Pvda zoekt naar zekerheid aow I PZC Emotionele kaping PZC achtergrond Partij komt met voorstel om ouderen ook aow-premies te laten betalen het weer in zeeland redactie denkwijzer en in europa snelheidscontrole ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 door Mare Peeperkorn Hij is er zes maanden non stop mee bezig geweest. Zijn brochure is in vierduizend- voud door heel Nederland ver spreid en talloze malen per soonlijk door hem toegelicht. Jan van Zijl, Tweede Kamerlid voor de PvdA, weet inmiddels alles over de aow. De 'road-show van Jan', werd de aow-campagne van de grootste regeringspartij wel lacherig ge noemd. Wat Van Zijl betreft mag het ook de 'rood-show' heten: „Want wat wij voorstellen is ei genlijk ontzettend sociaal-de mocratisch". De PvdA wil de aow in toekomst veilig stellen door 65-phissers met een aanvullend pensioen boven de 500 gulden per maand, aow-premie te laten betalen. Dat kost die ouderen op den duur honderden guldens per maand. Wat is daar sociaal-de mocratisch aan? „We maken daar de aow wel- vaartsvast mee. Daar hebben ook gepensioneerden belang bij. We vragen ze geld, maar geven ze ook iets terug. Als we niets doen dreigt er een geweldige stij ging van de aow-premie van ruim 14 procent nu, naar ruim 22 procent in 2025. Die premie zou betaald moeten worden door de werkenden. Dat kost banen. Je kan er ook voor kiezen de aow niet met de welvaart mee te la ten stijgen. Dan ben je goedko per uit, maar dat leidt tot grote inkomensverschillen tussen ouderen. Een deel heeft een goed aanvullend pensioen, maar circa tien procent blijft aangewezen op alleen de aow. Dat wil de PvdA niet: als we nu voor een rechtvaardige inkomensverde ling pleiten, doen we dat ook straks. Neem mijzelf als voorbeeld: in 2017 word ik 65 jaar. Zoals het er nu naar uit ziet heb ik tegen die tijd een goed pensioen opge bouwd. Stel dat één van mijn drie kinderen tegen die tijd een modaal inkomen heeft. Als we niets doen moet die straks een aow-premie betalen van 20-25 procent om mij van een wel- vaartsvaste aow te verzekeren. Terwijl ik een goed aanvullend pensioen heb! Het lijkt me dan ook heel redelijk een van oude ren een bijdrage te vragen voor de aow." Lastenverlichting Naast de 65-plussers stelt u voor dat de werkenden van 1998 extra aow-premie gaan betalen. Dat is verantwoord, meent de PvdA. omdat werknemers ook in de toekomst kunnen rekenen op lastenverlichting. Hoe weet u nu of die lastenverlichting er echt komt? „Dat weten we niet zeker. We ne men hier een voorschotje op toe komstige meevallers, dat is waar. Maar op basis van de voor spellingen mag je daarvan uit gaan. Bij de ww en de wao bespa ren we: watje daar verdient kun nen we deels parkeren voor de aow." Is dat de zekerheid die de PvdA de oudere biedt over de aow? „Dat is een flauwe vraag. De PvdA doet een geweldige poging om de toekomstige problemen bij de aow op te lossen. Daarbij hebben we te maken met een he le kruiwagen aan onzekerheden: de werkgelegenheid, demografi sche ontwikkelingen, de koop kracht en de sociale zekerheid. Maar we mogen ervan uit gaan dat minder mensen een beroep zullen doen op de sociale regelin gen. Een deel van het geld dat daar vrijkomt, willen we reserve ren voor de aow. We hoeven toch niet altijd van het somberste scenario uit te gaan? We baseren ons op de sommen van nu. Het is niet zo dat de PvdA zich rijk rekent. Onze aan names zijn niet belachelijk, ze sporen met die van het Centraal Planbureau. Maai' dat neemt niet weg dat we voortdurend moeten bezien of we de juiste aanpak wel hebben gekozen. Als blijkt dat dat niet het geval is, dus als er geen lastenverlichting te verdelen valt, moeten we aan vullende maatregelen treffen. Hogere premies bijvoorbeeld, of een hogere pensioenleeftijd." -Waarom is er niet voor gekozen de hogere inkomens zwaarder te belasten om de aoio betaalbaar te houdenAanvankelijk had dat de voorkeur van de PvdA? Weinig rijken „Daar hebben we vreselijk lang op gestudeerd. Nu betalen men sen die in de tweede en derde be lastingschijf vallen over dat ho gere inkomen geen aow-premie. Maar als je dat wil veranderen moetje het hele belastingstelsel omgooien. Dan was de discussie niet meer over de aow gegaan, maar had de PvdA het verwijt gekregen het hele belastingstel sel overhoop te gooien. Dat wil den we niet. Daarbij levert het ook niet zo veel op. Er zijn niet zoveel men sen met een hoog inkomen. Ik sluit niet uit dat we in de toe komst alsnog naar de hogere in komens kijken, maar je moet ook reëel zijn. De belastingtarie ven in Nederland zijn al aan de hoge kant. Daar kun je niet nog eens vijf procent bovenop gooi- De PvdA geeft hiermee een op lossing voor de toekomst van de aow. Wat venvacht u van de an dere partijen? „De aow veiligstellen, zoals de PvdA wil, gaat niet vanzelf. Na tuurlijk valt er op onze ideeën wat af te dingen. Maar zoals het CDA doet. simpelweg roepen: 'wij zijn voor de aow', daar kom je niet mee weg. Dat vind ik wel heel makkelijk, wat goedkoop ook. De VVD heeft eerder voorge steld de pensioenleeftijd te ver hogen naai' 67 jaar. Dat is geen goede oplossing, zo bleek uit on ze discussies. Daar is geen steun voor in de samenleving. De WD zal dus met een nieuw voorstel moeten komen. De ideeën van D66 sporen redelijk met die van ons. De Democraten hebben eer der een soort reservefonds voor gesteld, dat gevuld wordt door aow-premie over de aanvullende pensioenen te heffen. Als twee van de regeringspartijen het daarover eens zijn, dan moet dit wat te betekenen krijgen." PvdA-kamerlid Jan van Zijl. HOOFDREDACTIE: A.L. Oosthoek ADJUNCT-HOOFDREDACTEUR: M. van Zuilen CHEF-REDACTEUREN: M. Antonisse, A.L. Kroon COMMENTAARGROEP: A.L. Oosthoek, M. Antonisse, A.J. Snel, M. van Zuilen, B. Jansen NIEUWSDIENST Chef: M. Antonisse Eindredacteuren: K. Cijsouw, J.D. van Scheijen Verslaggevers algemeen: N.T.T. Banh; W.A. Bareman; J.C.M. Cats; W.J. van Dam; A.M. van der Jagt; B. Jansen (plv chef nieuwsdienst); H.O, Postma; M.J. Schrier; L. Sleufjes (Den Haag); A.J. Snel; H. van der Werf. Verslaggevers Bevelanden/Noord: F.B. Balkenende (chef); M. van Barneveld; M. Hitzert; M.A. de Jongh; C.A. Moerland; H. Stegenga. Verslaggevers Walcheren: A.A. van der Sluis (chef); R Bosboom; N.J.C. Kluijtmans; M.P.T. Sep; C.M.J. Sondervan (ondernemend Zeeland). Verslaggevers Zeeuws-Vlaanderen: C.A.M. van Gremberghe (chef); P.I.F.M. Cappetti; J.J. Heijt; R.E.A. Hoonhorst; M. Modde. Bureau: M.E Ernens-Abrahamse; B. Goudswaard; P.C. de Jonge; S.C. Osman; A.W.C. Mullink; J.P. van de Sande; J.P. Verbeek; M.T.O. van der Vleuten. CENTRALE REDACTIE Chef: M. van Zuilen Binnen- buitenland, opinie: Ch.J. Schets (chef); F. Hilbrands; G.J. Kers; F.T.J. Koopmans; W.P. Staat. Kunst en bijlagen: J. van Damme (chef); F.P..J. Doeleman; E.J. Rozendaal; J.A.M. Tabbers; A. Zevenbergen. Sport: R. Thannhauser(chef); J.F.D. Bakker; M.H.J. Caldenhoven; E.L. Ramakers; T.J. van den Velde; K.L. de Vries. Kerk en samenleving: W.P. Staat. Secretariaat: J. Everaars (hoofdredactie), G.M. Boersma, I.L.A. Hamer, I. Wirtz. PRODUKTIE en VORM Chef: A.L. Kroon Vormgeving: A.A. Adriaanse; J.P.H. Noot A.F. Schreurs; W.M.J. Verstuyf. Beeld: J.B. Siwabessy; D. Hafkenscheid. Documentatie: L. van der Hom, C. Flipse, R.J. Jongelings CORRESPONDENTEN A. Knol (Brussel); P. de Vries (Brussel); P.G.W. van Nuijsenburg (Bonn); J.A. Geleijnse (Londen); C. van Zweeden (Parijs); A. Bloemendaal (Tel Aviv); H.B. Hoogendijk (Moskou); E.J.A. van der Linden (Rome); W. Bunschoten (Paramaribo); R. Hellinga (Kaapstad); F.J.M. van den Houdt (Nairobi); J.A.M de Bruijn (Washington); J.W.M. Gertsen (Boedapest). REDACTIEKANTOREN Vlissingen- Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel: (0118) 484000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel (0113) 231800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel(0115) 694457. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel: (0111)415380. De redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant maakt naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bron nen: Geassocieerde Pers Diensten (GPD). Algemeen Neder lands Persbureau (ANP). Associated Press (AP), United Press International (UPI). Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Press (AFP), Reuters (RTR) en European Pressphoto Agency (EPA). 771 enmaal in mijn leven ben ik echt door Hj angst verlamd geiveest. Het jaar was 1984 en ik was op een dag al heel vroeg op weg van Amsterdam, via Zurich, naar Sofia, Bulgarije, waar ik 's middags om vijf uur een lezing moest houden. Bij aankomst in Zurich bleek er vanivege mist sprake van een urenlange vertraging. Het ivas de eerste keer dat ik een land achter het ijzeren gordijn bezocht en, al wachtende, maakte ik me allerlei voorstellingen van hoe het zou zijn. De meeste daarvan waren niet heel opwekkend. Toen we eindelijk, halverwege de middag vertrokken, was ik behalve moe ook tame lijk gespannen, onder andere vanwege het feit dat ik meende te laat voor mijn voor dracht te zullen aankomen. Om precies kwart voor vijf raakte dat het toestel de grond in Sofia. Alle passagiers zaten nog in hun stoel toen er een vliegtuigladder voor het stilstaande toestel gereden werd, de deur open ging en er twee, in mijn ogen KGB- achtige, figuren binnenstapten. Zonder een ogenblik te aarzelen liep een van hen op mij af, vroeg uitdrukkingsloos 'Dr. Diekstra?' en gebaarde me hem en zijn maat te volgen. Terioijl ik mijn spullen bij elkaar graaide en het toestel uitliep, hield iedereen, althans zo leek het mij toen, zich doodstil. Onder aan de vliegtuigtrap zag ik een tweetal grote zwarte auto's staan. Mij werd gebaard achter in de tweede auto te stappen, waarna de man die mij had opgevist naast mij ging zitten, twee andere heren zich voorin nestelden en de stoet zich in beweging zette. Zonder enig ver der oponthoud of controle reden we de luchthaven af en de stad in. Ondanks het feit dat ik stoplichten meende te zien iverken, stonden we nergens stil. Daardoor en door het feit dat niemand mij verder naar iets ge vraagd had, niet eens naar mijn paspoort en er in de auto verder ook geen ivoord werd gesproken, had ik het gevoel naar een onbe kende bestemming 'afgevoerd' te worden. Geïsoleerd De rit leek eindeloos lang. hoewel die nooit langer dan een minuut of twaalf geduurd kan hebben, want om exact 5 uur stopten we voor een groot indrukwekkend gebouw waar ik iverd uitgelaten en in ijltempo naar een grote duistere zaal werd gevoerd, die vol met mensen zat. Voordat ik het goed en wel in de gaten had, stond ik al op het spreekge stoelte. en werd verondersteld met spreken te beginnen. Hoewel ik me er absoluut niets meer van herinner, moet ik ongeveer een half uur ge sproken hebben tegen een zaal die voor mij een ivaas was. Vervolgens werd ik vrijioel meteen, door dezelfde manschappen, naar mijn hotel vervoerd. In de uiterst sombere kamer, waar ik opnieuw zonder enig ivoord of informatie over de rest van het program ma iverd heengebracht, werd mijn gevoel volkomen geïsoleerd en vervreemd te zijn, binnen de kortste keren zo heftig, dat ik mijn kamer uit wilde, en mensen wilde spreken. Terwijl ik mijn kamerdeur opendeed om naar beneden te gaan, stond er uit een stoel op de gang een man op, die naar mij keek en iets zei dat ik niet verstond maar dat leek op 'dat gaat zomaar niet!' Van de weeromstuit deed ik gauw mijn deur weer dicht en mijn eerste gedachte was 'Oh God, ik word be waakt!' Wat er vervolgens met me gebeurde, weet ik niet meer precies, maar mijn gedachten gin gen op een beangstigende manier met me op de loop. Ik zag mezelf voorgoed verdwijnen achter het ijzeren gordijn. Volkomen on vindbaar voor de mensen thuis en volkomen machteloos daar zelf ook maar iets tegen de doen. Ik voelde me zo bedreigd en beang stigd dat ik het letterlijk benauiod kreeg en het op een gegeven moment niet meer op mijn kamer kon uithouden. Ik dreigde vol slagen in paniek te raken. In mijn geest leek nog maar ruimte voor een enkele gedachte: „ik moet hier weg!". Paniek Ik deed mijn colbert met mijn geld en pas poort erin aan, ging achter de deur staan, maakte die vervolgens in een enkele bewe ging open en rende bijna naar buiten, de gang door, weg van de plaats waar de man zat, naar de trap (daar had ik geluk bij, want ik herinnerde me de plaats ervan tevo ren niet) en naar beneden. Maar op het mo ment dat ik beneden langs de receptie liep, was daar tot mijn verbijstering ook al mijn 'bewaker' en het enige wat ik wist te beden ken was tegen hem uit te roepen 'Bar?' Daarop wees hij mij tot mijn stomme verba zing zonder slag of stoot de richting naar de bar. Ik wist niet hoe gauw ik me uit de voeten moest maken. Toen ik de bar binnenstapte, bleek die tot mijn geruststelling vol met mensen te zitten. Ik zocht een tafeltje in een hoek en terwijl ik wachtte op een kelner begonnen mijn pa- niekgevoelens te gaan liggen. Ik kon gelei delijk aan weer de omgeving in me opnemen en terioijl ik rond keek, zag ik opeens een bekend figuur aan de bar staan. Van blijd schap gooide ik bijna mijn tafeltje om terioijl ik opstond en op hem afging. 'Hem'was Prof. Neki, hoogleraar in de psychiatrie aan de Universiteit van Delhi in India en een van India's bekendste dichters. We hadden el kaar tweemaal eerder ontmoet. Als oude rot in het vak, moet hij onmiddellijk hebben opgemerkt dat er met mij iets mis was, want het eerste wat hij zei was „Hi, how are you? What's wrong?" Later op de avond, toen ik ze allemaal weer wat op een rijtje had, durfde ik het aan, overigens bepaald niet zonder schaamte, hem het hele verhaal te vertellen. Zijn reactie was even geruststel lend als informatief. „Wat jou daarnet is overkomen"aldus Ne ki. „is datje slachtoffer bent geworden van een 'emotional hijacking', een emotionele kaping. Je emotionele hersencentra hebben een tijdlang gewoon het commando over je denkcentra overgenomen en ze alle kanten, behalve de meest realistische, opgestuurd" „En", zo voegde hij eraan toe „het is onver mijdelijk dat dit af en toe gebeurt, want be denk dat het met de ontwikkeling van ons brein zo gegaan is, dat er een emotioneel brein was lang voordat ons hogere brein, ons rationele brein, zich ontwikkelde. Ons rationele brein is uit ons emotionele brein voortgekomen en niet omgekeerd." Achterom Waarna hij begon uit te leggen, hoe emotio nele kapingen precies in hun werk gaan. Lange tijd werd gedacht dat via onze zintui gen, zoals oog en oor, signalen naar een be paald verdeelcentrum in de hersenen lopen, de thalamus, vanwaar ze naar gebieden van de hersenschors worden gestuurd om te worden gesorteerd op aard en betekenis zo dat we herkennen wat ieder object is en wat de aanwezigheid ervan betekent. Vanuit de hersenschors worden vervolgens signalen naar de lager gelegen emotionele hersenen gestuurd (bv. met de boodschap: „gevaar lijk, vluchten!") en van daaruit naar de rest van het lichaam. En zo werkt het ook inderdaad heel vaak. Maar, aldus Neki, vastgesteld is dat er van uit de thalamus ook een kleine bundel ze nuwbanen direct naar de emotionele herse nen loopt. Deze kortere en snellere route achterommaakt dat de emotionele herse nen direct signalen vanuit de zintuigen ont vangen en daarop een reactie kunnen op starten voordat de rationele hersencentra die signalen goed hebben kunnen analyse ren. De informatie, op basis waarvan de emotionele reaktie wordt gegeven is maar een klein deel van wat er aan zintuigélijke informatie is binnen gekomen. Maar toch is zo'n directe, 'achterom'-reactie soms heel nuttig: in noodsituaties, waar een onmiddel lijke reactie vereist is, spaart het tijd en kan het verschil uitmaken tussen leven en dood. We hoeven niet altijd precies te weten wat iets is om te weten dat het gevaarlijk voor ons is. Maar zo'n 'quick-and-dirty'-reactie kan ook zélf gevaarlijk of problematisch zijn, bijvoorbeeld als we op iets onmiddellijk met vechten of vluchten reageren, terwijl 'even tot tien tellen' zou hebben duidelijk ge maakt dat er in feite geen sprake van bedrei ging of gevaar is. De kans op emotionele kaping neemt toe als we moe zijn (het is niet handig om belangrij ke problemen 's avonds laat met elkaar te besprekenals we al langere tijd oncler gro te druk of stress staan, als we in voor ons volkomen vreemde situaties verkeren van daar de angst in ziekenhuizenals we so ciaal geïsoleerd zijn (alleen in huis 's avonds kunnen onze gevoelens gemakkelijk aan de wandel gaan), als we ziek zijn en bijvoor beeld koorts hebben (de herinnering aan het gebeurde in Sofia kwam onlangs tijdens een koortsperiode terug) en als we onder in vloed van alcohol of drugs zijn. Maar gek genoeg, neemt de kans op zo'n emotionele kaping af, naarmate we beter weten waardoor het komt. Want, voor ons brein geldt: naarmate we beter weten hoe het werkt, werkt het beter. Oftewel: kennis is emotionele macht. Vandaag Van belang voor ons weer wordt steeds meer een sukkelende de pressie boven Noord-Ierland. Vandaag is de invloed van een hogedrukgebied boven de Bal kan nog het meest bepalend maar de komende dagen neemt de depressie die rol over. Samen zorgen deze druksystemen voor een zuidelijke stroming waar mee lucht uit Zuid-Frankrijk wordt aangevoerd. De van oor sprong warme lucht neemt op zijn reis naar het noorden veel bewolking mee. De zon die het op ovze breedtegraad om deze tijd van het jaar toch al moeilijk heeft, ziet dan ook maar spora disch kans op een paar gaten in het wolkendek te krijgen. Veel bewolking en weinig zon is het resultaat. De temperatuur ligt overdag met 11 graden boven het langjarig gemiddelde. De zuidenwind is vandaag iets min der sterk dan gisteren maar bo ven zee toch nog vrij krachtig. Na het weekeinde daalt de tem peratuur een paar graden en wordt het wat frisser. Nautisch bericht wind: zuidelijk 3-4, aan de kust 4^ 5 Beaufort; zicht: matig tot goed; temperatuur kustwater: 9 graden; afwijking waterstan den: geringe verlagingen; mxi- mum golfhoogte monding Schei- des: omstreeks een halve meter. Vooruitzichten Voor zondag: Zondag wordt de invloed van de Britse depressie merkbaar. De bewolking die over ons heen komt bestaat uit resten van een frontale zone en is dus actiever dan we gewend waren. De kans op neerslag is dan ook wat groter. De wind is nog iets verder afgenomen en meest matig uit zuid. Tempera tuur rond of net even onder de 10 graden. Voor maandag tot en met woensdag: Geleidelijk aan wat kouder. Een bejaard dakloos echtpaar in New York. De PvdA wil de aow welvaartsvast maken om te voorko men dat Nederlandse bejaarden tot dergelijke armoede vervallen. foto GPD Rene Diekstra Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselvallig. Van tijd tot tijd buien en wind. Vooral in Schotland regelmatig opklarin gen. Geleidelijk minder zacht met maxima van ongeveer 8 gra den, in zuidoost-Engeland 10 graden. België en Luxemburg: Wolken velden, ook af en toe zon. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zondag van het westen uit kans op wat motregen. Middag- temperatuur ongeveer 9 graden, in de Ardennen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: In de nacht en ochtend eerst nog kans op mist. Verder af en toe zon. maar naar het westen toe meer bewolking en regen. Vooral langs de Kanaalkust een stevige zuidelijke wind. Zondag breidt de regen zich naar het oosten uit. Middagtemperatuur 10 graden. In de bergen wat lager. Portugal: van het noordwesten uit verder toenemende bewol king en perioden met regen, mo gelijk onweer. Zondag vooral in het zuiden ook een enkele opkla ring. Middagtemperatuur da lend naar een graad of 14, in de Algarve nog 17 graden. Madeira: Afwisselend wolken velden en zon. Vooral kans op een bui. Middagtemperatuur 19 graden. Spanje: wolkenvelden en enkele buien. Langs de Costa's ook wat zon. Zondag minder buien en vooral langs de Costa's ten zuiden van Valencia perioden met zon. Middagtemperatuur 10 graden in het noorden en plaat selijk in het binnenland, tot iets boven de 20 op zondag aan de zuidelijke costa's. Canarische Eilanden: Perioden met zon. met name aan de noordkant ook wolkenvelden en kans op een bui, zondag ook el ders meer bewolking en toene mende buienkans. Maxima 21 graden. Marokko: Westkust: in het noor den wolkenvelden en later en kele buien, mogelijk met on weer. Zondag ook ten zuiden van Agadir minder zon en kans op een bui. Maxima flink dalend naar 17 bij Tanger, tot iets boven de 20 in het zuiden. Tunesië: Half tot zwaar bewolkt en vooral enkele regen- en on- Hoog water uur cm uur Zaterdag 25 november 1995 Vlissingen 03.16 259 15.35 Terneuzen 03 35 286 15.55 Bath 04.37 333 16.57 Roompot-buiten 03.10 201 15.30 Zierikzee 05.10 172 17.25 Yerseke 05.20 174 17.40 Philipsdam-West 04.15 179 16.35 Zondag 26 novemner 1995 Vlissingen 04.05 247 16 23 Terneuzen 04.23 272 16.43 Bath 05.26 319 17.46 Roompot-buiten 04.00 189 16 20 Zierikzee 05.55 167 18.30 Yerseke 06.10 170 18.30 Philipsdam-West06.30 174 18,50 Maandag 27 november 1995 Vlissingen 04.52 231 17 15 Terneuzen 05.11 256 17.35 Bath 06.15 303 18.39 Roompot-buiten 04.4-5 174 17.10 Zierikzee 06.40 161 19.05 Yerseke 06.55 165 19.20 Philipsdam-Wes 107.15 170 19.40 Laag water Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke 09.51 207 10.17 220 11.26 240 09 25 147 10.45 138 10.55 144 22.11 22.37 23.44 21.50 23.10 2315 Philipsdam-West 10.55 148 23.15 Zondag 26 november 1995 Vlissingen 10.35 207 22.55 Terneuzen 11.05 221 23 26 Bath 12.12 239 Roompot-buiten 10.15 149 22.45 Zierikzee 11.45 143 Yerseke 11.45 149 Philipsdam-West 11.45 152 Maandag 27 november 1995 Vlissingen 11.28 205 23.41 Terneuzen 11.55 217 Bath 00.29 213 12.59 Roompot-buiten 11.15 150 23.35 Zierikzee 00.05 119 12.40 Yerseke 00 05 125 12.40 Philipsdam-West 00.10 129 12 40 ZON EN MAAN 26 november Zon op 08.18 Maan op 11.35 27 november Zon op 08.19 Maan op 12.12 onder 16. onder 21. onder 16.; onder 22, DE [GF gen Bos Iele che mei E tc D 150 ron gur rail der tol Wis uit gen mil, aan het zijn weersbuien. Maximumtemperi tuur 18 graden. Zuid-Frankrijk: Van tijd tot tijl zon. in het zuidoosten kans 0| een bui. Zondag bewolkt en pe rioden met regen. Vooral in di Provence en Cevennen neerslag Langs de Middellandse Zeekus harde zuidenwind. Middagtem peratuur van 10 graden in de Al pen tot 15 in het zuiden. Mallorca en Ibiza: tijdelijk min der buiig en perioden met Zondag overwegend bewolkin; en enkele regen- of onweers buien. Middagtemperatuur graden. Italië: Perioden met zon, maa langs de Middellandse Zeekus ook wolkenvelden en kans o; een bui. Zondag van het noordei uit verder toenemende bewo! king en enkele buien, mogelij! met onweer. Op Sicilië op beid; dagen kans op een regen- of weersbui. Plaatselijk neersla; en wind. Middagtemperatuiï van 7 graden in het noorden circa 17 in het zuiden. Griekenland en Kreta: Perioder met zon en vrijwel overal droog Zondag van het westen uit mee: bewolking en toenemende neer- slagkans. In het Egeisch zeege bied vrijwel droog. Lichte stij ging van temperatuur: zondas circa 11 graden Thessaloniki, li tot 17 op de Peloponnesos en op Kreta. Turkije en Cyprus: Perioder met zon en vrijwel overal droog Minder koud met maxima var 10 graden op de Dardanellen to' 18 graden op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden, me: name in het zuiden ook af en tof zon en op de meeste plaatset droog. Maxima uiteenlopenc van 5 graden in het noorden tol 11 in Beieren. Zwitserland: Rustig en droop weer met aan de noordzijde var- de Alpen zon. In het zuiden meer bewolking en zondag regen sneeuwgrens 1100m. Maxima' graden, zondag in het zuiden iet.' lager. Oostenrijk: Af en toe zon e: droog. Plaatselijk kans op mis of laaghangende bewolking Zondag in Zuid Tirol meer be wolking en mogelijk wat regen boven 1300m sneeuw. Maxima; graden. Tsjechië en Slowakije: Rustig weer, op plaatsen mist of laag hangende bewolking. Plaatse lijk wat motregen, mogelijk me: ijzel. Geleidelijk, ook wat zon Maxima het vriespunt, met enkele graden boven nul. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontrole: aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 tussen Arnhem-Ede vice versa (roulerende radar) N65/A67 rondweg Eindhoven 1020 opklaringen hogedruk 1000 heclo pascal 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 4