Leendert Muller, bergingsleider PZC Hijskraan belandt in het water Patiëntenclub wil eind aan 'bedrijfjes' van specialisten Arnemuiden en clubs eens over aanpak sportaccommodaties Wrak Spauwer naar werf in Hansweert Statenlid ongerust over vuilverbrander in Belgisch Eeklo zeeland recept agenda MAANDAG 27 NOVEMBER 1995 van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - De berging' van de zandzuiger Spauwer voor de Belgi sche kust duurde langer dan ver wacht. Leendert Muller (28) haalt z'n schouders op. „Iedere berging is nu eenmaal anders. En dit was natuur lijk ook geen normale berging. Een schip op z'n kop... een gecompliceerd geval, vooral ook omdat je niet weet wat de oorzaak van dat kapseizen was. En juist dat kan van invloed zijn op de berging. Waarom-ie plotseling weer wegzakte bij een van de pogin gen om hem te lichten, ik weet het niet." Leendert Muller van het sleep- en ber gingsbedrijf Multraship in Terneuzen fungeerde bij het lichten van de Spau wer als bergingsleider. Bergingskapi tein noemen ze dat in België. Hij zat aan tafel met doorgewinterde bergers van Wijsmuller uit IJmuiden en met een man als Klaas Reinigert, nog niet zolang geleden topman van bergings gigant Smit Internationale en nu baas van Scaldis Salvage Marine Con tractors in Antwerpen en stelde een bergingsplan op. „Ik word echt niet zenuwachtig van zulke mannen hoor. Bergen kun je alleen leren in de prak tijk. Er is godzijdank geen opleiding- voor, want anders zou bij wijze van spreken iedereen het kunnen... Maar die mannen komen natuurlijk wel met nuttige adviezen. Of ik de jongste ber gingsleider van Nederland ben? Kan best, maar eigenlijk interesseert me dat geen barst." Snel Die ochtend van dinsdag 14 november was Multraship er snel bij. Toen het Loodswezen in Oostende om vijf voor half negen met de melding 'Bootje ge vonden met schroeven naar boven' kwam, voer de Multratug 5 halver wege Terneuzen en Vlissingen. „Alle sleepdiensten luisteren 24 uur per dag uit op de marifoons. Maar ik denk dat wij als een van de eersten in actie kwa men." i Nauwelijks een uur na de eerste mel ding rolden op de luchtmachtbasis in Koksijde de schetstekeningen van de Spauwer uit de fax. Afzender: Mul traship Terneuzen. Het vergemakke lijkte de zoektocht van de duikers, die met Sea King-helikopters werden af gezet op de kiel van de gekapseisde zuiger om de vier overlevenden in de buik van het schip te halen, aanzien lijk. Mensen redden Leendert Muller: „Op dat moment denk je nog helemaal niet aan de zake lijke belangen die bij zo'n berging een rol spelen. Het is heel simpel: er zitten Leendert Muller: „Of ik de jongste ben interesseert me geen barst." nog mensen in en die moeten er zo snel mogelijk uit." Uiteindelijk kaapte de combinatie Multraship/Wijsmuller/ Scaldis de bergingsopdracht wel weg voor de neus van de concurrent. Leendert Muller kreeg het allemaal mee van z'n vader. En die weer van diens vader, die het weer had van... Hij vertoont in de verste verte geen gelij kenis met dat rauwe bergersvolk dat bij tijd en wijle opduikt in de verfil ming van boeken van Jan de Hartog en K. Norel. Niks geen peuk tussen de gesprongen lippen of een door zee wind en zout water gelooid gezicht. Hij heeft het postuur van een kan toorklerk, die een goeie kans maakt bij de eerste de beste windvlaag over boord te worden geblazen. Maar vaart, als er geld valt te verdienen, wel doodleuk alle scheepvaartreglemen ten aan flarden om zo'n 'bergingsjob' binnen te halen. En datje in het heetst van de strijd eens een beuk uitdeelt aan een al te opdringerige colle ga...ach. „Natuurlijk wordt er weieens wat geroepen. Je zegt best weieens 'boe' tegen elkaar. Maar over het alge meen wordt het allemaal sterk over dreven. Als er wat slepers in eikaars vaarwater zitten, staat dat direct in de krant. Maar hoe zou het er in het 'nor male' bedrijfsleven aan toe gaan, denk je... De laatste tijd valt er weinig meer voor op dat gebied. Er is over en weer meer respect." Drie jaar Leendert was nauwelijks drie toen hij al de naam van iedere voorbijvarende sleepboot lispelde. De Kameleon-se rie? Stuk gelezen. Hollands Glorie van Den Hartog kon hij uit z'n hoofd. En 'Zeesleper, maak vast die tros!', was zo'n beetje z'n bijbel. De Mullers komen oorspronkelijk uit Dordrecht. Oude opa Willem kocht in 1911 een stoomsleper en voer ermee naar Ter neuzen, naar zijn lief. Later kwam zoon Leen in het bedrijf en na diens dood namen Cees en Willem het over. De broers besloten 'world-wide' te gaan, bestelden grote zeeslepers en... moesten de hele zaak begin jaren tachtig verkopen aan Wijsmuller. Het eens zo trotse Willem Muller Ne- foto Peter Nicolai derland bv werd vijfjaar geleden over gedaan aan de Unie van Reddings- en Sleepdienst. Toen waren de Muller- tjes echter alweer een jaar of zes in de weer met Multraship. Leendert: „Ik voer in de Mullertijd al vaak mee op de sleepboten, maar bij Multraship werd het echt menens. Die beginperiode was echt een kwestie van pionieren. Ik moest alles zelf uitdokteren. Aan m'n vader kon ik geen advies vragen, want die was vanwege het concurrentiebe ding uitgeweken naar België. Maar in dit vak leer je snel. We zijn de laatste jaren bij nagenoeg alle grote ber- gingsklussen op de Westerschelde be trokken geweest. Ze houden terdege rekening met ons. En dat is lekker. Hoe ik het op dit moment ervaar? Als een uit z'n voegen gegroeide hobby." Multraship heeft de beschikking over tien sleepboten en biedt vast werk aan vijftig mensen. van onze verslaggeefster HULST - Het moet afgelopen zijn met de 'specialisten-be drijfjes' die opereren binnen de Ziekenhuisgroep Zeeuws- Vlaanderen. Het verbeteren van de kwaliteit van de Zeeuws- Vlaamse ziekenhuiszorg kan volgens de patiëntenvereniging Samen Beter alleen mogelijk als ook het probleem van de 'kleine zelfstandige bedrijfjes binnen een door de overheid ge subsidieerde instelling' wordt aangepakt. De patiëntenvereniging rea geert hiermee op het advies van de Stichting VMC Zeeland om de kwaliteit van de gezondheids zorg te verbeteren. „Hoewel u ten behoeve van een Zeeuws- Vlaams kwaliteitsoffensief op roept tot meer samenwerking, gaat u voorbij aan de bestaande Janny van der lee_ Cidercrêpes met suiker In Frankrijk en België zijn spe ciale crépepannen overal ver krijgbaar. Bij ons is het helaas zoeken geblazen. De koekepan- nen in diverse maten hebben een opstaand randje van slechts en kele millimeters en waren oor spronkelijk altijd van gietijzer. Bij onze zuiderburen zijn in alle warenhuizen en zelfs in de mees te supermarkten crêpepannen te koop met een anti-aan baklaag. De prijs hiervan begint vaak al rond een tientje. Ingrediënten: 125 gram bloem mespunt zout 2 eieren 1,5 dl melk 1,5 dl cider 30 gram boter, gesmolten boter om de pan mee te bestrij ken suiker om te bestrooien. Bereiding: Zeef de bloem en voeg het zout \toe. Roer bloem, zouteieren, ■fmelk en cider tot een glad beslag v zonder klontjes. Meng hier de ge- smolten boter door. Bestrijk de bodem van de crépe- pan met boter en bak van het be- slag op gematigd vuur dunne crêpes. Bestrijk de crêpes nog in de pan met wat boter en bestrooi direct met suiker. Vouw de crêpes in vieren en serveer direct. chaotische invulling door de specialisten-maatschapjes van de specialistische zorgaanbie- ding in het ziekenhuis", schrijft Samen Beter aan de commissie algemene zorg en dienstverle ning van de stichting VMC. Vol gens Samen Beter bevorderen deze bedrijfjes - waar de zieken huisdirectie onvoldoende vat op krijgt - zeker geen eenduidig kwaliteitsbeleid. België De patiëntenvereniging merkt dit vooral op in het licht van de patiëntenvlucht naar België. „Wil men voorkomen dat steeds meer patiënten naar België gaan - dit is uw uitgangspunt - dan dient er inderdaad sprake te zijn van een optimale kwaliteit. Alleen dan hoeft de vrees voor patiëntenvlucht geen realis tisch gegeven te worden. Goed werk zal door patiënten worden beloond, slecht werk niet, alle papierwerk ten spijt." De patiëntenvereniging zou het gezien de jongste uitlatingen in Den Haag 'meer dan kwalijk' vinden als medisch specialisten mede-eigenaars van een zieken huis zouden worden. Dit zou de gezondheidszorg onbetaalbaar maken voor de gemiddelde bur ger. Drugstoerist krijgt verbaal TERNEUZEN - Een 26-jarige man uit het Belgische Sint Niklaas werd vrijdagavond aangehouden in de binnenstad van Terneuzen. Hij overtrad het verbod om zich in de binnen stad te vertonen. Ook was hij in het bezit van een hoeveelheid pillen. De politie onderzoekt op dit mo ment of de pillen onder de Opiumwet vallen. De man kreeg een proces-verbaal en mocht na afstand van de pillen naar huis. De kraan lag zaterdagmiddag nog op zijn kant, met de giek in het water. Man gewond bij ongeluk op haventerrein Vlissingen foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - De Taklift 3 van het Vlissingse bergingsbedrijf Van den Akker heeft zondag een hijskraan geborgen, die vrij dagmiddag door onbekende oorzaak in het water belandde bij het voormalige Olau-terrein. Bij dat bedrijfsongeval raakte de 49-jarige kraanmachinist uit Klündert gewond. Hij is met een gebroken ruggewervel opgenomen in het ziekenhuis in Vlissin gen. De machinist was op het voormalige Olauterrein aan de Oostha- vendijk in Vlissingen bezig een balk van zestien ton te verplaat sen, toen hij voelde dat de kraan begon te wankelen. De man heeft nog geprobeerd het gewicht te laten zakken, maar kon niet voorkomen dat het gevaarte, dat 160 ton kan tillen, kantelde. Personeel van het Bredase bedrijf dat bezig was met de klus, heeft de gewonde machinist uit de verwrongen cabine bevrijd. Het bergingsbedrijf heeft de giek, die in het water was beland, zondagochtend vroeg op de wal gehesen. De hijskraan ligt nu op de wal aan het buitenhaventerrein. Wat er verder met het gevaar te gebeurt, is nog niet bekend. van onze verslaggever ARNEMUIDEN - B en w van Ar nemuiden hebben overeenstem ming bereikt met de plaatselij ke sportverenigingen over ach terstallig onderhoud aan de sportaccommodaties. Met de muziekvereniging wordt nog verder gepraat. Het college wil in elk geval alvast 191.000 gul den uittrekken. Met dat geld kunnen de verenigingen bouw materiaal kopen. In 1992 besloot de gemeenteraad de gebouwen aan de sportver enigingen gratis over te dragen en een afkoopsom te betalen voor het wegwerken van achter stallig onderhoud. De verenigin gen gingen daarmee niet ak koord. Recentelijk zijn nieuwe pogingen in het werk gesteld om de overdracht alsnog te realise ren. Volgens het nieuwe beleid krij gen de verenigingen een bedrag voor materiaalkosten. Voor werkzaamheden waarvoor des kundigen ingeschakeld moeten worden, kunnen de sportclubs een beroep doen op de gemeen te, die de loonkosten betaalt. De overdracht van de sportgebou wen vindt plaats zodra de ge bouwen in een goede bouwkun dige staat verkeren, maar in elk geval voor 1 januari 1997. Positief Het nieuwe voorstel is bij de ver enigingen positief ontvangen. De drie sportclubs hebben laten weten in te stemmen met het be drag aan materiaalkosten.. De van onze verslaggever OOSTENDE/TERNEUZEN Het wrak van de gekapseisde zandzuiger Spauwer wordt vandaag (maandag) door de ber gers afgeleverd bij scheepswerf Reimerswaal in Hansweert. Rijkswaterstaat en de Scheep vaartinspectie pleegden giste ren tot na middernacht overleg over de voorwaarden waaron der het bergingskonvooi de Westerschelde mocht opvaren. De bergingscombinatie Multra- shipAVijsmuller/Scaldis kreeg toestemming om bij daglicht koers te zetten naar Hansweert. Omstreeks half twaalf wordt het konvooi op de Rede van Vlissin gen verwacht. De Spauwer wordt begeleid door de drijven de bok Norma en twee sleepbo ten van Multraship. De overige scheepvaart wordt via de ver keersposten van de passage op de hoogte gesteld. De berging van het schip van re derij Den Herder uit Yerseke werd de afgelopen twee weken bemoeilijkt door het slechte weer. De harde wind en zware zeegang maakten het de bergers bijna onmogelijk de nodige voorbereidingen te treffen. Bij de eerste poging het schip te lichten - twee dagen nadat de zuiger was gekapseisd - knapten de stroppen. Nieuwe pogingen moesten steeds weer worden uit gesteld in verband met het weer. Ruim een week geleden besloten de bergers de Spauwer. die on dersteboven dreef, van de Mid- delkerkebank voor Oostende te verslepen naar rustiger vaarwa ter. Sleepboten manoeuvreer den de zuiger meer zuidwaarts naar een locatie tussen een aan tal zandbanken dwars van Nieuwpoort. Nadat het schip daar was gekanteld, verdween het bij een nieuwe bergingspo ging plotseling volledig onder water. Offshore-kraan De drijvende bok Norma (hefver mogen 440 ton) bleek de klus niet alleen te kunnen klaren en kreeg zaterdag hulp van de off shore-kraan Cycloop (hefvermo gen 800 ton) uit Rotterdam. In de nacht van zaterdag op zon dag pikten de twee de stalen stroppen aan, waarna om zes uur 's ochtends werd begonnen met het lichten. Dat karwei ver liep probleemloos. Op het mo ment dat de Spauwer boven wa ter kwam, werd direct begonnen met het leegpompen. Al snel bleek dat de zandzuiger normaal bleef drijven. De Scheepsvaart inspectie en deskundigen van Rijkswaterstaat stelden ter plekke een onderzoek in, maar troffen geen lekkages aan. De oorzaak van het scheepsongeluk dat in de nacht van maandag 13 op dinsdag 14 november het le ven kostte aan de 29-jarige schipper Gerard den Herder uit Yerseke is nog steeds niet ach terhaald. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het statenlid F. van Kollem (GroenLinks) wil dat gedeputeerde stalen bij de provinciale overheid van Oost- Vlaanderen aandringen op dui delijkheid over de huisvuilver brandingsinstallatie bij Eeklo. Die installatie voldoet volgens Van Kollem niet aan de milieu normen. Bij de verbranding ko men allerlei schadelijke stoffen vrij met hoeveelheden boven de maximaal toegelaten normen. De provincie Oost-Vlaanderen verleende op 12 oktober een ver gunning met terugwerkende kracht. Van Kollem noemt het vreemd dat bij het besluit om de vergunning af te geven wordt ge meld dat de installatie niet vol doet aan de geldende milieunor men. Van Kollem wil van Gedepu teerde Staten weten of het de plicht is van de verantwoordelij ke Belgische overheden om Ne derlandse overheden en burgers in te lichten over de situatie en Stapel riet aangestoken ZIERIKZEE - De brandweer moest in de nacht van zaterdag op zondag uitrukken om aan de Houwersweg in Zierikzee een brandende stapel riet te blussen. Dat gebeurde om drie uur. Ge tuigen hebben twee jongens zien wegrennen in de richting van de Zuidwellebrug. Die zouden de brand hebben aangestoken. de milieu-effecten van de huis vuilverbrandingsinstallatie. Hij vraagt verder of er gevaar voor de volksgezondheid bestaat voor de op korte afstand woon achtige Belgische en Nederland se bevolking. De GroenLinks-politicus vraagt het dagelijks provinciebestuur om bij de provincie Oost-Vlaan- deren aan te dringen op gege vens over schadelijke uitstoot, zoals dioxine. Mocht het Belgi sche provinciebestuur niet be reid zijn tot het verstrekken van die informatie, dan wil Van Kol lem weten of de provincie Zee land zelf genegen is op eigen kos ten een onderzoek uit te voeren. Diefstal van hulst-struik voorkomen TERNEUZEN/OOSTBURG - Kerst is weer in aantocht en dat betekent dat eigenaren van den- nebomen en hulst-struiken ex tra alert op hun bezittingen moeten zijn. Uit een volkstuin aan de P. C. Hooftstraat in Ter neuzen verdween zaterdagmid dag bijna een struik hulst. De ei genaar merkte echter net op tijd op dat een ongeveer 35-jarige man bezig was de plant uit zijn tuin te spitten. Toen hij toesnel de, ging de dief er snel vandoor. De struik liet hij achter. De man reed weg in een rode personen auto. De Terneuzenaar wist het kenteken te noteren. De politie stelt een onderzoek in. voetbalvereniging krijgt zestig duizend gulden, de korfbalver eniging 36 mille en de tafelten nisvereniging 64.000 gulden. Voor de muziekvereniging wil het college een bedrag van 31.000 gulden uittrekken. De commissie financiën be spreekt het voorstel maandag 4 december vanaf 17 uur in het ge meentehuis. Evenementen OOSTBURG Ledeltheater, 20 uur: Show met Up With People. BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: Species en Seven; Cinemactueel, 20 uur: Water- world; Pocahontas (orig.) en The Extra Terrestrial. GOES Grand, 20 uur: Mon on- cle. HULST De Koning van Enge land, 20 uur: Pocahontas (ori gin.); Seven; Something to talk about; Assassins; Nine months en Antonia. MIDDELBURG - Cinema, 20 uur: Top hat: VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur: Pocahontas (origin.); Se ven; The Net en Species. Tentoonstellingen BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur: Leontien Hooij, schilderijen (t/m 9/12). GOES Stadskantoor, 9-17 uur: Schilderijen van Rob Louws en foto's van Adri Koop man (t/m 30/11). HEINKENSZAND - Gemeen tehuis, 9-12 en 13-16 uur: Werken Jopie Minnaard (t/m 22/12). KAPELLE Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: Fons van Ginderen, schilderijen (t/m 1/12). MIDDELBURG - Zeeuwse Bi bliotheek, 17.30-21 uur; Door het oog van... fototentoonstelling van Adri van Wijngen (t/m 13/1/ 96), Expositie over werken van ar chitect Van Baurscheit (t/m 6/1); Zeeuws Museum, 13.30-17 uur: Blauw Rood Wit, werken van di verse kunstenaars (t/m 14/1/96); Stadhuisstraat 2, 8-13 en 13.30- 17 uur: 'Geld uit de Belt', bodem vondsten (t/m 31/1/96). OOSTBURG - Den Hoekzak, 10-12 en 14-17 uur: 'Reinaert den Vos, den feilen metten roden baert' (t/m 3/12), SLUIS - Raadskelder, 13-17 uur: Theo Steyaart, schilderijen (t/m 17/12). VEERE - Grote kerk. 13-17 uur: 'Kijk op krabbels', expositie over tekeningen en schilderwerk van peuters, kleuters en mensa pen (t/m 30/11), VLISSINGEN - Stedelijk Mu seum, 10-17 uur: Vlissingen ge zien door Jo Maes, werken (t/m 14/1/96); Theo van Doesburgcentrum, 10-17 uur: De Strijders, foto's van de Kameroense fotografe Angèle Etoundi Essamba (t/m 15/12); Werken Alexander Rodin (t/m 28/1), Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten: tel. 0118-412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 0118-615551, dag en nacht bereikbaar. Chr, hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118-636251, van 10.00-14 00 uur en 20.00-23.00 uur - weekends van 20.00-23.00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land, tel 0118-469869, dag en nacht bereikbaar. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 06-0432 (gratis), dag. van 14-20 Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118-628800 Aids Infolijn: tel. 0118-638384. De politie houdt vandaag, maandag, een snelheidscontrole op de Westhavendijk in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 9