Frankrijk blijft grens controleren PAAUWE PZC Leger Israël weg uit Bethlehem Juppé ontmoet vakbonden in Toren van Babel oV Paauwe-paradijs voor koopjesjagers. Parlement Suriname eist snel onderzoek decembermoorden Geen uitspraak in moordzaak Alanya Franse onrust lijkt op Belgen over te slaan buitenland Waarnemer-status Denemarken, Zweden en Finland bij Schengen Jeltsin: geen zorgen over verkiezingen DONDERDAG 21 DECEMBER 1995 van onze correspondente Aly Knol )eJ OOSTENDE - Frankrijk blijft „J nog steeds vasthouden aan zijn 1 grenscontroles. Minister Mi- chel Barnier van Europese za- ■iken vroeg gisteren tijdens een ^bijeenkomst van de Schengen- landen in de Belgische bad plaats Oostende voor de tweede keer een uitzondering te mogen maken op het Schengen-ver- drag. Barnier liet echter tegelij kertijd doorschemeren, dat Frankrijk wel degelijk over niet al te lange tijd volledig aan Schengen wil meedoen. Een da tum noemde hij niet, maar in Oostende werd niet uitgesloten lat Frankrijk er eind maart vol gend jaar bij zal horen. Dat zou dan precies een jaar zijn 18| nadat het akkoord over het af schaffen van de binnengrenzen Ijtussen de zeven Schengen-lan- 'den - Nederland, Frankrijk, Duitsland. België, Luxemburg. Spanje en Portugal officieel van start ging. Staatssecretaris Michiel Patijn van Europese za ken zou aansluiting van Frank rijk een jaar na dato van het in werking treden van het Verdrag in ieder geval 'een mooi verjaar dagscadeautje' vinden. Binnen enkele weken wil Frank rijk al een einde maken aan de paspoortcontroles voor Schen- gen-passagiers op zijn luchtha vens. Die controles werden deze zomer weer ingevoerd na een se rie bomaanslagen in Frankrijk, onder meer op de Parijse metro. Met het buurland Duitsland heeft Frankrijk daarnaast intus sen afspraken gemaakt over ge zamenlijke 'vliegende brigades' of'mobiele patrouilles', die in de Frans-Duitse grensstreken in de plaats komen van de vaste grenscontroles. Met Spanje, Bel gië en Luxemburg zijn eendere brigades in de maak. Drugsbeleid PARAMARIBO (ANP) - Het Su rinaamse parlement eist dat de regering onmiddelijk een on derzoek instelt naar de moor den van 8 december 1982. De as- semblée nam dinsdagavond na een emotioneel debat een motie hierover aan met 32 tegen acht stemmen. De motie was ingediend door de regeringscoalitie Nieuw Front, nadat ze op verzoek van de op positiepartij Pendawalima was geamendeerd. Deze partij wil cat ook andere grove schendin gen van de mensenrechten wor- cen onderzocht. Oud-legerleider Desi Bouterse wordt verant- voordelijk geacht voor de de- embermoorden, waarbij 15 ver- neende tegenstanders van de jinta werden vermoord. De fractie van Bouterse's Natio- tale Democratische Partij NDP) stemde tegen de geamen- ceerde motie, evenals de Demo cratische Partij, een afsplitsing ian de NDP. Fractieleider Jules fan onze correspondente Jessica Lutz LLANYA - Gelaten hoorden ïanneke A. en Suzanne K. het ïieuws aan dat er vandaag loogstwaarschijnlijk geen uit braak zal komen in het proces ègen hun vier verkrachters en ce moordenaars van hun vrien- tin Marijke van D. „We hadden agenlijk zoiets wel verwacht", zichtte Hanneke. Maar beide wouwen zijn in Alanya met hun jartners en voor het eerst ook hm ouders, want iedereen ging a- vanuit dat het deze keer de fi- rale zou zijn. De advocaat van hoofdverdach te Hakan K. heeft de rechtbank cp het laatste nippertje laten veten dat hij het de afgelopen naand te druk gehad heeft om ajn pleidooi voor te bereiden en cat hij daarom niet komt. Hij maakt gebruik van zijn wettelijk recht om eenmaal om beroepsre denen uitstel te vragen. In prin cipe kan de rechtbank dit ver wek naast zich neerleggen. Haar het is niet waarschijnlijk dat in een zware strafzaak als de- :e, waarin de doodstraf geëist vordt, de verdachte zijn recht op verdediging onthouden wordt. Furieus .Dat zou het. paard achter de wa gen spannen zijn", aldus de ad vocaat van de Nederlandse vrouwen, Hayati Bora. „Want dan kan de zaak in hoger beroep hierop afgewezen worden". Bora was overigens furieus over deze drugsbeleid' van de Schengen- landen. Daarbij doelt het vooral op Nederland, dat met zijn ge doogbeleid voor softdrugs een doorn in het oog van Parijs is. Over dit onderwerp wordt op 7 maart volgend jaar een mini-top- belegd in Nederland met de Franse president Jacques Chi rac, de Duitse bondskanselier Helmut Kohl en de Belgische en Luxemburgse premiers Jean- Luc Dehaene en Claude Junc- ker. Wellicht zal dit 'topje' voor Frankrijk de doorslag geven om te besluiten zijn grenzen echt open te stellen. De drugstop zal volgens Patijn vooral een symbolische beteke nis krijgen. Het is de bedoeling formeel vast te stellen dat het werkelijke drugsbestrijdings- werk in de vijf betrokken landen niet zoveel van elkaar verschilt. Het topje moet ook het signaal geven, dat het daarna afgelopen is met de verwijten over en weer tussen Frankrijk en Nederland. Frankrijk kan overigens niet eeuwig uitstel bedingen, zo werd gisteren bepaald. Er zullen re gels komen, wanneer en hoe lang landen hun grenzen mogen slui ten in noodgevallen als een serie terroristische aanslagen. Waarnemer Er is gisteren ook een begin ge maakt met de toelating van De nemarken, Zweden en Finland tot Schengen. Zij zullen volgend voorjaar onder het halfjaarlijkse Nederlandse Schengen-voorzit- terschap, dat op 1 januari in gaat, de status van waarnemer krijgen. Het zal daarna nog iets meer dan een jaar duren voor ze volledig kunnen toetreden. Ita lië, Griekenland en Oostenrijk zitten al in dit voorportaal. Via associatie-verdragen zullen ook Noorwegen en IJsland, die beiden geen lid zijn van de Euro pese Unie, zich toch bij de Schengen-landen kunnen aan sluiten. Momenteel bestaat er tussen de Skandinavische lan den onderling al een soort eigen Schengen. Voor Frankrijk rest daarna nog als grootste obstakel de zogehe ten 'grensoverschrijdende ge volgen van het verschillende Wijdenbosch de NDP zei dat de coalitie het leed van de nabe staanden van de december moorden in een politieke sfeer wil trekken en de zaak wil mis bruiken met het oog op de ver kiezingen. Het debat over de december moorden kwam als een volsla gen verrassing. De kwestie kwam aan de orde tijdens de be handeling van de begroting over het haast afgelopen dienstjaar. De afgelopen weken hebben pre sident Ronald Venetiaan en an dere politieke leiders van de coa litie gezegd dat er voor de verkie zingen, die vermoedelijk in mei 1996 zullen plaatsvinden, geen onderzoek zou starten, uit vrees dat dit de maatschappelijke rust zou verstoren. De nabestaanden van de 15 slachtofrs van 8 december 1982 wilden na de uitspraken van Ve- nitiaan verzoekschriften bij de justitie indienen om „onherroe pelijk en onmiddelijk" een on derzoek in te stellen. BETHLEHEM - Een Palestijnse jongen bood gisteren en Palestijnse vlag aan aan één van de laatste Israëlische militairen, die nog in Bethlehem verblijven. De geboortestad van Christus viert binnenkort zijn eerste kerstmis onder Palestijns zelfbestuur, omdat wordt verwacht dat het Israëlische leger vandaag de stad verlaat. foto EPA gang van zaken. „Die man wil de zaak alleen maar traineren. Zo'n lage streek had ik niet ver wacht". De raadslieden van de Nederlandse vrouwen overwe gen een klacht neer te leggen bij de Orde van Advocaten. Voor de moeder van de vermoor de vrouw, was het een enorme klap. „In vijf minuten hebben die schoften mijn dochter dood gestoken terwijl ze haar met z'n tweeën vasthielden. Ze hebben haar verkracht, in het ravijn ge gooid, en dan hebben ze een jaar nodig om alles uit te zoeken. En dan hebben ze nog recht op een pleidooi ook? Waar waren de rechten van mijn land?" Jaarwisseling Hakans advocaat zelf vindt dat hij niets verkeerd gedaan heeft. „Ik heb in Istanbul ook een groot aantal zaken lopen. De rechtbanken proppen de agen da's altijd vol tegen de jaarwis seling, daar heb ik de rechter in Alanya op gewezen", zei hij te gen deze krant. Hij verwacht dat de zaak uitgesteld wordt tot de tweede helft van januari. Dan heeft hij zijn pleidooi wel af. Een kleine troost voor de slachtoffers is wellicht dat hij accepteert dat zijn cliënt schuldig is. „Natuur lijk was Hakan erbij betrokken. Maar het maakt uit of je een of twee mensen vermoord hebt". Hij pleit voor een gevangenis straf van 36 jaar, de hoogste na levenslang, in plaats van de doodstraf. President Jeltsin tijdens de uitreiking van de maarschalk-sterren. foto Dmitry Sokolov/EPA van onze correspondent MOSKOU - „Het anti-com- munisme in Rusland is defi nitief verslagen. Zelfs oproe pen van de hoogste leider hielpen niet de opmars van de Communistische Partij te stoppen". Dat verklaarde Gennadi Zjoe- ganov, de voorzitter van de Russische communistische partij, woensdag in Moskou. D communisten zullen meer dan 150 van de 450 parle mentszetels bezetten. Met de steun van sympathisanten zou dat. aantal zelfs tot 200 kunnen oplopen. Zjoeganov zei verder dat de campagne van zijn partij nu gericht wordt op de presidentsverkie zingen van juni 1996 Drie dagen na de verkiezin gen heeft president Boris Jelt sin zijn eerste commentaar gegeven. Vanuit het sanato rium buiten Moskou waar hij herstelt van zijn tweede lichte hartaanval, meldde Jeltsin dat hij niet gealarmeerd is door het succes van de com munisten. „We hebben geen reden bezorgd te zijn en we hoeven deze verkiezingen ook niet te zien als een tragedie. Rusland zal dezelfde koers blijven varen", aldus de presi dent volgens het persbureau Itar-Tass. Jeltsin gaf zijn commentaar nadat hij vier van zijn vertrou welingen had onderscheiden met de maarschalk-ster. Het illustere gezelschap bestaat uit het hoofd van ex-KGB, nu FSB, generaal Barsoekov, de stafchef van de strijdkrachten Kolesnikov, minister van bin nenlandse zaken generaal Koelikov en het hoofd van een geheime dienst, generaal Ni- kolajev. Eerder hadden minis ter van defensie Gratsjov en zijn plaatsvervanger Kobets de vijfde ster gekregen. (Advertentie) Tsjetsjeense rebellen nog actief GROZNY (AP) - Tsjetsjeense re bellen verlaten Goedermes, de tweede stad van de omstreden republiek, maar hebben nog steeds enkele gebouwen in han den. Meer dan 150 Russische mi litairen zijn nog steeds omsin geld door de rebellen in de stad. 30 kilometer ten oosten van de hoofdstad Grozny. Pantsjenkov zei dat de separatisten om een vrije aftocht hebben gevraagd. Toestand Papandreou verslechtert ATHENE (RTR) - De gezondheidstoestand van premier Pa pandreou van Griekenland is zo verslechterd dat hij nu con stant aan beademingsapparatuur en een apparaat voor nier dialyse ligt. Dit deelde het Hartcentrum Onassis woensdag mee. De premier, 76 jaar oud, was op 20 november met longontste king opgenomen in het ziekenhuis. Volgens artsen die anoniem wilden blijven is er sprake van een nieuwe infectie in zijn lon gen. Zijn immuunsysteem heeft problemen met het reageren op antibiotica, waardoor zijn toestand kritiek is. Pakistaanse moskee aangevallen KARACHI RTR/AFP- Vier mensen zijn woensdag gedood en vijf gewond bij een aanval op een shi'itische moskee in Kara chi, de economische hoofdstad van Pakistan. Dat heeft de poli tie meegedeeld. Vijf aanvallers, gewapend met Kalasjnikov-ge- weren, openden het vuur op de moskee. Daarbij kwamen twee gelovigen om en raakten er drie gewond, onder wie een moslim geestelijke. Bij een schietpartij met de politie vielen onder de aanvallers twee doden en twee gewonden. Volgens de eerste berichten was de aanval het werk van een extremistische soenitische splintergroepering. Dit jaar zijn in Karachi meer dan 1800 mensen omgekomen in sektarisch, et nisch en politiek geweld. Dodelijke stunt bij Disney-film NAPLES (AP) - Tijdens de opnames van de nieuwste Disney- film 'Gone Fishing' in Florida heeft zich dinsdag een dodelijk ongeluk voorgedaan. Een 29-jarige stuntvrouw kwam om het leven en vier andere mensen raakten gewond toen een motor boot scheef van een springschans kwam, ondersteboven op twee andere boten botste en tussen een groepje figuranten be landde. De film met in de hoofdrollen Joe Pesci en Danny Glover gaat over wat er zoal mis kan gaan als twee mannen uit het stadse New Jersey een vistocht in Florida winnen. Gevangenis op Robbeneiland dicht KAAPSTAD (RTR) - De gevangenis op Robbeneiland gaat eind volgend jaar dicht. De gevangenis, waar de Zuidafrikaan- se president Nelson Mandela achttien jaar heeft gezeten, laat al geen nieuwe gedetineerden meer toe. De Nederlanders gebruikten het eiland voor de kust van Kaap stad al in de zeventiende eeuw als gevangenis. Later werd het een ballingsoord voor melaatsen en krankzinnigen. In de jaren zestig bouwde het blanke minderheidsbewind er de huidige ge vangenis om er zwarte tegenstanders in op te sluiten. Ongeveer drieduizend zwarte activisten hebben er hun tijd doorgebracht met het hakken van kalksteen. Er zijn nog geen toekomstplannen voor het elf kilometer lange eiland. 111-jarige emigreert naar Israël TEL AVIV (AFP)-Een joodse Russin begint op 111-jarige leef tijd aan een nieuw hoofdstuk van haar leven. Zipora Mateiyeva kwam dinsdag aan op het vliegveld Ben Goerion. nabij Tel Aviv. Zij wil zich vestigen in Israël. „De droom van mijn leven is uitgekomen", zei de vrouw tegen journalisten. In een rolstoel vertrok ze naar haar nieuwe woon plaats. De vrouw is de oudste emigrant in de geschiedenis van de joodse staat. Mateiyeva werd vergezeld door haar zoon van 74. van onze correspondent BRUSSEL - De sociale onrust die Frankrijk ruim drie weken lang vrijwel volledig heeft lam gelegd, lijkt over te slaan op Bejgie. Na twee dagen van wil de stakingen bij de spoorwegen en de luchtvaartmaatschappij Sabena hebben de christelijke en socialistische overheidsbon- den ACOD en CVCC opgeroepen tot een algemene ambtenaren- staking op 15 januari. Terwijl het treinverkeer gister middag weer aarzelend op gang kwam, moest Sabena alle vluch ten vanaf de nationale luchtha ven Zaventhem annueleren. Het arbeidsconflict bij het verlieslij dende Sabena zit muurvast, De Sabena-directie zegde tot grote woede van haar werknemers eer der deze maand alle cao's op, omdat geen akkoord kon wor den bereikt over een bezuini gingsoperatie waarbij de len worden bevroren en werktijden verlengd. Groter was de chaos als gevolg van de in Wallonië vrijwel alge mene staking van het spoorweg personeel, uit onvrede over de aangekondigde inkrimping vn het aantal banen bij de Belgisch spoorwegen met circa 9000, of wel twintig procent. Het trein verkeer in heel België was door de staking ontregeld. Het weg verkeer rond de hoofdstad Brus sel zat gisteren weer lange tijd muurvast, omdat veel werkfo- rensen het openbaar vervoer niet vertrouwden en uit voor zorg de auto namen. De regering-Dehaene maakt zich zorgen dat de stakingen zich uitbreiden en het klimaat voor de besprekingen over ingre pen in de sociale zekerheid, die volgend jaar moeten beginnen, verstoren. Het kabinet heeft zich ten doel gesteld bijna zes miljard gulden te bezuinigen, vooral in de sociale sector. De federale mi nister van ambtenarenzaken, Andre Falhaut, liet zich ontval len: „Ik maak me zorgen dat de sociale onrust zich verspreidt over het hele openbaar ambt. Verkeersminister Daerden heeft de opdracht gekregen tussen bonden en spoorwegen als be middelaar op te treden. Er is de regering veel aan gelegen het conflict nog voor de kerstdagen te sussen". Poncke Princen: deel bezetters nog steeds vast JAKARTA/DEN HAAG (ANP) - Een deel van de bezetters van de Nederlandse ambassade in Ja karta is wel degelijk in Sura baya gearresteerd. Twee van hen zitten nog steeds vast. Dat zegt de Indonesische activist voor de mensenrechten, Jan „Poncke" Princen. Hij heeft re gelmatig contact met de men senrechtenorganisatie LBH in Surabaya, die de gearresteerde bezetters juridische bijstand verleent. Minister Vanierlo van buiten landse zaken zei dinsdag in de Tweede Kamer dat de 32 Oosti- morese actievoerders, die vol gens het LBH in het Oostjavaan- se Surabaya waren aangehou den, in het geheel niet waren gearresteerd. Wel hadden de lo kale autoriteiten huiszoeking bij hen laten verrichten. Deze lezing was volgens de minister door de LBH bevestigd. (Advertentie) van onze correspondent Cees van Zweed en" PARIJS - Regering, vakbonden en werk gevers scharen zich vandaag om de tafel om de ruzie bij te leggen die Frankrijk de afgelopen weken spleet. Plaats van han deling is echter de Toren van Babel, die instortte omdat de bouwers ervan el- kaars taal niet spraken. Gevreesd moet worden dat ook de 'Sociale Top' nooit helemaal tot in de hemel zal reiken. Elk van de partijen gaat grofweg met een eigen agendapunt naar de top. De leider van de werkgevers, Jean Gandois, wilde aanvankelijk helemaal niet gaan, omdat het particuliere bedrijfsleven niets van doen had met de drie weken durende sta king. Maar hij herzag zijn mening, op voorwaarde dat er niet over salarissen ge sproken zou worden. Waarop Mare Blondel, een van de vak bondsleiders, reageerde: „Wat komt-ie dan eigenlijk doen?" Blondel, leider van Force Ouvrière, wilde juist daar een boom over opzetten. Hij wilde de bevrie zing van de ambtenarensalarissen onge daan maken, en had een plan om een ein de te maken aan de bevoorrechte positie van de overheidsdienaren door Gan dois' particuliere werknemers dezelfde rechten te geven (zoals een vervroegd pensioen). Windvaan Premier Juppé daarentegen, die de zit ting leidt, had weer een geheel ander agendapunt: de groei van de economie. Als die groei gewaarborgd is, zei hij zon dagavond op televisie, komt de rest van zelf. De premier is wel onbuigzaamheid ver weten tijdens de staking, maar zelfs de meest oppervlakkige analyse laat zien dat Juppé de flexibiliteit bezit van een windvaan. Een halfjaar geleden, juist be noemd tot premier, opende hij de aanval op werkloosheid met een serie banen plannen en een verhoging van het mini mumloon. Enkele maanden later dron gen de kosten daarvan tot hem door, en hij opende de aanval op het begrotingste kort. Wat hij eerst had weggegeven in een vlaag van goedertierenheid, haalde hij nu weer terug met, enkele adembenemende belastingverhogingen. En dezer dagen dus is weer een nieuwe Alain Juppé opgestaan: de Juppé die eco nomische groei wil najagen. Daarmee is hij in feite de koers gaan varen van zijn illustere voorganger Edouard Balladur, de gentleman anglais' die met zijn weel derige onderkinnen de droom was van el ke cartoonist: Recessie Dat Juppé aan het einde van een drie weekse revolte de economie nieuw leven in wil blazen, getuigt van een goed gevoel voor timing. De chaos heeft het land bij na 0.4 procent van zijn bruto nationaal produkt gekost, becijferde het staatsbu- reau voor de statistiek deze week. En om dat die groei voor het laatste kwartaal van 1995 toch al nihil zou zijn, is Frank rijk technisch gezien in een recessie be land. Voor Alain Juppé zijn deze cijfers reden, te meer om vast te houden aan het ver maledijde bezuinigingsplan dat zijn naam draagt. Iedere procent waarmee de economie minder groeit, betekent een toename van zijn begrotingstekort met een procent. Doel blijft dat tekort terug te dringen tot 3 procent in 1997, het magi sche cijfer waarbij de Franse franc met de Duitse mark en andere sterke munten versmolten mag worden tot de Euro, de Europese eenheidsmunt. De vakbonden daarentegen zullen wijzen op andere cijfers, die - ook deze week - werden verstrekt door de OESO, de orga nisatie van industrielanden. Volgens de ze statistieken kan Juppé juist een gezon de economische groei tegemoet zien, 2,2 procent volgend jaar en 2,7 procent in 1997. Een groei, in één woord, die zich uit stekend leent voor intrekking van het plan-Juppé. - ->es °°"iik lage p"V Ga iedere donderdag, vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur naar het ne aanö 'ec(/n 9ern Loods Marconistraat 15, 0113 220840 Donderdag koopavond tot 21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 5