Meer geld onrendabele lijnen Tientallen aanhoudingen in vuurwerkzaak marinemensen JACKS l^A9,95nH: UITVERKOOP kleintjes Griepgolf wordt epidemie Taak VN in Bosnië officieel ten einde Fitheidstest voor scholieren Deel meldkamers ambulance werken zonder verpleger 4 WEKEN Britse koningin wil scheiding van prins Charles en Diana Regeringsfracties stemmen in met akkoord Jorritsma en NS 13 VOOR 14,25 Gimbrèfe Wisselvallig Vanavond regen, vanochtend nog zon, vanuit het zuidwesten opkomende be wolking, in de avond regen, matige la ter vrij krachtige zuidoosten wind. ;8e jaargang no. 302 e Donderdag 21 december 1995 12 Losse nummers 1,50 Opgave advertenties per telefoon: 0118-484321 ROTTERDAM (GPD) - Het aantal grieppatiënten in Nederland is de laatste dagen zo groot geworden, dat gesproken kan wor den van een epidemie. Uit de laatste cijfers van het Nationaal Influenza Centrum in Rotterdam blijkt dat afgelopen week op elke tienduizend inwoners 30,6 zich bij de dokter meldden met griepsymptonen. De griepslachtoffers zijn inmiddels goed verspreid over het hele land. Ook in het zuiden, waar vorige wéék nog niet zo veel men sen geveld waren door het virus, worden nu veel grieppatiënten geteld. Volgens dokter E. Claas van het Influenza Centrum ligt het daadwerkelijke aantal griepgevallen hoger. „Niet iedereen die griep heeft, brengt een bezoek aan de dokter," legt hij uit. „We weten niet hoeveel meer mensen griep hebben, maar dat ze er zijn, weten we wel zeker." Een daling van het aantal grieppatiën ten wordt voorlopig nog niet verwacht. Volgens arts infectieziek ten A. Bosman van de Rotterdamse GGD zal het aantal eerder toenemen. „Ervaring uit voorgaande jaren leert, dat wanneer de stijging zo gigantisch is als nu, de griepgolf nog wel een tijdje doorgaat." LONDEN (RTR/ANP) - De Britse koningin Elizabeth II heeft haar zoon Charles en diens vrouw Diana brieven geschreven, waarin zij- telt dat het echtpaar moet scheiden. Dat bevestigde Buckingham Palace woensdagavond, nadat het Britse televisiestation Indepen dent Television News dat eerder op de avond had gemeld. Charles en Diana leven al jaren gescheiden van tafel en bed. De ko ningin zou zich zorgen maken over de gevolgen van het mislukte huwelijk voor de kinderen William en Harry, de zonen van Charles en Diana. Het televisiestation haalde de woordvoerder van de prins aan, die zei dat Charles instemt met de formele beëindiging van zijn relatie met Diana. OEN HAAG (ANP) - Minister Jorritsma (verkeer) en de Ne- derlande Spoorwegen (NS) heb ben gisteren een akkoord be reikt over het openhouden van de onrendabele spoorlijnen tot medio 1998. De overeent gaat de overheid 130 miljoen gulden kosten. Dat heeft een woord voerder van het ministerie van verkeer en waterstaat bekend gemaakt. - Jorritsma heeft voor de exploi tatie van de onrendabele lijnen ;(ot medio 1998 55 miljoen gulden op haar begroting staan. Waar ze de overige 75 miljoen vandaan haalt is nog onduidelijk. De mi nister heeft eerder deze week ge- suggeerd voor meer-uitgaven te zullen putten uit de middelen die nu gereserveerd staan voor investeringen in infrastructuur. Daarover is echter nog geen be sluit genomen. Over de toe komst van de onrendabele lijnen na 1998 gaan NS en Jorritsma pas volgend jaar onderhande len. De onzekere toekomst van de verliesgevende lijnen was eerder sê een belangrijke bedenking van Vlaams feest rond Schelde zonder één Nederlander van onze verslaggever VLISSINGEN - Neder land is er hoogst onge lukkig mee, maar Vlaan deren Iaat zich de les niet lezen. „Als wij een feestje willen bouwen om het begin van de ver dieping van de Wester- schelde te vieren, dan doen wij dat", valt in de burelen van de Ant werpse zeehavendienst te horen. Vrijdagmiddag (morgen) is het zover. Vlaamse hoogwaardigheidsbekle ders laten zich in Lillo in schepen, op een schip van het rondvaartbedrijf Flandria. Nederlanders zijn bewust niet uitgeno digd. Dat zou niet kies zijn, vindt de Vlaamse re gering. Nederland is van mening dat de verdie ping nog niet kan begin nen. Minister A. Jorritsma van Verkeer en Water staat heeft op die histori sche zeventiende januari 1995 dan wel het Schelde- verdiepingsverdrag on dertekend. maar het Ne derlandse parlement moet het verdrag nog steeds ratificeren. Dan is het pas officieel. Gevoelig Vlaanderen heeft zich dit waarschijnlijk onvol doende gerealiseerd, al had het kunnen weten dat de Schelde-verdie- ping in Nederland - poli tiek - gevoelig ligt. Er is ruim vijfentwintig jaar over de verdieping en het schoonmaken van de Schelde gesteggeld. Het Vlaamse parlement heeft het verdiepingsver drag al wel geratificeerd. Het officiële begin van de verdieping wordt mor gen gevierd met het ber gen van een stukje scheepswrak, op cle Zandviiet-drempel. En dat is Belgisch grondge bied. Een medewerker van de zeehavendienst: „Nederland heeft daar toch niets over te zeg gen." de Tweede Kamer bij de voorge nomen verzelfstandiging van de NS per 1 januari. Wegens die on zekerheid weigerde de Kamer twee weken geleden in te stem men met een contract dat die verzelfstandiging regelt. Jorritsma beloofde daarop dat alle lijnen in ieder geval tot me dio 1998 vrijwel zeker blijven be staan. Daarop ging de Kamer af gelopen maandag in principe akkoord, maar onzeker was nog of ook de NS zouden instemmen en hoeveel dat het Rijk zou gaan kosten. Dat is dus gisteren afge handeld. Ook zijn er afspraken gemaakt over de prijsverhoging van de treinkaartjes in de komende vier jaar. Zoals Jorritsma al eerder aankondigde mogen die in prin cipe jaarlijks niet meer stijgen dan 2 procent (plus inflatie). Daarbij mogen de tarieven voor de daluren en spitsuren jaarlijks gemiddeld 4 procent verschillen, - Een Amerikaanse militair schilderde gisteren over een teken van de Verenigde Naties bij een VN-post buiten het vliegveld van de stad Tuzla in het noorden van Bosnië. Het Amerikaanse leger nam eerder gisteren de luchthaven over van de VN. foto Reuters SARAJEVO (RTR) - De Navo heeft gisteren formeel de taak als vredesmacht in Bosnië van de VN overgenomen. VN-comman- dant generaal Bernard Janvier en luitenant-generaal Sir Mi chael Walker, hoofd van de Navo-grondtroepen in Bosnië, kon digden de overdracht in het Engels en het Frans af. IFOR (Im plementation Force), de vredesmacht die moet toezien op de naleving van het vredesakkoord in Bosnië, is de grootste opera tie van het Noordatlantisch bondgenootschap sinds zijn oprich ting in 1949. In totaal zullen zestigduizend militairen in de vroe gere Joegoslavische republiek worden gestationeerd, isPj DEN DEKKER MUZIEK Van der Biltlaan 69 Kapelle Tel. 0113-341000 Kok: Bernhard wist van niets DEN HAAG (ANP) - Prins Bern hard zegt niet te weten hoe zijn naam terecht gekomen is op een lijst van leden van de Duitse na zipartij NSDAP. Dat antwoordt premier Kok op vragen van het SP-kamerlid Poppe. Volgens Kok komt de naam van Bernhard voor op een lijst in een Amerikaans archief, maar dit document is niet ondertekend. DEN HELDER (GPD/ANP) - Po litie en marechaussee hebben 30 aanhoudingen verricht in ver band met illegaal produceren en verhandelen door marine mensen van soms levensgevaar lijk vuurwerk. Van de verdach ten zijn 16 mensen afkomstig uit de regio Den Helder. „En het gaat nog door", aldus een poli tiewoordvoerder. Met uitzondering van Limburg hebben in alle provincies huis zoekingen plaatsgevonden. Dat leverde nog eens 800 kilo verbo den vuurwerk op, naast de 1200 die de politie eerder in Den Hel der aantrof. Het grootste en gevaarlijkste ex emplaar, een vuurwerkbom van 60 kilo, is woensdagavond in be slag genomen bij een inwoner van Harderwijk. Deze man, die overigens niet bij de marine werkt, is aangehouden. De bom is overgebracht naar de mare chaussee in Ermelo. De vuurwerkbom wordt ge- RIJSWIJK (ANP) - Scholieren zouden regelmatig een conditie test moeten afleggen, om te zien of ze wel voldoende en goed be wegen. Staatssecretarissen Terpstra (welzijn en sport) en Netelenbos (onderwijs) gaan een projectgroep oprichten die gaat onderzoeken of het moge lijk is zo'n fitheidstest op scho len voor voortgezet onderwijs in te voeren. In een gezamenlijke brief die de bewindslieden gisteren naai- de Tweede Kamer hebben ge stuurd, uiten ze hun bezorgd heid over de fysieke gezondheid van jongeren, hun integratie in de samenleving en hun maat schappelijk welbevinden. De problemen zijn het nijpendst bij jongeren tussen de vijftien en achttien jaar. Zij doen uit zich zelf minder aan sport en de gym lessen op school zijn voor hen niet bijster motiverend. Veel jongeren stoppen op die leeftijd met de georganiseerde sporten. De projectgroep krijgt van Terp stra vijf miljoen gulden voor de komende vier jaar. Netelenbos stelt uit het ministerie van on derwijs drie ton beschikbaar. Naast het onderzoek naai- de mogelijkheid voor een fitheids test. moet de projectgroep ook experimenten en vernieuwende activiteiten ontwikkelen, een plan van aanpak en een landelij ke campagne opzetten, om de bewegingsarmoede te bestrij den. iAdvertentie Lange Kerkstraat 46 Goes bruikt bij grote evenementen. Het projectiel wordt 25 meter de lucht ingeschoten en produceert knallen en lichtflitsen. Hij mag alleen worden bediend door des kundigen, aldus de politie. Van de vier hoofdverdachten in deze zaak zitten er nog twee vast. Het zijn twee onderofficie ren van 32 en 42 jaar. Ze hebben hun aandeel in de handel be kend. De andere twee zijn vrijge laten. Deze vier worden ver dacht de fabricage van het vuur werk. De andere verdachten zouden het vuurwerk hebben gedistri bueerd of gekocht. Uit het on derzoek blijkt dat het vuurwerk werd verkocht in het hele land. Het betrof legaal, illegaal en ook zelfgemaakt vuurwerk. Het gaat volgens een politiewoordvoer der om zowel siervuurwerk als levensgevaarlijke klappers. „Be paalde vuurwerkbommen zijn zo sterk dat je er een auto mee kunt opblazen. Zo zijn er mortie ren, die ze Nagasaki-bommen hebben genoemd, die diepe kra ters in de grond slaan. Ze lever den er ook nog stalen of hardge- perste buizen bij om het spul af te schieten." Inleveren De verdachten zouden de zware bommen zelf gemaakt hebben. „Ze haalden de grondstof daar toe onder meer uit ander vuur werk". aldus de woordvoerder. Volgens de politie hebben ze Sorgdrager mest justitie-stal uit Minister Sorgdrager van justitie heeft bij haar secretaris-gene raal Suyver aangedrongen op zijn vertrekSuyver zelf heeft in middels te kennen gegeven dat hij bereid is zijn functie als hoog ste ambtenaar op het departement op te ge- O ven. O gerekend over dezelfde periode. WD-kamerlid Remkes toont zich tevreden met het nieuwe akkoord met de NS. „De minis ter heeft haar werk goed gedaan. De afspraken vallen binnen de kaders die de Kamer heeft afge sproken." Het afrondende ka merdebat heeft volgens hem dan ook weinig meer om het lijf. Ook PvdA'er Van Gijzel stemt in met het nieuwe akkoord met de NS. „Die 130 miljoen vind ik geen onlogisch bedrag." Hij wil zich nog niet uitspreken over de vraag waar Jorritsma het ont brekende geld vandaan moet halen. D66'er Van 't Riet gaat eveneens akkoord met de overeenkomst, maar niet van harte. „Ik moest wel even slikken bij dat bedrag van 130 miljoen. De NS hebben fors onderhandeld." Ze ziet ech ter geen reden daarom het ak koord af te wijzen en de verzelf standiging op te houden. Van 't Riet wil wel van Jorritsma weten waar ze het extra geld denkt te vinden. iAdvertentie Afscheid Margriet Met het uit de vaart gaan van de veerboot Prinses Margriet neemt de PSD afscheid van een stukje Zeeuwse maritieme nostalgie. De laatste Prinsesse- boot maakt de laatste vaart over de Wester schelde. De boot kwam in 1964 in dienst. Het schip werd bij de scheepswerf Van der Gies- sen-de Noord in Krim pen aan de IJssel ge bouwd. Nipte zege Ajax Het Lopjaa r 1995 zit er voor Ajax bijna op. Nog één thuisioedstrijd tegen NEC en dan kunnen de we reldkampioenen genieten van een vakantie van twee weken. Gisteren ivon Ajax maar net van De Ol Graafschap: 1-0. bi Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 9; Zeeland: 13, 15, 17 en 19; Sport: 20 en 21. geen grondstoffen van Defensie gebruikt. De politie denkt dat er veel vuur werk verkocht is en roept de ko pers op dit in te leveren bij de po litie. Als dit vrijwillig gebeurt, zal geen proces-verbaal worden opgemaakt. Het vuurwerk is vol gens de woordvoerder niet speci fiek gekenmerkt. „Maar mensen die in het illegale circuit vuur werk kopen, weten zelf wel of het om dit spul kan gaan." Het onderzoek werd vorige week samen met de marechaussee ge start naar aanleiding van tips. Een woordvoerder van de ma rine weigert commentaar zolang het onderzoek nog loopt. Hij sluit niet uit dat de verdachten worden geschorst. Of zij ook voor de militaire raadkamer moeten verschijnen, is nog niet bekend. van onze verslaggever VLISSINGEN - Lang niet alle meldkamers voor ambulances in Nederland voldoen aan de ei sen. In die meldpunten, waaron der ook de Zeeuwse centrale valt, zit niet 24 uur per etmaal verplegend personeel. Dat is wel afgesproken binnen het Nederlands Ambulance Platform (NAP). Het ministerie van volksgezondheid heeft de betrokken meldkamers twee maanden geleden in een brief ge maand orde op zaken te stellen. De Rotterdamse brandweer commandant J. Berghuijs maakte woensdagmiddag in zijn nieuwjaarstoespraak de gebrek kige bezetting van de meldka mers bekend. Het zou gaan om ongeveer de helft van alle 44 Ne derlandse ambulanceposten. Hij wilde daarmee een pleidooi houden voor de samenwerking van alle meldkamers voor de brandweer, ambulances en de politie. De ziekenvervoerders zijn vol gens Berghuijs tegen die samen werking, omdat daarbij de kwa liteit van het werk verloren zou gaan. „Dat argument is dus on juist. gezien de problemen die de meldkamers ook nu hebben", al dus de commandant. In Zeeland is een samenvoeging van de meldkamers van politie en van brandweer -»en ambulance in voorbereiding. Opleiding In de alarmcentrale van de Cen trale Post Ambulancevervoer (CPA) in Zeeland hebben vijf van de twaalf centralisten op dit moment een verpleegkundige opleiding. Daarmee is de norm van vijftig procent verpleegkun dig personeel nog niet gehaald. „We zijn daar al sinds jaar en dag mee bezig", zegt CPA-leider W. P. van Leersum. „Het aantal vacatures is alleen - gelukkig maar - niet zo groot. Maar het is nu zowat halfom half, dus we zit ten al redelijk in de buurt. Overi gens is het niet zo dat een ver pleegkundige opleiding per defi nitie de kwaliteit van de centra list garandeert. Het centralist zijn is echt een vak apart." Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) «JAy ik wil: (Advertentie) VANDAAG MORGEN KOOPAVOND LANGE DELFT 16 MIDDELBURG een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 O per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: pzc, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 dPZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1