PZC SHHtBHKI BH Z G G l 3 1^1 Cl FNV-district wil kantoor houden 'I GOED KOOP Pieten bedwingen kerktoren Wervelend jongerentheater in Goes Opzet is de juiste mensen te treffen Brandbrief FNV over toekomst van vrouwenvakschool zeeuwse almanak Groen Raad ernstig bezorgd over gevolgen reorganisatie vakcentrale ACTIE MAANDAG 27 NOVEMBER 1995 Dikke zoenen voor oom agent TERNEUZEN - De politie in Terneuzen, de laatste tijd voorna melijk in het nieuws vanwege de strijd tegen drugsoverlast, kon zich zaterdag eens van haar vriendelijke kant laten zien Een lichamelijk gehandicapte vrouw belde 's middags met de vraag of de politie haar kon helpen met het vervoer van de Al- varezlaan in Terneuzen naar haar woning. Haar rolstoel was kapot gegaan. De dienstdoende agent bracht de vrouw netjes thuis en als beloning kreeg hij drie zoenen. De dag van de be trokken agent kon naar zijn zeggen 'niet meer stuk'. Autodieven op de vlucht gejaagd OOSTBURG - Een poging om een Mercedes-personenauto te stelen van het Sint Eligiusplein in Oostburg werd in de nacht van zaterdag op zondag verijdeld. Vrienden van de eigenaar waren er die nacht toevallig getuige van dat twee mannen met de Mercedes weg probeerden te komen. Eén van hen duwde de auto, de ander zat achter het stuur. Toen het duo in de gaten kreeg dat zij opgemerkt waren, gingen de autodieven ervan door richting Schoolplein. De mannen waren niet meer te ach terhalen. Uit de auto werden geen goederen vermist. Wel is de Mercedes licht beschadigd. Het signalement van de daders is bij de politie bekend. Zakkenrollers in Zierikzee ZIERIKZEE - Een 43-jarige vrouw uit Noordgouwe en een 70- jarige vrouw uit Zonnemaire hebben zaterdag bij de politie aangifte gedaan van zakkenrollerij in Zierikzee. De 43-jarige werd zaterdagmiddag in een winkel op de Dam bestolen. Het gaat om de portemonnee die in haar handtas zat. Kort voor de beroving liep een vrouw tegen haar aan. Het signalement van deze vrouw luidt: ongeveer 30 jaar. zwart haar in een paarden staart, lengte ongeveer 1.65 meter. Vermoedelijk hoorde nog een vrouw met ongeveer gelijklui dend signalement bij deze verdachte. Ook hoorde daar nog een man bij met een donker uiterlijk, kalend en gekleed in een half lange zwartleren jas. De 70-jarige vrouw uit Zonnemaire werd beroofd terwijl zij 's ochtends aan het winkelen was in de Poststraat. Ook bij haar werd de portemonnee uit de tas gegrist. Auto's gekraakt in Kamperland KAMPERLAND - In Kamperland zijn zaterdag zes auto's opengebroken. Daarbij verdwenen waardepapieren als trein abonnementen, cheques en bankpasjes. Opvallend is dat geen audio-apparatuur werd meegenomen. De inbraken werden ge pleegd tussen 13.00 uur en 17.00 uur langs de zeedijk tussen de Veersedam en de Pijlerdam. Euphonia Goes haalt eerste prijs GOES - De Goese muziekvereniging Euphonia heeft zaterdag tijdens de KNF-concertwedstrijden in Loon op Zand een eerste prijs behaald. Euphonia kwam uit in sectie fanfare van de vaandel-afdeling. Gespeeld werden The Sunken Village van Ph. Sparke (verplicht) en het keuzewerk Der Damon van P. Huber. De dirigeerstok werd gehanteerd door Anno Appelo Na maanden van voorbereiding voor dit concours, blikt Euphonia nu vooruit naar 1997, het jaar waarin het 110-jarig bestaan van de vereniging wordt gevierd. van onze verslaggever MIDDELBURG - Minister A. Melkert (sociale /.aken) kan een brandbrief verwachten over de toekomst van de vrouwenvak school Janneke Dierx. De FNV- districtsraad Zeeland besloot zaterdagmiddag een motie aan te nemen waarin er bij de minis ter op wordt aangedrongen de school te blijven financieren. De vrouwen vakschool ligt on der vuur wegens de miljoenen bezuinigingen op het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening (RBA). Volgens districtsbestuurder Corry Damen ziet het ernaar uit dat, als de bezuinigingen door gaan, de Janneke Dierxschool als eerste op de rol staat van ar beidsvoorziening om gesloten te worden. De school heeft volgens de FNV-Zeeland haar bestaans recht voldoende bewezen. De af gelopen tien jaar is het bijvoor beeld gelukt dat zeventig tot tachtig procent van de vrouwen die een opleiding volgde, een Autokraken in Zierikzee ZIERIKZEE - Autoradio's, een autotelefoon en contanten: dat was de buit van drie auto-inbra ken, afgelopen zaterdag op het parkeerterrein Gasthuisboom- gaard in Zierikzee. Aangifte deden een 34-jarige man uit Renesse, een 32-jarige inwoner van Den Haag en een 31-jarige man uit Steenbergen. Ook in de nacht van vrijdag op zaterdag werd in Zierikzee in een auto ingebroken. Dat gebeurde op de Middenbank. De eigenaar van de wagen deed aangifte van vermissing van zijn radio-cas setterecorder. Inbraak bedrijf ZIERIKZEE - Een bedrijf aan het Haringvlietplein in Zierikzee is in de nacht van vrijdag op za terdag getroffen door inbraak. Er verdween een geldkistje. De 45-jarige eigenaar van de firma deed hiervan aangifte bij de poli tie. plaats kregen op de arbeids markt. Op initiatief van de afdeling Vlissingen besloot de districts- raad zaterdagmiddag een afkeu rende motie naar minister Mel kert te sturen. Daarin wordt ge steld dat de bezuinigingen op de arbeidsvoorziening onherroepe lijk leiden tot sluiting van de vrouwenvakschool. De motie roept de betrokken instanties op hun verantwoordelijkheid te ne men als het gaat om de financie ring van de school. Instandhou ding is des te meer nodig, omdat in de nieuwe Algemene Bij standswet een verplichting tot scholing is opgenomen voor vrouwen in de bijstand, aldus de motie, die ter kennisname wordt gestuurd aan het RBA. GOUDSE BAKKERTJE STROOP- WAFELS pakje 8 stuks 99 ar. Aanbieding geldig van a. 27 november t/m wo. 29 november 1995 A&P Services B.V. tel. 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS Thim is drie-en-een-half en zeer bij de pinken. Als hij achterin de auto van zijn oom zit, mag hij bij elk rood verkeerslicht ivachten op het groene licht en dan luid keels 'groen!' roepen. Dan geeft oom gas en is Thim te vreden. Toen hij laatst bij oma in de auto zat, in de grote stad, wees hij haar dan ook op hei groene licht. „Groen! Groe-oenü!" „Ja, ik zie het wel", zei oma, „maar er staan nog auto's vóór me. Hij corrigeerde dit misver stand over zijn verkeersin- zicht onmiddellijk. „Ik zei toch niet datje moet doorrijden!" van onze verslaggever KORTGENE - Het hoogtepunt van het bezoek van Sinterklaas aan Kortgene, af gelopen zaterdag: van de kerktoren 'ab- seilende' Pieten. Alhoewel, hoogtepunt? Pieten die langs louwen van de toren zwieren is natuurlijk spannend, maar zakken vol cadeaus die langs diezelfde touwen naar beneden zoeven is mis schien toch nog net iets spannender. Tientallen kinderen keken zaterdagmid dag toe hoe de Pieten de toren bedwon gen. Tergend langzaam klauterden de knechten van de Sint omhoog, om even later jolig zwierend weer af te dalen. Eén Piet was zelfs bijna zo ondeugend om hal verwege zijn teruchtocht richting aarde de grote wijzer van dé klok te verzetten. Luid applaus kregen de 'alpinisten'. Nog luider applaus klonk echter bij de afdaling van de eerste cadeau-zak. De spanning steeg even toen die halverwege de afda ling achter een boomtak bleef steken, maar enig ruk- en trekwerk aan het touw bood uitkomst. De kinderen hadden lang op de cadeautjes moeten wachten: die wa ren al uren kwijt, want de cadeau-Piet had zich op de kerktoren verstopt. Verder wer den zaterdag in Kortgene veel liedjes ge zongen, de Sint trok te paard door het dorp en natuurlijk was er allerlei lekkers. De cadeaupiet, die zich op de kerktoren heeft verschanst, houdt de klimpiet de sleutel voor waarmee die eindelijk bij de lang verwachte cadeautjes kan komen. f°to DirkJan Gjeltema foto Willem Mieras Een scène uitAgnes' tijdens het provinciaal Jongerentheaterfestival in het Goese Lyceum. Agnes van Belcampo in twee versies van onze verslaggever GOES - Het blijft moeilijk. Met hele simpele middelen iets moois neerzetten. Met een eenvoudig verhaal, heel wei nig repeteertijd en zonder de cor een boeiend toneelstuk maken, bijvoorbeeld. Maar het kan natuurlijk wel. Zoals zaterdagavond, tijdens de vijfde editie van het jaarlijk se Provinciaal Jongerenthea terfestival. Op het podium in de aula van het Goese Lyceum brengen tientallen jongeren daar wervelend toneel, gedra gen door veel inzet, inlevings vermogen, speelplezier en een enkel attribuut als een trom petje of een po op wieltjes. De festivalformule is steeds hetzelfde: scholieren en do centen maken in drie dagen een voorstelling, gebaseerd op een verhaal of novelle uit de Nederlandse literatuur. Des kundige regisseurs staan hen daarin bij. Dit jaar is het ver haal simpel. Het gaat om Ag nes van Belcampo. Agnes is een stralend meisje in de Romeinse tijd. De burge meesterszoon valt voor haar als een baksteen, maar zij moet niks van hem hebben. Zij heeft een andere, geheime lief de. Twee versies worden zater dagavond op de planken ge bracht. De eerste versie begint spannend. Een jongen en een meisje, in het zwart gekleed, rechtsvoor op het podium. Hij lurkt aan een pilsje, zij schilt aardappelen. SEunen filosofe ren ze. Over de sterren en ge brek aan diepgang onder de mensen. Dan zwijgen ze, maar blijven stug schillen en drin ken. Postmodern De burgemeesterszoon, een klein jongetje, en Agnes ver schijnen ten tonele, omringd door een tiental meisjes. Een schoolplein wordt uigebeeld. 'Ik ben wel een ontzettende 'nerd' als ik nu niet op haar af stap', klinken ineens wat post moderne woorden uit de mond van de Romeinse jongen, om vervolgens te pogen Agnes plat te krijgen met geheel an dere taal. 'Buiten jou lijkt het leven een dorre woestijn'. Maar Agnes wil maar één ding: immer maagd blijven. Slechter en slechter wordt de toestand van de hopeloze jon gen. Minutenlang heeft hij nog maar één regel tekst: 'Ik wil dood. Ik wil dood'. Vader bur gemeester en zijn vrouw wor den tot wanhoop gedreven. Dan komt zij met een oplos sing: stuur Agnes op last van de overheid naar het bordeel. Dan gaat de ziekte van zoon lief wel over. De bordeelscène wordt vol vuur gebracht. De vrouwen van vermaak kronke len wulps over het podium en dan, op het hoogtepunt van de mannenverlokkerij, wordt Ag nes getoond. De verliefde bur gemeesterszoon. door pa mee gesleept naar het huis van ple zier, stort ter aarde. Maar in eens: Agnes vouwt haar hand jes, begint zeer vroom te kwe len. de andere dames volgen haar daarin, en de jongen komt weer tot leven. Plots spreekt het zwarte koppel van de aardappels en het bier. „Je zus. wil je ook een kopje kof fie", zegt zij tegen hem. „Ja", zegt Hij. „Lekker." Dan, na de pauze, de tweede versie. Belangrijkste verschil: wat hilarischer dan de eerste, meer ingetogen en subtiele uitvoering. In de tweede versie is de burgemeesterszoon tot schreeuwens toe getergd, wordt op een gegeven moment hevig kreunend en steunend op een grote emmer op wiel tjes het podium opgereden. Een soort Yomanda der Ro meinen moet zijn ziekte be zweren. 'Wij zijn hier bijeen om het licht te ontvangen', ver kondigt de genezeres bloedse rieus. 'Open uw hart, ontvang het licht'. Leuk geprobeerd, maar de wanhopige jongen wordt uiteraard alleen maar zieker. Nog een mooie vermenging van een hoogst eigentijds ver schijnsel met de tijd der Ro meinen: Op het toppunt van zijn wanhoop over de toestand van de zoon gaat de mobiele telefoon van de burgemeester. Een beambte komt met het heftig rinkelende apparaat aanzetten. De burgemeester: „Ja schat? Eh, ik kom zo. Ja, doe maar hutspot. Met zo'n lekker sausje, weetje wel." De politie Zeeland voert de komende week acties door pas op de plaats te maken. Vandaag beginnen de eerste werkonderbrekingen. Onder bovenstaand beeldmerk wordt de komende dagen verslag gedaan van de activiteiten waar mee uiting wordt gegeven aan de onvrede over de cao-onder handelingen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De FNV-dis- trictsraad weigert zich neer te leggen bij de voorgenomen slui ting van hun districtskantoor in Middelburg. Tijdens een ver gadering besloot de dïstriets- raad zaterdag met algemene stemmen een motie te sturen naar het federatiebestuur en de directie. De districtsraad, het hoogste orgaan in een district, wil dat het kantoor open blijft zolang er geen duidelijkheid is over een steunpunt. De leden van de districtsraad spraken hun ernstige bezorg- heid uit over de uitwerking van de reorganisatie. Die leidt ertoe dat de FNV het aantal districts kantoren van negen naar zes te rug brengt. Het district Zeeland gaat in de toekomst samen met Meisje (15) in Hulst verkracht van onze verslaggeefster HULST - Een vijftienjarig meisje uit Hulst is vrijdag avond slachtoffer geworden van verkrachting. Het meisje liep rond half tien 's avonds via de Overdamstraat in de rich ting van de Dubbele Poort in Hulst, op weg naar het bussta tion. Kort nadat ze vanuit de Dubbele Poort de rijbaan van de Tivoliweg was overgesto ken, werd ze aangesproken door een man. Hij pakte haar vast en nam haar met geweld mee naar het voetpad onderaan de stads wallen. Daar verkrachtte hij haar. De dader ging er vandoor in de richting van de Tivoliweg. Het slachtoffer heeft vervolgens een man en een vrouw aange sproken op de Tivoliweg. Het tweetal heeft haar opgevangen. De politie wil graag in contact komen met deze man en vrouw. Verder is de politie in Hulst op zoek naar mogelijke getuigen of mensen die denken de dader te hebben gezien. Volgens het slachtoffer is de man tussen de veertig en vijftig jaar oud en breedgeschouderd. De dader, die zijn haai- gemillimeterd droeg, was gekleed in een korte jas van blauw-wit geblokte stof en praatte met een Vlaamse tongval. Zuid-Holland op in een district Zuid-West, met een kantoor in Rotterdam. De districtsraad heeft weliswaar begrip voor de reorganisatie, die moet leiden tot een financieel gezondere vakcentrale, maar is zeer ontevreden over de manier waarop de reorganisatie wordt doorgevoerd. „Er is", aldus de motie, „totaal geen sprake ge weest van hoor en wederhoor." De kaderleden voelen zich ge passeerd. „Wij vinden dat het personeel van de vestiging Zee land op een goede manier be handeld dient te worden, zoals van iedere willekeurige Neder landse werkgever terecht wordt verwacht." Steunpunten De leden van de districtsraad stellen in hun motie voor aan sluiting te zoeken bij steunpun ten die de diverse bonden in de provincie oprichten. Zo heeft de Industriebond FNV een dis trictskantoor in Goes en (nu nog) een steunpunt in Sluiskil. Voor het behoud van kaderleden is het volgens de districtsraad absoluut noodzakelijk dat er een adequate administratieve on dersteuning en een centraal aan spreekpunt blijft op vastgestel de dagdelen. Verder moeten er faciliteiten blijven voor bijeen komsten en vergaderingen. De districtsraad was er uiter mate verbolgen over dat nie mand van de directie of het fede ratiebestuur de moeite had ge nomen naar Middelburg te ko men om tekst en uitleg te geven over de reorganisatie. In zijn laatste inleiding voor de districtsraad ging districtsbe stuurder M. L. Strous - hij heeft een nieuwe functie binnen de vakcentrale aanvaard - in op het voorstel van gedeputeerde D. Bruinooge (economische zaken) voor de oprichting van een parti cipatiemaatschappij. Die is be doeld om het midden- en klein bedrijf financieel een steuntje in de mg te geven. Strous noemde het onbegrijpelijk dat de WD, het CDA en D66 er weinig voor voelden een dergelijke maat schappij in het leven te roepen. De Kamers van Koophandel hebben recentelijk nog meege deeld dat een belangrijk deel van de werkgelegenheid juist schuilt in het midden- en klein bedrijf. Strous: „Een aantal be drijven kan voor het benodigde startkapitaal niet makkelijk te recht bij het normale bankbe drijf. Daar kan dan de overheid op deze manier een prima voor ziening voor in het leven roepen. Het is onbegrijpelijk èn onver standig om in een periode waar in iedereen het creèren van werk tot politieke prioriteit nummer één heeft gebombardeerd, zo'n laatste schakel in het scala van instrumenten niet te willen ge bruiken. Heeft het misschien toch te maken met de niet in te tomen behoefte van bepaalde politici om zich werkelijk met el ke punt en komma van beleid bezig te houden van onze verslaggever krijgt wat het aan salaris gaat kosten." Het treft dat eind deze week de Zeeuwse burgemeesters hun kwartaalpolitieberaad hebben. De actievoerende wetsdienaren willen tevens die bijeenkomst benutten om duidelijk maken dat het niet alleen een kwestie is dat het zo leeg wordt in de pote- monnee. De plannen van de mi nister betekenen voor de politie Zeeland ook veertien mensjaren minder. Van Tol: „En dat zit ons ook dwars." Druk De actiedag in Zeeuws-Vlaande- ren belooft druk te worden. De deelname is nu al 'boven ver wachting'. Vanmiddag hoopt het actiecomité tot defintieve af spraken te komen met busmaat schappijen die voor het vervoer moeten zorgen. Dee acties zijn erop gericht de juiste mensen te treffen. „Dus niet het publiek", zegt van Tol. „Het moet niet zo zijn dat de mensen nog langer op de politie moeten wachten. Eigenlijk baalt iedereen ervan dat het zover moet komen. Daarom hebben we er ook totaal geen behoefte aan om te zeggen: we doen hele maal niks en de burgers bekij ken het maai-." Op de fax van het actiecomité verschijnt een uitgetikte pep talk die afsluit met deze volzin: 'Waar een krantenjongen een portiekentoeslag, een hoogo venmedewerker 55 procent on regelmatigheidstoeslag en een kraanmachinist in de havens van Rotterdam in een weekend dienst ongeveer 500 gulden ont vangt, moet de politie vanminis- fo>- Dijkstal voortaan bij nacht en ontij werken voor dezelfde vergoeding als die hij krijgt voor overdag werken!' Actieleider John van Tol: „De minister heeft voor veel ondui- delijkhied gezorgd. MIDDELBURG - Ze hebben het er maar druk mee: op het bu reau, waar het politie-aetieco- mité zetelt is iedereen hevig in de weer met bellen en faxen. De organisatie heeft een handvol handhavers van de openbare or de vrijgemaakt om voorberei dende en coördinerende werk zaamheden te verrichten voor de gebeurtenissen van deze week. Zoals voor de werkonder brekingen van vandaag, mor gen en woensdag. En de regio nale actie van donderdag in Zeeuws-Vlaanderen. Van alle vier verschillende vak organisaties is er iemand tot het actiecomité toegetreden. Onaf hankelijk van welke bond men deel uitmaakt wordt, in geza menlijkheid, opgetreden. John van Tol is een van de regelneven. Er valt heel wat te communice ren. „De minister heeft voor veel onduidelijkheid gezorgd door puur in percentages te spreken", legt van Tol uit. „En dat zegt de mensen niks „Wij hebben nu voor alle collega's overzichten gemaakt zodat ze kunnen terug vinden wat ze per maand bruto minder gaan verdienen." Het actiecomité is ook druk doende om erop toe te zien dat tijdens de werkonderbrekingen op de elf bureaus overal het juis te verhaal wordt verteld „en ie dereen fatsoenlijk uitgelegd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 23