Extraatje voor de ouderen PZC Mee- en tegenvallers voor kabinet nog in evenwicht Afschaffen van ziektewet leidt tot cao-oorlog Grenzen aan cao-acties politie Spoken gevonden in woning Druten Grens assistentie op de basisscholen kan naar 185 leerlingen binnenland Aow'ers en mensen met klein pensioen krijgen circa 300 gulden Monument benen Scholte 40% KORTING p Carrousel ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 n va con< s - 2 stpei »P h« 'O vii .vort ïciai plaal jsvei ^erna inga ingf halv wiiii e Lit Ier d )esti .e tui ipar lege plat inaa s Zei rape iciai roke tor ïinst i )ie a >ogui 1 WO! ;icie terns >raat ivea »rt gi bood rd ie di DRUTEN (GPD) - Het heeft af gelopen voorjaar wel degelijk gespookt in een woonhuis in Druten. Uit een diepgaand on derzoek door het Utrechtse Pa rapsychologisch Instituut blijkt dat in een woning van een Turks gezin spookachtige gebeurtenissen zijn voorge vallen. In mei ontstond in de buurt de nodige opwinding toen bekend werd dat in de woning on verklaarbare dingen gebeur den. Zo vlogen er voorwerpen door de lucht zonder dat er ie mand in de kamer was. Binnen korte tijd stond de woning in het middelpunt van de belang stelling en kwamen dagelijks tientallen belangstellenden kijken. De gealarmeerde poli tie kreeg zelf ook te maken met de 'poltergeist'. Agenten kre-, gen zand in hun ogen gegooid, terwijl duidelijk was dat nie mand daarmee had kunnen gooien. Het Parapsychologisch Instituut stelde vervolgens een onderzoek in. Met behulp van geavanceerde meetapparatuur kon uiteindelijk worden vast gesteld dat er inderdaad spra ke was van 'hogere machten'. Onderzoekers ontdekten dat de 15-jarige zoon zo goed als ze ker over psychokinetische ga ven beschikt. Dat houdt in dat hij in staat is om voorwerpen van een afstand in beweging te zetten. Volgens de onderzoe kers is het mogelijk dat de jon gen onverwerkte emoties heeft omgezet in bovennatuurlijke gaven. Maar het Utrechtse in stituut constateert ook dat hij ook heeft geprobeerd politie en onderzoekers om de tuin te lei den. Zo hebben getuigen ge zien hoe hij zelf steentjes naar agenten gooide. De politie ver wees mede daarom de 'polter geist' naar het land der fabelen en deed de gebeurtenissen af als kattekwaad. De onderzoe kers geven overigens ook Jo- manda en verscheidene parag nosten een sneer. De publieke lijke uitspraken van deze per sonen hadden tot 'eigen ingrij pen' van buurtbewoners kun nen leiden. Vooral toen paragnosten ver klaarden dat de woning van de familie 'vervloekt' was. Het is mede aan de openheid van de familie zelf te danken dat ze niet de wijk zijn uitgejaagd, al dus de onderzoekers. Jeugd voortaan centraal op 5 mei DEN HAAG (ANP) - De viering van 5 mei moet voortaan twee vaste onderdelen bevatten. Aan het begin van de dag dient het Nationaal Comité 4 en 5 mei - elk jaar in een andere regio - een activiteit te organiseren die speciaal op de jeugd is gericht. 's Avonds is het op Bevrijdings dag tijd voor een feestelijk cultu reel evenement. Het kabinet be sloot dit vrijdag tijdens de mi nisterraad. De Dodenherdenking op 4 mei blijft onveranderd. Bevrijdings- staat in het teken van vrij heid, democratie en tolerantie, 's Avonds zal het leidend thema vrijheid zijn. Wanneer de activi teit plaatsheeft in een grensge bied mag deze van het kabinet grensoverschrijdend zijn. Met het besluit volgen de be windslieden het adviesrapport Herdenken en vieren na 50 jaar, dat het Nationaal Comité 4 en 5 mei in september presenteerde. DEN HAAG (GPD) - Ouderen met alleen aow en ouderen met een aanvullend pensioen tot on geveer dertigduizend gulden, gaan er in 1998 ongeveer 300 gul den op vooruit. Het kabinet heeft gisteren in het kader van de armoedebestrijding besloten hier zo'n vierhonderd miljoen gulden voor uit te trekken, te verrekenen via een extra belas tingaftrek voor ouderen. Het kabinet heeft bovendien 85 mil joen gulden uitgetrokken voor de opvang van kinderen van bij standsmoeders die aan het werk moeten bijstandsmoe ders. Het vormt het meest in het oog springende punt uit de nota ar moedebestrijding die gisteren is gepresenteerd door minister Melkert van sociale zaken. Vol gens Melkert wordt nu voor het eerst met daden erkend dat er in Nederland stille armoede be staat. De belastingaftrek geldt in 1997 alleen voor alleenstaande oude ren met een inkomen beneden de 44.000 (de top van de eerste belastingschijf). Hun voordeel loopt in 1998 op tot 320. Ge huwde ouderen met een inko men onder de ƒ44.000 krijgen met ingang van 1998 een extra belastingaftrek van bijna 300. Het overgrote deel van de oude ren komt hiervoor in aanmer king. In totaal trekt het kabinet de komende jaren een kleine 600 miljoen uit voor armoedebestrij ding. Er wordt 85 miljoen uitgetrok ken voor. Bijstandgerechtigden die geen sollicitatieplicht heb- ssfei en b( Des ti .-mei ïolei oet elani >ture|: ger ij no DEN HAAG (ANP) - Het kabinet verwacht dat het financieringstekort dit jaar uitkomt op 3,5 por- cent van het bruto binnenlands produkt, precies het percentage dat in de jongste Miljoenennota was voorzien. Mee- en tegenvallers in de rijksbe- i gxoting vallen ongeveer tegen elkaar weg, zo ver wacht minister Zalm van financiën. De ministeries gaven tot aan de opstelling van de Najaarsnota van Zalm ongeveer 800 miljoen min der uit dan begroot. De meevallers hadden onder meer te maken met de uitgaven voor asielzoekers, de exportkredietverzekering en de infrastructuur (totaal 296 miljoen gulden). Ook aan bijstandsuit keringen werd aanzienlijk minder uitgegeven dan verwacht (488 miljoen). Tot slot werd ook in de zorgsector een meevaller genoteerd. Daartegenover staat een verwachte tegenvaller van 1 a 1,5 miljard in de fiscale sfeer. Vooral aan inkomstenbelasting kwam minder binnen. Pre mier Kok zei tijdens zijn wekelijkse persconferen tie die tegenvaller overigens niet dramatisch te vinden. „Het is minder dan een procent van de to tale belastingontvangsten." De meevaller van 800 miljoen en de tegenvaller van 1 a 1,5 miljard gulden lijken op het eerste oog te leiden tot een verhoging van het financieringste kort. De Najaarsnota bestrijkt echter niet heel 1995. In de laatste maanden van dit jaar kunnen nog extra belastingen binnenkomen en kunnen de meevallers van de departementen nog oplopen. Al met al verwacht Financien dat alles tegen elkaar kan worden weggestreept. ben, mogen voortaan wat bijver dienen zonder dat dit op hun uit kering wordt gekort. Het gaat daarbij om bijstandsmoeders met kinderen jonger dan vijfjaar en 57-plussers. Er komt 15 miljoen extra bij stand voor dak- en thuislozen. Verder wordt er 66 miljoen gul den uitgetrokken voor huursub sidie. Het belangrijkste deel daarvan is bestemd voor bij standgerechtigden die een baan krijgen, en in de huidige situatie onmiddellijk gekort worden op him huursubsidie. Door hen nu niet te korten, wordt de prikkel om een baan te nemen vergroot. Het kabinet wil bovendien de besteding van de bijzondere bij stand verbeteren. Die is bedoeld als inkomensondersteuning, maar 150 miljoen daarvan wordt niet of verkeerd besteed. Ge meenten mogen voortaan groepsgewijs bijzondere bij stand verstrekken, nu nog moet elk geval apart worden afgewo gen. Advertentie VEILINGHUIS B. WITTE Inbreng van antiek ge vraagd voor de speciale kerstveiling op 20/21 December. Zie pagina 32 onder de rubriek antiek. AMSTERDAM - Kunstenaar Rob Scholte heeft vrijdag in Amsterdam bloemen laten neerleggen op de plaats in de Jordaan waar hij precies een jaar gelden beide benen ver loor toen een bom in zijn auto ontplofte. Scholte is momen teel in Japan om de laatste hand te leggen aan het Japanse Huis ten Bosch. In een radio-interview zei de kunstenaar dat de bloemen bedoeld zijn „ter nagedachtenis aan mijn benen." foto Paul van Wel/ANP rd. I) und nigiii :d pri md lie b en di iafhai etlan klei) groe ïrrijkl >e hel ebbe: loevt :er pi temp •olkii i narit Dl'd oi rokkf es er Over Als ikelij e hef' door Karin Swiers DEN HAAG - Het afschaffen van de Ziektewet kan op een breed front leiden tot een cao oorlog tussen werkgevers en werknemers. Werkgevers die zi- chanaf dat moment niet langer verplicht voelen om 100 procent van het loon door te betalen bij ziekte staan nogal sterk. Bij twee op de drie grote cao's, die gelden voor vier miljoen werk nemers, zijn dergelijke aanvul lingen namelijk verbonden aan de Ziektewet. Die moet in 1996 verdwijnen, al staat de datum niet vast omdat de Eerste Kamer de zaak nog moet behan delen. Werkgeverorganisatie FME heeft het eerste schot gelost. De werkgevers in de grootmetaal zeggen dat ze niet langer volgens de cao het loon tot 100 procent aan zullen vullen. Ze willen al leen voldoen aan de wettelijke verplichting van 70 procent doorbetaling. Met 180.000 men sen die onder de grootmetaal- cao vallen is het financieel ken nelijk interessant om 30 procent te bezuinigen. Verlaat de Ziektewet het sociale zekerheidsstelsel, dandt de aan vullende uitkering hét onder werp bij cao-onderhandelingen. De vakcentrales geloven daar echter niets van. Lodewijk de Waal, coördinator arbeidsvoor waardenbeleid bij de FNV, Advertentie OP DE GEHELE WINTERKOLLEKTIE St. Jacobspassage 15 Vlissingen wordt neemt de FME niet serieus. „De onderhandelingen gaan volgend jaar over werk. Niemand heeft dit onderwerp aangemeld, ook de werkgevers niet", wijst hij op het laatste 'Najaarsoverleg' tus sen de sociale partners. „Als het wel serieus is hebben we een groot probleem". Matten De FME staat er niet helemaal alleen voor. Werkgeverscentrale VNO/NCW houdt de kaken op el kaar. „We wachten tot de poli tiek deze kwestie heeft afge rond", zegt een woordvoerder minzaam. MKB-Nederland is loslippiger. Zo verwacht een woordvoerder dat de sector kleinmetaal, waarin 300.000 mensen werken, de grote broer zal volgen. En als er één schaap over de dam is.... „Het is een goede zaak dat het automatisme in de cao's wordt aangepakt. Die aanvulling tot 100 procent is er tientallen jaren, misschien al zo lang als de Ziek tewet er is. De samenleving is in middels wel veranderd. De cao partijen hebben nu alle vrijheid om er iets aan te doen. Goed dat de FME het bespreekbaar maakt". FNV'er De Waal hoopt dat de werkgevers op hun uitspraken terug komen. „Je gaat toch geen uitkering van zieke mensen ver lagen! Er is financieel geen aan leiding voor, het verzuim is al sterk gedaald. Maar als je ruzie zoekt, kun je het krijgen, dan wordt het een cao-seizoentje matten." Traditie Toch staan de werkgevers vrij sterk. Vier miljoen werknemers vallen onder zo'n 130 grotere ca o's. Daarin staan allerlei formu leringen over het aanvullende ziekengeld. Bij ruwweg twee op de drie cao's blijken die op de een of andere manier afhanke lijk van de Ziektewet. Als de Ziektewet vervalt, geldt die binding dus niet meer en zijn werkgevers tot niets extra's ver plicht. Geen enkel probleem, be weert De Waal. „We hebben dit al juridisch laten bekijken. Er bestaat een lange traditie van doorbetalen. Eventuele proce dures voor de rechter zouden we heel gemakkelijk winnen". Niet waar. zegt de woordvoerder van MKB-Nederland. „Traditities bieden geen juridische bescher ming, dat geldt alleen voor ver worven rechten". Op de Afsluitdijk ontstonden deze week files toen de politie soep uitdeelde aan passanten. fotc van onze juridisch medewerker Gijs Schreuders DEN HAAG - Ludieke acties, harde acties, keiharde acties - de politiebonden en hun aan hang weten net als andere pressiegroepen kracht bij te zetten aan hun eisen voor een nieuwe CAO. De vraag is op welk moment de ordehandha vers zelf tot ordeverstoorders worden. Blokkades waarbij automobi listen naar de kant werden ge sommeerd, wekten de indruk dat de politie haar wettelijke bevoegdheden toepaste. Die bevoegdheden werden echter gebruikt voor een niet-wette- lijk doel. Daarmee overschre den de actievoerders de grens van het toelaatbare. Een der gelijke actie komt neer op machtsmisbruik. Het staat buiten kijf dat ook politie-ambtenaren in Neder land het recht hebben collec tieve acties te voeren voor be tere arbeidsvoorwaarden. De tijd dat voor alle ambtenaren een stakingsverbod gold, ooit vastgelegd in de beruchte worgwetten van Abraham Kuyper, ligt ver achter ons. De politie, vanouds gezagsge trouw, moest vroeger nooit veel van acties hebben. De om slag kwam in 1983 toen de poli tie voor het eerst overging tot demonstraties in uniform en tot werkonderbrekingen. Beperkt Dat leidde toen tot rechterlij ke uitspraken die duidelijk maakten dat de politie een be perkt recht op actievoeren heeft. De jurisprudentie stelt voorwaarden aan acties van ambtenaren, onder meer dat het algemeen belang be schermd moet blijven en dat buitenstaanders geen oneven redige schade lijden. Voor de politie zijn de marges nog smaller. Slechts die acties zijn toegestaan, die geen afbreuk doen aan de normale gang van zaken bij de politie.. Volgens de jurisprudentie zijn taak en op dracht van de politie namelijk niet te vergelijken met de ver plichtingen van een gewone werknemer. In 1988. toen de politie voor het eerst overging tot blokka des, publiceerde het ministe rie van Binnenlandse Zaken een richtlijn waarin het dra gen van uniformen tijdens col lectieve politie-acties geoor loofd heette. De politie moet zich echter, werd daaraan toe gevoegd. onthouden van ge dragingen die bij de burger de indruk zouden kunnen wek ken dat wettelijke bevoegdhe den worden toegepast Wat dus niet mag is mensen aan houden of zwaailichten ge bruiken. Bij politiedemonstra- ties moet aan de burgers dui delijk zijn welke agenten de monstreren en welke agenten de orde bewaken. Geweldsmonopolie De beperkingen van het actie- en stakingsrecht van de poli tie hebben te maken met de vi tale functie die de politie in de samenleving vervult en vooral met het geweldsmonopolie van de overheid. De politie is de drager van dat geweldsmo nopolie. De Leidse juristen Muller en Van Rijswijk schre ven in 1989 in het blad Justi tiële Verkenningen dat het ge- weldspotentieel de politie in theorie de middelen biedt om haar eisen kracht bij te zetten. Waarborgen hiertegen zijn: loyaliteit en ondergeschikt heid. De dreiging van acties door de politie blijft echter iets dat velen angst inboezemt. Tijdens een politiedemonstra- tie m Amsterdam, waaraan ook hoofdcommissaris Nord- holt meedeed, werd symbo lisch de regering ten grave ge dragen. Dat is geen teken van loyaliteit. Ook het belemme ren van ministers in hun bewe gingsvrijheid - in Limburg wachtten protesterende agen ten de auto van minister Jor- ritsma op - doet afbreuk aan het vertrouwen dat de over heid in haar machtsapparaat moet kunnen stellen. Mocht, een actie van proteste rende politiemensen in een be paalde regio uit de hand lopen, dan zal da ai' in eerste instantie tegen moeten worden opgetre den door de ME uit omliggen de politieregio's. In het uiter ste geval dat dezen weigeren tegen hun collega's op te tre den, bestaat de mogelijkheid tot het inzetten van de Ko ninklijke Marechaussee, de militaire politie. Politie betrapt skimmia-dieven BERLICUM (ANP) - De politie heeft in de nacht van donder dag op vrijdag in het Brabantse Berlicum twee skimmia-die ven op heterdaad betrapt. Het weghalen van deze heesters vormt in november en december in Noord-Brabant een jaar lijks terugkerende plaag. Kleine takjes van de plant zijn zeer gewild bij het maken van bloemstukjes voor de feestdagen. Ze leveren in de handel al snel enkele dubbeltjes per stuk op. De dieven knippen de plant metheggescharen kaal. Soms ruk ken ze de heester met behulp van een kabel en een auto met kluit en al uit de grond. Een getuige zag de twee verdachten, Bosschenaren van 19 en 21 jaar, in tuinen rondscharrelen. Toen de politie arriveerde, stonden al meerdere plastic zakken klaar. Ook op de achter bank van hun auto lagen zakken. De mannen werden aanhou den toen ze weg wilden rijden Zeelieden stoken vuurtje op tanker ROTTERDAM (GPD) - Bemanningsleden van de Griekse tan ker Ionian Glory, die in de Rotterdamse haven 'aan de ketting' ligt, zijn door de Scheepvaartinspectie ernstig op de vingers getikt. Aan boord van het schip hadden de zeelieden een oven gemaakt waarin bijeengesprokkeld hout werd gestookt. Op die manier probeerden de 22 opvarenden zich te wapen tegen de koude. De stookolie aan boord van de tanker, die al sinds het begin van de zomer is opgelegd, is inmiddels op. De Ionian Glory is één van de ongeveer zestig schepen van de in financiële moeilijkheden geraakte Griekse rederij Adriatic Tankers. Over de hele wereld zijn inmiddels veertig van haar schepen aan de ketting gelegd, omdat zij niet voldoen aan vei ligheidseisen of vanwege financiële problemen. Parkeerboetes melkkoe gemeenten DEN HAAG (ANP) - Steeds meer gemeenten doen parkee- rovertredingen af als belastingdelict. De 101 gemeenten die een fiscale regeling voor parkeerboetes kennen, halen dit jaar met zo'n 865.000 naheffingen een bedrag van ruim 55 miljoen gulden binnen. Dit blijkt uit een enquête die het wetenschappelijk onder zoekscentrum WODC van het ministerie van justitie heeft ge houden onder de 632 Nederlandse gemeenten Volgend jaar verwacht het centrum een opbrengst van zestig miljoen gulden. Arnhemse wijk klaar voor acties ARNHEM (GPD) - Het barricaderen van straten. Straten ver anderen in kinderspeelplaatsen. Nummers noteren van rond rijdende auto's en verfbommen gooien op voertuigen die op merkelijk vaak door de hoerenbuurt rijden. Demonstraties tij dens vergaderingen van de gemeenteraad Problemen 'ver plaatsen' naar het huis van burgemeester Schol ten. Dit zijn de acties die het Arnhems Spijkerkwartier voor de ko mende weken in petto heeft in de strijd tegen tippelaarsters, junks, dealers, pooiers en hoerenlopers. De wijk is de overlast meer dan beu en heeft de actiegroep Spijkerkwartier opgericht die de acties moeten begeleiden. DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Netelenbos van onder wijs is bereid de grens waarop basisscholen recht hebben op een onderwijsassistent, te ver lagen van 200 naar 185. Haar concessie aan de Tweede Ka mer betekent dat 3700 van de bijna 8000 basisscholen extra geld krijgen. In haar eerdere voorstel ging het om 3300 scho len. Netelenbos schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat 185 leerlingen wat haar betreft wel het absolute minimum is. Als de grens nog verder omlaag gaat moet de beschikbare 100 miljoen gulden over zo veel scholen wor den verdeeld, dat de meeste scholen dan slechts een mini male bijdrage krijgen. Komt de grens bijvoorbeeld op 150 leer lingen te liggen, dan krijgen 4700 scholen extra geld. maar slechts 8 procent komt in aanmerking voor het aanstellen van een on- TNO: artsen zien afwijkingen bij helft mongooltjes over het hoofd DELFT (ANP) - Kinderartsen zien bij de helft van kinderen met het syndroom van Down (mongooltjes) belangrijke me dische afwijkingen over het hoofd. Ernstige hartafwijkin gen, vocht achter het trommel vlies en schildklierstoornissen worden vaak niet geconsta teerd. Dat blijkt uit onderzoek van TNO Preventie en Gezond heid in opdracht van het Down Syndroom Team (DS-team) in Voorburg. Tijdige opsporing is van groot belang bij de ontwik keling van het kind. In het DS-team van het Diaco- nessenhuis in Voorburg zitten verschillende artsen en parame dici. Het team werd in 1990 op initiatief van ouders opgericht, omdat er behoefte was hun kind regelmatig médisch te laten con troleren. Inmiddels hebben 250 jonge kinderen met het down- syndroom het team verschillen de malen bezocht. Het team sig naleert vaak ernstige medische afwijkingen die tot dat moment onopgemerkt zijn gebleven. Volgens TNO moeten er in Ne derland nog vier DS-teams ko men om aan de behoefte te kun nen voldoen. Inmiddels zijn ook in Assen en Apeldoorn teams ge start. derwijsassistent voor ten minste een halve week. De staatssecretaris komt met haar voorstel enigszins tege moet aan de wens die PvdA. CDA en D66 uitten tijdens de be handeling van de onderwijsbe groting. Zij vonden het onte recht dat 4500 kleinere scholen niet profiteren van de 100 mil joen die na veel politiek geharre war beschikbaar is gekomen. Netelenbos koos voor de grens van 200 leerlingen, omdat uit een onderzoek van de onderwijs inspectie blijkt dat groepen met meer dan 30 leerlingen vaker voorkomen grote scholen. Nete lenbos behoudt ondanks haar handreiking wel een voorkeur voor haai- eerste voorstel. De staatssecretaris wil wel vast houden aan een verdeling via het aantal leerlingen. Ze ziet geen heil in een systeem waarbij scholen aanvraag kunnen indie nen voor extra geld omdat ze grote groepen hebben. Scholen kunnen dan bewust grote groe pen creëren om extra middelen te krijgen. De methode brengt bovendien erg veel werk met zich mee en de aanvragen zullen elk jaar opnieuw moeten worden bekeken. De Tweede Kamer de batteert binnekort met Netelen bos over de onderwijsassisten ten, Rotttenberg trekt zich niets aan van reprimande Kok ROTTERDAM (GPD) - Lande lijk partijvoorzitter Rotten berg van de PvdA neemt niets terug van zijn kritiek op Wal lage. Rottenberg haalde eerder deze week fel uit naar zijn frac tievoorzitter in de Tweede Ka mer, die hij ervan betichtte de vernieuwing binnen de partij te stagneren. „Hij is net een schoolmeester", zei hij in een in terview. Premier Kok heeft hem daarover donderdag de mantel uitgeveegd. Rottenberg zei gisteren in Rot terdam: „Van dat interview neem ik geen woord terug. Ik heb een mandaat gekregen van de leden en daar sta ik voor. Ik wil de vernieuwing binnen de partij vorm geven". Hij haalde uit naar de kamerle den, die hij alweer beschuldigde van paternalisme. Het werk van het kabinet is volgens Rotten berg „compromis-gestuntel". Kamerleden slagen er daardoor vaak niet in hun goede plannen uitgevoerd te krijgen." miiv het Arsenaal Cue Action en Carrousel in Vlissingen zijn maandag 27, en dinsdag 28 november gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 3