Vissen in de catacomben De patrijs sneuvelt met het nest IM buutenkieke Liefde voor Frankrijk is bekoeld Boulogne-sur-Mer koestert de zee Boulogne De liefde van de Neder landse toerist voor Frankrijk neemt af. Voor het eerst sinds mensenheu genis zijn er afgelopen zo mer minder Hollanders naar dit land op vakantie geweest. Er werden 430.000 'Nederlandse' vakanties minder genoteerd, een da ling van 21 procent. Belangrijke oorzaak lijkt volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek het mooie weer in eigen land, want niet alleen Frankrijk, maar ook andere omliggen de landen kregen een lager aantal Nederlanders op be zoek. al zijn de klappen daar niet zo hard aangeko men. Opmerkelijk is wel dat geld niet de belangrijkste oor zaak van de verschuivingen is geweest, omdat Frank rijk, maar ook andere buur landen, nauwelijks duurder zijn geworden. Financiële 'winst' werd natuurlijk wel bereikt door het groten deels wegvallen van de post 'reiskosten'. Van een Frankrijk-boycot is overigens (nog) geen sprake, zo denkt het CBS. Vast staat wel dat dit land er mede door 'Mururoa' en de bomaanslagen aan het eind van het jaar nog slech ter zal afkomen. „Die ge beurtenissen werden pas medio augustus hot items en zijn daardoor nog niet in deze cijfers te merken." Iro nisch genoeg steeg het aan tal Franse vakanties deze zomer in Nederland met 16 procent, in aantallen is dat echter slechts 31.000. Ondanks de daling van het aantal Nederlandse vakan ties deze zomer met 430.000 is Frankrijk met in totaal 1,6 miljoen vakanties (was 2 miljoen) toch nog steeds het. populairste toeristen- land. Het marktaandeel van Nummer Een liep terug van 27 naar 23 procent. De nummers twee en drie op de ranglijst, Spanje en Duits land, hadden eveneens last van een dalende belangstel ling, maar wisten beide hun oude marktaandeel vast te houden. Ook België en Oos tenrijk kregen minder Ne derlanders op bezoek. Zoals gezegd bleven die massaal liever in eigen land, waardoor het aantal binnenlandse vakantie met 9 procent steeg tot 5 mil joen, In concrete getallen betekent dat dus dat er 'maar' 50.000 binnenlandse vakanties werden geno teerd, een tiende van het aantal vakanties dat Frankrijk is misgelopen. Groeiende buitenlandse belangstelling was er ver der voor Groot-Brittannië, Italië en Zwitserland. Vol gens het CBS is in de eerste twee landen ongetwijfeld het effect te merken van een gedevalueerde, dus goed kopere munt. Mogelijk kan bij Engeland ook de Ka naaltunnel hebben meege speeld. Niet moet worden uitgesloten dat veel men sen dat nieuwtje wilden proberen óf geprofiteerd hebben van de prijzenslag tussen de veerdiensten. De groei van Zwitserland is nauwelijks te verklaren. Rien van den Anker PZC vrije ZATERDAG 25 NOVEMBER 1995 J Ei c I lektronische muziek van een J diepe, de ziel op drift brengende geladenheid overrompelen je vanuit alle hoeken in de catacomben van 'Nausicaa' in de Franse havenplaats Boulogne-sur-Mer. Geraffineerde belichting en New Age-achtige klanken maken de confrontatie met haaien, kwallen en tonijnen, die samen met zo'n zesduizend soortgenoten ronddolen in majestueuze aquaria, tot een bijzondere belevenis. De bezoeker staat zo nu en dan respectvol aan de grond genageld. En als je na anderhalf uur die grootste permanente tentoonstelling van alles wat met de zee te maken heeft verlaat, kun je, met uitzicht op zee, onbeschaamd de vork planten in allerlei soorten vis die zojuist zijn bezichtigd: rog, oesters, garnalen, mosselen, zeeduivel, tonijn. Drie mooie oesters en een glas Elzasser voor 25 franc. Bon appétit. Nausicaa, gelegen direct aan de haven, heeft nobele doelstellingen, zoals: 'het bewustwordingsproces in gang te zet ten welke verantwoordelijkheid de mens heeft voor de instandhouding van de zee'. Maar de Fransman zou zijn aard verloo chenen als daar niet een smakelijke lunch aan vast werd geknoopt. De bewustma king krijgt met zo'n smakelijk oestertje aan de vork ten slotte een speciale dimen sie: laten we die zee maar vooral goed in stand houden. Een aparte attractie vormt een animatie, waarbij de diepten van de oceaan met een onderzeeboot worden onderzocht. Geïn tegreerd in Nausicaa is een laboratorium voor onderzoek van vistechnieken, maar dit is slechts ten dele voor het publiek toe gankelijk. Verder omvat het complex een mediatheek, videotheek, een zwembad en een zaal voor seminars en congressen. Volgend jaar viert Nausicaa het eerste lus trum. Boulogne-sur-Mer is mede dank zij deze attractie behalve de belangrijkste vissershaven van Frankrijk en na Calais de grootste passagiershaven inmiddels ook als toeristenstad gaan meetellen. Het zeeaquarium, gehuisvest in een futuris tisch, hoekig vorm gegeven gebouw van glas, heeft al bijna drie miljoen bezoekers getrokken. Dit jaar is Nausicaa met 4000 vierkante meter uitgebreid en in die extra ruimte komen vooral het milieu en de ge heimenissen van Antartica aan bod. Veer tig procent van het bezoek aan Nausicaa komt uit het buitenland. Engeland, Bel gië, Nederland en Duitsland staan in die volgorde bovenaan. Het aquarium is voor al in trek bij Parijzenaars. Fluorescerend licht wijst de bezoeker de weg in de donkere catacomben. De indi- vuele gast stuit in de gangen nogal eens hinderlijk op grote groepen die worden rondgeleid door een gids. Maar verder: fascinerend en imposant, al die vissen in hun nagebootste natuurlijke omgeving. Mascotte Dit jaar stond het aquarium helemaal in het teken van het kind en daartoe werkte Nausicaa samen met de badplaatsen van de Cóte d'Opale, die allerlei spelletjes en wedstrijden organiseerden. Een grote rol speelde de nieuwe mascotte van Nausi caa, Raya. Ze stelt een rog voor, is 1,65 me ter lang, okerkleurig, zachtharig en heeft sproeten. Slim gevonden, die mascotte, want de aaibare rog in een ondiep bassin was steeds al een van de grootste kinde rattracties van Nausicaa. De roggen ko- Haaien vormen in het zeeaquarium van Boulogne-sur-Mer de grootste attractie. Het zeeaquarium Nausicaa is ondergebracht in een futuristisch ogend gebouw. men zelfs iets boven water uit om zich te laten aaien. Sinds augustus is Raya in de hal aanwezig om kinderen wegwijs te maken in de won derbare wereld van de zee. „Want", rede neert Francois Amet, de woordvoerster van Nausicaa, „zij zijn de toekomstige be heerders van de zee, dus wie beter dan de kinderen kunnen zorgen voor een andere mentaliteit." Uiteraard is de mascotte in de bij het aquarium behorende winkel, waar namaak-vissen en schelpen in vele soorten worden verkocht, dominant aan wezig. En ook in het restaurant duikt ze op, in de speciale eethoek voor kinderen. Er is overigens meer dat een bezoek aan Boulogne de moeite waard maakt. De ha ven met pakhuizen uit de tijd van Napo- leon, de aankomende treffers en de bedrij vigheid daar omheen en de vele visrestau- rantjes in die buurt kunnen je uren vast houden en het is dan zaak om bier of wijn bij de lunch te beperken, want wie Boulog ne bezoekt kan niet om de historische bo venstad heen en dat betekent klimmen. De luiaard kan zich overigens behelpen met een beknopt boekje van VW, 'Er was eens: Boulogne', dat in 48 bladzijden dooi de geschiedenis van de stad raast. Julius Caesar en Napoleon gebruikten de havenstad als uitvalsbasis voor de vero vering van Engeland. Napoleon zette 70.000 manschappen in om de stad te ver sterken. Een 54 meter hoog gedenkteken met standbeeld van de Bonaparte herin nert aan die periode. De oude bovenstad is maar klein, je bent er eigenlijk zo door heen, maar ze biedt veel. Leuke winkeltjes en restaurants bijvoorbeeld. Bijzonder is bijvoorbeeld de bakkerij Notre Dame op de hoek van de Rue de Lille en de Ue 'de la Balance. 'Pain Rustique' verkoopt bakt deze boulanger al zes generaties lang in een onverwoestbare oven en het deeg wordt nog met de hand gekneed. Ook het winkelinterieur, met honderd jaar oude marmeren toonbank, is bezienswaardig. Aandoenlijk gevormde ronde broden sie ren de etalage. Je vindt in de Rue de Lille meer kleine winkels die ambachtelijk handwerk bie den. Schilderachtig is het restaurant De La Haute Ville, met poort en achtertuin, vlak bij de basiliek Notre Dame met zijn machtige koepel. Gildehal Het vijftig meter hoge Belfort, de vesting toren uit de 12e eeuw, is alleen te beklim men op aanvraag in het stadhuis aan de Place Godefroy de Bouillon. Andere at tracties van de oude stad vormen de ka thedraal, het veelhoekige kasteel Boulog ne-sur-Mer uit de 13e eeuw, het kasteel museum uit 1825 en het huis waar Napo leon verbleef ('Desandrouin'), aan de Pla ce Godefroy de Bouillon. In de Rue Guyale kan een middeleeuwse gildehal worden bezichtigd. Behalve typisch Fran se cafeetjes vind je er ook Engelse pubs. Wie zich helemaal in lokale stijl wil laten spijzigen kan in een aantal visrestaurants een gerecht bestellen dat twaalf plaatse lijke koks eendrachtig hebben bedacht. Het heet 'Gainée' en de schotel omvat al ledaagse vissoorten (schelvis, kabeljauw, wijting) gekookt in een speciale grijze gar nalensaus en vergezeld van stokbrood, aardappels en mosselen. Overigens wor den hier met vis en schaaldieren mirakel se toeren uitgehaald: pasteien en salades van kreeft en oesters, worst van zeeduivel of zeetong, gegratineerde oesters in cham pagne-saus en op bedjes van romige spi nazie - de enorme keuze zou de liefhebber bijna tot een radeloosheid brengen die hem doet belanden in een Engelse pub, zo als 'Welsh' op de Place Dalton, waai- weer heel andere kostelijkheden op tafel ko men. Het is overigens mogelijk om vanuit Bou logne vistochten op zee mee te maken en ook worden geleide excursies door het ha vengebied en de oude stad gegeven. Bij de Yacht Club aan de Boulevard Sainte- Beuve kunnen zeilboten en surfplanken worden gehuurd. Dirk de Moor Informatie: Office de Tourtsme (VVV) Quai de la Poste - 62200 Boulogne-sur-Mer. Nausicaa: Boidevard Sainte-Beuve-BF 189- 62203 Boulogne-sur-Mer Hooioogst was altijd een beetje feest voor ons als kinderen. Hoewel het natuurlijk precies andersom was, had ik het idee dat het speciaal voor die gele genheid altijd van dat prachtige zomer weer was. Zelfs kinderhanden waren wel kom om te helpen om het hooi binnen te halen voordat het onweer -dat er ook al vanzelfsprekend bij leek te horen- los- barstte. Wat was je trots dat je mee mocht werken. Als het meezat mocht je zelfs -de weerzin dapper wegslikkend- meelurken aan een flesje bier. En de kroon op het werk dat was, hoog boven alles en iedereen uittorenend, bovenop een voer hooi meerijden naar huis. Iedere medaille heeft haar keerzijde. Bij het hooien was dat het feit dat er altijd nesten sneuvelden bij het maaien van de wei. Vooral patrijzen waren steevast het slachtoffer. Dat was vooral zo gruwelijk omdat het nest, maar ook de oudervogel daarbij verloren ging. Wetenschappers hebben daar een heel zakelijke verkla ring bij over broeddrift, overlevingsstra tegie en instinct, maar voor ons lag dat helemaal anders. Een patrijs die op het nest blijft zitten totdat de maaimachine er een bloederige pluk veren met eier struif van maakt was hèt ultieme voor beeld van trouw tot in de dood. Jongensboekenromantiek? Misschien wel, in ieder geval dachten eerdere gene raties er heel wat nuchterder over. Dat blijkt uit het gezegde zo doof als een kwartel. Kwartel en patrijs zijn nauw verwant met elkaar en in veel opzichten is ook hun gedrag hetzelfde. Dat geldt ook als het gaat om het blijven broeden op de eieren als er gevaar dreigt. Landlie den in vroeger eeuwen concludeerden dat kwartels (en patrijzen) het niet horen als er gevaar aankomt, en dus doof zijn. Het hoeft geen betoog dat ook die optie inmiddels door de voortschrijdende we tenschap afgestraft is. Maar afgezien van de vraag of het nou doofheid, aandoenlijke trouw of instinct matig gestuurd gedrag is, zeker is dat de eigenschap om onder alle omstandighe den op het nest te blijven broeden bijge dragen heeft aan een dramatische ineen storting van de patrijzenstand. We zijn inmiddels zover dat een waarneming van patrijzen tijdens een excursie niet meer onopgemerkt als een gebeuren in de marge voorbij gaat. Als excursieleider kun je er verwachten dat er moeilijke vragen komen. Waarom mag een patrijs nog steeds bejaagd worden? Eh... weet ik niet. Ik weet wel dat kritische wetenschap pers van het voormalige Rijksinstituut voor Natuurbeheer de dalende afschot- cijfers in een Zeeuwse polder gebruikten om de neergang van de patrijzenstand te illustreren. Dat ze zich niet afvroegen of er wellicht een verminderde interesse van de betreffende jagers was is veelzeg gend genoeg. Het was zeker geen gebrek aan kritische zin bij de wetenschappers! De vraag moest ook een keer komen: wat hebben patrijzen met patrijspoorten te maken? Die kleine ronde raampjes die schepelingen uitzicht bieden op de bui tenwereld. Op die vraag moest ik het ant woord schuldig blijven, maar wat speur werk leverde later de volgende verkla ring op. Patrijspoort is afgeleid van port patris; de haven van het vaderland. Pa trijspoorten zijn de raampjes waardoor schepelingen reikhalzend uitzagen naar de thuishaven. Een verband met de hoenderachtige rode-lijst vogel is er dus niet. Of toch wel? Van de twee bij ons alge meen voorkomende hoenderachtigen is er één van Aziatische origine: en wel de fazant, die in de Middeleeuwen werd in gevoerd als jachtvogel. De andere is onze vaderlandse patrijs. Of is patrijs gewoon een vervorming van de wetenschappelij ke naam perdix? Chiel Jacobusse Een patrijs in de Zeeuwse polder. foto Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 33