwen in heteroseksuele relaties' werd gepubliceerd, om haar vaststel ling dat hier sprake is van een grote nood te kunnen rechtvaardigen. De cijfers spreken boekdelen. Van de duizend geïnterviewde vrouwen bleken er tweehon derd met agressie in de relatie te worden geconfronteerd en een op de negen had het zelfs een lange periode erg te verduren. Het onderzoek van Römkens heeft allerlei mythen onderuit gehaald. Bijvoorbeeld de wijd verbreide veronderstelling als zou geweld alleen in lagere so ciaal-economische kringen voorkomen. Onzin! Het gebeurt net zo veelvuldig in de beste fa milies. Ook blijkt het niet waar te zijn, dat ervaren geweld in de jeugdjaren van vrouwen tot ge volg moét hebben dat dit soort ellende zich in latere levensepi soden herhaalt. Dominant Geen onzin, zo stelde Römkens vast, is de bewering dat agressie in de man/vrouw-verhouding samenhangt met het gedrag van de man in de relatie en de wisselwerking tussen de part ners. De man ontpopt zich als een dominante, bezitterige fi guur, die het slachtoffer met toenemende agressie in de hoek drijft, gedreven door een onles bare behoefte telkens opnieuw het bewijs te hebben dat 'zijn' vrouw hem met lijf en ziel radi caal is toegedaan. Vreselijk is de vaak brute drift, waarvan de vrouw de dupe is, maar niet minder de psychische Veel vrouwen worden met agressie in hun relatie geconfronteerd. kwelling. Zij is immers continu in uiterste verwarring. Wat is dat voor een man, die de ene keer zo liet is en net moment daarop, zonder een aanwijsbare reden, zo gemeen kan zijn? Zij kan de twee uitersten, die het gedrag van haar partner voort durend bepalen, niet met elkaar rijmen. Wat moet zij daarmee? Het is een misvatting te denken dat het boek van Mastenbroek pasklare antwoorden biedt. ..Het is niet de bedoeling ge weest om vrouwen die in de val zitten, met een reeks aanwijzin gen te bestoken", zegt Sylvia. „Dirigeren van buitenaf zet ook weinig zoden aan de dijk. De in nerlijke verlossing moet het slachtoffer zichzelf schenken. Die komt dichterbij naarmate de vrouw beter beseft in wat voor een beroerde situatie ze verkeert. In dat proces van be wustwording kan dit boek een nuttig instrument zijn." Waar moet een vrouw die ver liefd is dan op letten? En wordt van haar niet meer gevraagd dan zij kan opbrengen, want liefde maakt toch blind? „Mis schien wel in de eerste, emotio neel heftige periode", meent Sylvia, „maar wanneer eenmaal het moment van de keuze - wil ik met die man verder of niet - is aangebroken, mogen gevoelens van verliefdheid toch geen over heersende rol meer spelen." Sylvia Mastenbroek vindt dat vooral de ontluikende vrouw, zo gemakkelijk in verwarring te brengen door tegenstrijdige ge voelens, een steun in de rug in haar avontuur met 'de' man maar al te goed kan gebruiken. Maar hoe vreemd het ook mag schijnen, methodische, op on derzoek geschoeide therapieën zijn weinig voorhanden Je zou zeggen dat gedurende de meer dan twintig jaar waarin de Blijf van m'n lijf- huizen floreren, de hulpverleners een keur aan doeltreffende gereedschappen zouden hebben ontwikkeld. Daar blijkt nog veel aan te schorten. „Ook wel begrijpelijk", vindt Sylvia, „die opvanghuizen wa ren uitsluitend bedoeld om ra deloze vrouwen weer op adem te laten komen. Men veronderstel de dat ze daarna zelf wel hun psychische problematiek zou den kunnen oplossen. Sommi gen waren daartoe inderdaad in jgfe staat, maar een aantal vrouwen niet. Zij hebben gespecialiseer de therapie hard nodig. In the rapeutische opvanghuizen is die wel op gang gekomen, maar in het algemeen moet daar nog hard aan gewerkt worden." Macho's Toch geeft het boek van Mas tenbroek. begeleid door de Vak groep Sociale Vrouwenstudies Universiteit Utrecht, al indrin gend aan wanneer een vrouw zich achter de oren moet gaan krabben. Zij omschrijft een aan tal gedragingen van mannen in de begintijd van de relatie, die zacht gezegd opvallend mogen worden genoemd. De macho's met de grote mond en de losse handjes manifesteren zich op verschillende manieren. Een stel negeert systematisch de partner door langdurig te zwij gen of weigert op vragen daar over antwoord te geven. Of ze mokken lang omdat hun 'gelief de' dingen heeft gedaan die hun niet aanstaan, weer anderen houden zich nooit aan gemaak te afspraken. Of ze nemen met hun lichaamshouding en drei gende taal veel ruimte in beslag, waardoor vrouwen zich steeds meer in de hoek drukken om een botsing te voorkomen. Of veel mannen vertonen plot selinge stemmingswisselingen, of een hyper macho-gedrag. Een van de vrouwen bekent aan Syl via dat haar man als een wilde over de weg raasde: „Gevaarlijk autorijden, hij deed niet anders. Als het heel dichte mist was met 150 over de snelweg scheuren, over de streep. Ik voelde me dan warm worden, maar dat mocht ik niet laten merken, Stil er naast zitten en hopen datje het overleeft." Maar ook overmatige bemoei zucht en sociaal isolerend ge drag zijn signalen die vrouwen tot nadenken kunnen stemmen. Sylvia: „Dan ben ik niet iemand die zegt 'je moet dit of dat doen'. Bedreigde vrouwen zitten in een proces, waarin ze zelf het moment van een heldere beslis sing bepalen. Anderen kunnen daarbij hulp bieden zowel emo tioneel als praktisch. Wat ook van grote steun kan zijn is een dagboek, waarin zij alle nare er varingen optekenen. Mogelijk dat de eerste ergernis misschien niet meer dan terloops wordt genoteerd, maar als het menens wordt kan bij teruglezen van het dagboek een bepaalde lijn in de reeks agressieve handelin gen worden vastgesteld. Ja, dat helpt echt." Sylvia Mastenbroek overweegt begin volgend jaar in Amster dam te starten met een cursus, die vrouwen in hun verhouding met mannen kan helpen om niet verwikkeld te raken in on mogelijke posities, met uiterst nare gevolgen voor hun welzijn. Jos Bouten 'De illusie van veiligheid', door Syl via Mastenbroek UotgeveriJ Jan van Arkel, Utrecht. Prijs f29.90. De Disney-studio's brachten in 1993 de film The Program uit. over leden van het footballteam van een highschool die de spanningen van het succes niet aankonden en zich in alcohol- en drugs misbruik stortten. In een scène gingen zij in een 'lef-test' midden op een drukke weg liggen, terwijl auto's op centimeters langs hen raasden. Een paar weken na het uitkomen van de film deden enkele tieners in Oregon dit voorbeeld na. De gevolgen waren er naar. Twee jongens kwamen om het leven. Dis ney haalde de film meteen uit de roulatie en bracht hem pas terug op het scherm nadat regisseur David Ward er de nage aapte scène uitgeknipt had. „Ik wilde al leen maar laten zien waar stress toe kan leiden", verdedigde Ward zich. Het met tragische gevolgen naapen van wat in films gebeurt is niets nieuws. Dat bleek vorige week in New York, waar twee voortvluchtige mannen benzine spoten in het hokje waarin Harry Kauf man muntjes voor de metro verkocht. Daarna hielden zij er een lucifer bij. Het loket ontplofte en Kaufmann liep zware verbrandingen op over 70 procent van zijn lichaam. De misdaad was een getrouwe kopie van een incident in de nieuwe en succesvolle film Money Train, met Wesley Snipes en Woody Harrelson in de hoofdrollen. Filmmaker MGM heeft het Disney-voor- beeld uit 1993 niet gevolgd en Money Train draait gewoon verder. Maar boze politici vonden dat 'Hollywood" medeve rantwoordelijk is voor wat Kaufmann is overkomen. De Republikeinse presidentskandidaat senator Bob Dole rook politiek gewin en haalde uit naar wat hij de verdorvenheid van Hollywood noemt, die de Ameri kaanse jeugd verpest en aanzet tot mis daden. Hij verzweeg dat het in brand ste ken van metro-hokjes in het echt al vele malen is voorgekomen en dat de film eer der een kopie van de werkelijkheid is dan andersom. „We hebben niet gedacht: hoe verzinnen we een leuke manier om een metroloket op te blazen", zei een producent van de film. „We vroegen ons juist af: hoe wor den metroloketten opgeblazen en heb ben dat in de film gebruikt." Het is de 'kip-en-het-ei-vraag'. die telkens gesteld wordt al gepraat wordt over de effecten van het geweld in de film en op tv voor de samenleving. Natural born killers is één van de films die vragen oproept over geweldaddigheid op het scherm. In 1993 spraken de film- en tv-producen- ten af te proberen het geweld in de film te beheersen, maar daarvan is niets te rechtgekomen. En nu er verkiezingen voor de deur staan proberen vooral con- foto GPD servatieve politici, die niets moeten heb ben van die poel van links verderf die zij Hollywood vinden, via de kiezers invloed op de filmindustrie uit te oefenen. Het is opmerkelijk dat men zich nu ein delijk zorgen begint te maken over het geweld op het scherm, want tot nog toe maakte conservatief Amerika zich alleen druk om seks. Deskundigen blijven ech ter verdeeld over het antwoord op de vraag of geweld op het scherm leidt tot geweld op straat, of dat film en tv alleen weergeven wat in de samenleving toch al leeft. „Sommigen denken dat de straat veili ger worden als je de bioscopen maar sluit en de tv uitzet", zei Jack Valenti. de voor zitter van de Amerikaanse organisatie van filmproducenten. „Maar je kunt nu eenmaal geen rekening houden met one venwichtige mensen." Miljoenen hebben Money Train gezien en de film heeft maar tot een incident geleid, zo merkte hij op. Afgelopen week is hier op de tv tot in den treure over gedebatteerd. De filmwereld zegt onwomwonden dat het geweld op het scherm het gevolg is van het geweld in de samenleving. „Films zijn bedoeld om mensen de opwinding te bieden die zij in het dagelijkse leven niet vinden", zei een psycholoog. „En dus moet je in onze gewelddadige samenleving steeds verder gaan." Naapers, of 'copycats' zoals ze hier wor den genoemd, zijn er altijd geweest. In 1973 leidde een scène uit Clint East woods Magnum Force, waarin een man gedwongen wordt gootsteenontstopper te drinken, al tot een dodelijke kopie. En in 1984 stak een vrouw haar ex-echtge noot in brand op precies dezelfde manier als was voorgedaan in de film The Bur ning Bed. Zo waren er de drie tienermeisjes uit Ohio die in 1993 een spuitbus gebruikten om hun kamer in brand te stichten. Na geaapt van de 'Vuur is Leuk'-aflevering van de animatie-serie Bcavis en But- thead. Een vijfjaar oud jongetje deed het hen een week later na. Het kostte zijn driejaar oude zusje het leven. Een tiener in Kansas vermoordde vorig jaar zijn stiefmoeder en halfzus op dezelf de manier als getoond werd in Oliver Stones omstreden film Natural Bom Kil lers. En een Newyorker die in 1992 zes mensen om het leven bracht, sneed zijn slachtoffers van de keel tot de onderbuik •open, naar hij later verklaarde precies zoals hij het gezien had in Paul Verhoe- vens Robocop. Maar de filmindustrie ontkent dat ge weldfilms tot geweld leiden en seksfilms tot meer verkrachtingen. Sommigen ha len nu eenmaal inspiratie uit een film. Maar wie dat doet gaat al met een ver knipte geest naar de bioscoop. De film geeft hen hooguit het laatste duwtje waardoor zij over de schreef gaan. „Films doden niet. Mensen doden", zo wordt la coniek gezegd. Hans de Bruyn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 31