Taalunie: 'sigaret wende ook' iUWk^ PZC Brandt de Molukse fakkel nog? Angst achtergrond Berelekker bessensap, een echte luizenstreek het weer in zeeland homeopathie riïrrfp en in europa snelheidscontrole DONDERDAG 21 DECEMBER 1995 4 door Christl Visser Er wordt een hoop fuss ge maakt over de nieuwe spel ling. Ik vind het een beetje over dreven. Want laten we eerlijk zijn, zoveel verandert er niet. Fuss? Staat dat nu ook al in het Groene Boekje? Nee, geen spra ke van. Maar zelfs de leider van de spellingoperatie gebruikt wel eens een vreemd woord. Jo- han Van Hoorde van de Taalu nie - hij is Vlaming, dus is het Van met een hoofdletter - be doelt gewoon dal het gezeur over de panneNkoek vanzelf wel wegebt. Op een dag weten we niet beter. Wie haakt er nu nog naar de cigaret? „Aan die s zijn we na 1954 razendsnel ge wend geraakt". Eenenveertig jaar na de eerste officiële Woordenlijst der de Ne derlandse taal (het beruchte 'Groene Boekje') is er een twee de uitgekomen. Er staan een he leboel nieuwe woorden in en in plaats van een voorkeurspelling en een toegelaten spelling is er nu één herziene spelling. Voor het gemak. Hoezo gemak? Van Hoorde en zijn collega's hebben een stortvloed van kritiek over zich heen gekregen. De veront- de ifeeeóAalzaa/c voon getuid CTI. fieeUt en thuis genieten... Kreukelmarkt 9 Goes 0113 23 28 36 Havenstr. 1b Terneuien 0115 69 50 68 i door Jac. van Dam Angst is een bepaalde fy sieke en emotionele staat waarin alle mensen en dieren soms in verkeren. Volgens sommige onderzoe kers is angst ook aantoon baar bij planten (ze reage ren op stress). Angst is in be paalde situaties nodig om te kunnen overleven. Afhan kelijk van de stress-situatie zijn er een aantal reacties mogelijk. In de psychologie en gedragsbiologie wordt dit wel aangeduid met de drie F's. Fright, flight or fight, of wel stress leidt tot angst, vluchten, vechten of een combinatie hiervan. Stel. je wandelt door de jungle op Sumatra en plotse ling sta je oog in oog met een tijger. De schrik kan je ver lammen (angst), met als ge volg' dat de tijger jou met rust laat. anderszins kun je proberen te vluchten of. wat zeldzaam zal zijn in deze si tuatie. kun je het gevecht aangaan. De laatste moge lijkheid haalde in oktober de kranten toen iemand een wolf op de vlucht joeg door het beest te bijten. Aanleiding Hier wil ik het hebben over de angsten die niet relevant zijn, waar geen aanleiding voor bestaat. Mensen wor den vaak geplaagd door al lerlei angsten. Denk maar eens aan vliegangst, angst om alleen te zijn. angst voor inbrekers, onweer, insekten, of mensen. Dan is er nog de vrees om verlaten te worden of voor wat anderen ervan zullen denken. Deze angsten staan in geen enkele verhou ding met de werkelijke situa tie. In de homeopathie wordt dit gezien als een verstoorde (ziekelijke) reactie en is vaak met succes te behandelen. Mensen die angstig (ge weest) zijn, weten dat de angst zo overheersend kan zijn. dat je alleen nog maar angst 'bent'. Mensen kunnen bang zijn voor diefstal, ook al zijn ze nooit beroofd en er is nooit bij hen ingebroken. Toch kan dat het leven gaan beheersen. Aan de andere kant. als je tas ooit is gesto len en je na jaren nog rond loopt met de tas stevig om klemt. dan mag je stellen dat dit een over-reactie is. Ook als je reageert op een spin alsof het een leeuw is. is er spake van een over-reactie. Of de vrees verklaarbaar is of Er moest een nieuwe spelling komen, omdat de oude te inge wikkeld was. In september 1997 wordt het officieel panneN koek en foto Kopie, product en CadEA U. Dat schrijft een stuk eenvoudiger, vindt de Nederlandse Taalunie. Een intensieve campagne moet de omschakeling ondersteunen. waardiging komt hierop neer: wat moeilijk is, blijft moeilijk en wat we net onder de knie heb ben, verandert. Bovendien, wat een pretenties! Grotere talen dan het Nederlands stellen het zonder woordenlijst. Grotere ta len veranderen niets aan de spel ling. ..Er zijn landen met andere tra dities". erkent Van Hoorde. „Daar evolueert de taal, zonder dat de spelling zich aanpast. Frankrijk en Engeland zijn in die zin heel conservatief. De En gelse spelling geeft geen enkele indicatie over de uitspraak. Een woord als 'enough' is een beeld, een plaatje. Voor Engelse kinde ren is het reuze moeilijk om te le ren schrijven. Ze beginnen dik wijls met een versimpelde spel ling en schakelen later over naar de echte. Dat kan heel proble matisch zijn". Klakson Ook het Nederlands kent lastige woorden. Gynaecoloog bij voor beeld. Het voorstel van een eer dere spellingadvies-commissie om er ginekoloog van te maken, haalde het niet. Net zo min als klakson. sitroen. teorie. kuituur en andere fonetische schrijfwij zen genade vonden in de ogen van de toenmalige Nederlandse en Belgische ministers. Van Hoorde: „Er is gekozen voor een beperkte herziening. Sinds 1954 was er onvrede over de dub belspelling. Misschien niet zo zeer in Nederland, maar wel in Vlaanderen. Op school leren de kinderen de voorkeurspelling en thuis lezen ze De Standaard, on ze grootste krant, die de toegela ten spelling hanteert met woor den als kado. Ik wil niet zeggen dat er uitsluitend ten behoeve van Vlaanderen één spelling is gemaakt, maar het streven naar grotere eenheid binnen het taal gebied speelde wel een belang rijke rol". Fotokopie In het nieuwe Groene Boekje is bewust gekozen voor de 'oude' voorkeurspelling, op zevenen dertig woorden na. Het tot nu niet, feit blijft dat homeopa thie in beide gevallen kan helpen en kan leiden tot een gevoel van minder angst en een gevoel van meer rust en vrijheid. Ik zal enkele voorbeelden aanhalen uit de praktijk. Het eerste betreft een jonge vrouw van 22 jaar. Het is een vrouw met veel angsten, maar wat voorop staat is een angst voor kanker (wat fluis terend wordt verteld). Elk licht fysiek ongemak, elk pijntje is voor haar een alar merend signaal: "als het maar geen kanker is". Sa men met andere symptomen leek calcium-carbonicum het best passend medicijn. Twee maanden later be greep ze niet dat ze zich ooit zo druk had gemaakt, en hoewel de angst nog wel la tent aanwezig was, werd haar leven er niet meer door beheersd. Rolstoel Het andere voorbeeld be treft een man van 36 jaar, met vliegangst. Maar hij moest wegens zijn werk wel met het vliegtuig reizen. Na de landing werd hij met een rolstoel uit het vliegtuig ge reden, werkelijk verlamd door angst. In deze acute si tuatie was misschien stan- num het juiste medicijn. Ik zag hem echter 4 weken later en medicijn wat paste bij de totaliteit van lichamelijke, emotionele en mentale symptomen was argentum- nitricum. Uiteindelijk was het voor hem weer mogelijk vliegreizen te maken. Wel al tijd met een gevoel van span ning. maar hij werd niet meer overweldigd door angst. Het derde voorbeeld was een kindje met slaapproblemen, angst in het donker en pro minente watervrees. Stra monium bleek het slaappa- troon te normaliseren, en de angst voor water verdween. Wel moet er nog altijd een lampje aan op de slaapka mer. wat op zich niet onge bruikelijk is bij kleine kinde ren. Denk nu niet: ik heb vlieg angst en ik probeer argen- tum-nitricum. of mijn kind heeft watervrees, ik geef hem maar stramonium. Je hebt veel meer informatie nodig over de patient, en over de symptomen, om het juiste medicijn voor te kunnen schrijven. toe als officieel geldende woord fotoCopie werd bij voorbeeld fo- toKopie en produKt veranderde in product. Voor de leek is daar geen touw aan vast te knopen. Van Hoorde: „We hebben geke ken naar hoe mensen woorden feitelijk schrijven. Welnu, foto- copie met een c komt weinig meer voor. Bij produkt ligt het anders. Produkt met een k is een vreemde eend in de bijt. Alles met -uct heeft een c. Denk maar aan viaduct. Daarom heeft pro duct ook een c gekregen". Vah geschimp op de nieuwe re gels voor de verbindings-n moet Van Hoorde niets hebben. „Is het makkelijker om eerst iets van de wereld te weten voor je kunt spellen? Het was pereboom zonder n. 'Hoe kan dat?', vroe gen kinderen aan hun leraar. 'Aan een boom hangen meer pe ren, dan moet het pereNboom zijn'. 'Nee', zei de leraar dan. 'het gaat niet om het aantal, het gaat om de soort. Zelfs als er géén peer hangt, is het nog een pere boom'. Heel ingewikkelde dis cussies. Nu wordt het pereN boom, omdat het meervoud van peer pereN is. Je hoeft je niet meer af te vragen hoeveel bessen je nodig hebt voor wijn en hoe veel voor sap. Het meervoud van bes is besseN dus is het besseN- sap en besseNwijn en besseN- struik. Op die regel zijn uitzon deringen, koninginnEdag en manEschijn en nog een aantal, maar in de bessen is alles hetzelf de. In de hele fruitsector trou wens. Daar zal de taalgebruiker steun van ondervinden". Waarde De nieuwe regels zullen hun waarde moeten bewijzen, erkent Van Hoorde. Hij denkt dat het er wel degelijk makkelijker op wordt, maar beseft dat de weer stand taai is. De Taalunie zal nog heel wat missiewerk moeten verrichten. Bij de overheid en in het onderwijs wordt de spelling 'ten laatste' in september 1997 ingevoerd. Het streven is echter om de Nederlandse en Vlaamse ambtenaren al medio volgend jaar aan het berElekkere bes- seNsap te krijgen. Hoe dat precies wordt aange pakt, is in Nederland de verant- Het nieuwe groene boekje. foto Ruben Oreel De gekaapte trein bij Wijster. fotoarchief PZC door Maaike Kraayeveld Abe Wijster heeft iemand opgeschreven. Abe naar zijn voornaam en Wijster naar de plek in Drenthe waar hij in 1975 een trein kaapte. „Dat Wijster blijft aan mij plakken, ja, en dat vind ik ook goed", zegt Abe. „Tijdens mijn detentie van tien jaar heb ik met dingen afgerekend. Geleerd van de fouten die er zijn gemaakt. Maar ik heb geen spijt van wat we toen hebben gedaan". De trein bij Wijster, dat onuitwisbare zwart wit beeld van die stilstaande trein in een Drents winterlandschap, hield die decem berdagen van 1975 Nederland, maar ook een deel van de rest van de wereld, in de ban. Zwaar bewapende Molukse jongeren kaap ten de trein met forenzen om internationale aandacht te krijgen voor een vrije Repu bliek der Zuid-Molukken. Het RMS-ideaal. Het ideaal van hun ouders eigenlijk. Militai ren van het Koninklijk Nederlands Indisch Leger (Knil), die na de Tweede Wereldoorlog in het voormalige Nederlands-Indiè naar Nederland waren gestuurd en onderweg uit het leger werden ontslagen. Ondergebracht in voormalige concentratiekampen bleek de tijdelijkheid van hun verblijf in Nederland vals. Er ontstond helemaal geen vrije Repu bliek der Zuid-Molukken onder het nieuwe Indonesische bewind. „Er waren twee gebeurtenissen die mijn keus voor de actie hebben bepaald", zegt Otek. die gelijktijdig met de treinkaping in Wijster het Indonesische consulaat in Am sterdam bezette en personeel in gijzeling hield. ..De hongerstaking van Knil-militai- ren tegen hun ontslag en de executie in 1966 van RMS-president Soumokil" Otjep. die mee deed aan de gijzeling in Amsterdam: „De acties van toen waren het verdriet van de ouderen dat door de jongeren in woede werd vertaald. Helemaal in de tijdgeest van toen ging dat met geweld". Wapens De kaping en de gijzeling kostten drie Ne derlanders en een Indonesiër het leven. Bij een tweede treinkaping in 1977 bij De Punt en de gijzeling van leerlingen en leraren van Een stilstaande trein in een Drents winterlandschap. Al twintig jaar symbool van angst en vrijheidstrijd van Molukse jongeren. De actievoer ders kijken terug. een lagere school in Bovensmilde werden twee gegijzelde passagiers en zes Molukse kapers gedood. De gijzeling in het Provincie huis in Assen in 1978 kostte aan twee Neder landers het leven. „De wapens waren er. Hoe je er aan kwam. heb ik me nooit afgevraagd", zegt Abe. Hij is nu maatschappelijk werker bij een consulta tiebureau voor alcohol en drugs. „Het was voor ons honderd procent zeker dat de Ne derlandse regering onze eis zou inwilligen". Maar dat gebeurde niet. Ook niet na de exe cutie van een van de passagiers, een jongen van 22 jaar. De broer van het slachtoffer: „Hij was een volstrekt willekeurig slachtof fer. Wij hadden niets te maken met het RMS-ideaal. Mijn broer was geboren na die hele affaire". Enkele dagen later gaven de kapers zich over. Wat daarvoor precies de re den is geweest, is 'het best bewaarde ge heim' van de kaping gebleven. „We zeggen dat niet, dat hebben we na de actie met el kaar afgesproken. Nee. het zou de actie niet ondermijnen als we het wel vertellen, maar we doen het gewoon niet", zegt Abe. Eli heeft het geheim meegenomen in zijn graf; hij pleegde in 1978 zelfmoord in de gevangenis. Een politieke daad, zeggen Abe en Otjep. „Elk mens heeft recht op bestaan zegt Otjep. regie- en produktieassistent „Om dat te bereiken moest ik naar middelen grij pen die ik het meest verafschuwde en dat is het vernietigen van een mensenleven. Het was toen de manier. De Nederlanders zullen ons nooit begrijpen. Het is niet voor niets dat tijdens de rechtzaak officier van justitie Abspoel een gedicht van Kipling voorlas. "East is east and west is west and never the twain shall meet'. Hoe je het ook beoordeeld, de acties hebben als katalysator gewerkt. De acties hebben de RMS-strijd in breder perspectief geplaatst. Het leeft nog steeds onder jongeren. Het is een taxatiefout van de Nederlandse regering als men denkt dat met het heengaan van de eerste generatie de gedachte verdwijnt. Het feit dat jongeren zich heroriënteren op hun afkomst, daar moeten ook de Molukse politieke leiders op inspelen. Als je dat niet stuurt, dan ben ik bang dat je de jongeren weer opvoedt met slogans, zoals dat bij ons is gebeurd". Zelf bezoeken ze jongerenavonden. Niet als 'hel den', zegt Abe. „Ik zie me meer als voorbeeld van alles wat zich heeft afgespeeld". Emoties Het RMS-ideaal staat bij de meeste actie voerders niet meer op de eerste plaats. Mu ziekdocent Otek, die een broer verloor bij de tweede treinkaping: „Het is naar de vierde of vijfde plaats verhuisd". Wim, die betrokken was bij de gijzeling van de schoolkinderen in Bovensmilde: „De RMS is een droom. We kunnen wel zeggen dat we de fakkel doorge ven, maar brandt hij nog wel?" In de documentaire 'Document van een dra ma' van een geheel Molukse crew waar in een aantal van de actievoerders en hun 'slachtoffers' aan het woord komen en die de RVU op afgelopen maandag uitzond op Ne derland 3, is het vooral Wim die last lijkt te hebben van de gebeurtenissen twintig jaar geleden, die traumatisch waren voor zowel de Nederlandse als de Molukse gemeen schap. Hij kan zijn tranen niet bedwingen, wanneer hij terugdenkt aan de schoolkinde ren die voor het raam heel hard moesten zin gen van de actievoerders. „De vierde dag hebben we de kinderen vrijgelaten. Je kon ze niet langer vasthouden. Je kreeg echt mede lijden met ze". Ook later als hij in de docu mentaire voor het eerst Willemijn Vernout ontmoet, die zeven was toen Wim en de an dere actievoerders haar gijzelden in de school, kan hij zijn emoties nauwelijks de baas. „Mijn geluk is dat ik in de gevangenis door de omgang met Nederlanders mijn ge voelens heb leren uiten", zegt hij. „Ik ben gaan schrijven. Niet alleen over een Molukse gedetineerde, maar ook over een gevangene van zichzelf, een gemeenschap, een groep". woordelijkheid van de ministe ries van binnenlandse zaken en onderwijs, cultuur en weten schappen. De Taalunie advi seert daarbij. Van Hoorde denkt aan een speciale brochure die duidelijk maakt waaróm klote film geen verbindings-n krijgt en luizeNbaan wel. ofschoon het meervoud van kloot toch echt kloteN is. „Na alles wat er over het nieuwe Groene Boekje is ge zegd, moet er toch een goede uit leg komen. We willen de mensen niet laten zwemmen". Met voorlichtingsdagen, trai ningen, computergestuurde cor rectieprogramma's, informatie pagina's op Internet en wellicht een 06-nummer voor wanhopi- gen moet de nieuwe spelling in gang vinden. En hoe sneller ie dereen omschakelt, hoe sneller het oog went. De afgelopen nacht is een klein hogedrukgebied van de Noord zee via Duitsland richting Oos tenrijk getrokken. Dit ging ge paard met opklaringen en een daling van de temperatuur naar waarden rond het vriespunt. Het wegtrekken van de hoge druk maakt vandaag de weg vrij voor storingen die gekoppeld zitten aan een depressie ten lees ten van Ierland. In de loop van de middag wordt duidelijk dat deze storingen onderiveg zijn. Geleidelijk aan ivordt de bewol king dikker en tegen de avond zit de neerslagzone heel dicht in de buurt. De eerste neerslag die gaat vallen zou wat natte sneeuw kunnen brengen. Geluk kig is de bovenlaag van de bo dem niet meer bevroren zodat de kans op gladheid vrij klein is. De wind is vanochtend matig uit zuidoost, in de loop van de mid dag toenemend vrij krachtig. De temperatuur vanochtend rond het vriespunt, later op de dag oplopend naar plus 2 graden, vanavond rond middernacht plus 5 graden. Nautisch bericht Wind: zuidoostelijk 2-4 later 4-5. Zicht: matig tot goed, in de avond matig tot slecht. Tempe ratuur kustwater: 5 graden. Af wijking waterstanden: enige de cimeters verlaging. Max. golf hoogte monding Scheldes: halve meter of minder. Vooruitzichten Voor morgen: Een optocht van fronten en resten van fronten trekt tergend langzaam over ons heen en zorgt voor veel beivol- king en langdurige neerslag. Het zicht is slecht en de wii draait naar het zuidwesten neemt nog verder toe. Zeer zac te oceaanlucht trekt binnen het kwik in de thermomet loopt op naar zo'ti 10 graden. Voor zaterdag tot en met maai dag: Eerst nog zacht na h weekeinde daling van tempen c tuur en stijgende sneeuwkansl n Hoog water uur ci Donderdag 21 december Vlissingen 00.42 240 13 03 2 Temeuzen 01 03 268 13 24 2 Bath 02 01 319 14.24 3 Roompot-buiten 00.40 185 13.00 1! d Zierikzee 02.15 167 14.35 1( Yerseke 02.05 175 14.25 Philipsdam-WestOl.50 181 14.10 Vrijdag 22 december NM 3.22 Vlissingen 01.29 250 13.51 2( 5 Temeuzen 01.49 279 14.07 2! Bath 02.51 329 15.12 34 - Roompot-buiten 01.25 192 13.45 21 Zierikzee 03.10 169 15.40 1' Yerseke 02.50 175 15.10 11 Philipsdam-West02.35 179 14,55 uur cm u Donderdag 21 december Vlissingen 07.05 189 19.32 2( Temeuzen 07.36 201 20.00 21 Bath 08 38 227 21 05 23 Roompot-buiten 07.00 135 19 20 14 Zierikzee 08.10 132 20.35 13 Yerseke 08 15 138 20.35 14 Philipsdam-West 08.15 141 20 Vrijdag 22 december NM 3.22 Vlissingen 07 56 204 20.23 2 Temeuzen 08.27 216 20.51 2 Bath 09.31 240 21.56 2 Roompot-buiten 07 40 145 20 05 li Zierikzee 09 00 138 21.20 1 Yerseke 09.05 144 21 25 1! Philipsdam-West 09.10 148 21 ZON EN MAAN 22 december Zon op 08.46 onder 16.: Maan op 08.34 onder 17. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met vrijdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Meest bewolkt en perio den met regen, in Schotland ook sneeuw, veel wind. Geleidelijk zachter met op vrijdag maxima 10 graden, in Schotland 6 gra den. Portugal: Wolkenvelden en in het noorden, vrijdag ook elders, enkele buien, in het zuiden ook zon. Middagtemperatuur 16 gra den. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en vooral enkele regen- of on weersbuien. Maxima 21 graden. Spanje: af en toe zon. In het noordwesten wolkenvelden en een enkele bui, mogelijk ook on weer. Vrijdag meer bewolking en een toenemende kans op een re gen- of onweersbui. Maxima aan de costa's variërend van 16 gra den bij Barcelona tot lokaal 20 langs de costa's in het zuiden; in het binnenland middagtempe ratuur 12 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en beide dagen kans op een bui. Maxima 23 graden. Marokko: Westkust: zonnige pe rioden en droog. Vrijdag meer bewolking en een toenemende kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur vrij dag in het noorden 19 graden, in het zuiden 24 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon en droog. Vrijdag in het noorden ook wolkenvelden. Ma xima 19 graden. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. In het uiterste zuidoosten vrijwel droog en ook wat zon. Vrijdag ta melijk veel wind. Middagtempe ratuur oplopend naar 14 graden op vrijdag. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Vrijdag ook wol kenvelden. Maxima 17 graden. Italië: Perioden met zon. Vrij dag in het noorden wolkenvel den en kans op regen. Maxima van 6 graden in het noorden tot 18 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en vrijwel droog. Ma xima 16 graden. Malta: Afwisselend zon en sta pelwolken. Droog. Middagtem peratuur 18 graden. Griekenland en Kreta: Gere geld zon en droog. Vrijdag langs de Griekse oostkust kans op een bui. Maxima vrijdag van 8 gra den Thessaloniki tot 16 graden op de Peloponesos en op Kreta. Turkije en Cyprus: Wolkenvel den. In het noorden, en ook in De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 - tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar A4 - ter hoogte van Leiden A28 - ter hoogte van De Wijk A58 - tussen Reimerswaal-Middelburg A79 - ter hoogte van Voerendaal - wegwerkzaamheden N201 - tussen Aalsmeer-Uithoorn vice versa het zuidoosten van Turkije en o; Cyprus buiige regen. Vrijdaj van het westen uit perioden mei zon en proog. Middagtempera tuur uiteenlopend van 9 graden in het noordwesten tot 17 op Cy prus. Duitsland: wolkenvelden, ooi opklaringen en in het noorde: en in de Beierse Alpen enkel; sneeuwbuien. Vrijdag meer bt wolking en van tijd tot tijc sneeuw, later regen. Maximt vrijdag uiteenlopend van he: vriespunt in Schleswig-Holsten tot 11 in het zuiden. Zwitserland: Wolkenvelden e: aan de noordflank van het Al penmassief af en toe regen c sneeuw; sneeuwgrens oplopen; naar 1800 m op vrijdag. Vrijdac veel wind. MiddagtemperatuiH plus 8 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden, ooi wat zon. Met name vrijdag vee wind en in het noorden van tijc tot tijd regen of sneeuw. In Ka rinthië en Stiermarken overwe gend droog. Middagtempera tuur vrijdag van om het vries punt in de Oostenrijkse Hoog vlakte tot 7 in het zuidwesten. Polen: Wolkenvelden, ook hie en daar zon. in het noorden een enkele sneeuwbui. Vrijdag ook in het westen sneeuw, en kans op ijzel. Overdag op de meesti plaatsen lichte vorst. Tsjechië en Slowakije: Wolken velden, ook wat zon en af en tof sneeuw, kans op ijzel. Vrijdaj veel wind en in Tsjechie meer be wolking. MiddagtemperatuiE het vriespunt. Weerrapporten 20 december 19 uur Amsterdam half bew Athene licht bew. 1! Barcelona onbewolkt 11 Berlijn onbewolkt Boedapest zwaar bew Bordeaux mistbanken Brussel zwaar bew. Genève zwaar bew Helsinki sneeuw -ï: Innsbruck regen Istanbul regen Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen onbewolkt Las Palmas zwaar bew. 2. Lissabon half bew. K Locarno onbewolkt Londen licht bew Luxemburg zwaar bew Malaga onbewolkt r: Mallorca onbewolkt Malta onbewolkt i; Moskou sneeuw -3 Nice licht bew Oslo licht bew ■i Parijs motregen Praag sneeuw Rome licht bew. l] Wenen regen Zürich regen Bangkok licht bew 2! Tunis licht bew.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4