Televisiescherm krijgt vleeskleurtje Wim Kan opgepoetst Terugblik op een fenomeen kunst en cultuur VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 2 5 Hop Hop. het programma waar hij toen nogal veel kritiek op kreeg.' Naast veel fragmenten zijn er gesprekken met mensen die hem kenden of met hem werkten, zoals Wout van Liempt. zijn im presario. met wie hij de conferences maak te en de spiekborden. Ru van Veen. zijn pianist, leeft niet meer. Wel wordt de sa- lonmuziek gebruikt, die hij maakte met het Ensemble Trocadero, om de film van passende achtergrondmuziek te voorzien. ..Zo is hij er toch ook nog een beetje by betrokken." Van Veen was getrouwd met Sant Heijer- mans, die eerder deel uit maakte van het ABC-Cabaret. En toen Corry niet meer kon zingen, maar Wim toch. aan het eind van de show bijstond, in zijn afscheids liedje. was zij het die de tekst zong. die Corry dan playbackte. „Lang niet al ons materiaal wordt ge bruikt". vertelt Groeneveld „Zo laten we niet zien hoe eenvoudig ze leefden. Ze had den dan wel een paar huizen, maar dat was puur om op plaatsen te kunnen zijn. waar ze van hielden en waar Wim vroeger met zijn vader ook al kwam. Maar als je weet hoe simpel ze leefden. Toch lieten ze meestal anderen voor hun eten zorgen, want Corry kon niet zo goed koken. Maar ik laat dat weg, het zou de film te triviaal maken." „Wel hebben voor de film de 'geluksplek- ken' opgezocht. Ze zijn natuurlijk veran derd. Van Liempt kijkt in Scheveningen nog steeds uit op hun flat. maar daar wo nen nu andere mensen, net als in hun huis je op de Veluwe en in het huis in Kudel- staart. Maar waar Kan verbood bomen te kappen, daar is dat nu wèl gebeurd. En wie houdt daar nog rekening met een spin- neweb op zijn weg? Van Kan moest je daar voorzichtig omheen lopen. Waar vind je nog zo'n romanticus?" Mislukt In 1982 gaf Kan zijn laatste, zo dramatisch mislukte oudejaarsconference. Steunend op hoogtepunten uit die mooie en letter lijk voorbeeldige carrière. Groeneveld: „Hij had het nooit moeten doen. Opna men laten zien hoe moe hij was. Boven dien was het geen conference die hij al maanden in het theater had gedaan. Die voorbereiding miste hij. En toen Boude- wijn Büch later het door Kan geschreven boekenweekgeschenk besprak op de tele visie, gooide hij dat in de prullenbak Weer een klap." Kan overleed in het vroege najaar van 1983 aan kanker. „In de dagboeken lees je daar weinig over. Wel zie je dat hij kort voor zijn dood nog noteert dat hij heeft ge fietst. Hij heeft aan de ziekte nooit toege geven, totdat hij niet meer kon." Wat rest is de herinnering. Maar dat de KRO zo'n lange documentaire uitzendt om half negen, als de meeste kijkers moe ten worden bereikt, getuigt van durf die een commerciële omroep niet gauw zal to nen. En dat de VARA zo'n documentaire niet heeft, 'zijn' omroep...?" Maar wat heeft Kan nog te bieden? „Zijn liedjes zijn mooi. En dat zogenaamde kif ten met iemand uit het publiek, is tijdloos. Ook de fragmenten over Den Uyl en Van Agt doen het nog. Maar wie kent nog mi nister Nelissen? Toch kent onze regie-as sistente van 28 jaar, hele stukken van de conferences uit haar hoofd, vooral ook omdat haar ouders zo van Wim Kan hiel den. Maar of dat ooit terugkomt 9 En die intieme oudejaarsavondsfeer...? Ik denk het niet. We zijn minder onschuldig ge worden, denk ik." Hans Visser Wim Kan Hoog boven de bomen kijk ik terug, documentaire, KRO, vandaag IvrijdagNed 1. 20.31 uur Liefhebbers van niet al te heftige erotische films moeten tegenwoordig ware huismussen zijn geworden. Met name sinds de komst van de commerciële tv-zenders is het aanbod in de categorie 'pikant, doch niet te kruidig' immers fors toegenomen. De angsthazen onder de liefhebbers van dit genre kunnen gerust zijn: het is niet langer noodzakelijk om voor het visueel erotisch vertier met gleufhoed en zonnebril de porno afdeling van de videotheek binnen te sluipen. Met televisie en programmagids zit ook de schuwe ero-fan gebeiteld, want het aantal programma's met seks als uitgangspunt is allang niet meer op de vingers van één hand te tellen. Daaronder rekenen we overigens niet alleen de puur erotische thrillers en films die met name bij SBS 6 en Veronica met grote regelmaat worden uitgezonden. Of RTL's Bedtime Stories op woensdag, en. op maandag en donderdag de SBS- reeks Hot Line, een soort poëtische en wat wazige natuurfilm waarin aantrekkelijk gevormde personages in allerlei seksa- vonturen verzeild raken. Ook de programma's waarin gepraat wordt over seks en de daarbij te gebruiken attributen zijn populair. Bij SBS 6 doet Goedele Liekens dat 's zaterdags in 'Over sex gesproken'. Veronica heeft op dezelfde avond Manouk van der Meulen ingezet. De actrice, bij het grote publiek bekend van haar rol als Daphne in de soap 'Onder weg naar Morgen', praat nu in 'De Lekkere Sexshow' over de condooms, vibrators en penisvergrotende middelen uit de winkel keten van Christine le Due. Ook bij Vero nica te zien is <op vrijdag) de zestiendelige reeks 'De geschiedenis van de Erotiek' die historisch verantwoorde onderwerpen als Monarchie en Erotiek of Mode als onder deel van de Verleiding onder de loep neemt. En dan hebben we nog voormalig Medisch Centrum West-dokter Rob van Hulst, die voor SBS 6 op stap gaat in de rosse buur ten in een aantal grote steden. Elke maan dag zien we Van Hulst druk in de weer tus sen pooiers en hoeren, bij de danseressen van de Bananenbar of de keurig in het pak gestoken bordeel-uitbater. Heroïne Ook de Belgische tv-journalist Jambers, op zowel RTL en SBS 6 te zien, weet hoe hij zijn publiek moet bedienen. Hij praat dus bij voorkeur met getrouwde homofie len, met mannen die naar de hoeren gaan of, zoals laatst, met hoeren zelf. Heroine- prostituées toonden hem in een smoeze lige hotelkamer hoe ze de klant tot hun gerief brachten. Op RTL 5 babbelt actrice Kiki Classen op dat moment in 'Waar val len vrouwen voor' over relaties tussen mannen en vrouwen. Ook de 20-delige reeks Vraag 't aan Dolly met Camilla Braaksma in de hoofdrol, mag niet ont breken aan deze - onvolledige - opsom ming. De zogeheten 'comedy' staat bol zoeken waarom seks mensen zozeer bezig houdt. En ik besef ook wel dat je met seks hoge kijkcijfers scoort. Nou. die kan Vero nica wel gebruiken, zou ik zeggen." Onlangs hield voormalig EO-voorzitter Bert Dorenbos, tegenwoordig kruisridder tegen abortus, een ludieke actie tegen de stortvloed van porno op televisie. Hfj maakte een rondgang langs de Hilver- sumse omroepgebouwen en gaf daar zijn rode 'bezinningsrozen' af. 'Red uw kind. Porno Nee', zo luidde de tekst op de kaar tjes die aan de rozen bungelden. Zijn tocht startte bij het Veronica-gebouw. volgens Dorenbos 'Het boegbeeld van de porno op tv' Het gebouw van die andere notoire boosdoener, de nieuwe zender SBS 6. ove rigens in Amsterdam gevestigd, wist hij niet te vinden, maar ook daar kunnen ze rekenen op - tenminste - een vermanende brief van Dorenbos' stichting Rainbow/ Schreeuw voor Leven. Programmaleider Bart Soepnel van SBS 6 kan de actie van het anti-porno-comité niet waarderen. „We brengen een heel ge varieerd programma. Een heel klein deel daarvan bestaat uit erotische program ma's. Dat zijn mooi gefilmde program ma's waarin mensen op natuurlijke wijze de liefde bedrijven. Wij brengen geen har de porno, geen films die aanzetten tot ge weld. geen sex met kinderen, of dieren. Ik zie hier niets aanstootgevends in. Ik zou meneer Dorenbos wel willen vragen wat wfj hier voor kwaad mee aanrichten. Slecht voor de moraal? Sinds wanneer zijn blote mensen slecht voor de moraal? Adam en Eva liepen immers ook naakt door het paradijs." Volgens Soepnel klopt de gehanteerde aanduiding 'seksprogramma's' al niet. In zijn ogen zijn de programma's van Goe dele Liekens en Rob van Hulst niet te ver gelijken met erotische series als Aphrodi- sia of Hot Line, waar in totaal zo'n zestig afleveringen van zijn aangekocht. „Het stoort me, dat we worden geportretteerd als zender met veel seksprogramma's. Over Sex Gesproken is een puur informa tief programma, waar we veel goede reac ties op krijgen." Soepnel ontkent dat de erotische pro gramma's worden gebruikt om kijkers naar de zender te lokken, zoals RTL Plus dat een paar jaar geleden ook deed. Toen de massa's kijkers naar films als 'Bumsen in Lederhosen' het station voortaan blin delings wisten te vinden, werd de pro grammering omgegooid. RTL werd een fa miliestation. Soepnel: „Erotische films zijn geen lokaas bij ons, meer een gezellig toetje. Natuur lijk, we zijn een commercieel station en we willen heel graag veel kijkers, maar niet ten koste van alles," Monique Brandt Niet meer weg te denken: de oudejaarsavondconference. Een cabaretier die opvallende gebeurtenissen van het afgelopen jaar wat relativeert, opdat Nederland met een opgeruimd gemoed het nieuwe jaar ingaat. De ene keer is het Seth, dan weer Freek en nu loopt Youp van 't Hek zich warm. Allen grijpen terug naar datgene waarmee Wim Kan, diep in de jaren vijftig begon. Hij deed het niet eens jaarlijks, maar wel zo indrukwekkend dat het altijd zo leek. Op die oudejaarsavonden bracht Wim Kan Nederland terug tot de omvang van een veilige huiskamer. Als een huis vriend met een glas wijn binnen handbe reik speelde hij met de gure boze wereld, ver buiten de goed dichtgeschoven gordij nen. Maar hoe dichtbij Kan ook leek te zijn, zo veraf stond hij in werkelijkheid. Wim Kan en zijn vrouw Corry Vonk waren tot aan hun dood voor menigeen een raad sel. Interviews waren zeldzaam en de rod dels daardoor soms te talrijk. In de documentaire Wim Kan, hoog boven de bomen kijk ik terug, die de KRO van avond (vrijdag) uitzendt, poogt Ria Groe neveld 'het raadsel Kan' te verklaren. Een 'beetje', want Kan zal altijd een mysterie blijven. Wim Kan, de grote kleinkunste naar, de grote twijfelaar ook. De man die via de radio zijn publiek op 31 december bij de televisie weghaalde, die later toch op televisie verscheen en toen meteen de hoogste kijkdichtheid haalde die ooit in Nederland is gemeten, maar die uiteinde lijk op 'zijn' avond, op zijn uur, door dat zelfde medium werd 'opgegeten'. De herinneringen aan Kan wil Ria Groe neveld oppoetsen. „Kan was groots. Nog steeds de standaard voor de huidige caba retiers. Die huiselijkheid, die intimiteit, heeft niemand ooit kunnen evenaren. Als je bij een voorstelling achter in de zaal zat, was het toch alsof je bij hem op schoot zat." „Corry was belangrijk voor hem. Zij hield hem met al zijn twijfels bij elkaar. Gaf hem de veiligheid die maakte dat hij op het to neel zijn grenzen kon overschrijden. Daar kon hij de boze wereld aan. Zonder haar zou hij nooit dat latere succes hebben be reikt. Zijn muze was ze niet, want als zij om een grap lachte, was die volgens Kan niet leuk." „Misschien was zijn keuze voor Corry ook een keuze voor zijn veiligheid. Toch zocht hij avontuur, op lange wandelingen, uitge- ust met zijn 'noodrantsoen': een reep cho colade en een flesje pils. Langs de zee waadde'hij door plassen of in de bergen door een rivier. Want hij wilde uren lopen en kletsnat thuiskomen. Zijn vader had dat ook: lopen en lopen." „Onderweg kon hij zich uitstekend ver maken met de jeugd. Dat is soms verkeerd begrepen, wat leidde tot roddels. De poli tie heeft hem daar zelfs ooit vragen over gesteld. Jarenlang heeft hem dat achter volgd. De film gaat daar niet te veel op in, zulke verhalen moeten niet een nieuw le ven krijgen. Want ze zijn onbegrijpelijk als je weet hoe enorm hij Corry was toege wijd." „Bovendien wist Corry alles over hem. ook over zijn 'wandelvriendinnen', de meisjes met wie hij lange tochten maakte. Corry belde ze soms zelf op: of ze niet weer met Wim konden wandelen. Maar of dat iets erotisch had? Zijn minnares was het toneel. En zonder Corry had hij die 'dame' nooit kunnen onderhouden." „Ik heb zijn blocnote gezien uit de dagen dat zij (in 1982) in het ziekenhuis lag. Lief desbrieven. Hij dacht alleen aan haar, niets kon hem nog schelen. Hij sliep naast haar en wandelde met haar toen ze aan fy siotherapie toe was. Eenvoudig was dat niet, want ze kon agressief en humeurig zijn." Kan, zoon van de populaire minister J. B. Kan, bezocht de toneelschool, raakte be trokken bij allerlei cabaret-initiatieven en richtte samen met Corry Vonk het ABC- Cabaret op. De groep was op tournee in Nederlands-Indië, toen de Tweede We reldoorlog uitbrak. Na de bezetting door Japan, verdween Corry in een vrouwen kamp en werd Wim te werk gesteld in Bir ma. Genre Na de oorlog zetten ze het ABC-Cabaret voort. Samen met jong talent als Frans Halsema, Jenny Arean, Jacco van Renes- se, Wieteke van Dort, Frits Lambrechts en ook Sieto Hoving en Rijk de Gooyer speel den ze vóór de pauze een gevarieerd pro gramma. Daarna ontwikkelde hij 'zijn' genre: de politieke conference, waarmee hij sinds de jaren vijftig ook voor de radio optrad. Een sensatie. Kan bleef de radio trouw, ook nadat de televisie Nederland had veroverd. „Kan was bang voor dat medium", vertelt filmmaakster Ria Groeneveld. Hoewel hij al vóór de oorlog op verzoek van televisie pionier Erik de Vries bij Philips met Corry aan de eerste Nederlandse experimenten meewerkte. „Ook zij hield er niet van. Nooit was ze haar tekst kwijt, maar toen opeens wel." Kan had publiek bezit kunnen worden, maar waakte daarvoor. „Hij leefde met Corry in een 'bunker'. Mensen die hem kenden, spreken nog altijd over 'meneer Kan'. Typerend. Dat verschil tussen Kan op het toneel en privé, is moeilijk te ver klaren. Niet vanuit zijn jeugd en niet door zijn kampjaren." „Hij kwam beslist uit een leuk gezin. Zijn vader speelde in het Nederlands elftal. Hij was ook minister van landbouw in een za kenkabinet. Iemand die zijn werk niet te zwaar nam. Ging op de fiets naar officiële gelegenheden met de steek in de fietstas. De kinderen speelden met de sabel van zijn uniform. En Wims broer Jan, inmid dels in de negentig, vertelde dat Wim als kind al uitstekend allerlei mensen kon na doen." „Van zijn kompanen uit het kamp weten we dat hij Corry daar enorm heeft gemist. In Birma, in gevangenschap, droomde hij ervan haar terug te zien en bij het water in Kudelstaart, waar ze een woonboot had den, een echt huis te bouwen. Een archi tect heeft dat bij hem in het kamp ontwor pen. In dat huis zouden ze moeten wonen, mèt een kleine Wimmie. Dat huis is er ge komen, maar die kleine Wimmie niet." Een van de heel weinigen die tot de wereld van Wim Kan en Corry Vonk mocht beho ren, is Frans Ruhl. Hij kwam bij Kan toen die nog zijn 'klasje' had voor vóór de pauze. Hij bleef voor Kan werken, ook toen hij alleen nog maar soloprogramma's speelde. Veiligheid „Misschien kun je Frans zien als een aan genomen kind. Hij was anders dan Kan. Dacht niet veel over het leven na. Had een soort roekeloosheid over zich, wat iemand als Kan, die niets aan het toeval overliet, enorm moet hebben aangesproken. Frans was de enige die bij hen in hun huis in- Zwitserland mocht logeren. Hij had er zelfs een eigen kamer." Van dat laatste 'klasje' zijn in de docu mentaire beelden verwerkt, afkomstig van een 16 mm-film die door dat klasje als kerstcadeau voor Corry en Wim is ge maakt. Dat was nog uit de tijd van Hop Wim Kan in 1979. gaan doen. Op zich vind ik dat een pnma idee, maar ik wil dan wel weten wat mijn functie is. Ik wil, als ik het vak presenteren een beetje onder de knie heb. graag de ge sprekken wat meer uitdiepen, wat scher per ondervragen. 'Dit is nu dan wel een pe- nisvergrotend middel, maar wérkt het ook?' Dat soort dingen. Ik wil niet alleen dienen als verkooptoko van erotische spulletjes." Van der Meulen kreeg, om zich een beetje in het onderwerp te verdiepen, een zestal erotische video's mee naar huis. „Dan denk je 'goh, dat dat bestaat." Ze hoopt met het programma bepaalde zaken uit de taboesfeer te kunnen halen. „Dit pro gramma past wel bij me. Ik doe graag din gen die licht controversieel zijn. zonder dat ik me meteen ga afvragen of ik mijn imago niet schaadt Ik moest allerlei straatinterviews houden en niemand gaf toe weieens een pornovideootje te huren. Terwijl er dagelijks duizenden van die din gen over de toonbank gaan! Dan zie je dat er nog steeds een taboe rust op seks. Daar bij vind ik het boeiend om uit te kunnen Lange tijd kreeg de radio de voorkeur. Manouk van der Meulen Komt de woorden seks of porno in de titel voor. dan weet Van Dammen al: dat wordt een kijkdichtheid van tien procent. (Eén procent kijkdichtheid staat voor onge veer 137.000 kijkers.) Is de titel wat ver sluierd. dan is de kijkdichtheid niet meer dan een paar procent. Eén van de best scorende programma's uit de geschiedenis van de kleine zendge machtigde RVU. was bijvoorbeeld de do cumentaire 'Pornografie, van Eros tot Me gabyte', over de geschiedenis van de por no. Dat programma, overigens een 'keu rige' film, haalde een kijkdichtheid van bijna tien procent. Taboe Manouk van der Meulen werd pas heel kort geleden benaderd voor een show die nu al op het scherm is: De lekkere Sex Show. Hierin praat ze over allerhande sek- sattributen. „Ik kreeg een conceptje in handen, ik zei 'ja' en vervolgens hebben we de drie afleveringen in zeven uur tijd opgenomen Er wordt nog over gepraat of we een reeks van dertien afleveringen van de platte en smakeloze dubbelzinnig heden. Over seks, natuurlijk. „Je kunt gerust stellen dat er nog nooit eerder zoveel programma's over sex op de Nederlandse buis te zien zijn geweest", zegt René van Dammen van de dienst Kijk- en Luisteronderzoek (KLO) van de NOS. „Met name de laatste maanden, sinds de komst van SBS 6 en het commer ciële Veronica is dat aanbod toegenomen. Een programma over seks scoort altijd. Het is een makkelijke manier om veel kij kers te trekken op de late avond. In de meeste gevallen gaat het dan ook nog om programma's die qua produktiekosten re delijk goedkoop zijn. zoals Over sex ge sproken met Goedele Liekens. Een uit komst dus voor een commerciële zender." Vrouwen Wie dacht dat voornamelijk mannen de late avonden gebruiken om via tv wat ero tisch vertier op te doen. komt bedrogen uit. De kijkcijfers van KLO - nauwkeurig uitgesplitst in leeftijd, welstandsklasse, opleiding, leeftijd en geslacht - bewijzen dat vrijwel evenveel vrouwen kijken. Wel kijken vrouwen vaker naar informatieve programma's over seks. terwijl mannen liever een 'recht-zo-die-gaat'-erotische film zien. Het kijkerspubliek van pro gramma's over seks is doorgaans lager op geleid. Van Dammen: „Dat is wel opmer kelijk. Normaal schakelen juist de hoger opgeleide kijkers laat in. Bij programma's over seks gebeurt het omgekeerde. Hoger opgeleiden haken dan juist af." Het succes van een programma over seks hangt voor een groot deel af van de titel, zo weet Van Dammen. De omroepgidsen worden immers selectief uitgeplozen. Goedele Liekens Kan bij het Amsterdamse De La Mar Theater.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 25