Politie haalt angel uit stakingen Druk Amerikanen op Karadzic Venetiaan roept Surinamers op terug te keren 4 WEKEN Zandzuiger bij Oostende gelicht KRO: Dutchbat weigerde gewonden hulp Bonden roepen op tot voortzetting van Franse treinstaking Ajax verwerkt jetlag hypotheek II HtAMO NU GRATIS 10 (TIEN!) FOTO WENSKAARTEN ÉN KERST CD F Garantie veiligheid burgers Burgemeesters wachten met geding VOOR 14,25 Wolkenvelden Wolkenvelden, afgewisseld door op klaringen. Vrijwel overal droog. Ma tige, aan zee af en toe krachtige zuide lijke ivind. Temperauur 10 graden. 238e jaargang no. 281 IVlaandag 27 november 1995 Losse nummers 1,50 IêS** i FOTOSERVICE Bij ontwikkelen afdrukken van uw volle filmpje. FOTOBVERSCHOORE Goes" Hulst Middelburg "Terneuzen Vlissinqen Zierikzee Etten-Leür DEN HAAG (ANP) - De Neder landse VN-militairen in Sre brenica hebben rond de val van de moslim-enclave gewei gerd zwaar gewonde burgers te' verplegen. Hierdoor zijn verschillende gewonden over leden. Dit blijkt uit onderzoek van het KRO actualiteitenpro gramma Brandpunt. Defensiewoordvoerders van de vier grote partijen in de Twee- de Kamer regaeerden ge schokt. Ze zullen minister Voorhoeve van defensie deze week om opheldering vragen. Uit de uitzending blijkt dat commandanten van Dutchbat herhaaldelijk bevel hebben ge geven om zwaar gewonde mos lims niet te verplegen. Het ging daarbij niet alleen om het ver strekken van medicijnen maar ook om praktische hulp dooi de 68 man sterke medische staf. In een reactie aan Brandpunt zegt het ministerie van defen sie dat het ter beschikking stel len van de medicijnvoorraad pas mogelijk was toen Neder landse blauwhelmen geen ge vaar meer liepen. Meerdere ooggetuigen bevestigden ech ter dat de medische staf ver schillende malen bevel kreeg zwaargewonden aan hun lot over te laten. Hierdoor kwam de verpleging van tientallen mensen voor rekening van slechts één chirurg van Artsen zonder Grenzen. Uit de uitzen ding blijkt dat tenminste vijf gewonden door niet tijdige hulp zijn overleden. Dit is op geen enkele manier in het on derzoeksrapport van minister Voorhoeve terechtgekomen. Dat onderzoek naar de gebeur tenissen ten tijde van de val van de moslim-enclave werd vorige maand gepubliceerd, Wel werd toen gemeld dat spra ke was van wrijvingen tussen Artsen zonder Grenzen en de Nederlandse blauwhelmen over het verplegen van de ge wonden. DEN HAAG (ANP) - De korpsbe heerders stappen niet naar de rechter om te voorkomen dat de politie vanaf donderdag het werk in steeds vier verschillen de regio's plat legt. Tijdens een twee uur durend spoedoverleg op een geheim gehouden plaats met de politiebonden, hebben de burgemeesters er zich van la ten overtuigen dat de politie tij dens de acties niet alleen de noodhulp garandeert, maar ook de veiligheid van de burgers. Het korpsbeheerdersberaad laat wel de mogelijkheid open dat individuele burgemeesters alsnog naar de rechter zullen stappen indien de politie ko mende zondag bij wedstrijden in de hoogste afdeling van het be taald voetbal geen assistentie verleent om de openbare orde en veiligheid te garanderen. Die dag staan de duels FC Twente- Vitesse, Feyenoord-NAC en Wil lem II-Ajax op het programma. De politiebonden maakten afge lopen vrijdag bekend dat zij van af donderdag estafette-stakin gen organiseren om minister Dijkstal van binnenlandse za ken te dwingen een betere cao af te sluiten voor de ongeveer 40.000 politieambtenaren. De onderhandelingen over de nieuwe arbeidsvoorwaarden lie pen vorige week definitief stuk. Minister Dijkstal heeft het cao conflict inmiddels voorgelegd aan de c.ommissie-Albeda. De uitspraak van die commissie wordt pas over ruim twee weken verwacht. De ontmoeting tussen de korps beheerders en de politiebonden kwam tot stand nadat premier Kok vrijdag de vrees had uitge sproken dat de zaak uit de hand zou lopen. Hij was zeer bezorgd en deed een dringend beroep op de bonden om af te zien van scherpere acties. De korpsbe heerders eisten op hun beurt dat de politie een minumumpakket aan taken blijft uitvoeren. Daar onder vallen de bereikbaarheid, het open blijven van de loketten en het surveilleren op straat. De acties beginnen donderdag in Rotterdam, Leiden, Alkmaar en Nijmegen. Een dag later zijn Leeuwarden, Hilversum, Den Bosch en Enschede aan de beurt. De bonden hebben aange kondigd dat de politie tijdens de stakingen van 's-ochtends acht PARIJS/UTRECHT (DPA/ANP) Spoorwegvakbonden in Frankrijk hebben hun leden zondag opgeroepen de spoor wegstaking die vrijdag begon, voort te zetten. Tijdens een bij eenkomst vanmorgen zullen de werknemers naar verwachting gehoor geven aan het advies van hun bond. De directie van de Franse spoorwegen (SNCF) ging zondag tijdens een overleg met de bonden niet in op de eis voor werkgarantie en toezeg- Kok neigt naar aow-premie voor deel ouderen AMSTERDAM (GPD) - Premier Kok staat welwillend tegen over het PvdA-plan om rijkere bejaarden aow-premie te laten betalen. Datzelfde geldt voor het voorstel van zijn partijge noten om de .werkenden vanaf 1998 een hogere aow-premie op te leggen. De premier ziet de PvdA-ideeën als „belangrijke bouwstenen" in de discussie over de toekomst van de aow. Het kabinet komt volgend jaar met een eigen voorstel. Kok gaf zijn mening zaterdag na afloop van een PvdA-bijeen- komst over de aow. De sociaal democraten streven naar een welvaartsvast ouderdomspen sioen, ook na de eeuwwisseling. Om de premie betaalbaar te houden, wil de PvdA een reser vefonds opbouwen. Dat moet ge vuld worden met de extra aow- premie van de werkenden (van 1998 tot 2002 een half procent ex tra per jaar), en vanaf 2005 met een bijdrage van bejaarden met aow en een aanvullend inkomen (pensioen, rente) boven 500 gul den bruto per maand. Geen trams in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - In Am sterdam rijden vanmorgen tus sen vijf en negen uur geen trams. Dat heeft een woord voerder van het Gemeentelijk Vervoer Bedrijf (GVB) zondag avond meegedeeld. De trams rijden niet uit omdat de medezeggenschapscommis sie van het bedrijf tijdens een spoedvergadering het personeel wil informeren over komende bezuinigingen bij het GVB Am sterdam. Op bromfiets met 140 km per uur TEXEL (GPD) - Politie surveillanten geloofden zaterdagmiddag in De Waal op Texel hun eigen ogen niet: een bromfiet ser Hitste voorbij met een snelheid van onge veer 140 kilometer per uur. Hij negeerde stop tekens en gaf zich pas ge wonnen toen de ketting van z'n brommer af liep. De snelheidsduivel, een 21-jarige eilander, zei dat hij zo'n haast had omdat hij een kilo cocaïne bij zich droeg. Na fouillering verzekerde hij echter dat het maar een grapje was geweest. Tegen de jonge man is op grond van ver schillende overtredin gen proces-verbaal opge maakt. Z'n bromfiets is in beslag' genomen. uur tot 's-middags zes uur alleen beschikbaar is voor noodhulp. De eerste echte stakingsdag van de politie Zeeland staat gepro grammeerd voor donderdag 7 december. Dan wordt niet ge controleerd op autopapieren en de APK-keuring, terwijl ook geen snelheidscontroles worden gehouden. Vanaf vandaag tot en met woensdag zijn er werkon derbrekingen in de verschillen de regio's. De Zeeuwse politie houdt donderdag een protestbij eenkomst in Terneuzen. zie ook pagina 5. gingen op het gebied van de pensioenvoorziening. De staking leidde het hele week einde tot vertragingen. Op de lange afstand reed maar een kwart van de treinen en over kortere afstanden nog minder. Ook de internationale lijnen werden getroffen. Vanuit Nederland was sinds zon dagmiddag weer treinverkeer mogelijk naar Noord-Frankrijk. Lille is bereikbaar, zo blijkt uit een mededeling van de NS. Maar het is onzeker of reizigers in Lille een trein vinden die hen naar Pa rijs brengt. Privatisering Met hun staking willen de spoor wegwerknemers protesteren te gen privatisering. Ook verzetten zij zich tegen het opheffen van onrendabele lijnen. De bonden en de staatsspoorwegen onder handelen over overheidssteun tot en met het jaar 2000 voor de onderneming die kampt met een schuld van 60 miljard gulden. Voor dinsdag hebben de vak bonden alle ambtenaren opge roepen tot nieuwe werkonder brekingen. Hiermee willen zij protesteren tegen de voorgeno men bezuinigingen door de rege ring op pensioenen en ziektekos ten. Openbreken akkoord zet deelname aan vredesmacht op het spel WASHINGTON/SARAJEVO (DPA/RTIt/AFP) - De Ameri kaanse minister van defensie, Perry, zegt dat de Verenigde Staten geen soldaat naar Bos nië sturen, als de Bosnische Ser viërs niet instemmen met het vredesakkoord van Dayton. Washington gaf de Bosnische Serviërs eerder zondag te ver staan dat de overeenkomst niet kan worden opengebroken. De Serviërs zijn vooral boos over het verlies van de Servische de len van Sarajevo. Minister Perry zei verder „ervan uit te gaan dat het akkoord uit eindelijk zal worden aanvaard. Protesten om te trachten verbe teringen te krijgen waren te ver wachten, maar maar wij zijn vastbesloten om het akkoord niet open te breken". De belangrijkste Amerikaanse onderhandelaar, onderminister van buitenlandse zaken Richard Holbrooke was ook duidelijk. „De eerste stap is gezet in Day ton. In Parijs vindt de onderte kening plaats. De documenten van Dayton en Parijs zijn dezelf de." Beiden reageerden op uitspra ken van de Bosnisch Servische leider Karadzic dat de Servische inwoners van Sarajevo niet be reid zijn 'de moslim-autoriteit' over de stad te aanvaarden. Ka radzic eiste nieuwe onderhande lingen over een „speciaal sta tuut voor de Bosnische hoofd stad en een bescherming door de internationale gemeenschap ge durende minstens vijfjaar. Sara jevo is altijd een stad geweest- die half Servisch, half moslim is geweest". Karadzics legerchef Mladic, bei den als oorlogsmisdadigers ge zocht door het Joegoslavië-Tri- Servische inwoners van Sarajevo betoogden zaterdag tegen het vredesakkoord. foto IgorDutin/EPA bunaal in Den Haag, verzekerde zaterdag dat zijn strijders de Servische wijken „niet zullen op geven". De Bosnisch Servische leiding onder wie Karadzic had donderdag onder zware druk van Servie's president Milosevic ingestemd met het akkoord. Dreigementen Karadzic zei zich tegen pogin gen tot zijn arrestatie te zullen verweren door .westelijke solda ten' aan te vallen of te gijzelen. „Niemand moet zich in mijn land als meester gedragen. In dat geval stemt ons parlement niet in met de aanwezigheid van de Navo. De Serviërs zullen mos limsoldaten en politie die hun wijken in Sarajevo in willen aan vallen. In zijn algemeenheid is het akkoord goed voor de vrede. Maar het dreigt van Sarajevo het Beiroet van Europa te ma ken. Waarschijnlijk voeren wij het akkoord uit in heel Bosnië, uitgezonderd Sarajevo." De militie van de Bosnische Kroaten (HVO) plundert syste matisch steden in Centraal-Bos- nië die krachtens het akkoord van Dayton moeten worden overgedragen aan de Bosnische Serviers. Dat zeggen VN-func- Danny Blind (hier in duel met Patrick Kluivert) liep zaterdag als een slaapwandelaar over het trainingsveld in Tokyo. De geroutineerde Ajacied had nog last van de jetlag na de lange vlucht tussen Amster dam en Japan nog verioerken. Louis van Gaal liet zijn spelers 'cul tuur snuiven' in de dagen voor de wedstrijd Legen Gremio. Morgenochtend dinsdagtreedt de Europese kampioen 1 1 aan in het duel om de wereldbeker. wtÊBÊKÊÊÊimÊÊÊÊÊÊiÊÊmmmÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Zeeland: 5, 7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17, 18 en 19 tionarissen en journalisten die het gebied hebben bezocht. Volgens BBC-journaliste Kate Adie gaat het om een georgani seerde actie, "hoewel HVO-com- mandanten dat hebben tegenge sproken. „Het waren alleen mannen in uniform. Zij gingen van huis tot huis", aldus Adie. Mrkonjic Grad is de grootste stad die aan de Bosnische Ser viërs moet worden teruggege ven. Op de tv waren beelden te zien van rookpluimen boven de stad. Kroaten stapelden meu bels en ander huisraad in vracht wagens en militaire voertuigen, voordat zij een huis in brand sta ken. PARAMARIBO (ANP) - Aan het eind van zijn toespraak op de volksreceptie ter gelegenheid van 20 jaar onafhankelijkheid heeft president Ronald Vene tiaan zaterdag Surinamers in Nederland opgeroepen tot te rugkeer naar hun vaderland. „Kom terug zodra jij er klaar voor bent." Suriname viert volgens Vene tiaan feest in de redelijke ver wachting dat de economie spoe dig weer gezond is. „De verwe zenlijking van de belofte van 1975 voor een welvarend Surina me lijkt nu bereikbaar", aldus de president tegen honderden gas ten uit binnen- en buitenland. Onder hen was ook de Neder landse minister van buitenland se zaken Van Mierlo. Venetiaan memoreerde dat Su riname „door menselijke over moed in de afgelopen jaren te rechtkwam in een situatie die een ware aanslag betekende op menselijke waardigheid, veilig heid en kansen op een welvaren de staat". De president doelde blijkbaar op de periode van het militair regime. Bouterse Minister Van Mierlo wilde zich niet laten verleiden tot 'provoce rende uitspraken' over het horen van ex-legerleider en NDP-voor- zitter.Désie Bouterse in een co caïnezaak. Het is volgens de mi nister een zaak van zijn collega van justitie. V9n Mierlo bena drukte dat Nederland zich niet bemoeit met de positie van Bou terse. Steun van Nederland aan de Surinaamse regering bete kent niet dat Den Haag de coali tie financiert om het gevaar dat Bouterse aan de macht komt, te keren, aldus de minister. Suriname heeft het afgelopen weekeinde de verjaardag van de onafankelijkheid uitbundig ge vierd. In Parapiaribo en in de districten waren culturele en sportactiviteiten, terwijl radio en tv feestprogramma's uitzon- Advertentie Bel voor dè beste 06-00 66 (gratis) den. Bij het regeringsgebouw werd zondag een borstbeeld van Frank Essed onthuld. Hij gold als de grootste ontwikkelings- deskundige die Suriname ooit gekend heeft. Essed kwam in 1991 om bij een auto-ongeluk, pagina 3: Niet terug in Koninkrijk (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement, De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 30,- per kwartaal met automatische afschrijving a 85,90 Naam: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant van Bruggen Adviesgroep Dan heeft u 't poed bekeken 713214 000002 van onze verslaggever OOSTENDE/TERNEUZEN - De gekapseisde zandzuiger Spau- vver uit Yerseke is zondagochtend gelicht. De bergingsoperatie voor de kust bij Oostende - waarbij de drijvende bok Norma en de offshore-kraan Cycloop werden ingezet - verliep vlot. Direct nadat het schip boven water was getakeld, werd het leeg gepompt. Een eerste inspectie bracht geen mankementen aan het licht. Het schip kon drijven, maar voor alle zekerheid werd besloten de stroppen niet weg te halen. De Spauwer kapseisde in de nacht van 13 op 14 november bij het laden ter hoogte van de Middelkerkebank op de Noordzee voor Oostende. Om de berging te vergemakkelijken werd het schip, dat ondersteboven dreef, later naar rustiger vaarwater ge sleept. Bij het scheepsongeluk kwam de schipper om het leven en werden vier andere opvarènden uit het schip gered, foto Peter Maenhoudt/RTR zie ook pagina 9 i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 1