Zedenverval op het tv-scherm Kleine, ongenode gasten PZC Talkshow- gekte in VS Horizontaal Verticaal Oplossing Feestdier vrije tijd puzzel dierelantijnen postzegels ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 3 7 Het gaat niet goed met de kijkcijfers van de grote Amerikaanse tv-stations. Net als in ons land lijken de kijkers in de Verenigde Staten doodmoe van het grote tv- aanbod en verward door het toenemend aantal zenders. „Het afgelopen seizoen werden er tientallen nieuwe series gelanceerd, maar in vrijwel alle gevallen bleven de kijkcijfers sterk achter bij voorgaande jaren", vertelt Kelly Kahl, Hoofd van Kijk- en Luisteronderzoek bij CBS, het station dat het meest te lijden heeft onder de tegenvallende 'ratings'. Er is maar één tv-genre dat geen enkele hinder schijnt te onder vinden van de misère in de tv-busi- ness en dat zijn de talkshows die de persoonlijke problemen van ge wone mensen onder de loep ne men. Nieuwe praatshows - er zijn er nu in totaal meer dan twintig op de buis - schieten als paddestoelen de studio's uit en gaan strijdlustig de concurrentie aan met gevestig de 'hosts' als Oprah Winfrey en Phil Donahue, van wie de oor spronkelijke formule tot in de de tails is gekopieerd. Er zijn zelfs twee televisie-kanalen waar uit sluitend talkshows op worden uit gezonden. De omvangrijke nieuwe lichting, onder wie Rickie Lake, Jenny Jo nes, actrice Gabrielle Carteris (uit de reeks Beverly Hills 90210), ac teur George Hamilton en zijn vrouw Alana en zelfs actrice/model Lauren Hutton, is ambitieus. Heel ambitieus. Geen middel wordt ge schuwd om de kijkcijfers op te krikken. En sensatie, seks, en een schreeuwend publiek zijn in het geval van talkshows kennelijk de belangrijkste ingrediënten daar toe. „Het is goed dat mensen zich zo uiten, ze vinden steun en krop pen niet alles op", verwoordt Ric kie Lake het keurig in haar kan toor in New York. Wat moet ze er ook anders over zeggen? Dat het publiek het nu eenmaal vréét, al die ellende die wordt gebracht als puur amusement? „Nee", zegt Ric kie, „wij proberen jonge mensen te helpen problemen te overwinnen." Thema's Programmamakers worden steeds ingenieuzer in het bedenken van de meest opzienbarende, ongeloof lijke thema's die veelal met seks te maken hebben. 'Ik heb drie min naars', bijvoorbeeld. Of: 'Hij slaat me, maai- ik hou van hem'; 'Ik wil call girl worden'; 'Mijn vriend is travestiet'; 'Mijn vriendin is een man'; 'Mijn zoon is een seriemoor denaar'. Kortom, het lijkt alsof er geen normaal mens meer rond loopt in de Verenigde Staten. De gasten die in zo'n programma komen opdraven, worden vervol gens meestal heftig door het opge wonden publiek toegeschreeuwd. En als het even kan gaan de gasten met de bezoekers of met elkaar op de vuist. Dat laatste overkwam presentator Geraldo d'Rivera vo rige week. In een aflevering met de titel 'Ik leef liever op straat dan met mijn moeder' ging een jong zwerfstertje geheel door het lint toen ze door het aanwezige publiek werd uitgescholden. Geraldo rea geerde niet op het tumult, maar stond alles ogenschijnlijk emotio neel onaangedaan te bekijken. „Talkshows zijn het Colosseum van de negentiger jaren. Kijkers genieten er nu eenmaal van om mensen elkaar te zien verscheu ren", zo verklaarde onlangs een tv- bons het succes van het genre. Zorgen „Ja, hoe wilder en gekker de shows worden, hoe meer publiek ze trek ken", verzucht Kahl, wiens station de shows van Jenny Jones en Car- nie Wilson - niet in ons land te zien - produceert.Oprah en Donahue hebben een vast publiek dat ze niet snel zullen kwijtraken, maar als je je als nieuweling in de markt wil storten, dan moét je zorgen dat jouw 'topics' nóg opzienbarender zijn. De grenzen zijn zoek." Juist die ontwikkeling baart vele Amerikanen zorgen. Het incident rond het programma van Jenny Jones heeft die zorg alleen maar vergroot. Een mannelijke gast van Jones was namelijk zo geschokt door de onverwachte confrontatie op televisie met een man die ver liefd op hem was, dat hij hem een paar dagen later doodschoot. Het programma is nooit uitgezonden. „Het loopt de spuigaten uit. De fundamenten van deze maat schappij, onze sociale begrippen, onze normen en waarden, worden in deze shows dagelijks onder vuur genomen. Men gaat daarin steeds verder, totdat die fundamenten ge heel aan flarden zijn geschoten. Het publiek raakt gevaarlijk afge stompt. Je moet nu tenminste een achtjarig meisje hebben die met haar vier buurjongens slaapt, an ders is het niet interessant voor de show", meent sociologe Vickie Abt, die werkt aan een boek over talkshows dat in april uitkomt. Discussie En talkshow-keizerin Oprah Win frey zwengelde de discussie on langs aan door een programma te wijden aan de vraag: 'Zijn talk shows schadelijk?'. In die show kondigde ze aan zich geheel af te keren van sensatie in de program ma's, en zich uitsluitend toe te leg gen op shows waarin de kijkers 'een positieve boodschap meekrij gen'. Een paar weken later, in haar eigen studiocomplex in Chicago, geeft ze nog maar eens antwoord op de vraag die ze zich toen stelde. „Ja, talkshows zijn in veel gevallen schadelijk. Talkshows hadden eens een functie, namelijk het be spreekbaar maken van onderwer pen als incest en mishandeling, za ken die vóór die tijd onder het ta pijt werden geschoven. Maar het genre is nu verworden tot rotzooi, een freakshow. Veel mensen ne men dat wat ze op tv zien voor waar aan. En wat zien ze: vrouwen worden neergezet als achterlijk, zwarten zijn achterlijk. Het is voor al kwalijk voor de zwarte cultuur. Zwarten worden in deze shows zeer negatief in beeld gebracht. Het is om van te walgen." Inmiddels wordt ook de politiek in stelling gebracht om het 'zeden verval op televisie' een halt toe te roepen. De rechtse activist Wil liam Bennet, berucht om zijn kruisvaart tegen de 'onfatsoenlij ke' teksten in de rapmuziek, heeft het voortouw genomen. Samen met senator Joseph Lieberman wil hij politici gaan bestoken om talk shows aan de kaak te stellen. „Dit culturele rottingsproces vergiftigt Amerika", liet hij onlangs in een verklaring weten. „Kinderen kij ken naar allerhande perversitei ten, naar huwelijken die kapot gaan, naar mensen met vreemde afwijkingen. Dat is gevaarlijk." Bennet en Lieberman willen dat er regels worden gesteld aan talk shows, zoals een lijst van onder werpen die absoluut niet door de beugel kunnen. Geraldo d'Rivera liet vorige week weten deze actie niet serieus te ne men. Geraldo: „Het is een makke lijk onderwerp waarmee je leuk kan scoren. Soapseries bestaan uit seks, overspel, bedrog en geweld, waarom mag dat wel9 Trouwens, we doen wel degelijk ook goede dingen in onze shows, we maken onderwerpen bespreekbaar." Verdwijnen Oprah Winfrey denkt dat het snel afgelopen is met de Carnies en de Leeza's en de Jeremy's. Dat hóópt ze ook uit eigenbelang, want sinds de hevige concurrentie is opge staan, zijn haar kijkcijfers met der tien procent gekelderd. „Natuur lijk vormen ze een bedreiging voor mijn eigen show. Het is vooral de hoeveelheid talkshows die ons de das omdoet. Maar ik ben er heilig van overtuigd dat deze trend snel ten einde komt. Het gaat toch eens vervelen." Ook Kerry Kahl van CBS meent dat de talkshows vanzelf zullen verdwijnen. „Daar is geen poli tieke actie voor nodig. Het genre is geheel doorgeschoten, maar er komt een verzadigingspunt. Men sen zullen zeggen: nu is het genoeg. Het verbaast me al dat het zover is gekomen. Ik denk dat het binnen een paar jaar afgelopen is met dit soort programma's, dan blijven al leen de serieuze shows over. En in tussen is het een handig onder werp voor politici, dat het altijd leuk doet" Monique Brandt 1 Blaasinstrument, blaasinstrument; 2. voordat, zonder tussen ruimte, gekeperde stof; 3. beven, aantekenboekje, kippenloop; 4 elk, zuidvrucht, verdieping; 5. claxon, gereed, rivier in Duitsland 6. slordig, kwaadaardige vrouw, rangtelwoord; 7. edelgas, berg geel, ruzie met rumoer; 8. metaal, gekheid, hoeveelheid: 9. taille hevige wind, godin van de jacht: 10. rivier in Italië, sudderen, be vel; 11. groot onheil, rivier in Belgie. roem, toespraak; 12. godin van de vrede, opstootje, strook, niet waterdicht; 13. gevangenis, haremdienares, stad in Rusland; 14. ambtsrust. verhoogde toon. telwoord; 15. hoeveelheid, stad in Frankrijk, militaire rang. 1. Zangstem, blaasinstrument; 2. brandstof, Engels telwoord, grondsoort, geur; 3. berichten, toegankelijk, vogel: 4. verhinde ring, een zekere, zeepwater, werk van Ibsen; 5. vlaktemaat, kolf- fles, gevat; 6. uitloper, godsdienst, kerkbewaarder. onheilsgodin: 7. op die plaats, gil, deel van de bijbel, vuur; 8. dierlijk vet, bij woord, tennisterm, brievensnoer; 9. ontkenning, wijnmaat, rang telwoord; 10. vijfpuntige ster, ontkenning, voertuig; 11. werkelijk, begerig; 12. tussenruimte, scharnier, houding; 13. sleepnet, altaar blad, bijbelse vrouw; 14. Spaanse uitroep, echtgenoot, positieve elektrode, streep; 15. interval, opstootje, deel van een bureau, boekomslag. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Stuur uw oplossing uitsluitend op een briefkaart naar onze puzzel redactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons be zit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgen de prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van f50,--. Twee de, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Het sleutelwoord van de woordzoeker van vorige week is: LIEFDESVERDRIET. De prijswinnaars zijn: A. Jasperse, Ring 27, Ouwerkerk (VVVbon 50,-). De VVV-bonnen van 25,- gaan naar: W. Klaassen, Ant. Edenlaan 31; Goes; M. Ba- reman, Weststraat 7, Wissen- kerke en B. Cammelot-Zondag, J.W, Schuurmanstraat 110, Domburg. De prijzen zullen binnenkort worden toegezon den. OPLOSSING VRIJDAG opval 1 end poel i e r a r peet bende e s 1 a e i sen reaal stek mu 1 r o e a 1 e a r g o n r a i 1 norsgerei opatekern kapel w i 1 g adat panel pi ar i a d n e i e ma n d e s t De feestdagen worden van oudsher door de mens geassocieerd met dieren. Zo is Pasen het feest van het ontluikende leven en daarvoor gebruikt men dikwijls als symbool een lief geel kuikentje. Sinterklaas is ook zo'n feest. Daarbij denken we meer aan een paard. Een schimmel beter ge zegd, waarop die bisschop uit Spanje over de daken rijdt, altijd vergezeld van een hulpje met een zeer donkere huidskleur, die zich op die gladde daken maar te voet moet redden. Zelfs de schimmel van Sinterklaas, hoe bijzonder het dier ook mag zijn door zijn gespring over die daken, is afkomstig van dat oerpaardje Eohippus, dat men aan de hand van fossielen heeft kunnen dateren op ongeveer 60 miljoen jaar gele den. Het oerpaardje was maar klein. Het had de grootte van een mindenslag hond in onze dagen. Uit dit beestje ontstond dan het wilde paard, de tarpan, die eind 1700 door bejaging geheel uitge storven was. Wel waren er nog wat kruisingen en via die kruisingen bleek men in staat het oorspronke lijke wilde paard terug te fokken. We mogen aannemen dat de hui dige tarpan een getrouwe replica is van het dier dat rechtstreeks aan onze huidige paarden vooraf ging. De voorvader van dat witte paard van Sinterklaas zogezegd. Hoewel geen enkele schimmel geheel wit is. Hij heeft namelijk een zwarte huid met een mengsel van zwarte of bruine en witte haren. Sin terklaas is tegenwoordig niet zo kieskeurig meer. Op een paard zie je de Goedheiligman soms nog een enkele keer bij zijn intocht in stad of dorp, maar meestal verplaatst hij zich per auto. Logisch want met de bevolkingstoename moet hij in een heel korte tijd veel meer gezin nen bezoeken dan vroeger. Kerstdieren Bij het kerstfeest denken we, af hankelijk van onze instelling, aan de os en de ezel en soms aan de kal koen, die heerlijke geuren ver spreidend bij het feestelijke kerst maal wordt aangeboden. In afwachting van de drukke kerstdagen, worden de rendieren in Lapland regelmatig getraind op het trekken van sleden. foto Anefo De Kerstman begint steeds meer in zwang te komen en dat vrolijke baasje verplaatst zich altijd per slee, waarvoor een rendier als trek kracht dient. Toch zijn er dieren, die ook met Kerstmis in ons gezichtsveld ko men en eigenlijk nooit genoemd worden. In de kerststal, waar nog een restje stro van vorig jaar in te vinden is, treffen we soms een spin aan, die daar prettig van zijn zijn winterslaap geniet. Zo'n spin zet ten we natuurlijk netjes terug in de schuur of op de zolder, waar de kerststal na het feest weer wordt opgeborgen. Misschien zetten we zelfs een kerstboom in de kamer. Tegen woordig is dat meestal een spar, die met kluit en al wordt aange schaft om volgend jaar misschien weer dienst te kunnen doen. In kluit en boom bevinden zich dier tjes, die dan ook met ons gezin sa men het kerstfeest willen vieren. maar in hun winterslaap zodanig zijn gestoord, dat zij het eigenlijke feest maar zelden levend zullen meemaken. Het zijn de vele zes-, acht-, duizend- en miljoenpotige diertjes, insecten, spinnen, dui zendpoten, springstaarten, torren, kevers, teveel om op te noemen. Soms zelfs in groten getale. lz. M. de Klerk Let maar eens op, als de kerst boom goed en wel op zijn plaats staat, wat er op de grond ligt. Meestal zijn de dieren al in het sta dium dat aan de dood vooraf gaat. maar er zijn er toch ook enkele die taaier zijn en soms ook wat steke- rig of bijterig. Bijterig kan bijvoorbeeld de mil- joenpoot zijn, vooral in de situatie als hij getergd is in zijn winterse slaapje. Hij veroorzaakt soms een vervelende wond, die groter is dan de doorsnee muggebeet en waar van het ook langer duurt voor het jeukerige gevoel verdwenen is. Leuk Het leukste diertje in de verzame ling is een klein, wat grijzig ge kleurd kevertje met gele vlekjes op het behaarde huidje en een merk waardig puntig snuitje. Hoe leuk hij er ook uit ziet, vergeet niet dat het een zeer schadelijk beestje is. Het is de dennesnuittor, die de schrik is van de kwekers van onze dennebomen, die eigenlijk sparren zijn. Hij overwintert nogal eens in door hemzelf gegraven gangen van de naaldbomen. Mogelijk zit hij in uw kerstboom om te vertellen hoe mooi de natuur in elkaar steekt. Zelfs bij die kleine diertjes en zelfs nog mooier dan de kalkoen op tafel straks. HET enkele weken geleden ge publiceerde postzegeluitgif- teprogramma voor 1996 heeft nu al een wijziging ondergaan. Van twee series is de uitgiftedatum gewis seld. De vier vakantiezegels (2 x 70, 80 en 100 cent) komen nu op 5 juni in roulatie (in plaats van op 25 juni.) en de vier sportzegels (70,80,100 en 160 cent) op 25 juni (in plaats van op 5 juni). Sinds enkele dagen ligt de eerste officiële NVPH-postzegelcatalo- gus op CD-Rom in de winkels voor een - tot 15 februari 1996 - intro ductieprijs van 59,95. Om er uit te halen wat er in zit moet men over een snelle PC beschikken. Aange raden wordt een PC met 486 of Pentium processor, Windows 3.1 of Windows 95, een SVGA-beeld- scherm met tenminste 256 kleuren en minimaal 10 Mb vrije ruimte op de harde schijf. En natuurlijk een CD-Rom speler. De catalogus op CD-Rom omvat alle zegels van Nederland vanaf 1852 (de overzeese rijksdelen ko men op die van 1997), alle eerste- dag-enveloppen met zegels en stempels en boekjes, maar ook, en dat is voor het eerst, de PTT-map- jes: van 1 toten met 139, plus enke le A-nummers. Jarenlang wordt er al vanuit de fi latelie op aangedrongen om ook de PTT-mapjes in de NVPH-catalo- gus op te nemen. Eindelijk is het zover; nu eerst op. een cd-tje, vol gend jaar ook in de gedrukte ver sie. In één van de komende rubrie ken komen we nader op deze eerste NVPH-noteringen terug. Wie alles op het cd-tje wil bekijken is ongeveer 80 uur onder de pan nen. Men kan elke gewenste zegel, elke serie, boekje of mapje opvra gen (en uitvergroten), alsmede de daarbij behorende gegevens, zoals datum van uitgifte, ontwerper, fo tograaf, reden van uitgifte, ver kochte aantallen en aanvullende informatie over het onderwerp. Als de computer over een geluidskaart beschikt, is deze informatie boven dien als gesproken tekst te beluis teren. Ook wordt de mogelijkheid gebo den op thema te zoeken, zoals vo gels, bloemen, kerken of lucht vaart en men kan speciale series oproepen, zoals alle zomer-, kin- der-, of Europaseries. Er kan tevens een overzicht van de eigen verzameling worden ge maakt, waarbij de catalogusprij zen automatisch worden berekend voor bijvoorbeeld een complete opgave voor de verzekering. Men kan ook een mancolijst aanleggen. Alle overzichten kunnen worden uitgeprint. Honderd jaar Alfred-Nobeltesta- ment was voor Duitsland en Zwe den op 9 november aanleiding een zegel uit te geven met een prak tisch identiek motief, een zegel tweeling. Op de zegels (de Duitse in een waarde van 100 pf„ de Zweedse van 6,00 kr.) Nobel en een deel van zijn testament. DUITSLAND/ZWEDEN - De erf genamen, in het bijzonder de ne ven Hjalmar en Emmanuel, waren met stomheid geslagen toen op 15 december 1896, vijf dagen na diens overlijden, het een jaar eerder op gemaakte testament van oom Al fred Nobel (1833-1896) werd ge opend. Zij en andere familieleden kregen toen te horen dat de nala tenschap aan hen slechts een be perkt deel van de erfenis zou zijn, namelijk één miljoen kronen van een bezit dat op meer dan dertig miljoen kronen werd geschat. 'Het kapitaal', zo staat in het testa ment, 'zal door mijn executoren worden belegd in veilige fondsen en zal één fonds vormen waarvan de rente jaarlijks verdeeld zal wor den in de vorm van prijzen aan hen, die in het afgelopen jaar aan de mensheid het grootste nut heb ben verschaft'. Ondanks hun teleurstelling werd het testament door de neven en verdere familieleden niet betwist. Op 29 juni 1900 was de stichting van het Nobel Instituut een feit en weer een jaar later werden de eer ste Nobelprijzen uitgereikt voor natuurkunde, scheikunde, genees kunde/fysiologie, literatuur en vre de en sinds 1969 voor economie. Eveneens 9 november gaf Zweden zijn jaarlijkse kerstzegels uit. Vier 3,35 kr.-zegels in een boekje van tien stuks. Op de zegels kande laars, drie uit het einde van de vori ge eeuw en een uit 1930. Zweden gaf 7 oktober ook film-zegels uit. Daarover de volgende week meer Hero Wit De Zweedse Nobel-testamentzegel zit samen met nog drie andere 6,00 kr.-zegels in een boekje. Ook de an dere zegels zijn aan het leven van Alfred Nobel opgehangen. Onder genoemde zegel: een beeld van de villa aan de Avenue de Malakoff in Parijs waar Nobel in 1873 woonde; het laboratorium in Bjorkborn/ Karlskoga waar nu het Nobelmu- seum is gevestigd en een beeld van de uitreiking van de eerste Nobel prijzen op 10 december 1901 in Stockholm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 37