MAN' er 400 banen bij Vlissingen krijgt Het extraatje van Duyvis. De Hoop Scheffer wordt sterke man naast Heerma Neergehaalde Franse vliegers vrij 4 WEKEN Oranje in poule WK tegen België I Zuidafrikaans fruitbedrijf naar Sloe Ieren tasten fors in buidel voor kaartje Investering van 75 miljoen 'Om mezelf een nieuwe kans te geven' Kamer akkoord met uitzenden van 2100 militairen naar Bosnië VOOR 14,25 JA, ik wil: Vijf woon- formules onder één dak XCZ (ft/I J f\ laat u uw GROENE RUIMTE Ontwerpen, Aanleggen Onderhouden door ET Beveland Groenprojekten b. (0113) 215395 ook vooi partikuheien.' 238e jaargang no. 295 Woensdag 13 december 1995 Losse nummers 1,50 Kans op neerslag Vrij veel bewolking en mogelijk wat motregen of moteneeuw. Matige, later vrij krachtige wind. Temperatuur rond het vriespunt. BADKAMERMEUBELS KAPELLE (Naast de veiling C.H.Z.) SANITAIR TELEFOON 0113-344434 President Chirac (m) verwelkomt de vrijgelaten Franse vliegers Jose Souvignet (1) en Frederic Chiffot (r). van onze correspondent PARIJS - Na 104 dagen Servische gevan genschap zijn twee Franse luchtmachtof ficieren dinsdagavond teruggekeerd in eigen land. Ze werden bij aankomst ver welkomd door president Chirac. De met zijn been trekkende kapitein Fre deric Chiffot stapte als eerste uit het rege ringsvliegtuig dat het tweetal in Belgrado had opgehaald. Hij werd gevolgd door de lijkbleke luitenant Jose Souvignet. Bei den zeiden echter in goede gezondheid te verkeren. Chiffot en Souvignet werden op 30 augus tus met hun Mirage 2000 neergeschoten boven Servisch grondgebied in Bosnië. Zij verlieten het toestel met hun schietstoel, maar vielen in Servische handen. Enige weken werden ze verzorgd in een zieken huis te Pale, de 'hoofdstad' van de Bosni sche Serviërs. Maar na een paai1 reddings pogingen door Navo-eenheden werden ze naar elders gebracht. Souvignet zei dat hij en Chiffot, de piloot, in naast elkaar liggende kamers gevangen werden gehouden. „Over het algemeen werden we goed behandeld", zei hij. „We kregen goed te eten en werden goed ver zorgd". Een woordvoerster van Chirac zei dat beiden in goede gezondheid verkeer den. Chiffot liep enigzins mank, zei ze, om dat hij bij het verlaten van de Mirage licht gewond was geraakt. Ultimatum Franse diplomaten poogden maanden lang het duo vrij te krijgen. Afgelopen weekeind stelde de minister van buiten landse zaken, Hervé de Charette, een 'ulti matum' aan de Serviërs. Als zij de officie ren niet voor (afgelopen) zondagavond vrijlieten, zei Parijs, moesten de Serviërs „de consequenties daarvan dragen". Welke represaille Parijs in gedachten had is nooit duidelijk geworden. Maar het zijn Franse troepen die straks, als het vredes plan wordt uitgevoerd, de bescherming van de Serviërs inwoners van Sarajevo moeten garanderen. President Chirac betuigde zijn „tevreden heid" over de medewerking van de Servi sche president Milosovic aan de vrijlating van het duo. Milosovic zou de Bosnische Serviërs onder druk hebben gezet. Chirac bedankte ook Jeltsin, de Russische leider, voor diens druk op Milosovic. Morgen zal in Parijs het in Amerika over eengekomen vredespact worden gete kend, onder meer door Milosovic. PARIJS (ANP) - Het Nederlands voetbalelftal is bij de loting van de voorronde van de strijd om de wereldtitel in 1998 ingedeeld in groep zeven, die vijf deelnemende landen telt. De te genstanders van Oranje op weg naar de WK in Frankrijk zijn België, Turkije, Wales en San Marino. De winnaar van de groep is zeker van plaatsing. Voor de nummer twee is er nog een vluchtroute om in Frankrijk te komen. zie ook pagina 21 LIVERPOOL (GPD) - Ierse voetbalsupporters hebben volgens de politie van Liverpool al bedra gen van 450 gulden voor een kaartje voor de wed strijd Ierland-Nederland op de zwarte markt be taald. Nederlandse supporters zitten niet verlegen om kaarten. De KNVB liet de UEFA vorige week al weten dat men geen gebruik wilde maken van de optie om nog eens 2.500 kaarten te ontvangen. Daarnaast hield men na de verkoop via de voetbal bond en de touroperators O AD en Roever nog zo'n 600 kaarten over. Die zijn vandaag nog bij de Ne derlandse service-desk in het stadion van Liver pool te koop voor Nederlandse supporters die zon der kaartje naar Engeland zijn gereisd. Rijksarchief naar Van de Perrehuis DEN HAAG (GPD) - CDA-frac- tievoorzitter Heerma krijgt de steun van een grondig ver nieuwd fractiebestuur. Buiten land-specialist De Hoop Schef fer wordt als sterke man naast Heerma gezet. Vanavond hakt de CDA-fractie definitief de knoop door over de samenstel ling van het nieuwe bestuur. De christen-democraten verga derden gisteren urenlang over het voorstel van de zogenoemde Commissie van Drie. Dit drie manschap - naast Heerma be staande uit kamervoorzitter Deetman en De Hoop Scheffer - stelde op verzoek van de fractie een politiek 'volwassener' be stuur samen. Dat bestuur moet de oppositierol van het CDA sterk verbeteren. Ontevreden Heerma hield tot voor kort steeds vast aan 'zijn' oude frac tiebestuur, maar heeft zich na gesprekken met alle CDA-ka- merleden de afgelopen maanden neergelegd bij een grondige reor ganisatie. Uit de gesprekken bleek dat een meerderheid onte vreden was over de gang van za ken. In het voorstel van de troika wordt het fractiebestuur uitge breid van zes naar zeven perso nen. Naast Heerma blijven de kamerleden Doelman en Wol- ters deel uitmaken van het be stuur. De laatste verliest evenwel zijn rol als vice-fractievoorzitter. Die plek wordt ingenomen door De Hoop Scheffer, die na het voor tijdige vertrek van Elco Brink man concurrent van Heerma was voor het fractievoorzitter- schap. Verder moet het bestuur worden aangevuld met Mate- man, Esselink en Van de Camp, kamerleden die bekend staan als politieke 'straatvechters'. Voor de huidige bestuursleden Dankers, Smits en oud-staatsse cretaris Van Rooy ziet de com missie geen rol meer weggelegd. De fractie, die de plannen giste ren voor het eerst onder ogen kreeg, kon gisteravond nog geen overstemming bereiken over het commissie-voorstel. Volgens fractievoorman Heerma is er echter geen sprake van onenig heid over de plannen. Wel zou er uitgebreid „hoor en wederhoor" met de fractieleden plaatsge vonden hebben. Die informatie neemt de Commissie van Drie nog eens door, zodat wijzigingen in de voorstellen vandaag niet uitgesloten zijn. Mobilisatie Het nieuwe fractiebestuur be strijkt volgens de commissie alle belangrijke beleidsterreinen: Heerma (algemene politiek), De Hoop Scheffer (buitenland), Wolters en Doelman-Pel (sociale zekerheid), Mateman (defensie en economische zaken). Esse link (milieu en boeren) en Van de Camp (onderwijs en drugs). „De druk op de partij is zo groot, dat we nu op volle oorlogssterkte moeten zijn. We moeten alle krachten mobi liseren", zei het kamerlid Mate man gisteravond. Het nieuwe bestuur is ook een redelijke afspiegeling van de 'bloedgroepen' binnen het CDA. De club telt drie oud-ARP'ers (Heerma, Doelman en Esselink), drie katholieken (De Hoop Scheffer. Wolters en Van de Camp) en Mateman als repre sentant van de vroegere CHU. Ook is gekeken of het bestuur al le regio's vertegenwoordigt. Straat: Postcode: Telefoon: Verzet Fransen weer massaal In verschillende Franse steden zijn gisteren honderdduizenden demonstranten de straat opge gaan om te protesteren tegen het bezuinigingsplan van premier Juppé In voorgaande dagen leek het erop dat het verzet te gen Juppé begon af te zxvakken. Gisteren bleek het pro test echter weer aan C kracht te winnen. Gans velt jager GIEKERK (GPD) - Een juist uit de lucht geschoten gans heeft Anne Osinga uit Giekerk, voor zitter van de Bond van Friese Vogelbeschermingswachten, verwond. De 3 kilo zware dode vogel plofte vanaf ongeveer 25 meter hoogte in het gezicht van Osinga, die met zijn maat Sytse Zijlstra aan het jagen was. Osin ga raakte bewusteloos en moest in een Leeuwarder ziekenhuis worden geopereerd aan een bot- beschadiging onder zijn linke roog. Capaciteit Capespan heeft de mogelijkhe den van verscheidene havens in de strook Le Havre-Hamburg onder de loep genomen. De keus voor Vlissingen betekent dat de positie van deze haven als fruit- haven belangrijk wordt verste vigd. Volgens directeur J. Kloos terboer van het vriesveembe- drijf valt te verwachten dat ook fruitexporteurs in andere delen van de wereld gebruik gaan ma ken van de faciliteiten in Vlissin gen. Op die manier kan de capa citeit van de overslaginstallaties en het verpakkings- en distribu tiecentrum optimaal worden be nut. zie ook pagina 13 Het Rijksarchief Zeeland kan. als alles volgens plan verloopt, in 1998 zijn intrek nemen in het Van de Perrehuis in Middelburg. De Rijksgebouwendienst steekt 27 miljoen gulden in de uitbrei ding en restauratie van het pand. dat tot september van dit jaar in gebruik was als gerechts gebouw. Om de uitbreiding mo gelijk te maken, zullen enkele aanpalende panden moeten worden ge- g sloopt. I Voetballer Dave Gijsel uit roulatie Zaterdag eersteklasser Hoek zal het voorlopig zonder Dave Gijsel moeten doen. De wispeltu rige aanvaller raakte gisteren op de training bij een valpartij ernstig geblesseerd. Daarbij scheurde de Belg een spier van zijn sleutelbeen af. In het zieken huis is de schade operatief her steld. Het zal waarschijnlijk twee maanden duren voordat Gijsel O speelklaar is. £m\J Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 8; Radio en televi sie: 9; Kunst Cultuur: 10 en 11; Zeeland: 13,15,17 en 19; Sport: 20 en 21. WÊÊÊttÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊK^M Advertentie maakt er zelf thuis een knalfuif van met 100 gram extra Duyvis tijgernoten en 150 gram extra Duyvis pinda's, voor dezelfde prijs. Duyvis tijgernoten, sateh/curry, bacon/kaas of nieuw: cheese/onion, zak 200 gram O OQ 100 gram extra L—L.U Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant ling van het fruit oplevert, een indirecte werkgelegenheid van 150 arbeidsplaatsen kan worden opgeteld. De gezamenlijke activiteiten van Capespan, Kloosterboer en Van Dijk Delft maken de aanleg van de Westhofhaven in Vlissin- gen-Oost noodzakelijk. Daar mee is 20 a 25 miljoen gulden ge moeid. De joint venture van de drie bedrijven gaat de komende jaren ongeveer 75 miljoen gul den investeren. Het bedrijf ves tigt zich op een terrein van 12 ha. De aanleg van de Westhofhaven ontsluit weer enige tientallen hectaren havengerichte be drijfsterreinen in Vlissingen- Oost. Tevens komt daarmee het eind in zicht van de voorraad grond in deze categorie. Na de aanleg van de haven die Vlissin gen en Rotterdam samen gaan ontwikkelen (volgend jaar be ginnen de werkzaamheden) en de Westhofhaven is er in Vlïssin- gen-Oost vrijwel geen mogelijk heid meer om nieuwe havens te graven. Piloot maakt noodstop met k vol KLM-toestel e PARAMARIBO (ANP) - De Su- rinaamse piloot van een Boeing 147 van de luchtvaartmaat- f schappij KLM wist maandag avond op de internationale e luchthaven van Paramaribo ernstige problemen te voorko- i men door de start af te breken loen een technisch mankement s bleek aan één van de motoren. Aan boord bevonden zich 370 passagiers en zestien beman- e ningsleden. De KLM ontkent met klem dat er sprake zou zijn geweest van een bijna-ramp. a De piloot bracht het toestel op het laatste nippertje tot stil- stand door krachtig af te rem- men. Daarvoor was al urenlang o. geharrewar geweest over het wel 2- of niet vertrekken, in verband met een technisch probleem. i Onder de inzittenden brak na het tot stilstand komen van het [e vliegtuig paniek uit. Een passa- v gier zou een hartaanval hebben :k gekregen. Volgens de KLM ging het slechts om een aanval van 3- hyperventilatie. s De passagiers zijn met bussen naar Paramaribo vervoerd. De KLM betaalt voor hun hote- lovernachting. Advertentie de Open universiteit Bijblijven om verder te komen bel: 045 - 576 29 99 DEN HAAG (GPD) - De grote fracties in de Tweede Kamer zijn sterk verdeeld over de vraag of Nederland haar nieuwe taak in Bosnië moet voortzetten, als de Amerikanen zich terugtrekken. CDA en VVD willen alleen samen optrekken met de Amerikanen, die maxi maal twaalf maanden in Bosnië actief willen zijn. Voor PvdA en B66 is de Amerikaanse deel name niet beslissend. Zij ach ten het mogelijk dat de Navo haar opdracht in Bosnië voort zet zonder Amerikaanse troe pen. Een grote kamermeerderheid gaat akkoord met de uitzending van 2100 Nederlandse militairen naar Bosnië, maar er heersen in de Kamer tegelijkertijd zorgen over de opdracht die de Ifor-vre- desmacht in voormalig Joego slavië zal vervullen. Zo betwij felt de Kamer of de Nederlandse troepen voldoende bewapend en opgeleid zijn voor hun taak CDA-defensiewoordvoerder De Hoop Scheffer was er gister avond ook nog niet van over tuigd dat er een heldere com mandostructuur is ontworpen voor de Ifor-macht De Nederlandse troepen zullen begin januari worden overgevlo gen naar de Kroatische haven plaats Split, waarna ze over land naar het gebied zullen trekken waar ze hun Ifor-taak zullen ver vullen. De Nederlanders moeten een deel van de bestandslijn gaan bewaken tussen Bosnisch- Servische troepen aan de ene kant en troepen van de Kroa- tisch-Bosnische federatie aan de andere kant. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 U hoeft niet te bellen met de Duyvis pinda's, Duyvis om te horen of er ergens gezouten,zak 350 g O QQ anders nog een fuif is, want u 150 gram extra Deze week alleen bij Albert Heijn. on Aanbiedingen gelden t/m ralerdag 9 december as en joiang de voorraad strekt Advertentie Duiven in paté ZWOLLE (ANP) - De kans is groot dat iemand die met de feestdagen Franse paté eet, zit te smullen van voedsel waarin Zwolse stadsduiven zijn ver werkt. De afgelopen weken zijn voor dit doel in de Zwolse bin nenstad namelijk ruim 2.000 dui ven gevangen of afgeschoten. AdvertentieI /an onze verslaggever n VLISSINGEN - De Zuidafri- taanse fruitexporteur Capes- 1 pan International gaat een be- i langrijk deel van zijn activitei- l- (en in Noordwest-Europa con centreren in Vlissingen. De on derneming heeft dinsdag een sa- menwerkingsverband aange kondigd met Kloosterboer Vriesvemen BV in Vlissingen- Oost en fruitverpakker Van Dijk Delft BV in Den Hoorn. Ge drieën bouwen ze in Vlissingen- Oost een verpakkings- en distri butiecentrum voor fruit. De overslag en behandeling van het fruit levert op den duur on geveer 250 banen op. Gedeputeerde voor economie en havenschapvoorzitter D. J. P. Bruinooge toonde zich verheugd dat na alle sombere berichten over verlies aan werkgelegen heid in Zeeland eindelijk weer eens goed nieuws valt te melden. Hij wees erop dat bij de 250 ba nen die de aanvoer en behande- Meer informatie over het openingsfeest elders in deze krant...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1