Middenschouwen wil aanleg weg Aanleg bedrijventerrein in Nieuwerkerk begonnen Parkje redt wijk Kaaskenswater Project stadswachten op de helling Raad Borsele tegen taakuitbreiding van Delta Nutsbedrijven Toename verkeer in Middelburg door aanleg S14 valt mee Kerstmarkt in Veere Aanleg van ijsbaan Schuddebeurs begintt nog eind deze maanc' Zorgen om kwaliteit agrarisch onderwijs Maritiem verleden moet toerisme een nieuwe impuls geven zeeland 12 Brief aan GS over aanleg recreatieverdeelweg weekend diensten VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 van onze verslaggever SCHARENDIJKE - Het college van b en w van Middenschou wen dringt bij gedeputeerde staten aan op een spoedige aan leg van het Middenschouws ge deelte van de recreatieverdeel weg. De gemeente heelt twee maanden geleden al 828.000 gul den gereserveerd voor de rond weg, met de bedoeling deze vooruitlopend op het project Scharendijke-West te realise ren. Nu de weg ontbreekt op het urgentieschema van de provin cie, klimmen b en w van Mid denschouwen in de pen. 'De aan leg van de weg is niet uitslui tend een gemeentelijke verant woordelijkheid', meldt de ver ontruste brief van de gemeente aan gs. 'Wij staan een gezamen lijke aanpak voor'. De recreatieverdeelweg moet Scharendijke - vooral in het zo merseizoen - verlossen van de grote verkeersdrukte op de El- kerzeeseweg. Het nog aan te leg gen tracé is één van de onderde len van de Regiovisie voor Schouwen-West. Het Midden- schouws college begrijpt dat een aantal knelpunten in de Kop van Schouwen 'binnen de rui mere context van het plange bied' behandeld moeten wor den. Knelpunten die op korte termijn kunnen worden opge lost en de lange-termijnbenade- ring niet frustreren, moeten ech ter eerder onder handen worden genomen, vinden b en w. De pro vincie wordt nog eens gewezen op het stappenplan voor Scha rendijke-West. waar gs januari 1994 al mee hebben ingestemd. Urgentieschema Met het reserveren van 828 mille voor de recreatieverdeelweg. die in het project Schouwen-West als een 'nauwelijks betwist ele ment naar voren zou komen', zou de gemeente een signaal en 'een teken van goede wil' hebben gegeven dat de aanleg van het traject zo snel mogelijk moet be ginnen. Gedeputeerde J. G. van Zwieten, onlangs op werkbezoek in Middenschouwen, heeft ech ter laten weten dat een spoedige aanleg van de weg niet is opge nomen in het urgentieschema van de provincie. Dit betreurt het college. De provincie, projectleider, is toch ook zeer nauw betrokken bij de zaak. menen b en w. Daar om moeten gs 'in overleg en sa menwerking met de andere part ners' bevorderen dat er spoedig schot komt in de kwestie. 'Het kan en mag toch niet zo zijn dat Middenschouwen alleen verant woordelijk is voor het gehono reerd krijgen van dit project', be sluit de brief. van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - De gemeen teraad van Borsele vindt dat nv Delta Nutsbedrijven zich moet blijven richten op de kernacti viteiten. Alle fracties schaar den zich donderdagavond tij dens de raadsvergadering ach ter een CDA-motie van deze strekking. De VVD-fractie vindt een uitbreiding van taken voor hel nutsbedrijf op zich niet erg, maar ondersteunde desondanks de motie. „We willen op deze manier de discussie over de kernactiviteiten openbreken", zei VVD-woordvoerder P. C. G. F. Bouman. Deltan wil commerciëler gaan werken en zich richten op meer dan alleen het leveren van wa ter, gas en elektriciteit. Een om streden nevenactiviteit waar het nutsbedrijf zich op wil toeleg gen, is het zuiveren van afvalwa ter. De motie keurt dit af, omdat indiener CDA vindt dat dat een taak is van de Zeeuwse water schappen. Verder is de partij van mening dat Deltan zich strikt moet blijven richten op de kern activiteiten. Alle partijen in de Borselse gemeenteraad schaar den zich achter de CDA-motie. Overigens is de Borselse burge meester ir J. L. M. Mandos (CDA) lid van de raad van com missarissen van Deltan. van onze verslaggever VLISSINGEN - De gevolgen van de aanleg van de provin ciale weg S14, tussen Vlissingen en Koudekerke, zijn voor Mid delburg minder erg dan ver wacht. Dat concludeert het in genieurs- en architectenbureau Haskoning uit Nijmegen in een studie naar de verwachte ver-, keersdrukte. Uit een eerder on derzoek, uitgevoerd door hel Goese bureau Grontmij, was ge bleken dal de S14 tot grote drukte zal leiden op de Middel burgsestraat. De S14 moet ten oosten van de Vlissingse Gerbrandystraat ko men. in het verlengde van de Bossenburghweg en langs de Meliskerkse Watergang. De gro te verkeersdrukte op de Ger brandystraat. de Vlissingse- straat en de Prinses Beatrix- straat in Koudekerke is dan ver leden tijd. Bedoeling is om de SI4 te laten aansluiten op de SI5, de voorziene rondweg ten noorden van Koudekerke. De aanleg van beide wegen is overi gens niet voorzien vóór het jaar 2000 Het bureau Haskoning stelt in zijn rapport dat door de S14 'de leefbaarheid in het gebied en met name langs de Gerbrandy straat en de Vlissingsestraat sterk verbetert'. Verder zullen minder automobilisten van en naar Middelburg gebruik maken van de Nieuwe Vlissingseweg, terwijl de Middelburgestraat tussen Koudekerke en Middel burg juist drukker wordt. Gront mij voorspelde in 1993 dat het verkeer op de Middelburgse straat daardoor tot 2010 met de helft toeneemt: van bijna 10.000 nu tot bijna 15.000 voertuigen per etmaal in 2010. Haskoning voorziet ook een toe name, maar wel 'in veel mindere mate' dan Grontmij. De ver wachte stijging schrijft Hasko ning voor een belangrijk deel toe aan het stijgend autogebruik. Het Nijmeegse bureau heeft vooral gekeken naar de gevol gen voor de wegen in Middel burg: de Koudekerkseweg, de Stromenweg en de Laan der Ver enigde Naties. Voor die door gaande wegen blijft de toename van het verkeer door de aanleg van de S14 beperkt. Haskoning doet ook enkele aan bevelingen. Zo moet ervoor wor den gezorgd dat doorgaand ver keer ook daadwerkelijk geen ge bruik meer kan maken van de Gerbrandystraat. Het aanbren gen van een zogeheten 'knip' kan daarvoor een oplossing zijn. Ook adviseert het bureau het verkeer van en naar Middelburg zoveel mogelijk via de Nieuwe Vlissingseweg te laten rijden, zo dat de extra drukte op bijvoor beeld de Koudekerkseweg, de Poelendaeleweg en de Poelen- daelesingel binnen de perken blijft. van onze verslaggeefster VEERE - In de Grote Kerk in Veere wordt van woensdag 13 tot en met zaterdag 16 december weer de bekende Kerstmarkt gehouden. Aan de markt nemen meer dan veertig standhouders deel die onder meer handge maakte kerstdecoraties, zelfge- goten kaarsen en kerstbomen verkopen. Net als ieder jaar staan er diverse culturele mani festaties. een expositie en de monstralies van oude ambach ten op het programma. Op het podium bij het culturele café treden dagelijks zang-, dans en theatergroepen op Op het programma staan onder meer Muis Leeuw (zaterdag), jazz pianist Norbert Detaeye en het saxofoon-ensemble So What foto Pieter Honhoff De gemeente Dui veland is begonnen met het bouwrijp maken van het bedrijventerrein in Nieuwerkerk. van onze verslaggeefster NIEUWERKERK - De gemeente Duive- land is begonnen met het bouwrijp ma ken van het bedrijventerrein dat in Nieu werkerk wordt aangelegd. Het is de be doeling dat de grond in februari 1996 wordt opgeleverd. Eén woning met schuur wordt nu gesloopt. De bewoner van het huis aan de overkant mag nog twee jaar blijven. Om het terrein bouw rijp te maken worden riolering en andere nutsvoorzieningen aangebracht. Verder komt er een nieuwe ontsluitings- weg en wordt een pakeerterrein voor vrachtwagens aangelegd. Het parkeerter rein aan de Stolpweg komt daardoor vrij voor bezoekers van de sportaccommoda ties en het servicewoningencomplex Steenzwaenshof. Voor het grootste deel van het bedrijven terrein, 32.000 vierkante meter, heeft de gemeente inmiddels acht gegadigden ge vonden. De rest. 12.000 vierkante meter, is nog beschikbaar. „De twee 'trekkers' zijn Hanse Staalbouw uit Sirjansland en aan nemersbedrijf Wandel uit Niewerkerk", vertelt gemeenteambtenaar J. van der Laan. Deze bedrijven hebben subsidie ge kregen voor hun vertrek uit de dorpsker nen. Daarnaast vestigen zich onder meer een straatbouwbedrijl', een agrarisch ne- venbedrijf en een benzinepomp op het ter rein. Ruimte Het zijn bestaande bedrijven uit Duive- land die zich op het bedrijventerrein vesti gen. „Ons uitgangspunt was ruimte bie den aan plaatselijke bedrijven die te krap in hun jasje zitten", zegt Van der Laan. „Op deze manier behouden we werkgele genheid in de gemeente. Een bedrijf als Hanse was anders vertrokken. Bovendien wordt de werkgelegenheid gestimuleerd omdat bedrijven hier de mogelijkheid hebben uit te breiden." (vrijdagavond». Woensdag is er een speciaal kinderprogramma met een optreden van een goo chelaar en de Kerstman. oud- Hollandse spelen en een kleder drachtenshow Nieuw dit jaar is de deelname van bekende Zeeuwse auteurs en schrijvers. Sommigen signe ren hun boeken, zoals Wim Hof man (woensdag). Jan Kuipers idonderdag) en Lo van Driel en Ad Steketee (beiden op zater dag) Jan Zwemer vertelt don derdag anekdotes. Een dag later draagt Piet Quite voor uit eigen werk en verzorgt Jan de Ruyter een diapresentatie. De Kerstmarkt is woensdag tot en met vrijdag geopend van 12.00 tot 21.30 uur en op zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. liet nieuu bouu wijkje aan het Z i er ikzeeseKaaskens water is in rap tempo volgebouwd. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - In rap tempo is het woonwijkje aan het Kaas kenswater in Zierikzee volgebouwd. De werkzaamheden heb ben nauwelijks een jaar geduurd. In overleg met de nieuwe be woners is besloten op de vervuilde grond naast de zestien wo ningen een parkje aan te leggen. „Lekker ruimtelijk", aldus ver antwoordelijk makelaar J. Bij de Vaate. Eigenlijk wilde Bij de Vaate 28 vrije-sector woningen bouwen op het terrein bij het Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Omdat de grond vervuild bleek, kon de makelaar vorig jaar een streep door deze plannen halen. Woningbouw is onmogelijk, was de conclu sie van het bodemonderzoek dat de provincie had laten uitvoe ren. Terwijl de Stichting Oosterschelde Ziekenhuizen, eigenaar van de grond, en de gemeente Zierikzee zich bogen over de vraag wie moest opdraaien voor de saneringskosten, lanceerde Bij de Vaate een nieuw plan. Hij gaf aan een kleiner aantal woningen te willen bouwen, rondom de vervuilde grond Uit een nieuw en nauwkeuriger bodemonderzoek, dat Bij de Vaate zelf financier de. bleek dat voor saneren geen noodzaak bestond: de vervuilde grond zou geen direct gevaar kunnen opleveren. Parkje Tenslotte kreeg Bij de Vaate toestemming om zestien huizen te laten bouwen. Gevolg was dat enkele huizen duurder werden ver kocht omdat de voorbereidingskosten zo'n drie ton) over minder woningen moesten worden uitgesmeerd. Het parkje op de vervuilde grond, dat zo'n zes- a zevenduizend vierkante meter groot is, zal voornamelijk uit gras bestaan, licht de makelaar toe. van onze verslaggever TERNEUZEN - Nu de vijftig aangevraagde Melkertbanen vooralsnog voorbijgaan aan de gemeente Terneuzen en het stadsgewest Vlissingen-Mid- delburg is de kans groot dat het stadswachtenproject 'Werk in Bewaking' na juli 1996 niet wordt gecontinueerd. De gemeenten zijn nu naarstig oplossingen aan het zoeken om het project met behulp van ge meentelijke bijdragen of andere werkgelegenheidsfondsen een vervolg te geven, Of dit lukken zal blijft voorlopig een vraag. Het kabinet besloot deze week de middelen voor de financie ring van banen voor langdurig werklozen te gunnen aan twaalf grote en middelgrote steden, waaronder Leiden en Dordrecht. De Zeeuwse steden komen in dat rijtje niet voor. In Terneuzen werd met teleur stelling op het besluit gerea geerd. De bestuurders van de Scheldestad hadden erop ge hoopt dat geld zou kunnen wor den gebruikt om het stadswach tenproject 'Werk in bewaking' na 1 juli 1996 te continueren en zelfs uit te breiden. In de her ziene opzet zouden de stads wachten een wat bredere taak toegewezen krijgen. Volgens G. Christiaansen, die in Zeeuws-Vlaanderen het stads wachtenproject begeleidt, is het niet de bedoeling om het project zo snel mogelijk af te bouwen. „Waar we momenteel wel mee te maken hebben is dat er een aan tal mensen uit de stadswachten- pool doorstroomt naar het regu liere bedrijfsleven. Elders een baan vinden. Dat was ook de op zet van het project. Het gevolg is dat we nu wat minder mensen op staat aantreffen dan maanden geleden. Overigens is dat niet al leen in Terneuzen het geval. Ook in andere steden. In Goes stro men er deze maand ook nog twee mensen uit. Dus als het gaat om de opzet van het project, dan is die zeker geslaagd In het eerste projectjaar stroom den er van de 14 stadswachters in Zeeuws-Vlaanderen 5 uit. Dit jaar ging het om zeven mensen die uit de pool vast werk wisten vinden. Momenteel zijn er in de regio nog 11 stadswachters ac tief. van onze verslaggeefster SCHUDDEBEURS - Deze vorst periode moeten schaatsliefheb bers uit Schuddebeurs hun ver tier nog elders zoeken. Maar als het meezit, kunnen de werk zaamheden aan de nieuw aan te leggen ijsbaan eind deze maand van start gaan. Staatsbosbe heer, eigenaar van het weiland je naast het bos waar de ijsbaan is gepland, is al akkoord met de aanleg in het beschermde na tuurgebied. De gemeente heeft haar fiat gegeven en een bedrag uitgetrokken van vijftigdui zend gulden. De ijsbaan komt te liggen aan de Donkereweg, naast de vijver waai- de bewoners tot nu toe op schaatsten. De eigenaar van het perceel stelt zijn grondgebied echter niet meer beschikbaar. „We hadden de ijsbaan graag nu al klaar willen hebben. Eigenlijk komt de vorst te vroeg", zegt wethouder M. P. Ketting-Koop man. „Maar de procedure kostte veel tijd. We moesten over de be stemmingswijziging onderhan delen met Staatsbosbeheer om dat het natuurgebied be schermd is. We waren net op tipn want het was de bedoeling l terrein met bomen te bepli ten." De ijsbaan, 110 bij 65 met krijgt een ovale vorm. Aan a lengtezijden hebben de lai schapsarchitecten twee eilai jes gepland. In het midden koi n een ijshockeyveldje. Daaro heen wordt een ovale baan ata' gelegd voor de snelle schaatse Aan de bosrand komt een vt18 breding waar kleine kindeil' zich kunnen vermaken. Het &r heel wordt afgezet met een lud. „Het wordt heel leuk", ze'1 de wethouder trots. Het weilandje wordt tot diepte van ongeveer een hal meter uitgegraven. „De vijvin moet snel dicht kunnen groeiE' omdat de vorstperiode vaa kort is", vertelt Ketting. grondwaterstand in Schudi beurs is hoog genoeg om het t rein te laten vollopen." In toti L verwacht de gemeente vijfd zend kuub zand uit te gravi Daarna wordt de grond weer gezaaid. Het blijft een graslai LI je. waar 's zomers vee lean g ai zen. iii van onze verslaggever WAGENINGEN - Het hoofdbe stuur van de landbouworgani satie Zuid Midden Oost (ZMO) maakt zich grote zorgen over de kwaliteit van het agrarisch on derwijs. Dat raakt, ook aan het Agrarisch Opleidings Centrum (AOC) in Goes, steeds verder verwijderd van de praktijk, zo oordeelt de ZMO. Het hoofdbe stuur meent dat de landbouw organisaties veel nauwer be trokken zouden moeten zijn bij het opstellen van onderwijspro gramma's. Het hoofdbestuur heeft besloten de problemen en klachten te inventariseren en na te gaan hoe de landbouw kan bijdragen aan verbetering van het onderwijs. Volgens voorzitter P. F. Vis van de stichting waaronder het AOC bestuurlijk valt, komt de zc voort uit veranderingen die v jaar geleden werden doonn voerd door Den Haag. Er kwt11 toen een zogenaamde kwalifii a< tiestructuur waarbij gewet e= werd met modulen. In de pn fl tijk betekent dat dat de leerE ri gen ve^l minder direct conti Dl hebben mét de leraren en m zienlijk meer op eigen houtls zich de leerstof moeten eigie maken. Vis, die ook lid is hethIn ZMO-hoofdbestuur: „We hi !- ben te maken met een ov gangsproces. Ik denk dat we( ders. leerlingen en onderwi krachten meer met elkaar contact moeten brengen om grip te kweken voor de nieu manier van werken." Volge Vis is er overigens ook onvre over de toenemende aandac voor het milieu in het agraris onderwijs. „Daar kun je verscl31 lend tegenaan kijken." van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De steden Vlis singen, Middelburg, Veere en Zierikzee werken samen om het toerisme in en naar eigen stad te bevorderen. Daarvoor is het toeristisch marktontwikke lingsplan Patriciërs Piraten uitgewerkt. Hierin werken be halve vier Zeeuwse gemeenten ook de provincie Zeeland, de ministeries van Economische Zaken en Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, de Provinciale VVV en lokale VVV's samen. Het plan wordt 11 december gepre senteerd in het Arsenaaltheater in Vlissingen. In totaal staan 33 projecten op het programma, die in drie jaar worden uitgevoerd. Voor elke stad zijn een uitgebreid promo tieprogramma en concrete werkplannen uitgeschreven. Daarnaast zijn er zogenoemde netwerkprojecten ontwikkeld die de steden met elkaar verbin den. Er is voor dit plan ruim twee miljoen gulden beschikbaar. De helft van dit bedrag wordt bij eengebracht door de samenwer kende overheden. De andere helft komt van particuliere in vesteringen. Het marktontwikkelingsplan 'Patriciërs Piraten' is opge steld door het bureau Marktplan Adviesgroep Amsterdam. Dit bureau heeft ook voor andere steden soortgelijke samenwer kingsprojecten opgesteld. Dit plan kan eveneens worden opge vat als een Zeeuwse bijdrage in het totaalproject 'Zeeland Mari tiem'. Pakhuizen Het maritieme verleden van de vier Zeeuwse steden zijn tot de dag van vandaag terug te vinden in pakhuizen, patriciërswonin gen, musea, toeristische attrac ties, verhalen en verwijzingen naar oude tijden. Deze cultuur historische kwaliteiten zijn ge kozen als uitgangspunt om het toerisme nieuwe impulsen te ge ven. Door meer van het rijke ver leden in het toeristische beleid en promotie naar voren te halen, kan Zeeland zich breder profile ren dan uitsluitend als zee- en strandbestemming. Vlissingen en maritiem is een be langrijk onderdeel dat aandacht krijgt tijdens de presentatie. In het, plan worden suggesties voor de vier steden uitgewerkt met de bedoeling Vlissingen een mari tiem kwartier te laten worden. De Scheldestad heeft een grote maritiem-historische potentie waar nog weinig mee wordt ge daan. Op dit moment worden de mogelijkheden (van beloodsing tot het ankerpark en van het Ma ritiem Attractiecentrum tot h Vlissingse Stedelijk Museti geïnventariseerd. Maritiem museum Vlissingen wil in het LampaC huis aan de Nieuwe Dijk e m Zeeuws Maritiem Museum derbrengen. Een groot deel v de maritieme collectie van li Vlissingse Stedelijk Musei wordt hier tentoongesteld. ,D De hoofdthema's in het musei g gedeelte zullen in relatie sta m met het maritieme, zoals Zeeuwse scheepvaart, de wat4r gebonden activiteiten van rj, Westlndische Compagnie. 1j,. Admiraliteit, kaapvaart en va ,j al de VOC. In Vlissingen bevifl la zich een van de grotere collect) over dit onderwerp nog stee 1 verstopt in depots. Het ande 3? thema is 'scheepsbouw' en vilri wijst naai- de vele scheepswf ven die Zeeland heeft gekeii Ook komt het thema 'vaart de Westerschelde' aan bod. )o 9 EN 10 DEC. 1995 CENTRAAL ALARMNUMMI 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. OÜ uur: A. W. van Geer, ZierikafÊ tel. (0111)412080. Spreekuur van 11.00-11.30 uur Schouwen - Westhoek Bfl a wershaven: vrij. 18.00-ma. OS a uur: L. A. M. Bruel en J. J. Ro' zat. locatie Scharendijke: a Markt 32. Brouwershaven. (0111)691280. Spreekuur van 11.30-12.00 en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en 0( terland, vrij. 18.00-ma. uur: A. Dorrestein. Dorpsweg Bruinisse. tel. (0111) 452120. Tandartsen: L. Lekkerkerk. Nieuwe Ba erdstraat 25. Zierikzee. tel. (011 416066. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee'. Dam tel. (0111) 412906. geopend I! van 09 00-12 .30 uur en van 16 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: (0113)251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): E. WO dergem, Zonnemaire, tel. (Oil 401880. ir the

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 32