Niet Dennis, maar Gérard is de revelatie van Sparta Nelissen en Seriese sporters van 1995 sport 17 PSV-NAC is niet te vroeg geschrapt Bram Braam nieuwe trainer RBC VRIJDAG 22 DECEMBER 1995 ZEIST (GPD) - De KNVB vindt nietdathetcompetitieduel PSV- NAC te vroeg is geschrapt, nu de dj politiebonden gisteravond als- nog een akkoord hebben bereikt is. over een nieuwe cao. Het duel, ü- dat komende zondag verboden nas in Eindhoven, wordt ge- woon ingehaald op de inmid- dels door de KNVB vastgestelde nieuwe datum: dinsdag 16 ja- üinuari. .Wij zijn geen jojo's", zei Will van fRhee. manager wedstrijdzaken bij de KNVB gisteravond. „Hier |s duidelijk sprake van onvoor- aene omstandigheden. Begin ieze week was niet te voorzien Sat er snel een akkoord zou ko men in het cao-conflict. Boven dien hadden we te maken met a het verbod van de Eindhovense burgemeester Welschen. Offi cieel heb ik trouwens nog niet ran hem gehoord dat er nu zon- wel gespeeld zou mogen worden. Op het verbod in Eind hoven hebben we zo snel moge lijk geanticipeerd door een nieuwe datum te zoeken." Van Rhee zegt dat de KNVB het uiterste heeft gedaan om deze maand een ongestoord competi- ^tieverloop te handhaven. Toen begin deze maand ook al Feye- di noord-NAC door stakingsacties bij de politie werd verboden, stapte de KNVB zelfs naar de rechter. „Die zaak hebben we verloren dus moesten we met die uitspraak in het achterhoofd na tuurlijk wel realistisch blijven in het geval van PSV-NAC", aldus Van Rhee. Zelfs al zou de KNVB het willen, dan zou het nog moeilijk worden om PSV en NAC zondagmiddag nog het veld in te krijgen. Enkele spelers van beide ploegen be- ïa] gonnen gisteren al aan hun door burgemeester Welschen ver vroegde vakantie. Mare Overmars onder het mes AMSTERDAM (ANP) - Mare Overmars ondergaat vandaag (vrijdag) in het VU-ziekenhuis een kijkoperatie aan de linkerk nie. De spits van Ajax is gisteren voor onderzoek naar het zieken- huis geweest. De doktoren con- d- stateerden een letsel aan de bui tenmeniscus. De international raakte woensdag in een duel met Rob Matthei van De Graafschap geblesseerd. Dick van Rijntrofee voor wereldkampioen Ajax Judoka Angelique Seriese (links), wielrenner Danny Nelissen (midden) en Ajax-aanvoerder Danny Blind tonen hun trofeeën na de verkiezing van de sportvrouw, sportman en sportploeg van het jaar. foto ANP ZEIST (ANP) - Danny Nelissen is gisteren tot sport man van het jaar gekozen. De Limburger, die in Co lombia wereldkampioen wielrennen op de weg bij de amateurs werd, kreeg in Zeist de meeste stemmen. De andere kandidaten bij de mannen waren Bart Brentjens (wereldkampioen mountainbike) en schaatser Rintje Ilitsma (Europees- en wereldkam pioen). Bij de vrouwen werd judoka Angelique Seriese geko zen tot sportster van het jaar. Zij is houdster van de Europese- en wereldtitel boven 72 kg. Haar concurren ten waren collega-judoka Monique van der Lee (we reldkampioene alle categorieën) en dressuuramazone Anky van Grunsven, die vorig jaar tot sportvrouw van het jaar werd gekozen. De Dick van Rijntrofee voor de sportploeg van het jaar ging naar Ajax, winnaar van de Champions League en de wereldbeker. De Amsterdammers kregen de voor keur boven de vrouwenvolleybalploeg en de vrouwen- hockeyploeg. ROOSENDAAL (GPD) - Bram Braam is de nieuwe trainer van RBC. De 43-jarige Gelderlander volgt per 1 januari de naar NEC vertrokken Wim Koevermans op. Braam en RBC kwamen voorlopig een contract van een halfjaar overeen. Bevalt de sa menwerking, dan zal eind maart de verbintenis met twee jaar worden verlengd. RBC wordt Braams tweede club uit de eerste divisie. TOP was z'n eerste, vlak nadat hij in '93 de trainerscursus had afgerond. Braam: „Net had ik besloten om De Bataven te gaan trainen toen RBC kwam. Zo zie je maai-. Het is allemaal niet te voorspellen. Ik ben blij met deze nieuwe kans in het betaalde voetbal. Want dat is toch mijn plekkie. daar hoor ik thuis." Het enthousias me van Bram Braam, geboren Amsterdammer en als speler in het betaald voetbal achtereen volgens actief bij Ajax (driejaar in het tweede), MVV, Wagenin- gen, Willem II en Vitesse, wordt gedeeld door RBC's voorzitter Theo Mangnus. „Dat voetbal verleden, dat paste in het profiel. Verder schat ik Braam in als een karaktermens, als iemand die met veel inzet iets wil bereiken." Feyenoorder Boateng aangehouden ROTTERDAM (GPD) - De Rotterdamse politie heeft woens dagavond George Boateng aangehouden en in verzekering ge steld. De 20-jarige Feyenoord-verdediger, die ervan wordt ver dacht op 14 oktober twee portiers van de Rotterdamse disco theek Danceclub Colors met een vuurwapen te hebben be dreigd. heeft zich uit eigen beweging gemeld om te worden ge hoord. De verklaring die Boateng heeft aflegd, was voor de poli tie aanleiding om hem voorlopig vast te zetten. Boateng heeft diverse keren publiekelijk verklaard nimmer een vuurwapen op zak te hebben gehad. Hij heeft slechts toegegeven dal hij met zijn hand de vorm van een pistool had nagebootst en aldus in de richting van de portiers had gewezen. Boateng was des duivels dat hij en zijn vrienden de toegang tot de discotheek waren ontzegd. De portiers houden daarentegen bij hoog en bij laag vol in de loop van een vuurwapen te hebben gekeken. Charlton neemt afscheid van Ieren DUBLIN (RTRi - Jack Charlton zal zijn contract als bonds coach van Ierland niet verlengen. De 60-jarige Engelsman deel de de Ierse voetbalbond (FAI) zijn besluit gistermiddag in Du blin mee. Charlton heeft de Ierse voetballers negen jaar ondei zijn hoede gehad en groeide in die periode bij het 'groene leger' uit tot een nationaal idool. Hij bereikte onder meer de kwartfi nales van de WK '90 en '94. Ook deed Ierland in 1988 mee aan de eindronde van het Europees kampioenschap. Het Nederlands elftal voorkwam vorige week in Liverpool dat de Ieren er ook komende zomer in Engeland bij zullen zijn. Het betekende te vens het aanstaande afscheid van Charlton. Ajax niet in beroep tegen boete AMSTERDAM (ANP) - Ajax is het eens met de boete van 30.000 gulden die de KNVB de club heeft opgelegd. De Amster dammers gaan niet in beroep. Volgens woordvoerder David Endt om princiële redenen. „Deze regeling is mede op voor spraak van voorzitter Van Praag gekomen. Het zou een vreemd verhaal zijn als je tegen je eigen plan in beroep gaat." Ajax kreeg de straf opgelegd omdat supporters van de club zich op 22 oktober misdroegen in de wedstrijd tegen Feyenoord. De Amsterdamse aanhang vernielde voor 20 000 gulden aan Rot terdams materieel. Dat bedrag heeft Ajax inmiddels overge maakt aan Feyenoord. Verder legde de KNVB aan Haarlem en Eindhoven een boete van 10.000 gulden op. De clubs moeten betalen voor het wangedrag van hun aanhang bij hun onderlin ge wedstrijd op 4 november. Trainer van Be veren ontslagen BE VEREN (ANP) - Het bestuur van de Belgische voetbalclub SK Beveren heeft trainer René Desaeyere gisteren wegens ge brek aan prestaties ontslagen. Desaeyere is slechts een half jaar bij de eersteklasser werkzaam geweest. De rest van het seizoen traint Dimitri Davidovic SK Beveren. Die deed in Bel gië uitgebreide ervaring op als oefenmeester van Lierse SK, FC Antwerp, Lokeren en Beerschot. Beveren, dat op 23 september voor het laatst een wedstrijd won, staat zestiende op de rang lijst. Italië wil regeling versoepelen ROME (SID) - In een reactie op de afschaffing van het transfer systeem wil Italië met ingang van volgend seizoen meer bui tenlandse voetballers toelaten. De Italiaanse voetbalbond, de 'ligaraad' van de serie A en B en de voorzitters van de clubs zijn overeengekomen de buitenlandersregeling te versoepelen. In het seizoen '96-'97 mogen drie buitenlandse spelers in het veld staan en één buitenlandse voetballer mag op de bank zitten. Bovendien wordt in Italië geen onderscheid meer gemaakt tus sen spelers uit de Europese Unie en de voetballers van daarbui ten. De clubs uit de serie B kunnen het volgende seizoen één buitenlandse speler opstellen en inzetten. Voetbal in Zeeland afgelast MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van de KNVB heeft het voetbalprogramma voor morgen (zaterdag) en zondag afge last. Het bekerprogramma is verschoven naar het weekeinde van 6 en 7 januari. Trainer Henk ten Cate probeert winnaars te kweken bij de Rotterdamse eredivisionist van onze verslaggever Taco van den Velde ROTTERDAM - Op Dennis de Nooijer zijn tegenwoordig alle ca mera's gericht. Voor de topscorer van Nederland zitten elke wed strijd de scouts en makelaars op de tribune. Volgens trainer Henk ten Cate moet die belangstelling maar met een korreltje zout worden geno men. „Dennis is een goede spits, maar hij kdn vooral zo vaak scoren door de rest van de ploeg. Het spel van Sparta is hem op het lijf ge schreven", meent Ten Cate, die juist Dennis' tweelingbroer Gérard naar voren schuift als het geheim van het verrassend goed presterende Spar ta. „Als centrale verdediger maakt hij de beste ontwikkeling van alle spelers door. Door hem kan Sparta het spelletje spelen waarmee we zo veel succes boeken." Een dagje Sparta, de nummer vier van de ere divisie. Na tien minuten vindt Henk ten Ca te dat het tijd is om in te grijpen. Het spelletje tennisvoetbal op de dins- dagochtend-trainjng van Sparta dreigt op een farce uit te lopen. Het staat al 4-0 voor de ploeg van Dennis en Gérard de Nooijer, Alfons Groe nendijk en Nico Jalink. Bij de andere partij, bestaande uit Jerry Smith, Lotvi Amhaouch, Michael Renfurm en Dennis Krijgsman, wordt gelaten elk tegenpunt geaccepteerd. Carlos Fortes moet indraaien als extra man, maar de talentvolle linksbui ten staat al tien minuten te koukleu men, wachtend op een service-wisse ling. De overmacht van de Spartaan se routiniers is te groot. „Krijgsman, ga jij maar naar de andere kant. Ik speel mee aan deze kant. Nederland tegen de rest van de wereld", zegt Ten Cate beslist, die vervolgens met kordate stappen het net opzoekt. „Ik zal hier wel even een einde aan maken." De De Nooijertjes lachen plagerig, Groenendijk plaatst een paar deni grerende opmerkingen en Jalink laat zijn trainingsbroek zakken: de bluf van de trainer wordt niet be paald serieus genomen. Terecht, zo blijkt ook wel. want de ploeg van Ten Cate krijgt een lesje: 15-3 in de eerste set en 15-7 in de tweede set. De afstraffing is vooral pijnlijk voor de 41-jarige oefenmeester. Als enige van de vijf werkt hij zich in het zweet en probeert hij zijn ploeggenoten mee te krijgen in de strijd. Het levert een aardige voorstelling op met aan de ene kant de feestvierende ploeg van Dennis en Gérard de Nooijer, waar elke misser van de tegenpartij (en dat zijn er nogal wat) met peste rig gejuich wordt begroet en aan de andere kant de briesende en schel dende Ten Cate. De ploeggenoten van de trainer on dergaan de pijniging zwijgend. De constant hoofdschuddende Ten Ca te heeft iedereen uitvoerig de mantel uitgeveegd waardoor niemand zich geroepen meer voelt het woord te voeren. „Het is maar een lolletje, trainer", probeert Jerry Smith nog even, maar hij had beter zijn mond kunnen houden. Smith wordt daar na voortdurend op de korrel geno men. „Blijf jij maai' roepen dat het een lolletje is", bijt de mokkende Ten Cate de jonge verdediger toe na een nieuwe misser. Uit pure woede wordt de bal meters weggeschoten. „Jij zult nooit wat winnen." Als na de tweede set iedereen aan stalten maakt het veld af te breken, besluit Ten Cate dat het nog niet af gelopen is. Alhoewel alleen nog maar de eer gered kan worden, moet en zal er nog een derde set gespeeld worden. En in die derde set trekt Ten Cate alle registers open om het resul taat binnen te halen. Zijn dubbel functie als arbiter komt hem daarbij goed van pas: gesjoemel met pun ten. mysterieuze beslissingen bij ballen die vallen in de buurt van de lijn. een service die alleen door Ten Cate'hard mag worden genomen. Op een gegeven moment vangt Al fons Groenendijk een bal uit de lucht die reeds twee meter achter de lijn is beland en spoedt zich naar de achterlijn voor de service. „Wat doe jij nu Je mag die bal pas aanraken als hij op de grond ligt. Punt voor ons", beslist Ten Cate met een stalen gezicht. „Niet aanraken Die bal al bijna acht meter achter de lijn. Jij bent wel een erg slechte verliezer. Wat laat jij je kennen, trainer", rea geert een geérgerde Groenendijk. De ploeg van Ten Cate wint uitein delijk met 15-13. de scheidsrechter maakt zelf het beslissende punt en is de enige van zijn ploeg die juicht. Bij de tegenpartij wordt alleen nog maar gescholden. De stemming is tot het nulpunt gedaald. „Gefelici teerd jongens, einduitslag 2-1", pro clameert Ten Cate. die vervolgens Groenendijk de hand wil schudden. De 31-jarige ex-prof van Ajax. Den Haag, Roda en Manchester City ne geert de uitgestoken hand van Ten Cate. „Bekijk jij het effe met je kin derachtige gedrag. Jij krijgt echt geen hand van me", zegt Groenen dijk. Kroonprins Met ferme stappen beent de nieuwe kroonprins van het Nederlandse trainersgilde richting het spelers home op sportpark Zuid, de trai ningsaccommodatie van Sparta. Hij vindt dat hem wel enige uitleg ver schuldigd is. „Stelt allemaal niks voor. ik heb altijd ruzie met Groe nendijk. We willen allebei winnen, snap je. Dadelijk is het weer over", legt Ten Cate uit. „Als ik meedoe met een partijtje mogen ze ook alles la& Gérard (links) over Dennis de Nooijer: „Hij moet nog te hard werken. Hij zou nog meer doelpunten kunnen maken." tegen me roepen. Dan ben ik gewoon één van de spelers." „En je hebt het gezien, hé. In mijn ploeg zaten twee jongens met een jeugdcontract. Je weet nu meteen waarom. Die gasten menen dat zo'n partijtje tennisvoetbal alleen voor het plezier wordt gespeeld. Dat wil ik eruit halen. Als ze op de training er zo over denken, dan zie je dat ook in de wedstrijd terug. Je moet alles doen om te winnen. Een beetje vals spelen is ook toegestaan. Ik wil dat mijn ploeg de mentaliteit krijgt alles te willen winnen. Nee, dat hoef ik die Groenendijk en die mannen van De Nooijer niet meer bij te brengen." Voor de Zeeuwse tweeling heeft- Ten Cate alleen maar lof. Ze spelen al zo'n tien jaar voor Sparta en hebben zich van aanstormende talenten ontwikkeld tot gezichtsbepalende voetballers. Twee zware knieblessures bij Dennis en één bij Gérard hebben even voor een pas op de plaats gezorgd, maar de ster van het 26-jarige tweetal straalt dit seizoen als nooit tevoren. Dennis is met twaalf doelpunten topscorer van Nederland, Gérard blijkt als centrale verdediger één van de revelaties van het seizoen. Volgens Ten Cate is hij misschien wel de grootste ontdekking. „Ik heb Gérard aan het eind van vo rig seizoen beoordeeld en kwam tot de conclusie dat het maar een ma tige linkervleugelverdediger was. Hij liep te pas en te onpas naar voren en verwaarloosde zijn verdedigende taak. De nadruk viel bij hem op het aanvallen. Dat kan natuurlijk niet als verdediger. Als centrale verdedi ger is hij een ontdekking. Gérard kan een man uitschakelen en ook nog goed opbouwen. John Veldman heeft dezelfde kwaliteiten en dat is de basis van ons spel. Een tegenstan der laat altijd de speler vrij die niet kan opbouwen. Bij ons kunnen ze het allebei. Gérard maakt van alle spelers de grootste ontwikkeling door." „Alle aandacht gaat naar Dennis uit omdat hij alle doelpunten maakt, maar dat is niet helemaal terecht. Begrijp me goed. Dennis is een goede spits, maar het spel van Spar ta is hem op het lijf geschreven. De vleugelspelers staan stijf aan de zij lijn. Dan krijgt Dennis de ruimte om zijn kwaliteiten te gebruiken. In de kleine ruimte is hij nu eenmaal min der. Dennis moet kunnen lopen en sleuren. Dan is hij op zijn best." Maar vreest de trainer dan niet dat zijn topscorer verkocht zal worden Ten Cate: „Als je het moet geloven, zit elke week de tribune vol met scouts van buitenlandse clubs. Nee. 1 ik denk dat het allemaal wel mee valt." Dus Dennis de Nooijer maakt gewoon het seizoen af „Dat durf ik ook weer niet te garanderen. In het voetbal bestaan geen garanties." Slaande ruzie In het spelershome is even later het gedrag van de trainer onderwerp van gesprek. Gérard de Nooijer: „Vandaag viel het eigenlijk nog wel mee. De laatste keer dat hij mee deed, moesten we al na vijf minuten stoppen. Toen hadden we bijna slaande ruzie over de puntentel ling." Vier spelers haasten zich naar een brugklas van een middelbare school voor een vragenuurtje. Dennis de Nooijer hoeft niet te gaan, maar Car los Fortes maakt bij terugkomst dui delijk dat zijn afwezigheid nogal wat teleurstelling veroorzaakte bij de vrouwelijke leerlingen. Dennis de Nooijer is tegenwoordig 'hot.' Studio Sport, RTL 4, Supersport: op vrijwel elk televisiekanaal is Dennis de Nooijer een wekelijkse gast, „In de spelersgroep heeft hij de bij foto Ruben Oreel naam 'Dennis Supersport", grapt Dolf Roks, het uit Schouwen-Duive- land afkomstige hoofd opleidingen van Sparta. Dennis de Nooijer: „En dan zeg ik nog een hoop af. Het loopt storm. El ke dag hangen ze aan de lijn. Ieder een wil weten wat mijn volgende club is." En wat is die volgende club dan wel „Ik weet het niet. In Neder land denk ik puur aan de top drie. Heerenveen had ook belangstelling, maar wat heb ik daar te zoeken? Met alle respect, daar schiet ik natuurlijk niets mee op." Maar hebben Ajax, Feyenooi;d en PSV dan zoveel behoefte aan Dennis de Nooijer „Ajax heeft natuurlijk een paar wereldspitsen. die boven dien nog jong zijn. En PSV heeft Ro- naldo en Nilis. Daar zou ik dus op de bank zitten en daar voel ik niets voor. Feyenoord blijft een mooie club, hoe slecht die ploeg ook draait. Ik voel me in ieder geval met minder dan een Obiku of een Vidmar. Het blijft voor mij een raadsel waarom al die spitsen daar mislukken. Dat kan toch ook niet alleen aan die spelers liggen." Het buitenland lonkt dus en Enge land (Sheffield Wednesday) geniet de voorkeur. Dennis de Nooijer twij felt over een onmiddellijke overgang of een transfer aan het eind van het seizoen. De aanvaller is in de zomer transfervrij en kan door de uitspraak van het Europese Hof in de zaak Bos man dus voor niets naar een andere club in het buitenland. Op het mo ment hangt er nog een prijskaartje van 1.2 miljoen gulden om zijn nek „Wat moetje in zo'n geval doen. Aan de ene kant kun je rustig wachten tot het eind van het seizoen en dan beslisen. Maar op dit moment ben ik samen met Ronaldo topscorer van Nederland en staan we met Sparta op de gedeelde derde plaats. Het kan eigenlijk niet beter gaan." Trots Dat laatste lijkt een gerechtvaardig de conclusie, die echter niet gedeeld wordt door trainer Henk ten Cate. De club met één van de laagste be grotingen van het betaalde voetbal neemt een verrassende vierde plaats in, maar volgens Ten Cate zit er wel licht nog wel meer in. „Zoals we nu staan doen we mee voor Europees voetbal, maar ik vind dat Sparta zijn top nog steeds niet bereikt heeft. Dan bekijk ik het puur speltechnisch. Voetballend zie ik nog steeds progressie. Gezien onze bescheiden begroting ben ik daar best een beetje trots op. Het is toch ook mijn werk", meent Ten Cate, die niet bang is voor een terugslag. „We hebben een smalle basis dus we zijn kwetsbaar bij blessures. Maar ik voorspel dat we die nauwelijks zul len krijgen. We trainen kort en goed. niemand loopt op zijn tenen. Er zul len alleen blessures optreden bij ge- schop van de tegenstander." Gérard de Nooijer moet hem daarin gelijk geven. „Ten Cate heeft zijn stempel op deze ploeg gedrukt. Hij blijft hameren op een goede veldbe- zetting en aan zijn aanwijzingen heb je ook echt wat. Na een slechte serie wedstrijden heeft hij het aangedurfd de ploeg te laten staan Iedereen blaakt nu van het zelfvertrouwen. We hadden ook best nog wat hoger kunnen staan, bij sommige wedstrij den had er meer in gezeten." En over zijn broer Dennis: „Hij moet eigen lijk nog te hard werken. Hij zou nog meer doelpunten kunnen maken." Ook het contract van Gerard de Nooijer loopt aan het eind van het seizoen af. Net als broer Dennis voelt hij ook wel wat voor een vertrek naar een andere club. „We behoren bij Sparta zo langzamerhand tot het meubilair. Nee, de clubs zullen voor mij waarschijnlijk niet in de rij staan. Daarom is het zo jammer dat ik dit seizoen pas als centrale verde diger ben doorgebroken. Ik merk dat ik daardoor toch belangrijker ben geworden. Ik ben niet meer dat lin- kervleugelverdedigertje. Dit had vier seizoenen geleden moeten ge beuren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 17