Sorgdrager mest justitie-stal uit PZC Staatsportret een 'luxe poster' Politiebonden geven minister Dijkstal laatste waarschuwing Arts Elkerliek ontslagen van rechtsvervolging V- Oorprothese helpt doven weer horen Maatregelen Wijers om uitstoot C02 in 2020 te stabiliseren iiimPMiyjiD PvdA-senatoren: bij meer onzorgvuldige wetten kabinetscrisis binnenland Hirsch Ballins oogappel topambtenaar Suyver zit op schopstoel DONDERDAG 21 DECEMBER 1995 DEN HAAG (GPD) - De Haagse kunstbroers Frans en Jan de Leef hebben gisteren voor de rechtbank in Den Haag welis waar niet de vernietiging van de 450 nieuwe en door hen aan gevochten exemplaren van het staatsportret van konin gin Beatrix kunnen afdwin gen, maar de nieuwe serie zeef drukken krijgt geen nummer en is daarmee volgens de broers niet meer dan 'een luxe poster'. Op die manier behoudt de zeef druk van de koningin in rood- wit-blauw van kunstenares Carla Rodenberg, die de broers De Leef enige tijd geleden heb ben gekocht, toch zijn exclusi viteit. En daar was het hen om te doen in het kort geding dat ze tegen de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) als verkoper van de zeefdrukken hadden aange spannen. De grief van de broers De Leef is dat de RVD als opdrachtge ver en verkoper van het nieuwe staatsportret exclusiviteit heeft beloofd bij de eerste druk van 210 stuks. „Dat is de ko pers nog eens extra gegaran deerd in het bewijs van aan koop waarin staat: Van dit por tret zullen maximaal tweehon- derd zeefdrukken worden ver kocht", zei advocaat mr J. Hof dijk namens de broers. Maar het liep boven verwachting storm op de prent. Een inschat tingsfout van de RVD, die daarop besloot een tweede se rie van 450 exemplaren te druk ken, met name voor overheden en bedrijven die massaal te laat waren voor het portret. Het portret waar het allemaal om draaide. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Sorgdrager van justitie heeft bij haar secretaris-gene raal Suyver aangedrongen op rijn vertrek. Suyver zelf heeft inmiddels te kennen gegeven dat hij bereid is zijn functie als hoogste ambtenaar op het de partement op te geven. Dat heb ben bronnen op het ministerie bevestigd. Sorgdrager zelf wilde gisteren niet ingaan op de positie van Suyver. „Ik praat niet over per sonen", zei zij. De minister er kende wel dat ze niet tevreden is over haai1 ambtelijke top. Het beeld was tekenend. Als drie oude vrienden zaten ze bij elkaar in de bankjes van de Eerste Ka mer. De hoogste ambtenaar- van het ministerie van justitie, secre taris-generaal Suyver, de direc teur strafrechtelijk beleid Wool- drik èn hun voormalige baas, oud-minister Hirsch Ballin van justitie. Af en toe met elkaar smoezend, volgden ze ruim een maand geleden het verhoor van de huidige minister Sorgdrager, die enige meters verderop ge heel alleen in de schijnwerpers Wooldrik, de afgelopen jaren als directeur-politie mede verant woordelijk voor de criminali teitsbestrijding en het gebrek aan sturing daarbij van de kant van het ministerie, is inmiddels door Sorgdrager weggebon- jourd. Nu zit ook Suyver, zoals ver wacht, op de schopstoel. Suyver was een oogappel van Hirsch Ballin. De bevlogen CDA-minis- ter benoemde hem anderhalf jaar geleden tot hoogste ambte lijke baas als opvolger van zwaargewicht Van Dinter. Was Van Dinter een sterke persoon lijkheid, altijd prominent aan wezig en duidelijkheid niet schu wend, Suyver bleek zo ongeveer diens tegendeel. Een man met veel verstand, natuurlijk, maar in de omgang met zijn personeel een wat verlegen, weifelende grijze muis. Geen type die met de vuist op tafel durfde slaan. En dat terwijl het ministerie on der grote politieke en maat schappelijke druk stond en staat (vreemdelingenbeleid, IRT-affaire, cellentekort) en te vens gebukt ging onder ingrij pende reorganisaties. Sorgdrager kondigde bij haar aantreden vorig jaar zelfverze kerd aan dat zij voor alles rust in de tent wilde brengen. Zelf straalde zij die rust in het begin ook uit. Maar om haar heen bleef het spoken. Met name de IRT-af faire ziekte door. Vanuit het jus titie- en politieapparaat lekte het een na het andere verontrus tende bericht over het op de markt brengen van drugs naar de pers. Ook vanuit het departe ment zelf bleek gelekt te worden. Sorgdrager wist nauwelijks nog wie ze kon vertrouwen. Als groentje in de politiek had ze bo vendien grote behoefte aan men- DEN HAAG (GPD) - Volwassen doven, die hun gehoor door ziek te of een ongeluk hebben verloren, kunnen met behulp van een prothese worden geholpen. Het merendeel van de mensen met zo'n 'binnenoorprothese' kan na de ingreep weer horen en spre ken. De vinding, die 80.000 gulden kost, is zo goed dat de kosten ervan via het ziekenfonds en de awbz vergoed zouden moeten worden. Dit stelt de Ziekenfondsraad in een advies aan het kabinet. Met de prothese is het voor het eerst mogelijk een zintuig door een hulpmiddel te vervangen. De prothese is getest door het acade misch ziekenhuis Nijmegen en het Instituut voor doven in Sint- Michielsgestel. Aan het project deden 280 volwassenen mee. Uit eindelijk kregen 38 mensen de prothese. De prothese kent twee onderdelen: een deel buiten het lichaam en een deel erbinnen. Buiten het lichaam zitten een microfoon, spraakprocessor en zendspoel. Binnen het oor bevinden zich een ontvangstspoel. een stroombron en een bundel elektroden. De elektroden stimuleren groepen gehoorzenuwen. Geluid gaat via de microfoon naar de de spraakprocessor. Die bepaalt een toon hoogte. De zend- en ontvangstspoel brengen de toon over naar de stroombron die vervolgens de elektroden activeert. sen om zich heen met een anten ne voor politieke en maatschap pelijke gevoeligheden. Suyver en diens uit drie anderen be staande bestuursraad ontberen de kunde om hun minister heel huids door mijnenvelden te hel pen. Zwakke beurt Nadat Suyver al een vrij zwakke beurt had gemaakt voor de par lementaire enquêtecommissie, bracht hij zijn minister in grote moeilijkheden. Suyver namelijk was verantwoordelijk voor de riante afvloeiingsregeling voor de weggewerkte procureur-ge neraal Van Randwijck. De vol tallige Tweede Kamer sprak er schande van. Sorgdrager kwam beschadigd uit de strijd tevoor schijn. Toen al viel te verwachten dat Suyver en mogelijk enige andere topambtenaren het niet lang meer zouden maken. Enkele we ken geleden kondigde Sorgddra- ger al onheilspellend aan dat justitie „topkwaliteit" moest le veren die er de afgelopen tijd niet was geweest. DEN HAAG (ANP) - Minister Wijers denkt met zijn woensdag uitgebrachte Energienota voor de komende decennia de C02- uitstoot (broeikasgas) door in dustrie en energiesector in 2020 te kunnen stabiliseren op het ni veau van 1990. Hij heeft daar mee zijn bijdrage geleverd aan de Klimaatnota van minister De Boer (Milieu), die voor de zo mer van volgend jaar moet ver schijnen. In een begeleidend briefje bij de „Derde Energienota" (de vorige dateerde uit 1979) schrijft Wijers dat in de Vervolgnota Klimaat verandering niet zal worden te ruggekomen op het energiebe leid. Dat betekent dat een even tuele vermindering van de uit stoot elders zal moeten worden gevonden. Wel zal in de nota van De Boer het beleid staan dat Ne derland internationaal voert over verdere reducties van broeikasgassen. Wijers sluit niet uit dat internationale afspraken Bent u een fijnproever als het om cognac gaat? Dan moet u beslist de Chateau Montifaud importé par Wijnkoperij Van Leerzem eens proberen. Of misschien is de 1er Cru Grande Champagne Marcel Ragnaud iets voor u? Bij Wijnkoperij Van Leerzem zijn meer dan dertig soorten cognac te koop! Molenwater 137, Middelburg telefoon 0118 613338 te zijner tijd een verscherping van het energiebeleid nodig ma ken. De stabilisatie van de C02-uit- stoot bereikt Wijers door een volgende ronde van efficiency verbetering in de industrie, de bouw en de infrastructuur (een derde minder gebruik van fos siele brandstoffen) en verrui ming van het aandeel duurzame energie van 1 tot 10 procent, beide in de periode tot 2020. Voor het ombuigen naar ener gieopwekking met behulp van duurzame bronnen stelt Wijers de komende jaren geleidelijk 260 miljoen per jaar beschikbaar. Het bedrijfsleven moet ook hier - als producent - een grote rol gaan spelen. Wijers wil geen ab solute normen, noch voor de eco nomie als geheel, noch per sec tor om te voorkomen dat bedrij ven stoppen of vertrekken. De PvdA-fractie zegt in een eer ste reactie positief te staan te genover de maatregelen om een groter deel van de energie duur zaam te produceren. De socialis ten vinden het percentage duur zame energie echter te laag. Ze stellen dat in internationaal ver band moet worden gestreefd naar maatregelen om de C02- uitstoot, te verminderen in plaats van slechts te stabilise ren. Het CDA noemt de Energie nota teleurstellend. De christen democraten twijfelen aan de haalbaarheid van de doelstellin gen. De werkgeversorganisatie VNO- NC W is positief, maar vindt de 85 miljoen gulden voor onderzoek, ontwikkeling en demonstratie op het gebied van duurzame energie te mager. Zie ook pagina 15 Aantal wao'ers neemt dit jaar af met 34.000 ZOETERMEER (ANP) - Het aantal wao'ers neemt dit jaar af met ruim 34.000 tot 860.000. Die afneming is groter dan in 1994, toen het aantal uitkerin gen daalde met bijna 27.000. Het was het eerste jaar waarin de strengere keuring van wao'ers zichtbaar werd in de cijfers. Toch is de daling van het leger wao'ers in de tweede helft van 1995 al weer afgezwakt. In de eer ste twee kwartalen van 1995 be liep de afname bijna 23.000 uit keringen. in de tweede helft van dit jaar was dat 11.000. De drummer van het protestorkest bij de politiebetoging" roffelt de boosheid van zich af. foto Koen Suyk/ANP UTRECHT (ANP) - De politiebonden hebben minister Dijkstal van binnen landse zaken woensdag de „laatste waar schuwing" gegeven. Indien de minister vandaag bij de (hernieuwde) cao-onder handelingen niet tegemoet komt aan hun eisen, komt de politie op 10 januari mas saal naar Den Haag om tegen de plannen van Dijkstal te protesteren. „We zijn hier nu met 5.000 man om voor de laatste keer te roepen dat Dijkstal einde lijk z'n ogen open moet doen", bespeelde voorzitter Van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB) woensdag tijdens de landelijke politiemanifestatie zijn gehoor in de Utrechtse veemarkthallen. Hoewel de achterban weinig hoop heeft, schuiven de politiebonden met enig opti misme aan tafel bij de minister. Zij base ren dat op informele gesprekken van de afgelopen dagen met topambtenaar Borg- houts. die namens Dijkstal de cao-onder handelingen voert. Daarbij kwamen nieuwe voorstellen van de kant van de" bonden aan de orde. „Dijkstal vindt die weliswaar te duur, maar met wat aanpassingen is er mis schien toch een basis te vinden om verder te praten", denkt Van Duijn. „Dijkstal schuift langzamerhand een beetje onze richting op. De acties hebben dus wel de gelijk zin gehad." Welke cao-varianten precies onderwerp van gesprek zijn weigeren de bonden al openbaar te maken. De belangstelling van de politieregio Zee land voor de manifestatie bleef achter bij de verwachting. Er waren drie bussen ge charterd. maar er bleef voldoende ruimte om ook nog Brabantse collega's mee te ne men. Bij elkaar zetten rond 120 Zeeuwse dienders koers naar Utrecht. Hun afwezig heid leverde geen problemen op voor de bezetting. „Er was niks van te merken dat er mensen weg waren", gaf politievoor- lichter Jan van Mourick als reactie. Woordvoerder Ruud Koopman van het actiecomité in Zeeland schrijft de gerin gere belangstelling toe aan de omstandig heid dat de reis in eigen tijd viel. Op 5 januari komen de Zeeuwse kaderle den bijeen om zich te beraden over het programma voor de actie van 10 januari. Fusie universiteiten ketst af NIJMEGEN (ANP) - De roomskatholieke universiteiten van Nijmegen en Tilburg hebben de afgelopen maanden serieus ge probeerd een complete fusie tussen beide instellingen tot stand te brengen. Kortgeleden zijn de besprekingen daarover echter beëindigd, omdat de fusie beide universiteiten te weinig voordeel zou opleveren. Tilburg en Nijmegen hebben inmid dels wel verschillende samenwerkingsverbanden op kleinere schaal. Prinses Juliana niet naar Lech SOESTDIJK (GPD) - Prinses Juliana en prins Bernhard zien dit seizoen af van van hun jaarlijkse wintersportvakantie in Lech. De prinses (86) nam onlangs het besluit te stoppen met skiën. Dit voorjaar nog kreeg de prinses complimenten toen zij samen met haar Oostenrijkse skileraar een piste voor gevor derden bij Lech afdaalde. Eerder dit jaar besloot prins Bernard (84) al te stoppen met skiën. Door de shocklong die de prins vorig jaar opliep na de geslaagde operatie aan zijn dikke darm. heeft hij last van kortademigheid. Prins Bernard heeft zijn spullen inmiddels al laten weghalen uit het hotel in Lech. waar de familie tijdens de vakanties altijd verbleef. Schenking schilderij Van Gogh AMSTERDAM (ANP) - Het Van Goghmuseum in Amsterdam heeft een vroeg schilderij van Vincent van Gogh (1853-1890) gekregen. De Aardappelrooiende boerin uit 1885 is afkomstig van een anonieme verzamelaar. Het kleine werk van 41 bij 31 cm hangt vlakbij de Aardappeleters, wat Van Gogh als zijn eerste schilderij beschouwde Het is vrij uitzonderlijk dat het museum een Van Gogh krijgt. In 1977 kon het nog met steun van de Vereniging Rembrandt de Populierenlaan 1884) verwerven. Daarna was het, gezien de hoge prijzen, zelf niet meer in staat er één te kopen. Wel kreeg het in 1990 een legaat van mevrouw mr A. Ribbius Peletier: Zeegezicht te Scheveningen (1882) en Omheind veld (1890). Beperkt hoger beroep asielzoekers DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil afgewezen asielzoekers een beperkte mogelijkheid voor hoger beroep geven. De hogere rechter mag zich alleen buigen over de hoofdvraag: toelating in Nederland of niet. Gebreken in de eerdere besluitvorming mo gen niet aan de orde komen. Daarmee wil het kabinet voorko men dat het hoger beroep weer een middel wordt om de proce dure altijd te kunnen verlengen. DEN BOSCH (ANP) - De recht bank in Den Bosch heeft woens dag de 52-jarige gynaecoloog G.D. ontslagen van rechtsver volging. De officier van justitie eiste eerder ontzetting uit het beroep van vrouwenarts we gens schuld aan de dood van een tweeling vlak voor of tijdens de geboorte in het Elkerliekzie- kenhuis in Helmond. Rechtsvervolging is volgens de rechtbank in Den Bosch niet mogelijk, omdat de wet zich niet uitlaat over dood door schuld bij ongeboren kinderen. Het Open baar Ministerie in Den Bosch be raadt zich over het instellen van hoger beroep. De rechtbank acht bewezen dat de arts onvoorzichtig, onacht zaam en nalatig heeft gehandeld op de betrokken avond. 12 no vember 1992. Dat lag niet aan een gebrek aan inzicht of medi sche kennis, maar was een ge volg van onwil om een onjuiste of zwakke beslissing van zijn col lega te corrigeren. Daarmee heeft de gynaecoloog het con flict met zijn collega laten pre valeren boven de zorg voor de patiënte en haar ongeboren kin deren. Er is dan sprake van dood door schuld. In het wetboek staat over onge boren kinderen echter niets over dood door schuld, alleen over opzettelijke levensberoving en daar is hier geen sprake van. De rechtbank acht bewezen dat D. schuldig is aan het overlijden van zeker één van de twee kinde ren, maar dat is volgens het wet boek van strafrecht geen mis drijf of overtreding. De advocaat van de gynaeco loog, mr. N. Fibbe had bij de be handeling om vrijspraak ge vraagd. Advertentie Meedogenloos exact maar moooooi! Invemum introduceer! een wonder schone personenweegschaal Stap gerust op de glasplaat en je ziet tot op 100 gram precies je gewicht in duidelijk leesbare cijfers. Weegbereik 150 kg^ Werkt op lifetime-d batterij. High-led electronic^. Topdesign, Inventum dus.™ Bel voor informatie (0318) 542222 DEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie in de Eerste Kamer waarschuwt het kabinet niet meer met „onzorgvuldige wet geving" te komen. „Het moment nadert dat de boel breekt. Dan stemmen we tegen en is er een kabinetscrisis", aldus PvdA- fractievoorzitter Van den Berg gisteren nadat de Senaat had in gestemd met de nabestaanden wet. Twee van de veertien PvdA-se- natoren stemden tegen. Aan vankelijk weigerden vier PvdA'ers akkoord te gaan met de wet, die het recht op een we duwen- of weduwnaarspensioen fors beperkt. Na een allerlaatste fractieberaad rond het midda guur, gingen er twee alsnog om. Het wetsvoorstel werd met 41 te gen 33 stemmen aangenomen. De gehele oppositie was tegen, één VVD-senator afwezig. De Pvd A-senatoren Jaarsma en Zijlstra weigerden hun steun aan de wet omdat deze bestaan de uitkeringen van weduwen- en weduwnaars op termijn kort. De steun van de senaat kwam pas tot stand nadat het kabinet dinsdagavond had 'beloofd de positie van nabestaanden met een wao- of vut-uitkering te ont zien. Bestaande gevallen mogen hun nabestaandenuitkering ge deeltelijk houden. Het kabinet heeft bovendien toegezegd dat de wet pas per 1 juli volgend jaar ingaat, drie maanden later dan was aangekondigd. De Eerste Kamer slaagde er niet in staats secretaris Linschoten (sociale zaken) alle 'bestaande gevallen' te laten ontzien. Met de nieuwe wet bezuinigt het kabinet in 1998 830 miljoen gulden, oplo pend tot 1,3 miljard in de jaren daarna. Het is de Eerste Kamer een doorn in het oog dat het kabinet steeds opnieuw vanwége bezui nigingen bestaande uitkerings rechten aantast. Dat was het ge val bij de wao, waarna de Senaat unaniem uitsprak dat bestaan de rechten geëerbiedigd moeten worden. Met de nabestaanden wet wordt die uitspraak door het kabinet geschonden. Van den Berg: „Ik loop hier vandaag be slist niet trots rond." Brommer op rijbaan goed voor veiligheid LEIDSCHENDAM (ANP) - De bromfiets moet binnen de be bouwde kom van het rijwielpad af en naar de gewone rijbaan. Het aantal ongevallen met li chamelijk letsel kan daardoor met 70 procent afnemen. Tot die slotsom komt het Swov, de Stichting wetenschappelijk onderzoek Verkeersveiligheid. Die bekeek gegevens over een proef met bromfietsers op de rij baan in de bebouwde kom van Apeldoorn, Den Haag en Tiel. Van november 1988 tot oktober 1991 moesten bromfietsers zich daar gewoon tussen de auto's bewegen. Het aantal ongeluk ken tussen bromfietsers en mo torvoertuigen of fietsen nam fors af. Toen de proef was afgelopen nam het aantal ongelukken weer flink toe, zo bleek uit ver volgonderzoek in de jaren 1992 tot en met 1994. Snorfietsen moesten in de proef overigens gewoon op het fiets pad blijven. Het Swov meent dat er alle aanleiding is de bromfiets in heel Nederland binnen de be bouwde kom van het fietspad te weren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3