Royale kavels in Lammerenburg Veere verwijdert bakfiets PZC Jeugdzorg signaleert groei hulpvragen in Z-Vlaanderen Opheffing regionale welzijnscommissie heeft steun van leden Middelburg rooit zo'n 200 bomen in Dauwendaele <C College Middelburg wijst bezwaren Unie van Vrijwilligers af e zeeland 14 Voorontwerp-bestemmingsplan: wellicht 540 huizen in Vlissingse wijk A, Verkeerstoezicht op Tholen, Bevelanden en Schouwen moet beter ra DEZE WEEK UW VOORDEEL SLAGER DINSDAG 5 DECEMBER 1995 van onze verslaggever VLISSINGEN - De toekomstige Vlissingse wijk Lammerenburg biedt ruimte voor maximaal 540 woningen. In de eerste en tweede fase zijn dat er 230; in de derde fase nog eens 310. Dat worden er minder als ervoor wordt gekozen de huidige volkstuinen aan de Gerbrandy- slraat te behouden en als er sportvelden in dit gebied wor den aangelegd. De ontwikke ling van de wijk begint met de bouw van veertig ruime vrije- sectorwoningen in de zuidwest hoek, op royale kavels tussen de 700 en 1.000 vierkante meter. Lammerenburg ligt tussen de Gerbrandystraat. de Zuidbeek- seweg. de Jacoba van Beieren- weg en de S14. de toekomstige provinciale weg naar Koudeker- ke. Het ruim 39 hectare grote ge bied wordt nu overwegend agra risch gebruikt. De gemeente wil het benutten om ook in de toe komst te kunnen blijven vol doen aan de aanhoudende vraag naar koopwoningen. Op korte termijn is er, sinds de voltooiing van de woonwijk De Lange Pacht, vooral behoefte aan grote kavels. In een later stadium is Lammerenburg bedoeld als op volger van Rosenburg. Het gaat dan om ruime kavels van onge veer 500 vierkante meter, ge schakelde woningen met garage en rijenwoningen. De bedoeling is Lammerenburg in drie fasen van zuid naar noord te ontwikkelen. De invulling van de laatste fase (het gebied tegen de Jacoba van Beierenweg aan) hangt onder meer af van de mo gelijke aanleg van sportvelden. De gemeente wil de huidige vel den in Baskensburg verplaatsen en dat terrein opnieuw inrich ten. Ook wordt geprobeerd een alternatieve locatie te vinden voor de volkstuinen aan de Ger brandystraat. De straten in de wijk komen pa rallel aan de Gerbrandystraat te liggen, met twee oost-westver- bindingen. Het gebied wordt in zijn geheel een 30-kilometer- zone. In afwachting van de aan leg van de S14 - de verwachting is dat daarmee niet voor 2000 wordt begonnen - dient de Ro- senburglaan als toegangsweg. Later, als de wijk al voor een deel is ontwikkeld, komt er een defi nitieve ontsluitingsweg vanaf het kruispunt van de Bossen- burghweg, de Nieuwe Zuidbeek- seweg, de Rosenburglaan en de toekomstige SI4. Lammerenburg moet ook be reikbaar worden via het kruis punt van de S14 en de Jacoba van Beierenweg. Afhankelijk van de verplaatsing van de volkstuinen is ook een ontslui ting via de Gerbrandystraat mo gelijk. Voor de fietsers zijn toe gangswegen voorzien vanuit Ro senburg en in het verlengde van het Arnold Appad. De huidige Zuidbeekseweg zal via een tun nel onder de S14 door gaan. Het voorontwerp-bestemmings plan voor het gebied Lammeren burg ligt vanaf morgen (woens dag) ter inzage op het stadhuis, in de bibliotheken in Vlissingen en Oost-Souburg en bij de diver se wijkcentra. Bezwaren kunnen tot 1 februari worden ingediend. Het college van burgemeester en wethouders streeft ernaar de reacties op het voorontwerp-be stemmingsplan te bespreken in de commissie ruimtelijke orde ning en verkeer van 14 maart. Duo bekladt winkelruiten AXEL - Een twintigjarige man uit Axel werd zondagavond be trapt toen hij enkele winkelrui ten in de Kerkdreef in Axel aan het bekladden was. De aanhou ding was het gevolg van de op lettendheid van een Axelse. die rond negen uur haar vader tipte dat twee jongens de ruiten be kladden. Het lukte hem een van de daders, de twintigjarige, vast te pakken en over te leveren aan de politie. De andere jongen wordt nog gezocht. Activiteiten kalender grensstreek TERNEUZEN - Inwoners van Zeeuws-Vlaanderen en de Belgi sche grensstreek hoeven niet. meer bang te zijn dat ze iets mis sen. Een belangrijk deel van de activiteiten die deze en volgende maand plaatsvinden aan weers zijden van de grens zijn door het Toeristisch Bureau Zeeuwsch- Vlaanderen overzichtelijk sa mengebracht. Maandag bracht het TBZ zijn zogeheten winter- kalender uit. De lijst is verkrijg baar bij de VW's en het toeris tisch recreatief bedrijfsleven. foto Ruben Oreel Dit beeld is verleden tijd. De gemeente Veere heeft de bakfiets van J. Mosmans maandagochtend verwijderd. van onze VEERE - De gemeente Veere heeft maandagochtend de om streden bakfiets van de Veer- se ondernemer J. Mosmans verwijderd. De ondernemer had tot 4 december de tijd om de fiets met reclame-uiting van de Markt weg te halen. Voorlopig staat het rijwiel opgeslagen in de loods van ge meentewerken. Dit in af wachting van een hoorzitting van de adviescommissie voor beroeps- en bezwaarschriften die later in de maand op de agenda staat. Op het laatste moment heeft de ondernemer een bezwaarschrift ingediend tegen de aanwijzing. De ondernemer is overigens niet van plan bij de pakken neer te zitten. Hij is van plan om de 'diefstal' van zijn bak fiets aan te geven bij de politie en via de Officier van Justitie zijn eigendom op te eisen. Mocht dit niet lukken, dan wil hij de zaak voor de rechter uit vechten in een kort geding. Mosmans en het gemeentebe stuur liggen al jaren in de clinch over de 'eigenzinnige' reclameboodschappen van de ondernemer. Mosmans, eige naar van een wolatelier in de Kerkstraat probeert met di verse voertuigen voorbijgan gers op de Markt naar zijn win kel te trekken. Hiermee begon hij in 1993 toen hij een normale fiets met op de bagagedrager een reclamebord plaatste. Nog datzelfde jaar moest hij het bord weghalen nadat de Raad van State het gemeentebe stuur in het gelijk stelde. Een dergelijke manier van ad verteren is volgens het ge meentebestuur in strijd met de landschapsverordening en de Algemene Plaatselijke Ver ordening, die reclame voeren met behulp van voertuigen niet toestaat. Ook de opvolger van de fiets, de bakfiets, was hiermee in strijd en nam vol gens het college van burge meester en wethouders boven dien onnodig en lange tijd par keerruimte in beslag. Dit bestrijdt de ondernemer. Volgens hem stond zijn bak fiets die bij een fietsenstalling was gezet niemand in de weg. Ook meent hij dat hij niet in strijd met de APV of de land schapsverordening heeft ge handeld. De rechter van de Raad van State had zijn uit spraak immers gebaseerd op het feit dat het bord achter op de fiets niet als origineel kon worden aangemerkt, wat niet kan worden gezegd van de bakfiets. Er ligt overigens al weer een nieuw conflict tussen Mos mans en het gemeentebestuur in het verschiet. De onderne mer rijdt sinds september van dit jaar rond in een oude Tra- bant met een opschrift die hij regelmatig parkeert op de Markt. „Als dit ook niet mag, dan kunnen ze de bestelauto van de bloemist ook verbie den. Dan kunnen ze echt ie dere willekeurige auto die hen niet aanstaat aanpakken." van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Vaker dan op Walcheren en de Bevelanden doen kinderen en jongeren in Zeeuws-Vlaanderen een beroep op de diensten van de stichting Jeugdzorg Zeeland. Het aantal nul- tot achttienjarigen dat in Zeeuws-Vlaanderen onder toe zicht van de kinderbescher ming wordt geplaatst, neemt volgens algemeen directeur F. Eijlander 'gestaag' toe. Reden te meer voor een nieuw onder komen dat meer ruimte en mo gelijkheden biedt om hen en hun ouders de noodzakelijke hulp te bieden. Maandagmiddag werd het nieuwe pand van de stichting Jeugdzorg Zeeland (voorheen stichting Jeugd en Gezin) aan de Axelsestraat geopend door wet- van onze verslaggever OOSTBURG - De leden van de regionale welzijnscommissie in West-Zeeuws-Vlaanderen heb ben geadviseerd hun commissie op te heffen. De leden scharen zich met dit advies achter het standpunt van het dagelijks be stuur van het Samenwerkings beleid West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Het bestuur pleit al lan ger voor het opheffen van de welzijnscommissie. De op komst voor vergaderingen viel vaak tegen en het ontbrak een aantal commissieleden aan al gemene kennis over welzijnsza ken. De leden van de regionale wel zijnscommissie stelden maan dag in een vergadering wel een voorwaarde aan het opheffen van het orgaan. De commissiele den vinden dat het voor indivi duen en instellingen mogelijk moet blijven in te spreken ten aanzien van het beleid van het samenwerkingsverband. „We kunnen de mensen de gele genheid geven hun visie te uiten door het inspraakrecht in te stel len bij de vergadering van het al gemeen bestuur", aldus be stuursvoorzitter L. Cuelenaere- Faas. „Dit dagelijks bestuur be slist op 20 december over het op heffen van de commissie." houder P. C. Hamelinck. Het oude kantoor aan het School plein voldeed niet meer en ook de ruimte in zorgcentrum De Tij man die daarna in gebruik werd genomen, was niet ideaal. De groeiende vraag naar pleeg- zorg, naar individuele, ambulan te hulpverlening en naar be scherming voor kinderen waar van de ouders onmachtig zijn om de opvoeding nog langer ter hand te nemen, noopte de over koepelende stichting Jeugdzorg Zeeland uit te kijken naar een pand met meer mogelijkheden. Op dit moment werken er zeven tien mensen op het kantoor aan de Axelsestraat, maar Eijlander verwacht dat dit er binnen nu en vijfjaar 25 zijn. Eijlander heeft geen exacte ver klaring voor de toename van hulpvragen in Zeeuws-Vlaande ren. Zeeland is volgens hem hoe dan ook een inhaalslag aan het maken, omdat de provincie van oudsher te maken heeft met een verborgen problematiek van in cest, mishandeling, verwaarlo zing of verslaving. „Bij bepaalde christelijke groeperingen is het niet de gewoonte om de vuile was buiten te hangen." Maar Eij lander ziet een langzame veran dering. In Zeeuws-Vlaanderen komen de problemen wat duide lijker naar voren, omdat de men sen meer dan in de rest van Zee land van over de grens of uit de Randstad komen. Ook denkt hij dat de drugsproblematiek in Terneuzen een rol speelt. Veel jongeren, maar ook hun ouders, kampen met verslaving. De afdeling groenbeheer van Middelburg gaat zo'n tweehonderd populieren langs de Dauwen- daelselaan en de Meanderlaan rooien. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - De afdeling groenbeheer van de gemeen te Middelburg gaat bijna tweehonderd populieren in de wijk Dauwendaele rooien. De bomen zijn tussen 1965 en 1980 aangeplant om de wijk snel een groen gezicht te ge ven. Door hun ouderdom wordt de kans groter dat ze bij de stam beginnen te rot ten. Ook komt er meer dood hout in de kroon. Groenbe heer begint medio januari 1996 met het rooien van de populieren. De klus duurt on geveer zes weken. In de periode 1965-1980 zijn in de wijk Dauwendaele vijfdui zend bomen aangeplant, waarvan enkele honderden populieren. Die laatste soort zorgt snel voor een groen stadsbeeld en vergt - zeker in de eerste jaren - weinig onder houd. Volgens de afdeling groenbeheer vertonen de bo men ouderdomsverschijnse- len. De kans op spontane boombreuk stijgt naarmate de populieren ouder worden. De afdeling groenbeheer krijgt ook klachten over het omhoog komen van bestra ting, problemen met de licht val en aantasting van het riool. De populieren staan vaak in de buurt van andere bomen die langer meegaan, maar minder snel groeien. Deze soorten dreigen door de popu lieren in de knel te komen. Ook is er aangeplant op plaat sen waar weinig groeiruimte is voor de kroon of de wortels. Die bomen staan of op korte afstand uit elkaar of zijn in het verleden te dicht langs de rij baan geplaatst. In de jaren tachtig heeft groenbeheer al eens wat bomen weggehaald. Inventarisatie Dit najaar is het populieren bestand geïnventariseerd. Op basis daarvan is een zogehe ten dunnings- en vervan gingsplan gemaakt. Daarbij is onder meer gekeken naar de klachten uit de wijk, maar ook naar veiligheids- en be heersaspecten. De meeste bo men worden gerooid langs de Dauwendaelselaan (66 stuks) en de Meanderlaan (22 exem plaren). Op termijn zal vol gens groenbeheer een bomen- bestand ontstaan dat jaren langer mee kan en minder ge vaar en overlast oplevert. Bin nen enkele jaren zal Dauwen daele weer even groen zijn als nu het geval is. Wethouder P. C. Hamelinck (1) en algemeen directeur F. Eijlander bij de opening van het nieuwe pand van de stichting Jeugdzorg Zeeland. foto Charles Strijd natuur laat je leven Een lid van Natuurmonumenten knjgt het Handboek niet terreinen, korting op kaarten en boeken, plus 4x per jaar het rijdschrift Natuurbehoud. ta Ik steun ons natuurbehoud en IA word lid van Natuurmonumenten. Stuur mij de acceptgiro a 35.- per jaar voor het gezinslidmaatschap. - Vereniging P Natuurm postcode: Ik ben 65+ (of jonger dan 21) en betaal 17,50 Stuur deze bon naar: Natuurmonumenten, Antwoordnr. '>'133, 1200 WK 's-Graveland van onze verslaggever VLISSINGEN - Het verkeers toezicht op de Bevelanden en in de regio Tholen/Schouwen-Dui- veland kan beter. Politie, weg- beheerders en justitie moeten daartoe 'optimaal' gaan samen werken. De jury voor de aan moedigingsprijzen verkeers veiligheid Zeeland 1995 doet de ze kritische aanbeveling. In Zeeland werken politie, weg- beheerders (waterschappen, ge meenten, provincie. Rijk), justi tie, marechaussee en Veilig Ver keer Nederland (VVN) samen per regio. Dat gebeurt op Wal cheren, de Bevelanden, in Noord- Zeeland en in Zeeuws-Vlaande ren. Het doel is kennis en men sen te bundelen ter verbetering van de verkeersveiligheid. Snel heidscontroles vormen daarvan een belangrijk onderdeel. Op Walcheren werkt het sys teem perfect, aldus de jury aan moedigingsprijzen verkeersvei ligheid Zeeland onder leiding van gedeputeerde J. I. Henne- keij. „Het Walchers verkeerstoe zicht is goed georganiseerd en le vert resultaten op", wordt de collega's op de Bevelanden en op Schouwen-Duiveland voor gehouden. „Toezicht vindt plaats op vooraf geselecteerde wegen met een hoog risico en op sluipwegen." Het Walchers project krijgt de hoogste aanmoedigingsprijs, van 2.500 gulden, Zeeuws-Vlaan deren krijgt 2.000 gulden. 'Uit bouwen', luidt het advies in die richting. De Bevelanden en Noord-Zeeland moeten het elk met 1.000 gulden doen. De jury signaleert overigens wel dat er 'frequent snelheidscc troles' zijn gehouden in het terschelde-bekken. In august is zelfs extra gecontroleerd, vj wege het grote aantal verkeei doden op de Bevelanden. De derlinge samenwerking schi echter tekort. Die moet wordi verbeterd. Krantenbezorgers Vier individuele ideeën ter betering van de verkeersvei heid zijn door de jury-Hennel ook gehonoreerd. Het zijn voor stuk praktische tips. A. Oosthoek uit Yerseke wil dragen van reflecterende ding door krantenbezorgers plicht stellen. Zij moeten krant snel bezorgen en wei vaak in het donker in de morgf uren. „Waard om uit te werkt oordeelt de jury, „zeker omdat in Zeeland de laatste twee ja vier krantenbezorgers bij verkeersongeval zijn omgei men." De andere suggesties betrefft straatnaamborden en huisnui mers duidelijker zichtbaar a brengen om onnodig èn keersonveilig zoeken te voorl men (A. de Winkel, Graauw), knipperlichten plaatsen bochten van 80 km-wegen (An muidenaar André Boeder). J. Brinkhaus uit Oost-Soubii signaleert dat verkeersbrig diers (en de oversteken schoolkinderen) bij slecht zie risico's lopen. Hij stelt voor Qi lichten aan te brengen voori oversteekplaats, om automol listen alvast te waarschuw De individuele winnaars o: vangen ieder een fiets ter waai van 1.000 gulden. van onze verslaggever MIDDELBURG - B en w van Middelburg wijzen een be zwaarschrift van de Stichting Unie van Vrijwilligers (UW) van de hand. De UW had pro test aangetekend tegen een la gere subsidie voor Tafeltje- Dekje en een project voor huis bezoek aan zelfstandig wonen de ouderen. De bridge- en handwerkclub kwamen volgens de nieuwe sub sidieverordening welzijn hele maal niet meer in aanmerking voor financiële steun. Volgens het college, dat het advies van de commissie bezwaar- en be roepschriften overneemt, ko men slechts activiteiten in aan merking voor subsidie. B en w menen dat aan de deelnemers van de diverse clubs een vergoe ding gevraagd mag worden. In haar bezwaarschrift voerde de UW aan dat de continuïteit Gewapende inbreker verjaagd TERNEUZEN - Een inwoner uit Terneuzen zag zondagnacht rond kwart voor één toen hij zijn hond uitliet, dat iemand aan de Grenulaan in zijn woonplaats bezig was een auto open te bre ken. De man was gekleed in een donker jack en had een bivak muts op. De Terneuzenaar sprak de dief aan, maar deze liet weten dat hij zich er niet mee moest be moeien omdat hij anders zijn pi stool zou gebruiken. De inbreker ging er desondanks vandoor. Een zoekactie leverde niets op. van de projecten door de sut dieweigering in gevaar kou Ook tekende zij daarbij aam veel deelnemers zich geen gere bijdrage kunnen verooi ven en dus 'veroordeeld zijnl het slijten van hun dagen in et zaamheid.' Het college steltdi tegenover dat volgens de sut dieverordening welzijn pro) ten als de handwerk- en brid club niet in aanmerking kuni komen voor subsidiëring, om daarvoor een eigen bijdrage de deelnemers gevraagd worden. De gemeenteraad behandelt! *r bezwaarschrift maandag 18 cember. oc R( 1 kg verse kalkoenfilet 8,90 1 kg haas-ribkarbonade 6,90 1 kg schouderkarbonade 5,90 250 gram magere schouderham 2,50 Onbekende valt passant lastig GROEDE - Een 50-jarige inijjj ner van Zuidzande werd dagavond op de Markt in Gi de lastiggevallen door een bekende automobilist. Z 17( overhemd werd kapot getr IL ken. Naar de identiteit van N- verdachte wordt een onderzr ingesteld. De man reed rond acht uur de Nieuwstraat in Groede. Ai a ter hem reed een automobii die hem met zijn verlichting de autospiegel verblindde. Tc hij stopte, stopte ook degene L achter hem reed. De Zuidzan: naar maakte een opmerk over de verlichting van de n: en vervolgde daarna zijn s Omdat de man merkte dat gevolgd werd, reed hij terug n RA Groede waar hij op de Ma Jcl stopte. Ook de onbekende au mobilist stapte uit. Het ku tot een handgemeen, waa het overhemd van de Zuif denaar kapot werd getrokkei -Ja t; ia I ip< RA 4 kg kipkarbonade9,90 1 kg varkensschnitzels12,90 1 kg spare ribs 5,90 1kg kipfilet11.90 2 kg kippebouten7.50 1 kg runderbiefstukf 16,90 1 kg runderbaklappen14,90 1 kg gepaneerde schnitzels12,90 1 kg lamsbout10,90 1 kg magere hamlappen10,90 1 kg ham fricandeau11,90 2 kg drumsticks8,90 1 kg magere riblappen12,90 1 kg rundersaucijzen6,90 1 kg paardebiefstuk14,90 Wij zijn geopend op woensdag, donderdag en vrijdag Slagerij Nieuwenhuijse Kanaalstraat 74,0118-463091Oost-Souburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 14