Jeugdsoos Wemeldinge slaat aan BINNEN 6 WEKEN VAN HET ROKEN AF! Ni<@Dori belladonna PZC Zierikzee wil snel cultuurbeleid Gemeente heeft voor bouw Zonnemaire 'maar' 33 mille over Renovatie Oostkerk voor op schema ADVERTEREN DOET VERKOPEN n zeeland 18 Vrijwilligers enthousiast Gering aantal klachten uit buurt kerkdiensten weekenddiensten Met de Nicodon Methode kan dat. Een moderne, wetenschappelijk beproefde combinatie van Nicodon anti-rook pleisters en een compleet ondersteuningsprogramma. De Nicodon Methode is de meest effectieve en prettigste manier om te stoppen met roken. ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 van onze verslaggever WEMELDINGE - De Wemel- dingse jeugdsoos heeft, zo'n ne gen maanden na de opening, haar bestaansrecht bewezen. De opkomst op soosavonden is met pakweg vijftig a zestig jon geren 'heel hoog' en er zijn vol doende en goed gemotiveerde vrijwilligers. Dit zegt J. van der Endt, één van de soos-vrij willi- gers. Ook verantwoordelijk wethouder A. C. van Overbeeke klinkt positief: ,,De voorteke nen voor de Wemeldingse jeugd zijn niet ongunstig." 'Voortekenen', omdat het nog gaat om een proef. In maart van dit jaar werd de soos geopend in een ruimte van 't Nieuwe Anker in Wemeldinge. Een aantal om wonenden stond daar destijds al sceptisch tegenover. Daarom drukte Van Overbeeke bij de opening de jeugd op het hart geen overlast te bezorgen. Gaat dat een jaar lang goed, dan, zo beloofde de wethouder, trekt de gemeente geld uit om het ge bouw extra te isoleren, zodat er Reclame bij monument Eede valt verkeerd EEDE - „Dit raakt mij persoon lijk. Ik vind dat reclameborden niet bij een monument ge plaatst mogen worden", aldus burgemeester C. J. van Liere van Sluis-Aardenburg. Hij is verbolgen over de daad van twee winkeliers uit Eede. Het tweetal plaatste opvallende borden met leuzen om het pu bliek naar hun zaken te trekken. Dat dit zonder vergunning ge beurde zit de burgervader niet lekker, maar dat de borden op een historische plek zijn ge plaatst, valt helemaal niet goed bij hem. Op de bedoelde locatie zette ko ningin Wilhelmina in 1945 na haar ballingschap weer voet op Nederlandse bodem. „Ik ben hier niet gelukkig mee. Het gaat om een gevoelige plek en dan moet je géén bord plaatsen met de tekst dat er verderop mosse len gegeten kunnen worden." De betrokken ondernemers hebben inmiddels een brief van de ge meente gekregen. De inhoud is duidelijk: zij dienen de borden direct te verwijderen. heuse disco-avonden kunnen worden gehouden. Op dit moment wordt gewerkt aan de evaluatie van de proef. Dat de soos onder de jeugd aan slaat en dat de vrijwilligers er lol in hebben, lijkt al duidelijk. On derdeel van die evaluatie vormt voorts een rondgang langs de deuren van omwonenden. Jos van Hove, coördinator van het jongerenwerk in Kapelle, gaat dat binnenkort doen. Reacties Bedoeling is volgens Van Hove 'open en eerlijk' te praten. „Zo van: zijn er klachten en zo ja, wat is er aan te doen?" Van Hove zegt zowel positieve als nega tieve reacties te verwachten. Of er de laatste tijd nog klachten zijn binnengekomen? De jonge renwerk-coördinator: „Daar ga ik niet op in. Dat lijkt me voor geen enkele partij zinvol." Een politiewoordvoerder heeft geen moeite met die vraag. „Wij krijgen wel wat klachten bin nen", zegt hij, „maarniet veel. Je kunt zeker niet zeggen dat het om een groot probleem gaat. En de soosleiding gaat er heel se rieus mee om. Dat betekent veel op de jongeren in praten." Eén van de klagers is P. Houte kamer uit Wemeldinge. Hij woont vlakbij 't Nieuwe Anker. Hij heeft bijvoorbeeld last van de muziek, van scheurende brommers en van rotzooi die in tuinen wordt gegooid, zegt hij. „Ik heb echt geen hekel aan de soos", verklaart Houtekamer, „alleen de locatie is niet goed." Binnen zitten Volgens Van Overbeeke en Van der Endt gaat het om een vast groepje klagers. De meeste klachten zijn volgens Van der Endt overtrokken. „Bijvoor beeld de geluidoverlast. Ik kan me voorstellen dat mensen last hebben wanneer ze in de tuin zit ten. Maar niet wanneer ze ge woon binnen zitten te praten." Verder zouden de mensen ten onrechte overal de soos direct de schuld van geven. „Bijvoorbeeld wanneer er een paar straten ver derop iets gebeurt." Op de vraag of hij met de soos op de huidige plek wil blijven, geeft Van der Endt geen direct ant woord. „Het gebouw is prach tig", antwoordt hij in eerste in stantie. En na enig aandringen: „We hebben geen keus. Er is niet nog zo'n goede ruimte beschik- foto PieterHonhoff De Concertzaal in Zierikzee speelt een belangrijke rol in het culturele leven op Schouwen-Duiveland. Gemeente dreigt desnoods met eigen podiumvisie te komen van onze verslaggever ZIERIKZEE - Als in het voor jaar van 1996 bij provincie en Rijk nog geen duidelijkheid bestaat over de uit te stippe len culturele koers, zal de ge meente Zierikzee alsnog zelf een podiumvisie opstellen. „Het is in eerste instantie na tuurlijk een Zierikzeese aan gelegenheid", vindt burge meester J. J. P. M. Asselbergs. De 'pas op de plaats' met be trekking tot de podiumnota heeft volgens de burgemees ter geen gevolgen voor de Zie rikzeese podia. De voorstellingen in de Con certzaal gaan gewoon door. Voorlopig wordt alleen nood zakelijk onderhoud gepleegd aan de zaal. Voor Brogum. het tweede 'grote' podium in de monumentenstad, worden en kele noodvoorzieningen ge troffen. Brogum, podium voor muziek en theater, heeft, en kele maanden geleden in een nota te kennen gegeven te wil len uitbreiden. Deze plannen moeten voorlopig noodge dwongen in de ijskast blijven door het ontbreken van een gemeentelijk beleidsplan. Desondanks worden voor de stichting enkele voorzienin gen getroffen. Wachten Enkele maanden geleden maakte het college van b en w bekend dat door een gebrek aan ambtelijke menskracht het opstellen van een cultuur nota zou moeten worden uit gesteld. Wel zou, vooruitlo pend op deze nota. een po diumvisie worden ontwikkeld. Op advies van directeur G. Peijs van de Stichting Stads schouwburg en Concertzaal Middelburg besloot het col lege echter ook dit plan even op te schorten. Beter was, zo stelden b en w, te wachten op de cultuurnota van het Rijk en, aansluitend, de provin ciale ontwikkelingen. Zeer verstandig, meent Peijs: „Straks krijg je allerlei ver schillende nota's in Zeeland. Misschien kunnen we het be ter centraal doen." Vrijdag 8 december zal een eerste bij eenkomst hieromtrent plaats vinden. Asselbergs beklem toont echter niet te lang te wil len wachten. Anders zal Zie rikzee in februari of maart vol gend jaar zelf aan de slag gaan, meldt hij. Zondag 26 november 1995 Nederlands-Hervormde Kerk. Brouwershaven II ds Buijs; Bruinisse 10 ds. Rietveld. 17 ds. De Jong; Burgh 10 ds. v. d. Deijl; Dreischor 10 dhr. v. d. Tempel; Eikerzee (Scharendijke) 10 en 19 mw. ds. Graafland (HA); Haam stede 10 ds Kansen, 19 ds. Smit; Kerkwerve 10 dhr. Schipper; Nieuwerkerk 10 ds. v. Wattum; Noordwelle 11 ds. De Wit; Oos- terland 10 ds. Jumelet, 18 ds. Kansen; Ouwerkerk 10 ds. Ot- ten (HA); Renesse 9.30 ds. De Wit; Serooskerke 10 ds. Scherff, 19 ds. v. Weelden; Sirjansland 10 ds. Oorschot, 18.30 kand. Den Ouden; Zierikzee: Gasthuis- kerk 11 en 18.30 (HA) ds. v. d. Pol; Zonnemaire 9.30 ds. Buijs Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 10 (HA) en 18.30 ds. Spaa; Bruinisse 10 dhr. v. Leer dam, 17 dhr. Murre; Haamstede 10 ds. Lingen (HD), 19 leesdienst; Nieuwerkerk/Oosterland 10 ds. v. Wattum; Zierikzee 10 (HA) en 18.30 ds. Jobsen Gereformeerde Gemeente. Haamstede 10 en 18.30 lees dienst; Nieuwerkerk 9.30, 15.30 leesdienst; Oosterland 10, 14.30, 18.30 leesdienst Oud-Gereformeerde Gemeente. Zierikzee 10 en 18 leesdienst; Oosterland 9.30, 14 en 18 lees dienst. Christelijk-Gereformeerde Kerk. Haamstede 10, 18.30 ds. Hardeman; Kerkwerve 10,18 ds. Korving; Zierikzee 10,18 ds. Ve- lema (HA) Gereformeerde Kerk (vrijge maakt). Brouwershaven 9.30 leesdienst, 17 ds. Overweg Gereformeerde Gemeente in Ne derland. Bruinisse 10 en 17 lees dienst; Nieuwerkerk 9.45 en 15.30 leesdienst; Zierikzee 10 en 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzee 10 sa menkomst Rooms-Katholieke Kerk. Haam stede 11.30; Zierikzee 9.30, zat 19 Pinkstergemeente. Zierikzee 10, woensd. 20 samenkomst. Evang. Lutherse Gemeente. Zie rikzee 10 dhr. Oosterloo. Evang. Christen Gemeente. Zie rikzee 10 br. Kamp. Gecombineerde doven/horen den dienst. Kortgene N. H. Kerk 10.30 (HA) ds. De Graaf. Met een kettingzaag worden de ringbalken in de Middelburgse Oostkerk verwijderd. foto Dirk-Jan Gjeltema. van onze verslaggever MIDDELBURG - De ingrijpende renovatie van de Oostkerk in Middelburg verloopt zeer voorspoedig. „We liggen voor op schema", zegt een tevreden G. C. de Bruijn, voorzitter van de kerkvoogdij. De kerk staat in de steigers om de door de bonte knaagkever aangetaste kapconstructie te herstellen. Momen teel worden de onderste ringbalken, waar de constructie op de muren aansluit, weggezaagd en vervangen. De aanwezigheid van de bonte knaagkever kwam in 1993 aan het licht toen de Monumentenwacht de herkomst van een scheurtje in de kerkmuur onderzocht. Om de vernietigende aanwezigheid van het beestje te stoppen, worden de eikenhouten balken inge spoten met een gif dat de larven doodt en worden de zwakke plekken hersteld. Vooral de aansluitingen van de kapconstructie op de muren, die nu worden aangepakt, en de aansluiting van de lantaarn op de koepel zijn slecht, aldus De Bruijn. Als de kapconstructie is opge knapt, wordt de betimmering weer aangebracht. „Overigens gaat het ook met de voorfinanciering goed", zegt De Bruijn. De kerkvoogdij heeft van het Rijk, de provincie en de gemeente 2,7 miljoen gulden toegezegd gekregen voor de renova tie, maar moet dat geld wel eerst zelf voorschieten. Voor de aflos: sing van de rente op de lening is vijf ton nodig en volgens De Bruijn is daarvan al meer dan vier ton binnen. van onze verslaggever BROUWERSHAVEN - Nu de ge meente Brouwershaven niet 75.000 maar 33.145 gulden wil meebetalen voor de nieuwbouw aan de Oprit in Zonnemaire, moet woningbouwvereniging Beter Wonen op onderdelen van het project bezuinigen. „Een enorme opgave", aldus Beter Wonen-directeur Ph. H. van Doorne. De gemeente Brou wershaven wil 'haar' 33 mille dekken uit de reserve woning bouw. Deze pot raakt hiermee leeg. Overigens blijkt de grond aan de oprit vervuild. Beter Wonen wil de uit 1911 stammende huisjes aan de Oprit 6 tot en met 18 slopen om er vijf nieuwe seniorenwoningen voor in de plaats te bouwen. Nieuw bouw is goedkoper dan restaura tie, heeft Beter Wonen onder zocht. Omdat de huidige wonin gen als karakteristiek worden beschouwd, is de woningbouw vereniging bereid de nieuwbouw wat 'historische' kenmerken mee te geven. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan dakkapellen. De gemeente werd 75.000 gulden bij te dragen aan dit plan. Het college van b en w van Brouwershaven wil de scha de echter beperkt houden tot ruim 33 duizend gulden. Om de gegarandeerde huurprijs van 690 gulden per maand te kunnen handhaven, moet Beter Wonen bezuinigen op andere aspecten van de nieuwbouw. Op welke wijze dit gebeurt, is nog ondui delijk, aldus Van Doorne. B en w willen de reserve woning bouwdoeleinden aanspreken, die hierna uitgeput is. Overigens I hoopt de gemeente op een subsi die van het Rijk. Voor aanvraag is een raadsbesluit nodig. Grond Verder zou uit een voorlopig bo demonderzoek blijken dat de grond aan de Oprit vervuild is. De aard en omvang van dit pro bleem zijn nog niet bekend. Be ter Wonen heeft inmiddels op dracht gegeven tot een nader on derzoek. De resultaten worden over drie a vier weken verwacht. De kwestie komt maandag aan de orde in de vergadering van de gemeenteraad van Brouwersha ven. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het stadhuis. 25 EN 26 NOV. 1995 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. B. Visser, Zierikzee, tel. (0111)413965. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G, van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haam stede, tel. (0111) 651861 Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61, Oosterland, tel. (0111) 641280. Tandartsen: P. van Malland, Oude Moolweg 32. Renesse. tel. (0111) 461942. Spreekuur 16.30-17,30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17,30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: (0113)251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): M. K. Buth, Haamstede, tel. (0111) 652254. Vraag er naar bij: drogisterij - parfumerie De Zoom 7 - 4325 BG Renesse Tel. 0111-461513. Vlakbij het VW-kantoor. van MID rech 30-ja vers ganc oord waai vijlt plak in dt met 'Wir from Offic Hart nisst het ook april vers) kenl' ders had café zak door

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 54