Geen ontslagen OZ verzekering Uitnodiging tot fantaseren Ruzie om auto's waterschap Zeeuws Museum brengt werk Van Delen in huis PZC Buren Hulst vrezen concurrentieslag bedrijven in regio zeeland 17 Terneuzen behoudt volwaardige vestiging met 36 banen kunst Stadhuis van Veere decor kerstconcert r DONDERDAG 21 DECEMBER 1995 van onze verslaggever TERNEUZEN - Onderlinge Zorgverzekeringen (voor het gemak meestentijds aangespro ken met OZ Zorgverzekeringen) houdt toch een volwaardige vestiging in Terneuzen. Na in tensief overleg met de onderne mingsraad (OR) heeft de ziekte kostenverzekeraar de plannen drastisch bijgesteld. Drie maanden geleden lekte uit dal van de huidige zestig werkne mers er per 1 januari 1997 nog maar tien over zouden zijn. Di rectie en OR hebben nu besloten dat er in elk geval tot de eeuw wisseling 36 volledige arbeids plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen blijven. In de praktijk behouden ruim leertig mensen hun baan in Ter- neuzen. verklaarde algemeen di recteur E. Boer woensdagmid- Hoeveel het er precies zul len zijn, weet ik nog niet. We heb ben afgesproken dat van de 51 volledige arbeidsplaatóen in Terneuzen er vijftien verdwij nen. Die 51 volledige plaatsen worden nu vervuld door zestig werknemers, dus ik verwacht dat dik veertig mensen een baan hebben als er 36 volwaardige ar beidsplaatóen overblijven", leg de Boer uit. De aanleidingen om drastisch te reorganiseren - blijvende bud getkortingen van de rijksover heid en toenemende risico's als zorgverzekeraar - blijven vol- letrapte dieven molesteren man OOST-SOUBURG - Een bewo ner van de Zaanstraat in Oost- Souburg is woensdagnacht door inbrekers in zijn woning in het gezicht geslagen toen hij hen betrapte. )e man hoofde rond 00.20 uur ;emorrel aan zijn garagedeur en vervolgens twee mannen in ijn tuin lopen. Die probeerden iven later de voordeur van de ,voning open te krijgen. Toen de jostsouburger de deur open trok, kreeg hij direct enkele klappen in zijn gezicht. De inbre- ;ers gingen er vandoor in een daar staande donkerkleurige W Golf, waarin een derde man Van het dievenstel ont- ireekt nog ieder spoor. van onze verslaggever gens de directeur overeind staan. Ook een in opdracht van de OR uitgevoerde contra-ex pertise toonde dat aan. Maar de directie heeft, op aandringen van de OR en het 'werkgelegen- heidsbeeld in de regio in ogen schouw nemend', besloten om in Zeeuws-Vlaanderen ook een ad ministratie-afdeling in stand te houden. Half miljoen In eerste aanleg zou Terneuzen net als het kantoor in Zwijn- drecht alleen een balie, een ver koop- en zorginkoop-afdeling overhouden. Het aanhouden van de administratie in Terneu zen, en dus het in dienst houden van meer mensen, kost OZ Zorg verzekeringen jaarlijks ruim een half miljoen van de gewenste be sparing van zeven miljoen, schat de directeur. De functies van de verschillende medewerkers kun nen het komende jaar overigens wel iets anders worden ingevuld. ..Een andere verdeling van de werkzaamheden levert behoor lijke efficiencyverbeteringen op, zo hebben de onderzoeken uitge wezen. De invulling van taken zal dus zeker veranderen voor een aantal medewerkers", weet Boer. Directie en OR hebben overeen stemming bereikt over de uit te voeren reorganisatie, die eind 1999 opnieuw geëvalueerd zal worden. De komende maand hoopt OZ Zorgverzekeringen een akkoord met de vakbonden te bereiken over het, in hoofdlij nen al opgestelde, sociaal plan. Directeur Boer hoopt dat ge dwongen ontslagen volgend jaar achterwege kunnen blijven. Door natuurlijk verloop en een in het sociaal plan op te nemen regeling voor werknemers van 57,5 jaar en ouder moet de ver mindering in aantal grotendeels kunnen worden opgevangen, verwacht ook regiohoofd J. van Eek. Van Eek bevestigde 'de indruk' van de algemeen directeur dat in de Temeuzense vestiging woensdag met opluchting en blijdschap op de veranderde plannen is gereageerd. Het Ter- neuzense OZ-kantoor kan onder de nu afgesproken condities het volledige pakket aan diensten blijven leveren, verklaarde het regiohoofd. Eén van de nieuwe bedrijfsauto's van het waterschap De Zeeuwse Eilanden. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever ZIERIKZEE - Waterschap Zeeuwse Ei landen heeft het verbruid bij autodealer L. Goedbloed uit Zierikzee. Hij is kwaad over de manier waarop het nieuwe wa terschap de aanschaf van ruim dertig be drijfswagens heeft geregeld. Hij is nog bozer over het 'negeren van Schouwse ondernemers'. 'De maat raakt gewoon vol', heeft Goed bloed in een brief aan het waterschap ge schreven, Steen des aanstoots is dat Zeeuwse Eilanden niet bij autodealers in het hele werkgebied - Noord- en Midden- Zeeland - offertes heeft aangevraagd. Vier autobedrijven zijn gevraagd een offerte uit te brengen. Twee op Walcheren en twee op Zuid-Beveland. Het autobedrijf Sturm uit Sint-Laurens was de laagste en beste inschrijver, met naar verluidt een bedrag a 1.2 miljoen gul den. „Ik kan er geen vinger achter krij gen", merkt Goedbloed over die keuze op, „maar het ruikt ergens naar. De secretaris en interim-voorzitter van Zeeuwse Eilan den rijden ook in auto's van Sturm." Secretaris mr drs J. A. de Visser reageert woedend op die beschuldigingen. „Dacht die meneer nou echt dat ik mijn salaris op het spel zou zetten voor zoiets. Kom nou! Ik ben niet echt dom. Ik rij inderdaad in een auto die bij Sturm is gekocht. Nou en? Het halve managementteam doet dat. En ik betaal elk lampje. Sturm is een hart stikke goed bedrijf." De Visser kan zich wel voorstellen dat Goedbloed het betreurt dat Schouwse dealers niet zijn uitgenodigd een offerte te doen. „Maar moet iemand dan zo om zich heenslaan Waterschap Zeeuwse Eilan den heeft om zakelijke en praktische rede nen ervoor gekozen niet meer dan vier dealers aan te schrijven. De betreffende autodealer moest een totaal-pakket kun nen bieden, ook in de onderhoudssfeer. Niet elk bedrijf kan dat, aldus De Visser. Het waterschap of zijn medewerkers valt volgens de secretaris niets te verwijten. „Een accountant is er nog overheen ge gaan. En de kracht van het nieuwe, grote waterschap is nu juist dat wij zulke grote' bestellingen ineens kunnen doen. Dus goedkoper. Daarvoor ben ik toch inge huurd." De Visser erkent dat het waterschap aan regionale spreiding van investeringen moet doen „In die zin heeft Goedbloed ge lijk. echter de manier waarop hij bezig is. Hij is nog niet klaar met mij." van onze verslaggever HULST - De omliggende ge meenten en de provincie zijn niet gelukkig met de manier waarop Hulst van plan is be drijven tegemoet te treden. Ge vreesd wordt dat er binnen de grensregio een concurrentie slag ontstaat. Bedrijven zullen gaan 'shoppen' bij gemeenten om te kijken wie het meeste over heeft voor een vestiging binnen haar gelederen. „Uitein delijk kost een dergelijk beleid de gemeenschap geld", aldus hoofd economische zaken bij de provincie R. Blacquiere. Het Hulster college stelde dins dag een beleidsnotitie vast over de gewenste omgang met steun aanvragen van bedrijven. Het stuk werd gisteren naar buiten gebracht. kern van de beoogde aanpak zijn zeven instrumenten op basis waarvan burgemeester en wet houders willen onderhandelen. Naast variabele grondprijzen en het treffen van infrastructurele voorzieningen zijn dat: grond- uitgifte in erfpacht in plaats van verkoop, uitstel betaling onroe rend zaakbelasting, uitstel beta ling bouwgrond, verstrekken van een irenteloze) lening en het verstrekken van een geldelijke bijdrage onder voorwaarden. De raad wordt gevraagd de aange reikte handvatten vast te stellen als beleid, waarna ze verder kun nen worden uitgewerkt door het tevens speciaal in het leven ge roepen Periodiek Overleg Eco nomische Zaken onder leiding van burgemeester mr dr A. Kes- sen. Regio Het college wijst er ln de notitie op dat het voorgestelde stimule ringsbeleid via extra werkgele genheid ook z'n voordelen heeft voor de regio. Dat Hulst in dat denken evenwel op de eerste plaats komt. valt op te maken uit de direct daaropvolgende passage: „Dit heeft in de regel een positieve invloed op de beeldvorming over een bepaalde gemeente", aldus b en w. Juist die attitude stuit Kessens collega's en de provincie tegen de borst. Blacquiere: „In prin cipe is het de verantwoordelijk heid van de gemeente om zoiets te doen of laten. Op zich is een dergelijke stimuleringsmaatre gel voor Hulst helemaal niet ver keerd. Maar in een gebied als Zeeuws-Vlaanderen moet je dat met z'n allen doen. Want elkaar de tent uit concurreren door middel van onderlinge koehan del, is niet gewenst Je praat over gemeenschapsgeld. De bij drage moet hoe dan ook uit de lengte of de breedte komenal dus de rechterhand van gedepu teerde D. Bruinooge. Geen solo-actie De burgemeesters van Axel. Hontenisse, Sas van Gent en Terneuzen komen met een soortgelijke reactie. De eerste drie zeggen begrip te hebben voor de buurman. Axels burge meester W. de Graaf voegt daar evenwel aan toe dat het niet moet uitdraaien op een solo-ac tie van Hulst. „Anders zijn wij misschien gedwongen hetzelfde te doen." Met zijn collega's J van Rest van Sas van Gent en T. Steenkamp van Hontenisse waarschuwt hij er voor dat de ge meenten elkaar geen vliegen moeten gaan afvangen. Niet 'shoppen' „Je moet bedrijven niet de mo gelijkheid geven om de te gaan shoppen", stelt Van Rest. „Want dan ben je goed verkeerd bezig." Burgemeester Steenkamp vraagt zich af of Hulst de voorge stelde maatregelen op termijn kan betalen „Het begin is er. maar wat is het einde. Als me neer Morres straks zijn voordeel tje krijgt met de onroerend zaak belasting, kan ik me heel goed voorstellen dat andere voor name bedrijven ook een graan tje willen meepikken." Terneuzens burgemeester drs R Barbé noemt de instrumenten- politiek van Kessen zelfs gevaar lijk. „Wat voor zin heeft het bin nen Zeeuws-Vlaanderen te gaan schuiven met bedrijven. Of de werkgelegenheid nu in Hulst of een aantal kilometers verderop wordt gecreeerd. dat doet er in feite toch niet toe. Wanneer je dit soort beleid solitair toepast, win je er enkel aan dat je kunt po chen met de aanwezigheid van een bedrijf binnen de gemeente grenzen. Meer niet." Barbé hoopt dat Hulst bereid is haar ideeën te vertalen in een meer gebiedsgerichte aanpak, zoals de binnenkort te vormen ambte lijke werkgroep Regionale Eco nomische Dienstverlening (een initiatief van de Kamer van Koophandel) voorstaat. rEERE - Voor het eerst sinds 751 is het stadhuis van Veere n eer het decor voor een kamer- nuziekconcert. Vrijdag 29 de cember (20 uur) vult het Over ijsselse kwartet Alta Isselania de sfeervolle raadzaal met mu- fiek uit de 17e en 18e eeuw. „His torische muziek, gespeeld op listorische instrumenten en in een historisch gebouw", zegt initiatiefneemsterHannaEvers- Klingen. „Deze ruimte roept om roiets." Sinds een jaar woont ze met haar nan Wolfgang Klingen in Veere. Bij een eerste rondleiding door het stadhuis realiseerden ze zich (Felke unieke mogelijkheden dat ;ebouw biedt voor intieme mu ziekuitvoeringen. Er werd con tact gezocht met stadsarchiva ris Peter Blom en binnen de kortste keren ontstond de Werk groep Kamermuziek Stadhuis Veere. Met een kerstconcert als eerste resultaat. ,Het initiatief kwam tot stand omdat twee voornemens elkaar toevallig kruisten", aldus Blom. ,Hier leefde ook al het idee eens iets met kamermuziek te gaan doen. In het stadhuis vinden hu welijken en tentoonstellingen plaats en voor de gemeente is de vraag wat er nog meer mogelijk is met zo'n gebouw best interes sant. Was het voor Veere echt bittere noodzaak geweest dan hadden we natuurlijk wel con tact kunnen zoeken met de Stichting Kamermuziek Zee and. Nu gaat het wat makkelij- eer, nu kan het gewoon over het hek bij de school geregeld wor den." n feite kwam ook de keuze voor iet muziekensemble zo tot stand. want de zus van Hanna ïvers. Sabine, is blokfluitiste an Alta Isselania. Het gezel schap bestaat verder uit Ellen 5chwantje (blokfluit en zang) Hanneke van der Harst (clave- cimbel) en Robert Roth (violon- :ello). Zij hebben een program- na samengesteld met barokmu ziek van John Hilton. Constan lijn Huygens. William Williams Johann Sebastian Bach, Ales sandro en Domenico Scarlatti Francesco Geminiani en Gui seppe Sammartini. Blom zal op de avond van hel :oncert een korte toelichting ge ven op geschiedenis van Veen ïn het stadhuis gedurende dt >eriode van de barok, toege spitst op de muzikale activitei en. De bedoeling is vaker con- lerten te gaan organiseren. Restaurateur Wil Werkhoven spant het 17e-ecuwse doek opnieuw op. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - Met een in gewikkelde operatie heeft het Zeeuws Museum woens dag een nieuwe aanwinst in huis gehaald. Door het ver trek van het Waterschap Wal cheren uit het Middelburgse Polderhuis heeft het museum de beschikking gekregen over het schilderij 'Bethesda of De genezing van de lamme' van Dirck van Delen, dat daar jaren heeft gehangen. Het enorme doek - met een breedte van 2.70 m en een hoogte van 2.35 m - is door de stichting Godshuizen in lang durig bruikleen gegeven aan het Zeeuws Museum. Om het te kunnen verhuizen werd het uit de lijst gehaald, opge rold, opnieuw opgespannen, in een noodlijst gezet en uit eindelijk opgehangen. Het werk werd uitgevoerd door de Amsterdamse restau rateur Wil Werkhoven met be hulp van Sjaak Willemse van het Zeeuws Museum. Maar voQr enkele onderdelen van het karwei waren soms vier tot acht mensen nodig, vertelt conservator Hesther van den Donk. Hoewel eigenlijk alleen de straat hoefde te worden overgestoken, kwam bij de verhuizing heel wat Rijken. „Een doek van dit formaat wordt vrijwel altijd opge rold", vertelt Werkhoven. „Een complicatie was nog dat het schilderij in het verleden een was/hars-bedoeking heeft gehad, waardoor er eigenlijk een te dikke laag was opzit, zeg maar. Bij een te lage tem peratuur wordt die hard." Opgerold Bij vorst zou de verhuizing niet zijn doorgegaan. Nu werd de ruimte in het Polderhuis extra verwarmd om het doek soepel te maken, zodat het kon worden opgerold. Daar voor was een aparte houten rol vervaardigd. Het schilderij is daar met de afbeelding naar buiten omheen gewik keld. „Dat moet. anders knapt de verf", aldus Werkho ven. „In Amsterdam ben ik bezig met de restauratie van een schilderij dat was gesto len. Dat is flink beschadigd. Inbrekers rollen een doek na melijk altijd naar binnen op en dan vallen er honderden schilfertjes verf af." Het doek werd in isolerende folie verpakt om het warm te houden. In het Zeeuws Mu seum werd het weer uitgepakt en opgespannen. Met de lijst deed zich een probleem voor: die paste niet door de deur. De zool van de lijst werd doorge zaagd, waardoor hij gedemon teerd kon worden zonder dat daarvan later nog iets zicht baar' blijft. De lijst bleek ech ter houtworm te bevatten en zal nu worden behandeld voor hij weer om het schilderij komt. Dat komt tijdelijk in een noodlijst te hangen. Vanaf vandaag (donderdag) is 'Bethesda of De genezing van de lamme' te zien in de zeven tiende eeuwse zaal van het museum, waar het een vaste plek heeft gekregen. Architectuur Dirck van Delen (1605-1671) werd geboren in Heusden, woonde in Middelburg en ver huisde later naar Arnemui- den. waar hij burgemeester werd. Als schilder was hij ge specialiseerd in architectuur stukken. Met de werkelijke omgeving hadden die door gaans weinig van doen. het ging om fantasie-architec tuur 'Bethesda', geschilderd in 1636. is daarvan een goed voorbeeld. Van Delen maakte het doek in opdracht van de Middelburgse Godshuizen - voorloper van de huidige zie kenhuizen en verzorgingscen tra - in de tijd dat hij op het toppunt van zijn kunnen stond. Het onderwerp is zorg vuldig gekozen: Jezus geneest een lamme aan de rand van het bad te Bethesda. van onze verslaggeefster OVERSLAG - „Ik zeg altijd tegen de men sen: ik lever het decor, de requisieten en het licht; het is aan u om het stuk te bedenken." De achtergrond van kunstenaar Peter Ga- briëlse (1937) uit Overslag moge duidelijk zijn. Tot drie jaar geleden was hij nog de corontwerper voor het Nederlands Omroep Bedrijf en ontwierp hij de decors voor pro gramma's als Eén van de acht. Hadimassa en Wedden Dat. Nu maakt hij 'decors' op mi niatuur-formaat - sfeervolle kijkkastjes van vrijwel kleurloze, half vergane mate rialen - en heeft hij het Hilversumse ver achter zich gelaten. De kijkkastjes, ook wel 'architectuur in mi niatuur' genoemd, zijn elk heel herkenbare, bijna huiselijke tafereeltjes - een stoel, tafel, boekenkast, kroonluchter of haard - waar aan iets onverwachts is toegevoegd, iets wat de verhoudingen totaal scheeftrekt en er een geordende puinhoop van maakt. Een voet bal, een strijkstok, een bos spijkers, een spinneweb. een handgreep van een oude grafkist, twee balusters waarachter een scè ne schuilgaat: voor de één storende facto ren. voor de ander elementen die juist een bepaalde spanning oproepen. Geen poppenhuizen „Noem ze geen poppenhuizen, want dan sla ik op tilt. Daar gaat zo'n saaiheid van uit. Daar zit werkelijk niets in. Hier is meer aan de hand. Mijn kastjes nodigen de mensen - als ze er gevoelig voor zijn - uit om de fanta sie te laten werken, het zijn totaal eigen we reldjes. Iedereen ziet er weer wat anders in. Zo associeerde een joodse mevrouw een van mijn kastjes met leeggeplunderde huizen in de oorlog, een ander zag de schuilplaats van haai' broer." Het maken van de houten boxen verschafte de geboren Middelburger tien jaar geleden de mogelijkheid om buiten de beperkingen van zijn werk te treden. „Ik werkte altijd in opdracht van anderen, volgens het script of de wensen van de regisseur. Dat was leuk. maar wanneer je dat dertig jaar hebt ge daan. is de inspiratie weg. is alles al eens ge daan." In zijn vrije tijd begon Gabriélse daarom met het maken van de kijkkastjes. In het begin hanteerde hij standaardforma ten van 36,5 bij 36,5 bij 10 centimeter, maar van die maten is hij sinds kort afgestapt, evenals van de standaardprijzen. Nu is elk formaat mogelijk en liggen de prijzen tussen de duizend en achtduizend gulden. Gabrielse heeft er absoluut geen moeite mee om afstand te doen van zijn kunstwerken. ..Dat heeft toch een beetje met mijn vroe- Strijkersgroep en niadrigaalkoor geven concert MIDDELBURG - Het Madrigaalkoor en het Strijkersensemble van de Zeeuwse Muziek school geven morgen, vrijdag, een concert in de Koorkerk in Middelburg. Er wordt gespeeld onder leiding van Titia Dijkstra en Rien Hillebrand Op het pro gramma staan werken van onder anderen Mozart, Lotti. Telemann en Svendsen., Het concert begint om 20.15 uur. gere werk te maken. Dat was altijd: ontwer pen, bouwen, gebruiken en de container in. Aan de lopende band door." Monumentaal Geïnspireerd door achttiende-eeuwse mate rialen en requisieten geeft hij elk kistje iets monumentaals mee. Dat heeft hij van geen vreemde. Zijn ouders waren antiekhande laars. daarnaast restaureerde zijn vader an tieke meubelen. Gabrielse voelde er destijds niets voor om in de voetsporen van zijn ou ders te treden. Hij volgde de Academie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam, aanvan kelijk met de bedoeling om de reclame in te gaan. Daar kwam het echter niet van. Hij rolde al gauw in de theater- en televisiewe reld en kwam bij de toenmalige Nederlandse Televisie Stichting terecht. Nadat hij was gestopt met werken, bond niets hem nog aan de regio Amsterdam/ Utrecht. Zeeuws-Vlaanderen trok. maar niet vanwege zijn Zeeuwse afkomst. Het werd Overslag, vanwege een achttiende-eeuwse woning. Vooral de nabijheid van steden als Gent en Brugge was voor hem reden om naar deze streek te verhuizen. Aan exposities en speurtochten op rommelmarkten in Gent bewaart hij goede herinneringen. Begin de cember was hij nog te zien op de internatio nale kunstbeurs Lineart. Op het moment loopt er geen tentoonstelling van hem. maar Gabrielse heeft het plan om in maart of april een open huis te organiseren, zodat het kunstminnend publiek in Zeeuws-Vlaande ren kan kennismaken met zijn werk. Peter Gabriélse: „Mijn kastjes zijn eigen wereldjes." foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 17