Ieren kunnen straks scheiden Ruanda wil vertrek VN-macht PZC Zombie-hysterie in Kokstad buitenland Nipte zege van voorstanders in referendum Regering Zimbabwe bezuinigt op zorg en verdubbelt eigen loon Omstreden Andreotti voelt zich gesterkt na gesprek met Paus I 1 I j) I. luL* i. Romeins Palazzo in oude glorie Luchtaanval op Kabul door opstandelingen het weer in zeeland en in europa MAANDAG 27 NOVEMBER 1995 van onze correspondent LONDEN - Scheiden en her trouwen is sinds zaterdag in Ier land niet langer verboden. Het vrijdag gehouden referendum leverde een nipte overwinning voor de voorstanders van echt scheiding op. Wegens het gerin ge verschil tussen voor- en te genstanders werd zelfs een her telling gelast. Uiteindelijk bleek er een meerderheid van 9.163 op een totaal van 1.627.615 uitgebrachte stemmen. De regering, die het initiatief had genomen tot wijziging van Mogelijk duet Clinton met Van Morrison BELFAST (AFP) - Functiona rissen die het bezoek aanstaan de donderdag van de Ameri kaanse president Clinton aan Ulster organiseren sluiten niet uit dat de president een stukje op de saxofoon zal spelen met de zanger en musicus Van Morri son, die afkomstig is uit Belfast. Donderdagavond zal Clinton voor het stadhuis van Belfast de verlichting ontsteken van een reusachtige kerstboom, die met een speciaal vliegtuig uit de VS is overgebracht. Duizenden mensen zullen deze ceremonie bijwonen die volgt op een con cert van Van Morrison. Geboortehuis Mozart weer te bezichtigen WENEN (AFP) - Toeristen kun nen vanaf begin volgend jaar het geboortehuis van de compo nist Wolfgang Amadeus Mozart in de Oostenrijkse stad Salz burg weer in zijn geheel bezich tigen. De restauratie van het pand. dat in de Tweede Wereld oorlog zwaar werd beschadigd, is betaald door een aantal Ja panse bedrijven. Zij legden meer dan 100 miljoen schilling (ongeveer 16 miljoen gulden) op tafel. Tot dusver hadden bezoekers slechts toegang tot een'deel van het huis, dat in de jaren vijftig is gerestaureerd. Mozart compo neerde er bijna al zijn jeugdwer ken. de uit 1937 stemmende Grond wet die een tweede huwelijk on mogelijk maakte, was opgeto gen dat Ierland zich nu (als laat ste) aansluit bij echtscheidings wetgeving in de landen van de Europese Unie. Bovendien is een probleem voor de onderhande lingen met Noord-Ierland uit de weg geruimd. De Noordierse protestanten overigens geen aanhangers van echtscheiding zagen in het grondwetsartikel het bewijs dat Ierland vanuit 'Rome' wordt bestuurd. De uitslag is een nederlaag voor de Roomskatholieke Kerk die aktief een tegen-campagne had gevoerd. Minister van buiten landse zaken Dick Spring zei zondag dat hij met de pauselijke nuntius in Ierland zou praten over de oproep van de paus om nee te stemmen. De Ierse rege ring was niet gelukkig met deze pauselijke interventie, ook al zei Spring dat 'de paus natuurlijk wel het recht heeft zich tot zijn gelovigen te richten'. Tijd Echscheiding blijft in Ierland een tijdrovende kwestie. Het Ier se parlement, de Dail, zal de echtscheidingswet pas in het voorjaar behandelen. Er dient wetgeving te komen die de rech ten van partners uit het eerste en het tweede huwelijk regelt. Verwacht wordt dat de eerste aanvragen voor ontbinding van de op dit moment naar schatting 80.000 stukgelopen huwelijken op z'n vroegst in 1997 kunnen worden ingediend. Scheiden is pas mogelijk vijfjaar nadat de huwelijkspartners be sloten uiteen te gaan. Van die vijf j aai' moeten ze vier jaar apart hebben geleefd. Ook moet zeker zijn dat verzoening onmogelijk is. Felle tegenstanders van echt scheiding hebben zich nog niet bij de referendum-nederlaag neergelegd. Campagneleider Joe Carroll verwachtte dat be roep zal worden aangetekend bij het Hooggerechtshof. Carroll meent dat de regering zich on grondwettelijk heeft gedragen en verwijst naar een eerdere von nis van het Hooggerechtshof dat de regering verbood een half mil joen pond (1,6 miljoen gulden) voor de ja-campagne uit te trek ken. De regering staakte onmid dellijk de financiering, maar een flink deel van het geld was al uit gegeven aan advertenties in de media. HARARE (AP) - Slechts enkele dagen nadat het kabinet van Zimbabwe forse bezuinigingen op de gezondheidszorg had afge kondigd besloot datzelfde kabi net zaterdag om zichzelf een loonsverhoging van meer dan honderd procent te geven. Verwacht wordt dat de beslis sing de woede zal opwekken van mensenrechtengroeperingen en andere organisaties in het ver armde land dat wordt geteisterd door droogte en drastische eco nomische maatregelen die zijn opgelegd door het Internatio nale Monetaire Fonds. „Uw regering heeft met een feil loos gevoel voor timing gezond heid afgenomen van de armen en rijkdom gegeven aan de rij ken", schreef Michael Auret, de directeur van de Rooms Katho lieke Commissie voor Rechtvaardigheid en Vrede, za terdag aan president Robert Mugabe. VATICAANSTAD (CIC) - De vroegere Italiaanse premier Giulio Andreotti, die door justi tie wordt verdacht van mafia- connecties, heeft zaterdag mo rele steun gekregen van paus Johannes Paulus II. Na een ont moeting met de paus zei An dreotti dat het gesprek hem zeer goed had gedaan. Andreotti was gastspreker op een conferentie die was georga niseerd door de pauselijke raad voor het ziekenapostolaat. Daartoe aangemoedigd door de voorzitter van de raad. kardi naal Fiorenzo Angelini, begroet ten de deelnemers de omstreden christendemocratische politi cus met een vijf minuten durend applaus. Nog een omstreden functionaris werd dit weekeinde in genade aangenomen door het Vaticaan. De Spaanse kardinaal Ricardo Maria Carles Gordó. verdacht van betrokkenheid bij het wit wassen van ongeveer 100 mil joen gulden, werd benoemd in de raad van kardinalen die het Va ticaan in economische aangele genheden adviseert. Italiaanse rechters hebben eer der deze maand bij de Spaanse autoriteiten een verzoek inge diend om kardinaal Carles Gor dó, aartsbisschop van Barce lona, te mogen ondervragen. Het Vaticaan liet daarop weten dat de kardinaal niets te maken had met de affaire, waarbij ook de Vaticaanse bank IOR (Instituut voor religieuze werken) is be trokken. Vorig jaar beschuldigde een af vallig lid van de mafia, Vincenzo Calcara. het voormalig hoofd van de IOR, mgr. Paul Marcin- kus, ervan de georganiseerde misdaad te hebben geholpen bij het witwassen van miljoenen guldens. Ook die beschuldiging werd door het Vaticaan van de hand gewezen. De IOR was ten tijde van Mar- cinkus betrokken bij de onder gang van de grootste privé-bank van Italië, de Banco Ambro siana. Volgens de rechters was de bank van het Vaticaan mede schuldig aan de ondergang. van onze correspondente Runa Hellinga KAAPSTAD - Op het kerkhof in het Zuid- afrikaanse Kokstad ligt al twee maanden een rij van twaalf graven open. Bij de plaatselijke begrafenisondernemer staan al die tijd al evenveel kisten met de lichamen van twaalf scholieren op hun begrafenis te wachten. Maar de plaatse lijke jeugd voorkomt de plechtigheid, omdat ze ervan overtuigd zijn dat hun klasgenoten in zombies zijn veranderd. De jongeren, tussen de 14 en de 22 jaar, kwamen op 30 september om bij een auto ongeluk. Het busje waarin ze op weg naar huis waren na een schoolreisje in Durban, reed zo'n 20 kilometer voor Kokstad in een ravijn. De stad zamelde geld in voor de begrafe nis, die twee weken later begon. Maar tij dens die plechtigheid keken enkele klas genoten nog eens in de kisten en maakten stampij: de slachtoffers waren niet echt dood, meenden ze, ze waren in zombies veranderd. Massahysterie beving de 5.000 begrafenisgangers. De politie moest traangas gebruiken om te voorkomen dat de zaak uit de hand liep. De plechtigheid werd afgelast. Geloof in zombies is wijd verbreid onder de zwarte bevolking van Zuid-Afrika. Heksen zouden in staat zijn om mensen met behulp van bepaalde planten in zom bies, levende doden, te veranderen en hen zo aan hun wil te onderwerpen. Volgens het bijgeloof kunnen zombies weer tot le ven worden gewekt, zolang ze maar niet worden begraven. Het probleem is, dat al leen bepaalde sangoma's (traditionele ge nezers) daartoe in staat zijn. En de scholie ren in Kokstad zijn er nog niet in geslaagd zo'n sangoma te vinden. De kwestie heeft inmiddels tot zo'n hyste rie gevoerd, dat een oudere vrouw op be schuldiging van hekserij is doodgeslagen. Volgens de voorzitter van het plaatselijke bewonerscomité worden de ouders van de dode scholieren min of meer gegijzeld. Sommigen zouden hun kind graag willen begraven. Maar niemand ^durft dat aan, uit angst voor de woede van de plaatselij ke jeugd. Ondanks grootschalige armoe de die wordt veroorzaakt door wanbestuur, slaagde Mugabes partij er eerder dit jaar met ge mak weer in de parlementsver kiezingen te winnen en de nage noeg absolute macht te behou den in het land. Twee maanden geleden schortte het IMF een le ning van 60 miljoen dollar op vanwege spilzucht van de Zim babwaanse regering. Mugabe gaf zichzelf zaterdag een loonsverhoging van 133 pro cent waarmee hij jaarlijks meer dan 45.000 dollar gaat verdie nen, aldus berichten uit de Government Gazette. Mugabe verdient dan evenveel als direc teuren van grote particuliere be drijven, aldus economen. Het enige verschil is dat de mensen uit het bedrijfsleven wel en Mu gabe geen belasting hoeft te be talen. ROME - Het gerestaureerde Palazzo Senatorio in Rome is sinds gisteren weer te bewonderen in de oorspronkelijke staat. De gevel is in 1605 gebouwd volgens een ontwerp van Michelangelo. In de loop der eeuwen had het gebouw zwaar te lijden van het weer en de laatste jaren ook van de vervuilde lucht. Bij de opknapbeurt werden ook de originele kleuren op de gevel terugge bracht. Verder zijn de modernste technieken gebruikt om het palazzo tegen verwering te be schermen. foto RTR KINSHASA/KIGALI (AP/AFP) - Ruanda heeft vrijdag officieel het vertrek geëist van de VN- hulpmissie na het aflopen van haar mandaat op 8 december. In een brief aan de secretaris-gene raal van de VN, Boutros-Ghali, zegt minister van buitenlandse zaken Anastase Gasana dat de handhaving van de veiligheid een taak is van de Ruandese re gering en het Ruandese volk. De bewindsman stelt dat de slachtoffers van de volkeren moord van vorig jaar meer be hoefte hebben aan daadwerke lijke hulp om woningen te bou wen en goederen te kopen dan aan een militaire aanwezigheid. Ruanda heeft technici, artsen en landbouwkundigen nodig", zo voegde hij daar aan toe. „Maar de de VN-macht bestaat voornamelijk uit militairen. Zij is dus niet in staat de regering te helpen." Westerse waarnemers in Kigali maken zich grote zorgen over een eventueel vertrek van de VN- blauwhelmen. gezien de span ningen in het westen van Ruan da bij de grens met Zaïre. Daar bivakkeren miljoenen Ruan dese vluchtelingen voor het me rendeel hutu's. In het gebied doen zich steeds meer gewapen de incidenten voor tussen rege ringstroepen en Hutu-rebellen. Honderdduizenden Hutu's zijn vorig jaar naar het westelijke buurland Zaïre gevlucht nadat het door Tutsi's gedomineerde Ruandees Patriottisch Front de overwinning had behaald in de burgeroorlog. Daarbij zijn onge veer een miljoen Tutsi's omge bracht. Op de totale bevolking van Ruanda vormen de Hutu's de meerderheid. De meesten vluchtelingen durven niet terug naai- Ruanda uit vrees voor ver geldingsmaatregelen Zaire De Zairese president Mobutu heeft vrijdag gezegd dat Ruan dese vluchtelingen niet gedwon gen mogen worden het land te verlaten. Dit betekent een totale ommekeer in het beleid van de president. KABUL (RTR) - Gevechts vliegtuigen van de funda mentalistische militie Tale- ban (islamitische studen ten) hebben zondag de Af ghaanse hoofdstad Kabul gebombardeerd. Dit heeft een regeringswoordvoerder verklaard. Daarbij zijn min stens 39 mensen om het le ven gekomen, zeker 140 per sonen gewond. De toestellen wierpen zeker negen bommen af op woon wijken in het centrum van de stad. De Taleban, die volgens sommige waarnemers ge steund worden door het buurland Pakistan, hebben een fors deel van Afghanis tan in handen. De beweging belegert Kabul in een poging president Burhanuddin Rabbani ten val te brengen. De luchtaanval kwam nadat regeringstroepen vrijdag drie strategische posities in de bergen ten oosten van Kabul op de Taleban had den heroverd. Vandaag Een lagedrukgebied met cen trum boven de Ierse Zee bepaalt vandaag ons weer. Met een vrij krachtige zuidelijke stroming ivordt licht onstabiele lucht aan gevoerd en hierin bewegen om de kern van het laag heen ver scheidene kleine storingen mee. De beivolking hiervan trekt via ons land naar hel noorden. Lo kaal kan liiendt een klei buitje vallen maar op de meeste plaat sen blijft het gewoon droog. Tus sen deze stoiingen in zitten ook nog wat gaten in de bewolking waardoor de zon af en toe te voorschijn komt. Door de pas sage van een zwak koufront af gelopen nacht zal het vandaag iets koeler zijn en wordt met moeite de 10 graden gehaald. Vannacht daalt de temperatuur tijdens opklaringen haar een graad of 5, komende dagen wordt het wel zonniger maar ge leidelijk kouder. De ivind is van daag meest matig uit zuidelijke richting, al kan langs de kust de wind toenemen tot krachtig. Nautisch bericht wind: zuidelijk 3-4, aan de kust 4- 6 Beaufort; zicht: goed; tempe ratuur kustwater: 9 gradenaf- wijkiing waterstanden: geringe verlaging; maximum golfhoogte monding Scheldes: rond een me ter. ZON EN MAAN 28 november Zon op 08.21 onder 16.33 Maan op 12.43 onder 23.44 Vooruitzichten Voor dinsdag: Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en droog. Matige zuidoosten wind. Maximumtemperatuur rond graden, minimum rond 3 gaden. Voor woensdag lot en met vrij dag: Geleidelijk meer zon. De wind krimpt naar oost waar door koudere lucht wordt aan gevoerd en het 's nachts lokaal licht kan gaan vriezen. Hoog water uur cm uur cm Maandag 27 ovember 1995 Vlissingen 04.52 231 17.15 245 Terneuzen 05.11 256 17.35 270 Bath 06.15 303 18.39 221 Roompot-buiten 04 45 174 17.10 191 Zierikzee 06.40 161 19.05 :79 Yerseke 06.55 165 1920 185 Philipsdam-W es 10715 170 19.40 191 Dinsdag 28 nc vember 1995 Vlissingen 05.49 214 18.19 225 Terneuzen 06.07 238 18.39 249 Bath 07.11 286 19.39 393 Roompot-buiten 05.45 159 18.20 173 Zierikzee 07.30 155 20.00 172 Yerseke 07.40 160 20.10 180 Philipsdam-West08 00 165 20.25 185 Laag water uur cm Maandag 27 november 1995 Vlissingen 11.28 205 Terneuzen 11.55 217 Bath 00 29 213 Roompot-buiten 11.15 150 Zierikzee 00.05 119 Yerseke 00.05 125 Philipsdam-West 00.10 129 Dinsdag 28 november 1995 Vlissingen 12.19 199 Temeuzen 00.10 181 Bath 01 16 203 Roompot-buiten 12.10 149 Zierikzee 01.00 115 Yerseke 0100 120 Philïpsdam-West 01.00 125 23.41 169 12.59 238 23.35 115 1240 148 12.40 153 12.40 157 13.35 151 13 35 156 13.35 159 Politie verhoort rabbijnen in Rabin-onderzoek JERUZALEM (AP) - De Israëli sche politie heeft zondag zeker twee x-abbijnen verhoord die er van worden verdacht hun zegen te hebben gegeven voor de moord op premier Yitzhak Ra bin. Dat heeft de Israëlische ra dio zondag gemeld. De politie onderzoekt of de rab bijnen een zogenoemde din ro- def hebben uitgesproken, op grond waarvan volgens de jood se wetgeving iemand die is aan gemerkt als een rodef (achter volger) gedood mag worden om te voorkomen dat hij slachtof fers maakt. Yigal Amir be schouwde zijn slachtoffer Rabin naar verluidt als een rodef, om dat het door hem in gang gezette vredesproces tegenstanders daarvan aanzette tot aanslagen op Israëliërs. De rabbijnen werden ontboden op het hoofdbureau van de afde ling ernstige misdrijven. Een van de rabbijnen maakte zich bekend als Shmuel Dvir uit de joodse nederzetting Karmei Tsur op de Westoever. De andere noemde zijn naam niet, maai- zei Amir drie jaar geleden ontmoet te hebben. Afgelopen zomer gaf Zaire het VN-Vluchtelingencommissa- riaat (UNHCR) tot eind dit jaar de tijd om de 700.000 Ruandese vluchtelingen langs de oost grens terug te sturen naar hun eigen land. Gebeurde dat niet, dan zou het Zairese leger de vluchtelingen het land uitzet ten. Waarschuwing De Verenigde Naties waren vo rig jaar drie maanden voor het begin van de moordpartijen in Ruanda gewaarschuwd dat ex tremistische Hutu's een slach ting onder de Tutsi-minderheid voorbereidden. Dat schrijft de Britse zondagskrant Observer. Generaal Romeo Dallaire, de VN-commandant in Ruanda, ontving volgens het blad in ja- nuari 1994 een „geheim tele gram" waarin werd gewaar schuwd voor een bloedbad. De informatie in het telegram kwam van een lid van het Ruan dese leger die de extremistische Hutu-militie Inherahamwe op leidde en gewetenswroeging kreeg. Hij had opdracht gekre gen „alle Tutsi's in de hoofdstad Kigali te registreren". De mili tair vermoedde dat dat nodig was voor hun uitroeiing. VN- functionarisen stelden de Veilig heidsraad niet van het telegram op de hoogte. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een bui, mis schien met hagel. Middagtem- peratuur op de meeste plaatsen tussen 6 en 9 graden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en op beide da gen een kleine kans op regen. Middagtemperatuur van 9 gra den in Oostende tot 5 in Luxem burg. Noord- en Midden-Fi-ankrijk: Zowel wolkenvelden als zon en vooral maandag kans op buiige regen. Middagtemperatuur rond 8 graden, in de Vend'ee iets bo ven de 10. Portugal: Half tot zwaar be wolkt en vooral in de kustgebie den kans op regen, misschien ook onweer. Middagtempera tuur rond 14 graden, in de Algar- ve iets hoger. Madeira: Wisselend bewolkt en soms een bui. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden. Spanje: In het uiterste westen geregeld wolkenvelden en kans op regen of op onweer. Op an dere plaatsen flink wat zon en overwegend droog. Middagtem peratuur aan de costa's van 15 graden rond Barcelona tot 17 na bij Malaga; elders maxima meest tussen 8 en 12 graden. Canarische Eilanden: Naast zon soms ook wolkenvelden en kans op een bui. Maxima rond 23 gra den. Marokko: Westkust: perioden met zon, aanvankelijk ook nog een enkele bui. Maxima van 17 graden bij Tanger tot iets boven de 20 in het zuiden. Tunesië: Flinke perioden met zon, in het noorden ook enkele wolkenvelden en soms een bui. Maximumtemperatuur onge veer 20 graden, dinsdag iets ho ger. Zuid-Frankrijk: vooral in het zuidoosten eerst nog flink wat regen. Verder af en toe zon en mogelijk een enkele bui. Mid dagtemperatuur meest tussen de 10 en 15 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke perio den met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur on geveer 17 graden. Italië: Tamelijk wisselvallig en op beide dagen kans op enkele regen- of onweersbuien. Mid dagtemperatuur in het noorden tussen de 5 en 10 graden, in het midden en zuiden tussen de 15 Irak wijst rapport mensenrechten af ^BAGHDAD (RTR) - Irak heeft 'zondag woedend gereageerd op een VN-rapport over de toestand van de mensenrechten. De rap porteur, de Nederlandse oud minister van buitenlandse za ken Van der Stoel, werd uitge maakt voor „een werktuig in de handen van de Verenigde Sta ten". Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd een fikse regen- en onweers bui. Temperatuur in de middag rond 16 graden. Malta: Naast zon soms ook wol kenvelden en op beide dagen kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Griekenland en Kreta: Vooral in het westen van Griekenland nog kans op enkele buien, soms met onweer en plaatselijk veel neer slag. Verder van tijd tot tijd zon en overwegend droog. Lichte stijging van temperatuur met op dinsdag maxima van 15 graden in het noorden tot 19 langs de Griekse westkust,op Kreta en op Rhodos. Tui-kije en Cyprus: Op de mees te plaatsen flink wat zon. Droog. Maxima dinsdag van 16 graden rond de Dardanellen tot dicht bij de 20 graden op Cyprus. Duitsland: In het westen en zuiden wolkenvelden en kans op wat regen. In het noorden en oosten geregeld zon en droog. Maxima uiteenlopend van nul graden rond Berlijn tot rond 7 in Beieren en in Rijnland-Palts. Zwitserland: Vooral in het zuiden en westen flink wat be wolking en op beide dagen kans op regen, vanaf 1300 meter sneeuw. Middagtemperatuur van 3 tot 7 graden. Oostenrijk: Vooral in het zuiden en westen flink wat bewolking en met name dinsdag kans op regen, vanaf 1600 meter soms sneeuw. Maxima rond 4 graden. Polen: Kans op mist, ook op flink wat zon. Droog. Daling van temperatuur met op dinsdag maxima op veel plaatsen iets on der nul. Tsjechië en Slowakije: Naast wolkenvelden van tijd tot tijd ook zon. Mogelijk mist. Droog. Middagtemperatuur tussen 0 en 5 graden. Hongarije: Wolkenvelden, soms ook zon. Droog. Maxima rond 5 graden. Weerrapporten 26 november 19 uur Amsterdam zwaar bew. •-c 11 Barcelona zwaar bew 13 Berlijn onbewolkt 1 Boedapest onbewolkt -1 Bordeaux licht bew. 8 Brussel regen 10 Cyprus onbewolkt 10 Helsinki motregen 0 Innsbruck licht bew. 4 Istanbul onbewolkt 6 Kopenhagen zwaar bew. 5 Las Palmas zwaar bew 19 Lissabon licht bew. 12 Locarno motregen' 7' Londen .onbewolkt 8 Luxemburg licht bew. 5 Malaga onbewolkt 13 Mallorca regen 14 Malta licht bew. 15 Moskou zwaar bew. 3 Nice zwaar bew. 12 Oslo zwaar bew 7 Parijs half bew. 8 Praag zwaar bew. -3 Rome regen 14 Split zwaar bew. 13 Stockholm zwaar bew. 3 Wenen zwaar bew. 0 Zurich licht bew.' 4' foto Paul Bates/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4