Ivens schiep zijn eigen werkelijkheid Big in klassieke fabel Biografie van een filmmaker Indiaan lijdt onder nasynchronisatie Babe kunst cultuur VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 2 2 zijn ouders geweest die vol liefde zijn leven voor hem uitstippelden, en daarvoor on derschikking aan het familiebelang ver wachtten, nu waren het de partij en de ar beidersklasse die deze rol vervulden. Hij kreeg er een gevoel van geborgenheid voor terug, de ervaring ergens bij te horen, een denkkader waarin de wereld gerust stellend werd verklaard', aldus Schoots in een cruciale passage, waaraan hij een ci taat van Ivens zelf koppelt: 'Ik ben niet iemand die dol is op twijfelen. Om te kun nen leven heb ik mijn zekerheden nodig'. Je bent geneigd dat, na het lezen van bijna 500 bladzijden Schoots, een understate ment te noemen. Want noch de commu nistische machtsovername in Tsjechoslo- wakije in 1948, noch de Russische inval in Hongarije in 1956, noch het om zeep hel pen van de Praagse Lente in 1968, noch waarschuwingen en adviezen van goede vrienden en bekenden konden Ivens van zijn geloof in de partijlijn afbrengen. Met dien verstande dat hij in de jaren '70 inder daad de Partij van de Sovjetunie inruilde voor die van China, het land waar hij al in 1938 in contact probeerde te komen met de troepen van Mao Zedong. Maar het ge loof werd er niet minder om, integendeel. Pas in de nadagen van Ivens' leven groeide de twijfel, en de wens om zich te rechtvaardigen voor de keuzes waar hij uiteindelijk zelf ook niet meer achter kon staan. Vaak kreeg bij dat zoeken naar ver klaringen de Nederlandse overheid een trap. want was Ivens niet gedwongen ge weest om voor het Oostblok te werken omdat de Nederlandse regering na de rel rond Indonesia Calling tien jaar lang zijn paspoort had ingehouden? En was hij niet vanaf de jaren '30 al door de Nederlandse pers en publiek op de meest onheuse wijze bejegend? Als Hans Schoots op één terrein nuttig werk verricht heeft, dan is het wel hier. Hij maakt onomstotelijk duidelijk dat de mis kenning van Ivens vooral een door de ci neast zelf gecreëerde mythe was. Zijn pas poort werd bijvoorbeeld slechts voor de duur van een paai' maanden ingenomen en zeker niet voor tien j aarEn die misken ning? Zijn meest radicale revolutionaire documentaires, waar de honden nu geen brood meer van lusten, werden zelfs door behoudende vaderlandse media met de grootst mogelijke welwillendheid behan deld, zo lezen we bij Schoots. Ivens is kort om, behoudens de nodige diplomatieke pesterij ten tijde van de Koude Oorlog, door zijn vaderland eigenlijk altijd heel vriendelijk behandeld. Daarmee maakt Schoots ook duidelijk dat de gang naar Canossa, die Elco Brinkman in 1985 maakte door de cineast in Parijs 'eerher stel' te bieden een volstrekt overbodige exercitie was. En Brinkmans opmerking jegens Ivens dat 'de geschiedenis u meer gelijk gegegeven heeft dan uw toenmalige opponenten" kan na lezing van Schoots heldere biografie ook de vuilnisbak in. Schoots, die zelf ooit dezelfde maoïstische idealen koesterde als zijn onderwerp, heeft, met Gevaarlijk Leven degelijk vak werk geleverd, dat stoelt op jarenlang on derzoek. Dat Ivens ondanks het gebruik van vele documenten, brieven, interviews en archiefmateriaal vaak toch een nog wat schimmige figuur blijft, ligt denk ik eerder aan de persoon van Ivens, die zijn gevoelens vaak voor zich hield, dan aan de omzichtige benadering van de biograaf. De films van Ivens blijven in het boek wat op de achtergrond, maar storend is dat niet. Op de keper beschouwd heeft Ivens na zijn jonge jaren, waarin hij een van de medegrondleggers van het genre van de documentaire was en ook enkele fraaie poëtische experimenten maakte (Regen), niet zo heel veel cinematografische hoog tepunten gemaakt heeft. Ivens intrigeert vooral als mens en verschijnsel, met zijn moed en zijn doorzettingsvermogen, ge koppeld aan de blindheid voor de scha duwzijden van zijn geloof, een blindheid die een documentaire maker zeker niet siert. Rob de Kam Hans Schoots: Gevaarlijk leven, een biografie van Joris Ivens. uitgeverij Jan Mets, prijs 69,50. Gevaarlijk leven heet de biografie die Hans Schoots schreef over Joris Ivens, de man die - of we dat nu leuk vinden of niet - in het buitenland vaak gezien wordt als de belangrijkste filmmaker die Nederland tijdens het honderdjarig bestaan van de cinema heeft voortgebracht. Ooit verguisd als landverrader omdat hij de Indonesische vrijheidsstrijd steunde, vervolgens door links geprezen om zijn revolutionair elan en aan het slot van zijn leven zelfs door een CDA- minister geknuffeld en door de koningin geridderd. Maar ook toen bleven er zachtjes dissidente stemmen hoorbaar die 'Boris' Ivens, vanwege zijn vaak onvoorwaardelijke steun aan communistische regimes, op één lijn stelden met nazi-cineaste Leni Riefenstahl. Joris Ivens: Verguisd en geridderd. foto Arthur Bastiaanse Koningin Beatrix applaudiseert voor Joris Ivens tijdens de opening van het Filmfesti val Rotterdam in 1988. foto Frans van der Linde Ik heb Joris Ivens nooit persoonlijk ont moet, en dat is. als we de biografie van Hans Schoots mogen geloven, een cru ciaal gegeven als het gaat om de beoorde ling van de omstreden Nederlandse ci neast. Tijdens de opening van het Filmfes tival van Rotterdam heb ik Ivens wel eens de zaal zien binnen schrijden, maar zo'n vluchtige blik was onvoldoende om in de greep te raken van de bijzondere uitstra ling waarmee Ivens zo velen betoverde. Want van schrijver Ernest Hemingway tot toppoliticus Zhou Enlai, en van compo nist Hans Eisler tot fotograaf Robert Ca- pa, vrijwel iedereen leek te ontdooien in het bijzijn van de in 1898 in Nijmegen als George Henri Anton Ivens geboren ci neast. 'Hij wist mensen het gevoel te ge ven dat ze belangrijk voor hem waren, en voor de duur van een ontmoeting was er voor hem inderdaad niemand buiten zijn gespreksgenoot, maai' daarna trok hij ver der, want een eenling bleef hij', zo schrijft Schoots. Dat hebben ook de vele vrouwen geweten die Ivens tijdens zijn lange leven wist te raken. In sommige gevallen leidde dat tot diepe verbittering, zoals bij Helen van Dongen, vriendin en assistente bij gepre zen films als Nieuwe Gronden en Spaanse Aarde, die geweigerd heeft met Schoots over Ivens te praten. Niet zo gek als je in Gevaarlijk leven leest hoe Ivens haar aan het lijntje hield terwijl hij inmiddels bij wijze van spreken al met een ander ge trouwd was. Uiteindelijk wist alleen Mar- celine Loridan Ivens in de laatste twintig jaar van diens leven tot enige huiselijk heid en trouw te verleiden. Zijn toenemen de kwalen, die uiteenliepen van astma en bronchitis tot een hernia en andere zenu waandoeningen, zullen er het nodige toe hebben bijgedragen, tekent Schoots daar droogjes bij aan. Burgerlijk Op zoek, voortdurend op zoek, dat was Jo ris Ivens en Nederland was daarbij al gauw te klein. Ivens verzette zich na zijn volwassenwording met succes tegen het keurige burgerlijke bestaan dat zijn va der, eigenaar van de succesvolle fotohan- del C. A. P. I. tot in detail voor zijn zoon had uitgestippeld. Het verzet ontstond niet op een radicale manier, want aan con flicten op het persoonlijke vlak had Ivens een broertje dood. Zwijgen, uitstellen, een verre reis maken of een nieuwe relatie aan knopen, dat waren zo de manieren waarop Ivens duidelijk maakte dat iets of iemand hem niet (meer) beviel. Een houding die in schril contrast stond met de moed die hij tijdens de uitoefening van zijn vak vaak aan de dag legde. Hij was de pensioengerechtigde leeftijd bij voorbeeld al gepasseerd toen hij tijdens de Vietnamoorlog een door Amerikaanse bommenregens levensgevaarlijke reis door de jungle ondernam om de De 17e breedtegraad te maken, alsof er niets ver anderd was sinds de jaren '30 toen hij in Spanje vergelijkbare risico's nam bij het vastleggen van de Burgeroorlog voor Spaanse Aarde. Maar het gebrek aan daadkracht op het relationele vlak en zijn durf op de interna tionale slagvelden, dat zijn niet de onder werpen waarover voor en tegenstanders van Ivens nu al decennia lang de degens kruisen. Waar het om gaat is Ivens' loyali teit aan revolutionaire bewegingen en het communisme, een trouw die hem al vroeg de bijnaam 'Boris' Ivens opleverde. Al voor de Tweede Wereldoorlog streek die sympathie tegen de haren in van zijn meer esthetisch georiënteerde broeders uit de vaderlandse Filmliga, die de Sovjetfilm uit de jaren '20 weliswaar om him kunst zinnigheid bewonderden, maar aan de an dere kant niets moesten hebben van de achterliggende ideologie. En groot was ook de schrik toen Ivens na de Tweede Wereldoorlog met het maken van Indonesia Calling de zijde koos van de Indonesische nationalisten, kort nadat hij door de Nederlandse regering inge huurd was als overheidsfilmer om de nieuwe tijd in 'ons' Indië vast te leggen. Dat er in deze gevallen, net als in Spanje en Cuba en Vietnam en China en noem al die revolutionaire momenten uit de 20st- eeuwse wereldgeschiedenis maar op, sprake was van een oprecht gevoel van so lidariteit, daarover hoefje weinig twijfels te hebben, zoals ook Schoots telkens weer aantoont. Het was een houding die aan sloot bij de beste liberale familietradities van het geslacht Ivens, waarin begrippen als 'vooruitgang' en 'werk tot nut van het algemeen' hoog stonden aangeschreven. Communisme Wat wel verbazing wekt is dat Ivens ver volgens onvoorwaardelijk trouw bleef aan de beweging die de meeste van de door hem gesteunde revolutionaire bewegin gen inspireerde: het communisme. Niet omdat we in 1995. een paar jaar na de val van de Berlijnse Muur allemaal opeens zo goed weten dat dat communisme nooit gedeugd kan hebben, maar meer omdat Ivens zo vaak en zo duidelijk met eigen Zo weigerde Ivens ook na te denken toen zijn voormalige vriend José Robles in Spanje door de communisten werd geli quideerd, ook al was die moord voor ande ren wel degelijk een reden om de houding ten opzichte van de partij te herzien. En zo weigerde Ivens ook na te denken over al de mensen die hem ooit na stonden en die in de jaren '30 door de terreur van Stalin één voor één van de aardbodem verdwe nen. Het paste niet in zijn nieuwe wereld beeld en daarmee was blijkbaar de kous af. Stalin was een vaderfiguur voor hem en zou dat blijven, tot ver na de destalinisa tie. Pas op een moment dat zelfs de meeste getrouwe stalinisten argwaan kregen, ging ook Ivens door de bocht, om vervol gens gretig voorzitter Mao en de Chinese partij in de armen te sluiten. Vanwaar die blindheid, vanwaar dat slaafs volgen van de eenmaal ingeslagen weg? Schoots gooit het bij het zoeken van een verklaring vooral op de jonge jaren van Ivens: 'Zijn relatie met de communis tische beweging ging wat lijken op de si tuatie van zijn jeugd. Waren het vroeger ogen gezien moet hebben tot wat voor af schuwelijkheden die ideologie kon leiden, zonder daar consequenties aan te verbin den. Zo was hij zich terdege bewust van de grote aantallen dwangarbeiders die aan het werk waren in Magnitogorsk waar hij in 1931 opnames maakte voor zijn socialis tische heldenepos Kampfer. maar hij ver koos er niet over na te denken. Sterker nog: hij "vervloekte" die dwangar beiders ook wel eens, "zoals je onkruid in je tuin vervloekt." Ivens zag niet het lijden van deze 'koelakken', maar alleen het stralende ideaal van de stad die daar in de Oeral uit de grond gestampt werd. Dat we met ons systeem van buitenlandse bioscoopfilms ondertitelen niet ongelukkig mogen zijn, blijkt maar weer eens bij het bekijken van De Indiaan in de kast, de in het Nederlands nagesynchroniseerde versie van An Indian in the cupboard. Deze voor de hele familie bedoelde film verliest een groot deel van zijn charme door de slordige en niet passende Nederlandse geluiden bij het simpele Amerikaanse verhaaltje. De film is gebaseerd op een suc cesvol kinderboek van Lynne Reid Banks waarin een jongen een magisch kastje op zijn jongenska mer heeft staan. Alles wat hij er in stopt en van plastic is. komt le vend tevoorschijn als hij het deur tje weer opendoet. Als er geklaagd wordt over de Ne derlandse film gaat dat meestal over het slechte geluid en het slechte acteren. Maar meestal zijn die klachten te wijten aan de regis seur die geen idee heeft wat hij of zij aan het doen is. Bij deze na- synchronisatie is dat ook het ge val. De eerste klachten zullen gaan over dat het zo slecht klinkt of dat het zo emotieloos geacteerd is, maar dat is gewoon aan de regie te wijten, die waarschijnlijk van de distributeur geen tijd en geld heeft gekregen om iets beters af te leve ren dan wat nu te horen is. Het kwalijkst is wel dat alle stemmen overal altijd hetzelfde klinken, in welke situatie het bijbehorende personage op het scherm zich be vindt. Dat wil zeggen dat de Neder landse stem niet fysiek mee ac teert, maar hoorbaar vanaf een stoel zit mee te lezen. Daaronder zijn dan de geluidseffecten van het personage (voetstappen en derge lijke) te horen die duidelijk op een ander geluidsspoor staan. Het ge heel heeft een mooi vervreemdend effect met geluiden en beelden die niet altijd even duidelijk bij elkaar horen. Allerjongsten Frank Oz, bekend van de Muppet Show en altijd vaardig regisseur van films als Little Shop Of Hor rors en Dirty Rotten Scoundrels, en scenarioschrijfster Melissa Ma- thison, die eerder E.T. schreef, zul len ongetwijfeld geweten hebben wat ze aan het doen waren. Hun be doeling moet geweest zijn om een film te maken waar alle leeftijden echt van konden genieten. Maar dat is moeilijk te controleren in de ze versie. Doordat de oorspronke lijke stemmen ontbreken lijkt deze versie alleen afgestemd op de aller jongsten, die nog geen ondertitels kunnen lezen. En juist voor deze groep is de film minder geschikt. De film draait namelijk om het aanvaarden van verantwoordelijk heden die normaal bij volwasse nen horen. Het plastic Indiaantje dat Omri, de negenjarige hoofd persoon, tot leven brengt, blijkt tot grote schrik van onze held een echt mens met echte gevoelens en ge dachten te zijn. Natuurlijk is dat in de kindergedachtenwereld altijd zo, maar als het werkelijkheid wordt veranderen de zaken. Waarschijnlijk is dat de oorspron kelijke versie ook niet zo goed is. Als Omri wanneer hij de magie van het kastje heeft ontdekt onder an dere de plastic versies van Darth Vader, Robocop en een dinosaurus tegelijkertijd in het kastje stopt ontstaat de leukste scène van de film waar Oz met sneltreinvaart aan voorbijgaat. Langdurig staat hij met reusachtige close-ups stil bij het tamelijk oninteressante ge zicht van hoofdrolspeler Hal Scar- dino. Misschien om te benadruk ken dat hij groot is en de Indiaan klein, maar dat is helemaal niet no dig want de special effects die voor die illusie zorgen zijn prima in or de. Daarnaast heeft de film duide lijk last van het heersende politiek correcte virus. Ook op dat vlak valt er weinig plezier aan te bele ven. Piet van de Merwe An Indian tn the cupboard is te zien in Cinema m Middelburg en Metropolis in Antwerpen Deze Australische komedie vol sprekende dieren is ge baseerd op The Sheep-Pig van de Britse kinderboekenschrijver Dick King-Smith. Net als bij de beste Disney-produkties het ge val is, is Babe meer dan alleen een kinderfilm. Natuurlijk zullen de jonge kijkertjes het prachtig vinden, maar ook volwassenen kunnen zonder voorbehoud ple zier beleven aan dit eigenwijze sprookje met de allure van een klassieke fabel. Sentiment blijft prettig op de achtergrond en in plaats daarvan is er veel ruimte voor satire. De dieren spreken alsof ze nooit an ders gedaan hebben en krijgen zeer overtuigende menselijke ka raktertrekken mee. Een huzaren stukje van dierentraining, com putertechniek en handbewogen Babe is een biggetje dat door een wonderbaarlijk toeval aan het slachthuis ontsnapt. Alleen op de wereld, wordt hij liefdevol op genomen in het nest van een goedhartige collie. Babe is de spreekwoordelijke onschuld die argeloos gelooft dat alle dieren gelijk zijn. Dat zal hem nog lelijk opbreken. Zelfs de muizen die de tussentitels voorlezen lachen zich een kriek om zoveel onnozel heid. Alleen de boer. die nooit iets zegt. kijkt het varkentje eens diep in de ogen en schenkt Babe zijn vertrouwen. Die tegenstelling tussen het won der en de werkelijkheid wordt met veel gevoel voor humor uit gespeeld. De sociale dierenorde staat in deze film ernstig onder druk. Een arrogante eend die voor haan wil spelen moet nog onder veel hilariteit de aftocht blazen, maar wanneer Babe het in zijn hoofd krijgt om schapen te hoeden houdt niemand dat te gen. Zijn techniek is zonder meer uniek. Hij jaagt de schapen niet agressief in een hoek, maar ver telt ze rustig wat ze moeten doen. De anders zo nerveuze wolbalen marcheren vervolgens netjes twee aan twee in de gewenste richting, wat in al zijn eenvoud een onbetaalbaar komisch ge zicht is. Pas later realiseer je je dat hier ongetwijfeld geniale dressuur, eindeloos geduld en handige montage aan te pas is gekomen. Het knappe van alle trucages is dat ze zo onzichtbaar zijn gehou den. Niemand die het zal opval len dat voor de rol van Babe niet minder dan achtenveertig big getjes nodig waren, onder andere omdat de varkentjes veel sneller groeiden dan het tempo van de filmproduktie toestond. Je moet ook van goeden huize komen om het verschil te zien tussen de die- renmodellen in de dialoogscènes en hun levende evenbeelden. Jammer alleen dat het bijzon dere effect van die zo natuurge trouw articulerende bekjes dooi de Nederlandse nasynchronisa tie een beetje verloren is gegaan. Overigens wordt in een vijftien tal theaters ook de Engelstalige versie vertoond. Leo Bankersen Babe draait in Alhambra in Vlissin- gen. De Koning in Hulst, Cinemactu- eel in Bergen op Zoom en Lumière in Rotterdam. modellen uit Jim Henson's Crea ture Shop. De regie was in han den van Chris Noonan, maar als drijvende kracht achter de on derneming moet zeker produ cent George Miller worden ge noemd. De hand van Miller, die ooit fu rore maakte met de Mad Max- spektakels, is duidelijk te her kennen in de fantasierijke aan pak. Prachtige beelden die recht streeks uit een prentenboek lij ken te komen. Ter voorkoming van zoetsappigheid zijn ook al lerlei ironische trekjes, licht ab surde details, droge humor en brutale muziek toegevoegd. Het is een wereld waarin een happy- end bepaald niet vanzelfspre kend is. zeker niet voor een big getje wiens natuurlijke lotsbe stemming het is te eindigen als hamlapje op het kerstdiner. De film draait er niet omheen dat het leven hard is. Ieder dier moet zijn plaats weten, schapen en honden zijn eikaars natuurlijke vijanden en de boerin gniffelt veelbeteke nend als ze het jonge varkentje Babe een lekker voedzaam hapje voorzet. Scène uit de film Babe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 22