Ajax in tien dagen de wereld rond Droeve aftocht Erwin Gorter Terneuzen krijgt te veel met drie punten Louis van Gaal is ook in Tokyo baas Tennisduo slikt in finale bittere pil Moe, bleek en afgedraaid door de jetlag in Japan MAANDAG 27 NOVEMBER 1995 TOKYO (GPD/ANP) - Amster- dam-Madrid-Tokyo. In tien da gen de wereld rond. Het verhaal van Ajax, handelsreizigers in voetbalsuccessen. Sommigen noemden het gekkenwerk, maar daar konden de Amster dammers wel tegen, vonden ze. Maar iets over de helft, in Ja pan, kreeg de jetlag de Ajacie- den in een ijzeren greep. En moesten ook zij, moe, bleek en afgedraaid, toegeven dat het in derdaad gekkenwerk was. Maar ja, Ajax wil nu eenmaal alles winnen. De Ajacieden speelden dit sei zoen tot dusverre al 32 wedstrij den. Dat zijn er inclusief oe fenduels en interlands twee per week. Ze pakten twaalf keel de tas voor een trainingskamp, 'hingen' al iets meer dan 2500 ki lometer in de bus, kaartten bij terugkomst op 29 november al meer dan 50.000 kilometers in de lucht. En ze werden 38 morgens wakker in een vreemd bed. Danny Blind wankelde als een slaapwandelaar over het trai ningsveld van Nishigoaka in To kyo. Hij zag er slecht uit. „Om vijf uur wakker, om half zeven trok ik de gordijnen open. Ik kon er niet meer tegen." Grauw en smal Alleen van de jetlag? Reserve doelman Fred Grim: „We zien er slecht uit. Allemaal. Ik schrik ook van mezelf als ik in de spie gel kijk. Grauw en smal. Maar is dat gek? We hebben zo'n lood zwaar programma, dat moet geestelijk en lichamelijk zijn tol wel gaan eisen." En Frank de Boer, de nummer vier, drukte het foto-album van vriendin He len en dochter Romy nog eens stevig tegen zijn hart. Hij zal ze verschrikkelijk missen. Ze lopen als een rode draad door het trai ningskamp van Frank de Boer. Twijfels over Frank de Boer TOKYO (GPD) - Frank de Boer vond het „zo zonde" dat hij de wedstrijd tegen Gremio moest missen. Zelfs zijn stem klonk treurig. „Ik had heel graag we reldkampioen geworden", zei hij. Er viel even een stilte in de zaal van het Imperial hotel, waar de persconferentie werd gegeven. Een prachtig stukje gespeeld drama. Want de verdediger wist toen, zaterdagavond, al dat er een hele grote kans bestond dat hij gewoon kon spelen.' Na de training van gisteren kon hij de schijn niet meer ophou den. Frank de Boer was te fana tiek bezig tijdens de individuele training. Dat had nauwelijks iets met herstellen te maken. „Ik ben zo goed als fit'klonk het nu. „Ik voel in elk geval niets meer. Vandaag zit ik op 90-95 procent. En ik heb nog twee dagen." Hij had, zei hij, bewust de boel een beetje afgehouden. „Om er geen extra druk op te zetten", klonk het een beetje schuldig. „Maar ik heb het wel steeds ge hoopt." Maar volgens Louis van Gaal is de kans op een rentree van De Boer tegen Gremio vrij wel uitgesloten. De wedstrijd tussen de kampioe nen van Zuid-Amerika en Eu ropa begint morgen (dinsdag) om 19.10 uur in Tokyo. Dan is het in Nederland 11.10 uur. Tokyo, de oosterse metropool van miljoenen, trekt. Louis van Gaal gaf zijn spelers in de afgelo pen dagen bewust de gelegen heid meer te doen dan trainen al leen. Kijken naar- het moois dat Japan te bieden heeft. De trainer sprak van cultuursnuiven. Frank de Boer overwoog nog even een tempel te bezichtigen, maar besloot uiteindelijk dat hij toch meer van spelletjes houdt. En ook het voorstel zondagmid dag het Yogi-Yogi park te bezoe ken viel niet zo in goede aarde. „Tenzij het een pretpark is", zei Patrick Kluivert. Vandaag (maandag) staat nog een rondrit door de stad ge pland. Met een bezoek aan een park, met culturele manifesta ties en een tempel. Vinden zijn spelers dat leuk? Louis van Gaal: „Jazeker, In deze groep zijn verschillende spelers in de cultuur geïnteresseerd." Maar, zegt Frank de Boer: „Ik ben niet zo'n cultuursnuiver. Meer een cultuurbarbaar." Michael Reizi ger: „Als je één zo'n tempel hebt gezien, heb je ze allemaal ge zien." Rondkijken Edgar Davids fotografeert een traditionele Japanse bruid bij het Meji tempelcomplex. Edwin Gorter wordt met een bloedende hoofdwond van het veld gedragen na een botsing met Utrecht-speler Vierklauw. foto ANP ARNHEM (ANP) - Erwin Gorter heeft zondag nauwelijks de kans gekregen om revanche te nemen op zichzelf en zijn oude club FC Utrecht. De opstandige spelmaker van Vitesse kwam al na tien minuten hard in aanra king met verdediger Ferdy Vierklau. Per brancard ging hij van het veld. Met zes hechtin gen in zijn wenkbrauw en een lichte hersenschudding dook de Japanse Nemoto neergestoken in Duitsland BERLIJN (ANP) - De Japanse schaatsster Nami Nemoto is zondag vlak bij het ijsstadion in Berlijn neergestoken door een groep van zes jongeren. Nemoto liep lichte verwondingen op. Met drie hechtingen in haar schouder werd ze toch nog ne gende op de 3000 meter. Nemoto werd tijdens het warm lopen lastig gevallen door zes jongeren. De wereldkampioene junioren van 1992 werd van ach teren driemaal met een mes ge stoken. Haar dikke trainingspak voorkwam ernstige kwetsuren. Een woordvoerder van de orga nisatie van de wereldbekerwed strijden in Berlijn sprak tijdens een druk bezette persconferen tie over een ernstig incident. Ne moto deed aangifte. Zij kon geen duidelijke beschrijving van de daders geven. De politie stelt een onderzoek in, maar kon geen arrestaties verrichten. De da ders ontkwamen op de fiets. Hagenaar thuis in Sprundel vroeg onder de wol. Gorter, na het ontslag van zijn kwelgeest Spelbos door interim trainer Thijssen weer in genade aangenomen, kreeg op Monni kenhuize een zeer negatieve ont vangst van het fanatieke deel van het Utrechtse publiek. Zij vervloekten hem aan alle kan ten, met zijn familie erbij.. De luide speekkoren waren in de be ginfase dermate kwetsend en be ledigend, dat Utrecht-voorzitter Jan van de Kant en de gebles seerde middenvelder Van dei- Net naar het rellenvak togen om de opgewonden fans te kalme- Interventie Veel hielp de interventie niet. Na het snelle uitvallen van Gorter, die vorig seizoen met veel ophef zijn drie-jarige contract in Utrecht teruggaf en nadien ver rassend bij Vitesse tekende, kwamen de Utrechte heethoof den enigszins tot bedaren. In de rest van de turbulente wedstrijd kon boosdoener Vierklau echter geen goed meer doen bij de Arn hemse aanhang. Bij elke actie floten ze hem uit en hoonden ze hem weg. Opzet „Toch was er van geen enkele opzet in het spel, laat dat duide lijk zijn", benadrukte Simon Kistemaker, de trainer van FC Utrecht. „We hebben een fantas tisch publiek, maar er zit nog veel oud zeer jegens Gorter. De fans voelen zich door hem verra den. In de spelersgroep leefde het weerzien met Gorter totaal niet. Zijn naam is tijdens alle be sprekingen niet één keer geval len." Goes verliest derby in tweede klasse in voorlaatste minuut: 1 -0 van onze verslaggever Koen de Vries TERNEUZEN - Trainer Henk Ottens van tweedeklasser Terneuzen verwoordde het na de wedstrijd van zijn ploeg te gen Goes aardig. Twee minu ten voor tijd greep Terneuzen onverdiend de volle winst door één van de schaarse kan sen te benutten: 1-0. „Je kunt wel zien dat Goes ver onder aan staat. Alleen dat soort ploegen verliest op zo'n ma nier." Henk Ottens is geen man die zich na een gewonnen wed strijd snel op de borst slaat. Hij wist bovendien dat daar na de derby Terneuzen-Goes ab soluut geen aanleiding toe was. Zijn ploeg speelde uiterst pover en had ook met een ge lijkspel beide handen mogen dichtknijpen. Michel Jonk man liet na de rust namens Goes een aantal loeiers van kansen liggen, terwijl Terneu zen slechts sporadisch voor het vijandelijke doel gesigna leerd werd. Waar was het Terneuzen dat in de laatste twee wedstrijden elf maal scoorde en geen enkel doelpunt tegen kreeg? „Ik weet het ook niet", meldde Ot tens. „Ik heb vooral in de eer ste helft de jongens steeds scherp moeten zetten." Het leek er op dat de Terneu- zen-selectie voor de wedstrijd in de kleedkamer een serie slaapliedjes ten gehore had ge bracht. De ploeg was niet vooruit te branden en liet Goes, dat vorige week in eigen huis door SVSSS met 6-1 was afgedroogd, het spel maken. En dat terwijl het elftal van Hugo Barends steevast vijf man in de achterste linie hield. „Terneuzen werkt veel met de lange bal. In dat soort gevallen moetje niet gaan inschuiven", redeneerde Barends. Vechtlust Goes bleek geleerd te hebben van de afstraffing tegen SVSSS. In tegenstelling tot vorige week legde de ploeg een flinke dosis vechtlust aan de dag. Vooral over de rechter flank, waarnaar Edwin Held na zijn zwakke optreden als laatste man tegen SVSSS ver bannen was, deed het aardig. Alleen de eindpass naar de spitsen bleef schrijnend ach terwege. Daardoor hadden beide doelmannen de eerste drie kwartier best in de kan tine kunnen doorbrengen: ze hoefden nagenoeg niet in actie te komen. Na de rust kwam de thuis ploeg wat beter in de wed strijd. De beste kansen waren echter voor Goes. Kort na de aftrap verspeelde Michel de Vries de bal aan Michel Jonk man, die vrij voor keeper An- dré de Letter naast schoot. Jonkman, die een leidende rol in de Goese ploeg voor zich op eiste, kreeg nog drie opgelegde mogelijkheden. Hij verprutste ze alle drie. Dat brak de Bevelanders op. Net toen iedereen zich met een gelijkspel had verzoend (Hugo Barends: „gezien onze plaats op de ranglijst kwamen we hier echt voor drie punten"), sloeg Terneuzen toe. Na een af geslagen aanval bleek Goes plotseling nog maar over drie verdedigers te beschikken. Terneuzen stelde er evenveel aanvallers tegenover en liet zien waarom de ploeg het aar dig doet in de tweede klasse. Panklaar Uit de enige counter van de wedstrijd, twee minuten voor tijd, legde Hubert van de He mel de bal vanaf links panklaar op het hoofd van Mare de Kunder, die terugleg de op de instormende Gerard Maas: 1-0. Het leverde Terneu zen niet alleen drie punten op. maar ook de kop aan de rang lijst van de tweede periode: drie gespeeld, negen punten en een doelsaldo van 12-0. Maar geen der vierhonderd toeschouwers, die de wed strijd Terneuzen-Goes heeft gezien, zal begrijpen waarom het de Zeeuws-Vlaamse ploeg momenteel zo voor de wind gaat. Terneuzen-Goes 1-0 (0-0). 89. Maas 1-0. Aantal toeschouwers: 400. Scheidsrechter M.G.A Beaard (Berlicum). Gele kaart Den Dek ker (Goes) 'lichel de Ridder van Terneuzen breekt op links door en wordt afgeschermd door Shannon Braafhart. foto Peter Nicolai TOKYO (GPD) - Louis van Gaal is de baas. Altijd en overal. Natuurlijk ook in Tokyo. Zoals een argeloze Japanner dit weekeinde aan de weet kwam. De begelei der dacht er goed aan te doen om de directeur van Ajax op de tijd te wijzen. „I am boss", zei Van Gaal kort en bits. De man, gewend aan de typische Japanse be leefdheid, schrok zichtbaar. Hij hield inderdaad zijn mond. En Van Gaal bepaal de hoe laat de bus van de training weg reed. De directeur is de laatste we ken juist opvallend goed ge humeurd. De discipline op het veld is wat minder strak geworden het vertrek om 13.00 uur van de training werd zo maar 13.15 uur - en de persconferenties zitten vol met grapjes en kwinksla gen. En Van Gaal lacht veel en vaak. Hij is onlangs door het be stuur aangesproken op zijn gedrag. Aanleiding was zijn tv-optreden na het competi tieduel tegen Vitesse, toen hij arbiter Jan Wegereef en de pers openbaar en in dui delijke bewoordingen de mantel uitveegde. Eerder was het bestuur gevallen over de rol van Van Gaal in de affaire-Kluivert. De directeur wist een dag na de verkeersovertreding - hij reed enkele weken na een do delijk ongeluk en op de dag van de begrafenis van het slachtoffer door rood licht - precies wat er was gebeurd. Het bestuur moest het vijf dagen later uit de krant le zen. Van Gaal gaf vorige week toe dat hij een inschat tingsfout had gemaakt. Hij had er op gerekend dat het incident niet in de publici teit zou komen. Wat wel opviel was dat Ajax het naar zijn zin heeft in de overbe volkte metropool van Japan. En ondertussen was de belangstel ling van Japanse zijde voor de helden uit Amsterdam massaal. De jeugd uit Tokyo, bekend met de namen en gezichten van Lit- manen, Kluivert en Overmars, ging massaal op jacht naar handtekeningen. Als dank volg de steevast een buiging. Meest gestelde vraag van de plaatselijke media: „Wie van de tweeling was er het eerst, Frank of Ronald." Maar zes Ajacieden op rij in een metro, daarbij wis ten de Japanners zich geen hou ding te geven. Bescheiden keken ze stug naar beneden. „Ze tonen veel respect voor ons", zei Reu- ser. Van Gaal glimlachte wat en leek te denken: zo hoort het toch ook. Paul Haarhuis (links) en Jaco Eltingh konden het niet bolwerken in de finale. foto Reuters van onze verslaggever René van Hattum EINDHOVEN - Aan Erica Terpstra lag het niet. Die ver liet bij ieder fraai punt van Jac- co Eltingh en Paul Haarhuis met gestrekte armen en gebalde vuisten haar klapstoel. Ze sloeg Mark Miles, baas van alle ten- nisprofs, drie keer bijna een dikke lip. En als het Nederland se tennisduo steun nodig had, zette de staatsbazin van sport zaken hoogstpersoonlijk het langzame handgeklap in. Het lag gewoon aan Paul Haarhuis en Jacco Eltingh zelf, dat ze de finale van het WK dubbel verlo ren. Vier partijen waren ze top, in de finale niet. Alles wat triomf had moeten zijn, gistermiddag in Eindhoven, werd door de 6-7, 6-7, 6-4 en 6-7 nederlaag tegen het Ameri kaans/Canadese koppel Connell /Galbraith een zure ontknoping. Beschaafd applauk voor de win naars, maar niet de geplande po lonaise. Brabants populairste tijdverdrijf. Nog op de baan sprak Eltingh van een zure appel. De Eindho- venaar Haarhuis sprak van een bittere pil in zijn dankwoord aan het publiek. Het was natuurlijk ook meer dan een zure appel en een bittere pil. Als favorieten een WK-finale verliezen voor ei gen publiek is dat te vergelijken met de nasmaak van een scheepslading weggeknaagde zure appels en het slikken van een apotheekvoorraad bittere pillen. Een finale verliezen kun je beter ver weg, zei één van de 4500 Haarhuis-fans treffend. Zwakste koppel Alles was zuur gistermiddag voor Haarhuis en Eltingh. Al leen al hoe Connell en Galbraith wereldkampioen werden. Ze wonnen drie partijen bij het WK. Eltingh en Haarhuis vier. Con nell en Galbraith verloren woensdag al van de Nederlan ders en vrijdagavond notabene ook nog van Lobo/ Sanchez, het zwakste van de acht koppels bij het WK. Alleen maar omdat Haarhuis en Eltingh het duo Leach/Melville vrijdag met 2-0 versloegen, mochten de nieuwe wereldkampioenen zaterdag nog meedoen aan de halve fina les. Daarin versloegen ze de Austra lische favorieten Woodbridge en Woodforde Toen nog tot groot genoegen van Eltingh en Haar huis, die de Australiërs als hun grootste concurrenten zagen. Hoewel het poule-systeem uit eindelijk enorm in hun nadeel uitpakte, wilde Eltingh niets van veranderingen weten. „Bij topvorm en bij winnen komt ge luk kijken. Dat was vandaag niet aan onze kant." Hij herinnerde zich een netbal van Galbraith op setpunt in de allereerste tiebreak. Hij stond goed klaar voor de winnende volley, maar de bal schoot via de netrand over zijn racket en ze wonnen de set niet. „Gewoon pech, niets anders". In de twee de set waren ze in de tiebreak ook één slag van de setzege af, maar weer lukte het niet. „Heb je het geluk mee, dan win je die sets allebei." Het bleef niet bij deze zure smaak alleen. Eltingh en Haar huis zijn allebei veel betere ten nissers dan de Amerikaan en de Canadees. Connell is 713e enkel speler van de wereldranglijst; Galbraith staat er niet eens op. Hij speelt nooit in het enkelspel. Bovendien waren Haarhuis en Eltingh in vijf van de zes onder linge duels het betere dubbel ge weest. Maar gisteren waren Eltingh en Haarhuis niet in topvorm. Ze speelden goed, maar niet akelig goed. Dat deden de nieuwe we reldkampioenen wel. Eltingh en Haarhuis werden door het ver lies in de finale ook niet de num mers één op de laatste ranglijst van 1995. Met maar drie puntjes meer bleven Woodforde en Woodbridge op één. Met plaats twee verdienden ze ruim 250.000 gulden bonus in plaats van ruim 300.000, naast hun WK-potje van 100.000 gulden. Maar gewoon het gevoel van de nummer één positie was ze zoveel waard ge weest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11